recenzje / NOTKI I OPINIE

O Centrum likwidacji szkód

Bartosz Sadulski

Małgorzata Niklasińska

Komentarze Bartosza Sadulskiego, Magdaleny Jędrusiak, Małgorzaty (Kingosi) Niklasińskiej oraz Łukasza Baduli.

Biuro Literackie

To jeden z bardziej nowoczesnych tomików ostatniego czasu. Przede wszystkim pod względem zastosowanych rozwiązań organizacyjnych. Dzięki połączeniu w jednej strukturze poezji, prozy oraz filozofii i fachowców od współpracy z magazynami znoszonych twarzy, Siwczyk stworzył jednostkę, w której wszelkie formalności związane z likwidacją szkody, zostały ograniczone do minimum.

Bartosz Sadulski


Dostanie się do Centrum likwidacji szkód Krzysztofa Siwczyka stanowi prawdziwe czytelnicze wyzwanie. Jeśli obok wysiłku intelektualnego, nie pojawi się silna wola – może i wnikniesz w tekst, ale już nie wyjdziesz stamtąd. Poetyckie szyfry hermetyczne jak weki, dla maniaków lub bliskich przyjaciół. Bo czy ktoś wie, że : “Piski namaszczeń po woskowych truchłach są głuche jak palto, które zostawiłeś w domu”? Albo że “zastępczy król wisi na cokole”? Jak mówi poeta: “Cokolwiek sądzisz, ma to swoją wagę w szerszym planie”, więc nie należy się za bardzo tym wszystkim przejmować, mimo że grymasy podczas czytania są bardzo twarzowe. “Modernizujemy lekturę pod kątem obecności realnej przesłanek, dokładnie odwrotnie niż w przypadku mnemotechniki uniwersaliów”. Potem już tylko: “Borykamy się raczej jak atrybuty z przewrotnymi kopistami”. “A wystarczy powiedzieć: skończone”, i staje się jasność!

Magdalena Jędrusiak


Przed nami spacer po najbardziej nośnych symbolach współczesnej poezji. Słowach kluczach, metaforach, które zaspokoiłyby samodzielnie niejeden wiersz, a tu stoją sprzężone w szeregach, niemal na baczność. Na pożegnanie tego, który wyciąga nogi – tym razem ostatecznie w stronę wieczności. Siwczyk pisze: “Czego można oczekiwać po zmarłych, wybacz, poza dostojną i dyskretną jednocześnie przyszłością oraz filuterną pobłażliwością oczywistych zwycięzców?” Mówi się, że życie zawsze kończy się klęską. Wszak zginie każdy, nawet najbardziej misternie konstruowany, wewnętrzny świat. Siwczyk zapewnia zwycięstwo sobie – dokumentując w skondensowanej formie swoją dotychczasową twórczość, ale też, dzięki niemu, pełnym głosem zwycięża poetyka współczesności.

Małgorzata (Kingosia) Niklasińska


Z pokiereszowaną Wojaczkiem gębą i balastem anatemy “śląskiej szkoły poetyckiej”, Krzysztof Siwczyk wytrwale testuje zasięg swoich lirycznych obrazowań, walcząc o zwycięstwo swojego spojrzenia nad spojrzeniami innych, którzy widzą swoje. Wbrew krzykliwym purystom słowa i efekciarskim gimnastykom składni, autor Centrum likwidacji szkód stosuje długie ujęcia pamięci, które utrwalają klimat poszczególnych miejsc. Skupiona na pochłanianiu przestrzeni nawigacja poetyckiego podmiotu służy aczkolwiek czemuś więcej niż notacjom kolejnych wędrówek. Siwczyk odbiera lokacjom imiona, zwraca się wprost do odbiorcy, prowadząc go za rączkę -niemal niczym w mikroskopijnej księdze proroka, gdzie wszystko ma swój porządek i sens. Te widmowe wędrówki razem kreują mocno zdystansowany stosunek do świata, który z jednej strony potrafi być przyziemno banalny (jak tropy popkulturowe widoczne w kilku fragmentach), z drugiej – nieziemsko wieloznaczny. Siwczykowi wszak ciągle nie brak słów, a zwłaszcza przymiotników, które pozwalają mu metaforycznie wykręcać wokół własnej osi wyznania i wszelkie konotacje powszednich rzeczy. Dzięki temu autor nie musi spowiadać się z grzechu dosłowności, może natomiast spokojnie oprowadzać czytelnika po kolejnych warstwach świata, projektując jego reguły na odbiorczą świadomość. Ta proza poetycka (choć zdarzają się i wiersze) jest więc wystarczająco retoryczna, by zachęcić do dialogu. Czy ktoś żywi ochotę podjąć go z autorem? Doprawdy, jest o czym rozmawiać.

Łukasz Badula

O AUTORACH

Bartosz Sadulski

Ur. 1986. Poeta, dziennikarz. Autor arkusza poetyckiego artykuły pochodzenia zwierzęcego (2009) oraz tomów wierszy post (2012) oraz tarapaty (2016). Za pierwszy z nich był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii „debiut”. Wiersze publikował między innymi w Lampie, Odrze, Gazecie Wyborczej, Chimerze i antologii Połów. Poetyckie debiuty 2010. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Mieszka we Wrocławiu.

Małgorzata Niklasińska

Urodzona w 1980 roku. Poetka, krytyczka literacka. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Polkowicach.

powiązania

Połow 2010

dzwieki / WYDARZENIA Bartosz Sadulski Dominik Żyburtowicz Filip Wyszyński Krzysztof Dąbrowski Krzysztof Szeremeta Marcin Bies Mariusz Partyka Martyna Buliżańska Rafał Gawin

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Marcina Biesa, Martyny Buliżańskiej, Krzysztofa Dąbrowskiego, Rafała Gawina, Martyny Kulbackiej, Mariusza Partyki, Bartosza Sadulskiego, Krzysztofa Szeremety, Filipa Wyszyńskiego i Dominika Żyburtowicza podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Dyskusja: O “Kup kota w worku”

dzwieki / DYSKUSJE Bartosz Sadulski Karol Pęcherz Marta Podgórnik Przemysław Witkowski

Zapis dyskusji wokół książki Tadeusza Różewicza Kup kota w worku z udziałem Marty Podgónik, Karola Pęcherza, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

Bibliotekarskie porno

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recenzja Bartosza Sadulskiego, towarzysząc premierze książki Zimowe królestwo Philipa Larkina, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ

Gracz

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Wasilewska Bartosz Sadulski

Rozmowa Bartosza Sadulskiego z Anną Wasilewską, towarzysząca premierze książki Morze Karaluchów, wydanej w przekładzie Anny Wasilewskiej i Haliny Kralowej w Biurze Literackim 28 listopada 2016 roku.

WIĘCEJ

“Połów 2010”: Bartosz Sadulski

nagrania / Drażniące przyjemności Bartosz Sadulski

Karol Maliszewski o poezji Bartosza Sadulskiego. Etiuda do wiersza “Przestrzeń wymiany działań” w reżyserii Jolanty Kowalskiej.

WIĘCEJ

deserowa

dzwieki / RECYTACJE Bartosz Sadulski

Wiersz z tomu Połów. Poetyckie debiuty 2010, zarejestrowany podczas spotkania “Połów 2010” na festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Zuzanna Ginczanka: podwójnie stracona

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recenzja Bartosza Sadulskiego z książki Wniebowstąpienie Ziemi Zuzanny Ginczanki, która ukazała się 5 marca 2014 roku w portalu książki.onet.pl.

WIĘCEJ

Dwadzieścia dwa

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recenzja Bartosza Sadulskiego z antologii Poeci na nowy wiek przygotowanej przez Romana Honeta.

WIĘCEJ

Poezja jako kronika

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recenzja Bartosza Sadulskiego z książki Preparaty Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

Hotel, horror prod. polskiej, 2009

recenzje / ESEJE Bartosz Sadulski

Recenzja Bartosza Sadulskiego z książki Doba hotelowa Bartłomieja Majzla.

WIĘCEJ

implozja

recenzje / KOMENTARZE Bartosz Sadulski

Autorski komentarz Bartosza Sadulskiego do wiersza z książki Artykuły pochodzenia zwierzęcego.

WIĘCEJ

Dobry wieczór, nazywam się Mickiewicz, pierwszy w Polsce pisałem jak O’Hara, czyli na tropach przełomu

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Bartosz Sadulski

Głos Bartosza Sadulskiego w debacie “Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie'”.

WIĘCEJ

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Adam Poprawa Artur Burszta Bartosz Sadulski Grzegorz Jankowicz Paweł Kaczmarski Piotr Czerniawski Przemysław Witkowski

Głosy Artura Burszty, Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Pawła Kaczmarskiego, Adama Poprawy, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego w debacie “Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie'”.

WIĘCEJ

przestrzeń wymiany działań, eskapizm

recenzje / KOMENTARZE Bartosz Sadulski

Autorski komentarz Bartosza Sadulskiego do wierszy z almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2010.

WIĘCEJ

Świat składa się ze słów, rytmów, kobiet

recenzje / IMPRESJE Bartosz Sadulski

Bartosz Sadulski o wierszach z książki Lekkie czasy ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

Wokół “Kup kota w worku (work in progress)”

debaty / KSIĄŻKI I AUTORZY Bartosz Sadulski Karol Pęcherz Marta Podgórnik Przemysław Witkowski

Debata “Wokół ‘Kup kota w worku (work in progress”) z udziałem Karola Pęcherza, Marty Podgórnik, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

Nagi peryskop, czyli słów kilka o dolegliwościach naszego wieku

debaty / KSIĄŻKI I AUTORZY Bartosz Sadulski

Głos Bartosza Sadulskiego w debacie “Co nam po klasykach? Larkin, Roussel, Stevens – czyli kanonizowanie”.

WIĘCEJ

O Czystej ziemi

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartosz Sadulski Justyna Sobolewska Karol Maliszewski Maciej Robert Tomasz Fijałkowski

Komentarze Karola Maliszewskiego, Macieja Roberta, Justyny Sobolewskiej, Tomasza Fijałkowskiego, Bartosza Sadulskiego.

WIĘCEJ

O Trapie

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Zdrodowski Anna Kałuża Bartosz Sadulski Grzegorz Jankowicz Julia Szychowiak Kamil Zając

Komentarze Anny Kałuży, Grzegorza Jankowicza, Adama Zdrodowskiego, Julii Szychowiak, Kamila Zająca, Bartosza Sadulskiego.

WIĘCEJ

O Po debiucie

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Bartosz Sadulski Grzegorz Jankowicz Przemysław Witkowski

Komentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Grzegorza Jankowicza, Bartosza Sadulskiego, Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

[Blant chwacko przyjmuje…], [Wjazd do osady smutnych religii], [I nadal żywisz urazę…]

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Siwczyk

Autorski komentarz Krzysztofa Siwczyka do wierszy z książki Centrum likwidacji szkód.

WIĘCEJ

Czy wiersze mogą być trendy?

recenzje / NOTKI I OPINIE Joanna Orska

Recenzja Joanny Orskiej z arkusza Artykuły pochodzenia zwierzęcego Bartosza Sadulskiego.

WIĘCEJ

"Wielki piątek w towarzystwie tych który odeszli"

recenzje / ESEJE Przemysław Witkowski

Recenzja Przemysława Witkowskiego z książki Artykuły pochodzenia zwierzęcego Bartosza Sadulskiego.

WIĘCEJ