recenzje / ESEJE

Szpilki zdań

Justyna Sobolewska

Recenzja Justyny Sobolewskiej z książki Poranek Marii i inne opowiadania Julii Fiedorczuk.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Trudno uwierzyć, że Poranek Marii to debiut prozatorski Julii Fiedorczuk – tak dojrzale i przejmująco brzmią te opowiadania. Tutaj wszystkie słowa wydają się konieczne, na właściwym miejscu, a zdania, idealnie skrojone – potrafią kłuć jak szpilki. Czasem dotykają jeszcze mocniej dzięki temu, czego nie mówią.

Są tu za to rzeczy, których nie znajdziemy we współczesnej polskiej prozie. Choćby sposób w jaki Fiedorczuk pisze o przyrodzie. W kilku opowiadaniach los postaci silnie splata się z naturą. Tak bywało u Iwaszkiewicza czy też w prozie amerykańskiej, ale dziś, w naszej literaturze, taki sposób pisania zdarza się rzadko. Fiedorczuk opowiada o krzywdzie, o bólu, przemocy seksualnej, pokazuje moment, kiedy życie bohaterek (najwięcej jest tu kobiecych portretów) nagle wypada ze swojej osi. Zdarza się to Marii z tyłowego opowiadania “Poranek Marii”, Zetce, czy pewnej nastolatce. Maria, czyli Ryśka, w brudnych adidasach i opiętym fartuchu jest pośmiewiskiem szkolnym. Od rana ćwiczy, jak obronić się przed docinkami chłopaków. Pewnego ranka zamiast do szkoły trafia na górkę. Tam są już koledzy Łysego i tanie wino. Ryśka chce, żeby się z nią dobrze bawili i rzeczywiście jest wesoło, ale do czasu. Kiedy zaś przestaje być miło, Ryśka odkrywa, że jedyny sposób przetrwania to uciec ze swojego ciała, czuć je jako coś obcego. Mówi sobie, że nic się właściwie nie zdarzyło. Na końcu, jako puentę, widzimy obrazek z porzuconą w lesie, lśniącą w słońcu butelką piwa, która wygląda jak “podłużny bursztyn”.

Ucieczka z ciała zdarza się też pewnej trzynastolatce, która pierwszy raz zakłada stanik. Czuje się lekka jak motyl, do czasu aż chłopaki nie przycisną jej do ściany. Dziewczynka rozumie wtedy nagle, żeby musi pozbyć się ciała, wtedy przetrwa. I jej ciało staje się rzeczywiście jak obce, zostaje jej tylko oddech. Kiedy usypia wieczorem wyobraża sobie, że jest martwa i szczupła. A wszyscy żałują, że była tak piękna. Zetka, bohaterka najbardziej przejmującego opowiadania z tego zbioru, nie ma pracy, zbiera chrust i śmieci. Coś tam znajdzie do jedzenia i czasem ma na tanie wino. Pewnego dnia znajduje przejechaną wiewiórkę. Jej los splata się i z wiewiórką i psem, wyleniałym kundlem, który nie odstępuje jej na krok. Dlaczego Zetka jest taka jaka jest? Kiedyś chodziła do szkoły i uczyła się na krawcową. W pewnym momencie przestała chcieć być kobietą, zaczęła nosić szmaty. A to dlatego, że “coś tam się jednak stało, w szkole, po szkole, za szkołą, w lasku za szkołą, coś się stało, że Zetka pogwizduje głośniej i maszeruje szybciej, i nie będzie, nie będzie o tym myślała”. To mistrzowskie zdanie jednocześnie zakrywa i odkrywa sens, nie mówiąc wiele – mówi wszystko. W tamtym momencie życie Zetki wypadło z osi. Tak powstała Zetka, która lepiej się czuje w lesie niż wśród ludzi, która nie będzie myślała o innych przykrych rzeczach, które ją spotkały.

Ciało staje się obce nie tylko wtedy, kiedy jest poddane przemocy. W opowiadaniu “Imago” bohaterka tęskni za prawdziwym bytem – bezcielesnym, czystym. I udaje się jej osiągnąć ten stan. “Wroga niszczę w ten sposób, że nie daję mu jeść”. Kiedy pierwszy raz zwymiotowała mrożonkę warzywną, zobaczyła światło. I zrozumiała, że wróg, który nie pozwala jej być sobą, jest w niej – to mięso. Jej ciało staje się przezroczyste, czuje się jak Królowa Śniegu zrobiona z lodu. Kiedy resztka ciała zniknie, zamieni się w świetlista tęczę. Odlatując powie “to nie był mój świat”. Fiedorczuk jednocześnie opowiada o anorektyczce, o współczesnej (gnostyckiej) nienawiści do materii, ale i o ucieczce od języka. Nieprzypadkowo pojawia się tu język jako wirus – nawiązanie do słynnego zdania Williama S. Burroughsa. “Bo ten wasz język jest jak wirus. Brudzi usta jak mięso. Kurwa, pizda, pasztet”. Pasztet – to ona sama przed utratą ciała. Chce się wyzwolić też z brudnego języka, on też jest wrogiem, którego musi pokonać.

Język jest niewystarczający, a pisarz mu podlega. O tym między innymi mówi “Orgaspace”, utwór całkiem odmienny od innych z tego zbioru. To stylizacja przypominająca klimatem opowiadania o inicjacji i śmierci Iwaszkiewicza czy Manna. Narratorem jest tutaj po raz pierwszy mężczyzna – pisarz szukający natchnienia na wyspie. Wszystko, co tworzył przestaje być ważne wobec tajemniczej kobiety w burgundowej sukni. Pewnej nocy schodzi za nią do podziemi, w sensie dosłownym i metaforycznym. Jest świadkiem przemocy, ktoś się nad nią znęca – w ten sposób powraca stały motyw tych opowiadań. Widzi też stertę muszli, “połączenie struktury i śmierci”, która wydaje mu się najdoskonalszym utworem, jakiego on sam nigdy nie napisał i już nie napisze. Jak opowiedzieć o śmierci? Zastanawia się nad tym Olusia w jednym z opowiadań. Fiedorczuk wie, jak opowiadać. Wie też, jak słowem i zdaniem przyszpilić to, co prawie niewyrażalne: zepchnięty na dno pamięci ból i tęsknotę za życiem.

O AUTORZE

Justyna Sobolewska

Urodziła się w 1972 roku. Krytyk literacki, dziennikarka. Pracuje w tygodniku „Polityka”. Publikowała szkice o literaturze, wywiady, felietony i recenzje książkowe m.in. w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach” i „Przeglądzie Politycznym”. Współpracuje z programem „Tygodnik Kulturalny” w TVP Kultura. Zasiada w jury Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współautorka książki Jestem mamą (2004) i antologii opowiadań Projekt mężczyzna (2009) oraz autorka Książki o czytaniu (2012). Mieszka w Warszawie.

powiązania

O Piosence o zależnościach i uzależnieniach

recenzje / IMPRESJE Anna Kałuża Edward Pasewicz Justyna Sobolewska Tomasz Pułka

Komentarze Anny Kałuży, Justyny Sobolewskiej, Edwarda Pasewicza i Tomasza Pułki do książki Piosenka o zależnościach i uzależnieniach Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

WIĘCEJ

Dyskusja „Barbarzyńcy czy nie. Dwadzieścia lat po przełomie”

nagrania / Między wierszami Bohdan Zadura Darek Foks Dariusz Nowacki Justyna Sobolewska Krzysztof Jaworski Piotr Czerniawski Piotr Śliwiński Roman Honet

Port Wrocław 2009: wypowiedzi Dariusza Nowackiego, Piotra Śliwińskiego, Justyny Sobolewskiej, Piotra Czerniawskiego, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Bohdana Zadury, Romana Honeta.

WIĘCEJ

Moje widzenie rzeczywistości jest nieostre

wywiady / O KSIĄŻCE Justyna Sobolewska Katarzyna Jakubiak Sławomir Iwasiów

Rozmowa Sławomira Iwasiowa i Justyny Sobolewskiej z Katarzyną Jakubiak, towarzysząca premierze e-booka Nieostre widzenia, wydanego w Biurze Literackim 23 lutego 2016 roku.

WIĘCEJ

Miłość jest kłamstwem, ale działa

recenzje / IMPRESJE Justyna Sobolewska

Esej Justyny Soblewskiej towarzyszący premierze antologii Portret kobiety w opowiadaniach dziesięciu hiszpańskich autorek w wyborze i przekładzie Małgorzaty Kolankowskiej.

WIĘCEJ

Pokątny pastuszek

recenzje / ESEJE Justyna Sobolewska

Recenzja Justyny Sobolewskiej z książki Imię i znamię Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.

WIĘCEJ

Różności Rózewicza

recenzje / ESEJE Justyna Sobolewska

Recenzja Justyny Sobolewskiej z książki Margines ale… Tadeusza Różewicza, która ukazała się w 2011 roku na łamach „Polityki”.

WIĘCEJ

O gubionych

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Bogusław Kierc Grzegorz Jankowicz Justyna Sobolewska Karol Maliszewski Konrad Wojtyła Piotr Czerniawski Tomasz Pułka

Komentarze Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Anny Kałuży, Bogusława Kierca, Karola Maliszewskiego, Edwarda Pasewicza, Tomasza Pułki, Justyny Sobolewskiej i Konrada Wojtyły.

WIĘCEJ

O Żółtym popołudniu

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Edward Pasewicz Grzegorz Jankowicz Justyna Sobolewska Kacper Bartczak

Komentarze Kacpra Bartczaka, Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Justyny Sobolewskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało.

WIĘCEJ
O Zebranych

O Zebranych

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Jakub Winiarski Jerzy Jarniewicz Justyna Sobolewska Maciej Robert Tomasz Majeran

Komentarze Jerzego Jarniewicza, Tomasza Majerana, Macieja Roberta, Justyny Sobolewskiej, Jakuba Winiarskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Henryka Zbierskiego.

WIĘCEJ

O Dokumentach mających służyć za kanwę

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Zdrodowski Andrzej Sosnowski John Ashbery Justyna Sobolewska Kuba Mikurda

Komentarze Johna Ashbery’ego, Andrzeja Sosnowskiego, Justyny Sobolewskiej, Kuby Mikurdy oraz Adama Zdrodowskiego.

WIĘCEJ

O Osobnych przyjemnościach

recenzje / NOTKI I OPINIE Grzegorz Czekański Grzegorz Jankowicz Justyna Sobolewska Rafał Praszczałek

Komentarze Grzegorza Jankowicza, Grzegorza Czekańskiego, Justyny Sobolewskiej oraz Rafała Praszczałka.

WIĘCEJ

O Czystej ziemi

recenzje / NOTKI I OPINIE Bartosz Sadulski Justyna Sobolewska Karol Maliszewski Maciej Robert Tomasz Fijałkowski

Komentarze Karola Maliszewskiego, Macieja Roberta, Justyny Sobolewskiej, Tomasza Fijałkowskiego, Bartosza Sadulskiego.

WIĘCEJ

O "Najryzykowniej"

recenzje / NOTKI I OPINIE Dariusz Sośnicki Grzegorz Jankowicz Julia Fiedorczuk Justyna Sobolewska

Komentarze Dariusza Sośnickiego, Justyny Sobolewskiej, Julii Fiedorczuk, Grzegorza Jankowicza.

WIĘCEJ

O Skądinąd

recenzje / NOTKI I OPINIE Dagmara Sumara Julia Szychowiak Justyna Sobolewska Kamil Zając Karol Maliszewski

Komentarze Julii Szychowiak, Karola Maliszewskiego, Justyny Sobolewskiej, Dagmary Sumary, Kamila Zająca.

WIĘCEJ

O Rozbiórce

recenzje / NOTKI I OPINIE Anna Kałuża Justyna Sobolewska Karol Maliszewski Piotr Śliwiński

Komentarze Anny Kałuży, Justyny Sobolewskiej, Piotra Śliwińskiego i Karola Maliszewskiego.

WIĘCEJ

Jesteś, ale cię nie ma

recenzje / ESEJE Marta Cuber

Recenzja Marty Cuber z książki Poranek Marii i inne opowiadania Julii Fiedorczuk.

WIĘCEJ

Maria i Julia (Poranek Marii)

recenzje / ESEJE Anna Wajner

Recenzja Anny Wajner z książki Poranek Marii i inne opowiadania Julii Fiedorczuk.

WIĘCEJ

Poranek Marii… Instrukcja obsługi

recenzje / KOMENTARZE Julia Fiedorczuk

Autorski komentarz Julii Fiedorczuk do książki Poranek Marii i inne opowiadania.

WIĘCEJ