recenzje / KOMENTARZE

Placówka postępu: komentarz

Juliusz Pielichowski

Komentarz translatorski Juliusza Pielichowskiego do opowiadania Josepha Conrada Placówka postępu, które prezentowane jest w ramach projektu „Klasyka od nowa”.

Joseph Conrad był zdania, że Placówka postępu to jego najlepsze opowiadanie. I nawet jeśli w pierwszej chwili przychodzą nam na myśl raczej inne tytuły autora Nostromo, to jednak  przynajmniej częściowo nie sposób się z nim nie zgodzić. Do dziś tekst ten, napisany w 1897 roku, a więc dokładnie 120 lat temu, uderza swoją świeżością.

Doskonale znana jest złowieszcza symbolika Jądra ciemności, fascynująca precyzja, z jaką opisane w nim zostały halucynacje europejskiego ducha w dorzeczu Konga. Powszechnie przyjmuje się, że Placówka postępu była dla Conrada swoistym poligonem, na którym po raz pierwszy zmierzył się z demonami kolonializmu – prawdziwym przełomem na drodze do wykreowania mrocznej przypowieści, jaką stanowią dzieje Kurtza. Ale Placówka postępu to przecież pełnokrwisty, samodzielny tekst, który do dziś może zachwycić zwięzłością kompozycji, wyrazistym rysunkiem postaci, niezrównanymi opisami nieprzeniknionej, milczącej dżungli.

Opowiadanie po raz pierwszy ukazało się w międzynarodowym magazynie literackim „Cosmopolis”. Wymowny to tytuł, gdy znamy już losy Carliera i Kayertsa. Czytajmy więc Placówkę postępu i wracajmy do Jądra ciemności (oraz innych tekstów sygnowanych przez jej autora), nie tylko w Roku Josepha Conrada.

O AUTORZE

UTWORY__Juliusz_PIELICHOWSKI
Juliusz Pielichowski

Urodzony w 1984 roku w Gliwicach, poeta, tłumacz z języka angielskiego (J. Conrad, T.S. Eliot, Z. Bauman). Uczestnik kilku projektów Biura Literackiego: Połów 2011, Pogotowie Literackie 2012, 2013 (Andrzej Sosnowski, Bohdan Zadura), Pracownia Przekładowa 2017. Na zlecenie MKiDN autor opracowania Joseph Conrad w literaturze światowej (Muzeum Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Berdyczowie, 2015). Mieszka w Krakowie.

powiązania

01_WYWIADY__Walt WHITMAN__Pół metra pod kadrem. O podpatrywaniu Whitmana

Pół metra pod kadrem. O podpatrywaniu Whitmana

wywiady / O KSIĄŻCE Juliusz Pielichowski Szymon Żuchowski

Rozmowa Juliusza Pielichowskiego z Szymonem Żuchowskim, towarzysząca premierze książki Życie i przygody Jacka Engle’a Walta Whitmana w przekładzie Szymona Żuchowskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 21 maja 2018 roku.

WIĘCEJ
03_RECENZJE__Juliusz_PILICHOWSKI__Sekretne życie Walta Whitmana

Sekretne życie Walta Whitmana

recenzje / ESEJE Juliusz Pielichowski

Recenzja Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca premierze książki Życie i przygody Jacka Engle’a Walta Whitmana w przekładzie Szymona Żuchowskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 21 maja 2018 roku.

WIĘCEJ
10_UTWORY__Joseph CONRAD__Placówka postępu

Placówka postępu

utwory / premiery w sieci Joseph Conrad Juliusz Pielichowski

Premierowe opowiadanie Josepha Conrada w przekładzie Juliusza Pielichowskiego. Prezentacja w ramach projektu „Klasyka od nowa”.

WIĘCEJ