recenzje / KOMENTARZE

Legia Legia lublin

Aleksander Trojanowski

Autorski komentarz Aleksandra Trojanowskiego, towarzyszący premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.

Okładka__Parkingi podziemne jako miasta spotkań.indd Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Legia Legia lublin

warszawa wschodnia (legia jak:
Ala ma kota a Bartek? Bartek
ma brata pilota

Dęblin (legia legia legia

Bartek ma brata pilota (lublin
warszawa wschodnia) a Ala? Donbas

Ala ma (legia Donbas Donbas Donbas (jak
wejdą ruscy pierwszy poderwie się dęblin)
(kota) jak

wejdą ruscy pierwszy
poderwie się dęblin

{Wszyscy}

Jak wejdą ruscy pierwszy
poderwie się dęblin jak wejdą ruscy
pierwszy poderwie się
lublin warszawa wschodnia lublin wschodnia


Wiersz zaczyna się i kończy w pociągu. Niewiele wtedy mówiłem, jeszcze mniej niż teraz, a mimo to chcieli się ze mną zaprzyjaźnić wszyscy towarzysze podróży, z którymi ja akurat zaprzyjaźniać się nie chciałem. Ale nie protestowałem, miałem za sobą całodzienną podróż pociągiem TLK relacji Wrocław Główny – Warszawa Wschodnia, a przed sobą pół nocy w pociągu TLK relacji Warszawa Wschodnia – Lublin.

Na kolanach siedzącej naprzeciw mnie pary spało ich dziecko, ojciec zajmował półtora siedzenia, matka całe, jak myśmy się tam pomieścili w tyle osób, w lecie? A oni wręcz zadowoleni, w przedziale wysiadło światło, mąż obejmował żonę, wszyscy spoceni, spod bluzki na ramiączkach wystawał jej biały stanik, on tam opuszczał rękę i ściskał ją za cycek, a ona podskakiwała wtedy z piskiem, ale był to chyba radosny pisk, dziecko budziło się, zasypiało, ojciec ryczał ze śmiechu i puszczał do mnie oko, a potem znowu, i znowu, chociaż nic nie mówiłem. Im bardziej nic nie mówiłem, tym więcej miał dla mnie sympatii. Poczęstował mnie nawet piwem i zaprosił do domu.

Współpasażer z lewej – korytarz – chciał mnie z kolei poczęstować skrętem, ale nie miał, bo wracał z testów do Legii i myślał, że ja na pewno mam. Z Francji. I zaraz zapytał, o jakiej ja pomyślałem Legii. Bo chodziło o tamtą Legię. On nie miał, ponieważ nie można, był zresztą już któryś raz i za każdym razem to samo mu powiedzieli: że jesteś zajebisty, kurwa, najlepszy i byśmy cię brali, chcemy cię brać, ale ci kurwa, zioło w moczu wychodzi, marihuana, więc nie pal, przyjedź do nas za rok, to cię weźmiemy, bo jesteś zajebisty. I tak mu mówią w kółko.

A wtedy chłopaczek, który siedział naprzeciw tego z Legii i od godziny wpatrywał się w Kodeks postępowania administracyjnego, chociaż w przedziale było prawie zupełnie ciemno, powiedział, że ma tu brata pilota – mijaliśmy Dęblin – i jak wejdą Ruscy, to wtedy pierwszy poderwie się Dęblin. Pierwszy, zanim to poda Internet. Tak jest, kurwa, pierwszy Dęblin, zaczął krzyczeć mój przyjaciel od piwa, nie przestając macać swojej żony. „A widzieliście Donbas Defenders?” ‒ zapytał, wyciągając telefon, ale nie ładował się Youtube. I tak dalej, do samego Lublina, czy Ruscy wejdą do nas, a jak wejdą to do kiedy. A niech, kurwa, wchodzą, jak chcą, niech sobie wchodzą. Jak chcą, to, kurwa, zapraszamy. Zobaczymy, jak wchodzą. Zobaczymy, kurwa, zapraszam.

Youtube się wtedy nie załadował, ale każdy, kto oglądał w tamtym czasie telewizję, widział relacje z ukraińskiej wojny. Po transmisji z Donbasu czy Ługańska pojawiali się w studiu politycy partii rządzącej, którzy zapewniali, że polska armia jest przygotowana na ewentualną agresję rosyjską, politycy partii opozycyjnych, którzy zapewniali, że polska armia jest przygotowana na ewentualną agresję rosyjską, tłuste twarze, które mówiły, że polska armia jest przygotowana na ewentualną agresję rosyjską, szczupłe twarze, które mówiły, że polska armia jest przygotowana na ewentualną agresję rosyjską, twarze o rysach wulgarnych, które zapewniały, że polska armia jest przygotowana na ewentualną agresję rosyjską, twarze o delikatnych rysach, które zapewniały, że polska armia jest przygotowana na ewentualną agresję rosyjską. Twarze formowały pochód, w którym krzyczały i skakały. Hop. Pochód wyskakiwał z telewizora na dywany naszych salonów, hop, znikał w przedpokoju, wychodził na ulice, stamtąd na dworzec, tramwajem linii 2 lub autobusem 146, hop, a z dworca pociągami na wschód, zachód i na północ. Hop. Kto nie skacze?

Dojechaliśmy o świcie. Poszedłem na Stare Miasto. Było zupełnie pusto. Na murze przyklejono biały plakat z przekreślonym czołgiem i podpisem: „Stop militaryzmowi”. Całe Stare Miasto było ich pełne. Wisiały na murach, murkach, na znakach drogowych. Ale to łatwa puenta, dlatego nie ma jej w wierszu. Jest to puenta podróży z Warszawy Wschodniej do Lublina, całe szczęście. Tymczasem ta historia kursuje na trasie Lublin – Warszawa Wschodnia, ponieważ w takich sytuacjach wiersz musi okazać się, za każdym razem, nie orzełkiem, a reszką.

O AUTORZE

UTWORY__Aleksander Trojanowski
Aleksander Trojanowski

ur. w 1990 r. we Wrocławiu. Publikował m.in. w „Odrze” i „2miesięczniku”. Laureat „Połowu” oraz projektu „Pierwsza książka” w ramach festiwalu Stacja Literatura.

powiązania

19_NAGRANIA__Różni autorzy__Połów. Poetyckie debiuty 2018

Połów. Poetyckie debiuty 2018

nagrania / Stacja Literatura Aleksander Trojanowski Antonina Małgorzata Tosiek Katarzyna Szaulińska Marcin Pierzchliński Marcin Podlaski Maria Halber

Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2018 z udziałem Marii Halber, Marcina Pierzchlińskiego, Marcina Podlaskiego, Katarzyny Szaulińskiej, Aleksandra Trojanowskiego i Antoniny Małgorzaty Tosiek w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ
Stronie Slaskie, 12.09.2019. 24 Stacja Literatura, fot. Maksymilian Rigamonti  fot. Maksymilian Rigamonti

O wyobcowaniu i rolnictwie

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Trojanowski Konrad Góra

Rozmowa Konrada Góry z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.

WIĘCEJ
02_WYWIADY__Aleksander_Trojanowski__Za dużo powietrza między słowami

Za dużo powietrza między słowami

wywiady / O PISANIU Aleksander Trojanowski Katarzyna Szaulińska

Katarzyna Szaulińska rozmawia z Aleksandrem Trojanowskim, laureatem 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
06_RECENZJE__Aleksander_Trojanowski__Minimal z wczoraj

Schemat budowy wiersza dla hydraulików

recenzje / KOMENTARZE Aleksander Trojanowski

Autorski komentarza Aleksandra Trojanowskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
02_WYWIADY__Maria Hablber__Nie wierzę w pisanie z dala od świata

Nie wierzę w pisanie z dala od świata

wywiady / O PISANIU Aleksander Trojanowski Maria Halber

Aleksander Trojanowski rozmawia z Marią Halber, laureatką 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
09_UTWORY__Różni AUTORZY_Wiersz doraźny_Gwatemala

Wiersz doraźny: Gwatemala

utwory / premiery w sieci Aglaja Janczak Aleksander Trojanowski Antonina Małgorzata Tosiek Jakub Głuszak Jakub Pszoniak Paweł Harlender

Finałowy zestaw „Wierszy doraźnych 2018” autorstwa Jakuba Głuszaka, Pawła Harlendera, Aglai Janczak, Antoniny Małgorzaty Tosiek, Aleksandra Trojanowskiego, Jakuba Pszoniaka.

WIĘCEJ
Stronie Slaskie, 12.09.2019. 24 Stacja Literatura, fot. Maksymilian Rigamonti  fot. Maksymilian Rigamonti

O wyobcowaniu i rolnictwie

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Trojanowski Konrad Góra

Rozmowa Konrada Góry z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.

WIĘCEJ
03_RECENZJE__Aleksander Trojanowski__Lata dwudzieste przechodzą w trzydzieste

Lata dwudzieste przechodzą w trzydzieste

recenzje / ESEJE Anna Marchewka

Recenzja Anny Marchewski, towrzysząca premierze książki Aleksandra Trojanowskiego Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.

WIĘCEJ
05_RECENZJE__Dawid Mateusz__Wiersze do spławiania drewna

Wiersze do spławiania drewna

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Parkingi podziemne jako miasta spotkań Aleksandra Trojanowskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ