ostatnio w bibliotece
Maurice Blanchot

Urodził się 22 września 1907 roku w Quain. Francuski pisarz, krytyk, eseista i myśliciel. Studiował filozofię i germanistykę w Strasburgu; w roku 1930 otrzymał dyplom na Sorbonie. W 1931 roku nawiązał współpracę z pismami i gazetami skrajnej prawicy. Podczas okupacji porzucił dziennikarstwo polityczne na rzecz krytyki literackiej. Po wojnie stał się ważną postacią życia literackiego, publikował m.in. w pismach „Temps Modernes”, „Critique”, „L’Arche”. Zdziwienie budziło jego przejście na stronę skrajnej lewicy, uczestniczył np. w wydarzeniach Maja ‘68. Zmarł 20 lutego 2003 roku w Le Mesnil-Saint-Denis.

Spóźnieni śpiewacy
Tłumacze opowiadają o książkach Żółte popołudnie Wallace'a Stevensa, Tomasz Mroczny. Szaleństwo dnia Maurice'a Blanchota oraz Dokumenty mające służyć za kanwę Raymonda Roussela. Nagranie zrealizowano podczas festiwalu Port Wrocław 2009
Studium temperamentu
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Grzegorza Jankowicza, Andrzeja Sosnowskiego i Anny Wasilewskiej podczas Portu Wrocław 2009.
Tomasz Mroczny
Fragment pochodzi z książki Tomasz Mroczny Szaleństwo dnia. Klip zrealizowany w ramach konkursu „Etiuda z wierszem” dla studentów wrocławskiej ASP.