
Srebro i kwarc
dzwieki / WYDARZENIA Adam Zdrodowski Anna Podczaszy Łukasz JaroszZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Łukasza Jarosza, Anny Podczaszy i Adama Zdrodowskiego podczas Portu Wrocław 2008.
WIĘCEJAutorski komentarz Anny Podczaszy do książki danc.
Doszłam już do tego, że zapominam ile mam lat i gdy ktoś mnie pyta, muszę szybko w myślach kalkulować (co się czasami nie udaje, bo zapominam też często, jaki rok mamy). Zapomniałam też, w którym roku dokładnie debiutowałam. 2000? 2001? Z drugiej strony to są wszakże nieistotne szczegóły – w końcu żyję i mam się chyba jakoś, a danc poszedł sobie w świat i nikt mu intymnie w pesel nie patrzy. Czasami dostaję od niego jakieś informacje, gdzie jest i co porabia.
Ale mącę. Więc przejdźmy do jakichś konkretów.
Dominującym uczuciem (uczuciem? stanem?) towarzyszącym mi przy debiucie była łatwość. Wszystko potoczyło się nieomal samo, a moim jedynym udziałem było pstryknięcie palcem pierwszej kostki domina, czyli wrzucenie do skrzynki pocztowej (żadne tam maile) kopert z kilkoma wierszykami do kilku redakcji czasopism literackich. I żadnego wewnętrznego spalania się, żeby, o boże, przyjęli. Poszło. Owszem, to ucieszyło. I ucieszył mnie telefon od Artura Burszty, żeby przynieść coś jeszcze, nie powiem. Ale nie, żeby od razu się upijać a conto przyszłych dochodów z książki. To może brzmi trochę asekurancko czy beznamiętnie, ale ja mam pewien dystans do tego, co się wokół dzieje (choć nie wiem, czy mogę mieć dystans do tego, co się dzieje ze mną).
Książka wyszła i wystąpiłam na Porcie Legnica tym razem z drugiej strony i pomyślałam, że z niej też jest jakiś widok, czemu nie.
Bo drugim z kolei uczuciem (przeświadczeniem?) była nieuchronność. Skoro powiedziało się “me” i “be”, to teraz pora na “kukuryku” i już.
No i poszło. Najgorsze miało dopiero przyjść i przyszło pod postacią jakiejś głupawki po nominacji do Nike. Jeśli chodzi o mój rozwój wewnętrzny, dowiedziałam się, że nie sposób zachować dystansu do samej siebie, co było bolesną lekcją i jakże pożyteczną. Dziwi mnie do tej pory – dlaczego danc?
Wydaje mi się, że moja druga książka była lepsza, nie mówiąc już o kupie innych tytułów wydanych przez Biuro w tym samym roku co danc. Owszem, jest w niej kilka wierszy, które do dziś sobie cenię i one mnie jakoś ustawiły w moim wyborze poezji, ale to jest książka, którą, zda mi się teraz, pisało mi się po omacku jakoś, ze wszelkimi tego konsekwencjami.
Ale sprawy potoczyły się tak, jak się potoczyły (ze wszelkimi tego konsekwencjami), a mnie nie opuściło trzecie uczucie (zapytanie?) pt. co ja tu robię? Uczucie lekkiej śmieszności tych wszystkich moich podrygiwań i jednocześnie przekonanie, że tak nie można, że to co się dzieje, wcale nie jest śmieszne, tylko ważne i dlatego należy to w rękę całować, jak kto woli.
ur. w 1972 r. Poetka, wykładowczyni w Centrum Kształcenia Językowego i Ustawicznego Kadr. Nominowana do Nagrody Literackiej Nike za tomik danc (2000), który był jej poetyckim debiutem. W kolejnych latach opublikowała również zbiór wierszy Wte i nazad (2003) oraz Mniej, więcej (2007), a w 2018 r. również książkę z wierszami dla dzieci Grymasy. Życie między wierszykami. Mieszka w Legnicy.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Łukasza Jarosza, Anny Podczaszy i Adama Zdrodowskiego podczas Portu Wrocław 2008.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego wokół antologii Moi Moskale podczas Portu Wrocław 2006.
WIĘCEJGłos Anny Podczaszy w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja i Anny Podczaszy w trakcie festiwalu Port Legnica 2003.
WIĘCEJSzkic Anny Podczaszy opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WIĘCEJFragment zapowiadający almanach Wiersze i opowiadania doraźne 2019, który ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2019 roku.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego Julii Fiedorczuk i Anny Podczaszy podczas Portu Legnica 2000.
WIĘCEJRozmowa Joanny Roszak z Anną Podczaszy, towarzysząca wydaniu książki Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Mniej, więcej, zarejestrowany podczas spotkania “Srebro i kwarc” na festiwalu Port Wrocław 2009.
WIĘCEJWiersze z książki Mniej, więcej. Fragment spotkania autorskiego w ramach 13. festiwalu literackiego Port Wrocław 2008.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu “100 wierszy polskich stosownej długości”, zarejestrowany podczas spotkania “100 wierszy polskich stosownej długości” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJAnna Podczaszy i Andrzej Sosnowski mówią o brzmieniu, rytmie i melodii wiersza.
WIĘCEJKrzysztof Siwczyk, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Machej oraz Tomasz Broda o tym, czy poezja to próba “dania w pysk światu”, czy może jego zmiany?
WIĘCEJDzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.
WIĘCEJRozmowa Anny Podczaszy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim o jego nowej książce Kochanka Norwida, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 26 maja 2014 roku.
WIĘCEJGłos Anny Podczaszy w debacie “Z Fortu do Portu”.
WIĘCEJKomentarze Anny Podczaszy, Jacka Dehnela, Tobiasza Melanowskiego, Pawła Sarny oraz Jakuba Winiarskiego, towarzyszące premierze książki Bogusława Kierca Cło, wydanej w Biurze Literackim 16 czerwca 2008 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Anny Podczaszy do wierszy z książki Mniej, więcej.
WIĘCEJAutorski komentarz Anny Podczaszy do wierszy z książki Wte i nazad.
WIĘCEJSzkic Anny Podczaszy opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WIĘCEJKomentarze Jerzego Jarniewicza, Marty Podgórnik, Zbigniewa Macheja, Michała Cichego.
WIĘCEJLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WIĘCEJKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Bogusława Kierca, Pawła Mackiewicza.
WIĘCEJKomentarze Jerzego Jarniewicza, Marty Podgórnik, Zbigniewa Macheja, Michała Cichego.
WIĘCEJSzkic Grzegorza Tomickiego towarzyszący premierze ksiażki Wte i nazad Anny Podczaszy, która ukazała się nakładem Biura Literackiego.
WIĘCEJ