
Fuksy, zbiegi
debaty / ankiety i podsumowania Anna AdamowiczGłos Anny Adamowicz w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejAutorski komentarz Laury Osińskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki zmyśl[ ]zmysł, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.
motto z Seamusa Heaneya
próbuję opisać twoje ciało ale
umiem tylko kroić na kawałki i porównywać
szczupłe ramiona żyły przyczajone pod skórą
wypukłe gorącem czerwcowych popołudni
rzeki którymi pod prąd do źródła
twoja twarz z profilu i napięty jak struna
s t e r n o c l e i d o m a s t o i d e u s
rozpięty od głowy po mostek jak mocny sznur
klatka piersiowa przepastna katedra o żebrowym sklepieniu
pod którym chciałabym zwinąć się w kłębek
kolumna kręgosłupa organy wyrostków kolczystych
nie ma piękniejszej świątyni
nie ma świątyni
nie ma
[twoje ciało białe wrzeciono wąski kryształ wbity w łóżko
szpilka którą nakłuwam cierpliwie moją skórę
gęsto miejsce przy miejscu]
Jak opisać ciało?
Którejś czerwcowej nocy 2016 roku (już nie byłyśmy razem, jeszcze utrzymywałyśmy kontakt) kładłam się spać, znużona nauką do egzaminu z hematologii laboratoryjnej (setki fiszek z opisami komórek krwi obwodowej i szpiku kostnego, kryteriami diagnozowania chorób krwi, nowotworami, algorytmami postępowania, klasyfikacjami według ICD‑9 etc.).
Jak opisać ciało najukochańsze, bliższe niż własne, poznane z góry na dół i we wszystkich innych kierunkach, jak opisać ciało, które było całym światem? Dwieście ukochanych kości, sześćset ukochanych mięśni, kilka metrów ukochanych jelit, ukochany kilogram mózgu, sto bilionów ukochanych komórek.
Jest taki cykl wierszy Seamusa Heaneya, który opowiada o ciałach „torfowych ludzi” – zwłok wyławianych z bagien Jutlandii. „Czuję tamto szarpnięcie/ postronka/ na jej szyi, wiatr/ na jej nagich piersiach// ściągający sutki/ w krople bursztynu” i tak dalej, i tak dalej.
Skąd w ogóle ta patologiczna potrzeba zamknięcia jej w tekście? Dlaczego dopiero teraz, kiedy jest po wszystkim? Dlaczego nie napisałam ani jednego wiersza w czasie związku? Ani o niej, ani o niczym innym? Przecież niczego nie ocalę, niczego nie zaimpregnuję na wieki wieków, najbardziej rozpikselowane zdjęcie ze starego telefonu zrobiłoby to lepiej.
Nie mogłam usnąć, zamiast tego na skrawku kartki zapisałam, na szybko, bez zapalania światła, wers z wrzecionem wbitym w łóżko. Nie wiedziałam jeszcze, co z nim zrobię. Nie pamiętam, kiedy stał się częścią wiersza. Być może koło 2018 roku, kiedy zaczęłam pisać książkę – wstydliwie, do szuflady, mając głębokie poczucie, że wszystkie teksty są kliszowe, wtórne, ckliwe, niewarte pokazywania komukolwiek.
Dlaczego kogokolwiek miałoby obchodzić, że miała najpiękniejsze dłonie na świecie, najpiękniejsze przedramiona i ramiona, najpiękniejsze w historii świata obojczyki i mięśnie mostkowo-obojczykowo-sutkowe, ukazujące się w całej okazałości, kiedy obracała głowę na boki. Nikt tak jak ona nie stał, nie siedział, nie klęczał, nie leżał w zmiętej pościeli, nikt tak jak ona nie układał ust podczas jedzenia mandarynki. Najwspanialsze antyczne rzeźby nie dorastały jej do pięt.
Ten wiersz nic nie mówi. Ten wiersz jest niczym.
Urodziła się w 1993 roku w Lubinie, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Diagnostka laboratoryjna, poetka, autorka pięciu książek, z których najnowsza to Stłuc. Kręgosłup Tytanii Skrzydło. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia oraz międzynarodowej Nagrody Václava Buriana. Wyróżniona Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Tłumaczona na języki i obrazy.
Powstała w 2018 roku awatarka, szacherka, maska, kamuflaż, bałamutka, mydło do oczu, atrapa, fasada, mąciwoda, bohaterka, pensjonarka, kant, proteza, wypełniacz. Wtedy miała 20 lat, dzisiaj ma 30.
Głos Anny Adamowicz w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejRozmowa Martyny Szypiło z Anną Adamowicz, towarzysząca premierze książki Laury Osińskiej Jaw, wydanej w Biurze Literackim 24 lutego 2025 roku.
WięcejRozmowa Anny Adamowicz z Karoliną Kapustą, towarzysząca premierze książki fuzja bordo Karoliny Kapusty, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.
WięcejCzwarty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WięcejCzytanie z książki Zmysł [] Zmyśl z udziałem Laury Osińskiej (Anny Adamowicz) w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
WięcejOdpowiedzi Anny Adamowicz na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WięcejRozmowa Agaty Puwalskiej z Laurą Osińską i Anną Adamowicz, towarzysząca premierze książki zmyśl[ ]zmysł, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.
WięcejTrzeci odcinek z cyklu „Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejCzytanie z książki Nebula z udziałem Anny Adamowicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Laury Osińskiej zmyśl [] zmysł w wyborze i z redakcją Anny Adamowicz, która ukaże się w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.
WięcejRozmowa Anny Adamowicz i Patryka Kosendy towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie debiuty 2020, która ukazała się w Biurze Literackim 26 lipca 2021 roku.
WięcejAutorski komentarz Anny Adamowicz, towarzyszący wydaniu książki Anny Adamowicz Nebula, która ukazała się w Biurze Literackim 31 grudnia 2020 roku.
WięcejRozmowa Karoliny Kapusty z Anną Adamowicz, towrzysząca wydaniu książki Anny Adamowicz Nebula, która ukazała się w Biurze Literackim 31 grudnia 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Anny Adamowicz Nebula, która ukaże się w Biurze Literackim 30 grudnia 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Anny Adamowicz Nebula, która ukaże się w Biurze Literackim 21 grudnia 2020 roku.
WięcejCzytanie z książki Animalia z udziałem Anny Adamowicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Więcej11. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
WięcejSpotkanie wokół książki „Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej z udziałem Joanny Mueller, Joanny Łańcuckiej, Anny Adamowicz oraz Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
Więcej10. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej9. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej8. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej7. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej6. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej5. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej4. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej3. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej2. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
Więcej1. odcinek cyklu „Chrupiące oko” autorstwa Anny Adamowicz.
WięcejRozmowa Anny Adamowicz z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Kalendarz majów Konrada Góry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku.
WięcejRozmowa Dawida Mateusza z Anną Adamowicz, towarzysząca wydaniu książki Animalia, która ukazała się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku.
WięcejAutorski komentarz Anny Adamowicz do książki Animalia, która ukazała się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Animalia Anny Adamowicz, która ukaże się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Animalia Anny Adamowicz, która ukaże się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku.
WięcejRozmowa Anny Adamowicz z Jackiem Dehnelem towarzysząca wydaniu książki Serce Chopina, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 11 czerwca 2018 roku.
WięcejRozmowa Anny Adamowicz z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Puste noce, wydanej nakładem Biura Literackiego 4 grudnia 2017 roku.
WięcejGłos Anny Adamowicz w debacie „Czytam naturalnie 2017”.
WięcejPremierowy zestaw wierszy Anny Adamowicz.
WięcejCzwarty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
WięcejCzytanie z książki Zmysł [] Zmyśl z udziałem Laury Osińskiej (Anny Adamowicz) w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
WięcejRecenzja Natalii Rojek towarzysząca premierze książki zmyśl[ ]zmysł Laury Osińskiej, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.
WięcejRozmowa Agaty Puwalskiej z Laurą Osińską i Anną Adamowicz, towarzysząca premierze książki zmyśl[ ]zmysł, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Laury Osińskiej zmyśl [] zmysł w wyborze i z redakcją Anny Adamowicz, która ukaże się w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.
WięcejTrzeci odcinek z cyklu „Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejCzytanie z książki Nebula z udziałem Anny Adamowicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejRecenzja Dawida Kujawy, towarzyszący wydaniu książki Anny Adamowicz Nebula, która ukazała się w Biurze Literackim 31 grudnia 2020 roku.
WięcejRecenzja Jakuba Skurtysa książki Animalia Anny Adamowicz, która ukazała się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku.
Więcej