recenzje / ESEJE

Złe towarzystwo

Marcin Sendecki

Recenzja Marcina Sendeckiego z książki Do szpiku kości Krzysztof Jaworskiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Sko­ro nie wia­do­mo, jak zacząć, zacząć moż­na na przy­kład tak: Krzysz­tof Jawor­ski uro­dził się w 1966 roku, jakiś czas póź­niej został poetą, parę lat temu poważ­nie zacho­ro­wał, a teraz napi­sał o tym książ­kę.
Albo tak: w 2007 roku, w ostat­nim dotąd tomie poetyc­kim Krzysz­to­fa Jawor­skie­go (o wdzięcz­nym tytu­le Dusze monet) zna­lazł się wiersz „Karl Jaspers”, któ­ry wyglą­da nastę­pu­ją­co: „Ruchaj, Krzy­siek, ruchaj, / za 20 lat tyl­ko to będziesz pamię­tał, / a nie to, co powie­dział / Karl Jaspers”. Karl Jaspers od egzy­sten­cjal­nych „sytu­acji gra­nicz­nych”, na przy­kład takiej, w któ­rej, chy­ba wła­śnie wte­dy, zna­lazł się Krzysz­tof Jawor­ski. „- A ty, Krzy­siu, co dosta­łeś na Miko­ła­ja? [pisze Jawor­ski w nowej książ­ce] – Raka”.
Książ­ka nazy­wa się Do szpi­ku kości – i taka jest. To zbiór bar­dzo krót­kich nota­tek pro­zą, cza­sem poema­tów pro­zą, cza­sem filo­zo­ficz­nych dia­lo­gów, opo­wia­da­ją­cy o tym, jak to jest, kie­dy jest się cho­rym. A wła­ści­wie nie – „jest się” to zbyt bez­oso­bo­we, a Jawor­ski pisze o sobie, bo o kim­że innym ma pisać.
Jawor­ski, poeta (autor, mię­dzy inny­mi, poema­tu o Marii Konop­nic­kiej z pamięt­nym wes­tchnie­niem „Mario! Two­ja cip­ka dwa metry pod zie­mią!”) pro­za­ik i badacz lite­ra­tu­ry (autor bio­gra­fii Bru­no­na Jasień­skie­go), debiu­to­wał tomi­kiem w sław­nej (w każ­dym razie w pew­nych krę­gach) „fio­le­to­wej serii” kul­to­we­go (w pew­nych krę­gach) „Bru­lio­nu”. To, że jego zgryź­li­we, natych­miast roz­po­zna­wal­ne, nie­po­rów­na­nie dow­cip­ne i stra­ceń­czo poważ­ne książ­ki nie zro­bi­ły karie­ry, na jaką zasłu­gi­wa­ły, mam oso­bi­ście za jed­ną z więk­szych pora­żek III RP, ale nie miej­sce tu, by się nad tym roz­wo­dzić, choć tak było­by pro­ściej. Bo co wła­ści­wie moż­na z sen­sem napi­sać o Do szpi­ku kości, w któ­rym to zbio­rze Jawor­ski jest taki kapi­tal­ny, jak zawsze, i zara­zem tak przej­mu­ją­cy, jak nigdy, bo pisze o życiu i śmier­ci, naj­zu­peł­niej dosłow­nie, prak­tycz­nie, nama­cal­nie. Na przy­kład we frag­men­cie „Dla­cze­go nale­ży dbać o sie­bie”: „Dba­łem o sie­bie. Potra­fi­łem na przy­kład wsta­wać o szó­stej rano i czte­ry kilo­me­try zasu­wać po lesie, do tego klu­by fit­ness, spin­nin­gi, wody nie­ga­zo­wa­ne, wyciecz­ki rowe­ro­we, nar­ty, sau­ny, base­ny, zdro­we odży­wia­nie, dba­łem o sie­bie. A teraz leża­łem jak rower, koła­mi do góry, a dwóch face­tów maj­stro­wa­ło mi w oko­li­cach szyi. Zdrę­twia­ła mi jakoś ręka od tego maj­stro­wa­nia, więc zaczą­łem coś bre­dzić, że mi ręka drę­twie­je. – Ręka mi drę­twie­je. Ręka mi drę­twie­je. – Dla­cze­go panu ręka drę­twie­je? – Ręka mi drę­twie­je. Przy­szedł ane­ste­zjo­log i zało­żył mi maskę tle­no­wą. – Nie­do­brze mi. Nie­do­brze mi. – Dla­cze­go panu nie­do­brze? I wte­dy po raz pierw­szy zalę­gła się w mej gło­wie spon­ta­nicz­na myśl, że tak napraw­dę medy­cy­na zatrzy­ma­ła się gdzieś w oko­li­cach szes­na­ste­go wie­ku. Sześć lat póź­niej nie popeł­ni­łem już błę­du reflek­sji. Co nie jest znów takie trud­ne, kie­dy obser­wu­jesz jakiś dziw­ny dym uno­szą­cy się pod sufit z oko­lic two­je­go ogo­lo­ne­go wac­ka”.
Cał­kiem spo­ro pisze też Jawor­ski o ludziach, na razie, z dru­giej stro­ny, by tak rzec, dia­gno­zy. Na przy­kład o pew­nej pani dok­tor: „- A co to ten chło­niak? – pyta podejrz­li­wie pani dok­tor upo­waż­nio­na, krę­cąc w lewo i w pra­wo płach­ta­mi wyni­ków badań. – No… rak – jąkam nie­śmia­ło. – Rak? – dzi­wi się pani dok­tor upo­waż­nio­na. – Taki nowo­twór… – A, nawy­my­śla­li teraz tych cho­rób – krzy­wi się wyraź­nie zde­gu­sto­wa­na dok­tor upo­waż­nio­na, obrzu­ca­jąc mnie spoj­rze­niem nie­ukry­wa­nej nie­chę­ci i bez­brzeż­nej odra­zy. Pie­cząt­kę pro­sto­kąt­ną odsu­wa na odle­głość bez­piecz­ną”. Kawa­łek nazy­wa się „Dla­cze­go wyda­nie sto­sow­ne­go doku­men­tu” i nale­ży do naj­bar­dziej bez­tro­skich w tym tomie. Podob­nie jak frag­ment „Dla­cze­go prze­war­to­ścio­wa­nie wszyst­kich war­to­ści” (był już Jaspers, to teraz będzie Nie­tz­sche, też dobrze): „Ostat­nio miej­sce mojej idol­ki, aktor­ki dzie­cię­cej sław­ne­go fil­mu, któ­ra zosta­ła alko­ho­licz­ką w wie­ku 9 lat, a któ­rej bio­gra­fia (bio­gra­fia!) uka­za­ła się, kie­dy mia­ła lat 14, zaję­ła pio­sen­kar­ka popu­lar­na mło­de­go poko­le­nia, któ­ra, ku ucie­sze towa­rzy­stwa oraz ogól­nie dla zaba­wy (dla zaba­wy!) wcią­ga­ła 50 gram wód­ki nosem. Swo­je­go Mistrza szu­ka się przez całe życie”.
No a teraz, jak się już pośmia­li­śmy (pośmia­li­śmy!), prze­czy­taj­my coś z koń­ca Do szpi­ku kości. Dwa krót­kie kawał­ki. Pierw­szy nazy­wa się „Dla­cze­go podró­że w cza­sie” (tytu­ło­we „Dla­cze­go” prze­wi­ja się, jak już pań­stwo dostrze­gli, przez całą książ­kę): „Kie­dyś napi­sa­łem w jed­nym z wier­szy, że »chciał­bym być cho­ry na raka albo inne nie­ule­czal­ne świń­stwo«. Wnio­ski: marze­nia się speł­nia­ją. Chciał­bym móc wró­cić do tej chwi­li, ujrzeć sie­bie wte­dy, dwu­dzie­sto­let­nie­go skur­wie­la, spoj­rzeć w ten nadę­ty, pier­do­lo­ny ryj i powie­dzieć: – Na dru­gi raz, zasta­nów się, zanim coś napi­szesz, chu­ju tępy. Tyczy się to rów­nież i tej książ­ki. Prze­gią­łeś i teraz dopie­ro będziesz miał prze­je­ba­ne”.
A dru­gi nazy­wa się „Dla­cze­go napis na nagrob­ku”: „Albo­wiem prze­pier­do­li­łem życie swo­je. I co tam dalej mogą mi pisać w roz­wi­nię­ciu. Autor dwóch ksią­żek o szpi­ta­lach, bo był w dwóch szpi­ta­lach, pisał histo­rie bez fabuł i powie­ści bez boha­te­rów, rzu­cał kur­wa­mi w poezji. Nikt go nie znał, nikt go nie zna, nikt nie zapa­mię­ta. PS. Zara­biał na życie jako nauczy­ciel. Zada­nie domo­we: ułóż napis nagrob­ny, któ­ry mógł­by znaj­do­wać się na two­im gro­bow­cu”.

Zada­nie nie­głu­pie, ale może odłóż­my to wszyst­ko na póź­niej. Na dużo, dużo póź­niej. Trzy­maj się, Krzy­siek.


Tekst uka­zał się w mie­sięcz­ni­ku „Exklu­siv”. Dzię­ku­je­my auto­ro­wi i redak­cji za wyra­że­nie zgo­dy na prze­druk.

O autorze

Marcin Sendecki

Urodził się w 1967 roku w Gdańsku, dorastał w Tomaszowie Lubelskim, mieszka w Warszawie. Jest autorem ponad dwudziestu książek i arkuszy poetyckich, a także współautorem (z Andrzejem Sosnowskim i Bohdanem Zadurą) przekładu Trzech poematów Jamesa Schuylera (Biuro Literackie, 2012). Wspólnie z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim zredagował dwa zbiory wierszy kryminalnych: Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (Zebra, 1997) i Żegnaj, laleczko. Wiersze noir (EMG, 2010). Opublikował też antologię Pogoda ziemi. Wiersze polskie po 1918 roku (Eurograf, 2010). W ostatnich latach wydał napisany wspólnie z Marcinem Baranem poemat Koniec wakacji (wydawnictwo j, 2019), tom Do stu (WBPiCAK, 2020) oraz wybór wierszy Franciszka Karpińskiego Rdza żelazo zmocuje (PIW, 2021). Jest laureatem Silesiusa za tom Przedmiar robót (BL, 2014) oraz Nagrody „Odry” i Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom W (BL, 2016). W roku 2022 otrzymał nagrodę Silesiusa za „całokształt twórczości”.

Powiązania

W płożeniu się roślin nie ma nic nagannego

wywiady / o książce Jakub Pszoniak Marcin Sendecki

Roz­mo­wa Jaku­ba Pszo­nia­ka z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mar­ci­na Sen­dec­kie­go Węgier­skie morze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 stycz­nia 2025 roku.

Więcej

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Café Cobro

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Suska Jerzy Jarniewicz Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Suski pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Drobiazgowa explozja

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Bar­tło­mie­ja Maj­zla, Mar­ty Pod­gór­nik, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło pod­czas Por­tu Wro­cław 2006.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Po krzyku

dzwieki / WYDARZENIA Krystyna Miłobędzka Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Mar­ci­na Sen­dec­kie­go pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

[Z drugiego], [Z wysokości], [Z wysypki]

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Szkic Mar­ci­na Sen­dec­kie­go opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Opisy przyrody i Symetria

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas festi­wa­lu Port Legni­ca 2002.

Więcej

Proszę

nagrania / złodzieje wierszy Marcin Sendecki

Zdo­byw­ca II nagro­dy w III edy­cji kon­kur­su „Nakręć wiersz”. Zespół w skła­dzie: Zuzan­na Głód, Anto­ni­na Maj.

Więcej

Zamiast autokomentarza

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go do książ­ki W, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 26 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 paź­dzier­ni­ka 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

Scat

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Przed­miar robót, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Amba­sa­do­rzy Poezji” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Marcin SENDECKI

nagrania / między wierszami Marcin Sendecki Wojciech Bonowicz

Odci­nek nowe­go pro­gra­mu lite­rac­kie­go „Poeci”, w któ­rym Woj­ciech Bono­wicz roz­ma­wia z Mar­ci­nem Sen­dec­kim.

Więcej

Ballady z pogranicza

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Pogra­ni­cza Kata­rzy­ny Szwe­dy, lau­re­at­ki 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Wtrącenie

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Wtra­ce­nie Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Tribute to John Ashbery

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Tri­bu­te to John Ash­be­ry” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Usilność

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Pra­wo lasu Pau­li­ny Pidzik, lau­re­at­ki 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

Poezja z nagrodami: Przedmiar robót

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Mar­cin Sen­dec­ki odpo­wia­da na pyta­nia w ankie­cie doty­czą­cej książ­ki Przed­miar robót, wyda­nej w for­mie elek­tro­nicz­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 mar­ca 2018 roku. Książ­ka uka­zu­je się w ramach akcji „Poezja z nagro­da­mi”.

Więcej

[Blo]

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z książ­ki Farsz, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Pió­ro Mar­cin Sen­dec­ki i Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

W

nagrania / stacja Literatura Marcin Sendecki

Czy­ta­nie z książ­ki W z udzia­łem Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Ola Walic­kie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Jeden akapit: „Kochając”

nagrania / stacja Literatura Andrzej Sosnowski Henry Green Marcin Sendecki

Spo­tka­nie „Jeden aka­pit” wokół książ­ki Kocha­jąc Hen­ry­’e­go Gre­ena w prze­kła­dzie Andrze­ja Sosnow­skie­go z udzia­łem Mar­ci­na Sen­dec­kie­go w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 22.

Więcej

Pierwszy krok

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Impre­sja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go na temat zesta­wu wier­szy Świę­to ofia­ro­wa­nia Paw­ła Bie­nia, lau­re­ata 12. edy­cji „Poło­wu”.

Więcej

[Ja]

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z książ­ki Farsz, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Pió­ro Mar­cin Sen­dec­ki i Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

Prosty liryk

wywiady / o książce Adam Poprawa Marcin Sendecki

Roz­mo­wa Ada­ma Popra­wy z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki W, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 27 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Maciek Tanner otwiera pudełko z tektury

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Z wyso­ko­ści. Par­ce­le, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Dro­bia­zgo­wa eks­plo­zja” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2006.

Więcej

Wiązanka

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Trap, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Cafe Cobro” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2008.

Więcej

Ambasadorzy poezji

nagrania / z fortu do portu Dariusz Sośnicki Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Amba­sa­do­rzy Poezji” z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, Dariu­szem Sośnic­kim i Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim w ramach 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Pomiar

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z tomu Przed­miar robót, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Amba­sa­do­rzy Poezji” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Komiks wierszem po ukraińsku

nagrania / z fortu do portu Andrij Lubka Krzysztof Ostrowski Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia z lau­re­ata­mi 3. edy­cji kon­kur­su Komiks wier­szem w ramach 20. edy­cji festi­wa­lu Port Lite­rac­ki 2015.

Więcej

Komentarz do motta

recenzje / KOMENTARZE Marcin Sendecki

Komen­tarz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go do mot­ta z książ­ki Lame­ty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

[St]

dzwieki / RECYTACJE Marcin Sendecki

Wiersz z książ­ki Farsz, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Tade­usz Pió­ro Mar­cin Sen­dec­ki i Euge­niusz Tka­czy­szyn-Dyc­ki” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2012.

Więcej

Kochanka Norwida

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Kochan­ka Nor­wi­da Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się 4 sierp­nia 2014 roku na stro­nie inter­ne­to­wej Insty­tu­tu Książ­ki.

Więcej

Wymyślić siebie

recenzje / ESEJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Zuch Edmund Whi­te­’a, któ­ra uka­za­ła się na łamach cza­so­pi­sma „Exlu­siv”.

Więcej

Zamiast (1) albo 6000 przez recenzenta

recenzje / IMPRESJE Marcin Sendecki

Recen­zja Mar­ci­na Sen­dec­kie­go z książ­ki Prze­lud­nie­nie i sztu­ka Joh­na Cage­’a.

Więcej

O Duszach monet

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Boh­da­na Zadu­ry, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Bar­tło­mie­ja Maj­zla i Toma­sza Fijał­kow­skie­go.

Więcej

Zagrywka wobec cierpienia

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Krzysz­to­fa Jawor­skie­go Do szpi­ku kości, któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorlinski.pl.

Więcej

Biblioteka

recenzje / ESEJE Paweł Chmielewski

Recen­zja Paw­ła Chmie­lew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­to­fa Jawor­skie­go.

Więcej

Pieśni doświadczenia

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Ostatnia powieść awangardowa

recenzje / ESEJE Łukasz Najder

Recen­zja Łuka­sza Naj­de­ra z książ­ki Do szpi­ku kości Krzysz­tof Jawor­skie­go.

Więcej

Krzysztof Jaworski o Do szpiku kości

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Jaworski

Komen­tarz do frag­men­tu ostat­niej powie­ści awan­gar­do­wej zaty­tu­ło­wa­nej Do szpi­ku kości.

Więcej

Choroby symboliczne wagi ciężkiej

wywiady / o książce Krzysztof Jaworski Marcin Baran

Z Krzysz­to­fem Jawor­skim o książ­ce Do szpi­ku kości roz­ma­wia Mar­cin Baran.

Więcej

Po omacku*

recenzje / NOTKI I OPINIE Jakub Nowacki Weronika Janeczko

Dwu­głos Jaku­ba Nowac­kie­go i Wero­ni­ki Janecz­ko o książ­ce Mar­ci­na Sen­dec­kie­go W, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji papie­ro­wej 27 grud­nia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 3 lip­ca 2017 roku.

Więcej

Cierpliwe słuchanie szorstkiej frazy

recenzje / IMPRESJE Andrzej Frączysty

Esej Andrze­ja Frą­czy­ste­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Mar­ci­na Sen­dec­kie­go Lame­ty, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 16 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Lutując

recenzje / IMPRESJE Ilona Podlecka

Esej Ilo­ny Pod­lec­kiej towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Mar­ci­na Sen­dec­kie­go Lame­ty, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 16 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

P.o. traktatu poetyckiego

recenzje / IMPRESJE Paweł Mackiewicz

Esej Pawe­ła Mac­kie­wi­cza towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Przed­miar robót Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Wieczna lampko zippo

recenzje / IMPRESJE Natalia Malek

Esej Nata­lii Malek towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Przed­miar robót Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 1 grud­nia 2014 roku.

Więcej

Zapis i porozumienie

recenzje / ESEJE Paweł Paszek

Recen­zja Paw­ła Pasz­ka z książ­ki Błam (1985–2011) Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, któ­ra uka­za­ła się w por­ta­lu Wywrota.pl.

Więcej

W ciemnych, jucznych słowach

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Błam (1985–2011) Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Ty dwa, ja pół

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Pół Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Tak mi mów

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recen­zja Paw­ła Mac­kie­wi­cza z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Rodzaj przenikliwości

recenzje / ESEJE Krzysztof Siwczyk

Recen­zja Krzysz­to­fa Siw­czy­ka z książ­ki Farsz Mar­cin Sen­dec­kie­go.

Więcej

Układając składniki Farszu (kilka przyczynków do analizy)

recenzje / IMPRESJE Michał Domagalski

Esej Micha­ła Doma­gal­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Pieczone i nadziewane

recenzje / ESEJE Damian Kowal

Recen­zja Damia­na Kowa­la z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Hej, Farsz, Sendecki, Shall we?

recenzje / ESEJE Paweł Paszek

Recen­zja Paw­ła Pasz­ka z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Była sobie raz królewna

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

Zamieranie słów

recenzje / ESEJE Marcin Baran

Recen­zja Mar­ci­na Bara­na z książ­ki Farsz Mar­ci­na Sen­dec­kie­go.

Więcej

O Trapie

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Anny Kału­ży, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Ada­ma Zdro­dow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Kami­la Zają­ca, Bar­to­sza Sadul­skie­go.

Więcej