
Café Cobro
dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Suska Jerzy Jarniewicz Marcin SendeckiZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Marcina Sendeckiego i Dariusza Suski podczas Portu Wrocław 2008.
WIĘCEJRecenzja Marcina Sendeckiego z książki Przeludnienie i sztuka Johna Cage'a.
Poezja to nie mieć nic do powiedzenia i mówić to; nic nie posiadamy (“Tematy i wariacje”, przeł. Jerzy Jarniewicz, dalej jako TW).
Redakcja dała mi dwie strony, liczbę słów ustaliły operacje losowe. Rozmaite drobne niedoskonałości papieru, na którym pisałem, wyznaczyły położenie fragmentów tekstu na stronach. W niniejszym wydruku to rozmieszczenie jest inne, gdyż opracowałem całość jeszcze raz na innym papierze: innego formatu, o innym układzie efektów (“2 strony, 122 słowa o muzyce i tańcu”, przeł. Andrzej Sosnowski).
Po jakiejś godzinie w lesie spędzonej na poszukiwaniu grzybów, Ojciec powiedział: “No cóż, zawsze możemy pójść i kupić trochę prawdziwych” (“Rok od poniedziałku”, przeł. Piotr Sommer).
U Cage’a w mezostychu połowicznym (50%) pomiędzy jedną wyróżnioną literą a następną (na przykład T – Y) nie może wystąpić ta druga (y), a mezostych 100% wyklucza również powtórzenie tej pierwszej. Nic dziwnego, że swoje późniejsze, wielostronnicowe mezostychy autor Silence układał za pomocą specjalnego programu komputerowego MESOLIST, który pracował na zawczasu zdefiniowanym materiale słownym (na przykład: słownictwo Finnegans Wake Jamesa Joyce’a), proponując wszystkie dopuszczalne ciągi wyrazów oskrzydlających z góry wyznaczony pion (Andrzej Sosnowski, w innym miejscu).
Dla prelegenta opracowałem listę hałasów i gestów. Posługując się operacjami losowymi, ustaliłem, w którym momencie ma pojawić się taki czy inny hałas lub gest, a odpowiednie wskazówki umieściłem w tekście. W podobny sposób zróżnicowałem relatywną głośność wykonania: cicho, naturalnie, głośno. (Wartości te określa w wydrukowanym poniżej tekście typografia: kursywa = cicho, antykwa = normalnie, wytłuszczona kursywa = głośno.) Sam tekst skomponowany został z wcześniejszych odczytów i rzeczy zupełnie nowych. Wszystkie odpowiedzi na następujące pytania zostały wyselekcjonowane przy pomocy operacji losowych:
1. Mówić czy milczeć?
2. Jak długo?
3. Jeśli mówić, to co? Nowe rzeczy czy stare?
4. Jeżeli stare, to z którego odczytu, z której części tego odczytu?
5. Jeśli nowe, to na który z następujących 32 tematów?
Struktura (pustka) (w ogóle brak struktury)
Cytaty
Czas (i rytm)
Dźwięk (i szmery)
Cisza
Przypadek
Technika w ogólności (zero techniki)
Inne sztuki (cienie, etc.: przypadkowe dźwięki)
Stosunki (synchroniczność)
Muzyka (dzieło sztuki)
Taśma magnetyczna
Fortepian preparowany
Forma
Teatr (muzyczne dzieło życia)
Słuchanie jako niewiedza
Centrum uwagi
Pierwiastek i elastyczność
Asymetria prawdopodobieństwa
Technika defektów i skaz
Technika monet
Ruch-bezruch
Układy wielogłośnikowe
Non-dualizm
Błąd
Psychologia (ekspresywność) (inspiracja)
Pionowe (wymuszone) relacje
Poziome (wymuszone) relacje
Mobilność części (niniejszy utwór)
Utwory na smyczki
Muzyka na kuranty dzwonowe
Czynność wykonania
Cel
(“45′ dla prelegenta”, przeł. Andrzej Sosnowski)
Jedna z uczennic Miesa van der Rohe podeszła do niego i powiedziała: “Trudno mi u pana studiować, bo nie zostawia nam pan w ogóle miejsca na bycie sobą”. Na co Mies van der Rohe zapytał, czy ma przy sobie długopis. Miała. “Proszę się podpisać”, powiedział. Podpisała się. “Oto co nazywam byciem sobą”, powiedział (“Nieoznaczoność”, przeł. Agnieszka Taborska).
Urodzony w Gdańsku. Poeta. W latach 80. i 90. związany z pismem "brulion", a następnie z tygodnikiem "Przekrój". Za tom poetycki Przedmiar robót (2015) otrzymał Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius.
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Marcina Sendeckiego i Dariusza Suski podczas Portu Wrocław 2008.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzla, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało podczas Portu Wrocław 2006.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego Krystyny Miłobędzkiej i Marcina Sendeckiego podczas Portu Legnica 2004.
WIĘCEJSzkic Marcina Sendeckiego opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WIĘCEJZapis całego spotkania Marcina Sendeckiego i Dariusza Sośnickiego podczas festiwalu Port Legnica 2002.
WIĘCEJZdobywca II nagrody w III edycji konkursu “Nakręć wiersz”. Zespół w składzie: Zuzanna Głód, Antonina Maj.
WIĘCEJAutorski komentarz Marcina Sendeckiego do książki W, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 26 grudnia 2016 roku, a w wersji elektronicznej 3 października 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WIĘCEJWiersz z tomu Przedmiar robót, zarejestrowany podczas spotkania “Ambasadorzy Poezji” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJOdcinek nowego programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Marcinem Sendeckim.
WIĘCEJImpresja Marcina Sendeckiego na temat zestawu wierszy Pogranicza Katarzyny Szwedy, laureatki 12. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Marcina Sendeckiego na temat zestawu wierszy Wtracenie Przemysława Suchaneckiego, laureata 12. edycji „Połowu”.
WIĘCEJSpotkanie autorskie “Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WIĘCEJImpresja Marcina Sendeckiego na temat zestawu wierszy Prawo lasu Pauliny Pidzik, laureatki 12. edycji „Połowu”.
WIĘCEJMarcin Sendecki odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Przedmiar robót, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 28 marca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WIĘCEJWiersz z książki Farsz, zarejestrowany podczas spotkania “Tadeusz Pióro Marcin Sendecki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki” na festiwalu Port Wrocław 2012.
WIĘCEJCzytanie z książki W z udziałem Marcina Sendeckiego i Ola Walickiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WIĘCEJSpotkanie “Jeden akapit” wokół książki Kochając Henry’ego Greena w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego z udziałem Marcina Sendeckiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WIĘCEJImpresja Marcina Sendeckiego na temat zestawu wierszy Święto ofiarowania Pawła Bienia, laureata 12. edycji „Połowu”.
WIĘCEJWiersz z książki Farsz, zarejestrowany podczas spotkania “Tadeusz Pióro Marcin Sendecki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki” na festiwalu Port Wrocław 2012.
WIĘCEJRozmowa Adama Poprawy z Marcinem Sendeckim, towarzysząca premierze książki W, wydanej w Biurze Literackim w wersji papierowej 27 grudnia 2016 roku, a w wersji elektronicznej 3 lipca 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Z wysokości. Parcele, zarejestrowany podczas spotkania “Drobiazgowa eksplozja” na festiwalu Port Wrocław 2006.
WIĘCEJWiersz z tomu Trap, zarejestrowany podczas spotkania “Cafe Cobro” na festiwalu Port Wrocław 2008.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego “Ambasadorzy Poezji” z Marcinem Sendeckim, Dariuszem Sośnickim i Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim w ramach 20. festiwalu literackiego Port Wrocław 2015.
WIĘCEJGłos Marcina Sendeckiego w debacie “Na scenie czy w polu?”.
WIĘCEJWiersz z tomu Przedmiar robót, zarejestrowany podczas spotkania “Ambasadorzy Poezji” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJZapis spotkania z laureatami 3. edycji konkursu Komiks wierszem w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WIĘCEJFragment książki W Marcina Sendeckiego, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJFragment książki W Marcina Sendeckiego, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJKomentarz Marcina Sendeckiego do motta z książki Lamety, wydanej w Biurze Literackim 16 listopada 2015 roku.
WIĘCEJWiersz z książki Farsz, zarejestrowany podczas spotkania “Tadeusz Pióro Marcin Sendecki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki” na festiwalu Port Wrocław 2012.
WIĘCEJRecenzja Marcina Sendeckiego z książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukazała się 4 sierpnia 2014 roku na stronie internetowej Instytutu Książki.
WIĘCEJGłos Marcina Sendeckiego w debacie “Z uwagi na tekst”.
WIĘCEJRecenzja Marcina Sendeckiego z książki Do szpiku kości Krzysztof Jaworskiego.
WIĘCEJRecenzja Marcina Sendeckiego z książki Zuch Edmund White’a, która ukazała się na łamach czasopisma „Exlusiv”.
WIĘCEJKomentarze Bohdana Zadury, Marcina Sendeckiego, Bartłomieja Majzla i Tomasza Fijałkowskiego.
WIĘCEJKomentarz Andrzeja Sosnowskiego, tłumacza książki Johna Cage’a do utworu „45′ dla prelegenta”.
WIĘCEJEsej Jacka Olczyka towarzyszący premierze książki Przeludnienie i sztuka Johna Cage’a.
WIĘCEJEsej Jerzego Jarniewicza towarzyszący premierze książki Przeludnienie i sztuka Johna Cage’a.
WIĘCEJDwugłos Jakuba Nowackiego i Weroniki Janeczko o książce Marcina Sendeckiego W, wydanej w Biurze Literackim w wersji papierowej 27 grudnia 2016 roku, a w wersji elektronicznej 3 lipca 2017 roku.
WIĘCEJEsej Andrzeja Frączystego towarzyszący premierze książki Marcina Sendeckiego Lamety, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 16 listopada 2015 roku.
WIĘCEJEsej Ilony Podleckiej towarzyszący premierze książki Marcina Sendeckiego Lamety, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 16 listopada 2015 roku.
WIĘCEJEsej Paweła Mackiewicza towarzyszący premierze książki Przedmiar robót Marcina Sendeckiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 grudnia 2014 roku.
WIĘCEJEsej Natalii Malek towarzyszący premierze książki Przedmiar robót Marcina Sendeckiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 1 grudnia 2014 roku.
WIĘCEJRecenzja Pawła Paszka z książki Błam (1985-2011) Marcina Sendeckiego, która ukazała się w portalu Wywrota.pl.
WIĘCEJRecenzja Pawła Mackiewicza z książki Błam (1985-2011) Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Pawła Mackiewicza z książki Pół Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Pawła Mackiewicza z książki Farsz Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Krzysztofa Siwczyka z książki Farsz Marcin Sendeckiego.
WIĘCEJEsej Michała Domagalskiego towarzyszący premierze książki Farsz Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Damiana Kowala z książki Farsz Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Pawła Paszka z książki Farsz Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Joanny Orskiej z książki Farsz Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJRecenzja Marcina Barana z książki Farsz Marcina Sendeckiego.
WIĘCEJKomentarze Anny Kałuży, Grzegorza Jankowicza, Adama Zdrodowskiego, Julii Szychowiak, Kamila Zająca, Bartosza Sadulskiego.
WIĘCEJ