recenzje / ESEJE

Letnim śniegiem i krwią

Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Z kamienia i kości Bérengère Cournut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Z kamienia i kości Bérengère Cournut jest książką zadziwiającą. To odważna i zaskakująco udana próba opowiedzenia historii z perspektywy rdzennej Inuitki żyjącej w tradycyjnej społeczności istniejącej właściwie poza czasem, od wieków funkcjonującej w oparciu o cykliczny rytm pór roku. Powieść jest prowadzona w formie monologu głównej bohaterki – Uqsuralik, co prowadzi do mocniejszego związania emocjonalnego czytelnika z przedstawianym mu światem, ogromne znaczenie ma również fakt, że jest to narracja kobieca.

Wykorzystując kobiecą perspektywę, Cournut odczarowuje tutaj mity dotyczące wywodzenia słabości i niesamodzielności kobiet z warunków życia społeczeństw tradycyjnych. Nie zaburzając wiarygodnego obrazu silnie patriarchalnych zasad, udowadnia ich powierzchowność przez portretowanie świetnie radzących sobie w trudnych warunkach, silnych i niezależnych postaci, które w żaden sposób nie ustępują mężczyznom, nawet gdy chodzi o polowanie czy umiejętności przetrwania. Nie jest to oczywiście idylla – Uqsuralik jest również wyśmiewana z powodu swoich ponadprzeciętnych zdolności łowieckich przez zazdrosnych mężczyzn, którzy nie chcą zaakceptować jej w swoim gronie. Istotne jest jednak odwrócenie spojrzenia: postać Uqsuralik emanuje siłą, wolnością i niezależnością. Jej przetrwanie jest zależne od sił natury w takim samym stopniu, jak życie mężczyzn, a jej życie jest trudniejsze tylko dlatego, że jako obiekt seksualny może zostać wykorzystana do męskiej zemsty, płeć jest słabością tylko w znaczeniu narażenia na skrzywdzenie poprzez gwałt.

Niezwykle ważna jest tutaj symbolika pierwszej krwi. To ona wywołuje młodą dziewczynę z namiotu, poza bezpieczny krąg igloo, gdzie lód niespodziewanie pęka i oddziela ją od rodziny. Symboliczny moment osiągnięcia dojrzałości płciowej równa się w jej przypadku z rozpoczęciem samotnej walki o przetrwanie, którą stacza, stając się kobietą także w wymiarze emocjonalnym i intelektualnym. Mierzy się z lękiem, żałobą, samotnością i bezradnością.

Jej siła i odwaga nie są też sztucznymi konstruktami, lecz przymiotami ciosanymi w skrajnie trudnych warunkach, niczym skały żłobione przez mrozy i deszcze. Uqsuralik zmaga się kolejno z naturą, samotnością, ludźmi i duchami, na koniec jej dusza podróżuje, ryzykując, że już nie powróci. Te próby inicjacyjne czynią ją silną. Cierpienie przywodzi ją na skraj szaleństwa, lecz także równocześnie umacnia. Głęboka akceptacja ludzkiego losu i pokora połączone z niezależnością otaczają ją surowym pięknem, jakie zazwyczaj przypisujemy krajobrazom oraz zwierzętom. Z kamienia i kości uwodzi, zaraża tęsknotą za ciszą, otwartą przestrzenią, dotykiem skał i mchu.

Równocześnie, co bardzo istotne, Cournut nie romantyzuje natury. Jej opisy przyrody są bardzo piękne, pozostają jednak oszczędne i surowe, a relacje między człowiekiem a zwierzętami są ukazane z pełną brutalnością walki o przetrwanie w skrajnie trudnych warunkach. Szczególnie uderzające jest to w przypadku psów, które dzielą z człowiekiem wspólny los, bywają obrońcami i przyjaciółmi – należą do jednego stada, mogą jednak zostać zjedzone, gdy przydarzy się taka konieczność.

Książka Cournut to powieść zbudowana z kamienia i kości, z pomruku morza i kruchego lodu. Francuska pisarka niczym szamanka snuje niezwykle prostą i znaną ludziom od wieków historię, która, mimo wszystko, zapiera dech w piersiach swoją mocą. Opowiada nam na nowo o tym, że człowiek jest zwierzęciem, zależnym od światła, wody i pożywienia, że nie jest najsilniejszy.  Narratorka traktuje inuickie wierzenia jako integralną część historii, wplatając je w powieść z taką prostotą, że nie odstają w żaden sposób od reszty opowieści, są wpasowane w krajobraz, logiczne i zrozumiałe, nawet gdy nieprawdopodobne. Cournut ma dużą umiejętność otwierania czytelnika na zupełnie inną rzeczywistość, bez fajerwerków i nadmiernego zachęcania. W czasie lektury zostałam uwiedziona zupełnie niepostrzeżenie: nim zdążyłam się zorientować, proza ta oddziaływała już tak mocno na moją wyobraźnię i zmysły, że odczuwałam ją niemal fizycznie. Siłą Z kamienia i kości jest to, że w opowieści tak odległej od doświadczenia współczesnego człowieka autorka zawarła  bardzo uniwersalne doświadczenia, a opisywane przez nią życie plemion inuickich pobudza  tęsknotę za przestrzenią i kontaktem z przyrodą, której tak często dziś brakuje.

Powieść Cournut jest pieśnią ku chwale morza i śniegu, mchu i zwierzęcej sierści, ku chwale życia, które jest zmaganiem się i ma w sobie nieoczywiste piękno. Tundra śpiewa w ciszy. Narrację przeplatają pieśni zwierząt, ludzi i duchów – proste, rytmiczne, z powtarzalnymi refrenami, wprowadzające w trans. Ten rytm to oddech ziemi tajającej w słońcu o poranku, to oddech z głębin zamarzniętego morza. Siła w opowieści tak prostej jak przedmioty z kamienia i kości.

W swoim śnie Uqsuralik widzi odległe ludy jako drobne punkty na lodowym polu, rozświetlone kopuły domostw niczym konstelacje gwiazd na ramieniu lodowca. Odczuwa z nimi bliskość, bo wszyscy znoszą ten sam los. Jaki? „Nie chcę ciebie, nie chcę ciała ani śpiewu, jestem mrokiem, czarną nocą, a ty jesteś letnim śniegiem i krwią, idź sobie” – mówi olbrzym do pragnącej umrzeć dziewczyny. „Letnim śniegiem i krwią” – tylko tyle. Może jeszcze trochę ciała i śpiewu.

 

belka_2

O AUTORZE

Aleksandra Byrska

Urodzona w 1990 roku w Krakowie. Absolwentka filologii polskiej i krytyki literackiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz logopedii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Krytyczka, bibliotekarka, poetka. Przygotowuje rozprawę doktorską na temat intymności i skandalu w prozie polskiej po 2010 roku. Wiersze publikowała w „Małym Formacie”, „Wakacie”, „Salt Hill Journal” i „La Piccioletta Barca”. Mieszka w Myślenicach.

powiązania

Wspólne podwórko

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksandra Byrska Iwona Bassa

Rozmowa Iwony Bassy i Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, wydanej w Biurze Literackim 14 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Romantyczność 2022

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Aleksandra Kasprzak Antonina Tosiek Artur Burszta Daniel Tamkun Helena Burdzińska Jacek Dehnel Jakub Kornhauser Jakub Pszoniak Joanna Mueller Joanna Roszak Karol Maliszewski Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska Łukasz Cabajewski Maria Krzywda Michał Domagalski Miłosz Biedrzycki Natalia Malek

Czytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Zanurzenia

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Rozcierki z ziemi Charlotte van den Broeck w tłumaczeniu Olgi Niziołek, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Przepalone obwody

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej,towarzysząca premierze książki Trupi bieg Benedeka Tottha w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Narratorka z sąsiedztwa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja towarzysząca premierze książki Emily forever Marii Navarro Skaranger w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Dyskomfort

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Świerzb Fríðy Ísberg w tłumaczeniu Jacka Godka, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Antonina Tosiek Bartosz Horyza Jakub Skurtys Ola Lewandowska-Ferenc Patrick Leftwich Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Pierwszy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Alicja Sawicka Barbara Frączyk Bartosz Horyza Hubert Zemler Iwona Bassa Marta Lipowicz Mirek Kulisz Ola Lewandowska Patrick Leftwich Patryk Kulpa Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Czytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 z udziałem Iwony Bassy, Aleksandry Byrskiej, Barbary Frączyk, Bartosza Horyzy, Zofii Kiljańskiej, Szymona Kowalskiego, Mirka Kulisza, Patryka Kulpy, Patricka Leftwicha, Oli Lewandowskiej, Marty Lipowicz i Alicji Sawickiej w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zelmer.

WIĘCEJ

Ostrzałka do noży, która śpiewa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Histeria Yideum Kim w tłumaczeniu Lynna Suh, Ewy Suh i Katarzyny Szuster, wydanej w Biurze Literackim 26 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura chroni nas przed zamknięciem we własnych głowach

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Aleksandra Byrska

Odpowiedzi Aleksandry Byrskiej na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Aleksandra Byrska Bartosz Horyza Ola Lewandowska-Ferenc Patrick Leftwich Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Fragmenty zapowiadające książkę Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, która ukaże się w Biurze Literackim 3 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Demontaż patriarchatu

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Ostatni patriarcha Najat El Hachmi w tłumaczeniu Anny Sawickiej, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Wspólnota kobiet

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Ktokolwiek, tylko nie ja Hałyny Kruk w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 23 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Głowa zaabordowana przez statek mózgowych piratów

wywiady / O PISANIU Aleksandra Byrska Zofia Kiljańska

Rozmowa Aleksandry Byrskiej z Zofią Kiljańską, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Pal ogień całą swoją myją

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Myja Jakuba Wiśniewskiego, wydanej w Biurze Literackim 24 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Kalcyt i multa

recenzje / KOMENTARZE Aleksandra Byrska

Autorski komentarz Aleksandry Byrskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

A na wszystko śnieży popiół i brokat

wywiady / O PISANIU Aleksandra Byrska Ola Lewandowska

Rozmowa Oli Lewandowskiej z Aleksandrą Byrską, laureatką 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Obchodzi nas zeszłoroczny śnieg

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Imperium Dzieci to cały świat

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksandra Byrska Marta Sokołowska

Rozmowa Aleksandry Byrskiej z Martą Sokołowską, towarzysząca premierze książki Imperium Dzieci, która ukazuje się w Biurze Literackim 12 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Taktyka meduz

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Addy Djørup Najsłabszy opór, w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Między żywiołami

wywiady / O KSIĄŻCE Bérengère Cournut Katarzyna Byłów

Rozmowa Katarzyny Byłów z Bérengère Cournut, towarzysząca premierze książki Z kamienia i kości Bérengère Cournut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, wydanej w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura jest dla mnie czysto egoistycznym działaniem

recenzje / KOMENTARZE Bérengère Cournut

Autorski komentarz Bérengère Cournut, towarzyszący premierze książki Z kamienia i kości w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Z kamienia i kości (2)

utwory / zapowiedzi książek Bérengère Cournut Hanna Igalson-Tygielska

Fragmenty książki Z kamienia i kości Bérengère Cournut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Z kamienia i kości

utwory / zapowiedzi książek Bérengère Cournut Hanna Igalson-Tygielska

Fragmenty zapowiadające książkę Z kamienia i kości Bérengère Cornut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 13 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Aleksandry Byrskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ