Kiedy wydostaliśmy się w słoneczną przestrzeń
recenzje / ESEJE Dawid Kujawa Rafał WawrzyńczykPosłowie Rafała Wawrzyńczyka i Dawida Kujawy do książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Dawida Kujawy do wiersza "#5"
sopran światła kaleczy nam spojówki,
ornette coleman odbija się od ścian
i rezonuje nam w sumieniach. w mieszkaniu
mamy rozpierdol jak w wierszach przed redakcją.
jest jakiś dzień, jest chyba południe,
podobno jesteśmy jacyś my.
ornette coleman kaleczy nam sumienia,
sopran światła odbija się od ścian
i rezonuje nam w spojówkach.
Mam problem z datą ważności moich wierszyków, bo bardzo szybko przybierają dla mnie formę jakichś wstydliwych incydentów, które najchętniej – “nie, nie: to tylko zbieżność nazwisk” – zamiótłbym pod dywan. Nie byłoby tak źle, gdyby po prostu przestawały działać, traciły kolor, ale zwykle jest wręcz odwrotnie: one z dnia na dzień nabierają coraz bardziej jaskrawych kolorów, i to tam, gdzie nie powinny, co czyni je często – w moim przekonaniu – tekstami o niebezpiecznie wysokim stężeniu efekciarstwa i głupoty. Ironiczne manewry z czasem tracą potencjał i wyrazistość, na pierwszym planie pojawiają się za to sentymentalne, napuszone zdanka, których – dałbym sobie uciąć rękę – wcześniej wcale nie było. Puszczam oko nie wiedząc, że mój gest wygląda raczej na tik nerwowy.
Wierszyk, który zatytułowałem “5#” jest bodajże jedynym z “połowionego” zestawu, na który mogę dziś jeszcze bez silnego wzburzenia patrzeć, a to prawdopodobnie dlatego, że bezwstydnie obnaża on swoją fasadowość (swoją, ale i pozostałych wierszy z zestawu). Rzuca mocne światło na swoje grube szwy, uwydatnia nienaturalność własnych słów i nawet – mam wrażenie – jest z tego dosyć dumny.
Jeżeli w tym tekście “coś jest” – a bez wątpienia coś się tu przed oczami (i uszami) pojawia – to jest “podobno” i potencjalnie, bo ostatecznie “coś” to tylko lekko zaczerniony papier (w dodatku papier wirtualny), na którym słowom już wyjątkowo nie chce się opisywać świata, więc po prostu ścigają się do sensów, a przebłyski referencyjności, choć wcale nie są tu zbędne, to stają się zaledwie skutkiem ubocznym tego wyścigu. Ten wiersz, nawet jeżeli jest słaby, to z pewnością wie, że jest wierszem.
“Postawmy to gdzie indziej, zobaczymy jak będzie wyglądało”. Z takich przemeblowań zwykle rodzi się specyficzny rodzaj napięcia, który zawsze fascynował mnie w pisarstwie innych, a mnie niestety udaje się go osiągnąć nadzwyczaj rzadko. Nie wiem, czy w tym tekście z moich prób “permutacji” coś wyszło, ale pamiętam, że w szkole dostawałem piątki wuefu za to, że “się starałem”.
Doktor nauk humanistycznych, marksistowski krytyk literacki, redaktor. Ostatnio wspólnie z Jakubem Skurtysem i Rafałem Wawrzyńczykiem opracował wybór wierszy Jarosława Markiewicza Aaa!... (Wydawnictwo Convivo). Obecnie przygotowuje do druku tom Powrót możliwego, poświęcony polskiej poezji i krytyce 2000–2010 (Korporacja Ha!art). Mieszka w Katowicach, pracuje jako programista.
Posłowie Rafała Wawrzyńczyka i Dawida Kujawy do książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy towarzysząca premierze książki O Przemysława Suchaneckiego, wydanej w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Michała Mytnika hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki storytelling Antoniny Tosiek, która ukazała się w Biurze Literackim 8 lutego 2021 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy, towarzyszący wydaniu książki Anny Adamowicz Nebula, która ukazała się w Biurze Literackim 31 grudnia 2020 roku.
WIĘCEJGłos Dawida Kujawy w debacie „Nowe języki poezji”.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Pogo głosek Roberta Rybickiego, która ukazała się w Biurze Literackim 9 grudnia 2019 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy książki Transparty Niny Manel, wydanej w Biurze Literackim 5 sierpnia 2019 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy towarzysząca wydaniu almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2018, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 3 czerwca 2019 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy książki Trawers Andrzeja Sosnowskiego, wydanej w Biurze Literackim w wersji papierowej 6 marca 2017 roku, a w wersji elektronicznej 31 lipca 2017 roku.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Dar Meneli Roberta Rybickiego, wydanej w Biurze Literackim 17 kwietnia 2017 roku.
WIĘCEJGłos Dawida Kujawy w debacie „Na scenie czy w polu?”.
WIĘCEJGłos Dawida Kujawy w debacie „Biurowe książki roku 2016”.
WIĘCEJSzkic Dawida Kujawy o krytycznej recepcji poezji Tomasza Bąka. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJSzkic Mai Staśko i Dawida Kujawy o poezji Dawida Mateusza z tomu Stacja wieży ciśnień. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJGłos Dawida Kujawy w debacie „Formy zaangażowania”, towarzyszącej premierze antologii Zebrało się śliny, która ukaże się niebawem w Biurze Literackim.
WIĘCEJGłos Dawida Kujawy w debacie “Krytyka krytyki”.
WIĘCEJWiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2012” na festiwalu Port Wrocław 2013.
WIĘCEJWiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2012” na festiwalu Port Wrocław 2013.
WIĘCEJWiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, zarejestrowany podczas spotkania „Połów 2012” na festiwalu Port Wrocław 2013.
WIĘCEJRecenzja Pawła Dunina-Wąsowicza z książki Połów poetyckie debiuty 2012 .
WIĘCEJKomentarz Seweryna Górczaka do wiersza “I. Orzełek. Zabij mi jakiegoś Żyda”.
WIĘCEJKomentarz Macieja Papierskiego do wiersza “u kresu”.
WIĘCEJKomentarz Macieja Kulisa do wiersza “Herbatka”.
WIĘCEJAutorski komentarz Piotra Nity do wiersza “Dom / Rtęć / Skrzydła”.
WIĘCEJAutorski komentarz Patryka Czarkowskiego do wiersza “pytanie”.
WIĘCEJAutorski komentarz Oliwii Betcher do wiersza “przestrzenny”.
WIĘCEJJoanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o wierszach Szymona Słomczyńskiego.
WIĘCEJKarol Maliszewski, współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Dawida Kujawy.
WIĘCEJMarta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Macieja Papierskiego.
WIĘCEJZ Maciejem Kulisem o książce Połów. Poetyckie debiuty 2012 rozmawia Roman Honet.
WIĘCEJRoman Honet, współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Macieja Kulisa.
WIĘCEJJoanna Mueller, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012 o wierszach Seweryna Górczaka.
WIĘCEJMarta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Oliwii Betcher.
WIĘCEJZ Patrykiem Czarkowskim o książce Połów. Poetyckie debiuty 2012 rozmawia Roman Honet.
WIĘCEJRoman Honet, współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Patryka Czarkowskiego.
WIĘCEJJoanna Mueller współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Katarzyny Kaczmarek, Macieja Taranka i Joanny Żabnickiej.
WIĘCEJKarol Maliszewski, współredaktor antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Dawida Kujawy.
WIĘCEJ