
Srebro i kwarc
dzwieki / WYDARZENIA Adam Zdrodowski Anna Podczaszy Łukasz JaroszZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Łukasza Jarosza, Anny Podczaszy i Adama Zdrodowskiego podczas Portu Wrocław 2008.
WIĘCEJRozmowa Olgerda Dziechciarza z Łukaszem Jaroszem, towarzysząca premierze książki Święto żywych, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2016 roku.
Olgerd Dziechciarz: Twoja mama wyznała mi kiedyś, że jako dziecko zapewniałeś ją, że będziesz kiedyś sławnym człowiekiem. Skąd to wiedziałeś?!
Łukasz Jarosz: Hehehe, nie pamiętam, żebym tak powiedział. Może nie chciałem czegoś tam zrobić, dlatego tak powiedziałem, żeby dała mi spokój. A czy jestem sławny? Bez przesady, jeżeli już, to wolałbym być znany z tego co nagrałem, napisałem, a nie z tego, że kiedyś byłem w telewizji lub radiu. Ludzie u mnie na wsi wiedzą, że piszę wiersze, ale nie czytają ich. To zresztą daje mi pewną swobodę – mogę pisać o nich, wiedząc, że tego nie przeczytają.
„Mowa rodzinna niechaj będzie prosta./ Ażeby każdy, kto usłyszy słowo/ Widział jabłonie, rzekę, zakręt drogi,/ Tak jak się widzi w letniej błyskawicy” – pisał Miłosz w Traktacie poetyckim. To także twoja metoda, ale przecież miałeś momenty, że z niej schodziłeś…
Myślę, że tak jak i Miłosz tęsknię do „formy bardziej pojemnej”, która miałaby objąć moje życie, to, co nieokreślone. Stad u mnie i próby aforystyczne, minipoematy, haiku. Podobnie jest z moim nieustannym poszukiwaniem, zrozumieniem świata; czytam książki religijne, naukowe. Jeżeli miałbym teraz wybrać studia, zdecydowałbym się chyba na biologię, może astronomię. Coś, co pomogłoby mi lepiej zrozumieć świat, zrozumieć życie. To, że czasem „schodziłem” ze swojej drogi, działo się podświadomie, cieszę się z tego, ponieważ było to w jakimś sensie wychodzeniem poza siebie, wychylaniem się na zewnątrz.
Nowa książka, Święto żywych, czyli wiersze zebrane z wszystkich dotychczasowych książek, to ponad pięciusetstronicowe dzieło, strach się bać. To podsumowanie liczącej dekadę obecności na rynku wydawniczym świadczy, że natchnienie, duch poezji, Cię nie opuszcza. Nie martwisz się, że to się może kiedyś skończyć, bo się „wypiszesz”?
Rzeczywiście, teraz, jak na to patrzę, to dużo tego. Mam nadzieję, że kiedyś wypiszę się i będę miał już to z głowy. Na razie mam już sto pięćdziesiąt nowych wierszy, które uważam za lepsze od tego, co do tej pory napisałem, mam nadzieję…
Nie żal Ci było tych czterdziestu nowych wierszy, które w tej książce mogą zniknąć, bo niejako schowane wśród tych znanych tekstów, zostaną niezauważone?! Może lepiej było wydać je w osobnym tomie?
Nie żal. Dużo rzeczywiście piszę, jednak kto będzie miał tyle życzliwości i cierpliwości, by przeczytać te pięćset stron moich wierszy, zauważy też i te nowe. Ja sam tak mam: niektóre wiersze zebrane różnych poetów czytam po wiele razy od początku do końca, traktując te utwory jako pewną opowieść o życiu Autora. Mam nadzieję, że znajdzie się choć jeden Czytelnik, który tak potraktuje moją książkę.
Międzynarodowa Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej nie bardzo zmieniła twoje życie, bo wciąż pracujesz jako „pan od polskiego” w Szkole Podstawowej nr 1 w Olkuszu. Bycie nauczycielem to nie jest łatwy chleb, nie masz innych propozycji zatrudnienia?
Tak się składa w naszym życiu, że otrzymanie prestiżowej nagrody poetyckiej nie wiąże się z jakimiś specjalnymi ofertami pracy w naszym kraju. I dobrze. Jestem nadal nauczycielem, są tego jasne i ciemniejsze strony. Ważne, że mam swoje pasje, to mnie trzyma na powierzchni.
Czasami żartujesz, że w gruncie rzeczy jesteś muzykiem. Ale przecież twoja aktywność muzyczna, gra na perkusji, pisanie muzyki i tekstów piosenek dla zespołów Lesers Bend, Chaotic Splutter, Zziajani Porywacze Makowców czy Mgłowce świadczy, że traktujesz to zajęcie bardzo poważnie. Przyznaj, chciałbyś zarabiać na życie jak tradycyjny rokendrolowiec, jeżdżąc po Polsce i dając koncerty wielbiącej Cię publiczności…
Zawsze chciałem grać na perkusji, to jest moja pierwsza, najważniejsza pasja. Pisanie przyszło wiele lat później. Jeżeli miałbym wybierać, wolałbym się utrzymywać z grania, koncertowania, nagrywania płyt. Niestety tak się składa, że ani pisanie, ani granie takiej muzyki, jaką gram, nie gwarantuje żadnych konkretnych pieniędzy. Liczy się jednak satysfakcja, radość z grania, pisania.
Możesz obiecać, że jeśli Ci dadzą tę Nike, to postawisz w Olkuszu mały browar i będziesz produkował swoje „Bombowe” piwo?!
Dzięki, że we mnie wierzysz. Jednak musisz wiedzieć, że żeby założyć browar, trzeba dostać Nike ze trzy albo cztery razy pod rząd. Jeżeli jednak tak się stanie, pierwsze trzy lub cztery litry mojego piwa „Bombowego” wypijesz Ty!
Urodzony w 1978 roku. Poeta, wokalista, perkusista i autor tekstów grupy Lesers Bend, Chaotic Splutter, Panoptikum, Katil Ferman, Zziajani Porywacze Makowców, Mgłowce. Laureat wielu konkursów poetyckich m.in.: im. K. K Baczyńskiego, im. Rafała Wojaczka, im. Reinera Marii Rilkego. Jego debiutancka książka poetycka Soma została wyróżniona I nagrodą w Konkursie Młodych Twórców im. W. Gombrowicza. Laureat pierwszej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2013) za tom Pełna krew. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem.
Poeta, prozaik, felietonista, bloger. Autor ponad dwudziestu książek, w tym wyborów felietonów (m.in.: Partykularne interesy, Olkusz dla opornych), zbiorów poetyckich (m.in.: Autoświat, Galeria Humbug, Mniej niż zło, Przewrócona ósemka), zbiorów opowiadań (Masakra, Miasto Odorków, pomazaniec, Pakuska), oraz dwóch powieści (Wielkopolski i Małopolski). Publikuje też pod pseudonimem Tytus Żalgirdas (właśnie ukazał się tom wierszy Mityfikacje). http://wolkuszuczylinigdzie.salon24.pl/
Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Łukasza Jarosza, Anny Podczaszy i Adama Zdrodowskiego podczas Portu Wrocław 2008.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Dehnela, Julii Fiedorczuk, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Siwczyka i Dariusza Sośnickiego podczas Portu Wrocław 2007.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego Dominika Bielickiego, Marcina Jagodzińskiego, Łukasza Jarosza, Szczepana Kopyta, Rafała Wawrzyńczyka, Mariusza Grzebalskiego i Marty Podgórnik podczas Portu Wrocław 2005.
WIĘCEJCzytanie z książki “Stopień pokrewieństwa” z udziałem Łukasza Jarosza w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
WIĘCEJFragment koncertu zespołu Lesers Bend w ramach festiwalu Port Wrocław 2007.
WIĘCEJŁukasz Jarosz odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Pełna krew, wydanej w wersji elektronicznej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WIĘCEJWiersze z książki Biały tydzień. Fragment spotkania autorskiego w ramach 13. festiwalu literackiego Port Wrocław 2008.
WIĘCEJRozmowa Kariny Stempel z Łukaszem Jaroszem, towarzysząca premierze książki Stopień pokrewieństwa, wydanej nakładem Biura Literackiego 9 października 2017 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Łukasza Jarosza w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Stopień pokrewieństwa, wydanej nakładem Biura Literackiego 9 października 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Poeci na nowy wiek, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2010.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Stopień pokrewieństwa Łukasza Jarosza, która ukaże się w Biurze Literackim 9 października 2017.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Stopień pokrewieństwa Łukasza Jarosza, która ukaże się w Biurze Literackim 2 października 2017.
WIĘCEJWiersz z tomu Soma Łukasza Jarosza.
WIĘCEJAutorski komentarz Łukasza Jarosza w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Święto żywych, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJFragment koncertu zespołu Lesers Bend. Port Wroclaw, 13 kwietnia 2007 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Święto żywych Łukasza Jarosza, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Święto żywych Łukasza Jarosza, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJRozmowa Kuby Mikurdy z Łukaszem Jaroszem, towarzysząca premierze e-booka Soma, wydanego w Biurze Literackim 22 marca 2016 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Łukasza Jarosza w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e-booka pt. Soma, wydanego w Biurze Literackim 22 marca 2016 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający e-book Soma Łukasza Jarosza, który ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJAutorski komentarz Łukasza Jarosza w ramach cyklu “Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Kardonia i Faber, wydanej w Biurze Literackim 5 października 2015 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Poeci na nowy wiek, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2010.
WIĘCEJWiersz z debiutanckiego tomu poety Soma (2006), zarejestrowany podczas spotkania “Kochankowie na otwartym morzu” na festiwalu Port Wrocław 2007.
WIĘCEJWiersz z debiutanckiego tomu poety Soma (2006), zarejestrowany podczas spotkania “Kochankowie na otwartym morzu” na festiwalu Port Wrocław 2007.
WIĘCEJWiersz z tomu Biały tydzień, zarejestrowany podczas spotkania premierowego na festiwalu Port Wrocław 2008.
WIĘCEJWiersz z tomu Biały tydzień, zarejestrowany podczas spotkania premierowego na festiwalu Port Wrocław 2008.
WIĘCEJGłos Olgerda Dziechciarza w debacie “Biurowe książki 2010 roku”.
WIĘCEJCzy jest to wiersz w jakimś sensie społeczny? Nie wiem. Nie wiem także, czy poeta powinien takie pisać, czy powinien zajmować się takimi sprawami. A może jest to wiersz religijny?
WIĘCEJGłos Łukasza Jarosza w debacie “Poeci na nowy wiek”.
WIĘCEJKomentarze Mariusza Grzebalskiego, Grzegorza Jankowicza, Marka K. E. Baczewskiego, Macieja Roberta, Łukasza Jarosza, Grzegorza Wysockiego oraz Macieja Woźniaka do książki Antypody Sławomira Elsnera.
WIĘCEJWędrował ode wsi do wsi, szukając zarobku. Znikał, gdy nadchodziła jesień. Dzisiaj nikt niestety nie pamięta już jego imienia i nazwiska.
WIĘCEJKomentarze Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży, Rafała Derdy, Łukasza Jarosza.
WIĘCEJAutorski komentarz Łukasza Jarosza towarzyszący premierze książki Soma.
WIĘCEJKomentarze Karola Maliszewskiego, Tomasza Ważnego, Anny Kałuży i Łukasza Jarosza.
WIĘCEJKomentarze Tomasza Fijałkowskiego i Łukasza Jarosza.
WIĘCEJRecenzja Oliwii Betcher towarzysząca premierze książki Łukasza Jarosza Święto żywych, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Łukasza Jarosza w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Święto żywych, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Święto żywych Łukasza Jarosza, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Święto żywych Łukasza Jarosza, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJRecenzja Oliwii Betcher towarzysząca premierze książki Łukasza Jarosza Święto żywych, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJRecenzja Ingi Iwasiów z książki Soma Łukasza Jarosza.
WIĘCEJRecenzja Urszuli Honek z książki Łukasza Jarosza Kardonia i Faber.
WIĘCEJRecenzja Przemysława Koniuszego z książki Kardonia i Faber Łukasza Jarosza, która ukazała się na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
WIĘCEJRecenzja Anny Augustyniak z książki Łukasza Jarosza Kardonia i Faber.
WIĘCEJEsej Marka Olszewskiego towarzyszący premierze książki Kardonia i Faber Łukasza Jarosza, która ukazała się 5 października 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WIĘCEJSzkic Kariny Stempel towarzyszący premierze książki Kardonia i Faber Łukasza Jarosza, która ukazała się 5 października 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WIĘCEJRecenzja Mateusza Kotwicy z książki Mimikra Łukasza Jarosza.
WIĘCEJRecenzja Macieja Topolskiego z książki Mimikra Łukasza Jarosza.
WIĘCEJLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WIĘCEJRecenzja Marcina Orlińskiego z książki Soma Łukasza Jarosza.
WIĘCEJRecenzja Janusza Pasterskiego z książki Soma Łukasza Jarosza.
WIĘCEJKomentarze Karola Maliszewskiego, Wojciecha Bonowicza, Rafała Skoniecznego, Miłosza Biedrzyckiego, Jarosława Nowosada.
WIĘCEJKomentarze Bohdana Zadury, Agnieszki Wolny-Hamkało, Ingi Iwasiów, Pawła Lekszyckiego, Mariusza Grzebalskiego, Macieja Roberta, Marcina Orlińskiego, Artura Nowaczewskiego, Grzegorza Tomickiego, Piotra Kępińskiego.
WIĘCEJRecenzja Piotra Kępińskiego z książki Soma Łukasza Jarosza.
WIĘCEJ