
Zagadka
nagrania / transPort Literacki Grzegorz Kwiatkowski Malina MideraCzytanie z książki Zagadka z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 29. Muzyka Malina Midera.
WięcejAutorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego, towarzyszący premierze książki Zagadka, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
jatki
1.
wąż zabrał mi syna
i musi być tak
tam są sterty mięsa
lecz nie jest mi żal
w katowni jest ciepło
od końskich much ciemno
wąż zabrał mi syna
i musi być tak
2.
nie chcemy takiej mamy
wrzucimy ją do jamy
nie chcemy takiej matki
wrzucimy ją do jatki
Ogromnie bałem się tego typu rymów, aż w moim życiu pojawił się Franciszek Lew, chwilę temu Józef Izaak, a wraz z nimi przypomniałem sobie o Baśniach braci Grimm, które rzecz jasna nie nadają się do czytania małym dzieciom, ponieważ opowiadają o bezosłonkowej rzeczywistości, a przy tym przez to, że należą do świata sztuki i muzyki, i baśni, mogą opisywać ten okrutny świat celniej i dosadniej. Wiersz „Jatki” kończy Zagadkę i w pewnym sensie zasysa wszystkie strzępy które go poprzedzają. Zagadka to książka o dzieciach i rodzicach, podobnie jak Karl Heinz. I Karl, i Zagadka wywodzą się nie tylko z sytuacji bycia ojcem, ale z mojej pracy na rezydencji pisarskiej w Wiedniu. Głównym celem tej sytuacji było zbadanie tragicznego tematu wiedeńskiej kliniki Am Spiegelgrund, w której mordowano dzieci w ramach akcji T4. Dlatego w Zagadce pojawia się Heinrich Gross, który niejako otwiera wrota do świata przemocy wobec dzieci. Wydaje mi się, że moim głównym tematem do czasu Karla i Zagadki było eksplorowanie sytuacji rodzinnej, a dokładnie historii mojego dziadka Józefa Kwiatkowskiego i jego siostry Marty Kwiatkowskiej. Obydwoje przeszli przez obozy koncentracyjne i obydwoje zostali przez te obozy duchowo i częściowo fizycznie zniszczeni. W sytuacji założenia rodziny moja niejako stara najbliższa rodzina zeszła na dalszy plan, ale wciąż eksplorowałem to, co znam najlepiej – moje własne podwórko i moją własną rodzinę vide punkt wyjścia i oś. Summa summarum okazało się, że obecnie jestem niemal w tym samym miejscu, co kiedyś, ponieważ w centrum problemu znajduje się wciąż przemoc i przeszłość miesza się z teraźniejszością – zarówno z powodu tragicznej przeszłości rodziny mojej żony, jak też z powodu moich własnych śladów i strzępów. W mojej debiutanckiej książce Przeprawa w wierszu „Dom” znajduje się następujący fragment: „przy zielonej rzece dom/ z czerwonej cegły/ a za domem pastwiska/ i poligon i łuski”. To był opis mojego domu rodzinnego na Oruni, czyli do dzisiaj jednej z najbiedniejszych i najniebezpieczniejszych dzielnic Gdańska. Obok tego domu znajdował się też inny dom z czerwonej cegły. Był to największy gdański dom dziecka. Jednym z nauczycieli tych dzieci była moja mama, a tragiczne historie z tego miejsca i czasami jego wychowankowie docierali do mojego domu. Te wszystkie sytuacje wpłynęły na chęć napisania Zagadki i na jej zawartość. Szczególnie na wiersz „jatki”.
Ur. 1984. Poeta i muzyk. Autor książek poetyckich poruszających tematykę historii, pamięci i etyki. Jest członkiem zespołu psychodelicznego Trupa Trupa. Współprowadzi warsztaty „Virus of Hate” na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest członkiem PEN America oraz europejskiej platformy literackiej Versopolis.
Czytanie z książki Zagadka z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 29. Muzyka Malina Midera.
WięcejGłos Grzegorza Kwiatkowskiego w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejTrzydziesty siódmy odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejRozmowa Filipa Łobodzińskiego z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
WięcejFragmenty książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
WięcejOdpowiedzi Grzegorza Kwiatkowskiego na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WięcejCzytanie z książki Karl-Heinz M. z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejRozmowa Filipa Łobodzińskiego z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze książki Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku.
WięcejAutorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego, towarzyszący premierze książki Karl-Heinz M., która ukaże się w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku.
WięcejGłos Grzegorza Kwiatkowskiego w debacie „Poetycka książka trzydziestolecia”.
WięcejRozmowa Elizy Kąckiej z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze książki Sową, wydanej nakładem Biura Literackiego 6 listopada 2017 roku.
WięcejAutorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Sową, wydanej nakładem Biura Literackiego 6 listopada 2017 roku.
WięcejFragment zapowiadający tom Sową Grzegorza Kwiatkowskiego, który ukaże się w Biurze Literackim 6 listopada 2017 roku.
WięcejFragment zapowiadający tom Sową Grzegorza Kwiatkowskiego, który ukaże się w Biurze Literackim 6 listopada 2017 roku.
WięcejFragment z książki Spalanie (2015).
WięcejAutorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e‑booka Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić, który ukaże się w Biurze Literackim 1 lutego 2016 roku.
WięcejRozmowa Elizy Kąckiej z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze e‑booka Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić, wydanego w Biurze Literackim 1 lutego 2016 roku.
WięcejRozmowa Przemysława Guldy z Grzegorzem Kwiatkowskim, która ukazała się w „Gazecie Wyborczej”.
WięcejAutorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego do utworu dawno temu z książki Spalanie, która ukazała się 10 sierpnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejRozmowa Elizy Kąckiej z Grzegorzem Kwiatkowskim towarzysząca premierze książki Spalanie, która ukazała się 10 sierpnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejKomentarz Grzegorza Kwiatkowskiego do wierszy z tomu Radości.
WięcejRozmowa Marcina Sierszyńskiego z Grzegorzem Kwiatkowskim o jego nowej książce Radości, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 17 stycznia 2014 roku.
WięcejGłos Grzegorza Kwiatkowskiego w debacie „Kto w Odsieczy”.
WięcejCzytanie z książki Zagadka z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 29. Muzyka Malina Midera.
WięcejTrzydziesty siódmy odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 29.
WięcejRozmowa Filipa Łobodzińskiego z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
WięcejRecenzja Romany Kolarzowej, towarzysząca premierze książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
WięcejFragmenty książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
WięcejRecenzja Romany Kolarzowej, towarzysząca premierze książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.
WięcejWypowiedź Andrzeja Fabianowskiego poświęcona książce Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejRecenzja Marii Jolanty Olszewskiej poświęcona książce Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejRecenzja Wojciecha Wilczyka towarzysząca premierze książki Karl-Heinz M. Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 listopada 2019 roku.
WięcejRecenzja Malwiny Mus z książki Grzegorza Kwiatkowskiego Spalanie.
WięcejFragment z książki Spalanie (2015).
WięcejRecenzja Mikołaja Borkowskiego towarzysząca premierze e‑booka Powinni się nie urodzić revisited – Urodzić, wydanego w Biurze Literackim 1 lutego 2016 roku.
WięcejRecenzja Mateusza Dworka z książki Spalanie Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejRecenzja Marka Rozpłocha z książki Grzegorza Kwiatkowskiego Spalanie, która ukazała się w czasopiśmie „Menażeria”.
WięcejRecenzja Alicji Łukasik z książki Spalanie Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejRecenzja Tymoteusza Milasa z książki Spalanie Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w czasopiśmie „Fabularie”.
WięcejRecenzja Łukasza Wróblewskiego z książki Spalanie Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się na stronie Wywrota.pl.
WięcejEsej Marcina Sierszyńskiego towarzyszący premierze książki Spalanie Gzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się 10 sierpnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejRecenzja Rafała Derdy z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w „Helikopterze”.
WięcejRecenzja Michała Szymańskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w „Zeszytach Literackich” w 2014.
WięcejRecenzja Pawła Brzeżka z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się 16 marca 2014 roku w kwartalniku „Szafa”.
WięcejRecenzja Wojciecha Lady z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w tygodniku „W Sieci”.
WięcejRecenzja Anny Spólnej z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się 15 maja 2013 roku w internetowej gazecie kulturalnej „Salon Literacki”.
WięcejRecenzja Emilii Konwerskiej z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się 1 marca w 2013 roku w serwisie Art Papier.
WięcejRecenzja Jarosława Zalesińskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się 21 stycznia 2013 roku w Dzienniku Bałtyckim.
WięcejRecenzja Tomasza Tyczyńskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się 4 kwietnia 2013 roku na blogu „Prowincja Gombrowicz”.
WięcejRecenzja Rafała Derdy z książki Radości Krzysztofa Kwiatkowskiego, która ukazała się w „Zeszytach Poetyckich”.
WięcejRecenzja Przemysława Witkowskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w Ósmym Arkuszu Odry.
WięcejRecenzja Kingi Gąski z książki Radości Grzegorz Kwiatkowskiego, która ukazała się na stronie Fundacji Karpowicza.
WięcejRecenzja Marcina Sierszyńskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukazała się w miesięczniku „Inter-”.
WięcejRecenzja Filipa Łobodzińskiego z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejRecenzja Katarzyny Bieńkowskiej z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejRecenzja Przemysława Guldy z książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejEsej Pawła Paszka towarzyszący premierze książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego.
WięcejEsej Radosława Kobierskiego towarzyszący premierze książki Radości Grzegorza Kwiatkowskiego.
Więcej