
Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik
nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał MytnikÓsmy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJAutorski komentarz Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.
Jestem żywym paradoksem, a gdy
to piszę, ktoś zza ściany z telewizora płacze,
grzyb na mojej ścianie dmąć z płuca, bez przerwy
na reklamy nowej blendy i jestem z tego cały zielony.
Czasem lustruję sobie myśli jak Wenecja i od miesiąca
wyznaję zasadę pantha rhei jeśli chodzi o tekst i o używki.
Stany się maglą, tatuaże ścierają wszystko co widzę to pokaz,
zamrożony ruch ust przy starej bramce na tak zwanym bojo.
A tak naprawdę wciąż szukam piłki z tamtego mundialu.
Pamiętaj, kolor to częstotliwość fal i może być odpływ.
ogniskiem na klifach umyślnie chcą począć neurony.
ich żony nosiły pilotki i to nie było fajne, pamiętaj,
albo zapomnij,,, jestem też demencją.
Akurat myślałem o tekście Tylera (the Creatora) (oglądałem przy tym mega dziwny horror klasy B. Były tam demoniczne karteczki, takie same, jakimi się wymieniałem w podstawówce. No, a potem to już klasyczny schemat: jakaś rodzina, jakiś dom, jakieś stare karteczki…), z którego mniemałem, że można by wiele wynieść, jednak nie był on zupełnie spójny po mojej wątpliwej translacji. Wyszedłem od frazy, która dla mnie brzmiała najlepiej, a poprzedziłem ją tytułem przypominającym z nazwy maglącą substancję, jak i skrócone siema do ostatniej sylaby.
Aktualnie mieszkam na Łagiewnikach, nigdy w sumie nie myślałem, że chcę mieszkać na Łagiewnikach, ale osiedle jest całkiem okay. Pokój, który wynajmuję, jest w pół sutereną czy wysoką piwnicą, jak to mówi mój tata. W związku z tym jest okropny problem z wilgocią, o czym nie wiedziałem, wprowadzając się w sierpniu. Widzę plamy na ubraniach, mój sprzęt audio zaczął tworzyć przestery. Kiedyś zauważyłem, że parasol, który leżał w skrzynce w kącie pokoju, jest obrośnięty grzybem, wręcz w kolorach. Jest dwudziesty dzień miesiąca, a ja wciąż nie mam pieniędzy za poprzedni. Mimo to przeglądam oferty „jedynek”. Ja naprawdę szczerze czuję, jaką narrację wprowadzam, ale na co dzień jest raczej lepiej, pogodniej. Najdziwniej było, gdy w nocy przez ścianę usłyszałem płacz dobiegający z pokoju nade mną. Pomogło mi się to zdystansować. Czuję się dość nudny w tej rozpaczy, ale mam już dość, idę na spacer, zapalić.
A i serio lubię poezję Tomka Pułki, ale nie jestem fanatykiem. To był jeden z poetów, których czytałem na początku mojej zajawki poezją. Teraz mam wielu innych na głowie.
Awykonalne jest dla mnie zaśnięcie bez głosu. Zwykle w moich nocnych playlistach są dziwne rzeczy. Przez ostatnie 3 tygodnie, gdy się budzę, leci przesłuchanie w sprawie Amber Gold i stąd przypałętała mi się lustracja (w sensie jako słowo, ale też myśl). Przecież możliwe jest, że żadna ze stron, pomiędzy którymi stoi weneckie lustro, czyli dodatkowy czynnik ‒ przejrzenie, ale również bariera ‒ płaszczyzna, nie ma bladego pojęcia czy przygląda się sobie, czy komuś. Nawet jeśli byłbym stroną i byłbym stroną przekonaną, to cały czas nie wiem i dlatego podważam, czy to, co widzę, to co robię, to ja, podmiot czy faza. Mało przyjemne.
Analizuję jaźń i jest dość rozmyta ‒ właśnie schodzę z leków. Czuję się trochę niepewnie. Nie biorę od dwóch tygodni, przez to dość często (jak na mnie) piłem sam w mieszkaniu, w którym rośnie grzyb. Tak naprawdę siedzę sam, nie mam kontaktu z grzybem, chociaż może bym chciał. Myślę o tatuażu, ale ta myśl kłóci się z moją niechęcią do wydawania pieniędzy lekką ręką. Za to jest dość przyjemna, możliwe, że myślenie o tatuażu cieszy mnie bardziej niż jego posiadanie. Mógłby to być różowy donut w jakimś kształcie ‒ mogą być litery, mogą być cyfry, gdzieś na udzie, tak żeby nie było widać ‒ trochę się wstydzę, że to wszystko takie wciąż niepewne. Kiedyś chciałem mieć wytatuowaną piłkę o strukturze fulerenu. Nie wiedziałem wtedy nic o fulerenach, za to sporo o futbolu, a wieczory spędzałem na lokalnych boiskach z betonu czy suchej trawy. To było jeszcze przed Orlikami. Za bramkami nie było siatek, po piłkę biegałem w krzaki, a dlatego to pamiętam, że miałem potworną alergię na trawy i wracałem z czerwonymi oczami albo czasem bez piłki, bo już nie dawałem rady.
Ambiwalentnie podchodzę do niektórych teorii mojej siostry. Długo z nią mieszkałem, mieliśmy ogród, gdzie często wychodziłem poczytać czy po prostu posiedzieć. Miałem wtedy zajawkę na robienie zdjęć nieba (na telefonie albumy z drzewami rosnącymi poziomo), podobał mi się szczególnie jego kolor, głębia i to, że codziennie trochę się różniło. Czasami wołałem Monikę i z entuzjazmem wskazywałem palcem w górę. Wtedy ona z jeszcze większym tłumaczyła mi, że to tylko fala o odpowiedniej częstotliwości i coś z tego dalej wynikało, ale straciłem wtedy nastrój i już nie pamiętam. Szczególnie lubię niebo nad morzem, coraz bardziej podobają mi się ogniska i chcę to jakoś połączyć. Już jest coraz zimniej, także odłożę to na później, ale łączy się to z myślą o znakach dymnych, o krawędzi, na której dość trudno mi kształtować myśli ‒ cały czas są sprzeczne, dym jest rwany. Znów słyszę płacz z telewizora i zaczynam czytać o telewizji w stanach. Zastanawiam się, jak długo, telewizor był typowo męskim atrybutem, kiedy zaczęły wychodzić pierwsze programy dla kobiet i jak wtedy wyglądała proporcja płaczu do strzelanin w tv. Jaki to był płacz? Kto płakał? Dlaczego? Tworzę historie, o których nawet nie chce mi się opowiadać. Ktoś na górze zasnął, a ja czekam aż wstanie i wyłączy te jęki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
ur. w 1997 r. w Tarnowie. Poeta, freeganin, redaktor pisma „Rzyrador”. Debiutował w „Stonerze Polskim”, publikował również w „Wakacie”, „Tlenie Literackim”, „Helikopterze”, „MULTImediach”. Członek Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry. W marcu 2019 r. namalował wiersz na ścianach Otwartej Pracowni w ramach Wernisażu Jednego Wiersza. Studiuje inżynierię chemiczną na Politechnice Krakowskiej. Laureat 14. edycji „Połowu” Biura Literackiego. Uczy chemii. Mieszka w Krakowie.
Ósmy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJCzytanie z książki hoodshit (griptape) z udziałem Michała Mytnika w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJRozmowa Michała Mytnika z Przemysławem Suchaneckim, towarzysząca premierze książki O, wydanej w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.
WIĘCEJGłos Michała Mytnika w debacie „Berek wierszem”.
WIĘCEJAutorski komentarz Michała Mytnika, towarzyszący premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.
WIĘCEJRozmowa Patryka Kosendy z Michałem Mytnikiem, towarzysząca premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę hoodshit (griptape) Michała Mytnika, która ukaże się 31 maja 2021 roku w Biurze Literackim.
WIĘCEJCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WIĘCEJRozmowa Michała Mytnika z Agatą Puwalską, aureatką 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJRozmowa Pawła Harlendera z Michałem Mytnikiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Michała Mytnika Hoodshit. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJCzytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WIĘCEJRozmowa Weroniki Janeczko i Adama Partyki, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.
WIĘCEJRecenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.
WIĘCEJRecenzja Jakuba Skurtysa, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.
WIĘCEJRozmowa Natalii Kubicius z Jakubem Sęczykiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Jakuba Sęczyka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Katalog ofert Jakuba Sęczyka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Jakuba Sęczyka Katalog ofert. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRozmowa Michała Mytnika z Agatą Puwalską, aureatką 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Haka! Agaty Puwalskiej, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Agaty Puwalskiej, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Agaty Puwalskiej. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRozmowa Marleny Niemiec z Klaudią Pieszczoch, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Ogród w szkle Klaudii Pieszczoch, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Klaudii Pieszczoch, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Klaudii Pieszczoch Ogród w szkle. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRozmowa Pawła Kusiaka z Marleną Niemiec, laureatką 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Marleny Niemiec Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRozmowa Pawła Harlendera z Michałem Mytnikiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Hoodshit Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Michała Mytnika Hoodshit. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRozmowa Agaty Puwalskiej z Pawłem Kusiakiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Grypsy proroków Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Pawła Kusiaka Grypsy proroków. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRozmowa Klaudii Pieszczoch z Natalią Kubicius, laureatką 14. Edycji „Połowu”.
WIĘCEJImresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Umowa śmieciowa Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Natalii Kubicius Umowa śmieciowa. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJJakub Sęczyk rozmawia z Pawłem Harlenderem, laureatem 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJImpresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Zakłady montażu jaźni Pawła Harlendera, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJAutorski komentarz Pawła Harlendera, laureata 14. edycji „Połowu”.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Pawła Harlendera Zakłady montażu jaźni. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.
WIĘCEJRecenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Michała Mytnika hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.
WIĘCEJRozmowa Patryka Kosendy z Michałem Mytnikiem, towarzysząca premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.
WIĘCEJ