recenzje / KOMENTARZE

Ema

Michał Mytnik

Autorski komentarz Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Ema

Jestem żywym paradoksem, a gdy
to piszę, ktoś zza ściany z telewizora płacze,
grzyb na mojej ścianie dmąć z płuca, bez przerwy
na reklamy nowej blendy i jestem z tego cały zielony.
Czasem lustruję sobie myśli jak Wenecja i od miesiąca
wyznaję zasadę pantha rhei jeśli chodzi o tekst i o używki.
Stany się maglą, tatuaże ścierają wszystko co widzę to pokaz,
zamrożony ruch ust przy starej bramce na tak zwanym bojo.
A tak naprawdę wciąż szukam piłki z tamtego mundialu.
Pamiętaj, kolor to częstotliwość fal i może być odpływ.
ogniskiem na klifach umyślnie chcą począć neurony.
ich żony nosiły pilotki i to nie było fajne, pamiętaj,
albo zapomnij,,, jestem też demencją.


Akurat myślałem o tekście Tylera (the Creatora) (oglądałem przy tym mega dziwny horror klasy B. Były tam demoniczne karteczki, takie same, jakimi się wymieniałem w podstawówce. No, a potem to już klasyczny schemat: jakaś rodzina, jakiś dom, jakieś stare karteczki…), z którego mniemałem, że można by wiele wynieść, jednak nie był on zupełnie spójny po mojej wątpliwej translacji. Wyszedłem od frazy, która dla mnie brzmiała najlepiej, a poprzedziłem ją tytułem przypominającym z nazwy maglącą substancję, jak i skrócone siema do ostatniej sylaby.

Aktualnie mieszkam na Łagiewnikach, nigdy w sumie nie myślałem, że chcę mieszkać na Łagiewnikach, ale osiedle jest całkiem okay. Pokój, który wynajmuję, jest w pół sutereną czy wysoką piwnicą, jak to mówi mój tata. W związku z tym jest okropny problem z wilgocią, o czym nie wiedziałem, wprowadzając się w sierpniu. Widzę plamy na ubraniach, mój sprzęt audio zaczął tworzyć przestery. Kiedyś zauważyłem, że parasol, który leżał w skrzynce w kącie pokoju, jest obrośnięty grzybem, wręcz w kolorach. Jest dwudziesty dzień miesiąca, a ja wciąż nie mam pieniędzy za poprzedni. Mimo to przeglądam oferty „jedynek”. Ja naprawdę szczerze czuję, jaką narrację wprowadzam, ale na co dzień jest raczej lepiej, pogodniej. Najdziwniej było, gdy w nocy przez ścianę usłyszałem płacz dobiegający z pokoju nade mną. Pomogło mi się to zdystansować. Czuję się dość nudny w tej rozpaczy, ale mam już dość, idę na spacer, zapalić.

A i serio lubię poezję Tomka Pułki, ale nie jestem fanatykiem. To był jeden z poetów, których czytałem na początku mojej zajawki poezją. Teraz mam wielu innych na głowie.
Awykonalne jest dla mnie zaśnięcie bez głosu. Zwykle w moich nocnych playlistach są dziwne rzeczy. Przez ostatnie 3 tygodnie, gdy się budzę, leci przesłuchanie w sprawie Amber Gold i stąd przypałętała mi się lustracja (w sensie jako słowo, ale też myśl). Przecież możliwe jest, że żadna ze stron, pomiędzy którymi stoi weneckie lustro, czyli dodatkowy czynnik ‒ przejrzenie, ale również bariera ‒ płaszczyzna, nie ma bladego pojęcia czy przygląda się sobie, czy komuś. Nawet jeśli byłbym stroną i byłbym stroną przekonaną, to cały czas nie wiem i dlatego podważam, czy to, co widzę, to co robię, to ja, podmiot czy faza. Mało przyjemne.

Analizuję jaźń i jest dość rozmyta ‒ właśnie schodzę z leków. Czuję się trochę niepewnie. Nie biorę od dwóch tygodni, przez to dość często (jak na mnie) piłem sam w mieszkaniu, w którym rośnie grzyb. Tak naprawdę siedzę sam, nie mam kontaktu z grzybem, chociaż może bym chciał. Myślę o tatuażu, ale ta myśl kłóci się z moją niechęcią do wydawania pieniędzy lekką ręką. Za to jest dość przyjemna, możliwe, że myślenie o tatuażu cieszy mnie bardziej niż jego posiadanie. Mógłby to być różowy donut w jakimś kształcie ‒ mogą być litery, mogą być cyfry, gdzieś na udzie, tak żeby nie było widać ‒ trochę się wstydzę, że to wszystko takie wciąż niepewne. Kiedyś chciałem mieć wytatuowaną piłkę o strukturze fulerenu. Nie wiedziałem wtedy nic o fulerenach, za to sporo o futbolu, a wieczory spędzałem na lokalnych boiskach z betonu czy suchej trawy. To było jeszcze przed Orlikami. Za bramkami nie było siatek, po piłkę biegałem w krzaki, a dlatego to pamiętam, że miałem potworną alergię na trawy i wracałem z czerwonymi oczami albo czasem bez piłki, bo już nie dawałem rady.

Ambiwalentnie podchodzę do niektórych teorii mojej siostry. Długo z nią mieszkałem, mieliśmy ogród, gdzie często wychodziłem poczytać czy po prostu posiedzieć. Miałem wtedy zajawkę na robienie zdjęć nieba (na telefonie albumy z drzewami rosnącymi poziomo), podobał mi się szczególnie jego kolor, głębia i to, że codziennie trochę się różniło. Czasami wołałem Monikę i z entuzjazmem wskazywałem palcem w górę. Wtedy ona z jeszcze większym tłumaczyła mi, że to tylko fala o odpowiedniej częstotliwości i coś z tego dalej wynikało, ale straciłem wtedy nastrój i już nie pamiętam. Szczególnie lubię niebo nad morzem, coraz bardziej podobają mi się ogniska i chcę to jakoś połączyć. Już jest coraz zimniej, także odłożę to na później, ale łączy się to z myślą o znakach dymnych, o krawędzi, na której dość trudno mi kształtować myśli ‒ cały czas są sprzeczne, dym jest rwany. Znów słyszę płacz z telewizora i zaczynam czytać o telewizji w stanach. Zastanawiam się, jak długo, telewizor był typowo męskim atrybutem, kiedy zaczęły wychodzić pierwsze programy dla kobiet i jak wtedy wyglądała proporcja płaczu do strzelanin w tv. Jaki to był płacz? Kto płakał? Dlaczego? Tworzę historie, o których nawet nie chce mi się opowiadać. Ktoś na górze zasnął, a ja czekam aż wstanie i wyłączy te jęki.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

O AUTORZE

Michał Mytnik

ur. w 1997 r. w Tarnowie. Poeta, freeganin, redaktor pisma „Rzyrador”. Debiutował w „Stonerze Polskim”, publikował również w „Wakacie”, „Tlenie Literackim”, „Helikopterze”, „MULTImediach”. Członek Krakowskiej Szkoły Poezji im. A. Fredry. W marcu 2019 r. namalował wiersz na ścianach Otwartej Pracowni w ramach Wernisażu Jednego Wiersza. Studiuje inżynierię chemiczną na Politechnice Krakowskiej. Laureat 14. edycji „Połowu” Biura Literackiego. Uczy chemii. Mieszka w Krakowie.

powiązania

Poezja to widzenie buzi w tym tęczu

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Grabiak Michał Mytnik

Rozmowa Michała Mytnika z Jakubem Grabiakiem, towarzysząca premierze książki Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka, wydanej w Biurze Literackim 8 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Meskalina i muzyka

nagrania / TransPort Literacki Henri Michaux Hubert Zemler Michał Mytnik

Czytanie z książki Meskalina i muzyka Henriego Michaux z udziałem Michała Mytnika w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

hoodshit (griptape)

nagrania / Stacja Literatura Michał Mytnik

Czytanie z książki hoodshit (griptape) z udziałem Michała Mytnika w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Schodzenie ze szlaku

wywiady / O KSIĄŻCE Michał Mytnik Przemysław Suchanecki

Rozmowa Michała Mytnika z Przemysławem Suchaneckim, towarzysząca premierze książki O, wydanej w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Podaję numer: 666 877 771

recenzje / KOMENTARZE Michał Mytnik

Autorski komentarz Michała Mytnika, towarzyszący premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Cały glob dżemu, czyli tricki jowialnie prowadzące story

wywiady / O KSIĄŻCE Michał Mytnik Patryk Kosenda

Rozmowa Patryka Kosendy z Michałem Mytnikiem, towarzysząca premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

hoodshit (griptape)

utwory / zapowiedzi książek Michał Mytnik

Fragment zapowiadający książkę hoodshit (griptape) Michała Mytnika, która ukaże się 31 maja 2021 roku w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie debiuty 2019

nagrania / Stacja Literatura Agata Puwalska Jakub Sęczyk Klaudia Pieszczoch Marlena Niemiec Michał Mytnik Natalia Kubicius Paweł Harlender Paweł Kusiak

Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Uważność w nadmiarze potrafi być zabójcza

wywiady / O PISANIU Agata Puwalska Michał Mytnik

Rozmowa Michała Mytnika z Agatą Puwalską, aureatką 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Jak widzę w wierszu miłość to coś tam coś tam

wywiady / O PISANIU Michał Mytnik Paweł Harlender

Rozmowa Pawła Harlendera z Michałem Mytnikiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie debiuty 2019

nagrania / Stacja Literatura Agata Puwalska Jakub Sęczyk Klaudia Pieszczoch Marlena Niemiec Michał Mytnik Natalia Kubicius Paweł Harlender Paweł Kusiak

Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2019 z udziałem Pawła Harlendera, Natali Kubicius, Pawła Kusiaka, Michała Mytnika, Marleny Niemiec, Klaudii Pieszczoch, Agaty Puwalskiej i Jakuba Sęczyka w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Soundtrack do nekrokapitalizmu

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Partyka Weronika Janeczko

Rozmowa Weroniki Janeczko i Adama Partyki, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

Przyszłość poezji

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

Ścieżki równoległe

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2019, który ukazał się w Biurze Literackim 17 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

Po pracy praca, czasem nawet poprzez sen

wywiady / O PISANIU Jakub Sęczyk Natalia Kubicius

Rozmowa Natalii Kubicius z Jakubem Sęczykiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Czterobrygadówka

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Katalog ofert Jakuba Sęczyka, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Uważność w nadmiarze potrafi być zabójcza

wywiady / O PISANIU Agata Puwalska Michał Mytnik

Rozmowa Michała Mytnika z Agatą Puwalską, aureatką 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

„Haka!” Czyli wygrażanie przed lustrem

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Haka! Agaty Puwalskiej, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Uważność – rola tła – życie flory – linie, punkty, kreski – próba „odwidzenia”

wywiady / O PISANIU Klaudia Pieszczoch Marlena Niemiec

Rozmowa Marleny Niemiec z Klaudią Pieszczoch, laureatką 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Między łykiem a drewnem

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Ogród w szkle Klaudii Pieszczoch, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Trip w patrzenie

wywiady / O PISANIU Marlena Niemiec Paweł Kusiak

Rozmowa Pawła Kusiaka z Marleną Niemiec, laureatką 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Dynamika transgresji, zimno mikrobiologii

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach

utwory / premiera w sieci z Połowu Marlena Niemiec

Premierowy zestaw wierszy Marleny Niemiec Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.

WIĘCEJ

Jak widzę w wierszu miłość to coś tam coś tam

wywiady / O PISANIU Michał Mytnik Paweł Harlender

Rozmowa Pawła Harlendera z Michałem Mytnikiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Rezultat spojenia oddziałujących na siebie świateł o różnych częstotliwościach

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Hoodshit Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Sam na siebie kręcę gryps

wywiady / O PISANIU Agata Puwalska Paweł Kusiak

Rozmowa Agaty Puwalskiej z Pawłem Kusiakiem, laureatem 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Teoria literatury istnieje tylko w praktyce

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Grypsy proroków Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Składam dymisję, usuwam konto

recenzje / KOMENTARZE Paweł Kusiak

Autorski komentarz Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Śmieszę, ale i przestraszam

wywiady / O PISANIU Klaudia Pieszczoch Natalia Kubicius

Rozmowa Klaudii Pieszczoch z Natalią Kubicius, laureatką 14. Edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Sami sobie zgotowaliśmy samozatrudnienie

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Imresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Umowa śmieciowa Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Jakie miasto, taki Times Square

recenzje / KOMENTARZE Natalia Kubicius

Autorski komentarz Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Czy warto być radykalnym, wąchając kwiaty?

wywiady / O PISANIU Jakub Sęczyk Paweł Harlender

Jakub Sęczyk rozmawia z Pawłem Harlenderem, laureatem 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Przekłady demontażu ciemni

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Zakłady montażu jaźni Pawła Harlendera, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Zakłady montażu jaźni

utwory / premiera w sieci z Połowu Paweł Harlender

Premierowy zestaw wierszy Pawła Harlendera Zakłady montażu jaźni. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2019”.

WIĘCEJ

Półkula sativa, półkula indica. hoodshit (griptape) Michała Mytnika

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa

Recenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Michała Mytnika hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Cały glob dżemu, czyli tricki jowialnie prowadzące story

wywiady / O KSIĄŻCE Michał Mytnik Patryk Kosenda

Rozmowa Patryka Kosendy z Michałem Mytnikiem, towarzysząca premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ