Olśnienia są niczym innym jak błyskiem ciemności.
417.
Najczęściej lewe stoi po prawej stronie. Sprawdź skąd nadchodzisz.
[Nie zgorszysz mnie]
Nie zgorszysz mnie, jeśli na mój pogrzeb przyjdziesz nie z kwiatami a z kiełbasą. Jesteśmy z głodnego kraju opasłego od śmierci.
[Wcale nie jest powiedziane]
Wcale nie jest powiedziane, że im kto z wyższej krzyczy góry jakieś słowa, tym są one wyraźniej i dalej słyszane.
7.
Są dwa światy: obowiązkowy i nadobowiązkowy. Dramat (lub komedia) naszego życia polega na tym, że żyjemy obowiązkowo zazwyczaj w świecie nadobowiązkowym, a nieobowiązkowo w świecie obowiązkowym. Umieramy w obu.
[Gdybym miał malować słowami]
Gdybym miał malować słowami – zdecydowałbym się na ciszę.
O autorze
Tymoteusz Karpowicz
Urodzony 15 grudnia 1921 w Zielonej koło Wilna. Poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz. Pracował jako asystent na Uniwersytecie Wrocławskim, a także redaktor w pismach: "Nowe Sygnały", "Odra", "Poezja". W 1973 roku wyjechał do USA, potem do RFN i Berlina Zachodniego, w 1978 roku osiadł w Chicago, obejmując katedrę literatury polskiej na uniwersytecie stanu Illinois. Za ostatni tom, Słoje zadrzewne (1999), otrzymał Nagrodę "Odry" oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Zmarł w Oak Park 29 czerwca 2005.
Spotkanie wokół książek Zmyślony człowiek Tymoteusza Karpowicza, Credo Tadeusza Różewicza i Prawdziwe życie bohatera Rafała Wojaczka z udziałem Joanny Roszak, Jana Stolarczyka, Bogusława Kierca, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Komentarz Tymoteusza Karpowicza, przytoczony w związku z wydaniem książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.
Szkic Tymoteusza Karpowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Tekst Eweliny Godlewskiej-Byliniak towarzyszący premierze we Wrocławskim Teatrze Współczesnym dramatu „Niewidzialny chłopiec”, pochodzącego z szóstego tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się 24 sierpnia 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
Komentarz Jakuba Momry do dramatu Tymoteusza Karpowicza z piątego tomu Dzieł zebranych, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.
Rozmowa Artura Burszty z Mirosławem Spychalskim, towarzysząca premierze książki Mówi Karpowicz, wydanej w Biurze Literackim 11 listopada 2005 roku.