wywiady / O PISANIU

Ciągle z tym samym

Adrianna Olejarka

Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Adrianną Olejarką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Krzysztof Sztafa: Zanim przejdziemy do Twoich wierszy, porozmawiajmy o Tobie. Zatem: przedstaw się nam, opowiedz o tym, co i od jak dawna łączy Cię z poezją, jakie są twoje dotychczasowe doświadczenia – zarówno pisarskie, jak i konkursowe. Miałaś już wcześniej okazję do konfrontacji z szerszą publicznością?

Adrianna Olejarka: Obecnie mieszkam w Poznaniu: kończę studia magisterskie z filologii polskiej nauczycielskiej i pracuję z dziećmi. Przez 5 lat byłam związana z Krakowem – studiowałam pedagogikę, filologię i kulturoznawstwo. Pochodzę natomiast z podkarpackiego Jarosławia.

Z poezją było u mnie dość banalnie. Typowy scenariusz: dziecko, które wcześnie nauczyło się czytać i pisać, od początku dobre z polskiego, wypracowania na piątkę. W poezję uwikłały mnie szczególnie konkursy recytatorskie, w których systematycznie brałam udział. Pierwszy wierszyk napisałam w podstawówce, później kolejne, pisanie było dla mnie naturalne i niezbędne, związane z odczuciem, że to, co niezapisane – nie zostanie zapamiętane i przepadnie, jakby nigdy nie miało miejsca, a że posiadam chroniczny lęk przez zapomnieniem – muszę pisać.

Moje osiągnięcia to tylko te szkolne: recytatorskie, później poetyckie. Moja pierwsza publikacja: “2Miesięcznik” (czerwiec-lipiec 2016). Zakwalifikowanie do Połowu to pierwsza poważniejsza poetycka sprawa.

W kontekście tych doświadczeń nie mogę nie zapytać o Stronie Śląskie. Podobał Ci się festiwal Stacja Literatura 21? Przyjeżdżasz czasami na tego typu imprezy?

Pierwszy raz uczestniczyłam w takim wydarzeniu. Zazwyczaj wiem o wszystkich tego typu imprezach, śledzę cudze w nich osiągnięcia, jednak zwykle nie miałam możliwości, by w nich uczestniczyć. Poza tym na poważnie w poetycki światek wkroczyłam w ubiegłym roku, nie potrafię więc ocenić festiwalu, nie mając w niczym porównania. Na pewno było ciekawym doświadczeniem, okazją do styczności z poezją żywą i ludźmi z nią związanymi. Mam jednak pewien nieokreślony niedosyt, ale to pewnie przez wyimaginowane oczekiwania.

Czym jest dla Ciebie Połów? Wiążesz z Biurem Literackim swoje pisarskie nadzieje? Jakie są Twoje wrażenia po zajęciach w Pracowni twórczej? Odpowiada Ci taka „warsztatowa” formuła mówienia o poezji i praktykowania jej? Czy to raczej dla Ciebie kwestia intymna, którą wolałabyś nie rozstrzygać z nikim trzecim?

W ubiegłym roku zdałam sobie sprawę, że z poezją to u mnie już tak na serio i że to jedyna stała rzecz w moim życiu, więc nie wyobrażam sobie tego rzucić, nie kontynuować. Połów traktuję jako pewnego rodzaju moment przełomowy pod tytułem: przepadło, nie ma żartów, to dopiero początek. Myślę, że otwiera mi jakieś tam pisarskie drzwi i jeśli konkretnym kluczem będzie Biuro Literackie – nie obrażę się.

Myślę, że forma warsztatowa jest dobrą formą mówienia o poezji, choć sercem jestem jakoś pomiędzy rozbieraniem poezji na teoretyczne czynniki pierwsze a pozostawieniem jej samej sobie i odczuciom czytelników. Oba spojrzenia nie wyrządzą jej krzywdy, jeśli nie będziemy się gapić w nadmiarze, także na razie jestem otwarta na wszelakie znęcanie się nad poezją, także to z Pracowni twórczej – na pewno wzbogacające. Lubię poznawać różne perspektywy, zwłaszcza te niedostępne mi na co dzień.

W tym rozbieraniu poezji chodzi Ci, podejrzewam, o jakąś tam krytycznoliteracką i filozoficzną analizę, tak? Jakie są, Twoim zdaniem, związki pomiędzy poezją i filozofią? Nie da się oddzielić jednego od drugiego? Pytam o to jak filolog filologa (śmiech)

To jest za mądre pytanie (śmiech). Chyba się nie da oddzielić, każdy żyje według jakiejś filozofii i ona się chyba przekłada na pisane teksty. No i to jakoś tam szło w parze zawsze, takie na przykład wiersze libertynów, nie wiem dlaczego akurat oni przyszli mi do głowy (śmiech). W Pracowni twórczej z ust bodajże Marty Podgórnik padło zdanie, że poeta powinien czytać filozofów, że to działa na plus dla jego tekstów. Wtedy się schowałam w sobie, bo słabo u mnie z filozofią (śmiech). Ale jak już zacznę uczyć wasze dzieci, to nadrobię braki, obiecuję! (śmiech)

Jeśli chodzi natomiast o to rozbieranie poezji, to mam na myśli analizowanie teoretycznoliterackie, dyskutowanie o niej na milionach płaszczyzn, te wszystkie debaty i tak dalej, roztrząsanie sensów, ról, zadań. Niech będzie, ale czasem mnie to męczy i mi szkoda tej poezji, że aż tyle tego.

Uderzył mnie stopień prywatności Twoich wierszy. To teksty pełne od okazyjnych impresji, rejestrujące najbliższe Ci otoczenie, z silnym głosem mówiącego. Jak myślisz: czy liryka jednostkowego doświadczenia – pytam o to również w kontekście renesansu dykcji zaangażowanej – ma dziś siłę przebicia?

Też mnie uderza ta prywatność (śmiech)

Patrząc na czasy – być może jednostkowe doświadczenie rzeczywiście trochę schodzi na dalszy plan, ale nie sądzę, by zaistniała sytuacja zupełnego wyparcia liryki osobistej. Poza tym renesans renesansem, niech będzie, niech nawet zejdzie jednostkowość do piwnicy, ale jeśli chodzi o mnie – ja nie potrafię inaczej, niż o tym, co codzienne, szare i zwykłe i to taka rzeczywistość mi bliższa, więc wybieram piwnicę.

Może to zejście liryki prywatnej do piwnicy wynika z tego, że – mając na uwadze wszystkie takie poetyki, żeby wspomnieć chociażby BruLion – trudno na tym polu powiedzieć coś rzeczywiście nowego. Bo chodzi o to, żeby wypowiedzieć coś nowego, no nie?

A da się powiedzieć coś nowego? Nie wydaje mi się. W sensie, że przecież wszystko już było, człowiek zmaga się ciągle z tym samym, tylko w innych czasach. Mówimy o tym samym, tylko na nowe sposoby, takie mam wrażenie.

Którzy z poetów/poetek wywierają na Ciebie największy wpływ? Czy w ogóle czujesz, że jesteś pod czyimś wpływem? W swoich wierszach bezpośrednio wspominasz Szymona Słomczyńskiego z Dwupłatem. Cytujesz też Ginsberga. Masz jakiegoś – wybacz określenie – pisarskiego patrona/patronkę?

Myślę, że czytając, nie ma się wyjścia – jest się pod czyimś wpływem. Chyba zawsze i we wszystkim jest się w pewnym stopniu pod czyimś wpływem. A więc jestem pod ich wpływem, ale nie wiem, czy wywierają na mnie wpływ, nie wiem czy to jasne (śmiech). Nie śmiałabym rzec, że ktoś wywiera na mnie wpływ, bo to by znaczyło, że coś z moich tekstów można porównywać do czegoś z czyichś tekstów, a to się nie godzi jeszcze tak, chyba, że ktoś z zewnątrz tak uzna, to być może przytaknę.

W wierszach cytuję tych, którzy w danych momentach ze mną zwyczajnie czytelniczo byli, niekoniecznie są dla mnie superważni. Choć w przypadku Ginsberga – mam słabość okrutną, jeszcze większą do Podsiadły i Siwczyka (tego raczej wcześniejszego) i to oni chyba patronują mojemu pisaniu, dzięki nim miałam to bum na pisanie na poważnie. Szanuję też Juliana Kornhausera, do Tetmajera natomiast mam sentyment jeszcze z czasów szkolnych. Poza poezją natomiast będą to: Stachura, Iwaszkiewicz, Shakespeare, Beckett, Kundera.

Zaskakuje mnie, że nie wymieniłaś żadnej pisarki/poetki. Zastanawiam się nad tym w kontekście właśnie rejestru intymnego.

Po prostu poezja żadnej kobiety mnie nie porwała (śmiech). To nigdy nie było tak, że moje wiersze takie osobiste, bo się takiej poezji oczytałam i pomyślałam, że chcę tak pisać (ale na przykład Podsiadło to bym mogła się urodzić). Rozumiem to całe oddziaływanie tego, co się czyta na to, jak się pisze, ale no nie wiem, kobiet spod znaku rejestru intymnego nie czytuję. Raczej skoro moje życie jest zwyczajne, to o czym pisać, jeśli nie o zwyczajnych rzeczach, które mi się dzieją w głowie i życiu? I jak tak sobie piszę to myślę, że chciałabym być rozumiana przez zwykłego człowieka, niekoniecznie superwykształconego, elokwentnego, obytego w świecie, intelektualistę. A jak piszę o tych wszystkich smutkach, żalach, pożogach (śmiech) to mi blisko do zwykłego człowieka.

Na koniec natomiast opowiedz nam, proszę, o swoich najświeższych lekturach. Co czytałaś w ciągu ostatnich kilku miesięcy?

Aktualnie mierzę się z Wojną i pokojem. Przyznaję, że mam problemy ze skupieniem się na czytaniu, a moje życie to w skrócie psychoza: czytanie maniakalne na zmianę z niemal zupełnym nieczytaniem. Jestem w trakcie niemożności złapania tchu po zapiskach Stachury. Do tego Szklany klosz Plath, Instytut Żulczyka, Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek Gardella, Lektor Schlinka.

O AUTORACH

Adrianna Olejarka

ur. w 1992 r., publikowała m.in. w „2Miesięczniku”, „8. Arkuszu Odry”, „Stonerze Polskim”. Laureatka projektu „Połów” 2016. Poznańska uczycielka i psychofanka slamów poetyckich.  

Krzysztof Sztafa

Urodzony w 1991 roku. Pochodzi z gór, mieszka w Krakowie. Publikuje w prasie i Internecie. Po godzinach trochę prozaik.  

powiązania

Dziewczynka w gorączce

utwory / premiery w sieci Adrianna Olejarka

Premierowy zestaw wierszy Adrianny Olejarki Dziewczynka w gorączce. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka”.

WIĘCEJ

Wiecznie młodość

utwory / premiery w sieci Adrianna Olejarka

Premierowy zestaw wierszy Adrianny Olejarki Wiecznie młodość. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza ksiażka 2018”.

WIĘCEJ

Wszystko dla ludzi

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Wielka rzeka ludzkiej pamięci

wywiady / O KSIĄŻCE Elżbieta Sobolewska Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Elżbietą Sobolewską, towarzysząca premierze książki Pamięć Pétera Nádasa, wydanej w Biurze Literackim 3 kwietnia 2017 roku, a wersji elektronicznej 2 października 2017 roku.

WIĘCEJ

Już rześko

recenzje / KOMENTARZE Adrianna Olejarka

Autorski komentarz Adrianny Olejarki w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rzym jest nudny

wywiady / O PISANIU Julia Mika Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Julią Miką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Ująłbym to inaczej

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Kuba Kiraga

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Kubą Kiragą. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Co język ma do roboty

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Sebastian Brejnak

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Sebastianem Brejnakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Mija mi ja

wywiady / O PISANIU Jakub Pszoniak Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Jakubem Pszoniakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Bezpieczna przestrzeń niejasności

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paula Gotszlich

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Paulą Gotszlich. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rytm natury, rytm fal

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paweł Biliński

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Pawłem Bilińskim. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Zaczynać i kończyć w literaturze

wywiady / O PISANIU Bartek Zdunek Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Bartkiem Zdunkiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Arterie i wiadukty

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Robert Jóźwik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Robertem Jóźwikiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Kilka wolt

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Dawidem Mateuszem, towarzysząca premierze książki Stacja wieży ciśnień, wydanej w Biurze Literackim 26 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ

Władza nas z(a)bawi

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Krzysztof Sztafa

Głos Krzysztofa Sztafy w debacie „Formy zaangażowania”, towarzyszącej premierze antologii Zebrało się śliny, która ukaże się niebawem w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Niezłomni i złamani

recenzje / IMPRESJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy towarzysząca premierze Książki o Unie Faruka Šehicia, wydanej w przekładzie Agnieszki Schreier w Biurze Literackim 21 marca 2016 roku.

WIĘCEJ

Podróż wstecz

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy z książki świat był mój Romana Honeta, która ukazała się 9 lipca 2014 roku na stronie Literatki.com.

WIĘCEJ

Ambiwalentne rozgrywki

recenzje / ESEJE Krzysztof Sztafa

Recenzja Krzysztofa Sztafy z książki moja jest ta ziemia Martyny Buliżańskiej, która ukazała się 13 października 2014 roku na stronie Literatki.com.

WIĘCEJ

"Być adwokatem diabła"

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Szymon Słomczyński

Z Szymonem Słomczyńskim, autorem książki Nadjeżdża, rozmawia Krzysztof Sztafa.

WIĘCEJ

Wszystko dla ludzi

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Przyznanie się do winy

recenzje / ESEJE Mateusz Miesiąc

Recenzja Mateusza Miesiąca, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Od Be do Zet

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Skądś znamy to uczucie

recenzje / NOTKI I OPINIE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Adrianny Olejarki „Młodzi smutni”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Już rześko

recenzje / KOMENTARZE Adrianna Olejarka

Autorski komentarz Adrianny Olejarki w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rzym jest nudny

wywiady / O PISANIU Julia Mika Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Julią Miką. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Dom wad

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Julii Miki „Wiersze czyszczące”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Benzyna w powietrzu

recenzje / KOMENTARZE Julia Mika

Autorski komentarz Julii Miki w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Ująłbym to inaczej

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Kuba Kiraga

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Kubą Kiragą. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Policz raz dwa do trzech

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Kuby Kiragi „4 wiersze”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Zaskakująca zbieżność rytmów

recenzje / KOMENTARZE Kuba Kiraga

Autorski komentarz Kuby Kiragi w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Co język ma do roboty

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Sebastian Brejnak

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Sebastianem Brejnakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Kaleczyć się w palec

recenzje / ESEJE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Sebastiana Brejnaka „Kodeina”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Glosa do wiersza “Rytm”

recenzje / KOMENTARZE Sebastian Brejnak

Autorski komentarz Sebastiana Brejnaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Mija mi ja

wywiady / O PISANIU Jakub Pszoniak Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Jakubem Pszoniakiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Przekład wewnętrzny – uwaga wstępna do wierszy Kuby Pszoniaka

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Kuby Pszoniaka „Chyba na pewno”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Lux ex Silesia

recenzje / KOMENTARZE Jakub Pszoniak

Autorski komentarz Jakuba Pszoniaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Bezpieczna przestrzeń niejasności

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paula Gotszlich

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Paulą Gotszlich. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rewolwerowiec

recenzje / ESEJE Tadeusz Dąbrowski

Komentarz Tadeusza Dąbrowskiego do zestawu wierszy Pauli Gotszlich „Armia płacze”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Poza granicami prawdy

recenzje / KOMENTARZE Paula Gotszlich

Autorski komentarz Pauli Gotszlich w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Rytm natury, rytm fal

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Paweł Biliński

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Pawłem Bilińskim. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

najokrutniejszy miesiąc to jednak grudzień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Pawła Bilińskiego „Ciepłe miejsca”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Algorytmy

recenzje / KOMENTARZE Paweł Biliński

Autorski komentarz Pawła Bilińskiego w ramach cyku „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Zaczynać i kończyć w literaturze

wywiady / O PISANIU Bartek Zdunek Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Bartkiem Zdunkiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Bartek Zdunek i jego melodyjne geodezje

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Komentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Bartka Zdunka „Sól z ziemi”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Przypis do wiersza

recenzje / KOMENTARZE Bartek Zdunek

Autorski komentarz Bartka Zdunka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Arterie i wiadukty

wywiady / O PISANIU Krzysztof Sztafa Robert Jóźwik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Robertem Jóźwikiem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Powtarzam cicho kilka zdań

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Roberta Jóźwika „Tylko psy i satelity”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Miejskie obsesje

recenzje / KOMENTARZE Robert Jóźwik

Autorski komentarz Roberta Jóźwika w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ