wywiady / O KSIĄŻCE

Kraść bezceremonialnie, nie spodziewać się profitów

Marcin Baran

Wojciech Bonowicz

Z Wojciechem Bonowiczem o książce Echa rozmawia Marcin Baran.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Marcin Baran: A teraz pytanie jeszcze nie do rozmowy (chociaż – kto wie, co się okaże): czy w wierszu „Zwiastun” słowo „sczepiona” zostało tak zapisane przez Ciebie intencjonalnie, czy to lapsus, literówka, błąd?

Wojciech Bonowicz: Słowa „sczepiona” użyłem celowo. Podoba mi się wysiłek, który jest w tym słowie, chyba poprawnym, bo korekta w Znaku nie usunęła go z tekstu, w którym je znalazłem.

To pozostając na obszarze formalno-korektorskim: dlaczego duże litery i kropki znajdują w Tobie (jako autorze wierszy) opiekuna, a przecinki, średniki, pauzy to już raczej nie mogą liczyć na Twoje zainteresowanie, tzn. raczej z nich nie korzystasz?

Duże litery i kropki wyznaczają granice zdań, są więc ważne dla przebiegu sensu w wierszach. Pozostałe znaki bywają potrzebne, na przykład gdy zależy mi na uniknięciu dwuznaczności. Ale na ogół nie staram się dwuznaczności unikać, raczej ją hołubię, więc i tych „pośledniejszych” znaków jest w wierszach mniej.

Jak ktoś pisze przeważnie wiersze krótkie, to się zastanawiam – czemu on taki zwięzły? Jak ktoś pisze obszerniej, to myślę – a czemuż to on nie kondensuje? Zatem muszę zapytać – czemuś taki w swych wierszach gnomiczny i syntetyczny, choć raczej nie aforystyczny ani niekoniecznie epifaniczny.

Jest to chyba rodzaj przypadłości: kiedy oglądam świat czy sztukę, kiedy słucham muzyki albo coś czytam, skupiam się na fragmencie, elemencie, detalu. Ten detal tak mnie pochłania, że choć patrzę i czytam dalej, wciąż jestem przy nim, wciąż go kontempluję albo pozwalam sobie na snucie swobodnych skojarzeń z nim związanych. Zauważyłem też, że w galeriach wybieram raczej obrazy mniejsze i że spośród poetek i poetów najbardziej cenię te i tych, którzy potrafili i potrafią uprawiać formę krótką. Co do aforyzmu, to on jednocześnie kusi mnie i odpycha. Wolę konstrukcje bardziej otwarte. Ale nie zawsze to się udaje. Czasem przemawiam, zamiast mówić.

Z wierszy w tomie Echa wyłania się dość jednorodny a bardzo intensywnie opisywany krajobraz: jest zawsze jakieś daleko (tam coś złego się dzieje lub stamtąd coś niedobrego ma przyjść tutaj); zawsze jest jakieś tu (np. dom – też niekoniecznie przyjazny); zawsze są woda (rzeka, jezioro) i las – raczej groźne. I w tym krajobrazie – jak z czarno-białych filmów Bergmana czy Tarkowskiego – żyją-bawią-się-idą-ku-śmierci dzieci, które są jak dorośli, oraz dorośli, którzy cokolwiek przypominają dzieci. Czy uczciwie wydestylowałem treść Ech? A jeśli tak, i jeśli dodać do tych składników poetyckiego obrazu echa Oświęcimia (rozumianego jako KL Auschwitz), które się w tomie pojawiają – to ten tom staje się książką nadzwyczaj „wojenną” czy „okołowojenną”. Jest tak? A jeśli jest, to dlaczego?

Za odpowiedź mogłaby wystarczyć informacja, że urodziłem się w Oświęcimiu. Wprawdzie pod koniec lat 60. – ale jednak w Oświęcimiu. Moja wyobraźnia jest na pewno bardzo mocno ukształtowana przez to, co wiem o Auschwitz. Kiedy miałem pięć, sześć lat, a nawet kiedy miałem kilkanaście, nie było jeszcze tego rozróżnienia: Auschwitz i Oświęcim. Obóz nazywał się tak jak miasto. Przyjechałem do Krakowa z Oświęcimia, czyli – z obozu. Kiedy pani wprowadziła mnie do nowej klasy i powiedziałem, skąd jestem, uczniowie wybuchnęli śmiechem. Ciężar nazwy „Oświęcim” był wtedy ogromny.

Oczywiście, te dzieci z wierszy są trochę z Tarkowskiego, a trochę z Tuwima, Herberta, Miłosza… Ale to przede wszystkim ja sam, który próbuję się uporać z czymś wielkim i groźnym, co było, jest i czego nie udaje się nam odpędzić. Czasem mam poczucie, że Auschwitz jest bliżej, niż myślimy.

Masz przeczucia profetyczne, spodziewasz się czegoś?

Czasem miewam złe sny… Jest też we mnie taki zwyczajny lęk, wynikający z obserwacji tego, co się dzieje na świecie. Staram się go odpędzać, jak mogę. Ale w wierszach to wyłazi, niestety.

Masz szczególny dar odnajdywania cytatów (w prozie, w publicystyce) i czynienia z nich wierszy – w Echach to słowa prof. Jana Błońskiego. Czy mozolnie szukasz takich niesamowitości, węszysz za takimi grudkami szlachetnego kruszcu tkwiącymi w złożach języka, czy one Ci się objawiają same z siebie w całej swojej zachwycającej nieoczywistości?

To się bierze trochę z tego, o czym mówiłem wcześniej: ze skupienia na fragmencie, na cząstce. W wywiadach jest mnóstwo takich perełek. Błoński, który był moim profesorem i jedną z osób, które bardzo na mnie wpłynęły (choć części jego wyborów literackich nie podzielałem), był mistrzem mowy polskiej. Jego wykłady, tak jak wykłady Tischnera, to było doświadczenie niepowtarzalne: on się w ogóle nie bał kolokwialności, jego język był elegancki, ale naturalny. No i w tym wywiadzie, który cytuję, znalazłem taki fragment, refleksję, ot tak rzuconą, powiedzmy sobie (też elegancko) – niezbyt głęboką. Ale ona coś ważnego mówi o postrzeganiu poezji. Wydaje się, że poeta nie pracuje, że to tylko „od Boga”. Obaj dobrze wiemy, że to prawda i nieprawda zarazem. No więc ostatecznie ten cytat prowadzi nas ku jakiejś dwuznaczności. Może poeta chciałby tak pracować, jak inni, ale nie umie. A z drugiej strony – czekać z założonymi rękami też nie może. Podoba mi się, że Błoński użył słowa „łaska”. Bardzo lubię takie sytuacje, kiedy nagle w jakiś kontekst wpada słowo z innego porządku.

Twoje wiersze są tajemnicze, są nieoczywiste. Prostodusznie rzecz ujmując: zawartej w nich opowieści nie da się tak naprawdę sprowadzić do treści dyskursywnie jednoznacznych. Ale jednocześnie czai się w nich znaczny potencjał zrozumiałości, czy może dokładniej: przystępności, którego w poezji współczesnej chyba jest stosunkowo mało. Skąd ten splot cienia i jasności?

Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Myślę, że każdy, kto na serio myśli o swoim pisaniu, wikła się w rozmaite sprzeczności. Czy słowo ma jakąś moc (choćby nazywania), czy nie ma? Chciałoby się wierzyć, że ma. I ja wierzę, że ma – ale w środku tej wiary żyje i stale daje znać o sobie jakaś maleńka (a może wcale nie taka maleńka) niewiara. Kto właściwie pisze wiersz? Ja? Ale ja, pisząc, często jestem „wyłączony”. Tak jakby „ktoś inny” pisał, „ktoś inny” skreślał… Napiszę w jednym czasie dziesięć wierszy. Dlaczego jeden jest dobry, jeden poprawny, a osiem okropnych? Nie rozumiem tego.

No i jest jeszcze kwestia tematu. Moje tematy to na ogół coś nieokreślonego, pogranicznego, coś, co nie rysuje się zbyt wyraźnie. Jakieś uczucie, które dopiero się pojawia albo które już znika. Jakieś przeświadczenie, które nie jest, nie może albo nie chce być pewnością. Momenty, które nie mają swojej nazwy albo mają nazwy nieadekwatne, niewyczerpujące ich znaczenia. Różne noce ciemne, w których błyśnie odrobina światła. Błyśnie i zgaśnie… Wobec różnych wątpliwości, które mam, uważam, że konstrukcje otwarte, o których mówiłem, są najlepsze, najuczciwsze.

Zdarza Ci się być czytelnikiem i objaśniaczem wierszy – uważnym i wnikliwym, więc nie krępując się, zapytam: jak postrzegasz polską poezję współczesną? Skąd ona się bierze? Jakich ma oczywistych i nieoczywistych antenatów? Kto Twoim najzupełniej nieobiektywnym zdaniem określa jej charakter? A może inaczej – jeśli stan obecny tej poezji nie budzi Twojego entuzjazmu czy zainteresowania, to jaka jest Twoja polska poezja marzeń? Od kogo biegnąca? Jak brzmiąca? Czym się zajmująca? Ku czemu prowadząca?

Polską poezję cenię za pluralizm – który trwa nieprzerwanie od początku dwudziestolecia międzywojennego. W każdej linii – wyznaczano ich dwie, potem cztery, można by pewnie wyznaczyć sześć, ale to nie jest takie istotne – pojawiały się i pojawiają wielkie albo przynajmniej ciekawe figury. Jak wyczerpuje się, powiedzmy, model „mówienia wprost”, to odżywa model awangardowy. Jak awangarda się przejada, to pojawia się ktoś, kto potrafi skorzystać z jej doświadczeń, ale „równaniu” znów przeciwstawi „wizję”. Jak „wizja” puchnie, budzi się tęsknota za prostotą, minimalizmem. I tak w kółko. A najczęściej są to procesy przebiegające równocześnie, nachodzące na siebie. Nie ma dyktatu jednej linii – i to jest wspaniałe.

Z poetek i poetów żyjących teraz najczęściej sięgam do Krystyny Miłobędzkiej, co zapewne nikogo nie zdziwi. Jak się naczytam młodszych koleżanek i kolegów, to przy Miłobędzkiej odpoczywam. Oczywiście, doskonale wiem, co zawdzięczam Różewiczowi, Krynickiemu, Sommerowi, Świetlickiemu i wielu innym. Czuję się częścią pokolenia „brulionu”, które – jak to niedawno zaproponowałeś – powinno się nazywać Następną Falą. Razem z innymi poetkami i poetami urodzonymi w 1967 roku tworzylibyśmy w tej fali podgrupę Szkwał (to z kolei propozycja Marcina Sendeckiego). Byłoby ciekawie, gdyby ktoś kiedyś ten Szkwał opisał i spróbował znaleźć, przy wszystkich istniejących różnicach, jakieś elementy wspólne. W rocznikach następnych mam kilkoro autorek i autorów, których twórczość śledzę z uwagą. Niemniej chyba jest teraz jakiś impas, zdarzają się dobre książki, ale nie ma książek, które ludzie czytający poezję polecaliby sobie z wypiekami. Nie niepokoi mnie to bynajmniej. Wcześniej czy później coś takiego się pojawi.

W naszym kraju jeszcze stosunkowo rzadko prowadzi się warsztaty kreatywnego pisania, co może i dobrze. Ale gdyby Ci przyszło wygłosić jakoweś poetyckie rady, creda, wskazania, podpowiedzi, to jakby one brzmiały? Może w punktach – niekoniecznie dziesięciu, ale jakieś trzy zasady kardynalne?

Dużo czytać, nie tylko poezję. Zwracać uwagę na melodię i wykrój zdań. Starać się poznać trochę teorii – nie za wiele, tyle, ile trzeba, żeby czytać intensywniej. Jak już się zacznie pisać, nie bać się, że pierwsze próby będą nieoryginalne. Nigdy nie są. Nie wstydzić się pożyczek. Jest taka zasada zasad, która ma długą tradycję i która mówi: kraść bezceremonialnie. Z czasem dojdzie się do tego, co będzie można nazwać „własnym głosem”. Ale trzeba pamiętać, że nawet ten własny głos nie jest tak całkiem własny. Nie spieszyć się z publikacją. Publikować trzeba rzeczy naprawdę dobre lub przynajmniej przyzwoite. Inaczej – szkoda zachodu. No i najważniejsze: jeśli ktoś oczekuje, że literatura da mu jakieś profity (sławę, pieniądze, powodzenie u płci przeciwnej lub własnej), niech wie, że to okrutna pani. W historii literatury jest więcej „przegranych” niż „wygranych”.

O AUTORACH

Marcin Baran

Urodzony w roku 1963 w Krakowie. Poeta, eseista, dziennikarz. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. i 90. związany z „bruLionem”, w latach 2000-2003 z tygodnikiem „Przekrój”, ostatnio z „Dziennikiem Polskim”. Pracował w Instytucie Książki oraz TVP Kultura. Laureat Poetyckiej Nagrody Silesius (2013). Mieszka w Krakowie.

Wojciech Bonowicz

Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Oświęcimiu. Poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich "Nowego Nurtu" (1995) oraz im. K.K. Baczyńskiego (1995). Laureat Nagrody Literackiej Gdynia za tom Pełne morze (2007). Do Nagrody Literackiej Nike nominowano biografię Tischner (2001) oraz Pełne morze (2007). Tom Echa (2013) nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" (jako felietonista) i miesięcznikiem "Znak". Mieszka w Krakowie.

powiązania

Poezja „szkieletu”, ogołocenia

recenzje / ESEJE Wojciech Bonowicz

Recenzja Wojciecha Bonowicza, towarzysząca premierze premierze książki Do środka Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Samochód na babilońskich numerach

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Julia Szychowiak Wojciech Bonowicz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Andrzeja Sosnowskiego i Julii Szychowiak podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Rozmowy rodzinne po latach

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Mariusz Grzebalski Wojciech Bonowicz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Mariusza Grzebalskiego i Bogusława Kierca podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura Darek Foks Dariusz Sośnicki Dariusz Suska Jacek Dehnel Jerzy Jarniewicz Krzysztof Siwczyk Marcin Sendecki Mariusz Grzebalski Marta Podgórnik Piotr Sommer Ryszard Krynicki Tadeusz Pióro Urszula Kozioł Wojciech Bonowicz Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Wolny-Hamkało Andrzej Sosnowski Bogusław Kierc Bohdan Zadura Darek Foks Dariusz Sośnicki Edward Pasewicz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Jerzy Jarniewicz Jurij Andruchowycz Krzysztof Siwczyk Maciej Malicki Maciej Melecki Marcin Sendecki Mariusz Grzebalski Marta Podgórnik Tadeusz Pióro Tomasz Majeran Tomasz Różycki Wojciech Bonowicz Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.

WIĘCEJ

Wieczór, Center, Piasek, Kruki, Występek, Wzgórze

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Szkic Wojciecha Bonowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.

WIĘCEJ

Wiersze ludowe i Konwalia

dzwieki / WYDARZENIA Adam Wiedemann Wojciech Bonowicz

Zapis całego spotkania autorskiego Wojciecha Bonowicza i Adama Wiedemanna podczas festiwalu Port Legnica 2001.

WIĘCEJ

Pozytywki i marienbadki

nagrania / Między wierszami Andrzej Sosnowski Anna Kałuża Jacek Gutorow Joanna Orska Kamil Zając Piotr Śliwiński Wojciech Bonowicz

O twórczości Andrzeja Sosnowskiego wypowiadają się Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Anna Kałuża, Joanna Orska, Piotr Śliwiński, Kamil Zając.

WIĘCEJ

Poeci: Marcin SENDECKI

nagrania / Między wierszami Marcin Sendecki Wojciech Bonowicz

Odcinek nowego programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Marcinem Sendeckim.

WIĘCEJ

Gdybym to ja wiedział…

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Wiedemann Marcin Baran Ryszard Krynicki

Rozmowa Marcina Barana i Adama Wiedemanna z Ryszardem Krynickim.

WIĘCEJ

Dialog w ciemności – posłowie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autorski komentarz Wojciecha Bonowicza do książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły.

WIĘCEJ

Gdybym to ja wiedział…

wywiady / O PISANIU Adam Wiedemann Marcin Baran Ryszard Krynicki

Rozmowa Marcina Barana i Adama Wiedemanna z Ryszardem Krynickim, towarzysząca premierze jego książki Gdybym wiedział wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Teraz w Polsce właściwie wszyscy poeci mają szansę być zapomniani

wywiady / O KSIĄŻCE Marcin Baran Zbigniew Machej

Ze Zbigniewem Machejem o jego nowym tomie wierszy Mroczny przedmiot podążania i kilku innych sprawach rozmawia Marcin Baran.

WIĘCEJ

Dwa wiersze z komentarzami

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Komentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy „Jeszcze raz” i „Świateczne popołudnie” pochodzących z książki Echa.

WIĘCEJ

Sebyła. Wojna zabrała mu życie, ale oszczędziła archiwum

recenzje / IMPRESJE Wojciech Bonowicz

Esej Wojciecha Bonowicza towarzyszący premierze książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły.

WIĘCEJ

Choroby symboliczne wagi ciężkiej

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Jaworski Marcin Baran

Z Krzysztofem Jaworskim o książce Do szpiku kości rozmawia Marcin Baran.

WIĘCEJ

Dialog w ciemności – posłowie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autorski komentarz Wojciecha Bonowicza do książki Dialog w ciemności Władysława Sebyły wydanej nakładem Biura Literackiego 2 lutego 2012.

WIĘCEJ

Warto mówić, co się wie

recenzje / ESEJE Marcin Baran

Recenzja Marcina Barana z książki Niepojęte: Jest Mariana Stali.

WIĘCEJ

O Przygodach przyrody

recenzje / NOTKI I OPINIE Bohdan Zadura Tomasz Fijałkowski Wojciech Bonowicz

Komentarze Wojciecha Bonowicza, Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży oraz Bohdana Zadury.

WIĘCEJ

Hieny, Pickpocket

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autorski komentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy z książki Hurtownia ran i Wiersze ludowe.

WIĘCEJ

O Białym tygodniu

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski Miłosz Biedrzycki Rafał Skonieczny Wojciech Bonowicz

Komentarze Karola Maliszewskiego, Wojciecha Bonowicza, Rafała Skoniecznego, Miłosza Biedrzyckiego, Jarosława Nowosada.

WIĘCEJ

O Po sobie

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Andrzej Sosnowski Krystyna Miłobędzka Piotr Kępiński Wojciech Bonowicz

Komentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.

WIĘCEJ

Albo-albo, Znaleźli o świcie

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Autorski komentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy z książki Wybór większości i Wiersze z okolic.

WIĘCEJ

„Pół świata nas / nienawidzi. / Drugie pół to my”, czyli esencja i ekstaza w ogrodzie detali

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.

WIĘCEJ

Dwa wiersze z komentarzami

recenzje / KOMENTARZE Wojciech Bonowicz

Komentarz Wojciecha Bonowicza do wierszy „Jeszcze raz” i „Świateczne popołudnie” pochodzących z książki Echa.

WIĘCEJ

„Pół świata nas / nienawidzi. / Drugie pół to my”, czyli esencja i ekstaza w ogrodzie detali

recenzje / ESEJE Przemysław Koniuszy

Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Echa Wojciecha Bonowicza, która ukazała się 20 grudnia 2013 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.

WIĘCEJ

Powrót podmiotu odłożony

recenzje / ESEJE Paweł Mackiewicz

Recenzja Pawła Mackiewicza z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

Alt + a i inne polskie znaki Wojciecha Bonowicza

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recenzja Marcina Jurzysty z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

Polska: tyle, ile znaczy z perspektywy dżdżownicy

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Recenzja Przemysława Rojka z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

Nie (wy)obrażać sobie za wiele…

recenzje / IMPRESJE Konrad Wojtyła

Recenzja Konrada Wojtyły z książki Polskie znaki Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

Notatki o nowej książce Wojtka Bonowicza

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recenzja Jacka Gutorowa z książki Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

O Hurtowni ran i Wierszach ludowych

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Wiedemann Karol Maliszewski Marcin Świetlicki

Komentarze Adama Wiedemanna, Marcina Świetlickiego, Karola Maliszewskiego.

WIĘCEJ

O Wyborze większości i Wierszach z okolic

recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Wiedemann Karol Maliszewski Marian Stala Radosław Kobierski Rafał Rżany

Komentarze Adama Wiedemanna, Mariana Stali, Artura Grabowskiego, Radosława Kobierskiego, Karola Maliszewskiego, Rafała Rżanego.

WIĘCEJ

Znaki dla odważnych

recenzje / ESEJE Marian Stala

Recenzja Mariana Stali z książki Pełne morze Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

Znaki wspólnoty

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recenzja Jacka Gutorowa z książki Pełne morze Wojciecha Bonowicza.

WIĘCEJ

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Jarosław Borowiec Kuba Mikurda Piotr Kępiński

Komentarza Jacka Gutorowa, Jarosława Borowca, Dariusza Sośnickiego, Mariana Stali, Piotra Kępińskiego i Kuby Mikurdy.

WIĘCEJ