recenzje / ESEJE

Genialna kolaborantka

Paweł Kaczmarski

Szkic Pawła Kaczmarskiego o poezji Kiry Pietrek. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

W kry­tycz­no­li­te­rac­kim obie­gu nadal funk­cjo­nu­je wie­le prze­są­dów na temat poezji „zaan­ga­żo­wa­nej”, świa­do­mie i otwar­cie odno­szą­cej się do świa­ta spo­łecz­nych, eko­no­micz­nych oraz poli­tycz­nych rela­cji. Jeden z nich każe myśleć o zaan­ga­żo­wa­nych wier­szach jako o czymś, co chęt­nie obno­si się ze swo­ją poli­tycz­ną afi­lia­cją, agi­tu­je raczej niż pod­wa­ża, obwiesz­cza raczej niż kwe­stio­nu­je. Pochod­ną tego zało­że­nia jest oczy­wi­ście lęk przed zaan­ga­żo­wa­ną poezją i kry­ty­ką jako stra­te­gia­mi „instru­men­ta­li­za­cji” lite­ra­tu­ry – oba­wa, że tek­sty, utwo­ry czy dzie­ła zaprzę­gnię­te zosta­ną do wyko­ny­wa­nia pra­cy akty­wi­stów i ide­olo­gów, że lite­ra­tu­rę trak­to­wać będzie się jako zbiór ilu­stra­cji i cyta­tów udo­wad­nia­ją­cych słusz­ność przy­cho­dzą­cej „z zewnątrz” dok­try­ny.

Inny, pokrew­ny prze­sąd, doty­czy opo­zy­cji poetyc­kiej for­my (czy też poetyc­kie­go warsz­ta­tu, poetyc­kiej wraż­li­wo­ści) oraz poli­tycz­ne­go „prze­ka­zu” wier­sza. Języ­ko­wa spraw­ność i spo­łecz­ne zaan­ga­żo­wa­nie poezji mia­ły­by sta­no­wić dwie osob­ne siły czy dwa osob­ne aspek­ty tek­stu – nie­prze­kła­da­ją­ce się na sie­bie nawza­jem, a w dużej mie­rze wręcz prze­ciw­staw­ne. „Dobrzy” czy „zdol­ni” zaan­ga­żo­wa­ni poeci i poet­ki mie­li­by więc być w pierw­szej kolej­no­ści „po pro­stu” cie­ka­wy­mi, dobry­mi auto­ra­mi, zaś ich poli­tycz­ne sta­no­wi­sko czy spo­łecz­na wraż­li­wość sta­no­wi­ły­by coś w dużej mie­rze przy­god­ne­go, przy­pad­ko­we­go, pobocz­ne­go (to wła­śnie od sprze­ci­wu wobec takich zało­żeń roz­po­czę­ła się w biBLio­te­ce dys­ku­sja „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”).

Nie ma chy­ba współ­cze­śnie auto­rów tak zde­cy­do­wa­nie obna­ża­ją­cych i oba­la­ją­cych powyż­sze prze­są­dy jak Kira Pie­trek.

Tę cokol­wiek kate­go­rycz­ną tezę pod­bu­do­wu­ją jak dotąd dwie zna­ko­mi­te książ­ki poetyc­kie: Język korzy­ści z 2010 oraz Sta­ty­sty­ki z 2013 roku. Już debiu­tanc­ki tom spra­wił, że Pie­trek zaczę­to postrze­gać jako jed­no z naj­waż­niej­szych nazwisk w mło­dej poezji i klu­czo­wy głos współ­two­rzą­cy (obok choć­by nie­co star­szych sta­żem Kon­ra­da Góry i Szcze­pa­na Kopy­ta) tak zwa­ną nową poezję zaan­ga­żo­wa­ną. Obie publi­ka­cje róż­nią się od sie­bie dość zna­czą­co (zmie­nia­ją się naj­bar­dziej inte­re­su­ją­ce Pie­trek reje­stry języ­ka, temat wier­sza, obiekt kry­ty­ki), wska­zu­ją na roz­wój twór­czo­ści mło­dej autor­ki, poka­zu­ją jed­nak spój­ność i kon­se­kwen­cję pew­nej świa­do­mej poetyc­kiej meto­dy, któ­rej wier­sze Pie­trek zawdzię­cza­ją nie tyl­ko swo­ją odkryw­czość, nowa­tor­stwo, języ­ko­wą wraż­li­wość i per­swa­zyj­ną moc, ale rów­nież rela­tyw­ną dostęp­ność i rodzaj pocią­ga­ją­cej, pro­wo­ka­cyj­nej przej­rzy­sto­ści.

***

Prze­sąd doty­czą­cy poezji zaan­ga­żo­wa­nej jako for­my agi­ta­cji czy pro­pa­gan­dy roz­bi­ja się o fascy­na­cję, z jaką Pie­trek pod­cho­dzi do pod­da­wa­nych kry­ty­ce języ­ków. Jej wier­sze są bowiem w znacz­nej mie­rze wła­śnie tym – poka­zy­wa­niem sprzecz­no­ści, absur­dów i nie­do­strze­ga­nych kon­se­kwen­cji nar­ra­cji i dys­kur­sów rzą­dzą­cych współ­cze­snym spo­łe­czeń­stwem. W Języ­ku korzy­ści autor­ka zaj­mu­je się więc choć­by kor­po­mo­wą, języ­kiem kor­po­ra­cyj­nych struk­tur – alrów­nież codzien­ne­go życia zor­ga­ni­zo­wa­ne­go przez te struk­tu­ry, języ­ka od „roz­wo­ju oso­bi­ste­go” (mix zdro­wia i korzy­ści) oraz papie­ro­wych kub­ków i open space’u (papie­ro­we kub­ki). W Sta­ty­sty­kach przed­mio­tem zain­te­re­so­wa­nia Pie­trek jest mię­dzy inny­mi język pra­wa i tytu­ło­wych sta­ty­styk, wiel­kich liczb mają­cych pod­bu­do­wy­wać wiel­ką poli­ty­kę. W obu książ­kach dużo miej­sca poświę­co­ne zosta­je też main­stre­amo­wym nar­ra­cjom o płci i sta­tu­sie – roli, pra­wach – zwie­rząt.

Wie­le wier­szy Pie­trek ma więc cha­rak­ter prze­chwy­ce­nia, zło­żo­ne zosta­je z odłam­ków, cyta­tów i fraz kry­ty­ko­wa­ne­go języ­ka:

w 2011 w szko­łach i przed­szko­lach
kształ­ci­ło się 5,5 mln dzie­ci i mło­dzie­ży
kształ­ci­ło ich pół mln nauczy­cie­li

rocz­nie przy­by­wa 80 tys. absol­wen­tów kie­run­ków peda­go­gicz­nych
każ­dy nowy rocz­nik chęt­nie zastą­pi sta­rą kadrę

(…)

dyplom ukoń­cze­nia kie­run­ku peda­go­gicz­ne­go
daje moż­li­wo­ści

reflek­syj­ne spoj­rze­nie na wła­sną rolę zawo­do­wą
pogłę­bio­ne rozu­mie­nie rze­czy­wi­sto­ści edu­ka­cyj­nej
przy­go­to­wa­nie do dzia­łal­no­ści pro­spo­łecz­nej

Pie­trek nie dystan­su­je się jed­nak prze­cież od języ­ka, któ­ry pod­da­je kry­ty­ce; pra­cu­je nie tyle „na” nim, co „w” nim, mówiąc jak­by ze środ­ka pod­wa­ża­nych nar­ra­cji. Ude­rza­ją­ca jest wspo­mnia­na fascy­na­cja, nie­od­że­gny­wa­nie się od języ­ka „wro­ga” – kor­po­ra­cji, kapi­ta­li­zmu, uryn­ko­wio­nej edu­ka­cji, etc. Swo­isty brak dystan­su wobec kry­ty­ko­wa­nych zja­wisk nie prze­kła­da się na „agit­ko­wość”, pro­ste dekla­ra­cje i rytu­al­ne gesty, ale na rodzaj ukie­run­ko­wa­nej, uce­lo­wio­nej zło­śli­wo­ści, obna­ża­nie tego, co w naj­bliż­szych nar­ra­tor­ce języ­kach absur­dal­ne, dehu­ma­ni­zu­ją­ce, okrut­ne. Pie­trek decy­du­je się więc – otwar­cie, pro­wo­ka­cyj­nie, bez wsty­du i bez waha­nia – na poetyc­ką kola­bo­ra­cję. I to w podwój­nym zna­cze­niu tego sło­wa: poli­tycz­nym, czy­li współ­pra­cy z „wro­giem” (jakim jest choć­by kor­po­ję­zyk) oraz arty­stycz­nym – świa­do­mie roz­pro­szo­ne­go, wie­lo­oso­bo­we­go, kolek­tyw­ne­go autor­stwa (jak w angiel­skim col­la­bo­ra­tion). W wypad­ku wie­lu wier­szy z Języ­ka korzy­ści i Sta­ty­styk jest prze­cież bowiem Pie­trek tyleż autor­ką, co mon­ta­żyst­ką; raz po raz otwar­cie odda­je w nich głos komuś inne­mu:

kil­ka tygo­dni po odej­ściu z pol­sko-duń­skiej kor­po­ra­cji
anna poręb­ska zakła­da pra­cow­nię roz­wo­ju oso­bi­ste­go kobiet

jej celem jest
dobroć
roz­wój
dotyk cie­płych dło­ni
przy­jaźń
miłość
oswa­ja­nie się z rze­czy­wi­sto­ścią
nauka mądrym sło­wem
siła wspa­nia­łych uczuć

jej kolo­ry to
poma­rańcz
czer­wień
żół­cień
błę­kit

Dzia­ła­jąc nie­ja­ko na tyłach wro­ga, Pie­trek świa­do­mie unie­moż­li­wia czy­tel­ni­ko­wi łatwe okre­śle­nie, czy jej wier­sze sta­no­wią „bar­dziej” wyraz obu­rze­nia obser­wo­wa­ny­mi zja­wi­ska­mi, czy świa­dec­two fascy­na­cji języ­ka­mi, któ­re na co dzień pod­trzy­mu­ją i repro­du­ku­ją owe zja­wi­ska. W zasa­dzie to wła­śnie brak jakie­go­kol­wiek jasne­go „bar­dziej”, nie­moż­ność zde­cy­do­wa­nia, czy wier­szach Pie­trek prze­wa­ża urze­cze­nie, czy obu­rze­nie, sta­no­wi sed­no poetyc­kie­go pro­jek­tu autor­ki. Trud­no dziś mówić o jed­nym bez dru­gie­go, zda­je się suge­ro­wać poet­ka – mówie­nie z same­go środ­ka hege­mo­nicz­ne­go, opre­syj­ne­go języ­ka, mówie­nie w nim i mówie­nie nim, to nie tyle eme­ry­tu­ra rewo­lu­cjo­ni­sty, co koniecz­ny waru­nek rady­kal­nej kry­ty­ki i sku­tecz­ne­go opo­ru.

***

Stąd chy­ba powra­ca­ją­cy obraz Pie­trek jako infor­ma­tor­ki taj­nych służb, doko­nu­ją­cej świa­do­mej auto­de­ma­ska­cji; owszem – zwer­bo­wa­nej do współ­pra­cy, ale otwar­cie opo­wia­da­ją­cej o tym na lewo i pra­wo, tak, by język wła­dzy wykpić i zneu­tra­li­zo­wać. Bądź też pre­zen­ter­ki jakie­goś rodza­ju „reżi­mo­wej” tele­wi­zji, któ­ra – poznaw­szy mecha­ni­zmy wła­dzy i zapew­niw­szy sobie dostęp do mikro­fo­nu – wyostrza wszyst­kie jego kłam­stwa i śmiesz­no­ści (a prze­ło­że­ni nie mogą do koń­ca być pew­ni, czy to tyl­ko nad­mier­na gor­li­wość, czy już saty­rycz­na kpi­na).

„Kola­bo­ra­cyj­ny” wymiar poezji Pie­trek opie­ra się więc w dużej mie­rze na ope­ro­wa­niu for­mą – cyta­tach i kryp­to­cy­ta­tach, naśla­do­wa­niu okre­ślo­nych reje­strów mowy. Jeśli jed­nak jej pro­jek­ty wyda­je się na tle współ­cze­snej pol­skiej poezji cał­kiem nowa­tor­skie, to nigdy nie cho­dzi tu o nowość dla nowo­ści; kry­te­rium „dzia­ła­nia” for­mal­nych zabie­gów nie jest ich „ory­gi­nal­ność”, ale poli­tycz­na, kry­tycz­na sku­tecz­ność – nie o bły­sko­tli­wość języ­ko­wych zabie­gów tu cho­dzi, ale o to, na ile wier­sze rezo­nu­ją z obu­rze­niem, roz­go­ry­cze­niem czy poczu­ciem absur­du po stro­nie swo­ich czy­tel­ni­ków. Mówiąc w pew­nym uprosz­cze­niu: wiersz zło­żo­ny z cyta­tów z kon­sty­tu­cji oka­zu­je się „moc­ny” nie dla­te­go, że jest for­mal­nie nowa­tor­ski (cho­ciaż bez for­mal­nej ope­ra­cji nie ist­nie­je), tyl­ko dla­te­go, że odno­si się do obo­wią­zu­ją­cej, dzia­ła­ją­cej tu i teraz kon­sty­tu­cji. W ten spo­sób Pie­trek oba­la dru­gi z opi­sa­nych na wstę­pie prze­są­dów, ten o opo­zy­cji „for­my” i „poli­tycz­no­ści”. Wyra­zi­stość for­mal­na prze­kła­da się tu na poli­tycz­ną moc – i na odwrót.

***

Nie moż­na jed­nak powie­dzieć, że Pie­trek inte­re­su­ją wyłącz­nie wewnętrz­ne sprzecz­no­ści i absur­dy „obser­wo­wa­nych”, prze­pra­co­wy­wa­nych języ­ków. Moż­na powie­dzieć, że jej kry­ty­ka ma dwie zasad­ni­cze linie: jed­na doty­czy „wnętrz­no­ści” dane­go dys­kur­su, nie­spój­no­ści jego prze­ka­zu czy gra­ma­ty­ki, dru­ga zaś – momen­tów, w któ­rych odkle­ja się od rze­czy­wi­sto­ści, obna­ża swo­ją nie­przy­sta­wal­ność do świa­ta, swój mani­pu­la­cyj­ny poten­cjał. Splot obu linii widać wyraź­nie w naj­le­piej być może zna­nym i naj­czę­ściej przy­wo­ły­wa­nym spo­śród wier­szy Pie­trek, czy­li wspo­mnia­nej już kon­sty­tu­cji ze Sta­ty­styk; przed­mio­tem kry­ty­ki jest tu zarów­no nie­spój­ność czy nie­kon­se­kwen­cja praw­ne­go języ­ka, jak i jego nie­speł­nio­ne obiet­ni­ce, gro­te­sko­we momen­ta­mi nie­przy­sta­wa­nie do spo­łecz­nej rze­czy­wi­sto­ści.

Nie jest jed­no­cze­śnie Pie­trek poet­ką „języ­ka same­go”, jej wier­sze nie sta­no­wią nigdy zim­nej, ana­li­tycz­nej roz­biór­ki tej czy innej nar­ra­cji. Zarów­no w Języ­ku korzy­ści, jak i w Sta­ty­sty­kach nie­mal każ­da teza, pyta­nie i obser­wa­cja odnie­sio­ne zosta­ją na jakimś eta­pie do pro­ble­mów cie­le­sno­ści, zmy­sło­wo­ści, orga­nicz­no­ści jed­nost­ki; w debiu­tanc­kim tomie Pie­trek wie­lo­krot­nie pisze o rela­cjach wła­dzy (choć­by mię­dzy pracownikiem/pracowniczką a pra­co­daw­cą) wła­śnie w kate­go­riach cie­le­sno­ści i sek­su­al­no­ści – w Sta­ty­sty­kach zaj­mu­je się za to wprost medial­ną dys­ku­sją o kul­tu­ro­wej roli płci i kate­go­rii gen­der.

***

Wier­sze Pie­trek olśnie­wa­ją od pierw­szej lek­tu­ry: bły­sko­tli­we i anar­chi­zu­ją­ce, dow­cip­ne i kry­tycz­nie zło­śli­we, wyda­ją się w jakiś intu­icyj­ny spo­sób doty­kać tych języ­ków, któ­re w naj­więk­szej mie­rze orga­ni­zu­ją nasze codzien­ne życie. Prze­kra­cza­ją pro­ste, utar­te opo­zy­cje, oka­zu­ją się naraz „przy­na­leż­ne” języ­ko­wi i świa­tu, poli­tycz­no­ści i for­mal­nej grze, fascy­na­cji i obu­rze­niu. I, co chy­ba rów­nie waż­ne, nigdy, prze­nig­dy się nie nudzą.

O autorze

Paweł Kaczmarski

Urodzony w 1991 roku. Krytyk literacki, pisze głównie o poezji współczesnej. Redaktor działu recenzji książkowych w „Ricie Baum” oraz „8. Arkusza”, dodatku młodopoetyckiego do miesięcznika „Odra”. Współpracownik czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna”. Mieszka we Wrocławiu.

Powiązania

Genialna kolaborantka

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go książ­ki Język korzy­ści Kiry Pie­trek, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim w wer­sji elek­tro­nicz­nej 27 grud­nia 2018 roku.

Więcej

Poetycka książka trzydziestolecia: rekomendacja nr 8

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Głos Paw­ła Kacz­mar­skie­go w deba­cie „Poetyc­ka książ­ka trzy­dzie­sto­le­cia”.

Więcej

Sankcje. Posłowie

wywiady / o książce Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Mar­ty Koron­kie­wicz i Paweł Kacz­mar­ski o twór­czo­ści Jerze­go Jar­nie­wi­cza, będą­ca posło­wiem do książ­ki Sank­cje, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 30 kwiet­nia 2018 roku.

Więcej

Nie stoi w sprzeczności

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Paw­łem Kacz­mar­skim, towa­rzy­szą­cą pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Punkty wspólne, punkty odniesienia

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz i Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kon­ra­da Góry i Szcze­pa­na Kopy­ta, pre­zen­tu­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­ną w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Nie będzie naród pluł nam w twarz

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Nie będzie naród pluł nam w twarz” z udzia­łem Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Jako­be Mansz­taj­na, Dawi­da Mate­usza i Pio­tra Przy­by­ły w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Echo-sfera wiersza

wywiady / o książce Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Kac­prem Bart­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pokarm suwe­ren, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2017 roku.

Więcej

Antropoeta w jarzmie wywiadu

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Jarz­mo, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2017 roku.

Więcej

Nigdy nie oddzielaj

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Niewinny czarodziej wchodzi do śródmieścia

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Pole­mi­ka Paw­ła Kacz­mar­skie­go z gło­sem Łuka­sza Żur­ka w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wojna hybrydowa z neoliberalizmem

wywiady / o pisaniu Paweł Kaczmarski Tomasz Bąk

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Toma­szem Bąkiem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wyrastanie z wielogłosu

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Głos Paw­ła Kacz­mar­skie­go w deba­cie „For­my zaan­ga­żo­wa­nia”, towa­rzy­szą­cej pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny, któ­ra uka­że się nie­ba­wem w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Niebezpieczeństwa krytyki antyintelektualnej

debaty / ankiety i podsumowania Paweł Kaczmarski

Pole­mi­ka Paw­ła Kacz­mar­skie­go z pod­su­mo­wa­niem deba­ty „Kry­ty­ka kry­ty­ki” autor­stwa Mar­ci­na Jurzy­sty.

Więcej

Koniak dla Czechowa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Kil­ler Andri­ja Lub­ki.

Więcej

Ziemia i mit

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Rucho­my ogień Osta­pa Sły­wyn­skie­go.

Więcej

Pisać by zrozumieć

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o książ­kach Ta chwi­la i takim ście­giem Andrze­ja Fal­kie­wi­cza.

Więcej

Zakłócenia i dobra wiadomość

recenzje / IMPRESJE Paweł Kaczmarski

Esej Paw­ła Kacz­mar­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kro­ni­ka zakłó­ceń Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Nowe sposoby

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z anto­lo­gii Poeci na nowy wiek przy­go­to­wa­nej przez Roma­na Hone­ta.

Więcej

Sceny szaleństwa

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Radio­wid­mo Agniesz­ki Mira­hi­ny.

Więcej

To zaangażowanie domaga się zwrotu

wywiady / o książce Jacek Gutorow Paweł Kaczmarski

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Jac­kiem Guto­ro­wem o książ­ce Rze­czy­wi­ste i nie­rze­czy­wi­ste sta­je się jed­nym cia­łem Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 grud­nia 2009 roku.

Więcej

Poezja nie jest już liryką

wywiady / o książce Jakub Skurtys Kacper Bartczak Paweł Kaczmarski

Z Kac­prem Bart­cza­kiem o książ­ce Świat nie sca­lo­ny. Este­ty­ka, poety­ka, prag­ma­tyzm roz­ma­wia­ją Paweł Kacz­mar­ski i Jakub Skur­tys.

Więcej

Przeciw scaleniu. Krytyczne tropy

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Świat nie sca­lo­ny Kac­pra Bart­cza­ka.

Więcej

Od słów do zaskoczenia

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Dłu­gi dystans Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty.

Więcej

Nieprzewidziana obecność

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Przy­miar­ki Rafa­ła Gawi­na.

Więcej

Egzamin z doświadczeń

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Nie­pio­sen­ki Mariu­sza Grze­bal­skie­go.

Więcej

Ciężko utrzymać poziom, ale jeszcze trudniej wiarygodność poetycką

debaty / wydarzenia i inicjatywy Różni autorzy

Gło­sy Julii Fie­dor­czuk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Mate­usza Kotwi­cy, Mar­ty Kuchar­skiej i Mar­ci­na Sier­szyń­skie­go w deba­cie „Dożyn­ki 2008”.

Więcej

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzy

Gło­sy Artu­ra Bursz­ty, Pio­tra Czer­niaw­skie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Paw­ła Kacz­mar­skie­go, Ada­ma Popra­wy, Bar­to­sza Sadul­skie­go i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go w deba­cie „Bar­ba­rzyń­cy czy nie? Dwa­dzie­ścia lat po ‘prze­ło­mie’ ”.

Więcej

Spojrzenie pełne po brzegi

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Być psem i kością poezji

nagrania / stacja Literatura Ilona Witkowska Kira Pietrek Maja Staśko

Spo­tka­nie autor­skie „Być psem i kością poezji” z udzia­łem Kiry Pie­trek, Ilo­ny Wit­kow­skiej i Mai Staś­ko w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Nie stoi w sprzeczności

wywiady / o książce Paweł Kaczmarski Przemysław Rojek

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Roj­ka z Paw­łem Kacz­mar­skim, towa­rzy­szą­cą pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

O poezji (i krytyce) zaangażowanej

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Punkty wspólne, punkty odniesienia

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz i Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Kon­ra­da Góry i Szcze­pa­na Kopy­ta, pre­zen­tu­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­ną w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku, a w wer­sji elek­tro­nicz­nej 18 grud­nia 2017 roku.

Więcej

Polityczna, niepartyjna?

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie autor­skie „Poli­tycz­na, nie­par­tyj­na?” z udzia­łem Kami­li Janiak, Macie­ja Taran­ka, Toma­sza Bąka i Mar­ty Koron­kie­wicz w ramach festi­wa­lu lite­rac­kie­go Sta­cja Lite­ra­tu­ra 21.

Więcej

Plując z lewej. Z wiatrem i pod wiatr

recenzje / ESEJE Rafał Gawin

Recen­zja Rafa­ła Gawi­na, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze anto­lo­gii Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 wrze­śnia 2016 roku.

Więcej

Wrzeszczymy

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Na pasku

utwory / zapowiedzi książek Szczepan Kopyt

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wyjść z tego mieszkania i wyjść z tego wiersza

wywiady / o pisaniu Jakobe Mansztajn Maja Staśko

Roz­mo­wa Mai Staś­ko z Jako­be Mansz­taj­nem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Rzeki nas pochłoną

utwory / zapowiedzi książek Jakobe Mansztajn

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Polska – albo „melanchujnia”

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz o poezji Jako­be Mansz­taj­na. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Próba sił

recenzje / KOMENTARZE Jakobe Mansztajn

Autor­ski komen­tarz Jako­be Mansz­taj­na w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nic nie jest najważniejsze

recenzje / KOMENTARZE Kira Pietrek

Autor­ski komen­tarz Kiry Pie­trek w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

I nic, i nic dzieje się dalej

wywiady / o pisaniu Kamila Janiak Maja Staśko

Roz­mo­wa Mai Staś­ko z Kami­lą Janiak. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Ja-składnia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Szkic Jaku­ba Skur­ty­sa o poezji Kami­li Janiak. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

hdr connor effect

recenzje / KOMENTARZE Kamila Janiak

Autor­ski komen­tarz Kami­li Janiak w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Duchy Miasta są mi przychylne

wywiady / Jakub Skurtys Szymon Domagała-Jakuć

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Szy­mo­nem Doma­ga­łą-Jaku­ciem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Nigdy nie oddzielaj

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Szkic Paw­ła Kacz­mar­skie­go o poezji Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Odrodzenie we krwi

recenzje / KOMENTARZE Szymon Domagała-Jakuć

Autor­ski komen­tarz Szy­mo­na Doma­ga­ły-Jaku­cia w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Ciekawi mnie każde cudze znalezisko

wywiady / o pisaniu Ilona Witkowska Maja Staśko

Roz­mo­wa Mai Staś­ko z Ilo­ną Wit­kow­ską. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Być tym, czym się jest

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Szkic Moni­ki Glo­so­witz o poezji Ilo­ny Wit­kow­skiej. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

rzecz w tym, żeby nie patrzeć ze zbyt bliska

recenzje / KOMENTARZE Ilona Witkowska

Autor­ski komen­tarz Ilo­ny Wit­kow­skiej w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Zapping i petting

wywiady / o pisaniu Maja Staśko Piotr Przybyła

Roz­mo­wa Mai Staś­ko z Pio­trem Przy­by­łą. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Fulwypasik-Zdrój

utwory / zapowiedzi książek Piotr Przybyła

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Fonosfera i mantra

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz o poezji Pio­tra Przy­by­ły. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Musisz wybaczyć każdemu

recenzje / KOMENTARZE Piotr Przybyła

Autor­ski komen­tarz Pio­tra Przy­by­ły w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Bez polskich znaków

wywiady / o pisaniu Maciej Taranek Marta Koronkiewicz

Roz­mo­wa Mar­ty Koron­kie­wicz z Macie­jem Taran­kiem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

nomenklatura

utwory / zapowiedzi książek Maciej Taranek

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

repetytorium, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o młodej poezji, ale baliście się zapytać

recenzje / ESEJE Maja Staśko

Szkic Mai Staś­ko o poezji Macie­ja Taran­ka. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wiersz dla Andrzeja Franaszka

recenzje / KOMENTARZE Maciej Taranek

Autor­ski komen­tarz Macie­ja Taran­ka w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wojna hybrydowa z neoliberalizmem

wywiady / o pisaniu Paweł Kaczmarski Tomasz Bąk

Roz­mo­wa Paw­ła Kacz­mar­skie­go z Toma­szem Bąkiem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Kąt zaangażowania

wywiady / o pisaniu Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Dawi­dem Mate­uszem. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Mefedron dla mas

utwory / zapowiedzi książek Tomasz Bąk

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Kult cargo i brzydkie wyrazy

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz

Szkic Mar­ty Koron­kie­wicz o poezji Toma­sza Bąka. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Gniew i sample

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa

Szkic Dawi­da Kuja­wy o kry­tycz­nej recep­cji poezji Toma­sza Bąka. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Taka prawda posiadania

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa Maja Staśko

Szkic Mai Staś­ko i Dawi­da Kuja­wy o poezji Dawi­da Mate­usza z tomu Sta­cja wie­ży ciśnień. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

Wykształcenie

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Autor­ski komen­tarz Dawi­da Mate­usza w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”. Pre­zen­ta­cja w ramach cyklu tek­stów zapo­wia­da­ją­cych anto­lo­gię Zebra­ło się śli­ny. Nowe gło­sy z Pol­ski, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej