
Wybór stand-upów (1)
utwory / zapowiedzi książek Justyna BargielskaFragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Zatarty fresk, towarzyszący premierze książki Szybko przez wszystko, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
Ciekawość mnie i troska dręczy nieustanna:
Co robi owa śliczna morelowa panna,
Która przybrawszy postać boskiego anioła
Wiatr lotu zachowała w krnąbrnych puklach czoła.
I wznosząc wzrok zarazem i sarni i orli,
Z natchnionego nakazu Melozza da Forli,
W tunice miodopłynnej, w włosów aureoli,
Trącała struny smukłej jako jej dłoń wioli;
Aż swej własnej muzyki niebiańskimi tony
Porwana, w swe ojczyste uleciała strony,
By w mej pamięci barwą owocu trwać samą,
Jak na zatartym fresku: morelową plamą.
Mój wybór ze Staffa robiłam metodą dla ekspertów zapewne godną pożałowania, ale jakże ekscytującą, za swoje jedyne, przemożne kryterium uznającą to, czy produkcja jest warta coveru. Poniższy tekst zaczynam pisać już któryś raz i za każdym razem niestrudzony w udowadnianiu, że nie jest bezzałogowym dronem, edytor tekstu poprawia “coveru” na “Doveru”. Jeśli w pewnym momencie przestanę poprawiać jego poprawki, proszę o wybaczenie. Bezzałogowe drony zazwyczaj wiedzą lepiej, one jedyne nie mają problemów z likwidowaniem cywilnych celów.
Melozzo da Forli namalował tych aniołów, o których pisze Staff, co najmniej kilka, wszystkie porównywalnie zatarte. Na wioli gra tylko jeden z nich, a że od czasów Staffa zdążyliśmy sobie przedefiniować smukłość aż po ekstremum anoreksji, czytając ten wiersz widzę, owszem, anioła Melozza, ale tego grającego na trójkącie, bo dowolna, moim zdaniem, figura geometryczna wyda się współczesnemu czytelnikowi smuklejsza niż wiola, która, jak sądzę, kojarzy się raczej z violą da gamba, czyli prototypem wiolonczeli, a nie z violą, czyli – z angielska i z włoska, albo z międzynarodowego języka instrumentalistów – altówką. Takimi przerośniętymi skrzypcami, które jeszcze od biedy można uznać za smukłe.
Trójkąt jest mi jednak również potrzebny, aby umieścić morelowego anioła tam, gdzie jego profesjonalne miejsce – na mediatorskim półetacie między mną a Bogiem. Tak jak nasze czasy redefiniowały smukłość, tak i ja, uwielbiając trójkąty, na prywatny użytek rearanżuję sobie dogmat o Trójcy świętej, zakładając, że Bóg lubi nie tylko tę trójcę, którą sam w trzech osobach tworzy, ale i te, które zaledwie wieńczy.
Już trudno, że mój anioł tak zapamiętuje się w uroku – i sarnim, i orlim – recitativu pośrednictwa między grzeszną mną a moim Stwórcą, że kompletnie o mnie zapomina i, “porwany własnej muzyki niebiańskimi tony”, powraca do bazy. Morelowy obraz, jaki mi pozostawia na pociechę i zachętę (trudno uwierzyć, że te dwa rzeczowniki nie mają jednego źródłosłowu; może jednak mają?), wypływa tuż pod powierzchnię mojej obolałej pamięci (z kolejnym rokiem ziemskiego życia coraz bardziej) za każdym razem, gdy jest naprawdę potrzebny.
Co oczywiście nie znaczy, że staje się w pełnym rozumieniu tego słowa dostępny: korzyść, jaką odnoszę z przechowywania tego obrazu w podświadomości, podobna jest korzyści bohatera Panien z Wilka, który po dwudziestu latach powraca na tytułowy folwark, by się dowiedzieć, między innymi, że jedna z panien z Wilka, Fela, nie żyje od dawna. Tuż po otrzymaniu tej wiadomości Wiktor uświadamia sobie, że Fela była najpiękniejszą z sióstr – to jeden z dwóch, moim zdaniem, niemalże dyskwalifikujących błędów konstrukcyjnych człowieka, polegający na tym, że im bardziej coś jest dla niego stracone, tym wyżej pod względem estetycznym jest to skłonny oceniać. Wiktor ma prześliczny flashback, w którym Fela nago, po kąpieli w jeziorze, rozczesuje nad brzegiem włosy i, zapominając o swojej nagości, wyciąga do niego rękę pytając: “Czemu nie podchodzisz?”, po czym rzuca grzebień i rozpaczliwie próbuje się zasłonić, bo ostatecznie dzieje się to przed pierwszą wojną światową. Praktyczna wyższość obrazu mojego – Staffa – anioła zasadza się na tym, że kiedy w utracie wiary podpływa pod powierzchnię mojej świadomości, pyta mnie, jak zmarła panna, “Czemu nie podchodzisz?”, ale nie próbuje się zasłaniać.
Aha, drugą niemalże dyskwalifikującą wadą konstrukcyjną człowieka jest moim zdaniem pole widzenia, które nie obejmuje kuchennych szafek Ikea wiszących tuż przed nosem. Ale wierzę, że warto dać czas ewolucji, ostatecznie z Ikeą tuż przed nosem mamy do czynienia znacznie krócej, niż z dzikimi zwierzętami po bokach.
Urodzona w 1977 roku w Warszawie. Poetka, pisarka. Laureatka konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej im. Jacka Bierezina (2002). Otrzymała dwa razy Nagrodę Literacką Gdynia (2010 i 2011). Mieszka w Warszawie.
Fragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJEtiuda wyróżniona w II edycji konkursu “Nakręć wiersz”. Zespół w składzie: Tomek Gabryś, Jarek Łukaszewicz.
WIĘCEJJustyna Bargielska odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Dwa fiaty, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 18 kwietnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WIĘCEJWiersz z tomu Szybko przez wszystko, zarejestrowany podczas spotkania “Nowe sytuacje” na festiwalu Port Wrocław 2014.
WIĘCEJRozmowa Marty Koronkiewicz z Justyną Bargielską.
WIĘCEJFragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.
WIĘCEJRozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Nudelman, wydanej nakładem Biura Literackiego 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza “Próba doszorowania”, towarzyszący premierze książki Nudelman, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Siedem przygód Rozalii Grozy Justyny Bargielskiej z ilustracjami Oktawii Ogniew, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJRozmowa Przemysława Rojka z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Nudelman, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego “Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Selfie na tle rzepaku Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Selfie na tle rzepaku Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJRozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Szybko przez wszystko, towarzysząca premierze e-booka China shipping, wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e-booka China shipping, wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.
WIĘCEJZapis spotkania “Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” podczas festiwalu Port Literacki 2014.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę China shipping Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 15 lutego 2016 roku.
WIĘCEJGłos Justyny Bargielskiej w debacie “Wakacje z książkami”.
WIĘCEJKomentarz Liwii Dzierżawy, finalistki konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”, do wiersza Pinktronic Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJKomentarz Karoliny Zalewskiej, finalistki konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”, do wiersza Pole bawełny Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRozmowa z Justyną Bargielską przeprowadzona przez reporterkę Akademickiego Radia LUZ Patrycję Barowicz, wyemitowana w programie “Kulturalny Bajzel”.
WIĘCEJGłos Justyny Bargielskiej w debacie “Jaka Pol(s)ka”.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Projekt wymiany ramek we wszystkich obrazkach, towarzyszący premierze książki Szybko przez wszystko, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJZ Justyną Bargielską o książce Szybko przez wszystko rozmawia Aleksander Nawarecki.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Sól i ogień, towarzyszący drugiemu wydaniu książki Bach for my baby.
WIĘCEJZ Justyna Bargielską rozmawia Agata Kula.
WIĘCEJEsej Julity Nowosad towarzyszący premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJEsej Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Do Chloris, towarzyszący drugiemu wydaniu książki Bach for my baby.
WIĘCEJZ Justyną Bargielską o drugim wydaniu książki Bach for my baby, rozmawia Olga Byrska.
WIĘCEJRozmowa Romana Honeta z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze antologii Poeci na nowy wiek, wydanej w Biurze Literackim w 2010 roku.
WIĘCEJRecenzja Przemysława Koniuszego z książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Piotra Matywieckiego towarzysząca premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJEsej Julity Nowosad towarzyszący premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJRecenzja Joanny Maj towarzysząca premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJEsej Joanny Żabnickiej towarzyszący premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJEtiuda wyróżniona w II edycji konkursu “Nakręć wiersz”. Zespół w składzie: Tomek Gabryś, Jarek Łukaszewicz.
WIĘCEJFragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.
WIĘCEJRecenzja Sabiny Misiarz-Filipek towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJRecenzja Mikołaja Borkowskiego towarzysząca premierze książki Justyny Bargielskiej Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJRecenzja Zuzanny Sali towarzysząca premierze e-booka Justyny Bargielskiej China shipping wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.
WIĘCEJRecenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJFragment recenzji Sabiny Misiarz-Filipek z książkiSzybko przez wszystko Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Uli Orlińskiej-Frymus z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Łukasza Wróblewskiego z książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku.
WIĘCEJRecenzja Mai Staśko towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.
WIĘCEJRecenzja Klaudii Wawrzynkiewicz towarzysząca premierze książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJRecenzja Marty Koronkiewicz towarzysząca premierze książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJRecenzja Agnieszki Gruszczyńskiej, towarzysząca premierze książki Bach for my baby Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 25 kwietnia 2013 roku.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży z książki Bach for my baby Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Macieja Topolskiego towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.
WIĘCEJRecenzja Michała Larka towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.
WIĘCEJLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WIĘCEJEsej Karola Maliszewskiego o poezji Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJEsej Anny Kałuży o książce China shipping Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJ