utwory / zapowiedzi książek

Zrównoważony rozwój

Justyna Bargielska

Fragment zapowiadający książkę Siedem przygód Rozalii Grozy Justyny Bargielskiej z ilustracjami Oktawii Ogniew, która ukaże się w Biurze Literackim.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

– Kocham cię nie od dziś, Rozalio – powiedziała mama – ale dziś dam temu pełny wyraz.
Rozalia Groza od przyjścia ze szkoły umiejscowiła się sztywno na sofie i nie można powiedzieć, by choć na chwilę podniosła wzrok znad tabletu. Mama co najmniej raz już ją dzisiaj zawiodła: robiąc surówkę z marchwi, która była kompletnie inna niż wszystkie surówki z marchwi, jakie Rozalia miała okazję do tej pory jeść w zakładach zbiorowego żywienia typu szkoła. „Smakuje ci ta surówka?”, spytała mama, a wtedy Rozalia, jak na precyzyjną dziewczynkę przystało, powiedziała: „Mamo, ujmę to tak. Gdyby ta surówka spadła ci na podłogę, proszę, nie rób następnej.” Ale teraz mama nie mówiła o surówce, mówiła o miłości. I jej wyrazach.
– Przecież właśnie dałaś – odpowiedziała. – Nawet pięć wyrazów. „Kocham”, „cię”, „nie”, „od” i „dziś”. Pięć pełnych wyrazów. Super, dzięki. Też cię kocham. Nalejesz mi soczku? Skoro mowa o miłości.
– Dzisiaj dam pełny wyraz mojej miłości do ciebie – ciągnęła mama, kładąc obok Rozalii plastikową niebieską torebkę z napisem „I love Poland”, zrealizowanym w barwach narodowych. Użycie barw narodowych w przypadku tego napisu ma głębszy sens, gdyż znaczy on, w tłumaczeniu z języka, w którym został sporządzony, „kocham Polskę”. Z drugiej strony producenci plastikowych niebieskich torebek uważają, że „kocham Polskę” zawsze wygląda lepiej w innym niż polski języku. – Ta torebka zawiera kanapkę, soczek, o który pytałaś, oraz bilet wieloprzejazdowy, ulgowy, na komunikację miejską. Chciałabym teraz, żebyś założyła buciki i kurteczkę, odprowadzę cię na przystanek.
– Gdzie na jaki przystanek – powiedziała Rozalia, ale bez zainteresowania, więc pytajnik na końcu zdania, jak widać, nie dopisał się.
– Na przystanek autobusowy – powiedziała mama. – I czapeczkę załóż. No, raz, raz. Ahoj, przygodo.
– Gdzie jaka przygodo – powiedziała Rozalia. – Ja mam dziewięć lat. To karalne.
– Już nie. Nie, odkąd masz dziewięć lat – powiedziała mama i naciągnęła Rozalii Grozie czapkę na oczy. – A buciki załóż te emu, a nie te gotyckie, bo te gotyckie się strasznie długo wiążą i mogłabym się rozmyślić z moim wyrazem miłości, gdyż nie jestem z kamienia. Na tym czarodziejskim bilecie możesz jeździć siedemdziesiąt pięć minut.
I wtedy Rozalia Groza zrozumiała, że to nie przelewki.

– Będę na ciebie czekać na dziesiątym przystanku stąd – powiedziała mama i wepchnęła Rozalię do autobusu, pierwszymi drzwiami, bo wszędzie na świecie do autobusu wsiada się pierwszymi drzwiami, a ostatnimi wysiada. To znaczy wszędzie, gdzie mówi się „I love Poland”, bo akurat tu, gdzie się mówi „kocham Polskę”, to nie, ale mama uważała, że jeśli będzie się odpowiednio długo udawać, że tutaj, gdzie zamiast „I love Poland” mówi się „kocham Polskę”, jest tak, jak wszędzie na świecie, to tu też kiedyś będzie, jak wszędzie na świecie. Albo nawet lepiej, bo „kocham Polskę” brzmi lepiej niż „I love Poland”. „Język”, mówiła mama, „mamy najpiękniejszy ze wszystkich.” I wystawiała go, żeby nie było wątpliwości, i wtedy Rozalia również wystawiała swój. Kiedy mama wepchnęła Rozalię do autobusu pierwszymi drzwiami, było między wczesnym a późnym popołudniem, najlepsza pora, gdy mama chce dać pełny wyraz swojej miłości do córki, więc kierowca włączył światła wewnątrz autobusu i stało się to akurat w chwili, gdy Rozalia Groza do niego wsiadła.
– Skasuj bilet! – zdążyła jeszcze tylko usłyszeć od mamy i drzwi się zamknęły.

– Dzień dobry – powiedziała Rozalia do pasażerów autobusu. – Nazywam się Rozalia Groza.
– Dzień dobry – powiedział wielki pająk, który siedział na miejscu dla niepełnosprawnych i z dzieckiem na ręku. – I co z tego?
– Zależy – powiedziała Rozalia. – Czy jesteś jadowitym pająkiem?
– Zależy – powiedział pająk. – A bo co?
– W sumie nic – powiedziała Rozalia. – Skoro już ze mną rozmawiasz, przecież nie będziesz chciał mnie ugryźć.
– Istotnie, byłoby mi niezręcznie – powiedział pająk. – Ale możliwe, że będę chciał ci opowiedzieć moją historię – postraszył.
Rozalia rozsunęła suwak torebki i wyciągnęła kanapkę, a potem, odpakowawszy ją, usiadła na miejscu dla osób z dzieckiem na ręku i niepełnosprawnych, ale po drugiej stronie.
– Dawaj – powiedziała.
– Miałem wspaniałe życie – zaczął opowiadać pająk. – Wspaniałe życie. Byłem egzotycznym i tłustym pająkiem na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie mieszkałem. Całe to Wybrzeże było egzotyczne i tłuste, i było nas tam wielu, egzotycznych i tłustych, i mieliśmy, wiesz, konstytucję i samochody służbowe.
– O – powiedziała Rozalia spoza kanapki.
– Marki Hot Wheels – wyjaśnił pająk. – Bardziej dla prestiżu. No, ale były. To było egzotyczne i tłuste życie, aż raz!
– Wszystko naraz runęło? – zapytała domyślnie Rozalia.
– Skąd wiesz? – spytał pająk.
– Mama mówi, że wszystkonarazrunięcie to najlepszy efekt dramatyczny, jaki zna.
– Tak się to właśnie miało – powiedział pająk. I wszystkonarazrunięcie rzeczywiście musiało być najlepszym efektem dramatycznym, jaki można sobie wyobrazić, czyli takim, że cała widownia mówi „o!”, bo wszystkie włoski na ciele pająka stały obecnie na sztorc i biegał między nimi prąd elektryczny, widoczny pod postacią niebieskich iskierek. – Żylibyśmy sobie tłusto i egzotycznie, gdyby nie eksport-import! – pająk wyciągnął w kierunku Rozalii oskarżycielskie cztery z ośmiu nóg.
– Fajnie masz – powiedziała Rozalia. – Cztery wyciągnięte oskarżycielsko kończyny, a ty nadal utrzymujesz równowagę. Chciałabym umieć oskarżycielsko wyciągnąć nogę i się nie wyrąbać. Wyciągnęłabym ją do Julka. Julek to mój chłopak. Poprzedni.
– A dokładniej to eksport – doprecyzował pająk, kompletnie nie zwracając uwagi na akrobatyczne próby Rozalii. Skądsiś, znienacka, wyciągnął pogięty wycinek z gazety i przeczytał: – Tak było: „pracownik jednego z niemieckich supermarketów w Kornwestheim rozpakowywał skrzynkę bananów pochodzących z Wybrzeża Kości Słoniowej i nagle poczuł okropny ból w dłoni. Potem jego ręka zaczęła puchnąć. Mężczyzna natychmiast trafił do szpitala. Lekarze orzekli, że został ukąszony przez jadowitego pająka bananowego. Gdyby przyjechał do szpitala kilka minut później, już by nie żył. Supermarket został zamknięty, a na miejsce przybyli strażacy. Po kilku godzinach pająk został znaleziony pod jedną z palet”.
– Palety – zauważyła Rozalia. – Coś mi to mówi.
– Tak, to właśnie te – przytaknął pająk.
– Pająki bananowe, pięknie, a marchwiowe też są?
– Tak przypuszczam – obraził się pająk.
– I co się stało potem? – drążyła Rozalia.
– Kwarantanna, te rzeczy. Przeszczepy, komórki macierzyste, rentgen, mogiła – włoski pająka nieco opadły i już się nie świeciły na niebiesko. Co nie znaczy, że w każdej chwili nie mogły się na powrót podnieść.
Jednak coś Rozalii nie pasowało.
– Ale Kornwesthajm? – dopytała. – Czy to w Polsce?
Światła w autobusie zaczęły mrugać jak w jednym z tych filmów, które mama oglądała późnymi wieczorami, a Rozalii kazała się odwracać plecami do telewizora.
– Bo ja nie jestem dokładnie tym pająkiem – powiedział pająk.
Jakby to miało jakiekolwiek znaczenie!
– Jasne – powiedziała Rozalia. – Ale i tak ci przykro, prawda?
Pająkowi było okropnie przykro i Rozalia dała mu resztę swojej kanapki, a że na dnie torby znalazła jeszcze bezcukrową gumę do żucia, też mu dała i skoro już była sama w autobusie, postanowiła się przejść do końca i aż do dziesiątego przystanku jechać, patrząc z jego tyłu na uciekającą szosę, dzięki czemu czuła się dorosła. Pożegnała się miło i starając się trzymać poręczy, przebrnęła na koniec pojazdu. Chwilami wyglądało to, jakby małpa przeskakiwała z gałęzi na gałąź, ale Rozalia nigdy nie martwiła się tym, jak wygląda, tylko zazwyczaj tym, co z tego wyniknie. Przeskakiwała więc z gałęzi na gałąź w tym autobusie jak mała małpka, aż nagle zobaczyła Julka. Swojego chłopaka. Poprzedniego.
– Cześć, Julek! – powiedziała Rozalia. – Nigdy nie uwierzysz.
I opowiedziała Julkowi straszną historię o tym, jak mama podała jej na obiad surówkę z marchwi z pająkiem. „Jadowitym?”, zapytał Julek, a Rozalia Groza wyjaśniła mu, że to kompletnie bez znaczenia, bo liczy się historia, a nie biologia, na co Julek powiedział, że tak naprawdę to chyba liczy się głównie matematyka, na co Rozalia powiedziała, że już wysiada.
– Ale ty jesteś – powiedział Julek, a gdyby, jak pająk z Wybrzeża Kości Słoniowej, miał włoski, wszystkie stałyby teraz na baczność i przeskakiwałyby pomiędzy nimi niebieskie iskry, ale Rozalia już wysiadała. A na przystanku czekała mama, zziajana, wpół przewieszona przez rower.
– Zrobiłabyś to prawo jazdy, mamuś – powiedziała Rozalia Groza, moszcząc się na bagażniku.
– Zrobię, córuś – obiecała mama, a potem wracały przez las, a świeciły nad nimi następujące gwiazdozbiory: Andromeda, Feniks i Perseusz, bo działo się to zasadniczo jesienią.


rozalia1rozalia2rozalia3rozalia4rozalia5rozalia6rozalia7

O AUTORZE

Justyna Bargielska

Urodzona w 1977 roku w Warszawie. Poetka, pisarka. Laureatka konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej im. Jacka Bierezina (2002). Otrzymała dwa razy Nagrodę Literacką Gdynia (2010 i 2011). Mieszka w Warszawie.

powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „Fale Dunaju”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej, towarzyszący premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Roastując siebie

wywiady / O KSIĄŻCE Justyna Bargielska Ola Kołodziejek

Rozmowa Oli Kołodziejek z Justyną Bargielską towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Wybór stand-upów (2)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Wybór stand-upów (1)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Poezja z nagrodami: Dwa fiaty

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Justyna Bargielska odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Dwa fiaty, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 18 kwietnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.

WIĘCEJ

Pierwszy peryskop kici

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Wiersz z tomu Szybko przez wszystko, zarejestrowany podczas spotkania “Nowe sytuacje” na festiwalu Port Wrocław 2014.

WIĘCEJ

Nudelman

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Fragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.

WIĘCEJ

Wesoła czasem makabra

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Nawarecki Justyna Bargielska

Rozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Nudelman, wydanej nakładem Biura Literackiego 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Próba doszorowania

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza “Próba doszorowania”, towarzyszący premierze książki Nudelman, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Nigdy to “ydgin” pisane wspak

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Justyna Bargielska

Rozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.

WIĘCEJ

Syrenka i dzwoneczek

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ

Jestem co się zowie żarówką zgrozy

wywiady / O KSIĄŻCE Justyna Bargielska Przemysław Rojek

Rozmowa Przemysława Rojka z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy w zatoce

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.

WIĘCEJ

Wielki Plan B

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Wiersz z tomu Nudelman, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Poeci na nowy wiek

nagrania / Z Fortu do Portu Joanna Mueller Julia Szychowiak Justyna Bargielska

Zapis spotkania autorskiego “Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

Pies ci je kapelusz

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragment zapowiadający książkę Selfie na tle rzepaku Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Dating sessions

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragment zapowiadający książkę Selfie na tle rzepaku Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Szybko przez wszystko i ruchy Browna

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Nawarecki Justyna Bargielska

Rozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Szybko przez wszystko, towarzysząca premierze e-booka China shipping, wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.

WIĘCEJ

We should kiss

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e-booka China shipping, wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.

WIĘCEJ

Nowe sytuacje w Trybie żeńskim: Justyna Bargielska

nagrania / Z Fortu do Portu Justyna Bargielska

Zapis spotkania “Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” podczas festiwalu Port Literacki 2014.

WIĘCEJ

stuk-puk

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragment zapowiadający książkę China shipping Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 15 lutego 2016 roku.

WIĘCEJ

Komiks „Pinktronic” z komentarzem

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska Liwia Dzierżawa

Komentarz Liwii Dzierżawy, finalistki konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”, do wiersza Pinktronic Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Komiks „Pole bawełny” z komentarzem

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska Karolina Zalewska

Komentarz Karoliny Zalewskiej, finalistki konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”, do wiersza Pole bawełny Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Rozmowa Patrycji Barowicz z Justyną Bargielską

wywiady / O PISANIU Justyna Bargielska

Rozmowa z Justyną Bargielską przeprowadzona przez reporterkę Akademickiego Radia LUZ Patrycję Barowicz, wyemitowana w programie “Kulturalny Bajzel”.

WIĘCEJ

Moje sztuczki z literą „ż”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Projekt wymiany ramek we wszystkich obrazkach, towarzyszący premierze książki Szybko przez wszystko, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.

WIĘCEJ

Szybko przez wszystko i ruchy Browna

wywiady / O KSIĄŻCE Justyna Bargielska

Z Justyną Bargielską o książce Szybko przez wszystko rozmawia Aleksander Nawarecki.

WIĘCEJ

„Sól i ogień”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Sól i ogień, towarzyszący drugiemu wydaniu książki Bach for my baby.

WIĘCEJ

„Zatarty fresk”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Zatarty fresk, towarzyszący premierze książki Szybko przez wszystko, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.

WIĘCEJ

Rzuć na to okiem i dalej idź sam

recenzje / IMPRESJE Justyna Bargielska

Esej Julity Nowosad towarzyszący premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.

WIĘCEJ

Był sobie raz Bóg i materia

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.

WIĘCEJ

Do Chloris

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Do Chloris, towarzyszący drugiemu wydaniu książki Bach for my baby.

WIĘCEJ

Omawianie nie wpływa na realność omawianego – o (nie)prawdziwości miłości i nadziei

wywiady / O KSIĄŻCE Justyna Bargielska Olga Byrska

Z Justyną Bargielską o drugim wydaniu książki Bach for my baby, rozmawia Olga Byrska.

WIĘCEJ

Obecnie jestem panterą

wywiady / O PISANIU Justyna Bargielska Roman Honet

Rozmowa Romana Honeta z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze antologii Poeci na nowy wiek, wydanej w Biurze Literackim w 2010 roku.

WIĘCEJ

Nigdy to “ydgin” pisane wspak

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Justyna Bargielska

Rozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.

WIĘCEJ

Zrównoważony rozwój Rozalii Grozy

recenzje / ESEJE Aleksander Nawarecki

Recenzja Aleksandra Nawareckiego, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ

Syrenka i dzwoneczek

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2017 roku.

WIĘCEJ

Pestka, kot, habitus

recenzje / ESEJE Karolina Kurando

Recenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Nudelman

dzwieki / RECYTACJE Justyna Bargielska

Fragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.

WIĘCEJ

„Wiersze typu jaram się, że mnie wcale nie ma”

recenzje / ESEJE Sabina Misiarz-Filipek

Recenzja Sabiny Misiarz-Filipek towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Filtry i flirty

recenzje / ESEJE Mikołaj Borkowski

Recenzja Mikołaja Borkowskiego towarzysząca premierze książki Justyny Bargielskiej Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.

WIĘCEJ

Można umierać

recenzje / ESEJE Zuzanna Sala

Recenzja Zuzanny Sali towarzysząca premierze e-booka Justyny Bargielskiej China shipping wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.

WIĘCEJ

Nudelman Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Monika Piotrowska-Wegner

Recenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Wszystko i tylko (Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej)

recenzje / ESEJE Sabina Misiarz-Filipek

Fragment recenzji Sabiny Misiarz-Filipek z książkiSzybko przez wszystko Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Justyna Bargielska Nudelman

recenzje / ESEJE Ula Orlińska-Frymus

Recenzja Uli Orlińskiej-Frymus z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Od fluktuacji światów do mnożenia języków. Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Łukasz Wróblewski

Recenzja Łukasza Wróblewskiego z książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Sama sobie zrobiłam

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku.

WIĘCEJ

Bo-ginie (Audycja zawiera lokowanie produktu)

recenzje / ESEJE Maja Staśko

Recenzja Mai Staśko towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.

WIĘCEJ

Baśniowa poezja Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Klaudia Wawrzynkiewicz

Recenzja Klaudii Wawrzynkiewicz towarzysząca premierze książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.

WIĘCEJ

Szybko, szybciej, wróć

recenzje / IMPRESJE Marta Koronkiewicz

Recenzja Marty Koronkiewicz towarzysząca premierze książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.

WIĘCEJ

Napisałam o tym wiersz

recenzje / ESEJE Agnieszka Gruszczyńska

Recenzja Agnieszki Gruszczyńskiej, towarzysząca premierze książki Bach for my baby Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 25 kwietnia 2013 roku.

WIĘCEJ

Mistyka seksualności

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży z książki Bach for my baby Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

Kameleon & wstążka. Rzecz o poezji Justyny Bargielskiej

recenzje / IMPRESJE Maciej Topolski

Recenzja Macieja Topolskiego towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.

WIĘCEJ

Sama się! O Bach for my baby Justyny Bargielskiej

recenzje / ESEJE Michał Larek

Recenzja Michała Larka towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.

WIĘCEJ

Antyelementarz: China shipping Justyny Bargielskiej

recenzje / IMPRESJE Anna Kałuża

Esej Anny Kałuży o książce China shipping Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ

I to ma być liryka? [fragmenty]

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Esej Karola Maliszewskiego o poezji Justyny Bargielskiej.

WIĘCEJ