
Historia jednego wiersza: „Fale Dunaju”
recenzje / KOMENTARZE Justyna BargielskaAutorski komentarz Justyny Bargielskiej, towarzyszący premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza "Próba doszorowania", towarzyszący premierze książki Nudelman, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
Będzie kapać cola na masło, czy nie będzie,
niedokręcona w lodówce? Podczas trzęsienia ziemi
trzeba stać pod futryną, mówi mi poznany w pociągu
włoski ksiądz. Włoski czyli z Włoch.
Całe życie stoję pod futryną, a dwa razy nawet sama nią byłam.
Maria idzie do Elżbiety i kładzie jej rękę na brzuchu,
i tak stoją, dwie futryny obok siebie,
na obrazie, czyli też poniekąd we Włoszech.
Zróbmy, dziewczyny, piramidę futryn.
Czy wydaję się wam bardziej zrozumiała, teraz,
gdy wybaczyłam mu i sobie też wybaczyłam?
Wracam z Katowic, gdzie na państwowym uniwersytecie dano mi szansę wygłosić wykład o tym, czy Leda może zjeść łabędzia (może, pytanie, czy chce), ale pociąg jest brudny, z Zielonej Góry, ja zmęczona, godzina coraz późniejsza, sytuacja geopolityczna niepewna, metafizyczna tradycyjnie nie do pozazdroszczenia. Już na starcie mam w przedziale pięćdziesięcioletniego plus świadka w procesie mafii paliwowej, który wraca z przesłuchania, w Zawierciu dosiada się ksiądz o twarzy jak pupa niemowlęcia i elektryk, który mieszka w Polsce, ale ma firmę w Szwecji. Jezu, a ja jestem taka zmęczona! Zmęczona, niemniej w pracy, mówię sobie i biorę się do roboty.
Elektryk ma trzyletnią wnuczkę, która uczy go obsługi gadżetów elektronicznych. Ksiądz ma trójkę rodzeństwa w Łukowie, ale na stałe mieszka w Rzymie. Świadek świadkował nie tylko mafii, ale i katastrofie atomowej: sprzątał Czarnobyl. Elektryk w Szwecji jeździ pięćdziesiąt na godzinę, ale w Polsce już nie, bo by go zabili inni pełnoprawni uczestnicy drogi. U świadka wszystkie pokolenia poniżej świadka i jego żony mieszkają już na stałe w Anglii. Ksiądz mówi, że kolega z Polski mówi mu, że na Wirtualnej Polsce wynajmują ludzi do pisania antykatolickich komentarzy. Elektryk zabrał sobie dwa piwa Lech na drogę, ale się denerwuje, bo normalnie do Szwecji pływa, a teraz będzie leciał. Świadek wzrusza się lataniem i opowiada, jak poprzedniego dnia przyjechał do Rybnika, gdzie miał zeznawać, i wysiadł z pociągu, i nie mógł znaleźć hotelu (znaleźć hotelu!), ale wiedział, że musi znaleźć hotel, bo nie może rano iść do sądu sflurzony po nocy spędzonej na rybnickim deptaku. Ostatecznie to sąd. Już chcę mu powiedzieć, że hotele się znakomicie znajduje w internecie, ale przypominam sobie, że to nie jest moja rola, i robimy kolejną rundę: ślub siostry księdza, zwrot nadpłaconego VAT-u w Szwecji (błyskawiczny i na podstawie ustnego oświadczenia), co lepiej zatrzymuje promieniowanie radioaktywne – cegła czy też beton.
Jest i bonus: gdy po raz kolejny stajemy w szczerym polu, ksiądz wychodzi do mnie na korytarz, gdzie wywieszam się przez okno, sądzę bowiem, że obserwując uważnie wydarzenia, mogę jakoś wpłynąć na ich bieg, więc pytam się go, jak to będzie z tym październikowym synodem biskupów i jakie były na świecie odpowiedzi na tę ankietę, co ją Franciszek wystosował onegdaj do wiernych. Proszę pani, mówi ksiądz, biskup Lyonu powiedział w lutym, że 99% nacisku kładą francuscy respondenci na sakramenty dla rozwodników. No i mam: zdaniami wykonuję swoją pracę i zdaniami za nią jestem wynagradzana. Gdy pociąg rusza, wracamy do przedziału i zaczynamy od nowa.
Trzy lata temu mieliśmy takie trzęsienie ziemi, mówi nagle ksiądz. Byłem sam w obcej parafii, na zastępstwie, bo tam jest niedobór księży, była czwarta rano. Wszystko się ruszało. Jak przestało, wyszedłem do ludzi, przybiegł do mnie jeden i mówi: niech ksiądz pod żadnym pozorem nie wchodzi teraz do kościoła. A ja szedłem właśnie do kościoła, sprawdzić, jak to wygląda. Ale dlaczego, pytam? Bo kościoły są stare, mówi ten człowiek. Jużeśmy tak mieli, że ksiądz po trzęsieniu pobiegł do kościoła sprawdzić, jak to wygląda i były wstrząsy wtórne, i zostaliśmy bez księdza. Jak pani myśli, mówi do mnie ksiądz, powinienem był tam pójść?
A potem mówi: no, ale wszystko jedno. W każdym razie w razie trzęsienia ziemi pamiętajcie, żeby stać pod futryną.
I o tym – że poet’s work is never done, ale przede wszystkim, że czasem warto słuchać, co inni mają nam do powiedzenia na temat naszego zbawienia – jest ten wiersz.
Urodzona w 1977 roku w Warszawie. Poetka, pisarka. Laureatka konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej im. Jacka Bierezina (2002). Otrzymała dwa razy Nagrodę Literacką Gdynia (2010 i 2011). Mieszka w Warszawie.
Autorski komentarz Justyny Bargielskiej, towarzyszący premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJRozmowa Oli Kołodziejek z Justyną Bargielską towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJFragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJFragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJEtiuda wyróżniona w II edycji konkursu “Nakręć wiersz”. Zespół w składzie: Tomek Gabryś, Jarek Łukaszewicz.
WIĘCEJJustyna Bargielska odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Dwa fiaty, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 18 kwietnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WIĘCEJWiersz z tomu Szybko przez wszystko, zarejestrowany podczas spotkania “Nowe sytuacje” na festiwalu Port Wrocław 2014.
WIĘCEJRozmowa Marty Koronkiewicz z Justyną Bargielską.
WIĘCEJFragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.
WIĘCEJRozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Nudelman, wydanej nakładem Biura Literackiego 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJRozmowa Joanny Mueller z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 lutego 2017 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Siedem przygód Rozalii Grozy, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Siedem przygód Rozalii Grozy Justyny Bargielskiej z ilustracjami Oktawii Ogniew, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJRozmowa Przemysława Rojka z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze książki Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Nudelman, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego “Poeci na nowy wiek” z Justyną Bargielską, Joanną Mueller i Julią Szychowiak w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Selfie na tle rzepaku Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Selfie na tle rzepaku Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJRozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Szybko przez wszystko, towarzysząca premierze e-booka China shipping, wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze e-booka China shipping, wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.
WIĘCEJZapis spotkania “Nowe sytuacje w Trybie żeńskim” podczas festiwalu Port Literacki 2014.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę China shipping Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 15 lutego 2016 roku.
WIĘCEJGłos Justyny Bargielskiej w debacie “Wakacje z książkami”.
WIĘCEJKomentarz Liwii Dzierżawy, finalistki konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”, do wiersza Pinktronic Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJKomentarz Karoliny Zalewskiej, finalistki konkursu “Komiks wierszem w trybie żeńskim”, do wiersza Pole bawełny Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRozmowa z Justyną Bargielską przeprowadzona przez reporterkę Akademickiego Radia LUZ Patrycję Barowicz, wyemitowana w programie “Kulturalny Bajzel”.
WIĘCEJGłos Justyny Bargielskiej w debacie “Jaka Pol(s)ka”.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Projekt wymiany ramek we wszystkich obrazkach, towarzyszący premierze książki Szybko przez wszystko, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJZ Justyną Bargielską o książce Szybko przez wszystko rozmawia Aleksander Nawarecki.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Sól i ogień, towarzyszący drugiemu wydaniu książki Bach for my baby.
WIĘCEJZ Justyna Bargielską rozmawia Agata Kula.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Zatarty fresk, towarzyszący premierze książki Szybko przez wszystko, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJEsej Julity Nowosad towarzyszący premierze książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa w wyborze Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJEsej Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do książki Wyszedłem szukać Leopolda Staffa, wydanej w Biurze Literackim 31 maja 2012 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Justyny Bargielskiej do wiersza Do Chloris, towarzyszący drugiemu wydaniu książki Bach for my baby.
WIĘCEJZ Justyną Bargielską o drugim wydaniu książki Bach for my baby, rozmawia Olga Byrska.
WIĘCEJRozmowa Romana Honeta z Justyną Bargielską, towarzysząca premierze antologii Poeci na nowy wiek, wydanej w Biurze Literackim w 2010 roku.
WIĘCEJFragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.
WIĘCEJRozmowa Aleksandra Nawareckiego z Justyną Bargielską o książce Nudelman, wydanej nakładem Biura Literackiego 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJRecenzja Sabiny Misiarz-Filipek towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJWiersz z tomu Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJWiersz z tomu Nudelman, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WIĘCEJRecenzja Przemysława Koniuszego z książki Justyny Bargielskiej Nudelman.
WIĘCEJRecenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Grzegorza Woźniaka z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Uli Orlińskiej-Frymus z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku.
WIĘCEJRecenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.
WIĘCEJEtiuda wyróżniona w II edycji konkursu “Nakręć wiersz”. Zespół w składzie: Tomek Gabryś, Jarek Łukaszewicz.
WIĘCEJFragment z książki Nudelman Justyny Bargielskiej, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2015. Czyta autorka.
WIĘCEJRecenzja Sabiny Misiarz-Filipek towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku, a w wersji elektronicznej 11 grudnia 2017 roku.
WIĘCEJRecenzja Mikołaja Borkowskiego towarzysząca premierze książki Justyny Bargielskiej Selfie na tle rzepaku, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2016 roku.
WIĘCEJRecenzja Zuzanny Sali towarzysząca premierze e-booka Justyny Bargielskiej China shipping wydanego w Biurze Literackim 8 lutego 2016 roku.
WIĘCEJRecenzja Moniki Piotrowskiej-Wegner z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJFragment recenzji Sabiny Misiarz-Filipek z książkiSzybko przez wszystko Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Uli Orlińskiej-Frymus z książki Nudelman Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Łukasza Wróblewskiego z książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Nudelman Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 7 lipca 2014 roku.
WIĘCEJRecenzja Mai Staśko towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.
WIĘCEJRecenzja Klaudii Wawrzynkiewicz towarzysząca premierze książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJRecenzja Marty Koronkiewicz towarzysząca premierze książki Szybko przez wszystko Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 13 października 2013 roku.
WIĘCEJRecenzja Agnieszki Gruszczyńskiej, towarzysząca premierze książki Bach for my baby Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 25 kwietnia 2013 roku.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży z książki Bach for my baby Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJRecenzja Macieja Topolskiego towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.
WIĘCEJRecenzja Michała Larka towarzysząca premierze drugiego wydania książki Justyny Bargielskiej Bach for my baby.
WIĘCEJLaudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.
WIĘCEJEsej Karola Maliszewskiego o poezji Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJEsej Anny Kałuży o książce China shipping Justyny Bargielskiej.
WIĘCEJ