recenzje / KOMENTARZE

Poezja z nagrodami: Po sobie

Adam Poprawa

Adam Poprawa, juror Nagrody Poetyckiej Silesius, odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Po sobie Julii Szychowiak, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 30 maja 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

W jakich okolicznościach nagrodzona została książka? 

W dobrych. Współlaureatami Julii Szychowiak w pierwszej edycji Nagrody Poetyckiej Silesius byli Andrzej Sosnowski (nagroda za książkę roku) oraz Tadeusz Różewicz (za całokształt). Zestaw dla debiutantki poniekąd symboliczny: Sosnowski, czyli innowator poezji polskiej, mocno w niej obecny od (wtedy) kilkunastu lat, oraz Różewicz, niekwestionowany klasyk przecież, ciągle intensywnie dyskutowany.

Jak ważna w twórczości autora jest właśnie ta książka?

Jasne, że debiut zawsze jest dla autora/autorki ważny. W wypadku Po sobie warto podkreślić, by tak rzec, absolutną dojrzałość tej książki; nie grozi jej zredukowanie do kategorii juweniliów, w których poetka musiałaby po latach mocno przebierać, szykując wydanie obszernego zbioru swoich wierszy.

Czy dzisiaj ta książka jest wciąż aktualna? Czy wówczas trafiła na swój czas?

Ojej, trafić w swój czas… Mówi się o tym niebezpiecznie łatwo, ale może lepiej wspomnieć Kołakowskiego, który twierdził, że tkwiąc w jakiejś cywilizacji – a więc też w jakimś konkretnym czasie – nie potrafimy wskazać jej najważniejszych wyróżników. Owszem, tom Po sobie trafił w swój czas, skoro zdobył parę ważnych nagród. Tak, jest aktualny, jak każda świetna książka. Może nawet dziś jeszcze bardziej – i mówię o szumie czasu, nie zaś o jego niejasnej dziś istocie – bo tyle się mówi o poezji, za przeproszeniem, zaangażowanej, tymczasem Julia Szychowiak zaproponowała piękne wiersze, w których chodzi właśnie o poezję. I o egzystencję.

Twój ulubiony wiersz z tej książki i dlaczego akurat ten?

Trudno wybrać, ale jeśli już, to może „Nie tak”? Znakomicie opisane doświadczenie wewnętrzne z kapitalnym pointującym wyrażeniem „i pusto mi po sobie” (jakie to „i” jest tu ważne, jak wspomaga dobry wiersz, cały cytat jest połówką wersu). Ile się w tym krótkim, pięciowersowym utworze dzieje! „Sierpień w kolorze żelaza” – zaczyna się od niespodziewanego i mocnego, niepokojącego przedstawienia sytuacji. Dalej: „kiedy krzyże, / krzyże obejmują ciebie”. Powtórka dobrze robi prozodii, do tego antropomorfizująca odwrotka, do pomyślenia. „Twoje ryby są głodne, Panie, ze szkła usypane”. Najpierw ryby jako ironiczne wspomnienie jednego z osławionych motywów konwencji poetyckich lat sześćdziesiątych, ale zaraz „Panie”, więc jasne: ikonografia chrześcijańska. No i, skoro szkło, to szklana ryba, więc zagranie przysłowiowym kiczowatym przedmiotem. Te ryby „leżą w ciemnym piasku, także moje słowa” – wiersz odsłania się więc jako autotematyczny, autorka mówi o swoim pisaniu z niepewnością, powątpiewając, ale ani na głoskę, ani na przecinek nie przestaje mówić tego w formie świetnego wiersza. I końcówka: „Odeszłam na moment i pusto mi po sobie”. Dużo trzeba wiedzieć o życiu i poezji, żeby tak napisać.

Która z nominowanych wówczas książek jest wciąż ważna i dlaczego?

Innymi nominowanymi debiutantami byli Marcin Perkowski i Krzysztof Bąk. Ten pierwszy, jeśli się nie mylę, nic później nie wydał, przynajmniej dotąd, drugi zaś całkiem niedawno opublikował swój drugi tom. Jeśli zaś idzie o nominowanych w kategorii książka roku, to poza Sosnowskim: Julian Kornhauser, Urszula Kozioł, Ewa Lipska, Zbigniew Machej, Piotr Mitzner, Adam Wiedemann. Ho, ho, ho! Żyć, nie umierać i czytać.

 

 

 

O AUTORZE

Adam Poprawa

(ur. 1959) – filolog, krytyk literacki i muzyczny, edytor, pisarz. Wydał m.in. monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (Universitas, Kraków 2003), tomy prozatorskie Walce wolne, walce szybkie (WBPiCAK, Poznań 2009), Kobyłka apokalipsy (WBPiCAK, Poznań 2014), zbiór Szykista. Felietony po kulturze (WBPiCAK, Poznań 2020). Przetłumaczył Epifanie Jamesa Joyce’a (Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016). Przygotował poprawioną (odcenzurowaną i uzupełnioną) edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego (PIW, Warszawa 2014). Opracował poszerzone wydanie Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego (Ossolineum, Wrocław 2016) oraz tom Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej Stanisława Barańczaka (Ossolineum, Wrocław 2017). Jest felietonistą „Nowych Książek”.

powiązania

Zahaczyła się chwila

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy towarzysząca premierze książki Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022.

WIĘCEJ

Drugi, a dokładnie czwarty Dylan Łobodzińskiego

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy towarzysząca premierze książki Przekraczam Rubikon Boba Dylana w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 października 2021 roku.

WIĘCEJ

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

John Lennon ścichapęk

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Poprawa Filip Łobodziński

Rozmowa Adama Poprawy z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca wydaniu książki Johna Lennona Przestworzone rzeczy, w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, którą ukazała się w Biurze Literackim 30 listopada 2020 roku.

WIĘCEJ

Elementy osnowy pajęczyny

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy książki Tarantula Boba Dylana w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 15 stycznia 2018 roku.

WIĘCEJ

Wysokie morza

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy książki Puste noce Jerzego Jarniewicza, wydanej nakładem Biura Literackiego 4 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Prosty liryk

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Poprawa Marcin Sendecki

Rozmowa Adama Poprawy z Marcinem Sendeckim, towarzysząca premierze książki W, wydanej w Biurze Literackim w wersji papierowej 27 grudnia 2016 roku, a w wersji elektronicznej 3 lipca 2017 roku.

WIĘCEJ

Przemyt mroku

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy z książki wizyjna Martyny Buliżańskiej, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2017 roku.

WIĘCEJ

Historia spóźnionego tytułu

recenzje / KOMENTARZE Adam Poprawa

Autorski komentarz Adama Poprawy do przekładu Epifanii Jamesa Joyce’a, wydanych w Biurze Literackim w wersji papierowej 23 sierpnia 2016 roku, a w wersji elektronicznej 27 marca 2017 roku.

WIĘCEJ

Debiut po debiucie

nagrania / Stacja Literatura Adam Poprawa Arkadiusz Żychliński Bronka Nowicka Tadeusz Dąbrowski

Spotkania autorskie “Debiut po debiucie” z udziałem Adama Poprawy, Tadeusza Dąbrowskiego, Bronki Nowickiej i Arkadiusza Żychlińskiego w ramach festiwalu literackiego Stacja Literatura 21.

WIĘCEJ

Przyziemna metafizyka

wywiady / O KSIĄŻCE Adam Poprawa Jerzy Jarniewicz

Rozmowa Jerzego Jarniewicza z Adamem Poprawą, towarzysząca premierze książki Epifanie Jamesa Joyce’a, wydanej w Biurze Literackim 23 sierpnia 2016 roku.

WIĘCEJ

Niedomknięte arcydzieło

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Fragment posłowia do książki Portret artysty w wieku młodzieńczym Jamesa Joyce’a, wydanej w przekładzie Jerzego Jarniewicza w Biurze Literackim 30 maja 2016 roku.

WIĘCEJ

Kochanka Norwida

recenzje / IMPRESJE Adam Poprawa

Szkic Adama Poprawy towarzyszący premierze książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyn-Dyckiego.

WIĘCEJ

Wiersze mieszkalne W. H. Audena

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy z książki W podziękowaniu za siedlisko W.H. Audena.

WIĘCEJ

Definiując poezje

recenzje / IMPRESJE Adam Poprawa

Esej Adama Poprawy towarzyszący premierze książki zbierane, gubione (1960-2010) Krystyny Miłobędzkiej.

WIĘCEJ

Pięć tez o Tadeuszu Piórze

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adam Poprawy z książki O dwa kroki stąd Tadeusza Pióry.

WIĘCEJ

Gdzie indziej jest teraz

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy z książki Zapisy rozmów Piotra Sommera.

WIĘCEJ

Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Adam Poprawa Artur Burszta Bartosz Sadulski Grzegorz Jankowicz Paweł Kaczmarski Piotr Czerniawski Przemysław Witkowski

Głosy Artura Burszty, Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Pawła Kaczmarskiego, Adama Poprawy, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego w debacie “Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie'”.

WIĘCEJ

Okienne lustra Piotra Sommera

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy z książki O krok od nich Piotra Sommera.

WIĘCEJ

Po sobie

nagrania / Z Fortu do Portu Julia Szychowiak

Wiersze z książki Po sobie. Fragment spotkania autorskiego w ramach 13. festiwalu literackiego Port Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Po sobie

nagrania / Z Fortu do Portu Julia Szychowiak

Ceremonia przyznania Julii Szychowiak Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2008 za najlepszy debiut roku Po sobie.

WIĘCEJ

Puste łóżko

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recenzja Marcina Orlińskiego z książki Po sobie Julii Szychowiak, która ukazała się w “Tygodniku Powszechnym”.

WIĘCEJ

Julia Szychowiak: Po sobie

recenzje / ESEJE Małgorzata Pieczara

Recenzja Małgorzaty Pieczary z książki Po sobie Julii Szychowiak, która ukazała się w “Twórczości”.

WIĘCEJ

Wciąż przed debiutem

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Autorski komentarz Julii Szychowiak towarzyszący premierze książki Po sobie.

WIĘCEJ

O Po sobie

recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Andrzej Sosnowski Krystyna Miłobędzka Piotr Kępiński Wojciech Bonowicz

Komentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.

WIĘCEJ