Pisałem, bo czytałem
debaty / ankiety i podsumowania Bohdan ZaduraGłos Bohdana Zadury w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Szkice, recenzje, felietony rozmawia Anna Krzywania.
Anna Krzywania: Po trzech tomach Wierszy oraz dwóch tomach Prozy ukazały się właśnie kolejne dwa zbiory Pana tekstów pt. Szkice, recenzje, felietony. Nie sposób więc nie zadać pytania, co odczuwa autor patrząc na całkiem pokaźny zestaw swoich dzieł zebranych – spełnienie czy raczej niedosyt?
Bohdan Zadura: Głównie pewnie coś w rodzaju łagodnego poczucia nierzeczywistości, łagodnego, bo ta siedmiotomowa edycja była jednak rozłożona w czasie. Mogłem się trochę do tych książek przyzwyczaić, oswoić z nimi. Siedem naraz to mogłoby być zabójcze – i finansowo dla ewentualnego czytelnika, i emocjonalnie dla autora (śmiech). Poczucie ulgi – bo to jednak była ciężka praca, by korektę choćby tylko wspomnieć. Niepewność – czy to, co się przez lata napisało, warte jest tych twardych okładek i czy w ogóle warte jest przypominania.
Jak często wraca Pan do napisanych przez siebie tekstów?
Tak rzadko, jak to tylko możliwe. W tym przypadku nie dało się uniknąć takich powrotów. I to w maksymalnej dawce. Czasem wracam do dawnych wierszy na wieczorach autorskich, ale i na nich najbardziej lubię czytać rzeczy jeszcze niedrukowane, o ile je mam. W ostatnich latach nie było z tym najlepiej.
W wydanych ostatnio zbiorach znajdują się recenzje, które często bywały pisane tuż po ukazaniu się omawianych książek. Czy zdarzyło się kiedyś Panu zmienić zdanie na temat tekstów wcześniej przez siebie zrecenzowanych?
Jak Pani słyszy, na chwilę zaniemówiłem. Nie, chyba nie. W każdym razie nie przypominam sobie jakiejś spektakularnej konwersji. Choć takiej możliwości nie da się wykluczyć, ale żeby się na niej przyłapać, nie wystarczy ponowna lektura recenzji, powinna jej towarzyszyć ponowna lektura tych recenzowanych książek. Każdej w swoim czasie – który był też czasem pisania o niej – coś zawdzięczałem. W ciągu tych kilkudziesięciu lat pewnie trochę się zmienił mój pogląd na różne sprawy, w tym i na literaturę. Pisałem o różnych książkach, w tym wielu takich, których autorzy i tytuły dziś niewiele mówią. Jeśli teksty o nich jakoś przedłużają im życie, to to mnie cieszy.
Jest wiele różnych, często wykluczających się, opinii na temat trwałości i ponadczasowości tekstów krytycznych. Jak długo według Pana żyją i są aktualne, recenzje, felietony…?
Same miary czasu są różne. Kiedy ma się dwadzieścia lat i pisze się wiersz, gwarancję, że za dziesięć lat będzie on jeszcze żywy, nie zestarzeje się, bierze się – brałoby się – w ciemno. Kiedy ma się lat, powiedzmy, sześćdziesiąt, dziesięć lat wydaje się chwilą, nie mówiąc o tym, że w ogóle coś takiego jak jakakolwiek gwarancja, termin przydatności do spożycia, wydaje się iluzoryczne. Felieton, recenzja to są formy ulotne, chyba tylko wariat uprawiając je mógłby liczyć na ich długie trwanie. Chociaż kto wie, co się kiedyś komuś może przydać. Teraz zastanawiam się, czy Pani pytanie nie sugeruje, że powinienem bronić tych dwóch ostatnich tomów. Może i powinienem, choć to nie był mój pomysł. Przystałem nań, to prawda. Z duszą na ramieniu. Mówiąc żartem, dlatego, żeby mieć dowód w postaci tego ponad tysiąca stron, że moje przeświadczenie o sobie jako o człowieku nieprzyzwoicie leniwym jest nieco przesadzone. Trochę bardziej poważnie, to wydaje mi się, że te Szkice, recenzje, felietony tworzą coś w rodzaju kontekstu dla Wierszy, że jeśli w literaturze między innymi chodzi o uchwycenie klimatu czasu, to może one więcej mówią o tym czasie – czasach – niż Proza.
To prawda. Na ten aspekt Szkiców… zwrócił uwagę również Darek Foks podkreślając nie tylko ich znaczenie literackie, ale i pozaliterackie, pisał, że „dają nam coś w rodzaju dziennika pisarza, który chcąc nie chcąc reaguje na rzeczywistość społeczną i polityczną tamtych czasów”…
Wie Pani, pewnie bardziej nie chcąc niż chcąc, to jakoś samo tak wychodzi. Ze dwa razy przymierzałem się do pisania dziennika, bardzo dawno temu, taki słomiany zapał, trwał parę tygodni. To wymaga zbyt wiele dyscypliny i systematyczności, żeby mi się udało. Właściwie tylko poezja była w stanie na mnie te cechy wymusić: masz pomysł na wiersz, rzucasz wszystko, żeby ten wiersz napisać i nie odczuwasz tego jako przymusu. Więc „dziennikowa” potrzeba była częściowo zaspakajana jakby pokątnie, jakby niepostrzeżenie, przy innych okazjach. Dziennik chyba jest projektem totalnym, wszystko albo nic, codziennie, a nie z doskoków. Mam nadzieję, że trochę „smaku detalu” – by posłużyć się tytułem książki Piotra Sommera – do tych szkiców, recenzji, felietonów przeszło. Notabene, jak sobie myślę o zawartości poszczególnych tomów tej edycji, to – wyłączywszy Wiersze – dochodzę do wniosku, że panuje w nich spory galimatias: niektóre z tekstów, które weszły w skład drugiego tomu Prozy, równie dobrze mogłyby się znaleźć w Szkicach… i na odwrót. Z jednej strony to kwestia przypadku, z drugiej niewyrazistości gatunkowej. Czy „Jak zielony las w Parku Przyjaźni (stosowna okazja)” to rzeczywiście bardziej opowiadanie niż felieton, szkic albo nawet recenzja? Czy niektórym – nie wszystkim – felietonom z „Kultury podróżowania” nie bardziej do twarzy byłoby pod szyldem opowiadań? Czy obfitość juweniliów w trzecim tomie Wierszy… wynikła tylko z mojej odwagi i chęci dodania otuchy tym, którzy wiersze zaczynają pisać (zaczynając od czegoś takiego można dojść do czegoś ciut lepszego, więc niech żywi nie tracą nadziei?), czy może pod dwóch grubych tomach ten trzeci to nie mogła być jakaś chudzina, bo by to śmiesznie wyglądało?
Czyją twórczość krytyczną szczególnie Pan ceni?
To podstępne pytanie, test na pamięć i refleks. Ze Szkiców… wynika w sposób dość oczywisty, że miałem – i mam – szczególny stosunek do Jerzego Kwiatkowskiego, nie muszę właściwie mówić dlaczego, bo tam jest to dość drobiazgowo wyłożone. To on w znacznej mierze ukształtował moje rozumienie poezji i właściwie zawsze chciałem pisać o poezji tak, jak on to potrafił robić. Jeśli wymienię Henryka Berezę to też to dla Pani nie będzie zaskoczenie. Zawsze go podziwiałem i gdy po Radości czytania ktoś nazwał mnie „małym Berezą”, to odczułem – pewnie wbrew intencjom autora tej formuły – ogromną satysfakcję. Bywa czasem, że trudno wybaczyć tym, którym dużo zawdzięczamy – ale to nie jest ten przypadek. Pracowitość – to nie najważniejsze – bo pracowitych krytyków jest wielu, odwaga sądów i coś, co można by nazwać stosunkiem do sztuki w ogóle, a literatury w szczególności, w którym jest miejsce i na jakby niedzisiejszy idealizm, i wierność sobie. Pewnie jednak nie o tych krytyków Pani pyta. Więc z tych młodszych, którzy piszą o poezji, wymienię Annę Kałużę, czujną i bardzo kompetentną moim zdaniem, Karola Maliszewskiego, którego żarliwość dorównuje pewnie żarliwości wspomnianego przed chwilą Berezy, Jacka Gutorowa, którego książkę Niepodległość głosu bardzo cenię… Tyle tytułem przykładu, nie rozbudowuję tej listy, bo mam świadomość, że im bardziej byłaby kompletna, nieuniknione pominięcia na niej byłyby tym bardziej krzywdzące.
Jak dużo nowych tekstów napisał Pan po opublikowaniu dzieł zebranych? Wspomniał Pan na początku, że jeśli chodzi o wiersze, to nie pojawiło się zbyt wiele nowych.
Ostatnio, jeśli chodzi o wiersze, coś się odblokowało. To zresztą tylko w młodości niepiszące się wiersze stanowią jakiś – często poważny – problem. W wieku średnim (śmiech) już nie. Piszą się – dobrze, nie piszą – też dobrze. Jeśli nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę, to taka blokada psychologicznie jest zrozumiała. Mimo wszystko coś mi chodzi po głowie, nie tylko jeśli chodzi o mowę wiązaną. Coś bym sobie popisał, coś zacząłem, takiego nieokreślonego, na pograniczu opowiadania, felietonu, dziennika. Ale to – by przywołać tytuł tomiku, który był, a jakby go nie było, bo od razu w trzecim tomie Wierszy zebranych wylądował – kwestia czasu. Wolnego czasu.
Ur. w 1945 r. Poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki. W latach 2004-2020 redaktor naczelny „Twórczości”, od lat pozostaje związany z „Akcentem” i „Literaturą na Świecie”. Laureat licznych polskich i zagranicznych nagród, w tym: Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2011), Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. H. Skoworody (2014) oraz Nagrody im. C.K. Norwida (2015). W Biurze Literackim w latach 2005–2007 ukazały się jego dzieła zebrane, a w kolejnych latach publikował w oficynie następne premierowe książki, w tym w 2020 roku wybór wierszy Sekcja zabójstw. W 2018 r. został uhonorowany Silesiusem za całokształt twórczości.
Głos Bohdana Zadury w debacie „Kroniki osobiste”.
WięcejRozmowa Karola Maliszewskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Zmiana czasu, wydanej w Biurze Literackim 21 października 2024 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Zsófii Balli, Istvána Kovácsa, Pétera Kántora i Bohdana Zadury podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis rozmowy z udziałem Julii Fiedorczuk, Jolanty Kowalskiej, Kuby Mikurdy, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury podczas festiwalu Port Wrocław 2010.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Krystyny Miłobędzkiej i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2009.
WięcejSpotkanie z udziałem Ołeksandra Irwanecia, Hałyny Kruk, Serhija Żadana, Bohdana Zadury i Dariusza Buglaskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.
WięcejRozmowa Łukasza Dynowskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.
WięcejRozmowa Karola Maliszewskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Ktokolwiek, tylko nie ja Hałyny Kruk w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 23 maja 2022 roku.
WięcejFragmenty zapowiadające książkę 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.
WięcejOdpowiedzi Bohdana Zadury na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
WięcejCzytanie z książki Puste trybuny z udziałem Bohdana Zadury w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejPierwszy odcinek z cyklu „Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.
WięcejCzternasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Andreja Adamowicza, Andreja Chadanowicza, Wasyla Machny i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejSpotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jurija Anruchowycza, Andreja Chadanowicza i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2006.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejRozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2005.
WięcejFragment zapowiadający książkę Puste trybuny Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Jurija Andruchowycza, Andrija Bondara, Nazara Honczara, Mykoły Riabczuka, Ostapa Slywynskiego, Serhija Żadana, Darka Foksa oraz Bohdan Zadury podczas Portu Legnica 2004.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
WięcejSzkic Bohdana Zadury, towarzyszący wydaniu książki Semiona Chanina Ale nie to, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 9 grudnia 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Siemiona Chanina, towarzyszący wydaniu książki Semiona Chanina Ale nie to, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 9 grudnia 2020 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Semiona Chanina Ale nie to, w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 18 listopada 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Julii Fiedorczuk, Klary Nowakowskiej, Marty Podgórnik, Agnieszki Wolny-Hamkało oraz Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2004.
WięcejRozmowa Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Tomasza Majerana, Krzysztofa Siwczyka, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury podczas Portu Literackiego 2004.
WięcejFragment zapowiadający książkę Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukaże się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Istvána Kovácsa i Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2003.
WięcejGłos Bohdana Zadury w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WięcejKomentarz Bohdana Zadury, opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bohdana Zadury w trakcie Portu Legnica 2002.
WięcejZapis rozmowy Tomasza Majerana z Bohdanem Zadurą, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejSpotkanie autorskie wokół książki Po szkodzie z udziałem Bohdana Zadury, Karola Maliszewskiego i Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
WięcejZapis rozmowy Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
WięcejZapis całego spotkania autorskiego Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2001.
WięcejBohdan Zadura odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Nocne życie, wydanej w wersji elektronicznej w Biurze Literackim 11 lipca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.
WięcejWiersz z tomu Wszystko, zarejestrowany podczas spotkania „Wszystko gubione” na festiwalu Port Wrocław 2009.
WięcejFragment „Nocy Zadury”, podczas której Bohdan Zadura oprócz czytania wierszy smażył także naleśniki.
WięcejRozmowa Dawida Mateusza z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Po szkodzie, wydanej nakładem Biura Literackiego 26 lutego 2018 roku.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejFragment zapowiadający książkę Po szkodzie Bohdana Zadury, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 lutego 2018 roku.
WięcejFragment zapowiadający książkę Po szkodzie Bohdana Zadury, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 lutego 2018 roku.
WięcejWiersz zarejestrowany podczas spotkania „Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejPort Wrocław 2009: wypowiedzi Dariusza Nowackiego, Piotra Śliwińskiego, Justyny Sobolewskiej, Piotra Czerniawskiego, Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Bohdana Zadury, Romana Honeta.
WięcejKrzysztof Siwczyk, Marcin Świetlicki, Andrzej Sosnowski, Adam Wiedemann i Bohdan Zadura spierają się o ikonosferę współczesności. Port Legnica 2002.
WięcejZapis spotkania autorskiego „Wiersze z gazet” z Ryszardem Krynickim, Zbigniewem Machejem i Bohdanem Zadurą 20. festiwalu literackiego Port Wrocław 2015.
WięcejPrezentacja antologii Leszka Engelkinga Maść przeciw poezji. Przekłady z poezji czeskiej. Książkę komentują Grzegorz Jankowicz, Bohdan Zadura oraz tłumacz. Wiersze Jaroslava Vrchlickiego „Śpiąca Praga” i „Venus Verticordia” we własnej aranżacji muzycznej wykonuje Sambor Dudziński.
WięcejMityczne pytanie o klasycystów i barbarzyńców zadane Darkowi Foksowi, Tadeuszowi Piórze, Adamowi Wiedemannowi i Bohdanowi Zadurze.
WięcejW rejs z Bohdanem Zadurą wyruszyli Marta Podgórnik i Krzysztof Siwczyk. Filmowa etiuda do wiersza „Z czego wyrosłem” w reżyserii Anny Jadowskiej.
WięcejCzy istnieje opozycja „poeta i naród”? Czego literat może potrzebować od społeczeństwa (i odwrotnie)? Mówią Bohdan Zadura i Marcin Świetlicki, Port Legnica 2002.
WięcejKrzysztof Siwczyk, Anna Podczaszy, Bohdan Zadura, Jerzy Jarniewicz, Zbigniew Machej oraz Tomasz Broda o tym, czy poezja to próba „dania w pysk światu”, czy może jego zmiany?
WięcejZbigniew Machej, Krzysztof Siwczyk, Marcin Świetlicki i Bohdan Zadura zastanawiają się, czy istnieją słowa o ujemnym potencjale poetyckim. Port Legnica 2002.
WięcejPiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Bohdanem Zadurą.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Już otwarte, wydanej w Biurze Literackim 25 stycznia 2016 roku.
WięcejRozmowa Moniki Brągiel z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Już otwarte, wydanej w Biurze Literackim 25 stycznia 2016 roku.
WięcejDzieci zadają pytania autorom i autorkom książki Sposoby na zaśnięcie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 lipca 2015 roku.
WięcejWiersz Bohdana Zadury z książki Wiersze zebrane, t.3.
WięcejWiersz Bohdana Zadury książki Wiersze zebrane, t.3.
WięcejZ Bohdanem Zadurą, tłumaczem Tragedii człowieka Imre Madácha, rozmawia Miłosz Waligórski.
WięcejWiersz z tomu Wszystko, zarejestrowany podczas spotkania „Wszystko gubione” na festiwalu Port Wrocław 2009.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Kropka nad i, która ukazała się w Biurze Literackim 22 września 2015 roku.
WięcejRozmowa Darka Foksa z Bohdanem Zadurą o jego nowej książce Kropka nad i, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 22 września 2014 roku.
WięcejAutorski komentarz do fragmentu tekstu Powieści o ojczyźnie.
WięcejEsej Mai Staśko towarzyszący premierze książki Klasyk na luzie Bohdana Zadury.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wiersza Zmartwychwstanie ptaszka.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wiersza Ius primae noctis z książki Zmartychwstanie ptaszka, która ukazała się 17 maja 2012 roku nakładem Biura Literackiego.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Zmartwychwstanie ptaszka rozmawia Malwina Mus.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do książki Klasyk na luzie, wydanej nakładem Biura Literackiego 15 września 2011 roku.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Psalmy i inne wiersze Tadeusz Nowak rozmawiają Michał Raińczuk i Katarzyna Lisowska.
WięcejZ Andrijem Bondarem o książce Historie ważne i nieważne rozmawia Bohdan Zadura.
WięcejZ Bohdanem Zadurą o książce Nocne życie rozmawia Jarosław Borowiec.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wiersza Biały anioł z książki Nocne życie, wydanej nakładem Biura Literackiego 21 października 2010 roku.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Wszystko, która ukazała się w Biurze Literackim 1 września 2008 roku.
WięcejKomentarze Wojciecha Bonowicza, Tomasza Fijałkowskiego, Anny Kałuży oraz Bohdana Zadury.
WięcejPrzedmowa Bohdana Zadury do pierwszego wydania antologii poezji ukraińskiej Wiersze zawsze są wolne, wydanej nakładem Biura Literackiego.
WięcejRozmowa Anny Krzywani z Bohdanem Zadurą, towarzysząca wydaniu w Biurze Literackim antologii Węgierskie lato.
WięcejKomentarze Bohdana Zadury, Agnieszki Wolny-Hamkało, Ingi Iwasiów, Pawła Lekszyckiego, Mariusza Grzebalskiego, Macieja Roberta, Marcina Orlińskiego, Artura Nowaczewskiego, Grzegorza Tomickiego, Piotra Kępińskiego.
WięcejKomentarze Bohdana Zadury, Marcina Sendeckiego, Bartłomieja Majzla i Tomasza Fijałkowskiego.
WięcejKomentarze Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, Bohdana Zadury, Bożeny Keff i Lwa Nikołajewicza Myszkina.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Wiersze zebrane (tom 1), wydanej w Biurze Literackim 18 maja 2005 roku.
WięcejZ Bohdanem Zadurą rozmawia Jacek Kopciński.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Ptasia grypa, wydanej w Biurze Literackim w 2002 roku.
WięcejAutorski komentarz Bohdana Zadury do wierszy z książki Kopiec kreta, wydanej w Biurze Literackim w 2004 roku.
WięcejRozmowa Andrzeja Sosnowskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Klasyk na luzie. Rozmowy z Bohdanem Zadurą, wydanej w Biurze Literackim 15 września 2011 roku.
WięcejRozmowa Gabrieli Bar z Bohdanem Zadurą.
WięcejRecenzja Jacka Gutorowa towarzysząca premierze dwutomowej edycji Szkiców, recenzji, felietonów Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 4 czerwca 2007 roku.
WięcejRecenzja Adama Poprawy, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejRozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.
WięcejRecenzja Marty Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejWiersz zarejestrowany podczas spotkania „Wiersze z gazet” na festiwalu Port Wrocław 2015.
WięcejPiąty odcinek programu literackiego „Poeci”, w którym Wojciech Bonowicz rozmawia z Bohdanem Zadurą.
WięcejWiersz z książki Wszystko (2008).
WięcejRecenzja Ilony Podleckiej towarzysząca premierze książki Już otwarte Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 25 stycznia 2016 roku.
WięcejRecenzja Krzysztofa Vargi z książki Węgierskie lato. Przekłady z poetów węgierskich w przekładzie Bohdana Zadury, która ukazała się 4 maja 2010 roku na łamach „Gazety Wyborczej”.
Więcej