wywiady / O KSIĄŻCE

Pozostaje tylko miłosierdzie

Dawid Mateusz

Konrad Góra

Robert Rybicki

Rozmowa Konrada Góry i Dawida Mateusza z Robertem Rybickim, towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998-2018), wydanej nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Konrad Góra: Ryba, jest zima, a poeci, jak wiadomo, mają tylko zimy i pożary. Zastanawia mnie w historii Roberta Rybickiego, że przez całą historię jego pisania – pomijając kilka wycieczek osobistych, których nie cenię u nikogo – historię rozgrywającą się na kompletnie przebiegunowanym globie, był on wolny od potrzeby szyderstwa. Nie od potrzeby śmiechu i protestu, ale od patosu i szyderstwa właściwie zawsze. To u samoświadomego poety nie do końca dziwne, ale wielu oczekiwałoby od Roberta Rybickiego czy nawet Konrada Góry tego płytkiego rewanżyzmu, co objawia się często właśnie wyżyłowaną kpiną. Jak myślisz, dużo Rybickiego kosztuje rezygnacja z mimowolnego zła? Ty w ogóle znasz tego poetę?

Robert Rybicki: Kiedyś mi się śnił, nie nikł. Miał pecha, znasz go w końcu lepiej ode mnie. Owszem, można wypracować nową jaźń par excellence. Wczoraj byliśmy w Lanckoronie i Marcin rzucił, że dzwony Lanckorony, a Lynn grał na skrzypcach. Kategoria nicości Roberta Rybickiego już znudziła i nie chce mu się pisać jakoby od siebie, dobiera starannie rozmówców, dzięki którym mogą powodować objawienia. Nazywam się Adam, jestem skopconym schizofrenikiem. Marcin dużo ze mną rozmawia. Jestem prostym, nieuczonym i nieokrzesanym bytem.

 Konrad Góra: A widzisz, Konrad Góra powiedział kiedyś, że jest już tylko do wynajęcia. Można by te dwóch chujów poznać wreszcie ze sobą i niechże się zastąpią. Ale dość już o nim, dość zresztą tych poznań. U Rybickiego, powiadasz, nadziei na słowo nie ma co lokować? Źle. Boli? Kolarzowi powiedział kiedyś Seifert: „Nie ma pan prawa milczeć, kiedy wszyscy kłamią”. Wypada na to, że kiedy aktualna połowa łże, wystarczy połowicznie milczeć?

Robert Rybicki i Marcin Ostrychacz pojechali na wycieczkę. Przespali busa, którym jechali Joanna Oparek z Ignacym Czwartosiem, zatem pojechali pociągiem do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorona, a mieli udać się do Lanckorony. Wysiedli na stacji kolejowej. Nie wiedzieli dokąd iść, w którą stronę, stali na peronie. I co dalej!? Weszli na estakadę i poszli prosto. Napotkali starszego mężczyznę o nienagannych manierach, który wskazał im drogę na dworzec autobusowy w Kalwarii Zebrzydowskiej. A była to sobota. Zapadał zmrok. Za trzy godziny miał się rozpocząć koncert Lynna Suh z zespołem! Po piętnastu minutach dotarli pod rząd wiat i wysepek. Po dziesięciu minutach przyjechał bus, ale żaden z nich nie jechał do Lanckorony. Jeden z kierowców zawiózł obu na przystanek w niewielkiej wsi i polecił kierować się szosą w prawo w kierunku ciemnej góry. Ruszyli drogą pełna ostrych zakrętów i pnącą się coraz stromiej, w ciemnościach.

Po pokonaniu kolejnego zakrętu zauważyli zwalniający samochód, który zatrzymał się koło nich, a przez okno wyłonił się człowiek i zapytał podróżników, czy jadą do Lanckorony. W samochodzie siedziała rodzina z niemowlakiem. I właśnie w ten sposób dotarli do celu. Rynek Lanckorony przywodził na myśl rynek w Kazimierzu Dolnym. Przyozdobiono go światełkami, a po środku stała stajenka bożonarodzeniowa. Szybko im oczom ukazała się gospoda, w której miał odbyć się koncert. Trudno było uwierzyć, że dwadzieścia lat temu latały tam kufle i strach było wchodzić. Na najwyższej pierzei. Wewnątrz gospody było kolorowo.

Lynn Suh wstał i przywitał przybyłych, kompania była wesoła i miła. Rozmowom nie było końca. Koncert był wspaniały. Rzeczpospolita Babińska vel Rzeczpospolita Baska, gdy to żądano jej restytucji po koncercie, weszła w życie.

Konrad Góra: Ryba, to się nadaje na początek, a dalej jedziemy z odpowiedzią na drugie pytanie?

Przy zagłuszaniu trudno rozmawiać.

Dobra; jestem sam w domu, nikt do mnie nie zagaduje, nie słychać odgłosów gry komputerowej, mogę się skoncentrować, więc przynajmniej na to drugie pytanie mogę odpowiedzieć w tej jakoby ustalonej manierze przez Ciebie, że niby w trzeciej osobie.

Chodzi Ci o prawdę, nie? O to kryterium podnoszone od tysiącleci? I które cementuje cywilizacje nie od dziś? O dogmat i aksjomaty, a także codzienną prawdomówność? No dobra, Robert Rybicki śledził sferę irracjonalną człowieka, używając wszelkich dostępnych środków, idąc przy tym w wielu wypadkach na żywioł, bez rachowania. Biedny człowiek. Bo właściwie po co? Żeby odkrywać jakieś zakamarki jaźni? Czy żeby poezja sobie mówiła ad hoc, bez uwarunkowań politycznych, modnych ostatnio u osób raczej dobrze uposażonych? Słowo? Czy może kunszt słowa? Roberta Rybickiego interesuje język całego świata, bez ograniczeń typu polszczyzna czy cywilizacja europejska tudzież chrześcijańska, język świata na wzór gejzeru, w którym słowa są jak bąbelki unoszące się ku górze. Kłamstwo jest narzędziem służącym uzyskaniu jakiejś korzyści. Kłamstwo nie wymaga wielkiej inteligencji, oczytania, wiedzy. Popatrz na pospolitych cwaniaczków. Popatrz na polityków. Popatrz na ludzi mediów, dozorujących sortownie informacji, ludzi uniwersytetów, funkcjonujących w hierarchicznym, feudalnym systemie supermarketu wiedzy. Owszem, do kopczyka dorzucam deklarowane postawy w poezji i rozbieżność ich z życiem. Czy Robert Rybicki uratował przyzwoitość w poezji, w tym starym i pięknym rzemiośle, czy zrobił cokolwiek? Chyba nie, bo nadal jest zakładnikiem cywilizacji, uzależnionym od jedzenia i ciepła, oraz dodatkowych rzeczy, które zostały wymyślone na przestrzeni dziejów. Najcenniejsze chwile są w ciemnościach, w pustce, w całkowitej samotni, gdy nie dociera żaden promień światła, żaden bodziec, gdy to można skoncentrować się na jaźni, na myśli i dotrzeć zarazem i do własnego dna, jak i wysokości. Człowiek  miejski, współczesny, nie ma takich możliwości, otoczony sztucznym światłem i sztucznymi dźwiękami. Gdyby nie organizacja światła nocnego, nie byłoby cywilizacji takiej, jaką znamy. Robert Rybicki patrzy na społeczeństwo, aktualną sytuacje polityczną, kłótnie wyznaniowe, krytykę literacką, rodzinę, edukację i cały szereg zjawisk z perspektywy właśnie ciemności jako doświadczenia własnego istnienia, oddzielonego od całego świata; wtedy zostaje tylko myśl we wszelkich jej odmianach, zmianach i natężeniach. Pozostaje tylko miłosierdzie i współczucie wobec ludzi – po jednej stronie; po drugiej jest wkurw na małostkowość ludzką, który – w pocieszeniu ciemności, jednostkowym wyciszeniu – zostaje zgruzowany za pomocą myślomłota. Człowiek jest jak plac budowy, z tym że wielu nie buduje nic, podczas śmierci jest na poziomie wykopanej dziury.

Konrad Góra: Widzisz, widuje się czasem pochowanych na samej ziemi. Paru takim ludziom zawdzięczamy coś obaj (Lotnikowi dom na Kromera, Kopretinie kurtkę). Patrzę zresztą na śmierć skłotingu jako na mobilizację świata przeciw prawdzie o sobie. Wspominasz jeszcze Kromera? Psy, koty, nazioli? Piwnice? To było 18 lat temu…

Kromer był dla mnie przełomem, jeszcze wtedy był ogień w tym skłotingu, po drodze ta energia wyparowała przez te osiemnaście lat. Skłoting był alternatywą wobec zmieszczanienia, kupiectwa, kupczenia właściwie, szansą na odbudowę społeczności w duchu anarchistycznym, nawet niekoniecznie anarchistycznym, po prostu była szanse na zredukowanie hierarchicznych relacji międzyludzkich, władzy, systemu nakazów, a wreszcie wolności od systemu, tych reguł, które z ludzi robią niewolników, a przy tym powodują proces wykolegowywania w białych rękawiczkach oraz wzajemnego szczucia. Myślę, że Biały, Benek, Wiśnia, Czacha (Czacha!) nie oddali pola całkowicie tej hydrze systemu, że coś tam kultywują, że jeszcze im się chce przynajmniej myśleć po swojemu. Ale gdzie my jesteśmy? Jako mocno zjechane ziarenka piasku w trybach systemu? Jako parę słów w medialnej maszynce do mielenia informacji? Miasta zostały pożarte przez ludzi bez skrupułów, ale my przynajmniej mamy swoją przygodę, która się jeszcze nie skończyła. W Wiedniu spotkałem Dominika z Kromera.

Konrad Góra: KRO było pierwszym skłotem, na którym wylądowałeś? Czy bywałeś wcześniej choćby na Krzyku w Gliwicach?

Nie, na Kromera, na Krzyku byłem później. Miedzy śląskimi ekipami punkowymi był słaby kontakt, z tego, co pamiętam, to rybniccy bardziej funkcjonowali w ROW-ie (Jastrzębie, Wodzisław, Żory), ewentualnie Pszczyna, no i regiony przygraniczne. Pierwszy skłot w Rybniku był w 1992 roku na ul. Kościuszki, nie załapałem się na niego, ale za to była meta Badzia i to tam siedzieli miejscy. My z Elektrowni mieliśmy swoją załogę, jeszcze jeden kumpel, Stifififi, mieszka w Kraku. Adalę, innego kumpla, wyłowili w stanie rozkładu w pobliżu rzeki w Mysłowicach. Baron pochował starego. Dydżul krąży po hrabstwie Kent. Badzio – Wiedeń (widzieliśmy się w Pizzeria Anarchia, nie chcieli mu otworzyć, bo… jest łysy), Presley biega, Kaczan wrócił na Elektrownię, Maju uczy historii, Beton chyba też na Elektrowni. Cwara piznął złoty strzał, mając juz żonę i córkę. Krzywy dał na imię córce: Ramona, a kilka tygodni później zapytał mnie, czy wiem, co to za kapela. Konrad, obiecuje, że nie będę jak Śliwa, i nie będę pisał wierszy o kumplach z załogi. Oni są w moich wierszach od dawna. Gdy bujałem sie ze śląskimi poetami, miałem frajdę, że są to punkowe klimaty, czułem to jako mityczne przedłużenie załogi z Elektrowni.

Konrad Góra: Jak Krzysiek nie będzie nikt. Po Kromera zrobiłeś Londyn, jo?

Ogólnie Wielka Brytania, połowę czasu spędziłem w Londynie.

Konrad Góra: Czułeś się poetą na wychodźctwie?

Bardziej luksusowym niewolnikiem z Europy Środkowej, jak to mówią, pochodzącym z kraju bardzo dobrych robotników. Bardziej czułem się poetą-niewykwalifikowanym robotnikiem, o. Nie czułem tego ciężaru przymusowej emigracyjności jak po 1831 czy 1939 roku, bo wiedziałem, że w każdej chwili mogę wrócić. Mocno działał czynnik zderzenia z kulturą brytyjską, którą chłonąłem w każdej postaci, na jaką pozwalał status skromnego kiblomyja czy zmywaka, czyli chodziłem do bibliotek, księgarń, dużo rozmawiałem z Anglikami, dzięki czemu mogę obecnie dosyć swobodnie porozumiewać się w ich języku. Mam mentalność samouka i ucho do języków, więc nic, tylko tego użyć. Z perspektywy czasu wracam tylko do najcenniejszych wspomnień, a do nich należą wizyty w Tate Modern, gdzie mogłem na spokojnie i – co w moim wypadku ważne – za darmo obejrzeć malarstwo awangardowe XX wieku, przy wyjściu stał słynna rzeźba tej Bourgeois – wielka pajęczyca.

Konrad Góra: Jedną z najgorszych i najbardziej wstydliwych rzeczy, jakich doznałem poza administracyjnym obszarem polskiego, jest fakt, że pomiędzy obcymi wzmagają się w organizmie odruchy rasistowskie; po prostu, między obcymi zaczynam ciążyć do miejscowej większości, co tu nie przyszłoby mi na myśl (oczywiście, opamiętanie potrafi przyjść w sekundę, niemniej zaznałem i tego fenomenu). Znasz to uczucie? Czy może ze mnie taki dupek?

Nie wiem, jak Ci to powiedzieć, ale nie jest to najlepsza cecha Polaków, bycie emigracyjniakiem, wzajemne zażeranie się potrafi zepsuć życie. Tylko dzięki instynktowi samozachowawczemu i – jednak – ostrożności nie wylądowałem pod mostem. Nie doznałem żadnego rasistowskiego sensu stricte zachowania. No ale zwykłe chamstwo ze strony wielu Polaków osiągało jakieś diapazony. Pewnego razu szedłem przez zachodni Londyn i w okolicach jednego z przystanków zauważyłem taką scenę: nabzdyngolony do kwadratu facet z wąsami obrzucał bełkotliwą mową wyzwiskami jakiegoś czarnego młodzieńca, między nimi stało dwóch policjantów, którzy blokowali pijackie szarże von Janusza, który, rzeczywiście, bo zbliżyłem się do niego, groził mu śmiercią, bo jest po prostu czarny, po prostu ten facet szarżował na tych policjantów, żeby się przez nich przepchnąć i przywalić w twarz. A on pijaniuteńki był, jak to się mówi. Było mi wstyd.

Tak, z ludźmi innych kultur miałem wiele pożywnych rozmów.

Konrad Góra: Na stałe mieszkałeś w Anglii, Austrii i Czechach?

Powiedzmy, że liczyłem się z tym, że może tak być. Nie były to wycieczki z biura turystycznego, zawsze było jakieś zżycie się z miejscowymi.

Dawid Mateusz: A teraz mieszkasz w Krakowie, usunąłeś fejsbuka, robisz Openmajki, uczysz się chińskiego, a ponadto zostałeś perkusistą w zespole Bojlers.

Właśnie za dwie godziny idę tam grać, jestem drugim perkusistą, bo cały czas staram się regularnie grać. Chiński otworzył mi mózg na język na nowo, rozwija mi myślenie o starogreckiej prozodii. Korci mnie, by zrobić rewolucje w prozodii – i zrobię to, bo nie mieszkam w Rybniku, gdzie wedle mieszkańców, włodarzy i reprezentantów kultury najlepszym miejscem dla mnie byłby cmentarz.

Konrad Góra: Przypomniało mi się, jak musiałeś być radykalniejszy ode mnie i po tym, jak wróciłem z Pragi rowerem, rok później wyszedłeś z Paliarki na Holeszowicach i przyszedłeś do Księgarni Hiszpańskiej we Wrocławiu…

Wyobraź sobie, że to nie była kwestia rywalizacji, kto jest bardziej radykalny. Po prostu nie miałem innego wyjścia. Nie miałem pieniędzy na pociąg, nie miałem siły na kombinowanie hajsu, postawiłem po prostu na samozaparcie i instynkt przygody. Poza tym, gdy człowiek idzie sam po poboczu drogi ileś dni, doznaje pewnej formy oczyszczenia. Lubię marsze. Ostatnio szedłem z Lanckorony do Krakowa w śnieżycy. Po prostu wtedy jestem ja i cały świat, bez otoczki domu, wsparcia jakiegoś koleżeńskiego, pieniędzy, internetu. Trochę jak człowiek pierwotny przecinający pieszo jakąś krainę. Mam nogi, dlaczego z nich nie korzystać?

Konrad Góra: Masz też skrzydła, tyle że motyle…

W sumie bez Motyla nie byłoby nas tam.

Konrad Góra: No głupio się tu urwało.

Dawid Mateusz: W skład Podręcznika wchodzi m.in. Twój debiutancki arkusz Kod genetyczny, to nawet nie jest biały kruk, tej książki niemal nikt na oczy nie widział, a została wydana przez Elektrownię Rybnik…

To jest po prostu jakiś tam arkusz, lepiej byłoby, gdyby go nikt nie widział. Jakość  edytorska przypomina szmatę. Spytaj Moniki Glosowitz.

Dawid Mateusz: Jesienią będą  wybory samorządowe. Podobno miałeś propozycję zostania prezydentem Rybnika?

W Rybniku zostałem wielokrotnie pobity i okradziony. Ostatni raz na terenie Rybnika byłem na autostradzie już przy Żorach, rok temu, gdy wracałem z Pragi, wtedy mnie nikt nie bił, bo byłem w autobusie (Regiojet? LeoExpress? PolskiBus?). Rybnik to miasto bandytów. Moszczą się faszyści, których chroni policja.

Konrad Góra: Wybieram się do Pragi marcem. Jedziesz?

To nie jest zły pomysł. Godajom mi, co by tyn wywiod dokończyć, ale jo Ci godom: niő. I na koniec, jako że ani Ty, ani jo, niő momy czasu, bo Ty kajś lecisz, jo kajś leca, to jo Ci godom, mom w rzici to wszisko, i tak blank zrobióne jest to „wywiadziszcze”, zarozki ida pizgać malorzy na wernisaż. Czimej sie, chopie!

Dawid Mateusz: Ryba, a czekaj jeszcze, zapomnieliśmy o jednym. Jak Ty się czujesz po wydaniu wierszy zebranych?

Do dupy.

O AUTORACH

Dawid Mateusz

Urodzony w 1986 roku. Publikował w licznych pismach zwartych i ulotnych. Podejmował wiele, mniej lub bardziej udanych inicjatyw kulturalnych. Jest autorem debiutanckiej Stacji wieży ciśnień (2016), która ukazała się nakładem Biura Literackiego. Mieszka w Krakowie.

Konrad Góra

ur. w 1978 r. Za tom Pokój widzeń(2011) nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wydał również książki Requiem dla Saddama Husajna i inne wiersze dla ubogich duchem(2008), Siła niższa (full hasiok) (2012), Nie (2016) i Kalendarz majów (2019), który przyniósł mu nominację do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike. W 2020 r. ukaże się jego wybór wierszy Wojna (pieśń lisów). Autor wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek. Mieszka w Ligocie Małej i lasach.

Robert Rybicki

Urodzony w 1976 roku. Poeta, tłumacz, happener, były redaktor pisma artystycznego „Plama” w Rybniku oraz polskiego tygodnika „Nowy Czas” w Londynie. Autor siedmiu tomów poetyckich: Epifanie i katatonie (2003), Motta robali (2005), Stos gitar (2009), Gram, mózgu (2010), masakra kalaczakra (2011), Dar Meneli(2017) wyróżniony Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz” oraz POGO GŁOSEK (2019). W 2018 roku w Biurze Literackim ukazał się zbiór jego wierszy Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018). Mieszka w Krakowie..

powiązania

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Anna Podczaszy Bartosz Konstrat Bianka Rolando Edward Pasewicz Jacek Dehnel Joanna Lech Joanna Mueller Joanna Wajs Julia Fiedorczuk Julia Szychowiak Justyna Bargielska Konrad Góra Łukasz Jarosz Magdalena Bielska Paweł Sarna Przemysław Witkowski Robert Rybicki Sławomir Elsner Szczepan Kopyt Tomasz Pułka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Justyny Bargielskiej, Magdaleny Bielskiej, Jacka Dehnela, Sławomira Elsnera, Julii Fiedorczuk, Konrada Góry, Łukasza Jarosza, Bartosza Konstrata, Szczepana Kopyta, Joanny Lech, Agnieszki Mirahiny, Joanny Mueller, Edwarda Pasewicza, Anny Podczaszy, Tomasza Pułki, Bianki Rolando, Roberta Rybickiego, Pawła Sarny, Julii Szychowiak, Joanny Wajs, Przemysława Witkowskiego i Indigo Tree podczas festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Oli Lewandowskiej-Ferenc, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Patricka Leftwicha, laureata 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Zofii Kiljańskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Bartosza Horyzy, laureata 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Aleksandry Byrskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / Stacja Literatura Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Joanna Mueller Karol Maliszewski Konrad Góra Marta Podgórnik

Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Blair Witch Voytala

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Found Footage Niny Voytali, laureatki 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Kim ona jest, co podmiot ma?

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy wszystkie moje lesby sprzedam do porno Zuzanny Strehl, laureatki 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Alessandro Del Piero otwiera Cyc Gada i myśli sobie, jakie to jest dobre

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Wieże Juliana Rosińskiego, laureata 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Chirurgiczna precyzja

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Wykwit Karoliny Kapusty, laureatki 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Niższa polityczność

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Komunizm, gówno i może cie kocham Tomasza Gromadki, laureatki 15. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Pętla „for” do pętli „while”: my jeszcze sobie porozmawiamy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Mistrz Worda opanowuje podstawowe kompetencje soszjalu Sary Akram, laureatki 15. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Elegia na odejście Stanów Zjednoczonych

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Radosław Jurczak

Rozmowa Dawida Mateusza z Radosławem Jurczakiem, towarzysząca wydaniu książki Radosława Jurczaka Zakłady holenderskie, która ukazała się w Biurze Literackim 18 listopada 2020 roku.

WIĘCEJ

Czasu jest mało

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Trojanowski Jakub Sęczyk Konrad Góra

Rozmowa Aleksandra Trojanowskiego i Jakuba Sęczyka z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Konrada Góry Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 29 października 2020 roku.

WIĘCEJ

Schyłkiem przedwiośnia dziewięćdziesiątego czwartego

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autorski komentarz Konrada Góry, towarzyszący wydaniu książki Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.

WIĘCEJ

Ludzie ze Stacji

nagrania / Stacja Literatura Bogusław Kierc Dawid Mateusz Jerzy Jarniewicz Karol Maliszewski Katarzyna Szaulińska Konrad Góra Łukasz Dynowski Marta Podgórnik Robert Rybicki

Spotkanie wokół książki Ludzie ze Stacji w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

„Wyjebane” jako pryzmat

wywiady / O PISANIU Dawid Mateusz Julek Rosiński

Rozmowa Dawida Mateusza z Julkiem Rosińskim, laureatem konkursu na „Wiersz i opowiadanie doraźne 2020”.

WIĘCEJ

Wojna (pieśni lisów)

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Fragment zapowiadający książkę Wojna (pieśń lisów) Konrada Góry, która ukaże się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.

WIĘCEJ

Czterobrygadówka

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Katalog ofert Jakuba Sęczyka, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

„Haka!” Czyli wygrażanie przed lustrem

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Haka! Agaty Puwalskiej, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Między łykiem a drewnem

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Ogród w szkle Klaudii Pieszczoch, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Waruj

nagrania / Stacja Literatura Anna Adamowicz Dawid Mateusz Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Spotkanie wokół książki “Waruj Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej z udziałem Joanny Mueller, Joanny Łańcuckiej, Anny Adamowicz oraz Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Dynamika transgresji, zimno mikrobiologii

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Jasnozielone albo zmartwychwstanę w słonecznikach Marleny Niemiec, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Rezultat spojenia oddziałujących na siebie świateł o różnych częstotliwościach

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Hoodshit Michała Mytnika, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

O wyobcowaniu i rolnictwie

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Trojanowski Konrad Góra

Rozmowa Konrada Góry z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań, która ukazała się w Biurze Literackim 10 lutego 2020 roku.

WIĘCEJ

Teoria literatury istnieje tylko w praktyce

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Grypsy proroków Pawła Kusiaka, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

O niezgodzie w literaturze

nagrania / Stacja Literatura Beata Stasińska Filip Łobodziński Jan Rojewski Konrad Góra Rami al-Aszek

Spotkanie z udziałem Ramiego Al-Aszeka, Konrada Góry, Filipa Łobodzińskiego, Jana Rojewskiego, Beaty Stasińskiej i Magdaleny Rigamonti w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Sami sobie zgotowaliśmy samozatrudnienie

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Imresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Umowa śmieciowa Natalii Kubicius, laureatki 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Od Kochanowskiego nic nie zrobili!

wywiady / O KSIĄŻCE Robert Rybicki Weronika Janeczko

Rozmowa Weroniki Janeczko z Robertem Rybickim, towarzysząca premierze książki Pogo głosek Roberta Rybickiego, która ukazała się w Biurze Literackim 9 grudnia 2019 roku.

WIĘCEJ

PALAMENIDES

recenzje / KOMENTARZE Robert Rybicki

Autorski komentarz Roberta Rybickiego, towarzyszący premierze książki Pogo głosek, która ukaże się w Biurze Literackim 9 grudnia 2019 roku.

WIĘCEJ

Przekłady demontażu ciemni

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Zakłady montażu jaźni Pawła Harlendera, laureata 14. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Puste noce i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego

nagrania / Stacja Literatura Dawid Mateusz Jerzy Jarniewicz Karol Maliszewski

Spotkanie wokół książek Puste noce i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Karola Maliszewskiego i Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

POGO GŁOSEK

utwory / zapowiedzi książek Robert Rybicki

Fragment zapowiadający książkę POGO GŁOSEK Roberta Rybickiego, która ukaże się w Biurze Literackim 9 grudnia 2019 roku.

WIĘCEJ

Podręcznik naukowy dla onironautów

nagrania / Stacja Literatura Robert Rybicki

Czytanie z książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018) z udziałem Roberta Rybickiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

Trzeba walczyć do końca

wywiady / O PISANIU Robert Rybicki Roman Honet

Zapis rozmowy Romana Honeta z Robertem Rybickim, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.

WIĘCEJ

Po szkodzie

nagrania / Stacja Literatura Bohdan Zadura Dawid Mateusz Karol Maliszewski

Spotkanie autorskie wokół książki Po szkodzie z udziałem Bohdana Zadury, Karola Maliszewskiego i Dawida Mateusza w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

Dalszy ciąg

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Rozmowa Jakuba Skurtysa z Dawidem Mateuszem, towarzysząca wydaniu almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2018, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 3 czerwca 2019 roku.

WIĘCEJ

Płynne, płynne; palne

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Adamowicz Konrad Góra

Rozmowa Anny Adamowicz z Konradem Górą, towarzysząca wydaniu książki Kalendarz majów Konrada Góry, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku.

WIĘCEJ

A ty jesteś ich

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autorski komentarz Konrada Góry do książki Kalendarz majów, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 14 maja 2019 roku.

WIĘCEJ

Wiersze do spławiania drewna

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Parkingi podziemne jako miasta spotkań Aleksandra Trojanowskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Jeszcze starszy testament

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Gminne Antoniny M. Tosiek, laureatki 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Tweet w horyzont zdarzeń

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Nic cięższe niż coś Katarzyny Szaulińskiej, laureatki 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Kalendarz majów

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Fragment zapowiadający książkę Kalendarz majów Konrada Góry, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 13 maja 2019 roku.

WIĘCEJ

W poszukiwaniu innej gramatyki

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Trzysta cytryn do trzeciej potęgi tygrysa Marcina Podlaskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Conscious Rap

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Adamowicz Dawid Mateusz

Rozmowa Dawida Mateusza z Anną Adamowicz, towarzysząca wydaniu książki Animalia, która ukazała się w Biurze Literackim 28 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ

Nouvelles impressions de Białogard?

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Le voyage ivre Marcina Piechrzlińskiego, laureata 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Kto za tym stoi

nagrania / Stacja Literatura Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Spotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.

WIĘCEJ

Thriller, dokumentalny

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy zero waste Marii Halber, laureatki 13. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

O tym, jak „zadziała się” wspólnota

wywiady / O PISANIU Aleksandra Grzemska Aleksandra Olszewska Artur Burszta Dawid Mateusz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski

Dyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

Nieśmiertelność

nagrania / Stacja Literatura Dawid Mateusz Karolina Felberg-Sendecka Magdalena Pułka Radosław Jurczak

Spotkanie autorskie w ramach festiwalu Stacja Literatura 22, w którym udział wzięli Radosław Jurczak, Dawid Mateusz, Magdalena Pułka i Karolina Felberg-Sendecka.

WIĘCEJ

Tribute to John Ashbery

nagrania / Stacja Literatura Asja Bakić Bagio Guerra Bogusław Kierc Dawid Mateusz Joanna Mueller John Ashbery Kacper Bartczak Llŷr Gwyn Lewis Lynn Suh Marcin Sendecki Radosław Jurczak Roman Honet Ryan van Winkle Szymon Słomczyński Tomasz Bąk

Spotkanie autorskie “Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Kraj nieograniczonych możliwości

wywiady / O KSIĄŻCE Bohdan Zadura Dawid Mateusz

Rozmowa Dawida Mateusza z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Po szkodzie, wydanej nakładem Biura Literackiego 26 lutego 2018 roku.

WIĘCEJ

Literatura na wysypisku kultury

nagrania / Stacja Literatura Marta Koronkiewicz Marta Podgórnik Piotr Matywiecki Przemysław Owczarek Robert Rybicki

Spotkanie autorskie “Literatura na wysypisku kultury” z udziałem Piotra Matywieckiego, Przemysława Owczarka, Marty Podgórnik, Roberta Rybickiego i Marty Koronkiewicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Polarną nocą i po drugiej stronie lustra

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Filip Łobodziński

Rozmowa Dawida Mateusza z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca premierze książki Tarantula Boba Dylana w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, wydanej nakładem Biura Literackiego 15 stycznia 2018 roku.

WIĘCEJ

Nie będzie naród pluł nam w twarz

nagrania / Stacja Literatura Dawid Mateusz Jakobe Mansztajn Paweł Kaczmarski Piotr Przybyła

Spotkanie autorskie “Nie będzie naród pluł nam w twarz” z udziałem Pawła Kaczmarskiego, Jakobe Mansztajna, Dawida Mateusza i Piotra Przybyły w ramach festiwalu Stacja Literatura 21.

WIĘCEJ

Podręcznik naukowy dla onironautów (2)

utwory / zapowiedzi książek Robert Rybicki

Fragment zapowiadający książkę Podręcznik naukowy dla onironautów Roberta Rybickiego, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.

WIĘCEJ

Najpierw weźmiemy Manhattan

wywiady / O KSIĄŻCE Agata Jabłońska Dawid Mateusz

Rozmowa Dawida Mateusza z Agatą Jabłońską, towarzysząca premierze książki Raport wojenny, wydanej nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku.

WIĘCEJ

Podręcznik naukowy dla onironautów (1)

utwory / zapowiedzi książek Robert Rybicki

Fragment zapowiadający książkę Podręcznik naukowy dla onironautów Roberta Rybickiego, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: “Paralaksa w weekend”

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Autorski komentarz Dawida Mateusza w ramach cyklu “Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Wybieganie z raju (2006–2012) Tomasza Pułki, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2017 roku.

WIĘCEJ

Opowieść o pustym koszu (czyta Konrad Góra)

dzwieki / RECYTACJE Anna Świrszczyńska Konrad Góra

Wiersz z tomu Kona ostatni człowiek, zarejestrowany podczas spotkania “44. Poezja Polska od nowa” na festiwalu Port Wrocław 2014.

WIĘCEJ

Jutro będzie piękna pogoda!

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Robert Rybicki

Rozmowa Dawida Mateusza z Robertem Rybickim, towarzysząca premierze książki Dar Meneli, wydanej w Biurze Literackim 17 kwietnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Łyżeczką ze słoika

recenzje / KOMENTARZE Robert Rybicki

Autorski komentarz Roberta Rybickiego do książki Dar Meneli, wydanej w Biurze Literackim 17 kwietnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Szczątki kosmosu

dzwieki / RECYTACJE Robert Rybicki

Wiersz z tomu Poeci na nowy wiek, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Wiersz na święta: Idź do Korwina

utwory / zapowiedzi książek Konrad Góra

Premierowy wiersz z kolejnej książki Konrada Góry, która ukaże się w Biurze Literackim w 2018 roku.

WIĘCEJ

Jeszcze nikt nie oślepł od odwracania wzroku*

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Konrad Góra

Rozmowa Dawida Mateusza z Konradem Górą, towarzysząca premierze książki Nie, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2016 roku.

WIĘCEJ

Nigdy dotąd

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autorski komentarz Konrada Góry towarzyszący premierze książki Nie, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2016 roku.

WIĘCEJ

Przez frontowe okno

dzwieki / RECYTACJE Konrad Góra

Wiersz z tomu Poeci na nowy wiek, zarejestrowany podczas spotkania “Poeci na nowy wiek” na festiwalu Port Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Detektor metali

nagrania / Złodzieje wierszy Konrad Góra

Zdobywca głównej nagrody w VI edycji konkursu „Nakręć wiersz”. Klip na podstawie wiersza Konrada Góry pod tytułem “Matki Boskiej Rzeźnej”.

WIĘCEJ

Kilka wolt

wywiady / O KSIĄŻCE Dawid Mateusz Krzysztof Sztafa

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Dawidem Mateuszem, towarzysząca premierze książki Stacja wieży ciśnień, wydanej w Biurze Literackim 26 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ

Brugata

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Komentarz Dawida Mateusza w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Stacja wieży ciśnień, wydanej w Biurze Literackim 26 lipca 2016 roku.

WIĘCEJ

Kąt zaangażowania

wywiady / O PISANIU Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Rozmowa Jakuba Skurtysa z Dawidem Mateuszem. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Livestream

utwory / premiery w sieci Dawid Mateusz

Premierowy zestaw wierszy Dawida Mateusza. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Wykształcenie

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Autorski komentarz Dawida Mateusza w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Komentarz Dawida Mateusza do wiersza "Literatura małych ojczyzn"

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Komentarz Dawida Mateusza do wiersza Literatura małych ojczyzn.

WIĘCEJ

Najgorszy jest język (fragment)

recenzje / ESEJE Konrad Góra

Fragment posłowia Konrada Góry do wyboru wierszy Anny Świrszczyńskiej Kona ostatni człowiek.

WIĘCEJ

Preparaty

recenzje / ESEJE Konrad Góra

Recenzja Konrada Góry z książki Preparaty Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

O Wszystkich radiostacjach związku radzieckiego

recenzje / NOTKI I OPINIE Kamil Zając Konrad Góra Kornelia Piela Radosław Wiśniewski

Komentarze Konrada Góry, Kornelii Pieli, Radosława Wiśniewskiego oraz Kamila Zająca.

WIĘCEJ

Podręcznik naukowy dla onironautów

nagrania / Stacja Literatura Robert Rybicki

Czytanie z książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018) z udziałem Roberta Rybickiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.

WIĘCEJ

Karlheinz Rybicki

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recenzja Rafała Wawrzyńczyka towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018) Roberta Rybickiego, wydanej w Biurze Literackim 19 marca 2018 roku.

WIĘCEJ

Podręcznik naukowy dla onironautów (2)

utwory / zapowiedzi książek Robert Rybicki

Fragment zapowiadający książkę Podręcznik naukowy dla onironautów Roberta Rybickiego, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.

WIĘCEJ

Podręcznik naukowy dla onironautów (1)

utwory / zapowiedzi książek Robert Rybicki

Fragment zapowiadający książkę Podręcznik naukowy dla onironautów Roberta Rybickiego, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 19 marca 2018 roku.

WIĘCEJ

Módl się do zwierząt

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recenzja Joanny Orskiej, towarzysząca wydaniu książki Konrada Góry Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.

WIĘCEJ

Schyłkiem przedwiośnia dziewięćdziesiątego czwartego

recenzje / KOMENTARZE Konrad Góra

Autorski komentarz Konrada Góry, towarzyszący wydaniu książki Wojna (pieśni lisów), która ukazała się w Biurze Literackim 19 października 2020 roku.

WIĘCEJ

„Po dzisiejszym wieczorze się rozwinąłem”

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa

Recenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Pogo głosek Roberta Rybickiego, która ukazała się w Biurze Literackim 9 grudnia 2019 roku.

WIĘCEJ

Punkty wspólne, punkty odniesienia

recenzje / ESEJE Marta Koronkiewicz Paweł Kaczmarski

Szkic Marty Koronkiewicz i Pawła Kaczmarskiego o poezji Konrada Góry i Szczepana Kopyta, prezentujący antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, wydaną w Biurze Literackim 20 września 2016 roku, a w wersji elektronicznej 18 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Taka prawda posiadania

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa Maja Staśko

Szkic Mai Staśko i Dawida Kujawy o poezji Dawida Mateusza z tomu Stacja wieży ciśnień. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających antologię Zebrało się śliny. Nowe głosy z Polski, która ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

O poezji Konrada Góry

recenzje / NOTKI I OPINIE Roman Honet

Poeta, który mówi swoją prawdę, nie ma potrzeby oglądania się wstecz, nie prowadzi go konieczność konfrontowania swojego komunikatu wobec innego.

WIĘCEJ

O poezji Roberta Rybickiego

recenzje / ESEJE Roman Honet

Laudacja Romana Honeta, prowadzącego projekt Poeci na nowy wiek.

WIĘCEJ