Autobiografia śmierci
nagrania / TransPort Literacki Kacper Bartczak Kim Hyesoon Lynn SuhSpotkanie z udziałem Kim Hyesoon, Lynna Suh, Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WIĘCEJKomentarze Kacpra Bartczaka, Anety Kamińskiej, Kamila Zająca i Rafała Wawrzyńczyka o książce Raj w obrazkach D.J. Enrighta.
Ktoś powiedział, że prawda zdarza się naszym ideom, jak przygoda. U Enrighta tym, co się zdarza jest ton i zdarza się on człowiekowi jak świat: cały z ludzkiej nędzy ulepiony, z pytań żałosnych a koniecznych. Więc jeśli coś jest poetyckie, ma ton, na przykład ironiczny, to nie znaczy, że nie jest z krwi i kości. W przekładzie Sommera każda linijka, każda przerzutnia, najbardziej wytarty idiom, tętnią rytmem ironicznym i żywotnym zarazem, bo ironia okazuje się być jedyną poważną postawą wśród tych wszystkich przygód.
Kacper Bartczak
Tak rzadko poezja (najlepsza poezja!) bywa jednocześnie dowcipna i mądra, lekka i głęboka, ironiczna i poważna, że tomik D.J. Enrighta pochłania się z miejsca, i chce się jeszcze i jeszcze. To lektura pod każdym względem odświeżająca, orzeźwiająca, odprężająca, a ten niedosyt (te nieprzetłumaczone części mojego ulubionego “Raju”!) i żal, że w poezji polskiej czegoś takiego nie ma – no, przepraszam: przecież jest. Raj w obrazkach Piotra Sommera (i wcale nie chcę przekonywać się, czy w oryginale brzmi tak samo żywo, tak samo dobrze).
Aneta Kamińska
Kochani, mnie się ten Raj w obrazkach bardzo widzi, książka jest porywająca! Tyle, że nota anonsująca tomik poetycki winna mówić istotnego/ważnego/błyskotliwego etc., a przecież wszystko to, w sposób kompleksowy, napisał Piotr Sommer (chapeaux bas! za to tłumaczenie) w posłowiu. Raj w obrazkach, to wyborny kąsek (kątek?) zarówno dla wyrafinowanych smakoszy, jak i zwykłych zjadaczy chleba. Kupujcie i czytajcie z niej wszyscy! Oto słowa Enrightowe, które dla Was zostały wydane!
Kamil Zając
Co pamiętam, wywołany do tablicy, z poezji Brytyjczyków wydawanych kilka lat temu przez BL w serii szczupłych tomików z przekładami P. Sommera i B. Zadury? Żadnego wiersza M. Longleya, może po jednym wierszu D. Mahona i C. Carsona, może dwa wiersze D. Dunna (właśnie zdałem sobie sprawę, że o takim T. Harrisonie w ogóle zapomniałem). Ale był poeta, którego pamiętam doskonale, tak był od nich inny i tak ujmujący, tak wiele było w jego książce prawdziwych hitów. Chodzi oczywiście o D.J. Enrighta, nie owijajmy w bawełnę; jego Raj w obrazkach dał mi swego czasu frajdę porównywalną z, hmm, Charmsem zmieszanym z Kawafisem, proszę sobie wyobrazić coś takiego. Nie znam niczego w poezji brytyjskiej XX w., co byłoby równie śmieszne i poważne zarazem, jak tytułowy cykl wznowionej właśnie książki. O co chodzi? O zdania w rodzaju: “Śmierć – powiedział Adam pogrzebowym głosem. / – To właśnie jest najgorsze z tego, cośmy zrobili. / Cała reszta to życie. / Ale śmierć jest mordercza”. A l e ś m i e r ć j e s t m o r d e r c z a! Nie wiem, kto wjeżdża tu tym Ferrari poetyckiego esprit, Piotr Sommer czy autor, czy może obaj, nie jest to ważne! Jesteśmy na wędce. Poezja Enrighta jest oprócz tego ciepła, mądra, oszczędna, syntetyczna i wzorcowo klarowna, ale nad tym nie będę się już rozwodził. Dodam tylko, że opis nadawania nazw zwierzętom przez Adama zawiera w sobie ten pierwiastek ludyzmu, rozpędu czy – tak! – szaleństwa, którego próżno szukać u poważniejszych kolegów Enrighta; “Cyc gada” rzucone przez Rodzica na sam koniec dało zresztą początek pewnemu portalowi młodej poezji… Ale to już zupełnie inna historia.
Rafał Wawrzyńczyk
Ur. w 1972 roku. Poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Wydał kilka tomów poetyckich, m.in. Wiersze organiczne (2015), za które był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Nike, Pokarm suweren (2017), a także zbiór Naworadiowa (2019). Autor monografii o Johnie Ashberym (2006) oraz zbioru esejów o poezji i teorii Świat nie scalony (2009), za który otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Tłumaczył wiersze Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout, Charlesa Bernsteina i Petera Gizziego. Stypendysta Fundacji Fulbrighta (dwukrotny) i Fundacji im. T. Kościuszki. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim. Mieszka w Łodzi.
Urodzony w 1981 roku. Poeta. Mieszka we Wrocławiu.
Ur. 1980 w Tomaszowie Mazowieckim. Pisuje o poezji i muzyce współczesnej. Laureat Grand Prix Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „Kropka” (2018), felietonista „Ruchu Muzycznego”. Razem z Miłoszem Biedrzyckim przełożył Błękitną wieżę Tomaža Šalamuna (2019), a z Dawidem Kujawą i Jakubem Skurtysem opracował wybór wierszy Jarosława Markiewicza Aaa!... (2020).
Spotkanie z udziałem Kim Hyesoon, Lynna Suh, Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WIĘCEJRecenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka, wydanej w Biurze Literackim 8 stycznia 2024 roku.
WIĘCEJDwudziesty pierwszy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WIĘCEJCzytanie z książki Czas kompost Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
WIĘCEJPosłowie Rafała Wawrzyńczyka i Dawida Kujawy do książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Kacpra Bartczaka towarzysząca premierze książki Autobiografia śmierci Kim Hyesoon w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, wydanej w Biurze Literackim 25 września 2023 roku.
WIĘCEJRozmowa Anny Kałuży i Zuzanny Sali z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Kacpra Bartczaka, towarzyszący premierze książki Czas kompost, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WIĘCEJGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?”.
WIĘCEJFragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WIĘCEJFragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Kacpra Bartczaka, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Księga rzeczy Aleša Štegera w tłumaczeniu Miłosza Biedrzyckiego, wydanej w Biurze Literackim 4 lipca 2022 roku.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Tomasza Fijałkowskiego, Julii Szychowiak, Tomasza Ważnego i Kamila Zająca podczas Portu Wrocław 2007.
WIĘCEJRecenzja Rafała Wawrzyńczyka towarzysząca premierze książki streszczenie pieśni Julka Rosińskiego, wydanej w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.
WIĘCEJOdpowiedzi Kacpra Bartczaka na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.
WIĘCEJCzytanie z książki Widoki wymazy z udziałem Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJSiódmy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJRozmowa Rafała Wawrzyńczyka z Marcinem Mokrym, towarzysząca premierze książki żywe linie nowe usta, wydanej w Biurze Literackim 21 lutego 2022 roku.
WIĘCEJSpotkanie wokół książek “Najsłabszy opór” Addy Djørup i “Zegary w pokoju matki” Tanji Stupar-Trifunović z udziałem Addy Djørup, Tanji Stupar-Trifunović, Kacpra Bartczaka i Bogusławy Sochańskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.
WIĘCEJGłos Rafała Wawrzyńczyka w debacie „Berek wierszem”.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Marka K.E. Baczewskiego, Kacpra Bartczaka, Jacka Dehnela i Macieja Roberta podczas Portu Wrocław 2006.
WIĘCEJAutorski komentarz Kacpra Bartczaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WIĘCEJRozmowa Krzysztofa Siwczyka z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WIĘCEJSpotkanie wokół książki Świat w ogniu Charlesa Bernsteina z udziałem Charlesa Bernsteina, Kacpra Bartczaka, Jerzego Jarniewicza i Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
WIĘCEJZapis całego spotkania autorskiego Dominika Bielickiego, Marcina Jagodzińskiego, Łukasza Jarosza, Szczepana Kopyta, Rafała Wawrzyńczyka, Mariusza Grzebalskiego i Marty Podgórnik podczas Portu Wrocław 2005.
WIĘCEJRecenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Utrata Adama Kaczanowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Kacpra BartczakaWidoki wymazy, która ukaże się w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WIĘCEJGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Nowe języki poezji”.
WIĘCEJGłos Kacpra Bartczaka w debacie „Ludzie ze Stacji”.
WIĘCEJRozmowa Kacpra Bartczaka z Charlesem Bernsteinem, towarzysząca wydaniu książki Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukazała się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WIĘCEJSzkic Kacpra Bartczaka, towarzyszący wydaniu książki Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukazała się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Charlesa Bernsteina Świat w ogniu: wiersze i przemowy, w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 7 września 2020 roku.
WIĘCEJSpotkanie z udziałem Ramiego Al-Aszeka, Fadiego Dżomara, Kacpra Bartczaka i Natalii Malek w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WIĘCEJCzytanie z książki Naworadiowa z udziałem Kacpra Bartczaka w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
WIĘCEJSpotkanie wokół książki Ciemna materia z udziałem Rae Armantrout, Kacpra Bartczaka i Bartosza Krajki w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
WIĘCEJRozmowa Zuzanny Sali z Kacprem Bartczakiem towarzysząca wydaniu książki Naworadiowa Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 26 sierpnia 2019 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Kacpra Bartczaka, towarzyszący wydaniu książki Naworadiowa, która ukazała się w Biurze Literackim 26 sierpnia 2019 roku.
WIĘCEJFragment zapowiadający książkę Naworadiowa Kacpra Bartczaka, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 26 sierpnia 2019 roku.
WIĘCEJZdobywca I nagrody oraz nagrody publiczności w 1. edycji konkursu “Nakręć wiersz”.
WIĘCEJGłos Rafała Wawrzyńczyka w debacie „Poetycka książka trzydziestolecia”.
WIĘCEJO twórczości Andrzeja Sosnowskiego wypowiadają się Wojciech Bonowicz, Jacek Gutorow, Anna Kałuża, Joanna Orska, Piotr Śliwiński, Kamil Zając.
WIĘCEJRozmowa z Rae Armantrout, towarzysząca premierze książki Ciemna materia Rae Armantrout w tłumaczeniu Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 3 września 2018 roku.
WIĘCEJEsej Kacpra Bartczaka dotyczący książki Ciemna materia Rae Armantrout, wydanej w Biurze Literackim 3 września 2018 roku.
WIĘCEJSpotkanie autorskie w ramach festiwalu Stacja Literatura 22, w którym udział wzięli Asja Bakić, Charlotte Van den Broeck, Llŷr Gwyn Lewis i Kacper Bartczak.
WIĘCEJSpotkanie autorskie w ramach festiwalu Stacja Literatura 22, w którym udział wzięli Kacper Bartczak, Martyna Buliżańska, Roman Honet, Szymon Słomczyński i Maciej Jakubowiak.
WIĘCEJSpotkanie autorskie “Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
WIĘCEJRecenzja Rafała Wawrzyńczyka towarzysząca premierze książki Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018) Roberta Rybickiego, wydanej w Biurze Literackim 19 marca 2018 roku.
WIĘCEJRozmowa Kacpra Bartczaka z Llŷr Gwyn Lewis. Prezentacja w ramach cyklu „Nowe głosy z Europy”.
WIĘCEJRozmowa Kacpra Bartczaka z Charlotte Van den Broeck. Prezentacja w ramach cyklu „Nowe głosy z Europy”.
WIĘCEJRozmowa Kacpra Bartczaka z Asją Bakić. Prezentacja w ramach cyklu Nowe głosy z Europy.
WIĘCEJRozmowa Pawła Kaczmarskiego z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Pokarm suweren, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WIĘCEJAutorski komentarz Kacpra Bartczaka do książki Pokarm suweren, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WIĘCEJWiersz zarejestrowany podczas spotkania “Odsiecz” z festiwalu Port Wrocław 2006.
WIĘCEJFragment książki Pokarm suweren Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WIĘCEJFragment książki Pokarm suweren Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku.
WIĘCEJZapis ze spotkania autorskiego „Nowe głosy z Europy 2016: Poezja i Proza”, w którym udział wzięli Kacper Bartczak, Anja Golob, Juana Adcock oraz Árpád Kollár. Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu literackiego Stacja Literatura 21.
WIĘCEJKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Julii Miki „Wiersze czyszczące”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJWiersz pochodzi z książki Pokarm suweren Kacpra Bartczaka, która ukaże się w przyszłym roku w Biurze Literackim.
WIĘCEJKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Kuby Pszoniaka „Chyba na pewno”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJKomentarz Kacpra Bartczaka do zestawu wierszy Bartka Zdunka „Sól z ziemi”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.
WIĘCEJPremierowy zestaw wierszy Kacpra Bartczaka.
WIĘCEJGłos Kamila Zająca w debacie “Opowieści Portowe: Wrocław”.
WIĘCEJZ Anną Kałużą o książce Bumerang rozmawia Kacper Bartczak.
WIĘCEJZ Kacprem Bartczakiem o książce Świat nie scalony. Estetyka, poetyka, pragmatyzm rozmawiają Paweł Kaczmarski i Jakub Skurtys.
WIĘCEJGłos Kacpra Bartczaka w debacie “Poeci na nowy wiek”.
WIĘCEJKomentarze Kacpra Bartczaka, Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Justyny Sobolewskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało.
WIĘCEJKomentarze Konrada Góry, Kornelii Pieli, Radosława Wiśniewskiego oraz Kamila Zająca.
WIĘCEJKomentarze Anny Kałuży, Grzegorza Jankowicza, Adama Zdrodowskiego, Julii Szychowiak, Kamila Zająca, Bartosza Sadulskiego.
WIĘCEJKomentarze Julii Szychowiak, Karola Maliszewskiego, Justyny Sobolewskiej, Dagmary Sumary, Kamila Zająca.
WIĘCEJKomentarze Kamila Zająca oraz Adama Zdrodowskiego.
WIĘCEJZ Kacprem Bartczakiem rozmawia Kuba Mikurda.
WIĘCEJRecenzja Kacpra Bartczaka z książki Dowód z tożsamości Jerzego Jarniewicza.
WIĘCEJZapis spotkania autorskiego poświęconego pamięci D.J. Enrighta podczas Portu Legnica 2003.
WIĘCEJFragment posłowia Piotra Sommera do książki Raj w obrazkach D.J. Enrighta, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w 2008 roku.
WIĘCEJRecenzja Łukasza Żurka, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.
WIĘCEJRecenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Widoki wymazy Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.
WIĘCEJRecenzja Pawła Kaczmarskiego z książki Świat nie scalony Kacpra Bartczaka.
WIĘCEJRecenzja Jakuba Skurtysa z książki Świat nie scalony Kacpra Bartczaka.
WIĘCEJKomentarze Jerzego Jarniewicza, Franka L. Vigody, Marty Podgórnik i Edwarda Pasewicza.
WIĘCEJ