
Mecenat dla literatury: Ryan Van Winkle
Artur Burszta
Ryan van Winkle
Na pytania z ankiety Artura Burszty odpowiadają uczestnicy 2. Europejskiego Forum Literackiego, które pod hasłem "Mecenat dla literatury" odbędzie się 8 i 9 września w ramach Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim.
Artur Burszta: Co jest głównym celem i zadaniem Highlight Arts?
Ryan Van Winkle: Highlight Arts jest instytucją charytatywną, a naszym zadaniem jest zwiększanie międzykulturowej empatii i zrozumienia poprzez sztukę. Naszym celem jest zatem nic innego jak pokój na świecie, który osiągnąć można poprzez współpracę w sektorze kultury i wspólne świętowanie w ramach festiwali.
W jaki sposób działacie, skąd pochodzą środki, jakimi dysponujecie?
Mamy czterech głównych „członków”, którzy pracują nad różnymi projektami – literackimi, filmowymi oraz z zakresu sztuk wizualnych. Zatrudniamy także jednego reżysera i jednego managera, a nadzór nad naszymi działaniami sprawuje grupa zaufanych ekspertów. Nie mamy stałego finansowania na działalność podstawową, a znaczna część naszego przychodu pochodzi bezpośrednio z prowadzonych projektów.
Jakie działania są najbardziej potrzebne literaturze? Kto powinien je inicjować?
Nie potrafię powiedzieć czego „potrzebuje literatura”, ale w Highlight Arts interesują nas zwłaszcza projekty, które kładłyby nacisk na partnerstwo i współpracę. Staramy się realizować wydarzenia, angażujące innych, podkreślające jednocześnie międzykulturowe przyjaźnie oraz wspólnotę między ludźmi. Wszyscy nasi członkowie sami są czynnymi artystami, co, jak sądzę, jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym nasz wspólny głos, sprawiającym, że osiągamy jeszcze lepsze efekty. Rozumiemy także, że sztuka i literatura to tak naprawdę coś na kształt wspólnego języka.
Kogo należy wspierać i komu powierzać realizację projektów?
Staramy się wspierać młodych i początkujących twórców oraz tych, którzy nie mieli szansy zaistnieć na międzynarodowej scenie. Raczej unikamy współpracy ze sławami czy szczególnie głośnymi nazwiskami, gdyż mają oni możliwości, by podróżować i wchodzić w interakcję z innymi artystami. Natomiast jeśli chodzi o literaturę, naszym celem jest tworzenie oraz dzielenie się świetnymi przekładami współczesnej poezji zarówno w formie tekstowej jak i za pomocą filmów poetyckich. Niemniej jednak głównym celem jest stwarzanie możliwości, by artyści mogli spotkać się i być razem oraz dzielenie się radością i intymnością przekładu z szerszą publicznością, łamiąc w ten sposób absolutnie sztuczne bariery między ludźmi.
Najskuteczniejsze projekty udaje się realizować wtedy, gdy współpracuje się z zaangażowanymi i oddanymi sprawie partnerami. Jest to także pomocne w pozyskiwaniu środków finansowych, gdyż sprawia, że partnerzy mają szersze spektrum możliwości włączenia się w działania.
Jak powinien wyglądać idealny model współpracy i relacji między finansującymi a realizatorami zadań?
Idealny scenariusz jest taki, że współpracujemy z ludźmi oraz sponsorami, którzy mają jasną wizję tego, co chcą osiągnąć, ale jednoczenie rozumieją, że potrzebna jest pewna elastyczność w samej realizacji działań. Pomocne jest zatem jednoznaczne definiowanie celów i planów, ale nie można przy tym zapomnieć, że artysta może dojść do tych celów jedynie własną ścieżką. W ten sposób wzrasta szansa na prawdziwą twórczość, ekscytujące, dynamiczne i nieprzewidywalne rezultaty a także sprzyja się lepszym relacjom z artystami, z którymi współpracujemy, dla których ważne jest, by znaleźć w proponowanych projektach przestrzeń dla siebie.
Ankieta Mecenat dla literatury
Realizatorzy wydarzeń oraz projektów literackich coraz częściej mówią o kłopotach związanych ze zdobywaniem funduszy. W wielu krajach ich działania uzależnione są od państwowych i samorządowych dotacji, brakuje mecenatu fundacji, prywatnych osób i firm. Preferowanymi formami wspierania literatury są dzisiaj festiwale, akcje społeczne, programy wydawnicze oraz nagrody literackie i stypendia. Coraz rzadziej realizowane są duże projekty edukacyjne, które kładą nacisk na długoterminową pracę z konkretnymi grupami odbiorców, co już zaczyna skutkować brakiem przypływu nowych, szczególnie młodych odbiorców działań. Na ubiegłorocznym spotkaniu europejskich festiwali poetyckich w Berlinie wielu organizatorów nie ukrywało, że nie stać ich na płacenie honorariów zapraszanym autorom, a sami pracują w literaturze głównie z powołania i pasji.
W trakcie drugiej edycji Europejskiego Forum Literackiego realizowanej w ramach unijnego programu Kreatywna Europa przyjrzymy się wszystkim tym zjawiskom. Zaprezentujemy wzorcowe modele mecenatu z Australii, Islandii, Niemiec, Polski i Szwajcarii oraz Unii Europejskiej. Przeanalizujemy, jak od strony organizacyjnej oraz finansowej zarządzane są dzisiaj najciekawsze wydarzenia i projekty. O swoich doświadczeniach opowiedzą nam fundatorzy i dyrektorzy fundacji, koordynatorzy projektów oraz przedstawiciele Miast Literatury UNESCO. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co należy zmienić, by zaradzić najważniejszym problemom, z jakimi borykają się dzisiaj organizatorzy. Wskażemy najlepszych mecenasów i poszukamy nowych pomysłów na finansowanie działań literackich.
Europejskie Forum Literackie, podobnie jak przed rokiem, towarzyszyć będzie 22. edycji najstarszego polskiego festiwalu literackiego organizowanego przez Biuro Literackie oraz platformę Literary Europe Live. 8 i 9 września w Stroniu Śląskim podczas Stacji Literatura każdy z zaproszonych gości zaprezentuje w multimedialnej formie swoją instytucję i najważniejsze realizowane projekty. Następnie weźmie udział w debatach, w których tradycyjnie każdy z widzów będzie mógł zabrać głos lub wyrazić swoją opinię. Punktem wyjścia do rozmów, które poprowadzi Zofia Król, redaktor naczelna portalu dwutygodnik.com, będzie ankieta przeprowadzona wśród kilkudziesięciu literackich menadżerów z całego świata oraz odpowiedzi zaproszonych gości na
powyższe pytania.
O autorach i autorkach

Artur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.

Ryan van Winkle
Poeta, performer, krytyk i menedżer kultury. Odpowiedzialny za program literacki Highlight Arts. Organizował festiwale i warsztaty translatorskie m.in. w Syrii, Pakistanie i Iraku. Mieszka w Edynburgu.
Powiązania


Strona A, strona B nr 117: Pamięć
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta117. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 115: Wysoko, głęboko
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta115. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 113: Nabór do Pracowni kreatywnych TransPortu Literackiego
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta113. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 111: Wybory w Połowie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta111. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 109: Biurowe książki 2024 roku
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta109. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 108: Natura pisania
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta108. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 107: Odkrywanie wieloznaczności
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta107. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 106: Koniec literatury
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta106. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 105: Co dalej?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta105. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 104: Rusza 20 Połów. Wydaj debiutancką książkę w Biurze Literackim
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta104. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta103. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B, nr 102: Trzydziestka w Biurze
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta102. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 101: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta101. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 100: Podsumowanie TransPortu Literackiego 29
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta100. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 98: Nagrody i stypendia 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta98. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 97: TransPort Literacki 29
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta97. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 96: Podsumowanie naboru 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta96. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 95: Co po naborze?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta95. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Przyszłość literatury: wprowadzenie
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaWprowadzenie do debaty „Przyszłość literatury” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta94. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 93: Pisać każdy może
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta93. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 92: Święta z Biurem Literackim 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta92. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 90: Wydaj książkę w Biurze Literackim 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta90. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 87: Podsumowanie TransPortu Literackiego 28
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta87. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 86: Kurs na Kołobrzeg
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta86. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Dwanaście rekomendacji z lipca 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta84. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Romantyczność 2022
nagrania / transPort Literacki Różni autorzyCzytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
Więcej
Mały Port
dzwieki / WYDARZENIA Artur BursztaZapis całego spotkania autorskiego podczas Portu Wrocław 2009.
Więcej
Strona A, strona B nr 82: Wiersze na święta Wielkiej Nocy 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta82. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wiersz to istota społeczna
wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy JarniewiczRozmowa Artura Burszty z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.
Więcej
Podsumowanie naboru 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta81. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
TransPort Literacki 28: Kapusta, Pidzik, Pieszczoch
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta80. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Jak zostaje się pisarzem
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta79. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Czas na Twój książkowy debiut
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta78. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?
debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta Grzegorz JankowiczWprowadzenie do debaty „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?” autorstwa Artura Burszty i Grzegorza Jankowicza.
Więcej
Usługi dla ludności
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta77. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Święta z Biurem Literackim 2022
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta76. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Pisz, tłumacz i czytaj
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta69. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Trans w Kołobrzegu
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta68. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Oprawca TransPortu Literackiego 27
dzwieki / AUDYCJE Artur Burszta Hubert ZemlerZapis rozmowy Artura Burszty z Hubertem Zemlerem z 67. odcinka „Strony A, strony B”.
Więcej
Za 127 dni rusza 27. TransPort Literacki
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta67. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wiersze wolne z Ukrainy na święta Wielkiej Nocy 2022
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta66. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
O sytuacji pisarek i pisarzy z Ukrainy
felietony / cykle OKAZJONALNE Artur Burszta65. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Kolejne książki wierszem z Pracowni Biura Literackiego
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta64. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Prozatorskie nowości z Pracowni Biura Literackiego
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta62. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Jak spełnić marzenia o własnej książce
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta61. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Święta z Biurem Literackim 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta60. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poezja wierzchołków i równiny
wywiady / o książce Artur Burszta Jan StolarczykRozmowa Artura Burszty z Janem Stolarczykiem, towarzysząca premierze książki Odwrócona strefa, wydanej w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.
Więcej
Raport o stanie nagród literackich w Polsce
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta59. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Nadciąga TransPort Literacki
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta58. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Bestiariusz nowohucki
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta57. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Byliśmy wreszcie we własnym domu
wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz SośnickiRozmowa Artura Burszty z Dariuszem Sośnickim towarzysząca premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
Więcej
Posłuchaj nowości z września 2021 roku i wydaj swoją książkę
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta55. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Korekta twarzy
wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław DakowiczRozmowa Artura Burszty z Przemysławem Dakowiczem towarzysząca premierze książki Wiersze odzyskane, wydanej w Biurze Literackim 4 października 2021 roku.
Więcej
Podsumowanie Stacji Literatura 26
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta51. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Koncert życzeń z Czarnej Góry
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta50. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poezja jest wszędzie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta49. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Festiwalowy niezbędnik
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta48. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
hoodshit (griptape)
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta47. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Ostatnia Stacja
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta46. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Co dalej ze Stacją Literatura?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta45. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Przyszłość poezji
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta44. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Hista & her sista
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta43. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Prozatorskie debiuty 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta42. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poetyckie debiuty 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta41. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
List do Ministra Kultury
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta40. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Na ratunek Stacji Literatura
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta39. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wielka Noc 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta38. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Pracownie ze Stacji 26
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta37. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Raport o stanie poezji polskiej na świecie (2)
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta35. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Co po debiucie?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta33. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Czym jest pisanie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta32. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Jestem twoim grzechem
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta31. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Ludzie listy piszą
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta30. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Gdzie jest poezja
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta29. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wydaj książkę
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta28. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Coś więcej
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta11. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Prolog
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaGłos Artura Burszty w debacie „Ludzie ze Stacji”.
Więcej
Głos wolny wolność ubezpieczający
wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan ZaduraRozmowa Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
Więcej
Co widzi, czym żyje, co kocha i traci
wywiady / o książce Artur Burszta Joanna RoszakRozmowa Artura Burszty z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.
Więcej
Family Meeting: Staromiejski Dom Kultury z Warszawy
nagrania / stacja Literatura Artur Burszta Beata Gula Sylwia GłuszakSpotkanie z udziałem Beaty Guli, Sylwii Głuszak oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Więcej
Samotne bohaterstwo
wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław KiercRozmowa Artura Burszty z Bogusławem Kiercem, towarzysząca wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.
Więcej
Lśnią światła neonów
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta2. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Ktoś naprawdę wyjątkowy
wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur BursztaRozmowa Aleksandry Olszewskiej z Arturem Bursztą, towarzysząca wydaniu książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Gdyby ktoś o mnie pytał, która ukazała się w Biurze Literackim 11 marca 2020 roku.
Więcej
Wydawca też człowiek
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta10. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Family Meeting: Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska
nagrania / stacja Literatura Aleksandra Szymańska Artur Burszta Justyna CzechowskaSpotkanie z udziałem Justyny Czechowskiej, Aleksandry Szymańskiej oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Więcej
Tu trzeba krzyczeć, trzeba się drzeć
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta9. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Telegrafista i jego meldunki
wywiady / o książce Artur Burszta Jacek DehnelRozmowa Artura Burszty z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Najdziwniejsze, wydanej w Biurze Literackim 28 października 2019 roku.
Więcej
Enklawa wolności, solidarności, przyjaźni i wzajemnego szacunku
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta8. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Nie gódź się
recenzje / IMPRESJE Artur BursztaSzkic Artura Burszty towarzyszący wydaniu almanachu Wiersze i opowiadania doraźne 2019, który ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2019 roku.
Więcej
Rewolucja potrzebna od zaraz
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta7. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Literatura z nagrodami
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta6. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Od kuchni
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan ZaduraZapis rozmowy Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Więcej
Family Meeting
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta5. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Kosztowne hobby
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta5. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Śpieszmy się cenić wydawców
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta4. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poza czasem, poza stylem
wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur Burszta Filip ŁobodzińskiRozmowa Artura Burszty i Oli Olszewskiej z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca wydaniu książki Patti Smith Nie gódź się, która ukazała się w Biurze Literackim 18 lutego 2019 roku.
Więcej
Inne podejście
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta3. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Po co
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta2. odcinek cyklu „Misje niemożliwe”.
Więcej
Kto za tym stoi
nagrania / stacja Literatura Różni autorzySpotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.
Więcej
Mordercze rozmowy
wywiady / o książce Artur Burszta Marta PodgórnikRozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku.
Więcej
Biblioteka z poezją
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta1. odcinek cyklu „Misje niemożliwe”.
Więcej
O tym, jak „zadziała się” wspólnota
wywiady / o pisaniu Różni autorzyDyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.
Więcej
Tribute to John Ashbery
nagrania / stacja Literatura Różni autorzySpotkanie autorskie „Tribute to John Ashbery” w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
Więcej
Europejskie Forum Literackie: „Mecenat dla literatury”
nagrania / stacja Literatura Różni autorzyZapis debaty Europejskie Forum Literackie: „Mecenat dla literatury” z udziałem Biagio Guerry, Ryana van Winkle’a, Mai Pflüger, Krzysztofa Żwirskiego oraz Zofii Król w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.
Więcej
Mecenat dla literatury: Maja Pflüger
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Maja PflügerRozmowa Artura Burszty z Mają Pflüger. Prezentacja w ramach cyklu „Mecenat dla literatury”.
Więcej
Mecenat dla literatury: Bagio Guerra
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bagio GuerraRozmowa Artura Burszty z Biagio Guerra. Prezentacja w ramach cyklu „Mecenat dla literatury”.
Więcej
Czytam naturalnie 2017: wprowadzenie
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaWprowadzenie do debaty „Czytam naturalnie 2017”.
Więcej
Mecenat dla literatury: Urszula Chwalba
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Urszula ChwalbaNa pytania z ankiety Artura Burszty odpowiadają uczestnicy 2. Europejskiego Forum Literackiego, które pod hasłem „Mecenat dla literatury” odbędzie się 8 i 9 września w ramach Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim.
Więcej
Nakręć wiersz z Połowu
nagrania / z fortu do portu Artur Burszta Joanna MuellerZapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu „Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
Więcej
Spóźnieni śpiewacy
nagrania / między wierszami Różni autorzyTłumacze opowiadają o książkach Żółte popołudnie Wallace’a Stevensa, Tomasz Mroczny. Szaleństwo dnia Maurice’a Blanchota oraz Dokumenty mające służyć za kanwę Raymonda Roussela. Nagranie zrealizowano podczas festiwalu Port Wrocław 2009
Więcej
Kobieta, muzyka, liryka i pies
wywiady / o książce Artur Burszta Roman HonetRozmowa Artura Burszty z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki rozmowa trwa dalej, wydanej w Biurze Literackiem 8 marca 2016 roku.
Więcej
100 wierszy polskich stosownej długości
nagrania / z fortu do portu Artur BursztaZapis spotkania „100 wierszy polskich stosownej długości” podczas festiwalu Port Literacki 2015.
Więcej
Mały literacki projekt
wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław RojekRozmowa Przemysława Rojka z Arturem Bursztą, autorem wyboru wierszy w antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 23 marca 2015 roku.
Więcej
Kilka uwag na marginesie debaty „Po co nam nagrody”
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaGłos Artura Burszty w debacie „Po co nam nagrody?”.
Więcej
10 lat Portu i Biura we Wrocławiu
debaty / wydarzenia i inicjatywy Artur BursztaWprowadzenie do debaty „10 lat Portu i Biura we Wrocławiu”.
Więcej
Trzeci nurt
wywiady / o książce Artur Burszta Jurij AndruchowyczRozmowa Artura Burszty z Jurijem Andruchowyczem, towarzysząca premierze książki BEgzotyczne ptaki i rośliny, wydanej w Biurze Literackim 3 marca 2007 roku.
Więcej
Być wydawcą dzisiaj
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaGłos Artura Burszty w debacie „Być poetą dzisiaj”.
Więcej
Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia
debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzyGłosy Artura Burszty, Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Pawła Kaczmarskiego, Adama Poprawy, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego w debacie „Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie’ ”.
Więcej
Kryptoreklama korespondencyjnego kursu szybkiego czytania
wywiady / o książce Artur Burszta Krzysztof JaworskiRozmowa Artura Burszty z Krzysztofem Jaworskim, towarzysząca premierze książki Dusze monet, wydanej w Biurze Literackim 29 stycznia 2007 roku.
Więcej
Zgodnie z rytmem obcego świata
wywiady / o książce Artur Burszta Bartłomiej MajzelRozmowa Artura Burszty z Bartłomiejem Majzlem, towarzysząca premierze książki Biała Afryka, wydanej w Biurze Literackim 16 stycznia 2006 roku.
Więcej
Apetyt na Karpowicza
wywiady / o książce Artur Burszta Mirosław SpychalskiRozmowa Artura Burszty z Mirosławem Spychalskim, towarzysząca premierze książki Mówi Karpowicz, wydanej w Biurze Literackim 11 listopada 2005 roku.
Więcej
Nieprzyzwoite skupienie na sobie
wywiady / o książce Agnieszka Wolny-Hamkało Artur BursztaRozmowa Artura Burszty z Agnieszką Wolny-Hamkało, towarzysząca premierze książki Ani mi się śni, wydanej w Biurze Literackim 19 października 2005 roku.
Więcej
Cały ten świat oranżady
wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy JarniewiczRozmowa Artura Burszty z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Oranżada, wydanej w Biurze Literackim 28 września 2005 roku.
Więcej
Setka albo The Best Of Biuro Literackie
recenzje / ESEJE Kamil NolbertRecenzja Kamila Nolberta z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się w czasopiśmie „Topos”.
Więcej
Poetów album szkolny
recenzje / ESEJE Sylwia SekretRecenzja Sylwii Sekret z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się na stronie Lubimyczytać.pl.
Więcej
100 wierszy polskich stosownej długości
recenzje / ESEJE Przemysław KoniuszyRecenzja Przemysława Koniuszego z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się 5 czerwca 2015 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
100 WIERSZY POLSKICH STOSOWNEJ DŁUGOŚCI. POCZĄTKI (mashup)
recenzje / KOMENTARZE Maciej RobertAutorski komentarz do wiersza Macieja Roberta będącego poetycką wariacją na temat antologii 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się 23 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
Więcej
Artur Burszta biegnie na setkę, czyli 100 wierszy polskich stosownej długości
recenzje / IMPRESJE Marcin JurzystaEsej Marcina Jurzysty towarzyszący premierze książki 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się 23 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
Więcej