
Nieprzyzwoite skupienie na sobie
Agnieszka Wolny-Hamkało
Artur Burszta
Rozmowa Artura Burszty z Agnieszką Wolny-Hamkało, towarzysząca premierze książki Ani mi się śni, wydanej w Biurze Literackim 19 października 2005 roku.

Artur Burszta: Agnieszko, spotykamy się w naszej redakcji, by porozmawiać o Ani mi się śni, Twojej czwartej książce, której egzemplarze powinny lada moment dotrzeć do nas z drukarni. Czy Ty wciąż „na diecie od pierwszej miesiączki”? Nie bardzo wiem, co Ci zaproponować.
Agnieszka Wolny-Hamkało: Poproszę małą czarną. Twoja żona, Arturze, znów ze zdziwieniem stwierdzi, że wypiłam pół. Ostatnio powiedziała, że szkoda dla mnie brudzić filiżankę.
To chyba ja pozwoliłem sobie na tę małą złośliwość Agnieszko a nie Marzena. Każdy kto Ciebie zna, ten wie, że zawsze zamawiasz „małą czarną”, po czym udajesz, że ją pijesz (śmiech). Ale oczywiście służę uprzejmie. To zaparzanie potrwa chwilę, więc może pogadajmy o kawie, a raczej braku kawy w Twojej książce. Ja trochę postudiowałem Ani mi się śni i stwierdziłem np. że „kawa” w całej książce pojawia się tylko raz, w wierszu „Postój w Corazon”. To idzie jakoś tak: „Wypili kawę na dworze, potem oddał mocz”.
Założę się, że 90 % wierszy pisałam podczas żłopania smołki. Ten pan, który oddaje mocz po lekkiej stymulacji, to postać z opowiadania Paula Bowlesa. Wyobrażam sobie, że sika w głęboką przepaść i słychać taki charakterystyczny dźwięk.
Tą swoją deklaracją, że większość wierszy pisałaś przy kawie, trochę mnie zaskoczyłaś, więc może pociągnijmy ten wątek. Czego potrzebujesz, by napisać wiersz?
Komputera. Miła, dobra maszyna. Jako rocznik siedemdziesiąty nie załapałam się na maszyny do pisania. Jasne, że mogę powiedzieć komuś wiersz przez telefon. Ale, ja wiem, czy to będzie wiersz spod igły? Czy się, no wiesz, do końca spełni? Jednakowoż kawa jest miłym tłem procesu. Gotowa?
Gotowa i skoro już ją mamy, to pewnie nie grozi nam senność. Ta postać z opowiadania Bowlesa, to chyba Ci się przyśniła?
W snach najbardziej dziwi bezkarność tego, co się robi, brak konsekwencji w rzeczywistości. Chociaż sen jednak promieniuje na dzień. Kiedy spotykam osobę, z którą coś robiłam we śnie, to widzę ją trochę przez pryzmat tego snu. Właściwie to nieuczciwe. No i jest jeszcze możliwość podróżowania zupełnie darmowego! Przedwczoraj na przykład byłam w Poznaniu i wczoraj śnił mi się Poznań i jego fantomy. Rzeczywisty wyjazd przedłużył mi się o szereg dziwnych, widmowych spotkań, rozmów, obcowań. Postacie z opowiadań Bowlesa to są z pewnością postacie, które się śnią. I to nie tylko mnie.
Np. pilotowi z Luftwaffe, „który miewał ten sam sen”.
Choćby jemu. Tobie?
[zerknięcie w stronę małej czarnej, której nie ubywa]
Wiesz, ja nie prowadzę aż tak aktywnego życia jak bohaterka Twoich nowych wierszy, więc moje sny są, jakby to powiedzieć, bardziej pospolite (śmiech).
Te sny, w których się pozornie mało dzieje, są najcenniejsze. Patrzysz na czyjąś twarz przez cały sen. Przyjemnie.
Mówiąc „bohaterka Twoich wierszy”, trochę się asekuruję, ponieważ ta granica pomiędzy Tą z wierszy – realną i ze snów – a Tobą jest wydaje mi się bardzo płynna. Korci mnie więc by zapytać, ile w tych nowych wierszach jest prawdziwej Agnieszki Wolny-Hamkało, tej realnej, która prosi o kawę, której później nie pije.
Próbujesz mnie gładko podpuścić. Jakbym ci powiedziała, gdzie ta granica przebiega, to bym wydała wszystkie swoje sekrety (śmiech). Ale oczywiście w tych wierszach jestem zupełnie ja, w ten czy inny sposób. „Ja”, jakie megalomańskie słowo. Przepraszam, Arturze.
A czemu to od razu megalomańskie?
Książka poetycka to przecież nieprzyzwoite skupienie na sobie. Takie, no wiesz, zawracanie głowy swoimi sprawami. To się może wydać nietaktowne. I jeszcze to „ja” – po prostu corpus delicti.
Podoba mi się to co powiedziałaś – „nieprzyzwoite skupienie na sobie”. Ale to nie jest tak, że piszesz tylko o sobie. Pozwól, że dalej będę Ciebie podpuszczać. Twój świat to np. Miłosz.
Tu mnie przyłapałeś na miłości. Ale to imię chyba się nie pojawia w książce. Chociaż oczywiście masz rację – on jest. Tylko że ten świat dzieciństwa, jak to ładnie określił Darek Suska – piaskownica jako równoległa cywilizacja – to jest także mój, absolutnie osobisty, intymny, świat z przeszłości. Moje i mojego syna – te dzieciństwa mi się zazębiają. Jego dzisiejsze zabawy wywołują negatywy z moich kolonii, wsi, trzepaków. Tak że to, co się pojawia, jest konstruktem dość abstrakcyjnym, a jednocześnie niezbyt odległym ode mnie.
Przyznaję, że gdy przeczytałem ostateczną wersję Ani mi się śni, to pomyślałem o książce Darka, że to podobne klimaty, w babskim ujęciu.
„W babskim ujęciu”!
[tu następuje krótki kaszel spowodowany zakrztuszeniem się kawą]
Chyba będę zmuszona poprosić cię o wyjaśnienie „babskiego ujęcia” [śmiech przez łzy]. Wspólna u mnie i Darka jest fascynacja tą cywilizacją, ale inny zupełnie zapis. Poza tym, u Darka to jest – doskonale zresztą zrealizowany – spójny projekt na ten temat. W przypadku „animisiów” to jednak tylko wątek.
No, kochana, jak się pisze w pierwszym wierszu „moje drogie siostry”, to trzeba się z wszystkim liczyć (śmiech).
Mówisz, że ten siostrzany ukłon jest widoczny? Feministki poświęcają sporo uwagi językowi. Trochę jak poeci, nie sądzisz? To są bardzo ciekawe sprawy.
Podpuszczam Cię oczywiście Agnieszko, podpuszczam cały czas. To przede wszystkim książka o miłości, która lubi np. „pocałunki na czczo”. Wbrew pozorom, nie wszystko w książce jest łatwe do rozszyfrowania. Nie ma imion, nie ma nazwisk. Mimo że bohaterka wciąż gdzieś kursuje, to nie padają nazwy miast, a jedynie ogólne sygnały, które pozwalają nam domyśleć się, że tłem np. dla wiersza bez tytułu, który zaczyna się od słów „Takie dni się zdarzają…”, jest Kraków.
Jest Kraków, jest Wrocław, Warszawa, i Łódź jest, i Gdańsk, i Środa Śląska, i Poznań, i Dobrzejowice, i Szklarska Poręba. A propos – różnie podają kawy w tych miastach. Bardzo się cieszę, że widzisz „animisie” jako książkę o miłości. Bo chyba ostatecznie o każdej książce można powiedzieć, że jest „o miłości”. I tak jest dobrze. Życie jest o miłości.
Żeby była jasność – ja Twoją nową książkę widzę na różne sposoby. Np. w warstwie językowej Ani mi się śni dzieją się momentami naprawdę ciekawe rzeczy. W nieomal każdym wierszu jest, jakby to powiedzieć, nasłuch przeróżnych dialektów, tego, jak się teraz pisze i mówi w gazetach, reklamach, recenzjach. Podoba mi się, że masz swój rozpoznawalny styl.
Staram się szyć tak, żeby wiersz – jako przekaźnik – wychwytywał wielogłosowość kultury.
Z pękatej pierwszej wersji książki, nad którą rozpoczęliśmy pracę mniej więcej pół roku temu, tej, która nie miała jeszcze nawet tytułu, wypadła nieomal połowa wierszy. Dzięki temu dostajemy bardzo zwartą historię, którą czyta się momentami jak filmowy scenariusz.
Mówisz, że się jednak udało? Bo to jest takie marzenie: żeby historia była. Zwarta. Żeby rozwichrzenie nie przeniosło się z życia na książkę. Z drugiej strony to jest perwersyjna przyjemność: możliwość panowania nad czymś, nad tekstem. Ale i to ostatecznie okazuje się złudzeniem, związanym, bo ja wiem? – z próżnością autora?
Kiedy w trakcie kolejnych prac redakcyjnych zdecydowałaś się na radykalne odchudzenie książeczki, pomyślałem, ta poetka ma naprawdę poukładane w głowie, przedkłada efekt końcowy w postaci zwartej, interesującej od początku do końca książeczki, nad np. przywiązanie do określonych wierszy.
Problem polega na tym, że się człowiek przywiązuje niekoniecznie do tych najlepszych wierszy. Albo widzi w wierszu, pamięta w nim, jakąś historię, która jest dla niego szczególnie ważna, a nie musi być istotna, czytelna, dla odbiorcy. A przecież fajnie, jeśli ta komunikacja jest jak najpełniejsza. Jest taki moment, po złożeniu książki, kiedy warto poradzić się przyjaciela – selekcjonera. On patrzy z zewnątrz, niech będzie Odbiorcą Archetypowym. Zastanawiam się, czy jest czas w życiu Starego Wybitnego Poety, kiedy on jest absolutnie pewny rozmowy na linii nadawca-odbiorca. Ale to chyba niemożliwe. W końcu różne ludzie mają życia. Wydaje mi się, że można czytać jedną książkę przez całe życie: codziennie widać z innej perspektywy.
Niezależnie od tego, co sobie tutaj teraz mówimy – książka już jest, jedzie do nas z drukarni. Niewykluczone, że jeszcze dzisiaj w portowej księgarni znajdzie pierwszego nabywcę. Co będziesz na spotkaniach autorskich, w wywiadach, podczas imprez targowych mówić o swojej czwartej książce, jak będziesz zachęcać czytelników by sięgnęli po Ani mi się śni?
Odpowiem – oczywiście w ramach przyzwoitości – szczerze na wszystkie pytania. Poza tym – wszystko jest w wierszach. I tak się obnażam megalomańsko (śmiech).
Zapomnijmy o tym, co zostało tu dotąd powiedziane i nagrane na taśmę, i zacznijmy od początku: „Pani Agnieszko, proszę zachęcić naszych radiosłuchaczy do lektury pani książki”.
Uwaga, po przeczytaniu możesz przeżyć moje życie.
„Pani Agnieszko, proszę jeszcze powiedzieć naszym słuchaczom, który wiersz lub wiersze z nowej książki najbardziej pani lubi i dlaczego”.
Lubię „Piosenkę”, widzę za tym wierszem sytuację. To bardzo krótki, lapidarny wiersz, a ta sytuacja wielka, wielka i skomplikowana. I – jeżeli mi się udało, a to już ocenią czytelnicy – to zamknęłam tę wielką sytuację w małym, skromnym wierszu. Poza tym wiersz to też takie spuszczanie wody po sobie. Ja po sobie spuściłam wodę tym wierszem. Posprzątałam.
Faktycznie, to jeden z tych wierszy, które pamięta się z tej książki nawet po kilku dniach. Skoro sama przywołałaś „znawcę martwych języków”, to zdradź, proszę, jak bardzo w pracach nad wierszami pomaga Ci Marcin. Czy to szczęśliwa sytuacja, że ma się w domu poetę?
To zależy dla kogo (śmiech). Muszę przyznać, że to wcale nie jest tak, że my siadamy wieczorami przy kominku i snujemy dyskusje o nowych językach we współczesnej poezji polskiej. Właściwie prawie w ogóle o tym nie rozmawiamy. Marcina trzeba bardzo namawiać, żeby jakieś wiersze czytał, trzeba go przekupić. On się bardzo broni, trzeba, no wiesz, podejść go, znaleźć dobry moment. Ale Marcin jest moim archetypowym czytelnikiem – selekcjonerem. Pokazuję mu rzadko, jak już mam ścisłą czołówkę. Szczególnie Marcin przydaje się, kiedy trzeba z wierszy ułożyć historię – mam zawsze problem z układem wierszy. Ale to sytuacja niekoniecznie przypisana do „małżeństw poetów”. Wydaje mi się naturalne, że żona/mąż jest pierwszym czytelnikiem. Nie jest tak zawsze?
Tak jest zawsze, gdy mamy do czynienia z modelowym, poetyckim małżeństwem (śmiech). Skoro rozmawiamy o sprawach rodzinnych, powiedz, proszę, jak Ci się mieszka w Środzie Śląskiej? Większość wierszy z nowej książki pisana była już po przeprowadzce. Uważny czytelnik odnajdzie tutaj sporo Twoich małych średzkich skarbów.
Jest to duża zmiana. W Restauracji Centralnej dają prawdziwą parząchę. Nie kupisz „Literatury na Świecie”, ale dziewczyny są piękne, strasznie wystrojone. Tak naprawdę mieszkam poza Środą, trochę w polu i jestem lokalną patriotką. Do Wrocławia jeżdżę autobusem i kiedy wracam nocą – idę przez absolutną mgłę. Moje okna, jeśli pali się w nich światło, wyglądają, jakby wisiały w powietrzu. Straszne wtedy są psy, które się w tej mgle, w okolicach szosy, tułają.
Czy ja dobrze pamiętam, w którymś z wierszy idzie jakoś tak: „Psy są tutaj ciche i bardziej uważne”. Ale to mowa o wrocławskich pieskach, bo tam jeszcze jest taka fraza: „Wracam śladami samochodów i nocuję w mieście”. Czy ta migracja chwilowa, czy tak już zostanie? Co biografowie mają teraz pisać w rubryce miejsce zamieszkania poetki?
To prawda z tymi psami! One się naprawdę inaczej zachowują w mieście, które jest pełne zepsucia, złych rozrywek i niebezpieczeństw (śmiech). Ja się cały czas czuję wrocławianką i w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że niechętnie mówiłam o tej przeprowadzce. W rubryczkę „miejsce zamieszkania” nadal wpisuję Wrocław. To jest bardzo blisko i zdarza mi się pojechać do miasta na, no wiesz – kawę. Środa Śląska to jest mój dom, który znajduje się we Wrocławiu. Tak chyba o tym myślę.
A Biuro? Jak po tych dwóch latach odbierasz naszą obecność w Twoim rodzinnym mieście? Środa jest w zasadzie w połowie między Legnicą a Wrocławiem. Wolałabyś na kawkę przyjeżdżać na Księżycową?
Księżycowa, Tęczowa – ty to masz szczęście to ulic. I w ogóle jak to brzmi: „Mieć szczęście do ulic”. Wolę przyjeżdżać na Tęczową. Znam to miejsce od dziecka. No i zawsze wychodzę od ciebie z jakąś książeczką. Teraz, kiedy macie tego wstrząsająco miękkiego psa, chyba będę pojawiać się częściej.
Powiedz, jak Ty sobie radzisz z wychowaniem małego dziecka i aktywnym trybem literackiego życia – pisaniem wierszy, recenzji, spotkaniami, zajęciami i warsztatami, które prowadzisz.
Ja przecież mam z tej pracy kupę frajdy! Powiedziałam „praca”?
Powiedziałaś praca, a jakże! To co jest przyjemniejsze, pisanie wierszy czy recenzji?
Właśnie pisanie recenzji to jest praca, a pisanie wierszy to… nie jest praca (śmiech). Aczkolwiek trudno to też nazwać „przyjemnością”. Właściwie: dziwna sprawa, która – jak to Jerzy napisał o pewnym miasteczku – nie chce się wypowiedzieć.
Skoro tak otwarcie nam się rozmawia, to pozwól, że zadam Ci trudne pytanie. Dobrze?
Wal.
[Tu zostaje dziarsko wypity łyk całkiem już zimnej kawy.]
Zdarza Ci się również recenzować książki Biura Literackiego. Zanim powiem, co ja myślę na ten temat, zapytam prowokująco. Czy tak można? Tak wypada?
Niektóre recenzje, które pisałam na temat książek Biura były, przyznasz, dość surowe. To dlatego, że miałam włączony radar – wydawało mi się, że muszę być bardziej radykalna w ocenianiu biurowych autorów. Za tekst o „Pieśniach kogutach” to nawet na mnie koledzy krzyczeli (śmiech). No ale jak się pojawia coś takiego jak książka Jurka, to ja muszę napisać, że to jest po prostu świetnie zrobione.
Tak, wydaje mi się, że umiesz zachować bezstronność. Ale dla zwłaszcza młodych obserwatorów życia literackiego taka działalność może wyglądać dosyć podejrzanie, a same recenzje mało wiarygodne. Ja powiem Ci uczciwie, że sam mam czasami obawy. Wiem, że tego typu podejrzeniami można w zasadzie obdzielić większość recenzentów, świat literacki jest w Polsce tak mały, że każdy z każdym ma jakiś związek. Dlatego chcę poznać Twoją opinię, to dla mnie, Twojego wydawcy, ale też czytelnika recenzji, które wydają mi się bezstronne, co już powiedziałem, bardzo ważne.
Gdyby tak na to patrzeć, recenzenci musieliby pisać w próżni, nie znając – redaktorów, plotek, pisarzy, czasopism, nie oglądając telewizji, nie odbierając poczty i telefonu. A już na pewno nie powinni być zatrudniani na etatach: przecież mogliby pisać pod gusta redaktora naczelnego lub wydawcy pisma! A już na pewno, na pewno, nie powinni prowadzić żadnych spotkań, brać udziału w życiu towarzyskim. Jeśliby zobaczyli pisarza – powinni natychmiast uciekać: przecież ich znajomość, prywatna sympatia, mogłyby wpłynąć na ocenę tekstu! A może im pisarz piwo kupił? Za to piwo recenzenci na pewno napiszą bardzo przychylny tekst. Jak ktoś chce komuś lizać czoło, to i tak będzie, niezależnie od okoliczności. Jak ktoś jest uczciwy – to da sobie radę, również od okoliczności niezależnie.
Bardzo chciałem to usłyszeć.
[W tym momencie w drzwiach pojawia się kierowca z drukarni z egz. „Ani mi się śni”. Zaczyna się gorączkowe rozpakowywanie paczki. Po chwili udaje się wydostać pierwszy egzemplarz pachnącej jeszcze farbą drukarską książki.]
No, Agnieszko, ładnie wypadło zdjęcie Marcina Cecki na okładce.
Ktoś powiedział o tym zdjęciu „erotyczne”.
Agnieszko, mieliśmy nie rozmawiać o seksie. Przecież chcemy, żeby Twoją książkę czytała też młodzież licealna (śmiech).
O autorach i autorkach

Agnieszka Wolny-Hamkało
Urodzona 24 lutego 1979 roku we Wrocławiu. Poetka, publicystka. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Polityką” i „Lampą”. Mieszka we Wrocławiu.

Artur Burszta
Menadżer kultury. Redaktor naczelny i właściciel Biura Literackiego. Wydawca blisko tysiąca książek, w tym m.in. utworów Tymoteusza Karpowicza, Krystyny Miłobędzkiej, Tadeusza Różewicza i Rafała Wojaczka, a także Boba Dylana, Nicka Cave'a i Patti Smith. W latach 1990-1998 działacz samorządowy. Realizator Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy (1993-1995). Od 1996 roku dyrektor festiwalu literackiego organizowanego jako Fort Legnica, od 2004 – Port Literacki Wrocław, od 2016 – Stacja Literatura w Stroniu Śląskim, a od 2022 – TransPort Literacki w Kołobrzegu. Autor programów telewizyjnych w TVP Kultura: Poezjem (2008–2009) i Poeci (2015) oraz filmu dokumentalnego Dorzecze Różewicza (2011). Realizator w latach 1993–1995 wraz z Berliner Festspiele Niemiecko-Polskich Spotkań Pisarzy. Wybrany podczas I Kongresu Menedżerów Kultury w 1995 roku do Zarządu Stowarzyszenia Menedżerów Kultury w Polsce. Pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Współtwórca Literary Europe Live – organizacji zrzeszającej europejskie instytucje kultury i festiwale literackie. Organizator Europejskiego Forum Literackiego (2016 i 2017). Inicjator krajowych i zagranicznych projektów, z których najbardziej znane to: Komiks wierszem, Krytyk z uczelni, Kurs na sztukę, Nakręć wiersz, Nowe głosy z Europy, Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty, Pracownie literackie, Szkoła z poezją. Wyróżniony m.in. nagrodą Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR za „odwagę wydawania najnowszej poezji i umiejętność docierania z nią różnymi drogami do czytelnika” oraz nagrodą Biblioteki Raczyńskich „za działalność wydawniczą i żarliwą promocję poezji”.
Powiązania


Strona A, strona B nr 117: Pamięć
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta117. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 115: Wysoko, głęboko
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta115. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 113: Nabór do Pracowni kreatywnych TransPortu Literackiego
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta113. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 111: Wybory w Połowie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta111. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 109: Biurowe książki 2024 roku
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta109. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 108: Natura pisania
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta108. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 107: Odkrywanie wieloznaczności
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta107. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 106: Koniec literatury
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta106. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 105: Co dalej?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta105. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 104: Rusza 20 Połów. Wydaj debiutancką książkę w Biurze Literackim
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta104. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta103. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B, nr 102: Trzydziestka w Biurze
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta102. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 101: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta101. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 100: Podsumowanie TransPortu Literackiego 29
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta100. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 98: Nagrody i stypendia 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta98. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 97: TransPort Literacki 29
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta97. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 96: Podsumowanie naboru 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta96. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 95: Co po naborze?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta95. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Przyszłość literatury: wprowadzenie
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaWprowadzenie do debaty „Przyszłość literatury” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta94. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 93: Pisać każdy może
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta93. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 92: Święta z Biurem Literackim 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta92. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 90: Wydaj książkę w Biurze Literackim 2024
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta90. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 87: Podsumowanie TransPortu Literackiego 28
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta87. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Strona A, strona B nr 86: Kurs na Kołobrzeg
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta86. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Dwanaście rekomendacji z lipca 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta84. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Romantyczność 2022
nagrania / transPort Literacki Różni autorzyCzytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
Więcej
Mały Port
dzwieki / WYDARZENIA Artur BursztaZapis całego spotkania autorskiego podczas Portu Wrocław 2009.
Więcej
Strona A, strona B nr 82: Wiersze na święta Wielkiej Nocy 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta82. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wiersz to istota społeczna
wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy JarniewiczRozmowa Artura Burszty z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.
Więcej
Podsumowanie naboru 2023
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta81. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
TransPort Literacki 28: Kapusta, Pidzik, Pieszczoch
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta80. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Jak zostaje się pisarzem
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta79. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Czas na Twój książkowy debiut
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta78. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?
debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta Grzegorz JankowiczWprowadzenie do debaty „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?” autorstwa Artura Burszty i Grzegorza Jankowicza.
Więcej
Usługi dla ludności
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta77. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Święta z Biurem Literackim 2022
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta76. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Pisz, tłumacz i czytaj
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta69. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Trans w Kołobrzegu
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta68. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Oprawca TransPortu Literackiego 27
dzwieki / AUDYCJE Artur Burszta Hubert ZemlerZapis rozmowy Artura Burszty z Hubertem Zemlerem z 67. odcinka „Strony A, strony B”.
Więcej
Za 127 dni rusza 27. TransPort Literacki
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta67. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wiersze wolne z Ukrainy na święta Wielkiej Nocy 2022
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta66. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
O sytuacji pisarek i pisarzy z Ukrainy
felietony / cykle OKAZJONALNE Artur Burszta65. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Kolejne książki wierszem z Pracowni Biura Literackiego
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta64. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Prozatorskie nowości z Pracowni Biura Literackiego
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta62. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Po zjedzeniu możesz przeżyć moje życie
debaty / ankiety i podsumowania Agnieszka Wolny-HamkałoOdpowiedzi Agnieszki Wolny-Hamkało na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.
Więcej
Jak spełnić marzenia o własnej książce
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta61. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Święta z Biurem Literackim 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta60. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poezja wierzchołków i równiny
wywiady / o książce Artur Burszta Jan StolarczykRozmowa Artura Burszty z Janem Stolarczykiem, towarzysząca premierze książki Odwrócona strefa, wydanej w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.
Więcej
Raport o stanie nagród literackich w Polsce
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta59. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Nadciąga TransPort Literacki
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta58. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Bestiariusz nowohucki
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta57. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Byliśmy wreszcie we własnym domu
wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz SośnickiRozmowa Artura Burszty z Dariuszem Sośnickim towarzysząca premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.
Więcej
Posłuchaj nowości z września 2021 roku i wydaj swoją książkę
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta55. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Korekta twarzy
wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław DakowiczRozmowa Artura Burszty z Przemysławem Dakowiczem towarzysząca premierze książki Wiersze odzyskane, wydanej w Biurze Literackim 4 października 2021 roku.
Więcej
Drobiazgowa explozja
dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzla, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało podczas Portu Wrocław 2006.
Więcej
Podsumowanie Stacji Literatura 26
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta51. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Koncert życzeń z Czarnej Góry
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta50. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poezja jest wszędzie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta49. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Festiwalowy niezbędnik
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta48. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
hoodshit (griptape)
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta47. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Ostatnia Stacja
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta46. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Co dalej ze Stacją Literatura?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta45. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Przyszłość poezji
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta44. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Hista & her sista
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta43. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Prozatorskie debiuty 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta42. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poetyckie debiuty 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta41. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
List do Ministra Kultury
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta40. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Na ratunek Stacji Literatura
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta39. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wielka Noc 2021
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta38. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Pracownie ze Stacji 26
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta37. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Raport o stanie poezji polskiej na świecie (2)
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta35. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Co po debiucie?
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta33. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Czym jest pisanie
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta32. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Jestem twoim grzechem
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta31. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Ludzie listy piszą
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta30. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Gdzie jest poezja
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta29. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Wydaj książkę
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta28. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Rafał Wojaczek, który jest
dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.
Więcej
Coś więcej
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta11. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Prolog
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaGłos Artura Burszty w debacie „Ludzie ze Stacji”.
Więcej
Damski boks
dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzyZapis całego spotkania autorskiego Julii Fiedorczuk, Klary Nowakowskiej, Marty Podgórnik, Agnieszki Wolny-Hamkało oraz Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2004.
Więcej
Głos wolny wolność ubezpieczający
wywiady / o książce Artur Burszta Bohdan ZaduraRozmowa Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.
Więcej
Co widzi, czym żyje, co kocha i traci
wywiady / o książce Artur Burszta Joanna RoszakRozmowa Artura Burszty z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.
Więcej
Family Meeting: Staromiejski Dom Kultury z Warszawy
nagrania / stacja Literatura Artur Burszta Beata Gula Sylwia GłuszakSpotkanie z udziałem Beaty Guli, Sylwii Głuszak oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Więcej
Samotne bohaterstwo
wywiady / o książce Artur Burszta Bogusław KiercRozmowa Artura Burszty z Bogusławem Kiercem, towarzysząca wydaniu książki Rafała Wojaczka Prawdziwe życie bohatera, która ukazała się w Biurze Literackim 11 maja 2020 roku.
Więcej
Lśnią światła neonów
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta2. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Ktoś naprawdę wyjątkowy
wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur BursztaRozmowa Aleksandry Olszewskiej z Arturem Bursztą, towarzysząca wydaniu książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Gdyby ktoś o mnie pytał, która ukazała się w Biurze Literackim 11 marca 2020 roku.
Więcej
Wydawca też człowiek
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta10. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Family Meeting: Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska
nagrania / stacja Literatura Aleksandra Szymańska Artur Burszta Justyna CzechowskaSpotkanie z udziałem Justyny Czechowskiej, Aleksandry Szymańskiej oraz Artura Burszty w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.
Więcej
Tu trzeba krzyczeć, trzeba się drzeć
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta9. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Telegrafista i jego meldunki
wywiady / o książce Artur Burszta Jacek DehnelRozmowa Artura Burszty z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Najdziwniejsze, wydanej w Biurze Literackim 28 października 2019 roku.
Więcej
Enklawa wolności, solidarności, przyjaźni i wzajemnego szacunku
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta8. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Nie gódź się
recenzje / IMPRESJE Artur BursztaSzkic Artura Burszty towarzyszący wydaniu almanachu Wiersze i opowiadania doraźne 2019, który ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2019 roku.
Więcej
Rewolucja potrzebna od zaraz
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta7. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Literatura z nagrodami
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta6. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Od kuchni
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bohdan ZaduraZapis rozmowy Artura Burszty z Bohdanem Zadurą, opublikowanej w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.
Więcej
Family Meeting
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta5. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Kosztowne hobby
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta5. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Śpieszmy się cenić wydawców
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta4. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Poza czasem, poza stylem
wywiady / o książce Aleksandra Olszewska Artur Burszta Filip ŁobodzińskiRozmowa Artura Burszty i Oli Olszewskiej z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca wydaniu książki Patti Smith Nie gódź się, która ukazała się w Biurze Literackim 18 lutego 2019 roku.
Więcej
Inne podejście
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta3. odcinek cyklu „Misje niemożliwe” autorstwa Artura Burszty.
Więcej
Po co
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta2. odcinek cyklu „Misje niemożliwe”.
Więcej
Kto za tym stoi
nagrania / stacja Literatura Różni autorzySpotkanie z organizatorami festiwalu Stacja Literatura 23, w którym udział wzięli Damian Banasz, Artur Burszta, Mateusz Grzegorzewski, Aleksandra Grzemska, Polina Justowa, Dawid Mateusz, Mina, Joanna Mueller, Aleksandra Olszewska, Tomasz Piechnik, Juliusz Pielichowski, Magdalena Rigamonti i Maksymilian Rigamonti.
Więcej
Mordercze rozmowy
wywiady / o książce Artur Burszta Marta PodgórnikRozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku.
Więcej
Biblioteka z poezją
felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta1. odcinek cyklu „Misje niemożliwe”.
Więcej
Kariera poetę zabija
wywiady / o pisaniu Agnieszka Wolny-Hamkało Brian PattenRozmowa Agnieszki Wolny-Hamkało z Brianem Pattenem, towarzysząca wydaniu antologii 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego, w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 24 września 2018 roku.
Więcej
O tym, jak „zadziała się” wspólnota
wywiady / o pisaniu Różni autorzyDyskusja redakcji Biura Literackiego z udziałem: Aleksandry Grzemskiej, Dawida Mateusza, Joanny Mueller, Aleksandry Olszewskiej, Juliusza Pielichowskiego i Artura Burszty na temat festiwalu Stacja Literatura 23.
Więcej
Mecenat dla literatury: Maja Pflüger
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Maja PflügerRozmowa Artura Burszty z Mają Pflüger. Prezentacja w ramach cyklu „Mecenat dla literatury”.
Więcej
Mecenat dla literatury: Bagio Guerra
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Bagio GuerraRozmowa Artura Burszty z Biagio Guerra. Prezentacja w ramach cyklu „Mecenat dla literatury”.
Więcej
Czytam naturalnie 2017: wprowadzenie
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaWprowadzenie do debaty „Czytam naturalnie 2017”.
Więcej
Mecenat dla literatury: Ryan Van Winkle
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Ryan van WinkleNa pytania z ankiety Artura Burszty odpowiadają uczestnicy 2. Europejskiego Forum Literackiego, które pod hasłem „Mecenat dla literatury” odbędzie się 8 i 9 września w ramach Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim.
Więcej
Mecenat dla literatury: Urszula Chwalba
wywiady / o pisaniu Artur Burszta Urszula ChwalbaNa pytania z ankiety Artura Burszty odpowiadają uczestnicy 2. Europejskiego Forum Literackiego, które pod hasłem „Mecenat dla literatury” odbędzie się 8 i 9 września w ramach Stacji Literatura 22 w Stroniu Śląskim.
Więcej
Nakręć wiersz z Połowu
nagrania / z fortu do portu Artur Burszta Joanna MuellerZapis spotkania autorskiego z laureatami konkursu „Nakręć wiersz” w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.
Więcej
Spóźnieni śpiewacy
nagrania / między wierszami Różni autorzyTłumacze opowiadają o książkach Żółte popołudnie Wallace’a Stevensa, Tomasz Mroczny. Szaleństwo dnia Maurice’a Blanchota oraz Dokumenty mające służyć za kanwę Raymonda Roussela. Nagranie zrealizowano podczas festiwalu Port Wrocław 2009
Więcej
Kobieta, muzyka, liryka i pies
wywiady / o książce Artur Burszta Roman HonetRozmowa Artura Burszty z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki rozmowa trwa dalej, wydanej w Biurze Literackiem 8 marca 2016 roku.
Więcej
100 wierszy polskich stosownej długości
nagrania / z fortu do portu Artur BursztaZapis spotkania „100 wierszy polskich stosownej długości” podczas festiwalu Port Literacki 2015.
Więcej
Mały literacki projekt
wywiady / o książce Artur Burszta Przemysław RojekRozmowa Przemysława Rojka z Arturem Bursztą, autorem wyboru wierszy w antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 23 marca 2015 roku.
Więcej
Szymon Słomczyński, Nadjeżdża
recenzje / ESEJE Agnieszka Wolny-HamkałoRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Nadjeżdża Szymona Słomczyńskiego.
Więcej
Kilka uwag na marginesie debaty „Po co nam nagrody”
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaGłos Artura Burszty w debacie „Po co nam nagrody?”.
Więcej
10 lat Portu i Biura we Wrocławiu
debaty / wydarzenia i inicjatywy Artur BursztaWprowadzenie do debaty „10 lat Portu i Biura we Wrocławiu”.
Więcej
Trzeci nurt
wywiady / o książce Artur Burszta Jurij AndruchowyczRozmowa Artura Burszty z Jurijem Andruchowyczem, towarzysząca premierze książki BEgzotyczne ptaki i rośliny, wydanej w Biurze Literackim 3 marca 2007 roku.
Więcej
Żarłoczna panna P.
recenzje / ESEJE Agnieszka Wolny-HamkałoRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Zapisy rozmów. Wywiady z poetami brytyjskimi Piotra Sommera.
Więcej
Karol Maliszewski, Po debiucie
recenzje / ESEJE Agnieszka Wolny-HamkałoRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Po debiucie. Dziennik krytyka Karola Maliszewskiego.
Więcej
Współczynnik sympatyczności
debaty / wydarzenia i inicjatywy Agnieszka Wolny-HamkałoGłos Agnieszki Wolny-Hamkało w debacie „Z Fortu do Portu”.
Więcej
Być wydawcą dzisiaj
debaty / ankiety i podsumowania Artur BursztaGłos Artura Burszty w debacie „Być poetą dzisiaj”.
Więcej
Skaczemy po górach, czyli rysowanie grubą kreską najważniejszych punktów odniesienia
debaty / ankiety i podsumowania Różni autorzyGłosy Artura Burszty, Piotra Czerniawskiego, Grzegorza Jankowicza, Pawła Kaczmarskiego, Adama Poprawy, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego w debacie „Barbarzyńcy czy nie? Dwadzieścia lat po ‘przełomie’ ”.
Więcej
Bachanalia w przedsionku wiersza
recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-HamkałoNota Agnieszki Wolny-Hamkało o książce Lekkie czasy ciężkich chorób Przemysława Witkowskiego.
Więcej
Jak na lep
debaty / ankiety i podsumowania Agnieszka Wolny-HamkałoGłos Agnieszki Wolny-Hamkało w debacie „Książka 2008”.
Więcej
O Od pieśni do skowytu
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzyKomentarze Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Tadeusza Pióro, Agnieszki Wolny-Hamkało.
Więcej
O Żółtym popołudniu
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzyKomentarze Kacpra Bartczaka, Grzegorza Jankowicza, Edwarda Pasewicza, Justyny Sobolewskiej, Agnieszki Wolny-Hamkało.
Więcej
O Zebranych
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzyKomentarze Jerzego Jarniewicza, Tomasza Majerana, Macieja Roberta, Justyny Sobolewskiej, Jakuba Winiarskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Henryka Zbierskiego.
Więcej
Poezja terapeutyczna, miłująca krytyka
recenzje / ESEJE Agnieszka Wolny-HamkałoRecenzja Agnieszki Wolny-Hamkało z książki Po debiucie. Dziennik krytyka Karola Maliszewskiego.
Więcej
O Po debiucie
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzyKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Grzegorza Jankowicza, Bartosza Sadulskiego, Przemysława Witkowskiego.
Więcej
O Mniej, więcej
recenzje / NOTKI I OPINIE Agnieszka Wolny-Hamkało Bogusław Kierc Paweł MackiewiczKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Bogusława Kierca, Pawła Mackiewicza.
Więcej
O Po sobie
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzyKomentarze Wojciecha Bonowicza, Piotra Kępińskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało.
Więcej
O Somie
recenzje / Różni autorzyKomentarze Bohdana Zadury, Agnieszki Wolny-Hamkało, Ingi Iwasiów, Pawła Lekszyckiego, Mariusza Grzebalskiego, Macieja Roberta, Marcina Orlińskiego, Artura Nowaczewskiego, Grzegorza Tomickiego, Piotra Kępińskiego.
Więcej
Kryptoreklama korespondencyjnego kursu szybkiego czytania
wywiady / o książce Artur Burszta Krzysztof JaworskiRozmowa Artura Burszty z Krzysztofem Jaworskim, towarzysząca premierze książki Dusze monet, wydanej w Biurze Literackim 29 stycznia 2007 roku.
Więcej
O Ustaleniach z Maastricht
recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzyKomentarze Agnieszki Wolny-Hamkało, Jacka Bieruta, Karola Pęcherza i Krzysztofa Siwczyka.
Więcej
O Poprawinach
recenzje / NOTKI I OPINIE Adam Grzelec Agnieszka Wolny-HamkałoKomentarze Adama Grzelca, Romana Kaźmierskiego i Agnieszki Wolny-Hamkało.
Więcej
Zgodnie z rytmem obcego świata
wywiady / o książce Artur Burszta Bartłomiej MajzelRozmowa Artura Burszty z Bartłomiejem Majzlem, towarzysząca premierze książki Biała Afryka, wydanej w Biurze Literackim 16 stycznia 2006 roku.
Więcej
Apetyt na Karpowicza
wywiady / o książce Artur Burszta Mirosław SpychalskiRozmowa Artura Burszty z Mirosławem Spychalskim, towarzysząca premierze książki Mówi Karpowicz, wydanej w Biurze Literackim 11 listopada 2005 roku.
Więcej
Cały ten świat oranżady
wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy JarniewiczRozmowa Artura Burszty z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Oranżada, wydanej w Biurze Literackim 28 września 2005 roku.
Więcej
pruć, kolęda, no i (nie zaczyna się)
recenzje / KOMENTARZE Agnieszka Wolny-HamkałoAutorski komentarz Agnieszki Wolny-Hamkało do wierszy z książki Gospel, która ukazała się nakładem Biura Literackiego.
Więcej
Setka albo The Best Of Biuro Literackie
recenzje / ESEJE Kamil NolbertRecenzja Kamila Nolberta z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się w czasopiśmie „Topos”.
Więcej
Poetów album szkolny
recenzje / ESEJE Sylwia SekretRecenzja Sylwii Sekret z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się na stronie Lubimyczytać.pl.
Więcej
100 wierszy polskich stosownej długości
recenzje / ESEJE Przemysław KoniuszyRecenzja Przemysława Koniuszego z antologii 100 wierszy polskich stosownej długości, która ukazała się 5 czerwca 2015 roku na stronie Biblioteka Młodego Człowieka.
Więcej
100 WIERSZY POLSKICH STOSOWNEJ DŁUGOŚCI. POCZĄTKI (mashup)
recenzje / KOMENTARZE Maciej RobertAutorski komentarz do wiersza Macieja Roberta będącego poetycką wariacją na temat antologii 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się 23 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
Więcej
Artur Burszta biegnie na setkę, czyli 100 wierszy polskich stosownej długości
recenzje / IMPRESJE Marcin JurzystaEsej Marcina Jurzysty towarzyszący premierze książki 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się 23 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.
Więcej