książki / ROZMOWY

Wojaczek wielokrotny

Fragmenty książki Wojaczek wielokrotny przygotowanej przez Stanisława Beresia i Katarzynę Batorowicz-Wołowiec, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Rozmowy" 7 kwietnia 2008 roku.

Marek Prochaska


Sta­ni­sław Bereś, Kata­rzy­na Bato­ro­wicz-Woło­wiec: Czy pamię­ta pan oko­licz­no­ści pozna­nia Rafa­ła?

Marek Pro­cha­ska: W 1959 roku wylą­do­wa­li­śmy razem na obo­zie żeglar­skim w ośrod­ku ZHP w Wiśle Wiel­kiej, gdzie robi­li­śmy kurs na żegla­rza. Był to ośro­dek pod­le­ga­ją­cy Komen­dzie Woje­wódz­kiej ZHP w Kato­wi­cach. Rafał był z Miko­ło­wa, a ja z Cie­szy­na. Tam spo­tka­li­śmy się pierw­szy raz.

Kogo pan jesz­cze pamię­ta z tego obo­zu?

Alek­san­dra Lipiń­ski­go, Ozgo­wi­cza, Len­kie­wi­cza, Skó­rzy­bu­ta z Gli­wic… Daw­no to było…

Jak dłu­go zna­li­ście się z Rafa­łem?

Od 1959 do 1964 roku. Dokład­nie. W cią­gu tych paru lat widy­wa­li­śmy się bar­dzo czę­sto, ponie­waż wła­ści­wie całe waka­cje sie­dzie­li­śmy w ośrod­ku na Goczał­ko­wi­cach, a oprócz tego przez cały sezon mie­li­śmy tam jesz­cze spo­tka­nia sobot­nio-nie­dziel­ne. Dwa lata póź­niej, czy­li w 1961 roku robi­li­śmy razem kurs ster­ni­ka jach­to­we­go, więc spę­dzi­li­śmy razem dwa tygo­dnie na Mazu­rach. Tam aku­rat pły­wa­li­śmy na Dez­e­tach [1], czy­li po pro­stu łodziach żaglo­wo-wio­sło­wych, ale nie zna­leź­li­śmy się na tej samej. Tro­chę się więc roz­mi­ja­li­śmy, ale i tak czę­sto się spo­ty­ka­li­śmy, bo nasze łodzie docho­dzi­ły do tych samych przy­sta­ni, biwa­czysk i innych posto­jów. Były jesz­cze tak­że oka­zjo­nal­ne wspól­ne pły­wa­nia.

Spo­ty­ka­li­śmy się zawsze w trak­cie waka­cji w ośrod­ku, nie twier­dzę, że spę­dza­li­śmy tam całe waka­cje, bo na pew­no nie, nato­miast widy­wa­li­śmy się wte­dy bar­dzo czę­sto. Sezon zawsze zaczy­nał się pierw­sze­go maja, wte­dy się wodo­wa­ło łód­ki, ale jesz­cze wcze­śniej przy­jeż­dża­ło się skro­bać, malo­wać i przy­go­to­wy­wać je na począ­tek sezo­nu. Wte­dy oczy­wi­ście też się spo­ty­ka­li­śmy, podob­nie jak po sezo­nie, kie­dy trze­ba było łodzie ścią­gnąć z wody, han­ga­ro­wać i przy­go­to­wać na sezon zimo­wy.

Nato­miast w 1962 roku byli­śmy razem z Rafa­łem na rej­sie bał­tyc­kim na słyn­nych „Czer­wo­nych Żaglach”. To były daw­ne sza­lu­py „Bato­re­go”, prze­ro­bio­ne na jach­ty peł­no­mor­skie. Tym razem tak­że nie dosta­li­śmy się na tę samą jed­nost­kę, ale wciąż spo­tka­li­śmy się: a to w Gdy­ni, a to na Helu, potem w Sopo­cie i w kil­ku innych miej­scach. Nasze jach­ty po pro­stu cho­dzi­ły tymi samy­mi tra­sa­mi, nie­raz tuż obok sie­bie.

W takich sytu­acjach łatwo zauwa­żyć, czy ktoś paja­cu­je…

Nie, nie, nie… Rafał był spo­koj­nym, opa­no­wa­nym, rze­tel­nym i budzą­cym zaufa­nie czło­wie­kiem. Moż­na się było zdać na nie­go.

Na żaglach zda­rza­ją się sytu­acje, że ktoś się boi, pęka…

W trud­nych sytu­acjach zacho­wy­wał się rze­czo­wo i w spo­sób bar­dzo opa­no­wa­ny. Żar­to­wał ze mnie nawet, że mnie zmo­gła mor­ska cho­ro­ba. To było w Sopo­cie. Wiem, że dawał sobie świet­nie radę.

Czy te „Czer­wo­ne Żagle” nada­wa­ły się do poważ­ne­go żeglo­wa­nia po morzu?

Teo­re­tycz­nie tak. Prak­tycz­nie była to tra­ge­dia. One były gor­sze niż kuter, bo rzu­ca­ło nimi we wszyst­kie stro­ny, a na pokła­dzie było dzie­się­ciu chło­pa, i to na nie­wiel­kiej prze­strze­ni.

Niech pan powie, jakie tra­sy robi­li­ście z Rafa­łem w tej samej eki­pie?

Wspól­nie byli­śmy na tym jed­nym mor­skim rej­sie, w sierp­niu 1962 r., któ­ry trwał dwa tygo­dnie. Wyj­ście było z Gdy­ni, przy bar­dzo cięż­kiej pogo­dzie. Mimo zaka­zu ucie­kli­śmy po pro­stu z por­tu. Wia­ła szóst­ka [2], ale nasi dowód­cy jach­tów, usta­li­li, że nocą pry­śnie­my. Tak też zro­bi­li­śmy. Doszli­śmy na Hel, a potem stam­tąd było już wła­ści­wie tyl­ko cięż­kie sztor­mo­wa­nie, bez jakie­go­kol­wiek wcho­dze­nia do por­tów. Nie mogli­śmy wró­cić na Hel, bo z powro­tem zna­leź­li­by­śmy się w stre­fie gra­nicz­nej i roz­li­czy­li­by nas jako powra­ca­ją­cych z morza, nato­miast moż­na było ewen­tu­al­nie pró­bo­wać wcho­dzić do innych pol­skich por­tów. Nie­ste­ty Łeba ma prze­ciw­prąd, bo kana­łem por­to­wym idzie rze­ka Łeba, któ­ra wyrzu­ci­ła­by nas z powro­tem w kie­run­ku morza, a Ust­ka była już wte­dy roz­wa­lo­na przez sztorm. Plą­ta­li­śmy się więc mię­dzy Mal­mő a Helem. Dwa tygo­dnie to trwa­ło. Osta­tecz­nie wylą­do­wa­li­śmy na Helu z powro­tem i wró­ci­li­śmy przez Sopot do Gdy­ni.

Nie zacho­dzi­li­śmy do por­tów, ponie­waż chcie­li­śmy wyko­rzy­stać tzw. klau­zu­lę pły­wań mor­skich, jak to się wte­dy ład­nie nazy­wa­ło. Wbi­ja­no nam w ksią­żecz­ki mor­skie spe­cjal­ne pie­cząt­ki, któ­re się zała­twia­ło w Kato­wi­cach. To było zezwo­le­nie na rejs mor­ski i opusz­cze­nie gra­nic PRL, ale nie rów­na­ło się pasz­por­to­wi. Dawa­ło ono moż­li­wość wcho­dze­nia do zagra­nicz­nych por­tów, ale tyl­ko do ich stre­fy, bez wyj­ścia na ląd. Czy­li czło­wiek, mógł jedy­nie spo­glą­dać jak mał­pa zza ogro­dze­nia, jak wyglą­da kraj, do któ­re­go przy­pły­nął.

Czy w cza­sie sztor­mów odczu­wa­li­ście strach?

Nie. Musze przy­znać, że to jest tak jak w szpi­ta­lu przy cięż­kiej cho­ro­bie – czło­wiek zaczy­na się oswa­jać z sytu­acją i nawet gdy­by mia­ło się zda­rzyć naj­gor­sze, z cza­sem sta­je się rze­czą nor­mal­ną. Jak­by spły­wa­ły z nie­go wszyst­kie lęki, stra­chy, fobie, oba­wy, a on godzi się z sytu­acją. Były to cięż­kie prze­ży­cia, ale raczej psy­chicz­ne niż fizycz­ne. Zre­du­ko­wa­ne żagle do mini­mum i cały dow­cip pole­ga­ją­cy na tym, żeby sztor­mo­wać, dry­fo­wać i ewen­tu­al­nie popra­wiać kurs. Żeby jakoś się trzy­mać.

Cały czas byli­ście więc prze­mo­cze­nie i zzięb­nię­ci?

Zimo było na pew­no. Wiał prze­ni­kli­wy wiatr, fala, jeże­li szła, to wiatr zdmu­chi­wał ją do wyso­ko­ści poło­wy, a resz­ta to była pędzą­ca mgła. Oczy­wi­ście to powo­do­wa­ło, że było i wil­got­no, i zim­no, i mało przy­tul­nie. Nato­miast to nie ozna­cza­ło to jakiejś cięż­kiej, fizycz­nej pra­cy.

Czy to była pierw­sza wasza wypra­wa na morzu? A te wcze­śniej­sze na jezio­rze Goczał­ko­wic­kim, jaki mia­ły cha­rak­ter?

Tak, na morzu Rafał i ja byli­śmy pierw­szy raz. Wcze­śniej kadra sta­ra­ła się dawać nam w kość, bo byli­śmy mło­dy­mi adep­ta­mi sztu­ki żeglar­skiej. Musie­li poka­zać, kto tu rzą­dzi i na czym to wszyst­ko pole­ga. A potem my przej­mo­wa­li­śmy ich rolę, bo w momen­cie uzy­ska­nia paten­tu ster­ni­ka jach­to­we­go, musie­li­śmy, jak to nazy­wa­li­śmy, odro­bić pańsz­czy­znę. Sta­wa­li­śmy się wte­dy instruk­to­ra­mi nowi­cju­szy. To było coś w rodza­ju „fali”, ale nie zło­śli­wej, nie mają­cej na celu spro­wa­dze­nie ich do par­te­ru, ale naucze­nie dys­cy­pli­ny i posłu­szeń­stwa w sytu­acjach, któ­re mogły być groź­ne.

A na jakich łodziach naj­czę­ściej pły­wa­li­ście na jezio­rze?

To były Ome­gi, Cyran­ki, a na począt­ku tzw. „har­cer­ki”, na któ­rych się zaczy­na­ło naukę żeglo­wa­nia. To były takie łódecz­ki z jed­nym żaglem, spe­cjal­nie skon­stru­owa­ne dla począt­ku­ją­cych. Cały dow­cip pole­gał na tym, żeby wyrzu­cić ster i manew­ro­wać bez nie­go.

Jak chłop­cy trak­to­wa­li dziew­czy­ny i odwrot­nie?

To wszyst­ko opie­ra­ło się na zasa­dzie kole­żeń­stwa, pod­po­rząd­ko­wa­ne­go nor­mom obo­wią­zu­ją­cym na wodzie, czy ogól­niej, w har­cer­stwie. Dziew­czyn było wśród nas bar­dzo mało, zwłasz­cza na począt­ku, i one wręcz mia­ły się niczym nie wyróż­niać. Wyma­ga­nia były te same i, broń Boże, żad­nych forów dla nich. Pew­nie, że zawsze się je tro­chę fawo­ry­zo­wa­ło, ale teo­re­tycz­nie rygo­ry mia­ły być dokład­nie takie same.

Czy Rafał był czło­wie­kiem kon­tak­to­wym czy nadę­tym? Brat-łata czy ktoś, kogo trud­no polu­bić, bo coś gra, uda­je?

Coś z tego nadę­cia w nim było. Na pew­no był czło­wie­kiem, któ­ry doce­niał swo­ją war­tość. Pod­czas naszych spo­tkań na żaglach nie było to spe­cjal­nie moc­no przez nie­go akcen­to­wa­ne, ale było widać, że zna swo­ją war­tość.

A to powo­do­wa­ło mur, dystans?

Nie. Zresz­tą na żaglach nie­wie­le było miej­sca na oso­bi­ste zagryw­ki czy eks­po­no­wa­nie swo­ich walo­rów, bo wszyst­ko było pod­po­rząd­ko­wa­ne jed­nej idei i jed­ne­mu celo­wi, po któ­ry tam przy­szli­śmy. Każ­de­mu zale­ża­ło, żeby zdo­być upraw­nie­nia – to było naj­waż­niej­szym celem.

Czy o Rafa­le dało się powie­dzieć, że jest miły?

Nie.

A jakie sło­wo panu przy­cho­dzi do gło­wy?

Tro­chę melan­cho­lik, z domiesz­ką cho­le­ry­ka. Taka cie­ka­wa kom­po­zy­cja.

A jak się dener­wo­wał, to czu­ło się, że może zacho­wać się agre­syw­nie?

W tam­tym towa­rzy­stwie, na żaglach, nigdy nie było cham­stwa. Nie pada­ły nawet żad­ne gru­be sło­wa ani nie było zacho­wań, któ­re moż­na by okre­ślić jako cham­skie, nagan­ne, pry­mi­tyw­ne czy pro­stac­kie. Tam obo­wią­zy­wa­ły jasno okre­ślo­ne zasa­dy: kole­żeń­stwo, pomoc, przy­jaźń i wza­jem­ny sza­cu­nek. To wszyst­ko było pod­po­rząd­ko­wa­ne jed­nej, naj­waż­niej­szej rze­czy, czy­li pły­wa­niu.

Więk­szość jego kole­gów mówi o jego wybit­nym inte­lek­cie. Czy pan też to zaob­ser­wo­wał?

Prze­cież myśmy mie­li wte­dy po czter­na­ście czy szes­na­ście lat! W tym wie­ku czło­wiek nie bły­ska inte­lek­tem pod­czas waka­cji, szcze­gól­nie na żaglach, gdzie nie pro­wa­dzi się filo­zo­ficz­nych roz­mów i nie zgłę­bia tajem­nic żywo­ta. Nas wte­dy zaj­mo­wa­ło coś zupeł­nie inne­go.

Kole­dzy potwier­dza­ją, że potra­fił cyto­wać przez pół godzi­ny Man­na z pamię­ci, co by suge­ro­wa­ło, że miał god­ny uwa­gi kapi­tał lek­tur. A wie­dza może się ujaw­niać w róż­nych przy­pad­ko­wych sytu­acjach.

Ja tak­że uwa­żam się za czło­wie­ka, któ­ry miał podob­ny kapi­tał lek­tur, ale to aku­rat nas nie łączy­ło. Powta­rzam, myśmy zupeł­nie czymś innym wte­dy żyli. Dla nas istot­ną rze­czą było pły­wa­nie, remon­to­wa­nie łódek, wodo­wa­nie ich, itd. Nie było nawet cza­su na to, żeby sia­dać i roz­pra­wiać o isto­cie żywo­ta.

A jak go pan pamię­ta w momen­tach, któ­re wyma­ga­ją spraw­no­ści fizycz­nej i męskiej zarad­no­ści? Jak on się spraw­dzał w takich sytu­acjach?

Bar­dzo dobrze. Wręcz szy­dził ze mnie, gdy dopa­dła mnie cho­ro­ba mor­ska. (z uśmie­chem) Potem jed­nak jego też to spo­tka­ło…

Jak pan zapa­mię­tał Rafa­ła?

Był sym­pa­tycz­ny, kole­żeń­ski i opa­no­wa­ny. Dodat­ko­wo bar­dzo rze­tel­ny w tym, co robił. Z cza­sem zbli­ży­li­śmy się do sie­bie. Wszyst­kie nasze spo­tka­nia były bar­dzo sym­pa­tycz­ne.

A potem zaczę­li­ście razem stu­dia?

W 1963 roku, w lip­cu, spo­tka­li­śmy się na egza­mi­nach wstęp­nych na Uni­wer­sy­te­cie Jagiel­loń­skim. Po waka­cjach wylą­do­wa­li­śmy w tym samym aka­de­mi­ku, „Żaku”. Dzię­ki temu, że moi kole­dzy, Jurek Kron­hold i Woj­tek Witas, zna­leź­li się na jed­nym roku z Rafa­łem, a ja go zna­łem wcze­śniej, nastą­pi­ło mię­dzy nimi zbli­że­nie. A ja sta­łem się kata­li­za­to­rem. Tyl­ko że wte­dy Rafał się zmie­nił, nie był już tym samym czło­wie­kiem, któ­re­go zapa­mię­ta­łem z żagli, stał się dziw­ny.

To zna­czy, co robił?

Na samym począt­ku stu­diów wszyst­ko jesz­cze wyglą­da­ło nor­mal­nie: korzy­stał z bonu sto­łów­ko­we­go, cho­dził na zaję­cia, ale nagle któ­re­goś pięk­ne­go dnia, jesie­nią, przy­szedł w gumo­fil­cach i jakiejś kufaj­ce. Pytam: – „Rafał, co ci się sta­ło?” – „A wiesz, wymie­ni­łem sobie ubra­nie”. Potem oka­za­ło się, że pozbył się też bonu sto­łów­ko­we­go, bo mu nie opo­wia­da­ło takie jedze­nie, więc posta­no­wił żywić się na mie­ście. Na koniec zre­zy­gno­wał z aka­de­mi­ka. Pytam się go: – „Gdzie nocu­jesz?” – „A wiesz – odpo­wia­dał – wsia­dam w pociąg do Zako­pa­ne­go i się prze­śpię, a potem wra­cam z powro­tem i idę na zaję­cia”. Na tym wła­ści­wie skoń­czy­ła się nasza zna­jo­mość. Co było z nim dalej dowia­dy­wa­łem się od Jur­ka Kron­hol­da, potem z pra­sy, z radia, a na koń­cu z fil­mu pt. Woja­czek.

Może pan jesz­cze dokład­niej opi­sać tę zmia­nę?

To był bar­dzo sym­pa­tycz­ny, kole­żeń­ski i faj­ny czło­wie­czek, wyda­wa­ło się, poukła­da­ny. Taki aku­rat­ny. Nato­miast w Kra­ko­wie nie potra­fi­łem już zro­zu­mieć jego zacho­wa­nia, bo było dla mnie zupeł­nie nie­ra­cjo­nal­ne, dziw­ne, nie pasu­ją­ce do rze­czy­wi­sto­ści i nie wno­szą­ce nicze­go sen­sow­ne­go do jego sytu­acji. Nie potra­fi­łem go już skla­sy­fi­ko­wać. Wolał­bym unik­nąć sfor­mu­ło­wa­nia, że stał się czło­wie­kiem, któ­ry nada­wał­by się do psy­chia­try, ale taka myśl zaczę­ła we mnie kieł­ko­wać.

Jego zacho­wa­nie sta­ło się dla mnie nie­zro­zu­mia­łe. Nagle, zamiast nor­mal­ne­go czło­wie­ka, sta­nął przede mną osob­nik ubra­ny w kufa­ję, z przy­le­pio­nym do war­gi petem, z któ­rym łaził przez cały czas. A na doda­tek w gumo­fil­cach… Nie wia­do­mo wła­ści­wie, po co to robił, co on demon­stro­wał w ten spo­sób, cze­mu to mia­ło słu­żyć. Zamiast pójść nor­mal­nie do łóż­ka w aka­de­mi­ku, któ­ry miał zapła­co­ny i nale­żał mu się, wsia­dał do pocią­gu, ryzy­ku­jąc wywa­le­nie z nie­go, bo bez bile­tu jeź­dził, i w ten spo­sób noco­wał. Dla mnie to było zupeł­nie dziw­ne.

W aka­de­mi­ku żyje się, nazwij­my to, kolek­tyw­nie. Czy zda­rza­ły się wam nasia­dó­wy z alko­ho­lem i wza­jem­ny­mi zwie­rza­nia­mi?

Było nas w poko­ju pię­ciu. Oczy­wi­ście, że zda­rza­ło się, że przy­cho­dził ktoś jesz­cze z zewnątrz, zresz­tą podob­nie jak myśmy łazi­li po róż­nych poko­jach, ale wspól­nych imprez z noc­nym zwie­rza­nie się sobie nie było. Na pew­no nie w tym gro­nie. Odda­li­li­śmy się wte­dy od sie­bie zupeł­nie. Dla mnie Rafał stał się już czło­wie­kiem, nie powiem, że obcym, ale po pro­stu dale­kim. Zresz­tą on sam się sepa­ro­wał od ludzi, szu­kał samot­no­ści. Z tego, co mi mówił, czy ewen­tu­al­nie o nim się mówi­ło, wolał cho­dzić po róż­nych spe­lu­nach i pod­rzęd­nych knaj­pach. Gdzieś tam, że tak powiem, fra­ter­ni­zo­wał się z „ludem”.

Rafał dużo pił, nie wia­do­mo jed­nak od któ­re­go momen­tu. Czy to się zaczę­ło na stu­diach? A może na żaglach już pił?

Nie, abso­lut­nie, na żaglach nie, nato­miast na stu­diach już chy­ba tak. Choć nigdy go nie widzia­łem tak cał­kiem uwa­lo­ne­go. W Kra­ko­wie nie mie­li­śmy jed­nak ści­słe­go kon­tak­tu. To były raczej spo­ra­dycz­ne, oka­zjo­nal­ne spo­tka­nia, bo jeśli wła­ził do poko­ju, to na pięć minut, coś tam powie­dział, odpo­wie­dzia­ło mu się i na tym koniec. Nie było już takie­go przy­ja­ciel­skie­go sto­sun­ku mię­dzy nami jak wcze­śniej.

Czy Rafał bywał agre­syw­ny?

Tak, bywał. W sytu­acji, kie­dy zwra­ca­ło mu się uwa­gę, tzn. kwe­stio­no­wa­ło jego spo­sób bycia i zacho­wa­nia. To budzi­ło w nim natych­mia­sto­wą agre­sję.

Jaką to przy­bie­ra­ło for­mę?

Słow­ną, wer­bal­ną. Broń Boże, do nicze­go wię­cej nie docho­dzi­ło.

Jest wie­le rela­cji, któ­re potwier­dza­ją, że uży­wał siły.

Jestem dale­ki od stwier­dze­nia cze­goś takie­go. Nie chciał­bym go źle oce­niać, bo wyda­je mi się, że to była po pro­stu poza, któ­ra mia­ła coś sym­bo­li­zo­wać, zna­czyć, cze­go nie byłem w sta­nie odczy­tać. Nato­miast inna rzecz, że on nie zgry­wał się przede mną. Zacho­wy­wał się w sto­sun­ku do mnie nor­mal­nie, nato­miast jeże­li kwe­stio­no­wa­ło się jego zacho­wa­nie, wygląd, postę­po­wa­nie, reago­wał agre­syw­nie. Ale powta­rzam, to była wyłącz­nie agre­sja słow­na.

Czy zda­rza­ło się, że dzie­lił się z panem albo z kole­ga­mi swo­ją poezją?

Ze mną nie. Ale Jur­ko­wi Kron­hol­do­wi pew­nie coś poka­zy­wał.

Ale wie­dział pan, że Rafał pisze?

Tak. Ale wywnio­sko­wa­łem to z pew­nej sytu­acji, któ­rej sta­łem się mimo­wol­nym świad­kiem. Była taka dziew­czy­na, nie pamię­tam jej imie­nia, ale nazy­wa­ła się Kraw­czyk, córa instruk­to­ra, któ­ry nas ćwi­czył na żaglach na Jezio­rze Goczał­ko­wic­kim. Dosta­ła się na polo­ni­sty­kę rów­no­le­gle z Rafa­łem. Pokpi­wał z niej, że zamó­wi­ła sobie spe­cjal­ny album, opa­trzo­ny zło­tym napi­sem: „Mój Kra­ków”, w któ­rym zamie­rza­ła pisa­ła wier­sze. Szy­dził, że co ona może pisać za poezję, jak się na niej nie zna. Wła­śnie wte­dy dotar­ło do mnie, że Rafał poszedł na polo­ni­sty­kę, bo widział sie­bie jako poetę.

Czy w tych aka­de­mi­ko­wych cza­sach Rafał wzbu­dzał zain­te­re­so­wa­nie swo­ją oso­bą na tyle, że kole­dzy o nim roz­ma­wia­li?

Tak. W naszym poko­ju było czte­rech chło­pa­ków z polo­ni­sty­ki i ja jeden spo­za. Wszy­scy komen­to­wa­li­śmy oczy­wi­ście dziw­ne zacho­wa­nia Rafa­ła.

Czy ktoś z was miał teo­rię, dla­cze­go on się tak zacho­wu­je ?

Nie, to były po pro­stu kole­żeń­skie drwin­ki, nie mają­ce na celu spra­wie­nie komuś przy­kro­ści – zwy­kłe komen­ta­rze szcze­nia­ków na temat szcze­nia­ka, któ­ry pozu­je.

Co pan stu­dio­wał?

Ja stu­dio­wa­łem filo­lo­gię rosyj­ską, z któ­rą poże­gna­łem się po pół roku, kie­dy zorien­to­wa­łem się, że po uni­wer­ku wylą­du­ję w szko­le… Po czym i tak wylą­do­wa­łem w szko­le, czy­li dopadł mnie los.

Na jakiej uli­cy znaj­do­wał się aka­de­mik?

Na 3 Maja. Przy tym aka­de­mi­ku jest zna­na, sta­ra rotun­da. Idzie się od Col­le­gium Novum, uli­cą Pił­sud­skie­go, w kie­run­ku Kościusz­ki do tzw., małych Bło­ni, a vis a vis nich jest wła­śnie aka­de­mik.

Kie­dy dowie­dział się pan, co dzia­ło się z Rafa­łem dalej, był pan zdzi­wio­ny?

Nie. Paso­wa­ło mi to do nie­go. Nie spo­dzie­wa­łem się jed­nak, że to wszyst­ko tak dale­ko zaj­dzie. Na począt­kom oce­nia­łem bowiem jego zacho­wa­nie jako szcze­niac­ką pozę, chęć zwró­ce­nia na sie­bie uwa­gi, no, może tro­chę zaba­wy w egzy­sten­cja­lizm, któ­ra zresz­tą, moim zda­niem, mu nie wycho­dzi­ła. Wszyst­ko to było moc­no prze­ry­so­wa­ne.

Czy w waszym oto­cze­niu byli ludzie, któ­rzy się podob­nie zacho­wy­wa­li?

W ten spo­sób nie, i tym bar­dziej było to dla mnie zasta­na­wia­ją­ce.

Co pan o nim wte­dy myślał? Pajac? Palant?

Pajac – tak, palant – nie. Nor­mal­ny czło­wiek, mają­cy sze­ro­kie hory­zon­ty i rów­no pod sufi­tem, nagle stru­ga z sie­bie paja­ca. Usi­ło­wa­łem zro­zu­mieć, że każ­dy szu­ka swo­je­go pomy­słu na zadzi­wie­nie świa­ta i może aku­rat to był ten pomysł, ale on mi abso­lut­nie nie paso­wał i nie rozu­mia­łem, cze­mu miał słu­żyć.

Rafał kil­ka razy w życiu podej­mo­wał pró­by samo­bój­cze albo się ciął. O takich rze­czach kole­dzy wie­dzą i komen­tu­ją. Docie­ra­ły do pana takie echa?

Echa tak, ale to już były komen­ta­rze na ten temat już po jego śmier­ci. W okre­sie naszych rela­cji abso­lut­nie tego nie reje­stro­wa­łem. W tym cza­sie, kie­dy byli­śmy bli­sko sie­bie, Rafał był nor­mal­nym, zwy­kłym, faj­nym chło­pa­kiem, przed któ­rym, wyda­wa­ło mi się, ryso­wa­ły się bar­dzo cie­ka­we per­spek­ty­wy.

Wro­cław, lipiec 2007.


Teresa Ziomber


Sta­ni­sław Bereś, Kata­rzy­na Bato­ro­wicz-Woło­wiec: Jak pozna­ła pani Rafa­ła?

Tere­sa Ziom­ber: W lutym 1966 r. zaczął się poja­wiać w Empi­ku dziw­ny, wyso­ki czło­wiek, z nie­zbor­ny­mi rucha­mi. Pierw­szy raz – w tren­czy­ku a la Colom­bo i z wysta­ją­cym z kie­sze­ni nume­rem „Poezji”, w któ­rym były jego debiu­tanc­kie wier­sze. Sia­dy­wa­ły­śmy z moimi kole­żan­ka­mi-teatro­man­ka­mi zawsze przy tym samym sto­li­ku i na widok tego mło­dzień­ca chi­cho­ta­ły­śmy. A on poja­wiał się coraz czę­ściej i sia­dał tak, żeby nas widzieć. Kole­żan­ki powie­dzia­ły, że jemu cho­dzi o mnie. Cią­gle mi się przy­glą­dał, obser­wo­wał. Któ­re­goś dnia, prze­cho­dząc obok nasze­go sto­li­ka, pod­rzu­cił kart­kę. Był na niej cytat z Kaf­ki: I może nie to jest miłość, że jesteś mi tym, co naj­droż­sze. Miło­ścią jest to, że ty jesteś tym nożem, któ­rym w sobie grze­bię. Wyda­wa­ło mi się to bar­dzo zabaw­ne, ale któ­re­goś dnia pod­rzu­cił mi na sto­lik kolej­ny list. W momen­cie, kie­dy go prze­czy­ta­łam, prze­sta­łam się śmiać i nie śmia­łam się już przez następ­ne trzy i pół roku, bo tyle mniej wię­cej trwa­ła nasza zna­jo­mość.

Listy, któ­re do mnie pisał przez cały ten okres, a było ich oko­ło stu, pod­sy­ca­ły nasz zwią­zek. Były w nich intym­ne wyzna­nia, ale tak­że zwy­kłe rela­cje z pro­za­icz­nych, codzien­nych zajęć. Świad­czą o tym, jak bli­ską mu byłam oso­bą, ale jed­no­cze­śnie jak trzeź­wo, wbrew powszech­nej opi­nii, Rafał potra­fił myśleć o życiu. Jego listy były tak peł­ne sprzecz­no­ści jak ich autor: z jed­nej stro­ny spazm miło­sny i poezja, a z dru­giej – zwy­kłe, codzien­ne spra­wy.

Czy może pani okre­ślić, jaki typ rela­cji was łączył? Czym żyli­ście, poza miło­ścią oczy­wi­ście?

Naj­pro­ściej moż­na by to nazwać związ­kiem chłop­ca z dziew­czy­ną. Nie było to nawet narze­czeń­stwo, ale łączy­ła nas wiel­ka namięt­ność. Lek­tu­ra poezji Rafa­ła może pro­wa­dzić do wnio­sku, że nasze życie sek­su­al­ne musia­ło ocie­kać jakimś nie­zwy­kle wyra­fi­no­wa­nym ero­ty­zmem, ale tyl­ko w pew­nym sen­sie to praw­da. Spo­ty­ka­li­śmy się codzien­nie i czę­sto przez cały dzień, aż do wie­czo­ra, wznie­ca­li­śmy w sobie pożą­da­nie, chęć bycia ze sobą. To były nie­mal nie­usta­ją­ce gody, cią­głe uwo­dze­nie. Rafał miał na to swój spo­sób – listy, a ja wyko­rzy­sty­wa­łam typo­wo bab­skie zagra­nia np. bie­ga­łam od sto­li­ka do sto­li­ka w bar­dzo krót­kiej spód­nicz­ce, tak się nachy­la­jąc, żeby było widać bie­li­znę. Dziew­czy­ny lat 60. też mia­ły swo­je spo­so­by, żeby uwo­dzić męż­czyzn.

Czy byli­ście namięt­ny­mi kochan­ka­mi? Cho­dzi mi o tem­pe­ra­tu­rę zbli­żeń.

Spę­dza­jąc cały dzień razem, kon­se­kwent­nie budo­wa­li­śmy napię­cie. Był to rodzaj gry wstęp­nej, któ­ra w nocy koń­czy­ła się bar­dzo namięt­nie. Bywa­łam u nie­go na Sto­lar­skiej, póź­niej na Lin­de­go, a on u mnie na Mała­chow­skie­go. Dzia­ła­li­śmy na sie­bie jak zdro­wi mło­dzi ludzie.

Nasze uczu­cie mia­ło nie­jed­ną twarz. Rafał był bar­dzo cie­pły, deli­kat­ny i czu­ły. Nato­miast ja cza­sa­mi zacho­wy­wa­łam się agre­syw­nie – gro­zi­łam mu wie­le razy, że odej­dę i pew­nie cza­sa­mi pod­no­si­łam głos, ale nic wię­cej. Nigdy w sto­sun­ku do mnie nie był bru­tal­ny.

Miłość fizycz­na w poezji Wojacz­ka jest przed­sta­wia­na w spo­sób bar­dzo dosad­ny, fizjo­lo­gicz­ny: krew, sper­ma i pot. Skąd taki roz­dź­więk pomię­dzy rze­czy­wi­sto­ścią a poezją?

Część wier­szy oraz Sana­to­rium i pro­za, któ­ra wyszła w Utwo­rach zebra­nych, fak­tycz­nie ocie­ka­ją wydzie­li­na­mi fizjo­lo­gicz­ny­mi, ale pisał tak­że pięk­ne wier­sze miło­sne, takie jak „Ona mówi, że ją miłość boli” – utwór, któ­ry naj­bar­dziej kocham.

Mnie nie dzi­wi, że tek­sty pisa­ne w tym samym cza­sie, mogą mieć tak róż­ny spo­sób obra­zo­wa­nia. Myślę, że Rafa­ła i jego poezję trze­ba oce­niać poza dobrem i złem.

Co taki miły i wraż­li­wy chło­pak jak on robił na dwor­cach, w pod­rzęd­nych knaj­pach, czy­li w miej­scach, gdzie mógł spo­tkać ludzi, nazwij­my to, nie­przy­sta­ją­cych do nie­go inte­lek­tu­al­nie?

Oba­wiam się, że inte­lek­tu­al­nie nie przy­sta­wał do nie­go nikt, a co do miejsc, w któ­rych bywał… Jestem pew­na, że robił to z pre­me­dy­ta­cją. Spo­ty­kał się z mene­la­mi, bo była to jego publicz­ność, przed któ­rą grał. Bywa­łam z nim w takich miej­scach, prze­cież byłam jego dziew­czy­ną. Nie chcę jed­nak, żeby to brzmia­ło tak, jak­by w tym cza­sie odby­wa­ły się tyl­ko pijac­kie eks­ce­sy z naszym udzia­łem. Owszem pili­śmy, ale nie tak, żeby się nie kon­tro­lo­wać. Trud­no uza­sad­nić, co taki czło­wiek jak Rafał robił w takich miej­scach. Z całą pew­no­ścią nie był mene­lem, a pił tyl­ko wte­dy, kie­dy miał na to ocho­tę i w bar­dzo prze­my­śla­ny spo­sób, bo nie robił tego nigdy kie­dy pra­co­wał. A sys­tem pra­cy narzu­cał sobie wyjąt­ko­wy: zda­rza­ło się, że pra­co­wał bez prze­rwy 72 godzi­ny, robiąc prze­rwy wyłącz­nie na her­ba­tę i zje­dze­nie cze­goś.
Zasta­na­wiam się, czy z tego, co mówię, na pew­no wyła­nia się postać czło­wie­ka nie do uchwy­ce­nia, nie do nazwa­nia i nie do zde­fi­nio­wa­nia, bo on wła­śnie taki był. Pan Bogu­sław Kierc okre­ślił go kie­dyś jako morze sprzecz­no­ści i miał abso­lut­nie rację. Nawet teraz, kie­dy pró­bu­ję powie­dzieć o nim coś kon­kret­ne­go, wymy­ka mi się.

Czy Woja­czek był alko­ho­li­kiem?

Trud­no mi powie­dzieć. Bada­cze i jego zna­jo­mi czę­sto pod­kre­śla­ją jego pociąg do alko­ho­lu. Rze­czy­wi­ście pił dużo, ale wyda­je mi się, że to było skru­pu­lat­nie przez nie­go kon­tro­lo­wa­ne. Uwa­żał, żeby nie prze­kro­czyć gra­ni­cy, któ­ra mogła­by być wej­ściem w alko­ho­lizm.

Więk­szość osób, któ­re zna­ły Rafa­ła, pod­kre­śla, że upra­wiał sta­łą auto­kre­ację. Ile w tym było świa­do­me­go budo­wa­nia legen­dy, a ile zwy­kłe­go dzie­cię­ce­go zwra­ca­nia na sie­bie uwa­gi?

Myślę, że Rafał two­rzył swo­ją legen­dę już od okre­su doj­rze­wa­nia. Już jako dora­sta­ją­cy mło­dzian wysłał swo­je wier­sze do „Życia Lite­rac­kie­go” do Kra­ko­wa. Jeden z nich brzmiał: Czy widział kto mrów­kę cią­gną­cą źdźbło histo­rii? Dostał odpo­wiedź: – Nie, nikt nie widział, pro­szę pana[1]. Był to rodzaj spe­cy­ficz­ne­go debiu­tu, choć oczy­wi­ście ten tekst nigdzie się nie uka­zał. Cho­dzi mi jed­nak o to, jak kon­se­kwent­nie parł do tego, żeby być poetą. W jego listach też łatwo dostrzec, że naj­waż­niej­sze było dla nie­go pisa­nie, a dopie­ro potem ja. Kie­dyś u Cha­ciń­skie­go, latem 1968 r., Rafał przy kolej­nej mojej groź­bie zerwa­nia, wsko­czył na para­pet okna, któ­re było otwar­te i po pro­stu z nie­go wypadł. To było dru­gie pię­tro. Całe zda­rze­nie ma dosyć zabaw­ną poin­tę. Przy­je­cha­ło po nie­go pogo­to­wie, ale kie­dy go wypu­ści­li, oka­za­ło się, że wyszedł z tego tyl­ko ze zwich­nię­tym pal­cem u nogi. Wszyst­ko, co z nim zwią­za­ne, było tra­gicz­ne i komicz­ne jed­no­cze­śnie.

Czy pani te jego szan­ta­że trak­to­wa­ła poważ­nie? Czy myśla­ła pani o tym, że on może zro­bić sobie rze­czy­wi­ście coś złe­go?

Rafa­ło­wi nie moż­na było wie­rzyć, mię­dzy inny­mi dla­te­go, że on to robił nie­ustan­nie. Taka wia­ra pro­wa­dzi­ła­by do obłę­du. Poza tym to były tak­że teatral­ne gier­ki, rodzaj kre­acji. Stra­szył mnie i śmie­szył jed­no­cze­śnie. Oczy­wi­ście czę­sto był to śmiech histe­rycz­ny, ale w jego zacho­wa­niach była jakaś bła­ze­na­da.

Śmierć jest sta­le obec­na w poezji i listach Wojacz­ka. Czy on się z nią na co dzień obno­sił, czy była w para­dok­sal­ny spo­sób czę­ścią jego życia?

Jego mło­dość nie mogła się ina­czej skoń­czyć niż tra­gicz­ną śmier­cią, ponie­waż musiał w koń­cu wpaść w jed­ną z puła­pek, któ­re sam na sie­bie zasta­wiał. Wia­do­mo, że oko­licz­no­ści jego śmier­ci wska­zu­ją na to, iż był to kolej­ny teatrzyk, nie­ste­ty tym razem z nie­szczę­śli­wym zakoń­cze­niem. Zosta­wił spis tego, co i w jakich ilo­ściach zażył, potem rzu­cił w ścia­nę popiel­nicz­ką, spo­dzie­wa­jąc się, z pew­no­ścią, że ktoś przyjdzie[2] … Trud­no powie­dzieć, do jakie­go stop­nia był uczci­wy w tych groź­bach popeł­nie­nia samo­bój­stwa. Myślę, że to, któ­re zakoń­czy­ło życie Rafa­ła, w jego mnie­ma­niu nie mia­ło być ostat­nim.

Jest w tym pew­na sprzecz­ność. Z jed­nej stro­ny mówi pani, że pisa­ne mu było zakoń­czyć życie mło­do, z dru­gie okre­śla pani jego samo­bój­stwo jako przy­pa­dek.

Może rze­czy­wi­ście jest w tym jakaś sprzecz­ność, ale on napraw­dę nie­ustan­nie i na wła­sne życze­nie wymy­kał się życiu, flir­to­wał ze śmier­cią. To musia­ło skoń­czyć się tra­gicz­nie, choć wyda­je mi się, że jesz­cze nie wte­dy.

Trzy i pół roku, któ­re byli­ście razem, to tak­że bar­dzo inten­syw­ny okres twór­czy dla Rafa­ła. Czy pisał w pani obec­no­ści?

Byłam bar­dzo bli­sko jego pisa­nia. Czę­sto zda­rza­ło się, że pisał, kie­dy spa­łam. Zaraz po prze­bu­dze­niu dawał mi do czy­ta­nia. Bywa­ło, że nie­któ­re jego wier­sze popra­wia­łam, głów­nie skra­ca­łam, o co mnie zresz­tą pro­sił, ponie­waż bar­dzo się bał, żeby nie były prze­ga­da­ne.

Czy Rafał był dobrym czło­wie­kiem?

Na tak posta­wio­ne pyta­nie nie ma pro­stej odpo­wie­dzi. Rafał potra­fił być bez­względ­ny np. w bra­niu pie­nię­dzy od ojca czy w sto­sun­ku do swo­jej żony. Myślę, że on nie oglą­dał się za sie­bie. Będąc z nim, chy­ba naj­bar­dziej bałam się wła­śnie tego, że ze mną tak­że postą­pi okrut­nie i nie obej­rzy się nawet za sie­bie. Jed­no­cze­śnie naj­lep­szą cechą jego cha­rak­te­ru była wspa­nia­ło­myśl­ność. Nigdy nie zacie­trze­wiał się w gnie­wie, nie był pamię­tli­wy.

Jak Woja­czek odno­sił się do śro­do­wi­ska lite­rac­kie­go?

Miał respekt przed Sta­ni­sła­wem Barań­cza­kiem, a Ewę Lip­ską trak­to­wał jak swo­ją rywal­kę na niwie poetyc­kiej. Wte­dy jesz­cze w Klu­bie Związ­ków Twór­czych odby­wa­ły się tzw. „Czwart­ki lite­rac­kie”. Bar­dzo czę­sto zda­rza­ło się, że Rafał przy­cho­dził tam, sta­wał na pro­gu, kiwa­jąc się, po czym wygła­szał jakąś obraź­li­wą mowę, odwra­cał się i wycho­dził. Potra­fił lżyć swo­ich kole­gów po pió­rze, ale jed­no­cze­śnie, jak chciał, bywał nie­wia­ry­god­nie pokor­ny i uło­żo­ny, szcze­gól­nie pod­czas roz­mów z Tymo­te­uszem Kar­po­wi­czem, przed któ­rym nie­mal klę­kał.

Czy rze­czy­wi­ście w nim była taka potrze­ba zada­wa­nia ludziom bólu i spra­wia­nia przy­kro­ści?

Trud­no powie­dzieć, czy on miał taką potrze­bę. Myślę, że z natu­ry był raczej dobro­dusz­ny. A jego agre­syw­ne zacho­wa­nia wyni­ka­ły z tego, że po pro­stu chciał zaist­nieć i mieć świad­ków.
Myślę, że grał, mając jed­no­cze­śnie świa­do­mość, że nie ma nic do stra­ce­nia. Kie­dy więc kogoś wypchnął przez okno czy sam wyszedł przez szy­bę, to widocz­nie była w nim taka potrze­ba, żeby zaist­nieć. Nie widzia­łam nigdy Rafa­ła napa­stli­we­go czy agre­syw­ne­go, takie­go znam tyl­ko z rela­cji. Nie umiem więc powie­dzieć, dla­cze­go wobec ludzi potra­fił się tak zacho­wy­wać. Wobec mnie nigdy nie był agre­syw­ny.

Z pew­no­ścią będąc przez tak dłu­gi czas z Rafa­łem, była pani świad­kiem nie­jed­nej sce­ny, w któ­rej ujaw­niał swo­ją skłon­ność do samo­de­struk­cji, samo­oka­le­czeń. Czy pani to nie prze­ra­ża­ło?

Rafał całe cia­ło miał pozna­czo­ne bli­zna­mi, któ­re świad­czy­ły o tym, że się samo­oka­le­cza. Miał szny­ty na rękach i dużą bli­znę na szyi. Wyda­je mi się, że on w ten spo­sób prze­no­sił wewnętrz­ne cier­pie­nie na ból fizycz­ny.

Czy wygląd zewnętrz­ny miał dla nie­go zna­cze­nie?

Z jed­nej stro­ny był higie­ni­stą – ład­nie pach­niał, miał zawsze czy­ste wło­sy, a z dru­giej stro­ny, kie­dy wpadł w tak zwa­ny cug, wyglą­dał jak zła­cha­ny pies.

Rafał był leczo­ny psy­chia­trycz­nie. Czy w jego codzien­nym zacho­wa­niu coś wska­zy­wa­ło na to, że jest cho­ry?

Myślę, że Rafał był abso­lut­nie zdrów psy­chicz­nie, a co wię­cej posia­dał wiel­ką samo­świa­do­mość. Acz­kol­wiek mógł powo­do­wać, że ludzie się za nim oglą­da­li, ponie­waż miał „plą­sa­ją­cy” krok i te swo­je 192 cm wzro­stu.

Jego zacho­wa­nie rze­czy­wi­ście wzbu­dza­ło zain­te­re­so­wa­nie i nawet zda­rza­ło się, że ktoś zakrę­cił pal­cem kół­ko na czo­le. Abso­lut­nie nie zga­dzam się jed­nak z tym, że Rafał robił pew­ne dziw­ne rze­czy nie­świa­do­mie. O cho­ro­bie psy­chicz­nej moż­na mówić wte­dy, kie­dy oso­ba tra­ci kon­takt z rze­czy­wi­sto­ścią. Tym­cza­sem on, jestem tego pew­na, ten kon­takt miał bar­dzo dobry. Acz­kol­wiek był na Kraszewskiego[3] i tam otrzy­mał roz­po­zna­nie: obser­wa­cja w kie­run­ku SCH, czy­li schi­zo­fre­nii. Wyszedł jed­nak bar­dzo szyb­ko. Myślę, że to była jed­na z jego ról. W dzien­nicz­ku, któ­ry tam pisał, zano­to­wał, że czu­je się wyróż­nio­ny poby­tem w szpi­ta­lu psy­chia­trycz­nym. No, moż­na i tak…

Czy Rafał był czło­wie­kiem dyna­micz­nym, ruchli­wym, czy zda­rza­ło mu się, że się zapa­dał w sie­bie?

Dener­wo­wa­ły mnie jego sta­ny melan­cho­lii czy zamy­śle­nia, więc pró­bo­wa­łam z tym wal­czyć, ponie­waż uwa­ża­łam, że to wszyst­ko jest grą. Nie ufa­łam temu, kie­dy sia­dał ze wzro­kiem wbi­tym w buty albo w sufit. Jego napię­cia zby­wa­łam pro­stym: – Rafał, prze­stań się wygłu­piać. Sta­now­czo chcę powie­dzieć, że nic w jego zacho­wa­niu nie wska­zy­wa­ło na to, że jest cho­ry. Inny tak, ale nie cho­ry.

Jako para mło­dych ludzi nie spę­dza­li­ście cza­su jedy­nie w łóż­ku lub w knaj­pach. Gdzie bywa­li­ście, z kim się spo­ty­ka­li­ście, kim byli wasi przy­ja­cie­le?

Spo­ty­ka­li­śmy się na ogół w Empi­ku, Klu­bie Dzien­ni­ka­rza, Klu­bie Związ­ków Twór­czych. Dość czę­sto odwie­dza­li­śmy Cha­ciń­skich. Po nie­mi­łych począt­kach zaprzy­jaź­ni­łam się z Mał­go­rza­tą. Teraz jed­nak wiem, że Rafał bywał tak­że czę­sto u Bogu­sia Kier­ca.

Poza tym Woja­czek wszę­dzie mi towa­rzy­szył. Bywa­ło nawet tak, że kie­dy jecha­łam do Byto­mia, to „pod­wo­ził mnie” pocią­giem do Brze­gu albo Opo­la, a potem wysia­dał i wra­cał. W 1968 r. byłam w sana­to­rium w Kudo­wie Zdro­ju. Przy­je­chał tam, wyna­jął pokój i zno­wu byli­śmy razem. Spę­dzi­li­śmy rów­nież razem waka­cje, któ­re zafun­do­wa­ła nam pani Wojacz­ko­wa. Oczy­wi­ście, żeby móc z nim wyje­chać, musia­łam szpet­nie okła­mać rodzi­ców.

Czy Woja­czek roz­ma­wiał z panią o żonie?

Wła­ści­wie nigdy… Choć nie, chy­ba prze­sa­dzi­łam. Ona w 1966 r. poja­wi­ła się u nie­go na Sto­lar­skiej w miesz­ka­niu. Z rela­cji Rafa­ła wiem, że gro­zi­ła mu samo­bój­stwem. Jak widać każ­da zna­jo­mość z Rafa­łem ocie­ka pró­ba­mi samo­bój­czy­mi.

Czy wie­dzia­ła pani o jego dziec­ku?

Rafał nigdy tego dziec­ka nie widział, a obo­wiąz­ki ali­men­ta­cyj­ne zała­twia­ła za nie­go mama. Mło­dość jest okrut­na, zabor­cza, agre­syw­na. Mnie to spe­cjal­nie nie inte­re­so­wa­ło. Był ze mną. Wie­dzia­łam, że tam­ten zwią­zek jest skoń­czo­ny. Nastą­pił roz­wód, któ­ry zresz­tą jego mama zała­twi­ła chy­ba tak, że nie musiał być nawet na sali sądo­wej.

A czy pani była zazdro­sna o Rafa­ła?

Raz mi się przy­da­rzył przy­pływ zazdro­ści, kie­dy w Empi­ku poja­wi­ła się pew­na bar­dzo ład­na Żydów­ka, któ­ra w spo­sób jed­no­znacz­ny uwo­dzi­ła Rafa­ła. Sta­li­śmy w trój­kę, oni roz­ma­wia­li, a ja poczu­łam, że jestem zazdro­sna. Ona była bar­dzo inte­li­gent­na. Wte­dy poczu­łam się zagro­żo­na.

Czy Woja­czek roz­ma­wiał z panią o swo­ich rela­cjach z brać­mi? Na pew­no pani ich pozna­ła.

Star­sze­go bra­ta, Pio­tra, to on po pro­stu… nie, nie chcę powie­dzieć, że nie­na­wi­dził. Rafał nie ope­ro­wał taki­mi kate­go­ria­mi. Nie wiem, jak to okre­ślić. Kie­dy przy­je­chał do Wro­cła­wia, był taki pomysł jego rodzi­ny, żeby zamiesz­kał na Krzy­kach wła­śnie u Pio­tra, ale bar­dzo szyb­ko się pokłó­ci­li i nic z tego nie wyszło. Rafał uwa­żał go za strasz­ne­go miesz­czu­cha. No, przy Rafle rze­czy­wi­ście był. Pozna­łam go. Kie­dyś byli­śmy u nie­go na przy­ję­ciu. Rafał wycią­gnął pier­siów­kę i nale­wał do niej alko­hol ze sto­łu. Wspo­mi­nam o tym tyl­ko dla­te­go, żeby było widać, jak róż­ne świa­ty repre­zen­to­wa­li. Nie mogło być poro­zu­mie­nia mię­dzy nimi.

Z Andrze­jem nato­miast był bar­dzo zaprzy­jaź­nio­ny. Nawet zade­dy­ko­wał mu jeden tomik. Miał do nie­go sto­su­nek życz­li­wy i przy­ja­zny. Mówił o nim: mój młod­szy brat. Czę­sto się spo­ty­ka­li w Miko­ło­wie. Byli praw­dzi­wy­mi brać­mi, w każ­dym tego sło­wa zna­cze­niu.

Wia­do­mo, że Rafał wybił szy­by w domu Pio­tra. Opo­wia­dał pani o tym? A może mu pani towa­rzy­szy­ła?

Nie, nie towa­rzy­szy­łam mu, ale opo­wia­dał mi o tym i wie­rzy­łam mu. W Rafa­le tkwi­ła jakaś dzie­cin­na nie­chęć do tego czło­wie­ka, a może zazdrość o to, że tam­ten ma dom i życie, do któ­re­go on nie ma dostę­pu.

Czy Rafał miał kło­po­ty mate­rial­ne? Czy był bied­ny?

Odpo­wiem nie wprost. Kie­dyś sie­dzie­li­śmy razem w restau­ra­cji: Rafał, Mag­da Nosek i ja. Mag­da jadła obiad, a kie­dy wyszła, jesz­cze zaj­rza­ła do nas przez szy­bę. W tym momen­cie Rafał pod­sta­wił sobie pod nos jej talerz i zjadł reszt­ki, któ­re zosta­wi­ła. Napraw­dę nie musiał tego robić. Ojciec regu­lar­nie przy­sy­łał mu pie­nią­dze, mat­ka jedze­nie, a on już wte­dy publi­ko­wał i otrzy­my­wał sty­pen­dium dla mło­dych poetów. Nie moż­na więc powie­dzieć, że był bied­ny. Nie moż­na oczy­wi­ście też powie­dzieć, że był boga­ty, ale z całą pew­no­ścią mógł żyć god­nie i nie musiał zja­dać resz­tek.

Wasz zwią­zek zakoń­czył się nie­dłu­go przed śmier­cią Rafa­ła. Jaka była przy­czy­na zerwa­nia?

Roz­sta­li­śmy się w 1969 r., wcze­sną jesie­nią. Poszło dość gład­ko, dla­te­go że w życie Rafa­ła weszła już Gra­ży­na Lisow­ska, a ja pozna­łam swo­je­go póź­niej­sze­go męża. Nie było więc żad­nych histe­rii, ku nasze­mu obo­pól­ne­mu zresz­tą zado­wo­le­niu.

Wyda­je mi się, że ani on, ani ja nie trak­to­wa­li­śmy tego związ­ku na serio. W każ­dym razie ja na pew­no nie. Rafał z całą pew­no­ścią nie był odpo­wied­nim kan­dy­da­tem, już nawet nie powiem do mał­żeń­stwa, ale w ogó­le do zwią­za­nia się z nim. Jak każ­da kobie­ta, chcia­łam mieć praw­dzi­wy dom, ale dosko­na­le zda­wa­łam sobie spra­wę z tego, że z Rafa­łem to nie jest moż­li­we. On żył z dnia na dzień, jak­by nie miał przed sobą żad­nej przy­szło­ści.

Nigdy nie jest tak, że zwią­zek roz­pa­da się z dnia na dzień. Coś musi się dziać, są jakieś zna­ki, że w powie­trzu wisi roz­sta­nie. Jak to było z wami?

Ten zwią­zek po pro­stu zaczął sty­gnąć, gasnąć i obo­je wie­dzie­li­śmy, że nie da się go pobu­dzić do życia. Nie było w nim już takiej emo­cji i namięt­no­ści jak wcze­śniej.

Pyta­nie o koniec nasze­go związ­ku, uświa­do­mi­ło mi w tej chwi­li, że widzia­łam jed­nak Rafa­ła, nazwij­my to, agre­syw­ne­go. Choć wolę o tym myśleć jako o sce­nie zazdro­ści. Otóż, po tym jak zatrud­ni­łam się w RSW[4] jako korek­tor­ka, powie­dział do mnie któ­re­goś dnia: – Pra­ca mi Cie­bie zabra­ła. I pra­wie miał rację. Tam bowiem pozna­łam przy­szłe­go męża, a po jakimś cza­sie mię­dzy nami coś zaczę­ło się dziać. Któ­re­goś dnia, kie­dy nasz zwią­zek z Rafa­łem był już wła­ści­wie skoń­czo­ny, do biu­ra, w któ­rym pra­co­wa­łam, wtar­gnął Woja­czek. Swo­je kro­ki skie­ro­wał pro­sto do biur­ka Jana, któ­re­go wcze­śniej nawet nie widział. Z miej­sca wzię­li się za bary, co wyglą­da­ło groź­nie, bo było to dwóch dużych face­tów. I… nic się nie wyda­rzy­ło. Rafał po chwi­li wyco­fał się grzecz­nie, więc do skan­da­lu nie doszło. Szcze­gó­łów nie pamię­tam, nie­mniej zda­je mi się, że nigdy póź­niej już nie roz­ma­wia­łam z Wojacz­kiem.

Nie­wąt­pli­wie jed­nak było mię­dzy wami duże uczu­cie, namięt­ność. Zatem dla­cze­go nie pró­bo­wa­ła pani zmie­nić Wojacz­ka?

Rafa­ła nie dało się posa­dzić na kana­pie i zało­żyć mu kap­ci. Nigdy by się na to nie zgo­dził. Praw­dę mówiąc, nie pró­bo­wa­łam go zmie­niać. W związ­ku, któ­ry ma przed sobą przy­szłość, snu­je się jakieś wspól­ne pla­ny, są w nim real­ne pod­sta­wy do tego, żeby ze sobą być i, że tak powiem bru­tal­nie, za co być. Nasz zwią­zek taki nie był, cho­ciaż w 1968 r. zło­ży­li­śmy doku­men­ty w USC[5]. W przy­pły­wie zło­ści na Rafa­ła, co mi się zda­rza­ło dość czę­sto, wyco­fa­łam jed­nak te papie­ry, podar­łam je i obsy­pa­łam go nimi. I tak defi­ni­tyw­nie zakoń­czy­ły się nasze pla­ny mał­żeń­skie. Nie pamię­tam już dokład­nie, ale na pew­no nie prze­pu­ścił wte­dy oka­zji do poka­le­cze­nia się… Nigdy potem nie wra­ca­li­śmy już do tema­tu ślu­bu.

Zresz­tą naszym rodzi­com też się to nasze cho­dze­nie ze sobą nie podo­ba­ło. Jego ojciec ostrze­gał go ponoć, co Rafał w gnie­wie mi powta­rzał, że go znisz­czę. Kie­dyś moja mama odwie­dzi­ła panią Wojacz­ko­wą w Miko­ło­wie. W cza­sie roz­mo­wy powie­dzia­ła, oczy­wi­ście w tro­sce o moją przy­szłość, że bycie poetą to nie jest żaden zawód.

Czy zda­nie waszych rodzi­ców mia­ło dla was zna­cze­nie? Mając dwa­dzie­ścia parę lat nie­ko­niecz­nie słu­cha się uwag rodzi­ców, a w szcze­gól­no­ści, kie­dy doty­czą one miło­ści.

Byłam panien­ką z dobre­go domu, bar­dzo pod­po­rząd­ko­wa­ną rodzi­com i nie wyobra­ża­łam sobie zro­bie­nia cze­goś wbrew ich woli. To było pra­wie czter­dzie­ści lat temu i wte­dy dwu­dzie­sto­kil­ku­let­ni czło­wiek był jesz­cze dziec­kiem. Tro­chę ina­czej niż to jest dzi­siaj.

Czy była pani na pogrze­bie Rafa­ła?

To był 1971 rok, więc byłam już wte­dy mężat­ką i spo­dzie­wa­li­śmy się dziec­ka. Mąż nie chciał pójść ze mną na pogrzeb Rafa­ła, więc i ja nie byłam. W moim póź­niej­szym życiu Rafał był tema­tem tabu. Od momen­tu kie­dy się roz­sta­li­śmy, zaczę­łam zupeł­nie nowe, upo­rząd­ko­wa­ne życie. Kie­dyś nawet, w akcie despe­ra­cji, posta­no­wi­łam wyrzu­cić wszyst­kie jego listy, tak strasz­nie chcia­łam zerwać z prze­szło­ścią. Na szczę­ście cór­ka mnie powstrzy­ma­ła.

Jak pani myśli o swo­im związ­ku z Rafa­łem po pra­wie czter­dzie­stu latach?

Uwa­żam, że było to coś nie­zwy­kłe­go. Poza mał­żeń­stwem i naro­dzi­na­mi cór­ki, coś naj­waż­niej­sze­go. Zno­wu sobie zaprze­czam, ale napraw­dę tak było. Całe lata nie zaglą­da­łam do listów od nie­go, ale potem, gdy roz­sta­li­śmy się z mężem w 1992 roku, wró­ci­łam do tej prze­szło­ści z Rafa­łem i teraz wyda­je mi się, że to napraw­dę było coś wyjąt­ko­we­go.

Kie­dy wypro­wa­dził się mój mąż, naszły mnie myśli samo­bój­cze. To nie mia­ło związ­ku z Rafa­łem. Wte­dy wła­śnie przy­je­chał do mnie Tade­usz Lewan­dow­ski z War­sza­wy, któ­ry chciał napi­sać książ­kę o Wojacz­ku. Nigdy się nie uka­za­ła, ale fakt, że ktoś przy­je­chał i chciał roz­ma­wiać o Rafa­le posta­wił mnie na nogi. Wyszłam wte­dy z psy­chicz­ne­go doł­ka i zarzu­ci­łam myśli samo­bój­cze.

A nie myśla­ła pani o tym, żeby opi­sać wasz zwią­zek?

Zaczę­łam pisać książ­kę pt. Zapi­ski z domu waria­tów. Tytuł jest nie­przy­pad­ko­wy – w pew­nym okre­sie życia byłam sta­łą bywal­czy­nią zakła­dów psy­chia­trycz­nych. Jest to rodzaj dzien­ni­ka, prze­pla­ta­ne­go retro­spek­cja­mi, w któ­rych szcze­gól­ne miej­sce zaj­mu­ją te o Rafa­le. Pierw­szy jej roz­dział został opu­bli­ko­wa­ny w „Wyso­kich obcasach”[6], ale całość jest jesz­cze nie­skoń­czo­na.

Czy cho­ro­wa­ła pani w okre­sie, kie­dy była pani z Rafa­łem?

Nie, wte­dy byłam zdro­wa jak rydz. Zaczę­łam cho­ro­wać dopie­ro po roz­sta­niu. Roz­po­zna­nia były róż­ne, ale chy­ba naj­traf­niej­sze to depre­sja.

Pani Tere­so, dla­cze­go nigdy nie pró­bo­wa­ła pani wyeg­ze­kwo­wać pra­wa do poezji Rafa­ła, choć dys­po­nu­je pani jego wła­sno­ręcz­nie napi­sa­nym testa­men­tem? Czy może go pani poka­zać i zacy­to­wać?

Testa­ment brzmi (odczy­ta­ne): Posta­no­wie­nie. Wszel­kie pra­wa do moich ksią­żek nale­żą do Tere­sy Ziom­ber. Bytom, ul. Pod­gór­na 2/6. Rafał Woja­czek, 17 sierp­nia 1968 r.

Nie sko­rzy­sta­łam z pra­wa do upra­wo­moc­nie­nia tego testa­men­tu, ponie­waż bar­dzo czę­sto cho­ru­ję i jestem wte­dy wyłą­czo­na z życia. Nie mogła­bym tego prze­pro­wa­dzić, ponie­waż nigdy jesz­cze nie byłam wystar­cza­ją­co dłu­go w dobrej for­mie, a wia­do­mo, że taka spra­wa cią­gnę­ła­by się lata­mi. A dodat­ko­wo… Nęka­ją mnie skru­pu­ły wobec cór­ki Rafa­ła – Dag­ma­ry.

W jakich oko­licz­no­ściach powstał ten testa­ment?

Byli­śmy u mnie w domu i kolej­ny raz powie­dzia­łam Rafa­ło­wi, że nie widzę przy­szło­ści dla nasze­go związ­ku. Wyjął wte­dy kart­kę i napi­sał. Być może miał to być rodzaj szan­ta­żu – sygnał, że jeże­li odej­dę, to on sobie coś zro­bi, dla­te­go musi spi­sać testa­ment.

Czy ten obraz Wojacz­ka, któ­ry wyła­nia się z fil­mu Majew­skie­go jest praw­dzi­wy?

Ten film nie jest dobry. Nie zawie­ra prze­sła­nia, któ­re ja sta­ram się teraz prze­ka­zać: że Rafał był jed­ną wiel­ką sprzecz­no­ścią. W tym fil­mie jest nija­ki. Przy­kro mi, że tak jest, ponie­waż sama zagra­łam w tym fil­mie epi­zo­dycz­ną rolę kobie­ty z dwor­ca.

Woja­czek czę­sto wsia­dał w pocią­gi, auto­bu­sy i gdzieś jechał. Cięż­ko usta­lić, dla­cze­go tak robił. A pani wie?

Motyw pocią­gów prze­wi­jał się u nie­go czę­sto w poezji, listach i życiu. Myślę, że to nie­po­kój go tak gnał. Taki wewnętrz­ny lęk, któ­ry dobrze rozu­miem. Oso­bo­wo­ści, ujmu­jąc deli­kat­nie, neu­ro­tycz­ne, czę­sto czu­ją bar­dzo sil­ne lęki, któ­re każą im prze­miesz­czać się. Myślę, że to było z tym zwią­za­ne – coś go gna­ło.

Czy Rafał roz­ma­wiał z panią o swo­im dzie­ciń­stwie? Gdzie nale­ży szu­kać źró­deł tego, jakim był? Czy nie w Miko­ło­wie?

Mał­żeń­stwo jego rodzi­ców było bar­dzo pokrę­co­ne. Wia­do­mo, że ojciec wypro­wa­dził się i miesz­kał w Kędzie­rzy­nie, gdzie pra­co­wał. Kie­dy się spo­ty­ka­li z żoną, zawsze wybu­cha­ła mię­dzy nimi awan­tu­ra. Myślę, że to wywar­ło jakieś pięt­no na Rafa­le.

Jego podwór­ko w Miko­ło­wie to miej­sce dość ponu­re, a on bawił się tam z chłop­ca­mi, grał w pił­kę. Zde­cy­do­wa­nie jest to miej­sce psy­cho­tycz­ne. Może ten świat go tłam­sił?

Myślę, że naj­więk­szy wpływ na nie­go miał dom rodzin­ny, ponie­waż napię­cia mię­dzy rodzi­ca­mi bywa­ły bar­dzo dra­stycz­ne.

Nigdy na temat Rafa­ła nie powie­dzia­ła nawet sło­wa Gra­ży­na Lisow­ska, któ­ra była jed­ną z jego ostat­nich kobiet, a co wię­cej widzia­ła go jako ostat­nia w dniu, kie­dy popeł­nił samo­bój­stwo. Czy pani wie, dla­cze­go nie mówi?

Gra­ży­na miesz­ka w Pary­żu i myślę, że ten temat jest dla niej trau­mą, a więc nie chce o tym mówić. Może to jesz­cze nie jest dla niej do opo­wie­dze­nia. Przed śmier­cią Rafał chy­ba jesz­cze wzy­wał pomo­cy, rzu­ca­jąc w ścia­nę popiel­nicz­ką. Poko­je Gra­ży­ny i Rafa­ła sąsia­do­wa­ły ze sobą…

Będąc z Gra­ży­ną Lisow­ską, Rafał był zwią­za­ny tak­że z Elż­bie­tą Fediuk. Jak funk­cjo­no­wał taki zwią­zek? Czy one o sobie wie­dzia­ły?

Po roz­sta­niu z Rafa­łem, ode­rwa­łam się cał­kiem od jego życia i wła­ści­wie wiem tyl­ko to, co napo­ty­kam w publi­ka­cjach. Wyda­je mi się jed­nak, że te dwie kobie­ty wie­dzia­ły o sobie. Rafał prze­cież nawet jeź­dził do Kra­ko­wa i szu­kał tam miesz­ka­nia. Nie wiem, czy był aż takim zdraj­cą, żeby obco­wać cie­le­śnie z obie­ma. Acz­kol­wiek nie zdzi­wi­ła­bym się. Rafał wszyst­kie doświad­cze­nia życio­we trak­to­wał jak źró­dło natchnie­nia dla swo­je­go pisa­nia.

To, co pani teraz powie­dzia­ła, mogło­by wska­zy­wać, że Rafał trak­to­wał zwią­zek z panią rów­nież jako labo­ra­to­rium lite­rac­kie. Już wte­dy pani tak o tym myśla­ła czy dopie­ro teraz?

Kie­dyś powie­dzia­łam do nie­go, że jestem tyl­ko pre­tek­stem dla jego poezji. Świad­czy to o tym, że już wów­czas mia­łam świa­do­mość tego, iż w pew­nym sen­sie trak­tu­je mnie instru­men­tal­nie, jak narzę­dzie. Jak­kol­wiek trud­no się do tego przy­znać, nie prze­szka­dza­ło mi to. W jed­nym z listów napi­sał nawet: Tere­sa to pisać, pisać to Tere­sa.

A czy zda­rza­ło się pani powie­dzieć do nie­go: – Rafał, ty mnie trak­tu­jesz jak temat swo­ich wier­szy, a nie jak żywe­go czło­wie­ka?

Mówi­łam mu, że mnie wyko­rzy­stu­je. Tak napraw­dę nie prze­szka­dza­ło mi to jed­nak, chy­ba bar­dziej schle­bia­ło, że pisał o mnie i dla mnie.

Czy sły­sza­ła pani, że Rafał, być może, uwa­żał się za inkar­na­cję Rim­bau­da czy Chry­stu­sa?

Jestem bar­dzo zasko­czo­na. Wiem, że twór­czość Rim­bau­da wie­le zna­czy­ła dla Rafa­ła i nawet jego tomik, zaty­tu­ło­wa­ny Sezon, był nawią­za­niem do Sezo­nu w pie­kle. Powstał też wiersz zaty­tu­ło­wa­ny „Rim­baud”. Nie sły­sza­łam jed­nak o tym, by uwa­żał się za czy­je­kol­wiek wcie­le­nie… Być może odkąd się roz­sta­li­śmy, jego degren­go­la­da psy­chicz­na postę­po­wa­ła tak szyb­ko, że wyda­rza­ły się róż­ne rze­czy, o któ­rych nic nie wie­dzia­łam.

W jaki spo­sób Rafał zacią­żył na pani póź­niej­szym życiu?

Wyda­je mi się, że w żaden. Za życie, któ­re potem mi się przy­da­rzy­ło jestem ja, i tyl­ko ja, odpo­wie­dzial­na. Woja­czek nie miał z tym nic wspól­ne­go. Do dzi­siaj jed­nak bra­ku­je mi roz­mów z Rafa­łem, jego gie­rek inte­lek­tu­al­nych i tej aury inno­ści, któ­rą wno­sił. Potem już nigdy cze­goś takie­go nie doświad­czy­łam.

Wro­cław, luty 2006.

Przy­pi­sy:

[1] Odpo­wie­dzi tej udzie­li­ła praw­do­po­dob­nie W. Szym­bor­ska, któ­ra w tym cza­sie pro­wa­dzi­ła dział pocz­ty lite­rac­kiej.

[2] Mowa o miesz­ka­ją­cej za ścia­ną Gra­ży­nie Lisow­skiej, jed­nej z ostat­nich part­ne­rek Wojacz­ka.

[3] Oddział Psy­chia­trycz­ny Kli­ni­ki Aka­de­mii Medycz­nej we Wro­cła­wiu.

[4] Robot­ni­cza Spół­dziel­nia Wydaw­ni­cza, wów­czas ul. Dru­kar­ska, Wro­cław.

[5] Urząd Sta­nu Cywil­ne­go.

[6] „Wyso­kie Obca­sy” 1999, nr 35.


 Czesław Radziukiewicz „Azjata”


Kie­dy do towa­rzy­stwa, z któ­rym pan się obra­cał dołą­czył Rafał Woja­czek?

Rafał poja­wił się w poło­wie lat 60., pozna­li­śmy się chy­ba w „Pała­cy­ku”. Gro­no ludzi, z któ­rym naj­czę­ściej spo­ty­ka­li­śmy się, było zróż­ni­co­wa­ne i cie­ka­we. Two­rzy­li je: Alek­san­der Wołej­ko („Kaska­der”), któ­ry ksy­wę zawdzię­czał swo­je­mu zawo­do­wi, „Ksiądz” z Opo­la, Sta­ni­sław Kleś­ta („Kap­sel”) z Kędzie­rzy­na-Koź­la, Józef Czay­kow­ski („Ksią­żę”), stu­diu­ją­cy wte­dy pra­wo, Jerzy Lech („Wells”), miesz­ka­ją­cy dziś w USA, Józef Brze­zic­ki („Bolo”), któ­ry stu­dio­wał na AWF, Zdzi­sław Jazie­nic­ki („Strzel­ba”) – już nie żyje, Ste­fan Chrost („Muń­ku”) – „szył” z szu­ler­ki, Zbi­gniew Koniecz­ny („Bełt”), Marian Bie­lak („Siniak”) – był kie­row­cą, Wło­dzi­mierz Szu­bryt – też kie­row­ca i bok­ser, Jerzy Haft­ke („Agraf­ka”) – drob­ny han­dlarz, bra­cia Mota­si – tak­że nie żyją, Bolek Nowic­ki – tłu­macz, a poza nimi jesz­cze pisa­rze: Cha­ciń­ski, Kra­sno­dęb­ski, Sty­czeń i wła­śnie Woja­czek. To była skon­so­li­do­wa­na gru­pa, któ­ra sta­le spo­ty­ka­ła się w „Pała­cy­ku”, „Cyga­ne­rii” i „Czar­da­szu”. Każ­dy z nas stu­dio­wał wte­dy, choć pew­nie żaden stu­diów nie skoń­czył, poza „Bejem”, któ­ry jest inży­nie­rem po Poli­tech­ni­ce. W „Pała­cy­ku” po pro­stu dobrze się czu­li­śmy i oczy­wi­ście pili­śmy. Spo­ty­ka­li­śmy się też na jego tyłach, pod mur­kiem na świe­żym powie­trzu, gdy nie było nas stać na „loka­lo­we” alko­ho­le. Rza­dziej bywa­li­śmy w Związ­kach Twór­czych i w „Bał­ty­ku”. Nigdy się nie uma­wia­li­śmy, ale wystar­czy­ło przejść się codzien­nie tą samą tra­są, by bez pro­ble­mu zna­leźć swo­ich.

Jak Rafał odna­lazł się w waszym towa­rzy­stwie?

Nie było z tym żad­ne­go kło­po­tu, bo dobrze się z nim piło, choć był tro­chę szajb­nię­ty. Miał odchy­le­nia psy­chicz­ne – manię samo­bój­czą, ciął się. Kie­dyś po jakiejś impre­zie zosta­li u mnie w domu z Unol­dem, takim pla­sty­kiem, a ja wysze­dłem do pra­cy. Pędzi­łem wów­czas wino, więc wycho­dząc powie­dzia­łem do nich, żeby go nie rusza­li, bo jest jesz­cze nie­doj­rza­łe. Oczy­wi­ście, kie­dy wró­ci­łem do domu zoba­czy­łem, że wypi­li wszyst­ko, a na pod­ło­dze wid­nia­ły spo­re pla­my krwi. Naj­pierw myśla­łem, że pobi­li się mię­dzy sobą, ale oka­za­ło się, że to Woja­czek się pociął. Nic poważ­ne­go sobie jed­nak nie zro­bił, po pro­stu mu odbi­ło.

Wia­do­mo, że Rafał pro­wo­ko­wał też awan­tu­ry. Czy pamię­ta pan takie sytu­acje?

Byli­śmy raczej zgra­ną eki­pą, więc mię­dzy nami nie docho­dzi­ło do poważ­nych spięć. Pamię­tam, że Rafał kie­dyś poszar­pał się z „Bejem”, ale to nie było typo­we mor­do­bi­cie, lecz raczej nie­po­ro­zu­mie­nie.

Co pili­ście?

Naj­czę­ściej pija­li­śmy tanie wina za „Pała­cy­kiem” albo grzań­ce z cyna­mo­nem i goź­dzi­ka­mi w „Pała­cy­ku” na dole. Któ­re­goś dnia wysze­dłem ze zna­jo­mą z kina „Klu­bo­we­go” (dzi­siaj w tym miej­scu jest Teatr Lalek) i na uli­cy spo­tka­li­śmy Rafa­ła. Powie­dział, żeby­śmy poszli z nim na dwo­rzec, bo ma coś dobre­go. Tam zaczął nale­wać nam jakiś alko­hol, a potem podał do wypi­cia. Oka­za­ło się, że to sali­cyl. Zawa­ha­łem się, ale moja towa­rzysz­ka wypi­ła, więc ja też. (śmiech) Nie był dobry, wię­cej nie pró­bo­wa­łem.

Czy Rafał dużo pił?

Dużo i czę­sto, ale zda­rza­ło się, że przez tydzień, dwa w ogó­le nie poka­zy­wał się na „szla­ku”. Wte­dy zda­je się nie pił. Nor­mal­nie w towa­rzy­stwie pił, bo chciał, może nawet musiał… Wyda­je mi się, że Rafał był alko­ho­li­kiem.

Sko­ro więk­szość z was jesz­cze stu­dio­wa­ła albo ima­ła się tyl­ko doryw­czych prac, to skąd mie­li­ście na picie?

No, to zale­ży. Jed­nak jakieś tam pie­nią­dze się zara­bia­ło. A poza tym sta­wiał ten, kto miał. Rafał nato­miast nie stał moc­no z kasą. Wiem, że brał pie­nią­dze od ojca, ale wła­ści­wie cały czas jechał na pożycz­kach.

Czy Rafał robił wra­że­nie zanie­dba­ne­go?

Nie, raczej ubie­rał się este­tycz­nie. Zimą zawsze nosił kożuch, zaś latem, co praw­da, nie cho­dził w mary­nar­kach, ale ubie­rał jakieś kur­tecz­ki albo po pro­stu koszu­le. Był wyso­ki, dobrze zbu­do­wa­ny, z rzad­ką bro­dą. Wyda­wał się zde­cy­do­wa­ny i śmia­ły. Cał­kiem nie­źle się pre­zen­to­wał.

Czy miał wów­czas jakąś kobie­tę?

Miał, pamię­tam, że przy­cho­dzi­ła cza­sem do „Cyga­ne­rii” albo za „Pała­cyk”, ale nie pamię­tam jak się nazy­wa­ła. Nie roz­ma­wia­li­śmy o kobie­tach wca­le.

Więc o czym zwy­kle gada­li­ście z Rafa­łem?

Głów­nie o poezji. Uwiel­biał odczy­ty­wać nam swo­je wier­sze, a my lubi­li­śmy go słu­chać. To był rów­ny kum­pel. Wpraw­dzie jak sobie popił, to go tro­chę nosi­ło, ale nie odsta­wał w tym od innych naszych zna­jo­mych. Roz­ma­wia­li­śmy o wszyst­kim – naj­czę­ściej o książ­kach, fil­mach i innych kole­gach.

Czy Rafał był bystrym czło­wie­kiem?

Tak, ale nie wyróż­niał się inte­li­gen­cją ponad prze­cięt­ną.

A czy cho­dzi­li­ście na jego wie­czo­ry autor­skie?

Zda­rza­ło się. Pamię­tam raz, chy­ba na górze nad PDT, miał wie­czór. Prze­czy­tał swo­je tek­sty, orga­ni­za­tor zebrał pie­nią­dze od publicz­no­ści, dał je Rafa­ło­wi i poszli­śmy pić na ław­kę koło Ope­ry.

Był pan na jego pogrze­bie?

Byli­śmy nie­mal wszy­scy z naszej pacz­ki. Część przy­szła już wcię­ta. Tro­chę też pili­śmy na cmen­ta­rzu. Kil­ka kro­pli wód­ki wla­li­śmy Rafa­ło­wi do gro­bu – „na dro­gę”. A póź­niej poszli­śmy całą gru­pą do „Cyga­ne­rii” napić się, bo było nam smut­no.

Wro­cław, listo­pad 2007


Aleksander Wołejko („Kaskader”)

Sta­ni­sław Bereś i Kata­rzy­na Bato­ro­wicz-Woło­wiec: Jak pan poznał Rafa­ła Wojacz­ka?

Alek­san­der Wołej­ko: Dokład­nie nie pamię­tam, ale pra­co­wa­łem wte­dy w Zakła­dach Kar­to­gra­ficz­nych naprze­ciw­ko „Pała­cy­ku”. Po pra­cy więc zawsze naj­pierw tam sze­dłem. A spo­ty­ka­ła się nas tam spo­ra gru­pa kole­gów. Byli pla­sty­cy: Jasiń­ski-Sze­la, Unold, Rzą­sa; poja­wia­li się pisa­rze, na przy­kład Cha­ciń­ski; stu­den­ci, ale i ludzie róż­nych innych fachów, m.in. „Siniak”, „Azja­ta”. Pod koniec lat 60., wyda­je mi się, zaczął tam regu­lar­nie poja­wić się Rafał.

Dla­cze­go nazy­wa­no pana „Kaska­de­rem”?

Bo nie­dłu­go póź­niej zosta­łem zawo­do­wym kaska­de­rem i tak przez dwa­dzie­ścia lat cią­gną­łem. Teraz jestem na wcze­śniej­szej eme­ry­tu­rze, bo w moim zawo­dzie są takie przy­wi­le­je.

Spo­ty­ka­li­ście się tyl­ko w „Pała­cy­ku”?

Nie. Poru­sza­li­śmy się po tzw. „tra­sie”. Od „Pała­cy­ku”, poprzez „Cyga­ne­rię” i „Cen­tral­ną”, rza­dziej Związ­ki Twór­cze, aż do dwor­ca, gdzie w „Bom­bo­nier­ce” nie­raz spę­dza­li­śmy całą noc, uda­jąc pasa­że­rów. Tam była też restau­ra­cja „Dwor­co­wa”, gdzie kel­ne­rzy poda­wa­li alko­hol w butel­kach po oran­ża­dzie, bo nie wol­no było pić na dwor­cu. Przy­no­si­li do sto­li­ka obiad i oran­ża­dę, więc w ten spo­sób na sto­le mogła stać ofi­cjal­nie wód­ka i żaden mili­cjant nie mógł się przy­cze­pić. Spo­ty­ka­li­śmy się tak­że za „Pała­cy­kiem” na mur­ku.

A zda­rza­ły wam się pro­ble­my z mili­cją?

Zawsze były z nimi jakieś pro­ble­my. Wystar­czy­ło, że sta­ło nas wię­cej niż trzech na uli­cy, a od razu się przy­cze­pia­li i nas legi­ty­mo­wa­li. Kie­dyś sie­dzie­li­śmy więk­szą eki­pą za „Pała­cy­kiem”. Rafał też był. Nagle wje­cha­ła tam tyłem suka mili­cyj­na. Wysia­dło chy­ba z sze­ściu mili­cjan­tów i porucz­nik. Nas sie­dzia­ło zaś tam na mur­ku pew­nie z dzie­się­ciu. Porucz­nik zebrał od nas doku­men­ty. Zaczął czy­tać: „Inży­nier, arty­sta pla­styk, archi­tekt…” itd. Był bar­dzo zasko­czo­ny, że ludzie po stu­diach na mur­ku piją alko­hol. Zwi­nę­li nas do suki i zawieź­li na komi­sa­riat na uli­cę Łąko­wą. Trzy­ma­li nas tam parę godzin. Nie wie­dzie­li­śmy w ogó­le, dla­cze­go to zro­bi­li, bo prze­cież żad­nej awan­tu­ry nie było ani bicia się. Nikt z nas jed­nak nawet nie sta­wiał się przy zwi­ja­niu.

Co naj­czę­ściej pili­ście?

Na dole w „Pała­cy­ku”, w kawiar­ni „Arka”, naj­czę­ściej pili­śmy grzań­ce, na górze piło się inne wina. Sam wola­łem wódecz­kę, ale pija­ło się po pro­stu, co było. Za „Pała­cy­kiem” naj­czę­ściej wina paty­kiem pisa­ne: „Kier”, „Mala­ga”, albo piwo. Na co kto miał pie­nią­dze i co aku­rat chciał.

Jakim face­tem był Rafał? Lubi­li­ście go?

Rafał podo­bał mi się przede wszyst­kim dla­te­go, że był inny. Więk­szość z tych ludzi, któ­rzy się tam spo­ty­ka­li, była prze­cięt­na, a Rafał był nie­prze­wi­dy­wal­ny i nie­co dziw­ny, choć nie umiem tego wyja­śnić. Potra­fił wygar­nąć komuś, jeśli coś mu się nie podo­ba­ło, ale zda­rza­ło się, że był łagod­ny jak bara­nek. Miał takie momen­ty, że przez dwie godzi­ny sie­dział zamy­ślo­ny, jak­by smut­ny i nic nie mówił, tyl­ko słu­chał i kiwał gło­wą.

A zda­rza­ło się, że zacho­wy­wał się agre­syw­nie?

Awan­tu­ry i chry­je nie były jego spo­so­bem na oka­zy­wa­nie emo­cji. Cza­sa­mi jed­nak coś komuś powie­dział do słu­chu. Był postaw­nym, dużym face­tem, więc nie pozwa­lał sobie, żeby byle kto mu pod­ska­ki­wał. Ale nie był chu­li­ga­nem, awan­tur­ni­kiem czy łobu­zem. Raczej był łagod­ny. Nigdy nie widzia­łem, żeby kogoś ude­rzył.

Dużo pił?

Raczej tak, ale nie tak, żeby się upić. Nie cho­dzi­ło mu o to, żeby wypić litra, upodlić się i wywró­cić. Chciał po pro­stu być sta­le pod wpły­wem alko­ho­lu. Dla­te­go nosił przy sobie bute­lecz­kę sali­cy­lu. Kupo­wał, powiedz­my, duże piwo i wle­wał sobie do nie­go kil­ka kro­pel, żeby je wzmoc­nić.

Pró­bo­wał pan spi­ry­tu­su sali­cy­lo­we­go?

Pró­bo­wa­łem raz, wła­śnie z Rafa­łem. Wyda­li mu wów­czas pierw­szy tomik wier­szy i chciał, byśmy uczci­li to w Związ­kach. Zapro­sił mnie i „Sinia­ka”. Po dro­dze zatrzy­ma­li­śmy się przy ławecz­ce, gdzie Woja­czek wycią­gnął bute­lecz­kę sali­cy­lu. Nie wypa­da­ło mu w takim dniu odma­wiać. Spró­bo­wa­łem, ale to było ohydz­two. Naj­gor­sze, że w tych bute­lecz­kach była maleń­ka dziur­ka, więc nie dało się jej jed­nym hau­stem wypić, tyl­ko trze­ba było powo­li sączyć. Na szczę­ście w Związ­kach pili­śmy już nor­mal­ną wód­kę, nawet jakieś jedze­nie było.

Kie­dy wró­ci­łem do domu, mama zapy­ta­ła mnie, dla­cze­go tak pach­nę kwia­ta­mi. Skła­ma­łem oczy­wi­ście, że byłem u kole­gi i ogo­li­łem się. Praw­da jed­nak była taka, że trud­no się pozbyć zapa­chu sali­cy­lu. Dodat­ko­wo chy­ba przez dwa dni kle­iły mi się nie­przy­jem­nie zęby. Wię­cej nie tkną­łem tego świń­stwa.

Czy Rafał pił jesz­cze jakieś inne „wyna­laz­ki”?

Pamię­tam, jak któ­re­goś dnia za „Pała­cy­kiem” powie­dział do mnie: „Olek, idź do PDT‑u i kup mi wodę fry­zjer­ską”. Więc ja mu na to, żeby sam sobie poszedł, ale on wte­dy przy­znał się, że nie może, bo ostat­nim razem eks­pe­dient­ka zapo­wie­dzia­ła, że mu już jej wię­cej nie sprze­da. Posze­dłem więc i popro­si­łem o wodę fry­zjer­ską, a sprze­daw­czy­ni na to: „Ale jaką?”. Zasko­czo­ny zapy­ta­łem: „A jakie są?”, na co ona zaczę­ła wymie­niać: „Lawen­do­wa, brzo­zo­wa, bzo­wa…”. „Wytraw­ną niech pani da!” – rzu­ci­łem. Strasz­nie śmia­ły się te eks­pe­dient­ki. (śmiech) Takie rze­czy, jak widać, Rafał też pijał.

Czy Woja­czek opo­wia­dał o śro­do­wi­sku lite­rac­kim?

Bar­dzo mało. Wła­ści­wie nigdy chy­ba nie sły­sza­łem, żeby coś mówił o kole­gach lite­ra­tach. Na pew­no był zaprzy­jaź­nio­ny ze Sta­siem Cha­ciń­skim, też pisa­rzem. Nawet zda­je się tro­chę pomiesz­ki­wał u nie­go i czę­sto razem pili. Tak napraw­dę wyda­je mi się, że Woja­czek miał swój świat i ani śro­do­wi­sko lite­rac­kie, ani żad­ne
inne go nie obcho­dzi­ło.

A czy śro­do­wi­sko pisa­rzy i wasze krzy­żo­wa­ły się ze sobą?

Trud­no to do koń­ca okre­ślić. Zda­rza­ło się, że się mie­sza­ły, bo prze­cież w tych samych loka­lach się spo­ty­ka­li­śmy, nie­raz też z pisa­rza­mi pili­śmy wód­kę. Ogól­nie jed­nak rzecz bio­rąc, to oni mie­li swój „szlak” od Empi­ku, przez Związ­ki Twór­cze i Klub Dzien­ni­ka­rza, a my swo­ją „tra­sę” od „Pała­cy­ku”, poprzez „Cyga­ne­rię” do „Cen­tral­nej”.

Czy Rafał miał pie­nią­dze?

Zda­rza­ło się, że miał, ale raczej rzad­ko. Nie mia­ło to wte­dy zresz­tą duże­go zna­cze­nia, bo na „tra­sie” zawsze sta­wiał ten, kto miał. Nigdy nie było sytu­acji, żeby ktoś przy­szedł i nie pił z bra­ku kasy. Więk­szość z nas pra­co­wa­ła.

Czy Rafał opo­wia­dał wam kie­dy­kol­wiek o swo­jej rodzi­nie?

Nie­wie­le. Na pew­no nie miał naj­lep­szych rela­cji z bra­tem Andrze­jem. Nie byli skłó­ce­ni, ale tak­że nie przy­jaź­ni­li się bli­sko. O mat­ce zawsze mówił nato­miast cie­pło, z sen­ty­men­tem i miło­ścią.

Czy poznał pan jakieś dziew­czy­ny Rafa­ła?

Zna­łem go parę lat, ale z żad­ną dziew­czy­ną za rącz­kę czy na rand­ce go nie widzia­łem. Nigdy też nie roz­ma­wia­li­śmy o kobie­tach. Czy­ta­łem oczy­wi­ście w Sana­to­rium to, co napi­sał o tej pie­lę­gniar­ce, ale dopie­ro po jego śmier­ci. Rafał był bar­dzo dys­kret­ny w tych spra­wach.

A czy zasta­na­wiał się pan nad tym?

Gejo­wa­ty nie był, to wie­dzie­li­śmy na pew­no, więc nie było się nad czym zasta­na­wiać. (śmiech)

Kto według pana był jego naj­lep­szym kum­plem?

Nie wiem, czy on w ogó­le miał jakie­goś bli­skie­go kole­gę. Dużo cza­su spę­dzał z Cha­ciń­skim… Wiem też, że cza­sem cho­dził do Kier­ca, ale nie wiem, czy to była przy­jaźń, czy tyl­ko zała­twiał u nie­go jakieś swo­je spra­wy zwią­za­ne z pisa­niem.

Czy zauwa­ży­li­ście u Rafa­ła jakieś zabu­rze­nia psy­chicz­ne?

Nie, skąd! Nikt z nas nie uwa­żał, żeby on był stuk­nię­ty czy jakimś psy­cho­lem. Był inny, ale akcep­to­wa­li­śmy go i lubi­li­śmy. Miał tyl­ko skłon­ność do samo­oka­le­cze­nia się, choć ja nigdy tego nie widzia­łem. Kum­ple opo­wia­da­li jed­nak, że cza­sa­mi, gdy zosta­wał u kogoś na noc, potra­fił się pociąć. Wyda­wa­ło mi się, że to był jego spo­sób na roz­ła­do­wa­nie emo­cji. Nigdy jed­nak nie robił tego publicz­nie, nie popi­sy­wał się.

A jak zare­ago­wa­li­ście na wieść o jego samo­bój­stwie?

Pra­wie w ogó­le nie gada­li­śmy na ten temat. Byli­śmy po pro­stu bar­dzo zdzi­wie­ni. Tydzień wcze­śniej pił z nami i gadał. Nic nie wska­zy­wa­ło na to, że coś jest z nim nie w porząd­ku… A tu rap­tem… Pamię­tam, że zebra­li­śmy się wszy­scy, jego zna­jo­mi, i skła­da­li­śmy się na kwia­ty. Był też jeden taki, któ­ry cho­dził i zbie­rał pie­nią­dze na wie­niec, ale zerwał się z tą kasą. Za te pie­nią­dze jesz­cze parę dni urzę­do­wał! (śmiech)

Był pan na pogrze­bie Rafa­ła?

Nie byłem, ale wiem, że poło­wa z naszych przy­szła tam już wcię­ta. Póź­niej piłem za pamięć Wojacz­ka z naszy­mi w „Cyga­ne­rii”. Do dzi­siaj jesz­cze zda­rza­ją nam się roz­mo­wy o Rafa­le z kum­pla­mi z eki­py. Lubi­my powspo­mi­nać te cza­sy, bo to była nasza mło­dość. A Rafał nie był prze­cież byle kim.

Wro­cław, listo­pad 2007


Kazimierz Jasiński-Szela


Sta­ni­sław Bereś, Kata­rzy­na Bato­ro­wicz-Woło­wiec: Czy pamię­ta pan pierw­sze spo­tka­nie z Rafa­łem?

Kazi­mierz Jasiń­ski-Sze­la: Woja­czek poja­wił się w moim życiu nie wia­do­mo skąd i kie­dy. Nie pamię­tam dokład­nie, jak się pozna­li­śmy, bo wia­do­mo jak się wte­dy żyło w PRL‑u… Wro­cław ozna­czał dla nas wów­czas: Kalam­bur, Pała­cyk, Klub Dzien­ni­ka­rza, Klub Związ­ków Twór­czych. Wokół tych miejsc obra­ca­li­śmy się i praw­do­po­dob­nie, w któ­rymś z nich pozna­łem Rafa­ła.

Czy wasza zna­jo­mość się pogłę­bia­ła z cza­sem, czy od razu poczu­li­ście swój swe­go?

Praw­do­po­dob­nie dobra­li­śmy się towa­rzy­sko zgod­nie z zain­te­re­so­wa­nia­mi, ponie­waż wte­dy bar­dzo mod­nie było być poetą, lite­ra­tem, ogól­nie rzecz bio­rąc, twór­cą. To były cza­sy, kie­dy te zawo­dy były sza­no­wa­ne i cenio­ne, choć nie­raz cho­dzi­li­śmy głod­ni i pija­ni. W ten spo­sób hodo­wa­li­śmy tę naszą poetyc­ką bie­dę. Woja­czek nale­żał do tych osób, któ­re ceni­ły sobie suro­wy tryb życia: spa­nie na pod­ło­dze i nie­do­ja­da­nie. Mia­ło to w tam­tych latach wydźwięk poetyc­ki i bio­gra­ficz­ny. Rafał budo­wał w ten spo­sób swo­ją legen­dę, na któ­rą, według mnie, w peł­ni sobie zasłu­żył.

Mówi pan, że Rafał cho­dził głod­ny i źle ubra­ny. Czy nie miał pie­nię­dzy?

Nic wte­dy na to nie wska­zy­wa­ło. Na pew­no nie musiał cho­dzić głod­ny. Rafał po pro­stu lubił akcen­to­wać, że jest bied­nym, mło­dym poetą, nie­mal w sty­lu mło­do­pol­skim. Kre­ował się w ten spo­sób.

Jak nazwał­by pan łączą­cy was typ rela­cji?

Okre­ślił­bym to chy­ba jako bar­dzo moc­ne kole­żeń­stwo. Rafał z wie­lu rze­czy mi się zwie­rzał. Opo­wia­dał, gdzie i z kim był oraz co robił i prze­żył. Przy­pusz­czam, że miał do mnie ogrom­ne zaufa­nie. Bar­dzo dużo opo­wia­dał o swo­jej mat­ce. Czę­sto jeź­dził do niej do Miko­ło­wa i chy­ba dużo z nią roz­ma­wiał. Mówił mi: „Moja mama wszyst­ko wie, nawet o tobie”. Zwie­rzał jej się z wszyst­kich swo­ich wra­żeń, z tego, co go drę­czy­ło.

Czy to była dla pana waż­na zna­jo­mość?

Rafał był mi napraw­dę bli­ską oso­bą. To dzię­ki nie­mu pozna­łem moją żonę. Zauwa­ży­łem, że w tym samym domu, w któ­rym wynaj­mo­wał pokój, przy Lin­de­go 12, miesz­ka – razem z jego kole­żan­ką – bar­dzo ład­na blon­dyn­ka. Dziew­czy­ny się przy­jaź­ni­ły. Zapy­ta­łem więc Wojacz­ka, czy mógł­by mnie z nią poznać. Nie docze­ka­łem się jed­nak odze­wu. Aż któ­re­goś dnia wpa­da do mnie z tą wła­śnie dziew­czy­ną. Mia­łem aku­rat w tym cza­sie jęcz­mień na oku. Uda­ło mu się przy­cią­gnąć do mnie Jadwi­gę, ponie­waż opo­wie­dział jej wzru­sza­ją­cą histo­rię o mala­rzu, któ­ry tra­ci wzrok i jest w związ­ku z tym strasz­nie przy­gnę­bio­ny. Popro­sił ją, aby pomo­gła mu pocie­szyć stra­pio­ne­go arty­stę. Taki oto for­tel obmy­ślił Woja­czek. Tak pozna­łem Jadwi­gę, któ­ra do dzi­siaj jest moją żoną.

Jest pan auto­rem okła­dek do dwóch tomi­ków Rafa­ła. Jakie były oko­licz­no­ści ich powsta­nia?

Kie­dyś sie­dzie­li­śmy u mnie z Unoldem[1] i Wojacz­kiem, któ­ry popro­sił, żebym mu zro­bił okład­kę do dru­gie­go tomiku[2]. Chciał, żeby była skrom­na. Cho­dzi­ło mu jedy­nie o kółecz­ko japoń­skie. Wzią­łem far­by, kawa­łek bry­sto­lu, nakre­śli­łem koło i zapy­ta­łem, czy ta wiel­kość mu odpo­wia­da. Powie­dział, że może być, ale żebym zama­lo­wał je na czer­wo­no. Zro­bi­łem to, ale i nie wypeł­ni­łem go do koń­ca. Poka­za­łem Rafa­ło­wi. Spodo­ba­ło mu się. Powie­dzia­łem więc Unol­do­wi, żeby zapro­jek­to­wał lite­ry do tytu­łu, a on nie­wie­le myśląc naszki­co­wał ich krój. Resz­tę czcio­nek wycię­li­śmy z gazet. Powsta­wa­nie tej okład­ki trwa­ło napraw­dę krót­ko. Potem jakiś inter­pre­ta­tor dopa­trzył się w niej nawet sym­bo­lu hostii.

Nato­miast okład­kę do Któ­re­go nie było[3] zro­bi­łem już po śmier­ci Rafa­ła. Zapro­po­no­wał mi to nie­dłu­go przed samo­bój­stwem. Pani Jani­na Wie­czer­ska z Osso­li­neum, gdzie wyszedł ten tomik, zwró­ci­ła się do mnie w tej spra­wie, ponie­waż dowie­dzia­ła się, że taka była wola Wojacz­ka.

Z kim jesz­cze przy­jaź­nił się Rafał? Czy waż­ni byli dla nie­go ludzie i jak ich trak­to­wał?

Rafał na pew­no nigdy nie miał wro­gów. Wszy­scy go lubi­li. To był czło­wiek, z któ­rym przy­jem­nie było prze­by­wać. Bar­dzo życz­li­wy, wol­ny od zazdro­ści i zawi­ści wobec ludzi. Nie­zwy­kle tole­ran­cyj­ny w sto­sun­ku do zna­jo­mych i kole­gów. Nigdy ich nie oce­niał, nie popra­wiał i nie dora­dzał…

Czy Rafał wypo­wia­dał się gło­śno o wro­cław­skim śro­do­wi­sku lite­rac­kim?

Zawsze bar­dzo dobrze i z wiel­kim sza­cun­kiem mówił o Tymo­te­uszu Kar­po­wi­czu. Jeśli cho­dzi o innych lite­ra­tów, to raczej wypo­wia­dał się… (waha­nie) nie­en­tu­zja­stycz­nie.

Czy był pan świad­kiem jego samo­oka­le­czeń?

Kie­dyś przy­szedł do mnie po nocy spę­dzo­nej w izbie wytrzeź­wień i chciał się wyką­pać. Roze­brał się i sta­nął za sza­fą, gdzie mia­łem tyl­ko zlew z zim­ną wodą. Nie widzia­łem, co robi. Ale ponie­waż dłu­go się nie poja­wiał, zaj­rza­łem tam. Woja­czek, z prze­cię­tą rękę na prze­gu­bie, spusz­czał sobie krew do zle­wu i śmiał się. Powie­dzia­łem mu, że jest moim kole­gą, bar­dzo go lubię, ale jestem wraż­li­wy na takie zacho­wa­nia i żeby przy mnie tego nie robił. Przy oka­zji zoba­czy­łem jego cia­ło – całe było pozna­czo­ne bli­zna­mi. Uzna­łem jed­nak, że to jest jego spra­wa.

Czy myśli pan, że takie zacho­wa­nia wyni­ka­ły z jego wewnętrz­nej potrze­by, czy raczej były kolej­ną grą, kre­acją?

Wyda­je mi się, że te jego cię­cia i oka­le­cze­nia były zawsze na pokaz. Nie przy­pusz­czam, żeby takie rze­czy robił bez świad­ków. To był jedy­nie ele­ment skru­pu­lat­nie budo­wa­nej legen­dy. Praw­do­po­dob­nie i ja byłem po pro­stu jed­nym ze świad­ków.

Żona opo­wie­dzia­ła mi, że któ­re­goś dnia Woja­czek po kłót­ni ze swo­ją ówcze­sną dziew­czy­ną posta­no­wił się zabić. Poszedł do łazien­ki i z miną abso­lut­nie poważ­ną pró­bo­wał się powie­sić na sznur­ku, wiszą­cym nad wan­ną, któ­ry chwi­lę wcze­śniej zerwał się pod cię­ża­rem mokre­go ręcz­ni­ka. Dziew­czy­ny pęka­ły ze śmie­chu, więc Woja­czek obra­ził się i wyszedł z domu, trza­ska­jąc drzwia­mi.

Czy Rafał cier­piał ducho­wo, czy odczu­wał coś na kształt bólu ist­nie­nia?

Rafa­ło­wi zda­rza­ły się sta­ny smut­ku, może nawet melan­cho­lii. Pamię­tam, że czę­sto wte­dy nucił „Modli­twę (Fran­cis Vil­lon)” Buła­ta Oku­dża­wy. W takich momen­tach zawsze ta pio­sen­ka wpa­da­ła mu do gło­wy i nucił ją aż do znu­dze­nia…

Rafał leczył się psy­chia­trycz­nie. Czy w jego zacho­wa­niu coś wska­zy­wa­ło na to, że wyma­ga pomo­cy spe­cja­li­sty?

Wie­dzia­łem o tym, że leczył się psy­chia­trycz­nie, ale jed­no­cze­śnie w jego zacho­wa­niu nie było nicze­go, co wska­zy­wa­ło­by na to, że jest cho­ry. Dla mnie był zwy­czaj­nym, nor­mal­nym czło­wie­kiem. W naszym towa­rzy­stwie nie on jeden pisał wier­sze, więc spe­cjal­nie go to nie wyróż­nia­ło… Praw­do­po­dob­nie Rafał czuł się wiel­kim poetą, ale dla nas był zwy­kłym kum­plem.

Czy­li nikt z wasze­go towa­rzy­stwa nie widział, że Woja­czek potrze­bu­je pomo­cy?

Myślę, że wszy­scy pozwa­la­li mu żyć, tak jak chciał. Nikt nie podej­mo­wał podob­nych prób, ponie­waż uzna­li­śmy, że to jest jego spo­sób na życie. Był poetą, miał swój styl bycia i zosta­wia­ło się go w spo­ko­ju. Nikt z jego kole­gów nie widział powo­du, żeby zmie­niać Rafa­ła.

Co go bawi­ło, a co dener­wo­wa­ło?

Uwiel­biał „ołta­rzyk”, któ­ry zbi­łem ze sta­rych szu­flad i powie­si­łem na ścia­nie w miesz­ka­niu. Do dzi­siaj wisi w mojej pra­cow­ni. Woja­czek z dużym namasz­cze­niem trak­to­wał swój debiu­tanc­ki tomik[4]. Kie­dy przy­niósł mi go z dedy­ka­cją, tro­chę z prze­ko­ry, a tro­chę, żeby mu zro­bić przy­jem­ność, posta­wi­łem go na środ­ku tego spe­cy­ficz­ne­go tryp­ty­ku i zro­bi­łem dyplom, któ­re­go tre­ści już dokład­nie nie pamię­tam. Nie­mniej pada­ły w nim gór­no­lot­ne sło­wa na temat geniu­szu poetyc­kie­go Rafa­ła. Ów dyplom sta­nął obok tomi­ku. Woja­czek, kie­dy poja­wiał się u mnie, czę­sto klę­kał przed tym „ołta­rzem” ku swo­jej czci i wyglą­dał jak­by się modlił. Strasz­nie mnie to bawi­ło, ponie­waż wyglą­da­ło na to, że Rafał trak­to­wał serio coś, co w moim zamy­śle, mia­ło być wyłącz­nie kpi­ną z jego roz­bu­cha­ne­go ego.

Napraw­dę nie zno­sił nato­miast prze­ciw­sta­wia­nia mu się. Bar­dzo bole­śnie odczu­wał jaką­kol­wiek kry­ty­kę na swój albo swo­jej poezji temat. Potra­fił wte­dy być bar­dzo sta­now­czy, pod­nieść głos albo zwy­czaj­nie się obra­zić. Lubił przede wszyst­kim pochwa­ły i uzna­nie.

Ponie­waż moja żona, z któ­rą się przy­jaź­nił, miesz­ka­ła w tym samym domu co Rafał i inte­re­so­wa­ła się poezją, była pierw­szym odbior­cą „świe­żych” wier­szy Rafa­ła. Zda­rzy­ło się, że nie spodo­bał jej się któ­ryś utwór i powie­dzia­ła mu o tym. Obra­ził się na nią, powie­dział, że jest głu­pia i jak się nie zna na poezji, to niech się nie odzy­wa. Taki był.

Czy takie doma­ga­nie się pokla­sku nie było iry­tu­ją­ce?

Jego natręc­two poetyc­kie, jak bym to nazwał, dener­wo­wa­ło mnie tro­chę. Uwa­ża­łem, że takie zacho­wa­nie jest w złym sty­lu, ponie­waż arty­sta, jak­kol­wiek nie był­by pochło­nię­ty wła­sną sztu­ką, nie powi­nien się z nią aż tak bar­dzo obno­sić, a już szcze­gól­nie nie powi­nien być prze­wraż­li­wio­ny na wła­snym punk­cie.

Czy Rafał był czło­wie­kiem agre­syw­nym?

Nie, zde­cy­do­wa­nie nie. Wiem, że zda­rza­ły mu się przy­pad­ki wybi­cia szy­by czy ude­rze­nia kogoś, ale sam nigdy nie byłem świad­kiem podob­nej sce­ny. Uwa­żam jed­nak, że to tak­że były tyl­ko jego zaba­wy, mają­ce na celu zwró­ce­nie na sie­bie uwa­gi.

Zatem nigdy nie wie­dział go pan wyko­rzy­stu­ją­ce­go siłę fizycz­ną?

Była kie­dyś taka sytu­acja, że posta­no­wi­li­śmy z żoną spę­dzić spo­koj­ny wie­czór tyl­ko we dwo­je. Ponie­waż u nas zawsze było dużo ludzi, jed­ni wycho­dzi­li, dru­dzy wcho­dzi­li, więc cza­sa­mi napraw­dę potrze­bo­wa­li­śmy spo­ko­ju i ciszy, zwy­kłej intym­no­ści. Gdy więc tego dnia usły­sze­li­śmy puka­nie do drzwi, sie­dzie­li­śmy cicho i posta­no­wi­li­śmy nie otwie­rać. W drzwiach nie było juda­sza, więc nie wie­dzie­li­śmy, kto za nimi stoi. A tu puka­nie sta­wa­ło się coraz gło­śniej­sze, prze­szło w wale­nie i nagle drzwi zosta­ły wywa­lo­ne z hukiem. Usły­sze­li­śmy: „Jestem!” To był Rafał. Dla nie­go było nie do pomy­śle­nia, że moż­na go nie wpu­ścić do domu.

Jed­ni pamię­ta­ją Rafa­ła jako deli­kat­ne­go, wyjąt­ko­wo wraż­li­we­go chło­pa­ka, inni jako agre­syw­ne­go i bru­tal­ne­go zabi­ja­kę. Skąd taki roz­dź­więk w odbio­rze jego oso­by?

Nie zna­łem i nigdy nie widzia­łem Rafa­ła bru­tal­ne­go. Nie wiem, skąd takie opi­nie, choć oczy­wi­ście sły­sza­łem o tym, że komuś tam wypa­lił papie­ro­sy czy wypił kawę. Może takie zagra­nia nie wszyst­kim się podo­ba­ły.

Któ­re­goś dnia rano wpadł do nas Rafał – wyjąt­ko­wo zado­wo­lo­ny. Opo­wie­dział nam, że spę­dził noc u kole­gi pla­sty­ka, Gie­nia Wój­ci­ka, a ponie­waż ten nie chciał mu zro­bić śnia­da­nia, więc nasi­kał mu w buta i uciekł. Kie­dy to rela­cjo­no­wał, był strasz­nie z sie­bie zado­wo­lo­ny i recho­tał ze śmie­chu. Ale czy to moż­na nazwać bru­tal­nym zacho­wa­niem? Zwy­czaj­ny wygłup, nic wię­cej.

Nie­któ­re zacho­wa­nia Wojacz­ka były jed­nak po pro­stu chu­li­gań­skie. Zda­rza­ło się prze­cież, że ude­rzył kogoś pię­ścią lub rzu­cił w zna­jo­me­go butel­ką. Jak to jest, że przy jed­nych tak się zacho­wy­wał, a przy innych nigdy?

Jeże­li na przy­kład por­tier nie chciał wpu­ścić Rafa­ła do loka­lu, to on, mając prze­wa­gę fizycz­ną, nie robił mu krzyw­dy, tyl­ko wie­szał go za szel­ki na wie­sza­ku. Prze­cież on taki był. Jak do mnie chciał wejść, a drzwi były zamknię­te, to je po pro­stu wywa­żył. Nie uwa­ża­łem tego za bru­tal­ne zacho­wa­nie, choć nie mogło mi się podo­bać. Zna­łem jed­nak Rafa­ła na tyle, żeby przy­jąć, że przy­ja­cie­lo­wi wol­no robić takie rze­czy.

Więk­szo­ścią jego zacho­wań kie­ro­wa­ła chęć zaist­nie­nia w towa­rzy­stwie albo była zwy­czaj­nym, szcze­niac­kim wygłu­pem. Któ­re­goś dnia Jadwi­ga z kole­żan­ką i Rafa­łem szli razem uli­cą. Na środ­ku skrzy­żo­wa­nia przy pl. Kościusz­ki stał mili­cjant, kie­ru­ją­cy ruchem. Na jego widok Woja­czek powie­dział: „Jak chce­cie, to go kop­nę w dupę”. Nie­wie­le myśląc, zro­bił to, co powie­dział. Efekt był oczy­wi­sty: został aresz­to­wa­ny i wpa­ko­wa­ny do suki. Dziew­czy­ny nic nie mogły zro­bić. Potem opo­wia­dał, że wywieź­li go gdzieś za mia­sto, obe­rwał kop­nia­ki i wró­cił do domu pie­szo.

Spo­ty­ka­li­ście się nie tyl­ko w tak zwa­nych kul­tu­ral­nych miej­scach, ale rów­nież np. w knaj­pie dwor­co­wej czy na pero­nach. Dla­cze­go? Do cze­go takie miej­sca były Rafa­ło­wi potrzeb­ne?

Poru­sza­li­śmy się we Wro­cła­wiu po tra­sie, któ­rą nazwa­li­śmy „szla­kiem”. Zaczy­nał się od Pała­cy­ku, poprzez Empik, Klub Dzien­ni­ka­rza i Związ­ki Twór­cze. Na tym „szla­ku” wszy­scy się zawsze mogli­śmy spo­tkać. A na dwo­rzec cho­dzi­li­śmy już po zamknię­ciu tych loka­li. Tam było piwo, ale i duże kolej­ki. Sta­ło się więc za kuflem cza­sa­mi nawet do rana. Oczy­wi­ście był wte­dy czas, żeby poroz­ma­wiać… o wszyst­kim. Mie­li­śmy też swój nie­na­zwa­ny „klub” za Pała­cy­kiem, gdzie piło się i gada­ło na sto­ją­co. Przy­cho­dzi­ło tam bar­dzo róż­no­rod­ne towa­rzy­stwo: poeci, muzy­cy, mala­rze, dru­karz, inni sta­li bywal­cy klu­bów oraz zwy­kli mene­le.

Czy Rafał był alko­ho­li­kiem?

Chy­ba nie był alko­ho­li­kiem, ale pijacz­kiem, tak jak wie­lu z nas wte­dy. Myśmy nie stro­ni­li od alko­ho­lu, był on jak­by ele­men­tem nasze­go sty­lu życia. Przy kie­lisz­ku łatwiej się roz­ma­wia­ło i czło­wiek sta­wał się bar­dziej otwar­ty.

Co pił Rafał?

Naj­czę­ściej pili­śmy beł­ty, czy­li wina paty­kiem pisa­ne, bo były naj­tań­sze. Kosz­to­wa­ły wte­dy jakieś osiem­na­ście, dzie­więt­na­ście zło­tych.

Rafał pijał też wodę brzo­zo­wą, spi­ry­tus sali­cy­lo­wy czy per­fu­my, ale nie dla­te­go, że nie stać go było na coś inne­go. Trak­to­wał to jako rodzaj eks­pe­ry­men­tu. Pamię­tam, że przy­niósł do mnie kie­dyś czte­ry bute­lecz­ki spi­ry­tu­su sali­cy­lo­we­go i zado­wo­lo­ny z sie­bie szyb­ko prze­li­czył, że to odpo­wia­da dwóm litrom wód­ki. Otwo­rzył i zaczął pić. Pomy­śla­łem sobie, że sko­ro on może, to ja też spró­bu­ję. No, ale to się nie nada­wa­ło do picia. Nie wiem, jak on to robił, bo po pierw­szym łyku mia­łem wra­że­nie, że połkną­łem żylet­ki. I dałem sobie spo­kój z tego typu wyczy­na­mi.

Jak Woja­czek trak­to­wał swo­je kobie­ty?

Rafał w sto­sun­ku do kobiet był bar­dzo szar­manc­ki. On w ogó­le był bar­dzo dobrze wycho­wa­ny i nigdy nie pozwa­lał sobie na nie­smacz­ne dow­ci­py na temat kobiet. Jedy­ną dziew­czy­ną Rafa­ła, któ­rą pozna­łem była Tere­sa Ziom­ber, ale rzad­ko mia­łem oka­zje spo­ty­kać ich razem. Nie­wie­le też mogę powie­dzieć na temat tego, jak wyglą­dał ich zwią­zek od wewnątrz, ponie­waż spe­cjal­nie mnie to nie obcho­dzi­ło.

Wiem jed­nak, że tak­że w sto­sun­ku do kobiet potra­fił odgry­wać swo­je kome­dyj­ki. Rafał kie­dyś umó­wił się z Tere­są Ziom­ber w Klu­bie Dzien­ni­ka­rza, gdzie była aku­rat Jadwi­ga. Przy­szedł z szy­ją owi­nię­tą ręcz­ni­kiem, twier­dząc, że potrze­bu­je pomo­cy. Tere­sa bar­dzo się wzbu­rzy­ła i popro­si­ła moją żonę, żeby poje­cha­ła z nim na pogo­to­wie, ponie­waż znów się pociął, a ona nie ma siły prze­ży­wać tego po raz kolej­ny. Dopie­ro na pogo­to­wiu Rafał odwi­nął ręcz­nik i oka­za­ło się, że na szyi miał jedy­nie zaschnię­te strup­ki, któ­re bynaj­mniej nie wska­zy­wa­ły na sil­ne oka­le­cze­nie, a raczej na zwy­czaj­ne zadra­pa­nie. Woja­czek jed­nak, nie chcąc się cał­ko­wi­cie skom­pro­mi­to­wać, zaczął je roz­dra­py­wać, żeby cho­ciaż poja­wi­ła się krew i miał powód wej­ścia do gabi­ne­tu lekar­skie­go. Nic się tak napraw­dę nie sta­ło, chciał tyl­ko w dzie­cin­ny spo­sób zwró­cić na sie­bie uwa­gę.

Czy Rafał lubił ota­czać się kobie­ta­mi?

Na pew­no nie był babia­rzem ani pod­ry­wa­czem. Lubił przede wszyst­kim te kobie­ty, któ­re go kocha­ły. Praw­dzi­wie pra­gnął miło­ści. Jego ego potrze­bo­wa­ło uzna­nia i kobie­ce­go uczu­cia. Takie jest moje zda­nie, ponie­waż o kobie­tach z nim nie roz­ma­wia­li­śmy.

Czy wie­dział pan o jego żonie i dziec­ku?

Wie­dzia­łem, bo mi powie­dział, ale też nigdy nie pod­no­sił tego tema­tu w póź­niej­szych roz­mo­wach. Myślę, że to była dla nie­go mar­gi­nal­na spra­wa. Zda­je się, że to nie było mał­żeń­stwo z miło­ści, a on nie utrzy­my­wał z rodzi­ną żad­ne­go kon­tak­tu po roz­wo­dzie.

Powie­dział pan, że dużo roz­ma­wia­li­ście. A o czym? O poli­ty­ce?

W naszych roz­mo­wach poli­ty­ki nie było wca­le, ponie­waż ona nas zupeł­nie nie obcho­dzi­ła. Głów­nie mówi­li­śmy o dzie­ciń­stwie, o szko­le, o stu­diach. Rafał bar­dzo cenił swo­ich rodzi­ców i bra­ta Andrze­ja. O star­szym bra­cie nato­miast mi opo­wia­dał, że ma inne cele, inną wraż­li­wość niż on, w ogó­le nie wyra­żał się o nim naj­le­piej.

A czy wie­dział pan, że pomię­dzy nim, a jego star­szym bra­tem, Pio­trem, docho­dzi­ło do takich dra­ma­tycz­nych scen jak wybi­ja­nie okien?

Tak, Rafał pochwa­lił się tym wyczy­nem. Twier­dził, że zro­bił to, ponie­waż brat pro­wa­dził miesz­czań­ski tryb życia, miał inne zapa­try­wa­nia na rze­czy­wi­stość i nie rozu­miał go.

I to był powód do wro­go­ści wobec bra­ta?

Nie wiem, czy to była rze­czy­wi­sta wro­gość, taka na gra­ni­cy nie­na­wi­ści. Wyda­je mi się, że był to raczej histe­rycz­ny bunt. Nie sądzę, żeby mię­dzy Rafa­łem a star­szym bra­tem były jakieś sen­sow­ne nie­po­ro­zu­mie­nia.

Czy gdy­by szu­kać miej­sca nazna­cze­nia Rafa­ła jako twór­cy, to nale­ży ich szu­kać w dzie­ciń­stwie?

Nie wiem. Opo­wie­dzia­łem mu kie­dyś histo­rię ze swo­je­go dzie­ciń­stwa o tym, jak woj­ska rosyj­skie wkro­czy­ły do Fram­po­la, moje­go rodzin­ne­go mia­sta. Zaczy­na­ła się wte­dy ofen­sy­wa stycz­nio­wa. Na boisku szkol­nym Rosja­nie zro­bi­li rzeź­nię krów, cie­ląt i innych zwie­rząt gospo­dar­skich. Były roz­pru­wa­ne, ćwiar­to­wa­ne i część mię­sa szła na front, kości i wnętrz­no­ści zama­rza­ły na boisku. Oglą­da­łem to jako dziec­ko. Na Rafa­le ta histo­ria zro­bi­ła ogrom­ne wra­że­nie, bar­dzo się wzru­szył. Był wyjąt­ko­wo wraż­li­wym czło­wie­kiem.

Temat śmier­ci powra­ca w jego twór­czo­ści. Czy w życiu codzien­nym też się z tą śmier­cią „obno­sił”?

Rafał spra­wiał takie wra­że­nie, jak­by cho­dził ze śmier­cią pod rękę. Zawsze akcen­to­wał to, że śmierć jest cały czas za nim, przed nim i z nim. Zda­rza­ły mu się pró­by samo­bój­cze, cza­sa­mi tyl­ko gro­ził, że zro­bi sobie coś złe­go. Nigdy jed­nak nic złe­go się nie sta­ło. Pew­nie dla­te­go tak się do jego gada­nia o śmie­ci przy­zwy­cza­ili­śmy, że aż prze­sta­li­śmy zwra­cać na to uwa­gę… Aż pew­ne­go dnia oka­za­ło się, że Rafał się zabił… To był dla nas szok.

Czy jego zafa­scy­no­wa­nie śmier­cią mia­ło cha­rak­ter twór­czy i było pyta­niem, co jest po dru­giej stro­nie, czy też było jego prze­zna­cze­niem, zna­kiem, że mło­do umrze?

Wyda­wa­ło się, że Rafał jest przy­go­to­wa­ny na wcze­sną śmierć. Nie chciał pozwo­lić sobie na dłu­gie lata życia, pra­gnął tyl­ko zabły­snąć swo­ją poezją i w pew­nym momen­cie skoń­czyć ze sobą. Nie wiem, może on po pro­stu nie wie­dział, co dalej zro­bić ze swo­im życiem, może chciał wszyst­ko zosta­wić w naj­lep­szym momen­cie – roz­kwi­tu wła­snej poezji. Chy­ba takie miał zało­że­nie, tak sobie to wymy­ślił… Rafał nigdy nie robił pla­nów na przy­szłość…

Czy­li samo­bój­stwo Rafa­ła nie było dla pana zasko­cze­niem?

Oczy­wi­ście, że było dla mnie zasko­cze­niem, ale ponie­waż przy­zwy­cza­iłem się do tej jego „opo­wie­ści o śmier­ci”, nie sądzi­łem, że rze­czy­wi­ście ją zre­ali­zu­je.

Mia­łem takie dziw­ne zda­rze­nie po śmier­ci Wojacz­ka. Miesz­ka­łem wte­dy na Świd­nic­kiej, w maleń­kim miesz­ka­niu, któ­re sta­no­wi­ło punkt zbor­ny dla naszych zna­jo­mych. Kie­dy zamy­ka­no wszyst­kie loka­le, a u mnie świe­ci­ło się świa­tło, ozna­cza­ło to, że mogą przyjść i dopeł­nić u mnie pięk­nie-alko­ho­lo­wo roz­po­czę­tą noc. Wła­śnie w nocy, zaraz po wia­do­mo­ści o samo­bój­stwie Rafa­ła wysze­dłem do ustę­pu, któ­ry był na kory­ta­rzu. Chwy­ci­łem za klam­kę, żeby otwo­rzyć drzwi, a one z dużą siłą i trza­skiem zatrza­snę­ły się z powro­tem. Krzyk­ną­łem w pani­ce: „Rafał!” Pobie­głem do żony i powie­dzia­łem jej, co się sta­ło. Potem spo­koj­nie spraw­dzi­li­śmy i oka­za­ło się, że tam po pro­stu zro­bił się prze­ciąg. Ta sytu­acja świad­czy jed­nak jasno o tym, jak prze­ży­łem śmierć Rafa­ła.

Do dzi­siaj są wąt­pli­wo­ści, czy ta śmierć nie była wyni­kiem kolej­ne­go „teatru” Rafa­ła. Czy jego samo­bój­stwo mogło być nie­za­mie­rzo­ne?

Wyda­je mi się, że to była kolej­na gra ze śmier­cią. Tym razem się nie powio­dła, bo nikt nie przy­szedł na czas, nikt nie potrak­to­wał poważ­nie dźwię­ku ude­rza­ją­cej o ścia­nę popiel­nicz­ki, bio­rąc to z pew­no­ścią za kolej­ną „zaba­wę” Rafa­ła…

Czy jego pogrzeb był waż­nym wyda­rze­niem dla wasze­go śro­do­wi­ska?

Zde­cy­do­wa­nie tak. Zja­wi­ło się cało śro­do­wi­sko twór­cze, wszy­scy kole­dzy. Zapa­mię­ta­łem zabaw­ną sytu­ację, któ­ra się tam wyda­rzy­ła. Woja­czek był bar­dzo wyso­ki, więc i jego trum­na mia­ła jakieś dwa metry, a grób wyko­pa­no za krót­ki. W pod­nio­słej i żałob­nej atmos­fe­rze musia­no powięk­szać wykop. Pamięt­ne sta­ły się sło­wa ojca Rafa­ła: „W życiu się nie mie­ścił i w gro­bie się nie mie­ści”.

Kim dla pana i pań­skiej żony, Jadwi­gi, był Woja­czek? Kogo zna­li­ście?

Zna­li­śmy Rafa­ła Wojacz­ka – poetę. Czło­wie­ka, któ­ry zma­gał się z cza­sem i swo­ją wraż­li­wo­ścią.
Żona trak­to­wa­ła Rafa­ła tak jak my wszy­scy, z pew­ną rezer­wą, wręcz pobła­ża­niem, ponie­waż absor­bo­wał nas sobą, ale nie spo­sób było trak­to­wać wszyst­kie­go, co robił i mówił poważ­nie. Żona bar­dzo go lubi­ła, ale odno­si­ła się do nie­go tro­chę jak do duże­go dziec­ka. On ją po pro­stu praw­dzi­wie bawił.

Co myśli pan o fil­mie Majew­skie­go Woja­czek?

W cało­ści nigdy go nie obej­rza­łem, ponie­waż obraz Rafa­ła, któ­ry jest tam przed­sta­wio­ny, nie ma nic wspól­ne­go z tym czło­wie­kiem, któ­re­go ja zna­łem. W tym fil­mie jest chy­ba wię­cej fabu­ły, odło­wio­nej sen­sa­cji niż głę­bi. Dla mnie za dużo rze­czy w tej pro­duk­cji nie zga­dza się z rze­czy­wi­sto­ścią…

Wro­cław, luty 2006

Przy­pi­sy:

[1] Leszek Unold – arty­sta pla­styk.

[2] R. Woja­czek, Inna Baj­ka, Wro­cław 1970.

[3] R. Woja­czek, Któ­re­go nie było, Wro­cław 1972.

[4] R. Woja­czek, Sezon, Kra­ków 1969.

Powiązania

Człowiek uśmiechu

wywiady / o książce Jean Ward Joanna Lisiewicz

Roz­mo­wa Joan­ny Lisie­wicz i Jean Ward, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wier­sze ostat­nie Tade­usza Róże­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 30 wrze­śnia 2024 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 33 Joanna Mueller

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Joanna Mueller

Trzy­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 29.

Więcej

Same dreszcze

wywiady / o książce Juliusz Pielichowski Krzysztof Siwczyk

Roz­mo­wa Juliu­sza Pie­li­chow­skie­go z Krzysz­to­fem Siw­czy­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Krzysz­to­fa Siw­czy­ka Na prze­cię­ciu arte­rii, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 wrze­śnia 2024 roku.

Więcej

Strona A, strona B nr 104: Rusza 20 Połów. Wydaj debiutancką książkę w Biurze Literackim

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

104. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Śmianko przez łzy, czyli Gryczanka superbajaderka

wywiady / o książce Aleksandra Kasprzak Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Alek­san­drą Kasprzak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wydrąż mi rodzi­nę w serze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 wrze­śnia 2024 roku.

Więcej

Przyszłość literatury: esej na otwarcie TransPortu Literackiego 29

nagrania / transPort Literacki Inga Iwasiów Malina Midera

Esej Ingi Iwa­siów otwie­ra­ją­cy festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 29. Muzy­ka Mali­na Mide­ra.

Więcej

Strona A, strona B nr 103: Kasprzak, Siwczyk, Różewicz

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

103. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Ten pies imieniem Rimbaud i inne metale ciężkie

utwory / premiery w sieci Konstanty Famulski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Kon­stan­te­go Famul­skie­go Ten pies imie­niem Rim­baud i inne meta­le cięż­kie. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie przed debiu­tem wier­szem 2024”.

Więcej

Trzewia

utwory / premiery w sieci Aleksandra Paduch

Pre­mie­ro­wa pro­za Alek­san­dry Paduch Trze­wia. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie przed debiu­tem pro­zą 2024”.

Więcej

Poeta imieniem Konstanty

recenzje / ESEJE Kira Pietrek

Impre­sja Kiry Pie­trek na temat poezji Kon­stan­te­go Famul­skie­go, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nia przed debiu­tem wier­szem 2024”.

Więcej

Jedzenie staje się tu budulcem świata

recenzje / ESEJE Eliza Kącka

Impre­sja Eli­zy Kąc­kiej na temat pro­zy Alek­san­dry Paduch, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nia przed debiu­tem pro­zą 2024”.

Więcej

Owoce

utwory / premiery w sieci Małgorzata Bożek

Pre­mie­ro­wa pro­za Mał­go­rza­ty Bożek Owo­ce. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie przed debiu­tem pro­zą 2024”.

Więcej

Szczelina kobiety i języka

recenzje / ESEJE Beata Stasińska

Impre­sja Beaty Sta­siń­skiej na temat pro­zy Mał­go­rza­ty Bożek, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Przed debiu­tem pro­zą 2024”

Więcej

Odpadło pół ziemi

utwory / premiery w sieci Andrzej Ilczewski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Andrze­ja Ilczew­skie­go Odpa­dło pół zie­mi. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie przed debiu­tem wier­szem 2024”.

Więcej

Z ukosa

recenzje / ESEJE Przemysław Owczarek

Impre­sja Prze­my­sła­wa Owczar­ka na temat poezji Andrze­ja Ilczew­skie­go, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nia przed debiu­tem wier­szem 2024”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 32 Marcin Czerniawski, Agata Dyczko, Karolina Krasny, Ewa Tondys-Kohmann, Łukasz Wojtysko

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Autobiografia śmierci

nagrania / transPort Literacki Kacper Bartczak Kim Hyesoon Lynn Suh

Spo­tka­nie z udzia­łem Kim Hyeso­on, Lyn­na Suh, Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Połow 2010

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Mar­ci­na Bie­sa, Mar­ty­ny Buli­żań­skiej, Krzysz­to­fa Dąbrow­skie­go, Rafa­ła Gawi­na, Mar­ty­ny Kul­bac­kiej, Mariu­sza Par­ty­ki, Bar­to­sza Sadul­skie­go, Krzysz­to­fa Sze­re­me­ty, Fili­pa Wyszyń­skie­go i Domi­ni­ka Żybur­to­wi­cza pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Preparaty, Ekran, Widmo

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Agniesz­ki Mira­hi­ny i Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Strona A, strona B nr 101: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

101. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 100: Podsumowanie TransPortu Literackiego 29

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

100. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

kwiaty pod nóż

utwory / premiery w sieci Natalia Szumna

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Nata­lii Szum­nej kwia­ty pod nóż. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Słone

utwory / premiery w sieci Aneta Sarnowska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Ane­ty Sar­now­skiej Sło­ne. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier-szem 2023”.

Więcej

„śniło mi się, że wojna była niczyja”

recenzje / IMPRESJE Klaudia Pieszczoch Paulina Pidzik

Impre­sja Pau­li­ny Pidzik i Klau­dii Piesz­czoch na temat poezji Nata­lii Szum­nej, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

W rytmie przypływów i odpływów

recenzje / IMPRESJE Karolina Kapusta

Impre­sja Karo­li­ny Kapu­sty na temat poezji Ane­ty Sar­now­skiej, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Rytuały przeżywania smutku

recenzje / ESEJE Lucyna Nawarecka

Recen­zja Lucy­ny Nawa­rec­kiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Aga­ty Dycz­ko Żuko­wo, któ­ra uka­za­ła się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Matka, mantra, matematyka

recenzje / ESEJE Karolina Kurando

Recen­zja Karo­li­ny Kuran­do, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się 1 lip­ca 2024 roku.

Więcej

O krok od porcelany

recenzje / ESEJE Agnieszka Waligóra

Recen­zja Agniesz­ki Wali­gó­ry, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się 1 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Namiętność, przemoc i brak zrozumienia, czyli ciemniejsza strona miłości

recenzje / ESEJE Klaudia Czaboryk

Recen­zja Klau­dii Cza­bo­ryk, towa­rzy­szą­ce pre­mie­rze książ­ki Bjør­na Rasmus­se­na Skó­ra to ela­stycz­na osło­na, któ­ra ota­cza całe cia­ło w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 czerw­ca 2024.

Więcej

Kapliczny mrok

recenzje / ESEJE Joanna Soćko

Recen­zja Joan­ny Soć­ko, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Skry na mrok Doire­ann Ní Ghrío­fa w tłu­ma­cze­niu Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Egzotyczne, bliskie, nasze

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kil­ling Kano­ko Hiro­mi Itō w tłu­ma­cze­niu Anny Zalew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Ta ostatnia rozmowa

wywiady / o książce Jakub Skurtys Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa i Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2023, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 lip­ca 2024 roku.

Więcej

Poezję mamy we krwi

wywiady / o książce Doireann Ní Ghríofa Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Jerze­go Jar­nie­wi­cza z Doire­ann Ní Ghrío­fa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Skry na mrok Doire­ann Ní Ghrío­fa w tłu­ma­cze­niu Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Opowieści z życia

wywiady / o książce Anna Zalewska Hiromi Itō

Roz­mo­wa Anny Zalew­skiej z Hiro­mi Itō, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kil­ling Kano­ko Hiro­mi Itō w tłu­ma­cze­niu Anny Zalew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Książek nie trzeba ograniczać

wywiady / o książce Agnieszka Smarzewska Rūta Briede

Roz­mo­wa Agniesz­ki Sma­rzew­skiej z Rūtą Brie­de, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pies, któ­ry roz­we­se­lił smut­ki Rūty Brie­de w tłu­ma­cze­niu Agniesz­ki Sma­rzew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 maja 2024 roku.

Więcej

Nowy europejski kanon literacki: Viola i Niebieski

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Mat­teo Bus­so­li, Kata­rzy­ny Skór­skiej i Joan­ny Roszak w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 31 Paulina Pidzik

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

cierpkie

nagrania / stacja Literatura Marlena Niemiec Resina

Czy­ta­nie z książ­ki „cierp­kie” z udzia­łem Mar­le­ny Nie­miec w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 30 Marlena Niemiec

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Trzy­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko

nagrania / transPort Literacki Joanna Łańcucka Joanna Mueller Resina

Czy­ta­nie z książ­ki „Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko” z udzia­łem Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

(miejsca ich jesiony)

nagrania / transPort Literacki Paulina Pidzik Resina

Czy­ta­nie z książ­ki (miej­sca ich jesio­ny) z udzia­łem Pau­li­ny Pidzik w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Życie pisarza to pokój hotelowy o znośnym standardzie, gdzie nie zawsze jest uroczo i miło

wywiady / o książce Aleksandra Gieczys-Jurszo Inga Iwasiów

Roz­mo­wa Alek­san­dry Gie­czys-Jur­szo z Ingą Iwa­siów, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ingi Iwa­siów Widok z okna w podró­ży służ­bo­wej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 maja 2024 roku.

Więcej

Grzebanie w ziemi, słuchanie kamieni

wywiady / o pisaniu Kamil Plich Łukasz Woźniak

Roz­mo­wa Kami­la Pli­cha z Łuka­szem Woź­nia­kiem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Żuk w pudełku

wywiady / o pisaniu Edyta Ołdak Małgorzata Kośla

Roz­mo­wa Mał­go­rza­ty Kośli z Edy­tą Ołdak, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Fabuła i dokument, czyli o podróżach służbowych Ingi Iwasiów

recenzje / ESEJE Barbara Elmanowska

Recen­zja Bar­ba­ry Elma­now­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ingi Iwa­siów Widok z okna w podró­ży służ­bo­wej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 maja 2024 roku.

Więcej

Oto jest pisanie

recenzje / IMPRESJE Iwona Bassa

Impre­sja Iwo­ny Bas­sy na temat pro­zy Justy­ny Machaj, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Mierzyć się z nurtem

recenzje / IMPRESJE Antonina Tosiek

Impre­sja Anto­ni­ny Tosiek na temat poezji Aga­ty Ewy Kor­dec­kiej, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Death is not the end

recenzje / IMPRESJE Grzegorz Olszański

Impre­sja Grze­go­rza Olszań­skie­go na temat pro­zy Paw­ła Naj­ge­bau­era, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Hänsel und Gretel jako metoda

recenzje / IMPRESJE Aleksander Trojanowski

Impre­sja Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go na temat poezji Moni­ki Bistu­ły, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Szczeliny widzenia

recenzje / IMPRESJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Edy­ty Ołdak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Neuroprzekaźnik musów. O „Umalmu” Łukasza Woźniaka

recenzje / IMPRESJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Łuka­sza Woź­nia­ka, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Karnisz i ćwiczenia z aktywnej nadziei

recenzje / ESEJE Małgorzata Wójcik-Dudek

Recen­zja Mał­go­rza­ty Wój­cik-Dudek towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pies, któ­ry roz­we­se­lił smut­ki Rūty Brie­de w tłu­ma­cze­niu Agniesz­ki Sma­rzew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 maja 2024 roku.

Więcej

Węgierskie lato

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Zsó­fii Bal­li, Istvána Kovác­sa, Péte­ra Kán­to­ra i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Dziewczynka ze szklanych butelek (fragment)

utwory / premiery w sieci Justyna Machaj

Pre­mie­ro­wa pro­za Justy­ny Machaj Dziew­czyn­ka ze szkla­nych bute­lek. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

tylko to co się rusza (fragment poematu)

utwory / premiery w sieci Agata Ewa Kordecka

Pre­mie­ro­wy frag­ment poema­tu Aga­ty Ewy Kor­dec­kiej tyl­ko to co się rusza. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Zielona kurtka

utwory / premiery w sieci Paweł Najgebauer

Pre­mie­ro­wa pro­za Paw­ła Naj­ge­bau­era Zie­lo­na kurt­ka. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Freja i inne

utwory / premiery w sieci Monika Bistuła

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Moni­ki Bistu­ły Fre­ja i inne. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Ceremonie na trapezie

utwory / premiera w sieci z Połowu Edyta Ołdak

Pre­mie­ro­wa pro­za Edy­ty Ołdak Cere­mo­nie na tra­pe­zie. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Umalmu

utwory / premiera w sieci z Połowu Łukasz Woźniak

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Łuka­sza Woź­nia­ka z tomu Umal­mu. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Kwiat

utwory / zapowiedzi książek Bjørn Rasmussen Bogusława Sochańska

Frag­men­ty książ­ki Bjør­na Rasmus­se­na Skó­ra jest ela­stycz­ną powło­ką, któ­ra ota­cza całe cia­ło w tłu­ma­cze­niu Bogu­sła­wy Sochań­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Finansowanie festiwali, nagród i projektów literackich

debaty / ankiety i podsumowania Aleksandra Szymańska

Głos Alek­san­dry Szy­mań­skiej w deba­cie „Przy­szłość lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Złodziejka matek

utwory / premiera w sieci z Połowu Magdalena Genow

Pre­mie­ro­wa pro­za Mag­da­le­ny Genow Zło­dziej­ka matek. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 29 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

zemla vulgaris

nagrania / stacja Literatura Katarzyna Szweda Resina

Czy­ta­nie z książ­ki zemla vul­ga­ris z udzia­łem Kata­rzy­ny Szwe­dy w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 28 Jakub Pszoniak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Dwu­dzie­sty ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

lorem ipsum

nagrania / stacja Literatura Jakub Pszoniak Resina

Czy­ta­nie z książ­ki lorem ipsum z udzia­łem Jaku­ba Pszo­nia­ka ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Poeci na nowy wiek

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Justy­ny Bar­giel­skiej, Mag­da­le­ny Biel­skiej, Jac­ka Deh­ne­la, Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Julii Fie­dor­czuk, Kon­ra­da Góry, Łuka­sza Jaro­sza, Bar­to­sza Kon­stra­ta, Szcze­pa­na Kopy­ta, Joan­ny Lech, Agniesz­ki Mira­hi­ny, Joan­ny Muel­ler, Edwar­da Pase­wi­cza, Anny Pod­cza­szy, Toma­sza Puł­ki, Bian­ki Rolan­do, Rober­ta Rybic­kie­go, Paw­ła Sar­ny, Julii Szy­cho­wiak, Joan­ny Wajs, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Indi­go Tree pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

gatunki anadromiczne

utwory / premiera w sieci z Połowu Karol Brzozowski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Karo­la Brzo­zow­skie­go z tomu gatun­ki ana­dro­micz­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Skry na mrok

utwory / zapowiedzi książek Doireann Ní Ghríofa Jerzy Jarniewicz

Frag­men­ty książ­ki Skry na mrok Doire­ann Ní Ghrío­fa w tłu­ma­cze­niu Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Killing Kanoko

utwory / zapowiedzi książek Anna Zalewska Hiromi Itō

Frag­men­ty książ­ki Kil­ling Kano­ko Hiro­mi Itō w tłu­ma­cze­niu Anny Zalew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 czerw­ca 2024 roku.

Więcej

Metamorfozy i wyobraźnia przeciwko poczuciu braku

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Mag­da­le­ny Genow, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Pod prąd, w nieważkość. O „gatunkach anadromicznych” Karola Brzozowskiego

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Karo­la Brzo­zow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Taki jeden, na naszych oczach (zdefiniuj „taki”, zdefiniuj „oczy” itd.)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki pamięć niczy­ja, cia­ło moje Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Wieloryb jako katedra

recenzje / ESEJE

Recen­zja Syl­wii Sie­dlec­kiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zwie­rzę­ta apo­kry­ficz­ne Dymi­ty­ra Kena­ro­wa w tłu­ma­cze­niu Mag­da­le­ny Pytlak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Kiedy patrzę na kogoś zastanawiam się, jakim był dzieckiem

wywiady / o pisaniu Maciej Wnuk Magdalena Genow

Roz­mo­wa Macie­ja Wnu­ka z Mag­da­le­ną Genow, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Milczenie w tle

wywiady / o pisaniu Karol Brzozowski Łukasz Woźniak

Roz­mo­wa Łuka­sza Woź­nia­ka z Karo­lem Brzo­zow­skim, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Chciałem przylgnąć do świata

wywiady / o książce Przemysław Suchanecki Roman Honet

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki pamięć niczy­ja, cia­ło moje Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Pozwalam każdemu z języków by mnie poprowadził

wywiady / o książce Dymityr Kenarow Magdalena Pytlak

Roz­mo­wa Mag­da­le­ny Pytlak z Dymi­ty­rem Kena­ro­wem, towa­rzy­sza­ca pre­mie­rze książ­ki Zwie­rzę­ta apo­kry­ficz­ne Dymi­ty­ra Kena­ro­wa w tłu­ma­cze­niu Mag­da­le­ny Pytlak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Co dalej z księgarniami? Kiedy drzewo staje się książką – księgarnia jako wcielenie lasu

debaty / ankiety i podsumowania Rafał Rutkowski

Głos Rafa­ła Rut­kow­skie­go w deba­cie „Przy­szłość lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Pisarstwo maksymalnej bliskości

wywiady / o książce Lisa Kränzler

Roz­mo­wa Doro­ty Stro­iń­skiej z Lisą Krän­zler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ponie­wcza­sie Lisy Krän­zler w tłu­ma­cze­niu Doro­ty Stro­iń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 mar­ca 2024 roku.

Więcej

Pospieszny Legnica-Wroclaw

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis roz­mo­wy z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jolan­ty Kowal­skiej, Kuby Mikur­dy, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas festi­wa­lu Port Wro­cław 2010.

Więcej

Zaproszenie do wspólnej podróży

recenzje / ESEJE Jakub Pszoniak

Impre­sja Jaku­ba Pszo­nia­ka na temat poezji Micha­ła Dzie­dzi­ca, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Krainy wyobrażone i sieci

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Macie­ja Wnu­ka, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Ulotne, kruche, krwiste

recenzje / ESEJE Klaudia Cierluk

Recen­zja Klau­dii Cier­luk, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ponie­wcza­sie Lisy Krän­zler w tłu­ma­cze­niu Doro­ty Stro­iń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 mar­ca 2024 roku.

Więcej

Rzecz o poezji

recenzje / ESEJE Rafał Koschany

Recen­zja Rafa­ła Koscha­ne­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Poezja w odcin­kach. Wier­sze w cza­sach Net­fli­xa Joan­ny Roszak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Groteska, oniryzm i…

recenzje / ESEJE Edward Pasewicz

Impre­sja Edwar­da Pase­wi­cza na temat pro­zy Damia­na Kory­la, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Głos z ulicy

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Impre­sja Joan­ny Roszak na temat poezji Klau­dy­ny Saczuk, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 25 Joanna Roszak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Głodni

nagrania / transPort Literacki Iwona Bassa Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Głod­ni z udzia­łem Iwo­ny Bas­sy w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 26 Iwona Bassa

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

om

nagrania / transPort Literacki Joanna Roszak Resina

Czy­ta­nie z książ­ki om z udzia­łem Joan­ny Roszak w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Widok z okna w podróży służbowej

utwory / zapowiedzi książek Inga Iwasiów

Frag­men­ty książ­ki Ingi Iwa­siów Widok z okna w podró­ży służ­bo­wej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 maja 2024 roku.

Więcej

Polly Pocket

utwory / premiery w sieci Marta Jagniewska

Pre­mie­ro­wa pro­za Mar­ty Jagniew­skiej Pol­ly Pocket. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

tajanie

utwory / premiery w sieci Michał Dziedzic

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Micha­ła Dzie­dzi­ca taja­nie. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Senioriada – Rozdział X (fragment)

utwory / premiery w sieci Damian Koryl

Pre­mie­ro­wa pro­za Damia­na Kory­la Senio­ria­da. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Miejsca odległe

utwory / premiera w sieci z Połowu Maciej Wnuk

Pre­mie­ro­wa pro­za Macie­ja Wnu­ka Miej­sca odle­głe. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Pies, który rozweselił smutki

utwory / zapowiedzi książek Agnieszka Smarzewska Rūta Briede

Frag­men­ty książ­ki Pies, któ­ry roz­we­se­lił smut­ki Rūty Brie­dew tłu­ma­cze­niu Agniesz­ki Sma­rzew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

jednostki gołębie

utwory / premiery w sieci Klaudyna Saczuk

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Klau­dy­ny Saczuk jed­nost­ki gołę­bie. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Zaglądać ciągle w inne światy

wywiady / o pisaniu Aleksandra Kasprzak Maciej Wnuk

Roz­mo­wa Oli Kasprzak z Macie­jem Wnu­kiem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Rekordy z poezją

wywiady / o książce Joanna Roszak Ola Kołodziejek

Roz­mo­wa Oli Koło­dzie­jek z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Poezja w odcin­kach. Wier­sze w cza­sach Net­fli­xa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 mar­ca 2024 roku.

Więcej

Przyszłość czytelnictwa. Kto będzie czytać książki i uczestniczyć w życiu literackim?

debaty / ankiety i podsumowania Maria Deskur

Głos Marii Deskur w deba­cie „Przy­szłość lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Przyszłość bibliotek i udostępniania publikacji

debaty / ankiety i podsumowania Roman Wojciechowski

Głos Roma­na Woj­cie­chow­skie­go w deba­cie „Przy­szłość lite­ra­tu­ry”.

Więcej

Serce poezji

recenzje / ESEJE Agnieszka Waligóra

Recen­zja Agniesz­ki Wali­gó­ry, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czer­wo­ny śli­ski pałac Ievy Tole­iky­tė w tłu­ma­cze­niu Domi­ni­ki Jagieł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 5 lute­go 2024 roku.

Więcej

Tu przemawia dzikie serce

recenzje / ESEJE Marek Bieńczyk

Recen­zja Mar­ka Bień­czy­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Powieść o nas

recenzje / ESEJE Filip Łobodziński

Impre­sja Fili­pa Łobo­dziń­skie­go na temat pro­zy Kry­sty­ny Czar­nec­kiej, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Ciało, które zmienia język

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Mał­go­rza­ty Kośli, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Kami­la Pli­cha, lau­re­ata 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Precyzyjnie, bez cynizmu

recenzje / ESEJE Antonina Tosiek

Impre­sja Anto­ni­ny Tosiek na temat poezji Pio­tra Okniń­skie­go, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Nowy europejski kanon literacki: Rozcierki z ziemi, Moja mama wie, co się wyprawia w miastach, Real

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Char­lot­te Van Den Bro­eck, Rad­mi­li Petro­vić, Jana Škro­ba oraz Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 24 Zofia Bałdyga, Olga Niziołek, Aleksandra Wojtaszek

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Wiersze jak odłamki

wywiady / o książce Ieva Toleikytė

Roz­mo­wa Sau­liu­sa Vasi­liau­ska­sa z Ievą Tole­iky­tė, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czer­wo­ny śli­ski pałac Ievy Tole­iky­tė w tłu­ma­cze­niu Domi­ni­ki Jagieł­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 5 lute­go 2024 roku.

Więcej

Czołgacz, pełzacz, tropiciel

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Owczarek

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Prze­my­sła­wem Owczar­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Fantazje są nieskończone

wywiady / o pisaniu Magdalena Genow Małgorzata Kośla

Roz­mo­wa Mag­da­le­ny Genow z Mał­go­rza­tą Koślą, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Poezja rzutu kijem

wywiady / o pisaniu Julia Jankowska Kamil Plich

Roz­mo­wa Julii Jan­kow­skiej z Kami­lem Pli­chem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

ruń

nagrania / transPort Literacki Klaudia Pieszczoch

Czy­ta­nie z książ­ki ruń z udzia­łem Klau­dii Piesz­czoch w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 27 Klaudia Pieszczoch

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Wiersze ostatnie (1)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Frag­men­ty książ­ki Tade­usza Róże­wi­cza Wier­sze ostat­nie, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

mniej

utwory / premiery w sieci Piotr Okniński

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Pio­tra Okniń­skie­go mniej. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Garamore

utwory / premiery w sieci Krystyna Czarnecka

Pre­mie­ro­wa pro­za Kry­sty­ny Czar­nec­kiej Gara­mo­re. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

mokre wilgotne (fragment)

utwory / premiera w sieci z Połowu Małgorzata Kośla

Pre­mie­ro­wa pro­za Mał­go­rza­ty Kośli mokre wil­got­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

państwa miasta i okolice

utwory / premiera w sieci z Połowu Kamil Plich

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Kami­la Pli­cha pań­stwa mia­sta i oko­li­ce. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Zwierzęta apokryficzne (1)

utwory / zapowiedzi książek Dymityr Kenarow Magdalena Pytlak

Frag­men­ty książ­ki Zwie­rzę­ta apo­kry­ficz­ne Dimi­ty­ra Kena­ro­wa w tłu­ma­cze­niu Mag­da­le­ny Pytlak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 kwiet­nia 2024 roku.

Więcej

Słoń i kwiat

dzwieki / WYDARZENIA Brian Patten Piotr Sommer

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Pio­tra Som­me­ra pod­czas Por­tu Wro­cław 2010.

Więcej

Przyszłość literatury: wprowadzenie

debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta

Wpro­wa­dze­nie do deba­ty „Przy­szłość lite­ra­tu­ry” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Nowy europejski kanon literacki: Trupi bieg, Świerzb, Emily forever

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Bene­de­ka Tot­tha, Fríðy Ísberg, Marii Navar­ro Ska­ran­ger, Ingi Iwa­siów w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 22 Jacek Godek, Katarzyna Skórska, Elżbieta Sobolewska

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

żal, może on

nagrania / transPort Literacki Resina Roman Honet

Czy­ta­nie z książ­ki żal, może on z udzia­łem Roma­na Hone­ta w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kry­sty­ny Miło­będz­kiej i Boh­da­na Zadu­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

94. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Wahadło otwiera swoje pąki

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recen­zja Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pomyśl cia­ło jako czół­no, któ­re pło­nie Jaku­ba Gra­bia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Słodycz mroczna i zabójcza. „jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata” Oli Lewandowskiej

recenzje / ESEJE Agnieszka Waligóra

Recen­zja Agniesz­ki Wali­gó­ry, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata Oli Lewan­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Mężowie i żony. Jedenaście opowieści z wnętrza patriarchatu

recenzje / ESEJE Monika Ładoń

Recen­zja Moni­ki Ładoń, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mój pan mąż Rume­ny Buža­ro­vskiej w tłu­ma­cze­niu Doro­ty Jovan­ki Ćir­lić, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Chłopackość

recenzje / ESEJE Barbara Klicka

Impre­sja Bar­ba­ry Klic­kiej na temat pro­zy Arka­diu­sza Kowa­li­ka, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

„odśmierć mnie znajdź szczelinę”

recenzje / ESEJE Klaudia Pieszczoch Paulina Pidzik

Impre­sja Pau­li­ny Pidzik i Klau­dii Piesz­czoch na temat poezji Marii Rości­szew­skiej, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Moja reakcja na. O „bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Julii Jan­kow­skiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Poezja to widzenie buzi w tym tęczu

wywiady / o książce Jakub Grabiak Michał Mytnik

Roz­mo­wa Micha­ła Myt­ni­ka z Jaku­bem Gra­bia­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Pomyśl cia­ło jako czół­no, któ­re pło­nie Jaku­ba Gra­bia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Tumblr, trzepaki i male gaze

wywiady / o książce Maria Halber Ola Lewandowska

Roz­mo­wa Marii Hal­ber z Olą Lewan­dow­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata Oli Lewan­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Codzienna walka z dysfunkcyjnym systemem

wywiady / o książce Dorota Jovanka Ćirlić Rumena Bužarovska

Roz­mo­wa Doro­ty Jovan­ki Ćir­lić z Rume­ną Buža­ro­vską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Mój pan mąż Rume­ny Buža­ro­vskiej w tłu­ma­cze­niu Doro­ty Jovan­ki-Ćir­lić, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Skutkiem ubocznym jest generowanie głębi

wywiady / o pisaniu Aleksandra Górecka Julia Jankowska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Górec­kiej z Julią Jan­kow­ską, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Katawotra

utwory / zapowiedzi książek Przemysław Owczarek

Frag­men­ty książ­ki Prze­my­sła­wa Owczar­ka Kata­wo­tra, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Bakalarska

utwory / premiery w sieci Arkadiusz Kowalik

Pre­mie­ro­wa pro­za Arka­diu­sza Kowa­li­ka Baka­lar­ska. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Przed debiu­tem pro­zą 2023 ”.

Więcej

bezoary

utwory / premiera w sieci z Połowu Julia Jankowska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Julii Jan­kow­skiej z tomu bez­oary. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

trochę później

utwory / premiery w sieci Maria Rościszewska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Marii Rości­szew­skiej tro­chę póź­niej. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Poniewczasie

utwory / zapowiedzi książek Dorota Stroińska Lisa Kränzler

Frag­men­ty książ­ki Ponie­wcza­sie Lisa Krän­zler w tłu­ma­cze­niu Doro­ty Stro­iń­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 mar­ca 2024 roku.

Więcej

Strona A, strona B nr 92: Święta z Biurem Literackim 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

92. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Walczymy o przetrwanie

debaty / ankiety i podsumowania Piotr Kikta

Odpo­wie­dzi Pio­tra Kil­ty z księ­gar­ni Tonie­baj­ka na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Żeby poezji szło jak najlepiej

debaty / ankiety i podsumowania Julia Szychowiak

Odpo­wie­dzi Julii Szy­cho­wiak z księ­gar­ni Taj­ne Kom­ple­ty na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Rozregulowany rynek książki w Polsce

debaty / ankiety i podsumowania Jacek Dargiewicz

Odpo­wie­dzi Jac­ka Dar­gie­wi­cza z Cafe NOWA Księ­gar­nia na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Rozejrzeć się w świecie wiersza

wywiady / o książce Joanna Łępicka Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Joan­ną Łępic­ką, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zeszyt ćwi­czeń Joan­ny Łępic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 grud­nia 2023 roku.

Więcej

W świecie obscenicznych głosów

wywiady / o książce Filip Łobodziński Grzegorz Kwiatkowski

Roz­mo­wa Fili­pa Łobo­dziń­skie­go z Grze­go­rzem Kwiat­kow­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zagad­ka Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Życie w Polsce to niezły content

wywiady / o pisaniu Aleksandra Kasprzak Edyta Ołdak

Roz­mo­wa Edy­ty Ołdak z Alek­san­drą Kasprzak, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 21 Kacper Bartczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Która godzina, gówniarzu?

nagrania / transPort Literacki Aleksander Trojanowski Julian Tuwim Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Któ­ra godzi­na, gów­nia­rzu? Julia­na Tuwi­ma z udzia­łem Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 20 Julian Tuwim (Aleksander Trojanowski)

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dwu­dzie­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Taxi

nagrania / transPort Literacki Andrzej Sosnowski Grzegorz Jankowicz Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Taxi Andrze­ja Sosnow­skie­go z udzia­łem Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Czas kompost

nagrania / transPort Literacki Kacper Bartczak Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 19 Grzegorz Jankowicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dzie­więt­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Excalibur

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Fili­pa Fej­zje­st­ma Łusz­cza, Mar­ci­na Jurzy­sty, Arka­diu­sza Wil­ma­na, Hir­ka Wro­ny, Fili­pa Łobo­dziń­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Naturalna wielkość

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zeszyt ćwi­czeń Joan­ny Łępic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „jatki”

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Kwiatkowski

Autor­ski komen­tarz Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Zagad­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Rutyna i rytuały małych nienawiści

recenzje / ESEJE Romana Kolarzowa

Recen­zja Roma­ny Kola­rzo­wej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Zagad­ka Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 18 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Wiersze o splątaniach

recenzje / ESEJE Jakub Pszoniak

Impre­sja Jaku­ba Pszo­nia­ka na temat poezji Anny Rosło­niec, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Zderzanie się światów

recenzje / ESEJE Edward Pasewicz

Impre­sja Edwar­da Pase­wi­cza na temat pro­zy Miry Sucho­wiej­ko-Opol­skiej, wyróż­nio­nej w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Żywioł opowiadania

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Impre­sja Joan­ny Roszak na temat pro­zy Toma­sza Kra­siń­skie­go, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Historia o dziewczynie spod znaku sera

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impre­sja Anny Cie­plak na temat pro­zy Alek­san­dry Kasprzak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Zalążek mitologii miejskiej

recenzje / ESEJE Eliza Kącka

Impre­sja Eli­zy Kąc­kiej na temat pro­zy Woj­cie­cha Świercz­ka, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2023”.

Więcej

Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa

utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak

Frag­men­ty książ­ki Poezja w odcin­kach. Wier­sze w cza­sach Net­fli­xa Joan­ny Roszak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 lute­go 2024 roku.

Więcej

Czerwony śliski pałac (1)

utwory / zapowiedzi książek Dominika Jagiełka Ieva Toleikytė

Frag­men­ty książ­ki Czer­wo­ny śli­ski pałac Ievy Tole­iky­tė w tłu­ma­cze­niu Domi­ni­ki Jagieł­ki, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 5 lute­go 2024 roku.

Więcej

Trifolium

utwory / premiery w sieci Anna Rosłoniec

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Anny Rosło­niec Tri­fo­lium. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

NIE-BO-RAK

utwory / premiery w sieci Mira Suchowiejko-Opolska

Pre­mie­ro­wa pro­za Miry Sucho­wiej­ko-Opol­skiej NIE-BO-RAK. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Przed debiu­tem pro­zą 2023”.

Więcej

SeLfmAdeMan

utwory / premiery w sieci Tomasz Krasiński

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Toma­sza Kra­siń­skie­go SeLf­mA­de­Man. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Przed debiu­tem wier­szem 2023”.

Więcej

Nad Ławicą nie latają samoloty (fragment)

utwory / premiery w sieci Wojciech Świerczek

Pre­mie­ro­wa pro­za Woj­cie­cha Świercz­ka Nad Ławi­cą nie lata­ją samo­lo­ty. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Przed debiu­tem pro­zą 2023”.

Więcej

Wydrąż mi rodzinę w serze (fragmenty)

utwory / premiery w sieci Aleksandra Kasprzak

Pre­mie­ro­wa pro­za Alek­san­dry Kasprzak Wydrąż mi rodzi­nę w serze. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2023”.

Więcej

Studium temperamentu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Anny Wasi­lew­skiej pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata

utwory / zapowiedzi książek Ola Lewandowska

Frag­men­ty książ­ki Jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata Oli Lewan­dow­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Literackim15 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Turbuj te kółka, turlaj! O „Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impre­sja Joan­ny Muel­ler na temat poezji Alek­san­dry Górec­kiej, lau­re­at­ki 18. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Odnaleźć książkę, która będzie wspaniałą przygodą

debaty / ankiety i podsumowania Rafał Rutkowski

Odpo­wie­dzi Rafa­ła Rut­kow­skie­go z Księ­gar­ni Dosłow­na na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 18 Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Osiem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Pestka, kot, habitus

recenzje / ESEJE Karolina Kurando

Recen­zja Karo­li­ny Kuran­do, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybór stand-upów, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „Fale Dunaju”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autor­ski komen­tarz Justy­ny Bar­giel­skiej, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wybór stand-upów, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „[Mówisz, że chcesz wiedzieć]”

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Autor­ski komen­tarz Julii Szy­cho­wiak, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Do środ­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Poezja „szkieletu”, ogołocenia

recenzje / ESEJE Wojciech Bonowicz

Recen­zja Woj­cie­cha Bono­wi­cza, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze pre­mie­rze książ­ki Do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Spóźnieni śpiewacy

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Har­twig i Jac­ka Guto­ro­wa pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Pomyśl ciało jako czółno, które płonie

utwory / zapowiedzi książek Jakub Grabiak

Frag­men­ty książ­ki Pomyśl cia­ło jako czół­no, któ­re pło­nie Jaku­ba Gra­bia­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

Moje wszystkie (dotychczasowe) książki

felietony / cykle PISARZY Grzegorz Wróblewski

50. odci­nek cyklu „MATRIX” Grze­go­rza Wró­blew­skie­go.

Więcej

Żyć kulminacją transtożsamości

recenzje / ESEJE Marlena Niemiec

Impre­sja Mar­le­ny Nie­miec na temat poezji Mar­ka Zie­liń­skie­go, wyróż­nio­ne­go w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 17 Karolina Kapusta

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Sie­dem­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Mój pan mąż

utwory / zapowiedzi książek Dorota Jovanka Ćirlić Rumena Bužarovska

Frag­men­ty książ­ki Mój pan mąż Rume­ny Buža­ro­vskiej w tłu­ma­cze­niu Doro­ty Jovan­ki Ćir­lić, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 stycz­nia 2024 roku.

Więcej

punkt przejścia

utwory / premiery w sieci Marek Zieliński

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Mar­ka Zie­liń­skie­go punkt przej­ścia. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te wier­szem 2023”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 16 Jerzy Jarniewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Szes­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Zbieranie, mierzenie, poruszanie ziemią

utwory / premiera w sieci z Połowu Aleksandra Górecka

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Alek­san­dry Górec­kiej Zbie­ra­nie, mie­rze­nie, poru­sza­nie zie­mią. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Bagaż

nagrania / transPort Literacki Jerzy Jarniewicz Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Bagaż z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Fuzja bordo

nagrania / transPort Literacki Karolina Kapusta Resina

Czy­ta­nie z książ­ki „Fuzja bor­do” z udzia­łem Karo­li­ny Kapu­sty w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

W tym escape roomie można się rozgościć

wywiady / o pisaniu Aleksandra Górecka Karol Brzozowski

Roz­mo­wa Karo­la Brzo­zow­skie­go z Alek­san­drą Górec­ką, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2023”.

Więcej

Roastując siebie

wywiady / o książce Justyna Bargielska Ola Kołodziejek

Roz­mo­wa Oli Koło­dzie­jek z Justy­ną Bar­giel­ską towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wybór stand-upów Justy­ny Bar­giel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Atrakcyjny przedmiot towarzyszący nam na co dzień

debaty / ankiety i podsumowania Dagmara Kleszcz

Odpo­wie­dzi Dag­ma­ry Kleszcz z Księ­gar­ni Dopeł­niacz na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Strona A, strona B nr 91: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

91. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Poezja backstage’u

recenzje / ESEJE Katarzyna Szopa

Recen­zja Kata­rzy­ny Szo­py, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „tsundere: podmalówka”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki tru­le, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Przemiany i wulkany

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „Neolityczne narracje”

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Wróblewski

Autor­ski komen­tarz Grze­go­rza Wró­blew­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Ra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Kiedy wydostaliśmy się w słoneczną przestrzeń

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa Rafał Wawrzyńczyk

Posło­wie Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka i Dawi­da Kuja­wy do książ­ki Ra Grze­go­rza Wró­blew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „święto dziewczynienia”

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szaulińska

Autor­ski komen­tarz Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kryp­to­dom, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Rozprężanie wdrukowanych krat

wywiady / o książce Joanna Mueller Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Joan­ną Muel­ler, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek

wywiady / o książce Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Joan­ny Muel­ler z Kata­rzy­ną Szau­liń­ską, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Zasada nieoznaczoności

wywiady / o książce Grzegorz Wróblewski Rafał Gawin

Roz­mo­wa Rafa­ła Gawi­na z Grze­go­rzem Wró­blew­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ra Grze­go­rza Wró­blew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Autorskie księgarnie w Polsce – raport 2023: wprowadzenie

debaty / ankiety i podsumowania Redakcja biBLioteki

Sło­wo na temat rapor­tu „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Zwiększenie progresji

debaty / ankiety i podsumowania Jan Krakowian

Odpo­wie­dzi Jana Kra­ko­wia­na z Księ­gar­ni Ogni­wo na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Zagadka (1)

utwory / zapowiedzi książek Grzegorz Kwiatkowski

Frag­men­ty książ­ki Zagad­ka Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Wybór stand-upów (2)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­men­ty książ­ki Wybór stand-upów Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

do środka (2)

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­men­ty książ­ki do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Port jest wyzwaniem i obietnicą

nagrania / transPort Literacki Jerzy Jarniewicz Resina

Esej Jerze­go Jar­nie­wi­cza otwie­ra­ją­cy festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 15 Janusz Rudnicki

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pięt­na­sy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z polski 2023

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022 z udzia­łem Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go, Aga­ty Dycz­ko, Miło­sza Fle­sza­ra, Jaku­ba Gra­bia­ka, Jaku­ba Gut­kow­skie­go, Karo­li­ny Kra­sny, Joan­ny Łępic­kiej, Ewy Ton­dys-Koh­mann, Łuka­sza Woj­tysk i Ame­li Żyw­czak w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Człowiek na rondzie

nagrania / transPort Literacki Janusz Rudnicki Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Czło­wiek na ron­dzie z udzia­łem Janu­sza Rud­nic­kie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Kodeks Pomylonych

nagrania / transPort Literacki Bronka Nowicka Resina

Czy­ta­nie z książ­ki Kodeks Pomy­lo­nych z udzia­łem Bron­ki Nowic­kiej w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 28. Muzy­ka Resi­na.

Więcej

Zeszyt ćwiczeń (1)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łępicka

Frag­men­ty książ­ki Zeszyt ćwi­czeń Joan­ny Łępic­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 grud­nia 2023 roku.

Więcej

Wojna rabatowa na rynku książki

debaty / ankiety i podsumowania Grzegorz Krasnodębski

Odpo­wie­dzi Grze­go­rza Kra­sno­bę­skie­go z Księ­gar­ni Bul­ler­byn na pyta­nia zawar­te w rapor­cie „Autor­skie księ­gar­nie w Pol­sce 2023”.

Więcej

Strona A, strona B nr 90: Wydaj książkę w Biurze Literackim 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

90. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Piosenka dni i nocy

dzwieki / WYDARZENIA Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Piotr Sommer

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Pio­tra Som­me­ra i Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Strona A, strona B nr 89: Zestaw piosenek na podróż powrotną

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

89. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Port jest wyzwaniem i obietnicą

recenzje / ESEJE Jerzy Jarniewicz

Impre­sja Jerze­go Jar­nie­wi­cza, otwie­ra­ją­ca festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 28.

Więcej

Strona A, strona B nr 88: Dwadzieścia jeden pozytywnie nakręconych piosenek

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

88. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Strona A, strona B nr 87: Podsumowanie TransPortu Literackiego 28

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

87. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

RA (2)

utwory / zapowiedzi książek Grzegorz Wróblewski

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Ra Grze­go­rza Wró­blew­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Kryptodom (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Frag­men­ty książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

trule (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­men­ty książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Wybór stand-upów (1)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Frag­men­ty książ­ki Wybór stand-upów Justy­ny Bar­giel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

do środka (1)

utwory / zapowiedzi książek Julia Szychowiak

Frag­men­ty książ­ki do środ­ka Julii Szy­cho­wiak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 listo­pa­da 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: Chcę się dostać na tę wyspę

recenzje / KOMENTARZE Lynn Suh

Autor­ski komen­tarz Kim Hyeso­on, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyn­na Suha i Kata­rzy­ny Szu­ster-Tar­di, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Uwagi wstępne do lektury „Autobiografii śmierci” Kim Hyesoon

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Recen­zja Kac­pra Bart­cza­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci Kim Hyeso­on w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyn­na Suha i Kata­rzy­ny Szu­ster-Tar­di, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „padahastasana”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Roszak

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Roszak, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki om, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

432 Hz

recenzje / ESEJE Anita Jarzyna

Recen­zja Ani­ty Jarzy­ny, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki om Joan­ny Roszak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Pewne formy wolności

wywiady / o książce Joanna Roszak Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej z Joan­ną Roszak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki om Joan­ny Roszak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 11 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Meskalina i muzyka

nagrania / transPort Literacki Henri Michaux Hubert Zemler Michał Mytnik

Czy­ta­nie z książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux z udzia­łem Micha­ła Myt­ni­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Bogu­sła­wa Kier­ca i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Poetyckie akty mowy przekraczają granice śmierci

wywiady / o książce Kim Hyesoon Lynn Suh

Roz­mo­wa Lyn­na Suh z Kim Hyeso­on, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyn­na Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster-Tar­di, wyda­nej w Biu­rze Literackim25 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

„Wieczna młodość w kwitnącej starzyźnie”, czyli Tuwim „od nowa”

recenzje / ESEJE Aleksander Nawarecki

Recen­zja Alek­san­dra Nawa­rec­kie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Któ­ra godzi­na, gów­nia­rzu? Julia­na Tuwi­ma i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Manikiry, plakaty, miejscowe idiotki i tutejsi kretyni

wywiady / o książce Aleksander Trojanowski Jakub Pszoniak

Roz­mo­wa Jaku­ba Pszo­nia­ka z Alek­san­drem Tro­ja­now­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Któ­ra godzi­na, gów­nia­rzu? Julia­na Tuwi­ma i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Nieczyste kompozycje

recenzje / ESEJE Łukasz Żurek

Recen­zja Łuka­sza Żur­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Roz-połów się… Gawęda o debiutach

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Kryptodom (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Frag­men­ty książ­ki Kryp­to­dom Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 16 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

RA (1)

utwory / zapowiedzi książek Grzegorz Wróblewski

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Ra Grze­go­rza Wró­blew­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Afirmacja w splątaniu

wywiady / o książce Anna Kałuża Kacper Bartczak Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Anny Kału­ży i Zuzan­ny Sali z Kac­prem Bart­cza­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Autobiografia śmierci (2)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci Kim Hyeso­on w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyn­na Suha i Kata­rzy­ny Szu­ster-Tar­di, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 25 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Om (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Om Joan­ny Roszak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Moje likwidacje

dzwieki / WYDARZENIA Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Roma­na Hone­ta, Mar­ty Pod­gór­nik i Krzysz­tof Siw­czyk pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Wspólne podwórko

wywiady / o książce Aleksandra Byrska Iwona Bassa

Roz­mo­wa Iwo­ny Bas­sy i Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „Błąd w legendzie (wakacyjna przygoda)”

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autor­ski komen­tarz Kac­pra Bart­cza­ka, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Czas kom­post, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 14 Hubert Zemler

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Hubert Zemler Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

trule (1)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Frag­men­ty książ­ki tru­le Joan­ny Muel­ler, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 paź­dzier­ni­ka 2023 roku.

Więcej

Z kamienia i kości, Ostatni patriarcha i Ktokolwiek, tylko nie ja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Béren­gère Cour­nut, Naja­ta El Hach­mie­go, Hały­ny Kruk, Ingi Iwa­siów w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

W oku cyklonu, na ostrzu granicy

wywiady / o książce Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Roz­mo­wa Joan­ny Łań­cuc­kiej i Joan­ny Muel­ler, towa­rzy­szą­ca towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze kami­shi­baj­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Slalom między obrazami

wywiady / o pisaniu Amelia Żywczak Jakub Grabiak

Roz­mo­wa Jaku­ba Gra­bia­ka z Ame­lią Żyw­czak, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Wciąż czcimy pomniki ciemiężycieli, zbieramy się w lasach, by śpiewać do przebranych za bóstwa plantatorów i morderców, posłuszeństwo wobec władzy i silnego wrośnięte mamy w grubą od doświadczeń skórę

wywiady / o pisaniu Agata Dyczko Łukasz Wojtysko

Roz­mo­wa Łuka­sza Woj­ty­ski z Aga­tą Dycz­ko, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Zbieg z okoliczności

wywiady / o książce Janusz Rudnicki Mirek Kulisz

Roz­mo­wa Miro­sła­wa Kuli­sza z Janu­szem Rud­nic­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czło­wiek na ron­dzie Janu­sza Rud­nic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Na rondzie i pod prąd

recenzje / ESEJE Grzegorz Małecki

Recen­zja Grze­go­rza Małec­kie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Czło­wiek na ron­dzie Janu­sza Rud­nic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Historia jednego akapitu: „Pałac, zegar, winda”

recenzje / KOMENTARZE Janusz Rudnicki

Autor­ski komen­tarz Janu­sza Rud­nic­kie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Czło­wiek na ron­dzie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recen­zja Joan­ny Roszak, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

(O)patrzenie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Ame­lii Żyw­czak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego wiersza: „praga”

recenzje / KOMENTARZE Amelia Żywczak

Autor­ska impre­sja Ame­lii Żyw­czak, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Dojrzeć międzygatunkowy transfer

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Impre­sja Alek­san­dry Grzem­skiej na temat pro­zy Aga­ty Dycz­ko, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego akapitu: Stado

recenzje / KOMENTARZE Agata Dyczko

Autor­ska impre­sja Aga­ty Dycz­ko, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Która godzina, gówniarzu (1)

utwory / zapowiedzi książek Aleksander Trojanowski Julian Tuwim

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Któ­ra godzi­na, gów­nia­rzu Julia­na Tuwi­ma i Alek­san­dra Tro­ja­now­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Om (1)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Om Joan­ny Roszak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 11 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

czas kompost (2)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022 (proza)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

międzymiastowie

utwory / premiera w sieci z Połowu Amelia Żywczak

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Ame­lii Żyw­czak mię­dzy­mia­sto­wie. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Autobiografia śmierci (1)

utwory / premiery w sieci Różni autorzy

Frag­men­ty książ­ki Auto­bio­gra­fia śmier­ci Kim Hyeso­on w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyna Suha i Kata­rzy­ny Szu­ster-Tar­di, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 25 wrze­śnia 2023 roku.

Więcej

Maść przeciw poezji

dzwieki / WYDARZENIA Jáchym Topol Leszek Engelking Michal Ajvaz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Micha­la Ajva­za, Lesz­ka Engel­kin­ga i Jáchy­ma Topo­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Romantyczność 2022

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Dzieciom Matygi też (o tomie zemla vulgaris)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersz: naturalne wezbranie

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szweda

Autor­ska impre­sja Kata­rzy­ny Szwe­dy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

Zanurzenia

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Roz­cier­ki z zie­mi Char­lot­te van den Bro­eck w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

High hopes

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gut­kow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego wiersza zawęzić kontekst

recenzje / KOMENTARZE Jakub Gutkowski

Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Gut­kow­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego wiersza: nad sadzawką w parku

recenzje / KOMENTARZE Charlotte Van den Broeck

Autor­ska impre­sja Char­lot­te van den Bro­eck, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Roz­cier­ki z zie­mi w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Pozwolić starej rzece wyschnąć, a zużytemu językowi zamilknąć

wywiady / o książce Katarzyna Szweda Marlena Niemiec

Roz­mo­wa Mar­le­ny Nie­miec z Kata­rzy­ną Szwe­dą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

Od tego nie ma ucieczki

wywiady / o książce Charlotte Van den Broeck Olga Niziołek

Roz­mo­wa Olgi Nizio­łek z Char­lot­te van den Bro­eck, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Roz­cier­ki z zie­mi Char­lot­te van den Bro­eck w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Nie pisze się w próżni

wywiady / o pisaniu Amelia Żywczak Jakub Gutkowski

Roz­mo­wa Ame­lii Żyw­czak z Jaku­bem Gut­kow­skim, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Zwrócenie się do ciała

debaty / ankiety i podsumowania Charlotte Van den Broeck

Głos Char­lot­te van den Bro­eck w deba­cie „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?”.

Więcej

czas kompost (1)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę czas kom­post Kac­pra Bart­cza­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

Człowiek na rondzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Janusz Rudnicki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Czło­wiek na ron­dzie Janu­sza Rud­nic­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2022, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 sierp­nia 2023 roku.

Więcej

livestream

utwory / premiera w sieci z Połowu Jakub Gutkowski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Jaku­ba Gut­kow­skie­go live­stre­am. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Viola i opowiadacz historii

wywiady / o książce Katarzyna Skórska Matteo Bussola

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Skór­skiej z Mat­teo Bus­so­lą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Vio­la i Nie­bie­ski Mat­teo Bus­so­li w tłu­ma­cze­niu Kata­rzy­ny Skór­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2023 roku.

Więcej

Miliony, małpiliony takich głodnych

wywiady / o książce Iwona Bassa Maria Halber

Roz­mo­wa Marii Hal­ber z Iwo­ną Bas­są, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

Maszynka naiwnego bluźnierstwa na podobieństwo Maszyny Pragnącej

wywiady / o książce Karolina Krasny Marcin Czerniawski

Roz­mo­wa Karo­li­ny Kra­sny z Mar­ci­nem Czer­niaw­skim, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Do boju automaty, leśne skrzaty, maszyny do szycia fraz!

debaty / ankiety i podsumowania Marcin Czerniawski

Głos Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go w deba­cie „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Nowy europejski kanon literacki: Ucieczka

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Marak Vada­sa, Kon­ra­da Pawic­kie­go i Kata­rzy­ny Sto­par­czyk w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

streszczenie pieśni

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Julek Rosiński

Czy­ta­nie z książ­ki stresz­cze­nie pie­śni z udzia­łem Jul­ka Rosiń­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozcierki z ziemi (2)

utwory / zapowiedzi książek Charlotte Van den Broeck Olga Niziołek

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Roz­cier­ki z zie­mi Char­lot­te Van den Bro­eck w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Nie­wid­ka i Zoba­czy­sko Joan­ny Muel­ler i Joan­ny Łań­cuc­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 lip­ca 2023 roku.

Więcej

Człowiek na rondzie

utwory / zapowiedzi książek Janusz Rudnicki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Czło­wiek na ron­dzie Janu­sza Rud­nic­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

zemla vulgaris (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szweda

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

Łobuzy

utwory / premiera w sieci z Połowu Marcin Czerniawski

Pre­mie­ro­wa pro­za Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go Łobu­zy. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Prawdziwa awangarda życia się nie boi

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Recen­zja Jaku­ba Korn­hau­se­ra, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

Dokąd jedziemy?

recenzje / ESEJE Grzegorz Jankowicz

Frag­ment posło­wia Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza do książ­ki Taxi Andrze­ja Sosnow­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2023 roku.

Więcej

Historia jednego akapitu: Smutno–wesoło, wolno–szybko, słodko–gorzko

recenzje / KOMENTARZE Iwona Bassa

Autor­ski komen­tarz Iwo­ny Bas­sy, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

Spojrzeć trochę krzywo

recenzje / ESEJE Ilona Klimek

Recen­zja Ilo­ny Kli­mek towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Vio­la i Nie­bie­ski Mat­tea Bus­so­li w tłu­ma­cze­niu Kata­rzy­ny Skór­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2023 roku.

Więcej

Historia jednego akapitu: Wszystko, co możemy w sobie pomieścić

recenzje / KOMENTARZE Matteo Bussola

Autor­ski komen­tarz Mat­teo Bus­so­li, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Vio­la i Nie­bie­ski w tłu­ma­cze­niu Kata­rzy­ny Skór­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2023 roku.

Więcej

Współczesna powieść łotrzykowska: Marcin Czerniawski, Łobuzy

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impre­sja Ada­ma Kacza­now­skie­go na temat pro­zy Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego akapitu: Pochwała flegmatycznego rozumu?

recenzje / KOMENTARZE Marcin Czerniawski

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jac­ka Guto­ro­wa i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Połów 2009

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Agniesz­ki Mira­hi­ny, Micha­ła Pięt­nie­wi­cza, Prze­my­sła­wa Wit­kow­skie­go i Jaku­ba Woj­cie­chow­skie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Nienostalgiczna gramatyka scrollingu

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Real Jan Škro­ba w tłu­ma­cze­niu Zofii Bał­dy­gi, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Co dzieje się w Stupčevici, zostaje w Belgradzie

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recen­zja Anny Mochal­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Moja mama wie, co się wypra­wia w mia­stach Rad­mi­ly Petro­vić w tłu­ma­cze­niu Alek­san­dry Woj­ta­szek, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: Symboliczna twierdza („dublin”)

recenzje / KOMENTARZE Jan Škrob

Autor­ski komen­tarz Jana Škro­ba, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Real w tłu­ma­cze­niu Zofii Bał­dy­gi, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: Przeciwko kulturze milczenia („Ekonomia pragnienia”)

recenzje / KOMENTARZE Radmila Petrović

Autor­ski komen­tarz Rad­mi­ly Petro­vić, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Moja mama wie, co się wypra­wia w mia­stach w tłu­ma­cze­niu Alek­san­dry Woj­ta­szek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Sztuczne (k)raje

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Miło­sza Fle­sza­ra, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego wiersza: „inferno clubbing”

recenzje / KOMENTARZE Miłosz Fleszar

Autor­ski komen­tarz Miło­sza Fle­sza­ra, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Niepokój nie pozwala mi zamknąć oczu na rzeczywistość

wywiady / o książce Jan Škrob Zofia Bałdyga

Roz­mo­wa Zofii Bał­dy­gi z Janem Škro­bem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Real Jana Škro­ba w tłu­ma­cze­niu Zofii Bał­dy­gi, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Zalać świat swoimi historiami

wywiady / o książce Aleksandra Wojtaszek Radmila Petrović

Roz­mo­wa Alek­san­dry Woj­ta­szek z Rad­mi­lą Petro­vić, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Moja mama wie, co się wypra­wia w mia­stach Rad­mi­ly Petro­vić w tłu­ma­cze­niu Alek­san­dry Woj­ta­szek, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Potrzeba mitu

wywiady / o pisaniu Bronka Nowicka John P. Apruzzese Katarzyna Szuster-Tardi

Roz­mo­wa Joh­na P. Apruz­ze­se­go z Bron­ką Nowic­ką i Kata­rzy­ną Szu­ster, zamiesz­czo­na w nowo­jor­skim „LIT Maga­zi­ne”, poprze­dza­ją­ca wyda­nie Nakar­mić kamień w USA oraz publi­ka­cję nowej książ­ki Bron­ki Nowic­kiej w Biu­rze Lite­rac­kim.

Więcej

O zastygniętym czasie, lepiącym się do podniebienia?

wywiady / o pisaniu Jakub Gutkowski Miłosz Fleszar

Roz­mo­wa Jaku­ba Gut­kow­skie­go z Miło­szem Fle­sza­rem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Wiersze i wojny istnieją obok siebie

debaty / ankiety i podsumowania Radmila Petrović

Głos Rad­mi­ly Petro­vić w deba­cie „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?”.

Więcej

Literatura potrafi wpływać na światopogląd

debaty / ankiety i podsumowania Miłosz Fleszar

Głos Miło­sza Fle­sza­ra w deba­cie „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 11 Jacek Dehnel

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jacek Dehnel Jakub Skurtys

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Śnieg w kwietniową niedzielę

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Jacek Dehnel Philip Larkin

Czy­ta­nie z książ­ki Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę Phi­li­pa Lar­ki­na z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, Tade­usza Sław­ka i Oli Bud­ki w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

zemla vulgaris

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szweda

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę zemla vul­ga­ris Kata­rzy­ny Szwe­dy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 maja 2023 roku.

Więcej

Rozcierki z ziemi

utwory / zapowiedzi książek Charlotte Van den Broeck Olga Niziołek

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Roz­cier­ki z zie­mi Char­lot­te van den Bro­eck w tłu­ma­cze­niu Olgi Nizio­łek, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 czerw­ca 2023 roku.

Więcej

Viola i Niebieski (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Skórska Matteo Bussola

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Vio­la i Nie­bie­ski Mat­teo Bus­so­li w tłu­ma­cze­niu Kata­rzy­ny Skór­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2023 roku.

Więcej

Głodni (3)

utwory / zapowiedzi książek Iwona Bassa

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

Sekstans

utwory / premiera w sieci z Połowu Miłosz Fleszar

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Miło­sza Fle­sza­ra Sek­stans. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Strona A, strona B nr 82: Wiersze na święta Wielkiej Nocy 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

82. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Nowy europejski kanon literacki: Kobalt, Księga rzeczy i Statua wolności

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Clau­diu Komar­ti­na, Ale­ša Šte­ge­ar, Mai Urban, Miło­sza Bie­drzyc­kie­go i Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Konceptualizm podwójnie fizyczny

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recen­zja Joan­ny Orskiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Pisanie na śmierć i życie

recenzje / KOMENTARZE Benedek Totth

Autor­ski komen­tarz Bene­de­ka Tot­tha, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Tru­pi bieg w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

O kochance Norwida

recenzje / KOMENTARZE Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Posło­wie do książ­ki Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go Kochan­ka Nor­wi­da, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 mar­ca 2023 roku.

Więcej

W domach z betonu nie ma wolnych relacji

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Impre­sja Alek­san­dry Grzem­skiej na temat pro­zy Łuka­sza Woj­ty­ski, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Historia jednego akapitu: „Alejki z chodnikowych płyt”

recenzje / KOMENTARZE Łukasz Wojtysko

Autor­ski komen­tarz Łuka­sza Woj­ty­ski, lau­re­ata pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Przepalone obwody

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byrskiej,towarzysząca pre­mie­rze książ­ki Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

To(ż)samość

recenzje / ESEJE Maria Beszterda

Recen­zja Marii Besz­ter­dy, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kochan­ka Nor­wi­da Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Wściekłość i gniew

wywiady / o książce Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Roz­mo­wa Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej z Bene­de­kiem Tot­them, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Wiersz to istota społeczna

wywiady / o książce Artur Burszta Jerzy Jarniewicz

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Jerzym Jar­nie­wi­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Moja mama wie, co się wyprawia w miastach

utwory / zapowiedzi książek Aleksandra Wojtaszek Radmila Petrović

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Moja mama wie, co się wypra­wia w mia­stach Rad­mi­ly Petro­vić w tłu­ma­cze­niu Alek­san­dry Woj­ta­szek, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Głodni (2)

utwory / zapowiedzi książek Iwona Bassa

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

Real (2)

utwory / zapowiedzi książek Jan Škrob Zofia Bałdyga

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Real Jana Škro­ba w tłu­ma­cze­niu Zofii Bał­dy­gi, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Oki to pa

utwory / premiera w sieci z Połowu Łukasz Wojtysko

Pre­mie­ro­wa pro­za Łuka­sza Woj­ty­ski „Cien­ka gra­ni­ca” z tomu opo­wia­dań Oki to pa. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022.

Więcej

Viola i Niebieski (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Skórska Matteo Bussola

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Vio­la i Nie­bie­ski Mat­teo Bus­so­li w tłu­ma­cze­niu Kata­rzy­ny Skór­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 15 maja 2023 roku.

Więcej

Obce stany

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Katarzyna Jakubiak

Czy­ta­nie z książ­ki Obce sta­ny z udzia­łem Kata­rzy­ny Jaku­biak w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 10 Katarzyna Jakubiak

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Jakubiak

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Autokreacja postkonfesyjna i jej program nieczysty

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Recen­zja Kac­pra Bart­cza­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Pójście za Norwidem

wywiady / o książce Anna Podczaszy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Roz­mo­wa Anny Pod­cza­szy z Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kochan­ka Nor­wi­da, któ­ra uka­za­ła się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 13 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Café Cobro

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Suska Jerzy Jarniewicz Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Suski pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Piramida Achillesa

wywiady / o pisaniu Ewa Tondys-Kohmann Łukasz Wojtysko

Roz­mo­wa Ewy Ton­dys-Koh­mann z Łuka­szem Woj­ty­ską, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Ostatecznie przecież jest tutaj całkiem pięknie

wywiady / o książce Anna Adamowicz Karolina Kapusta

Roz­mo­wa Anny Ada­mo­wicz z Karo­li­ną Kapu­stą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „rozpad nie rozpacz”

recenzje / KOMENTARZE Karolina Kapusta

Autor­ski komen­tarz Karo­li­ny Kapu­sty towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Historia (nie)jednego akapitu: „Biedna Emily”

recenzje / KOMENTARZE Maria Navarro Skaranger

Autor­ski komen­tarz Marii Navar­ro Ska­ran­ger towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Emi­ly fore­ver w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

Narratorka z sąsiedztwa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Emi­ly fore­ver Marii Navar­ro Ska­ran­ger w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

Hooked

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Komunizm, gówno i może cię kocham

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Tomek Gromadka

Czy­ta­nie z książ­ki „Komu­nizm, gów­no i może cię kocham” z udzia­łem Tom­ka Gro­mad­ki w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 9 Tomek Gromadka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Tomek Gromadka

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Fest Ukraine

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Spo­tka­nie z udzia­łem Ołek­san­dra Irwa­ne­cia, Hały­ny Kruk, Ser­hi­ja Żada­na, Boh­da­na Zadu­ry i Dariu­sza Bugla­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Foliówka w końcu ląduje na ziemi

wywiady / o książce Karolina Drozdowska Maria Navarro Skaranger

Frag­men­ty książ­ki Emi­ly fore­ver Marii Navar­ro Ska­ran­ger w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

Skutek uboczny literatury

debaty / ankiety i podsumowania Maria Navarro Skaranger

Głos Marii Navar­ro Ska­ran­ger w deba­cie „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?”.

Więcej

Próbuję nadążać za rzeczywistością

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Łępicka

Głos Joan­ny Łępic­kiej w deba­cie „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?”.

Więcej

Głodni (1)

utwory / zapowiedzi książek Iwona Bassa

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Głod­ni Iwo­ny Bas­sy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 maja 2023 roku.

Więcej

Real (1)

utwory / zapowiedzi książek Jan Škrob Zofia Bałdyga

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Real Jana Škro­ba w tłu­ma­cze­niu Zofii Bał­dy­gi, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 kwiet­nia 2023 roku.

Więcej

Bagaż (2)

utwory / zapowiedzi książek Jerzy Jarniewicz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Zeszyt ćwiczeń

utwory / premiera w sieci z Połowu Joanna Łępicka

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Joan­ny Łępic­kiej Zeszyt ćwi­czeń. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Trupi bieg (2)

utwory / zapowiedzi książek Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „City of Zeugma”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łępicka

Autor­ski komen­tarz Joan­ny Łępic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Porzeczka, poziomka, nieczytelny podpis

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Joan­ny Łępic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Uwertura do posłowia

wywiady / o pisaniu Joanna Łępicka Miłosz Fleszar

Roz­mo­wa Miło­sza Fle­sza­ra z Joan­ną Łępic­ką, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Dziecinada

dzwieki / WYDARZENIA Piotr Sommer Zbigniew Machej

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Zbi­gnie­wa Mache­ja i Pio­tra Som­me­ra pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Dyskomfort

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Świerzb Fríðy Ísberg w tłu­ma­cze­niu Jac­ka God­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Fascynują mnie roślinne strategie przetrwania

wywiady / o książce Agata Puwalska Klaudia Pieszczoch

Roz­mo­wa Aga­ty Puwal­skiej z Klau­dią Piesz­czoch, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książk ruń Klau­dii Piesz­czoch, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Sześćset stron do końca świata

wywiady / o pisaniu Agata Dyczko Ewa Tondys-Kohmann

Roz­mo­wa Aga­ty Dycz­ko z Ewą Ton­dys-Koh­mann, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Upadek bez amortyzacji – „ruń” Klaudii Pieszczoch jako test zaufania

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recen­zja Anny Mochal­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książk ruń Klau­dii Piesz­czoch, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego opowiadania: „Niektóre kobiety”

recenzje / KOMENTARZE Fríða Ísberg

Autor­ski komen­tarz Fríðy Ísberg towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Świerzb w tłu­ma­cze­niu Jac­ka God­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Trupi bieg (1)

utwory / zapowiedzi książek Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Tru­pi bieg Bene­de­ka Tot­tha w tłu­ma­cze­niu Elż­bie­ty Sobo­lew­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Historia jednego akapitu: „Pętko prawdy”

recenzje / KOMENTARZE Ewa Tondys-Kohmann

Autor­ski komen­tarz Ewy Ton­dys-Koh­mann, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Obciążenie zwrotne

wywiady / o książce Fríða Ísberg Jacek Godek

Roz­mo­wa Jac­ka God­ka z Fríðą Ísberg, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Świerzb Fríðy Ísberg w tłu­ma­cze­niu Jac­ka God­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 23 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Historia (nie)jednego wiersza

recenzje / KOMENTARZE Klaudia Pieszczoch

Autor­ski komen­tarz Klau­dii Piesz­czoch, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki ruń, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Bagaż (1)

utwory / zapowiedzi książek Jerzy Jarniewicz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Bagaż Jerze­go Jar­nie­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 mar­ca 2023 roku.

Więcej

Emily forever (2)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Drozdowska Maria Navarro Skaranger

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Emi­ly fore­ver Marii Navar­ro Ska­ran­ger w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

Pięć esejów Homerowskich

nagrania / transPort Literacki Bogdan Mizerski Hubert Zemler Tadeusz Sławek

Esej Tade­usza Sław­ka otwie­ra­ją­cy festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Bog­dan Mizer­ski i Hubert Zemler.

Więcej

fuzja bordo (3)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Kapusta

Frag­men­ty książ­ki fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Nie nazywajmy tego po imieniu

utwory / premiera w sieci z Połowu Ewa Tondys-Kohmann

Pre­mie­ro­wa pro­za Ewy Ton­dys-Koh­mann Nie nazy­waj­my tego po imie­niu. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Osobne przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Elż­bie­ty Siwec­kiej, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Tade­usza Pió­ry pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Z dnia robię noc

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Jakub Pszoniak Miron Białoszewski

Czy­ta­nie z książ­ki Z dnia robię noc Miro­na Bia­ło­szew­skie­go z udzia­łem Jaku­ba Pszo­nia­ka w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 8 Miron Białoszewski (Jakub Pszoniak)

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Preppering na mikrokryzys

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Impre­sja Alek­san­dry Grzem­skiej na temat pro­zy Ewy Ton­dys-Koh­mann, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?

debaty / ankiety i podsumowania Artur Burszta Grzegorz Jankowicz

Wpro­wa­dze­nie do deba­ty „Czy pró­bu­jesz zmie­nić świat swo­im pisa­niem?” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty i Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

Ludzie w strażackich kaskach mają dzisiaj wolne

utwory / premiera w sieci z Połowu Jakub Grabiak

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Jaku­ba Gra­bia­ka Ludzie w stra­żac­kich kaskach mają dzi­siaj wol­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Kanapy siedzą na leśnych ścieżkach

wywiady / o pisaniu Jakub Grabiak Joanna Łępicka

Roz­mo­wa Joan­ny Łępic­kiej z Jaku­bem Gra­bia­kiem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Rekuhkara

nagrania / transPort Literacki Karolina Sałdecka

Czy­ta­nie z książ­ki Rekuh­ka­ra z udzia­łem Karo­li­ny Sał­dec­kiej w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

żywe linie nowe usta

nagrania / transPort Literacki Marcin Mokry

Czy­ta­nie z książ­ki żywe linie nowe usta z udzia­łem Mar­ci­na Mokre­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 7 Marcin Mokry

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marcin Mokry

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 6 Karolina Sałdecka

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Sałdecka

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Bo kręci ich co innego

debaty / ankiety i podsumowania Adam Kaczanowski

Odpo­wie­dzi Ada­ma Kacza­now­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Brzmienie oraz autentyczność…

wywiady / o książce Filip FEJZJESTM Łuszcz Marcin Jurzysta

Roz­mo­wa Mar­ci­na Jurzy­sty z Fili­pem FEJZJESTM Łusz­czem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Do znikania

wywiady / o książce Katarzyna Szaulińska Paulina Pidzik

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej z Pau­li­ną Pidzik, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki (miej­sca ich jesio­ny) Pau­li­ny Pidzik, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Teraz go zarymuję…

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Frag­men­ty posło­wia Mar­ci­na Jurzy­sty do książ­ki Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Blood Sugar Rym Magik

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recen­zja Paw­ła Tań­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: (pinus sylvestris)

recenzje / KOMENTARZE Paulina Pidzik

Autor­ski komen­tarz Pau­li­ny Pidzik towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki (miej­sca ich jesio­ny) Pau­li­ny Pidzik, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „[las odszedł na kurzej nodze]”

recenzje / KOMENTARZE Jakub Grabiak

Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Gra­bia­ka, lau­re­ata 17. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Historia jednego wiersza: Nie ma mnie dla nikogo

recenzje / KOMENTARZE Marcin Jurzysta Piotr (Magik) Łuszcz

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Jurzy­sty towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Prometeusz i Neron podają sobie dłonie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impre­sja Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Jaku­ba Gra­bia­ka, lau­re­ata 17. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Świerzb (1)

utwory / zapowiedzi książek Fríða Ísberg Jacek Godek

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Świerzb Fríðy Ísberg w tłu­ma­cze­niu Jac­ka God­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Emily fofrever (1)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Drozdowska Maria Navarro Skaranger

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Emi­ly fore­ver Marii Navar­ro Ska­ran­ger w tłu­ma­cze­niu Karo­li­ny Droz­dow­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 20 lute­go 2023 roku.

Więcej

ruń (2)

utwory / zapowiedzi książek Klaudia Pieszczoch

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę ruń Klau­dii Piesz­czoch, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

fuzja bordo (2)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Kapusta

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

Ludzie w strażackich kaskach mają dzisiaj wolne

utwory / premiera w sieci z Połowu Jakub Grabiak

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Jaku­ba Gra­bia­ka Ludzie w stra­żac­kich kaskach mają dzi­siaj wol­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2022”.

Więcej

Żywe ciało, tkanki martwe

recenzje / ESEJE Łukasz Kraj

Recen­zja Łuka­sza Kra­ja towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki (miej­sca ich jesio­ny) Pau­li­ny Pidzik, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 19 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Remont poranka

dzwieki / WYDARZENIA Jakub Ekier Reiner Kunze

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jaku­ba Ekie­ra i Raine­ra Kun­ze­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Love song

utwory / premiery w sieci Karolina Krasny

Pre­mie­ro­wa pro­za Karo­li­ny Kra­sny Love song. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”.

Więcej

Jeden z większych rewersów

wywiady / o książce Marlena Niemiec Wojciech Kopeć

Roz­mo­wa Woj­cie­cha Kop­cia z Mar­le­ną Nie­miec towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Historia jednego akapitu: Ubrali się w kolor

recenzje / KOMENTARZE Karolina Krasny

Autor­ski komen­tarz Karo­li­ny Kra­sny, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie / Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”

Więcej

Że czułość może być kształtem

wywiady / o pisaniu Karolina Krasny Marcin Czerniawski

Roz­mo­wa Mar­ci­na Czer­niaw­skie­go z Karo­li­ną Kra­sny, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie / Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”

Więcej

Błądzę i chcę dalej błądzić

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impre­sja Ada­ma Kacza­now­skie­go na temat pro­zy Karo­li­ny Kra­sny, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie / Pro­za­tor­skie debiu­ty 2022”

Więcej

Historia jednego wiersza: „chwytne”

recenzje / KOMENTARZE Marlena Niemiec

Autor­ski komen­tarz Mar­le­ny Nie­miec zapo­wia­da­ją­cy książ­kę cierp­kie, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Przyległość (uwagi o tomie cierpkie Marleny Niemiec)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 5 Przemysław Suchanecki

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

O

nagrania / stacja Literatura Przemysław Suchanecki

Czy­ta­nie z książ­ki O z udzia­łem Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 4 Laura Osińska

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Zmysł [] Zmyśl

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz Laura Osińska

Czy­ta­nie z książ­ki Zmysł [] Zmyśl z udzia­łem Lau­ry Osiń­skiej (Anny Ada­mo­wicz) w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Excalibur (6)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

miejsca ich jesiony (2)

utwory / zapowiedzi książek Paulina Pidzik

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę miej­sca ich jesio­ny Pau­li­ny Pidzik, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 grud­nia 2022 roku.

Więcej

fuzja bordo (1)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Kapusta

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę fuzja bor­do Karo­li­ny Kapu­sty, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 6 lute­go 2023 roku.

Więcej

ruń (1)

utwory / zapowiedzi książek Klaudia Pieszczoch

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę ruń Klau­dii Piesz­czoch, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 9 stycz­nia 2023 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza, czyli lisiejamskie ciotki i nie tylko

recenzje / KOMENTARZE Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Autor­ski komen­tarz Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Posło­wie Jaku­ba Skur­ty­sa z książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

TransPort Literacki 28: Dycki, Honet, Niemiec i Pszoniak

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

75. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Srebro i kwarc

dzwieki / WYDARZENIA Adam Zdrodowski Anna Podczaszy Łukasz Jarosz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Łuka­sza Jaro­sza, Anny Pod­cza­szy i Ada­ma Zdro­dow­skie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Albowiem nadchodzą ciężkie czasy

debaty / ankiety i podsumowania Zbigniew Machej

Odpo­wie­dzi Zbi­gnie­wa Mache­ja na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Żeby potwór pojawił się na pierwszej stronie

debaty / ankiety i podsumowania Michał Domagalski

Odpo­wie­dzi Micha­ła Doma­gal­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

W pracy nad tekstem pisarz/arka jest zawsze sam/a

debaty / ankiety i podsumowania Nina Manel

Odpo­wie­dzi Niny Manel na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Gesty zaufania i oddania

wywiady / o książce Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Jaku­bem Skur­ty­sem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Połów 2008

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Sła­wo­mi­ra Elsne­ra, Kor­ne­lii Pie­li, Rafa­ła Pra­sz­czał­ka i Rafa­ła Sko­niecz­ne­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Excalibur (5)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Inaczej nie będzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

miejsca ich jesiony

utwory / zapowiedzi książek Paulina Pidzik

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę miej­sca ich jesio­ny Pau­li­ny Pidzik, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 19 grud­nia 2022 roku.

Więcej

cierpkie

utwory / zapowiedzi książek Marlena Niemiec

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę cierp­kie Mar­le­ny Nie­miec, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza: „wtenczas”

recenzje / KOMENTARZE Jakub Pszoniak

Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Pszo­nia­ka, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki lorem ipsum, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Oko przyłożone do dziurki, którą najpierw trzeba wydrapać (tylko notatki)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki lorem ipsum Jaku­ba Pszo­nia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Historia jednego wiersza, czyli ewangeliści przed hotelem Puro

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autor­ski komen­tarz Roma­na Hone­ta, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki żal, może on Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

W omatidiach roztrzęsiona afirmacja niepogodzenia

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recen­zja Prze­my­sła­wa Roj­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki żal, może on Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Śmierć jako siła napędowa twórczości

debaty / ankiety i podsumowania Marta Sokołowska

Odpo­wie­dzi Mar­ty Soko­łow­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Balans między ambicją i komunikatywnością

debaty / ankiety i podsumowania Katarzyna Szaulińska

Odpo­wie­dzi Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

W coś w końcu trzeba wierzyć

debaty / ankiety i podsumowania Karol Maliszewski

Odpo­wie­dzi Karo­la Mali­szew­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Proza ma najwięcej wspólnego z wolnością

debaty / ankiety i podsumowania Krzysztof Chronowski

Odpo­wie­dzi Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

nagrania / transPort Literacki Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021 z udzia­łem Iwo­ny Bas­sy, Alek­san­dry Byr­skiej, Bar­ba­ry Frą­czyk, Bar­to­sza Hory­zy, Zofii Kil­jań­skiej, Szy­mo­na Kowal­skie­go, Mir­ka Kuli­sza, Patry­ka Kul­py, Patric­ka Leftwi­cha, Oli Lewan­dow­skiej, Mar­ty Lipo­wicz i Ali­cji Sawic­kiej w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zelmer.

Więcej

Nieobecność

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Krzysztof Chronowski

Czy­ta­nie z książ­ki Nie­obec­ność z udzia­łem Krzysz­to­fa Chro­now­skie­go w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / transPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na koniec” w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Wszystko dobrze

nagrania / transPort Literacki Hubert Zemler Maria Krzywda

Czy­ta­nie z książ­ki Wszyst­ko dobrze z udzia­łem Marii Krzyw­dy w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Martwe języki w hali odjazdów milczą o tym, o czym żywe mówią szeptem lub krzyczą

wywiady / o książce Jakub Pszoniak Jakub Sęczyk

Roz­mo­wa Jaku­ba Sęczy­ka z Jaku­bem Pszo­nia­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki lorem ipsum Jaku­ba Pszo­nia­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 31 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Raczej szarpnięcie niż chwyt

wywiady / o książce Roman Honet Zuzanna Sala

Roz­mo­wa Zuzan­ny Sali z Roma­nem Hone­tem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki żal, może on Roma­na Hone­ta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Histeria

nagrania / transPort Literacki

Czy­ta­nie z książ­ki „Histe­ria” z udzia­łem autor­ki Kim Yideum oraz tłu­ma­cza Lyn­na Suha w ramach festi­wa­lu Trans­Port Lite­rac­ki 27. Pro­wa­dze­nie Kata­rzy­na Jaku­biak. Muzy­ka Hubert Zemler.

Więcej

Pięć esejów Homerowskich

recenzje / IMPRESJE Tadeusz Sławek

Impre­sja Tade­usza Sław­ka, otwie­ra­ją­ca festi­wal Trans­Port Lite­rac­ki 27.

Więcej

Excalibur (4)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza (nagrodzone teksty)

utwory / premiery w sieci Aleksandra Kasprzak Daniel Tamkun Helena Burdzińska

Frag­men­ty książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 5 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

żal, może on (2)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę żal, może on Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

lorem ipsum (2)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Pszoniak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę lorem ipsum Jaku­ba Pszo­nia­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Inaczej nie będzie (1)

utwory / zapowiedzi książek Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Ina­czej nie będzie Euge­niu­sza Tka­czy­szy­na-Dyc­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 14 listo­pa­da 2022 roku.

Więcej

Popłyniemy na łów, na łów, towarzyszu mój

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recen­zja Anny Mochal­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Ewangelia brudnych ludzi

recenzje / ESEJE Natalia Rojek

Recen­zja Nata­lii Rojek, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Lyn­na Suh, Ewy Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Ostrzałka do noży, która śpiewa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Lyn­na Suh, Ewy Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Podróż przez stromizny, przepaście, bagna i odmęty

recenzje / ESEJE Filip Łobodziński

Recen­zja Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Po co to wszystko?

recenzje / ESEJE Ola Lewandowska

Recen­zja Oli Lewan­dow­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Egzotyczne ptaki i rośliny

dzwieki / WYDARZENIA Jurij Andruchowycz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Juri­ja Andru­cho­wy­cza pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Wysokie tony częściej bawią niż dodają powagi

debaty / ankiety i podsumowania Patryk Kulpa

Odpo­wie­dzi Patry­ka Kul­py na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Wsłuchuj się w najlżejsze powiewy wiatru

debaty / ankiety i podsumowania Mirek Kulisz

Odpo­wie­dzi Mir­ka Kuli­sza na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”

Więcej

Jeżeli ktoś potrafi głęboko myśleć, to da sobie radę

debaty / ankiety i podsumowania Zofia Kiljańska

Odpo­wie­dzi Zosi Kil­jań­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Literatura chroni nas przed zamknięciem we własnych głowach

debaty / ankiety i podsumowania Aleksandra Byrska

Odpo­wie­dzi Alek­san­dry Byr­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Czy można się o nich pokłócić?

wywiady / o książce Antonina Tosiek Maria Krzywda

Roz­mo­wa Marii Krzyw­dy i Anto­ni­ny Tosiek, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Ciało to moja poezja

wywiady / o książce Lynn Suh Yideum Kim

Roz­mo­wa Lyn­na Suh z Yideum Kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Ewy Suh, Lyn­na Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Rozdział pierwszy: Taka piękna wolność

wywiady / o książce Nick Cave Seán O'Hagan

Frag­ment roz­mo­wy Seána O’Hagana z Nic­kiem Cave’em, pocho­dzą­cy z książ­ki Wia­ra, nadzie­ja i krwa­wa łaź­nia Nic­ka Cave’a i Seána O’Hagana w tłu­ma­cze­niu Tade­usza Sław­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Między żywiołami

wywiady / o książce Bérengère Cournut Katarzyna Byłów

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Byłów z Béren­gère Cour­nut, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Z kamie­nia i kości Béren­gère Cour­nut w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 12 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (proza)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Histeria (2)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Lyn­na Suh, Ewy Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Excalibur (3)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Exca­li­bur Pio­tra MAGIKA Łusz­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 grud­nia 2022 roku.

Więcej

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Połów. Poetyc­kie i pro­za­tor­skie debiu­ty 2021, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 3 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

lorem ipsum (1)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Pszoniak

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę lorem ipsum Jaku­ba Pszo­nia­ka, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

żal, może on (1)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę żal, może on Roma­na Hone­ta, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 17 paź­dzier­ni­ka 2022 roku.

Więcej

Doświadczanie romantyczności

recenzje / KOMENTARZE Piotr Śliwiński

Autor­ski komen­tarz Pio­tra Śli­wiń­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 5 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Piszą, więc żyją

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Polifoniczny esej o wojnie

recenzje / ESEJE Rafał Hetman

Recen­zja Rafa­ła Het­ma­na, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Literatura jest dla mnie czysto egoistycznym działaniem

recenzje / KOMENTARZE Bérengère Cournut

Autor­ski komen­tarz Béren­gère Cour­nut, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Z kamie­nia i kości w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Letnim śniegiem i krwią

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Z kamie­nia i kości Béren­gère Cour­nut w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Rewolucje słów

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recen­zja Paw­ła Tań­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a w tłu­ma­cze­niu Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Barbarzyńca w gmachu świętości

recenzje / KOMENTARZE Filip Łobodziński

Autor­ski komen­tarz Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Mapa podróży przez światy Nicka Cave’a

recenzje / ESEJE Robert Ziębiński

Recen­zja Rober­ta Zię­biń­skie­go, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a w tłu­ma­cze­niu Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Z tej mojej bezsilności

wywiady / o książce Bohdan Zadura Łukasz Dynowski

Roz­mo­wa Łuka­sza Dynow­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

25, a nawet 33 pytania do Filipa Łobodzińskiego

wywiady / o książce Filip Łobodziński Paweł Tański

Roz­mo­wa Paw­ła Tań­skie­go z Fili­pem Łobo­dziń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a w tłu­ma­cze­niu Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Mnóstwo dobra krąży wśród piszących kobiet

debaty / ankiety i podsumowania Elżbieta Łapczyńska

Odpo­wie­dzi Elż­bie­ty Łap­czyń­skiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Znam takich, co czytają

debaty / ankiety i podsumowania Filip Łobodziński

Odpo­wie­dzi Fili­pa Łobo­dziń­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Sezonowa moda

debaty / ankiety i podsumowania Grzegorz Kwiatkowski

Odpo­wie­dzi Grze­go­rza Kwiat­kow­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Na szali znaków

dzwieki / WYDARZENIA Bernard Noël Krystyna Rodowska Marie-Claire Bancquart

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Marie-Cla­ire Ban­cqu­art, Ber­nar­da Noëla i Kry­sty­ny Rodow­skiej pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 17 Rewolta w niebie

nagrania / kartoteka 25 Filip Łobodziński Nick Cave

Sie­dem­na­sty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Muzyka słowa: Rewolta w niebie

nagrania / kartoteka 25 Filip Łobodziński Nick Cave Wacław Zimpel

Filip Łobo­dziń­ski w towa­rzy­stwie Wacła­wa Zim­pla czy­ta utwo­ry z książ­ki Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave­’a. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Bestiariusz nowohucki

nagrania / stacja Literatura Elżbieta Łapczyńska

Czy­ta­nie z książ­ki „Bestia­riusz nowo­huc­ki” z udzia­łem Elż­bie­ty Łap­czyń­skiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 14 Elżbieta Łapczyńska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Elżbieta Łapczyńska Jakub Skurtys

Czter­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Zaangażowanie przy okazji

recenzje / KOMENTARZE Maja Urban

Autor­ski komen­tarz Mai Urban, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Sta­tua wol­no­ści w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Wali­gór­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Wyższa szkoła empatii

wywiady / o książce Jacek Dehnel Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej z Jac­kiem Deh­ne­lem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę. 44 wier­sze Phi­li­pa Lar­ki­na w tłu­ma­cze­niu Jac­ka Deh­ne­la, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Ucieczka bywa też pułapką

wywiady / o książce Maja Urban Miłosz Waligórski

Roz­mo­wa Miło­sza Wali­gór­skie­go z Mają Urban, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sta­tua wol­no­ści Mai Urban w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Wali­gór­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Larkin jubileuszowy

recenzje / ESEJE Katarzyna Szymańska

Recen­zja Kata­rzy­ny Szy­mań­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę. 44 wier­sze Phi­li­pa Lar­ki­na w tłu­ma­cze­niu Jac­ka Deh­ne­la, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Przebieżka na setne urodziny Larkina

recenzje / KOMENTARZE Jacek Dehnel

Autor­ski komen­tarz Jac­ka Deh­ne­la, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę. 44 wier­sze Phi­li­pa Lar­ki­na w tłu­ma­cze­niu Jac­ka Deh­ne­la, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 8 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

O księżycowym chłopczyku o kobaltowych oczach i bez wątpienia urodzonych mordercach, czyli poetyckie wizje Claudiu Komartina

recenzje / ESEJE Olga Bartosiewicz-Nikolaev

Recen­zja Olgi Bar­to­sie­wicz-Niko­la­ev, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki kobalt Clau­diu Komar­ti­na w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Literatura powinna być jak nierówny chodnik

recenzje / KOMENTARZE Claudiu Komartin

Autor­ski komen­tarz Clau­diu Komar­ti­na, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki kobalt w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 25 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Za wolność tych, których nie lubimy. Maja Urban i jej Statua wolności

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recen­zja Anny Mochal­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Sta­tua wol­no­ści Mai Urban w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Wali­gór­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Histeria

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Histe­ria Yideum Kim w tłu­ma­cze­niu Lynn Suh, Ewy Suh i Kata­rzy­ny Szu­ster, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 26 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny

utwory / zapowiedzi książek Różni autorzy

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Piszą, więc żyją. Pierw­szych sto dni woj­ny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 29 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza

utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak Miłosz Biedrzycki Piotr Matywiecki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Roman­tycz­ność. Współ­cze­sne bal­la­dy i roman­se inspi­ro­wa­ne twór­czo­ścią Ada­ma Mic­kie­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 5 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Z kamienia i kości (2)

utwory / zapowiedzi książek Bérengère Cournut Hanna Igalson-Tygielska

Frag­men­ty książ­ki Z kamie­nia i kości Béren­gère Cour­nut w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 12 wrze­śnia 2022 roku.

Więcej

Rewolta w niebie (2)

utwory / zapowiedzi książek Filip Łobodziński Nick Cave

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 28 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Językowo i aksjomatycznie

debaty / ankiety i podsumowania Karolina Sałdecka

Odpo­wie­dzi Karo­li­ny Sał­dec­kiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Dziedziny sztuki mnożą się jak jamraje

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Wiśniewski

Odpo­wie­dzi Jaku­ba Wiśniew­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

„Jeden poeta w domu wystarczy”

debaty / ankiety i podsumowania Jakub Kornhauser

Odpo­wie­dzi Jaku­ba Korn­hau­se­ra na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Rozmowy na koniec (3)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­cia część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Samochód na babilońskich numerach

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Julia Szychowiak Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Andrze­ja Sosnow­skie­go i Julii Szy­cho­wiak pod­czas Por­tu Wro­cław 2008.

Więcej

Użyteczna, a nie – użytkowa

recenzje / KOMENTARZE Aleš Šteger

Autor­ski komen­tarz Ale­ša Šte­ge­ra, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Księ­ga rze­czy w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Smak opuncji w Katalonii

wywiady / o książce Małgorzata Kolankowska Najat El Hachmi

Roz­mo­wa Mał­go­rza­ty Kolan­kow­skiej z Najat El Hach­mi, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ostat­ni patriar­cha Najat El Hach­mi w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Podążanie za potencjałem, który wszyscy w sobie nosimy

wywiady / o książce Aleš Šteger Miłosz Biedrzycki

Roz­mo­wa Miło­sza Bie­drzyc­kie­go z Ale­šem Šte­ge­rem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Księ­ga rze­czy w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Martwa natura ze spienionym mydłem

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recen­zja Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Księ­ga rze­czy Ale­ša Šte­ge­ra w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Nie wierzę w „wielką literaturę”, wierzę w świetne książki

recenzje / KOMENTARZE Najat El Hachmi

Autor­ski komen­tarz Najat El Hach­mi, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Ostat­ni patriar­cha w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Demontaż patriarchatu

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Ostat­ni patriar­cha Najat El Hach­mi w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na koniec (2)

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dru­ga część dys­ku­sji pro­wa­dzo­nej przez Anto­ni­nę Tosiek i Jaku­ba Skur­ty­sa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Połów. Poetyckie debiuty 2020

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Czy­ta­nie z książ­ki Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2020 z udzia­łem Sary Akram, Tom­ka Gro­mad­ki, Karo­li­ny Kapu­sty, Jul­ka Rosiń­skie­go, Zuzan­ny Strehl i Niny Voy­ta­li w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Coś wisi w powietrzu

wywiady / o pisaniu Ola Lewandowska-Ferenc Zofia Kiljańska

Roz­mo­wa Zosi Kil­jań­skiej z Olą Lewan­dow­ską-Ferenc, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Bitwa na niemruganie

recenzje / KOMENTARZE Ola Lewandowska-Ferenc

Autor­ski komen­tarz Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata

utwory / premiera w sieci z Połowu Ola Lewandowska-Ferenc

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc jeste­śmy pierw­szą ciem­no­ścią tego lata. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Śnieg w kwietniową niedzielę (2)

utwory / zapowiedzi książek Jacek Dehnel Philip Larkin

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę Phi­li­pa Lar­ki­na w tłu­ma­cze­niu Jac­ka Deh­ne­la, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Statua wolności

utwory / zapowiedzi książek Maja Urban Miłosz Waligórski

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Sta­tua wol­no­ści Mai Urban w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Wali­gór­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Rewolta w niebie

utwory / zapowiedzi książek Filip Łobodziński Nick Cave

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Rewol­ta w nie­bie Nic­ka Cave’a w prze­kła­dzie Fili­pa Łobo­dziń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 22 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Z kamienia i kości

utwory / zapowiedzi książek Bérengère Cournut Hanna Igalson-Tygielska

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Z kamie­nia i kości Béren­gère Cor­nut w tłu­ma­cze­niu Han­ny Igal­son-Tygiel­skiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Niech to będzie twoje

debaty / ankiety i podsumowania Ola Lewandowska-Ferenc

Odpo­wie­dzi Oli Lewan­dow­skiej-Ferenc na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Literatura jest najwyżej pasożytem

debaty / ankiety i podsumowania Anna Adamowicz

Odpo­wie­dzi Anny Ada­mo­wicz na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Jestem najlepszym polskim poetą piszącym o zwierzętach

debaty / ankiety i podsumowania Konrad Góra

Odpo­wie­dzi Kon­ra­da Góry na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Autoportret

dzwieki / WYDARZENIA August Kleinzahler Piotr Sommer

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Augu­sta Kle­in­zah­le­ra i Pio­tra Som­me­ra pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Ustanawianie umiejscowienia

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Recen­zja Alek­san­dry Grzem­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Obce sta­ny Kata­rzy­ny Jaku­biak, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 12 Kira Pietrek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kira Pietrek

Dwu­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzy­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Hista & her sista

nagrania / stacja Literatura Joanna Mueller

Czy­ta­nie z książ­ki Hista & her sista z udzia­łem Joan­ny Muel­ler w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Czeski zeszyt

nagrania / stacja Literatura Kira Pietrek

Czy­ta­nie z książ­ki Cze­ski zeszyt z udzia­łem Kiry Pie­trek w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Pomiędzy dźwiękami

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Jakubiak

Autor­ski komen­tarz Kata­rzy­ny Jaku­biak, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Obce sta­ny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

O krok od nich

dzwieki / WYDARZENIA Piotr Sommer

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Pio­tra Som­me­ra pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Wychodzić poza wąską perspektywę własnego doświadczenia

debaty / ankiety i podsumowania Katarzyna Jakubiak

Odpo­wie­dzi Kata­rzy­ny Jaku­biak na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Siostrzeństwo to gryps upuszczany skrycie do innych klatek

debaty / ankiety i podsumowania Joanna Mueller

Odpo­wie­dzi Joan­ny Muel­ler na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Zamiast przybliżać, wznosimy kolejne okopy

debaty / ankiety i podsumowania Alicja Sawicka

Odpo­wie­dzi Ali­cji Sawic­kiej na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Zasady poruszania się po ringu

utwory / premiera w sieci z Połowu Alicja Sawicka

Pre­mie­ro­wa pro­za Ali­cji Sawic­kiej Zasa­dy poru­sza­nia się po rin­gu. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Tylko zwierzęta lizały moje wrzody

utwory / premiery w sieci Wiktoria Chojnacka

Pre­mie­ro­wa pro­za Wik­to­rii Choj­nac­kiej Tyl­ko zwie­rzę­ta liza­ły moje wrzo­dy. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2021”.

Więcej

Śnieg w kwietniową niedzielę

utwory / zapowiedzi książek Jacek Dehnel Philip Larkin

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Śnieg w kwiet­nio­wą nie­dzie­lę Phi­li­pa Lar­ki­na w tłu­ma­cze­niu Jac­ka Deh­ne­la, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 8 sierp­nia 2022 roku.

Więcej

Kobalt

utwory / zapowiedzi książek Claudiu Komartin Jakub Kornhauser

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Kobalt Clau­diu Komar­ti­na w tłu­ma­cze­niu Jaku­ba Korn­hau­se­ra, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 25 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Księga rzeczy

utwory / zapowiedzi książek Aleš Šteger Miłosz Biedrzycki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Księ­ga rze­czy Ale­ša Šte­ge­ra w tłu­ma­cze­niu Miło­sza Bie­drzyc­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 lip­ca 2022 roku.

Więcej

Manifestowi wystarczy dziesięć punktów

recenzje / KOMENTARZE Alicja Sawicka

Autor­ski komen­tarz Ali­cji Sawic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Długo po zakończeniu

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impre­sja Ada­ma Kacza­now­skie­go na temat pro­zy Ali­cji Sawic­kiej, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Od Andruchowycza do Żadana

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autor­ski komen­tarz Boh­da­na Zadu­ry, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Oddech wypełniony sensem

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Wojna zmienia wszystko…

wywiady / o książce Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Roz­mo­wa Karo­la Mali­szew­skie­go z Boh­da­nem Zadu­rą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Poczucie wiecznego nieprzyzwyczajenia

wywiady / o książce Izabela Poniatowska Katarzyna Jakubiak

Roz­mo­wa Iza­be­li Ponia­tow­skiej z Kata­rzy­ną Jaku­biak, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Obce sta­ny, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Spróbuj opisać to inaczej

wywiady / o pisaniu Alicja Sawicka Barbara Frączyk

Roz­mo­wa Bar­ba­ry Frą­czyk z Ali­cją Sawic­ką, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Oprawca TransPortu Literackiego 27

dzwieki / AUDYCJE Artur Burszta Hubert Zemler

Zapis roz­mo­wy Artu­ra Bursz­ty z Huber­tem Zemle­rem z 67. odcin­ka „Stro­ny A, stro­ny B”. 

Więcej

Moim marzeniem jest, aby w końcu ta książka przestała być aktualna

wywiady / o książce Marek Vadas Miłosz Waligórski

Roz­mo­wa Miło­sza Wali­gór­skie­go z Mar­kiem Vada­sem, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Uciecz­ka w tłu­ma­cze­niu Wero­ni­ki Gogo­li, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Wspólnota kobiet

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

Literatura dla wspólnoty czy przeciwko wspólnocie: Marek Vadas

recenzje / KOMENTARZE Marek Vadas

Autor­ski komen­tarz Mar­ka Vada­sa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Uciecz­ka w tłu­ma­cze­niu Wero­ni­ki Gogo­li, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Literatura dla wspólnoty czy przeciwko wspólnocie: Hałyna Kruk

recenzje / KOMENTARZE Hałyna Kruk

Autor­ski komen­tarz Hały­ny Kruk towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

0°DLL

utwory / premiera w sieci z Połowu Patrick Leftwich

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Patric­ka Leftwi­cha 0°DLL. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Kosmiczna Żabka

utwory / premiery w sieci Barbara Sinica

Pre­mie­ro­wy zestaw opo­wia­dań Kosmicz­na Żab­ka Bar­ba­ry Sini­cy. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nie otwar­te pro­zą 2021”.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Ostatni patriarcha

utwory / zapowiedzi książek Anna Sawicka Najat El Hachmi

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Ostat­ni patriar­cha Najat El Hach­mi w tłu­ma­cze­niu Anny Sawic­kiej, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 27 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Obce stany

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Jakubiak

Frag­men­ty książ­ki Obce sta­ny Kata­rzy­ny Jaku­biak, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 13 czerw­ca 2022 roku.

Więcej

Manifest Poezji Maszyn Gödlowskich [1]

recenzje / KOMENTARZE Patrick Leftwich

Autor­ski komen­tarz Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Patric­ka Leftwi­cha, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Nikt nie powinien uciekać

recenzje / ESEJE Ilona Klimek

Recen­zja Ilo­ny Kli­mek, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Uciecz­ka Mar­ka Vada­sa w tłu­ma­cze­niu Wero­ni­ki Gogo­li, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Rewolucja zaczyna się od rokoszu lemurów

wywiady / o pisaniu Patrick Leftwich Szymon Kowalski

Roz­mo­wa Szy­mo­na Kowal­skie­go z Patric­kiem Leftwi­chem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Wielka historia literatury ukraińskiej

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Przemysław Rojek

48. odci­nek cyklu „Wie­ża Kur­rem­kar­mer­ru­ka” autor­stwa Prze­my­sła­wa Roj­ka.

Więcej

Literatura jest igłą

debaty / ankiety i podsumowania Jerzy Jarniewicz

Odpo­wie­dzi Jerze­go Jar­nie­wi­cza na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

By pochłonąć wszystkie brzegi

debaty / ankiety i podsumowania Patrick Leftwich

Odpo­wie­dzi Patric­ka Leftwi­cha na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Połów 2007

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Toma­sza Fijał­kow­skie­go, Julii Szy­cho­wiak, Toma­sza Waż­ne­go i Kami­la Zają­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 11 Jerzy Jarniewicz

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz

Jede­na­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Mondo cane

nagrania / stacja Literatura Jerzy Jarniewicz

Czy­ta­nie z książ­ki Mon­do cane z udzia­łem Jerze­go Jar­nie­wi­cza w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

dla moich dziewczyn

nagrania / stacja Literatura Agata Jabłońska

Czy­ta­nie z książ­ki dla moich dziew­czyn z udzia­łem Aga­ty Jabłoń­skiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 10 Agata Jabłońska

nagrania / stacja Literatura Agata Jabłońska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­sią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 9 Antonina Tosiek

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dzie­wią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

storytelling

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek

Czy­ta­nie z książ­ki sto­ry­tel­ling z udzia­łem Anto­ni­ny Tosiek w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

hoodshit (griptape)

nagrania / stacja Literatura Michał Mytnik

Czy­ta­nie z książ­ki hood­shit (grip­ta­pe) z udzia­łem Micha­ła Myt­ni­ka w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Ucieczka

utwory / zapowiedzi książek Marek Vadas Weronika Gogola

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Uciecz­ka Mar­ka Vada­sa w tłu­ma­cze­niu Wero­ni­ki Gogo­li, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 30 maja 2022 roku.

Więcej

Ktokolwiek, tylko nie ja

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Hałyna Kruk

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Kto­kol­wiek, tyl­ko nie ja Hały­ny Kruk w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 23 maja 2022 roku.

Więcej

100 wierszy wolnych z Ukrainy

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę 100 wier­szy wol­nych z Ukra­iny w tłu­ma­cze­niu Boh­da­na Zadu­ry, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 2 maja 2022 roku.

Więcej

Smutny i zachwycony

recenzje / ESEJE Adam Kaczanowski

Impre­sja Ada­ma Kacza­now­skie­go na temat pro­zy Bar­ba­ry Frą­czyk, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Małe kuku

recenzje / KOMENTARZE Barbara Frączyk

Autor­ski komen­tarz Bar­ba­ry Frą­czyk, lau­re­at­ki pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

„Któregoś marca (2022)”

recenzje / KOMENTARZE Jakub Pszoniak

Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Pszo­nia­ka, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Z dnia robię noc Miro­na Bia­ło­szew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2022.

Więcej

Za kulisami poematu i w środku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Różewicz nieznany – odsłona druga

recenzje / ESEJE Przemysław Dakowicz

Posło­wie Prze­my­sła­wa Dako­wi­cza do książ­ki Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Zahaczyła się chwila

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recen­zja Ada­ma Popra­wy towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Z dnia robię noc Miro­na Bia­ło­szew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2022.

Więcej

Szczęśliwe historie są nudne

wywiady / o pisaniu Barbara Frączyk Mirek Kulisz

Roz­mo­wa Mir­ka Kuli­szaz Bar­ba­rą Frą­czyk lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Koryto dzikiej rzeki

wywiady / o książce Jakub Pszoniak Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Kubą Pszo­nia­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Miro­na Bia­ło­szew­skie­go Z dnia robię noc, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2022.

Więcej

Dłuższe formy zasługują na takie słowa, jak: chityna, pancerz, skorupa

debaty / ankiety i podsumowania Antonina Tosiek

Odpo­wie­dzi Anto­ni­ny Tosiek na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Małe cienie wielkich czarnoksiężników

dzwieki / WYDARZENIA Tymoteusz Karpowicz

Zapis wyda­rze­nia poświę­co­ne­go książ­ce Małe cie­nie wiel­kich czar­no­księż­ni­ków Tymo­te­usza Kar­po­wi­cza pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Nie chcę śpiewać pieśni

wywiady / o książce Jakub Skurtys Julek Rosiński

Roz­mo­wa Jaku­ba Skur­ty­sa z Jul­kiem Rosiń­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

ja i moja banda zdegradujemy wszystkie całuny

utwory / premiera w sieci z Połowu Szymon Kowalski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Szy­mo­na Kowal­skie­go ja i moja ban­da zde­gra­du­je­my wszyst­kie cału­ny. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

na elektrycznej linie

utwory / premiera w sieci z Połowu Kamil Kawalec

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Kami­la Kawal­ca na elek­trycz­nej linie. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Trap Krypt

utwory / premiera w sieci z Połowu Gustaw Owczarski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Gusta­wa Owczar­skie­go Trap Krypt. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Z dnia robię noc (1)

utwory / zapowiedzi książek Miron Białoszewski

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Z dnia robię noc Miro­na Bia­ło­szew­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Teksty odzyskane (2)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Manifest

recenzje / KOMENTARZE Szymon Kowalski

Autor­ski komen­tarz Szy­mo­na Kowal­skie­go, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Ewangelia: geneza zapachu

recenzje / IMPRESJE Szymon Kowalski

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Szy­mo­na Kowal­skie­go, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

[Gdzieś z offu – zupełnie poza rytmem – uderzenie bębna]

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autor­ski komen­tarz Jul­ka Rosiń­skie­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

W sprawie pionu

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recen­zja Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki stresz­cze­nie pie­śni Jul­ka Rosiń­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Po obu stronach słowa

recenzje / KOMENTARZE Maria Krzywda

Autor­ski komen­tarz Marii Krzyw­dy, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko dobrze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2022 roku.

Więcej

„Swoje miejsce” obcości

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko dobrze Marii Krzyw­dy, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Sroga aberracja

wywiady / o pisaniu Bartosz Horyza Szymon Kowalski

Roz­mo­wa Bar­to­sza Hory­zy z Szy­mo­nem Kowal­skim, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Nie zawsze i nie wszystko musi być dobrze

wywiady / o książce Małgorzata Żebrowska Maria Krzywda

Roz­mo­wa Mał­go­rza­ty Żebrow­skiej z Marią Krzyw­dą, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Wszyst­ko dobrze, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Zbiór zdań rozłożonych w czasie

debaty / ankiety i podsumowania Julek Rosiński

Odpo­wie­dzi Jul­ka Rosiń­skie­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”

Więcej

Literatura jest odmianą grzyba

debaty / ankiety i podsumowania Radosław Jurczak

Odpo­wie­dzi Rado­sła­wa Jur­cza­ka na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Dalej pójdzie jak z płatka

debaty / ankiety i podsumowania Kacper Bartczak

Odpo­wie­dzi Kac­pra Bart­cza­ka na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Książki z Biura: Odcinek 16 Wszystko dobrze

nagrania / między wierszami Maria Krzywda

Szes­na­sty odci­nek cyklu Książ­ki z Biu­ra. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Muzyka słowa: Wszystko dobrze

nagrania / kartoteka 25 Maria Krzywda Wacław Zimpel

Maria Krzyw­da w towa­rzy­stwie Wacła­wa Zim­pla czy­ta utwo­ry ze swo­jej książ­ki Wszyst­ko dobrze. Nagra­nie zre­ali­zo­wa­ne w ramach pro­jek­tu Kar­to­te­ka 25.

Więcej

Zakłady holenderskie

nagrania / stacja Literatura Radosław Jurczak

Czy­ta­nie z książ­ki Zakła­dy holen­der­skie z udzia­łem Rado­sła­wa Jur­cza­ka w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 6 Radosław Jurczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Radosław Jurczak

Szó­sty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Widoki wymazy

nagrania / stacja Literatura Kacper Bartczak

Czy­ta­nie z książ­ki Wido­ki wyma­zy z udzia­łem Kac­pra Bart­cza­ka w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 7 Kacper Bartczak

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak

Siód­my odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Tramwaj

dzwieki / WYDARZENIA Ewa Lipska Ryszard Krynicki Urszula Kozioł

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ewy Lip­skiej i Ryszar­da Kry­nic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Kolejne książki wierszem z Pracowni Biura Literackiego

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

64. odci­nek cyklu „Stro­na A, stro­na B” autor­stwa Artu­ra Bursz­ty.

Więcej

Coś dla ojca

wywiady / o książce Marcin Mokry Rafał Wawrzyńczyk

Roz­mo­wa Rafa­ła Waw­rzyń­czy­ka z Mar­ci­nem Mokrym, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki żywe linie nowe usta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 lute­go 2022 roku.

Więcej

Zmiana czasu

utwory / premiery w sieci Łukasz Cabajewski

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Zmia­na cza­su Łuka­sza Caba­jew­skie­go. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Pra­cow­nia otwar­ta wier­szem 2021”.

Więcej

Skafander

utwory / premiera w sieci z Połowu Wioletta Pomorska-Yang

Pre­mie­ro­wy zestaw opo­wia­dań Ska­fan­der Wio­let­ty Pomor­skiej-Yang. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu „Połów pro­za­tor­ski 2021”.

Więcej

streszczenie pieśni (2)

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę stresz­cze­nie pie­śni Jul­ka Rosiń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Teksty odzyskane (1)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Tek­sty odzy­ska­ne Tade­usza Róże­wi­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 18 kwiet­nia 2022 roku.

Więcej

Liść na wodzie

wywiady / o pisaniu Marta Lipowicz Patryk Kulpa

Roz­mo­wa Patry­ka Kul­py z Mar­tą Lipo­wicz, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Produkcja czułej osoby

wywiady / o książce Przemysław Suchanecki Tomek Gromadka

Roz­mo­wa Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go z Tom­kiem Gro­mad­ką, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Komu­nizm, gów­no i może cię kocham, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lute­go 2022 roku.

Więcej

Uszyć impas

recenzje / KOMENTARZE Marta Lipowicz

Autor­ski komen­tarz Mar­ty Lipo­wicz, lau­re­at­ki pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Lipowicz armatohaubica

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impre­sja Jaku­ba Korn­hau­se­ra na temat pro­zy Mar­ty Lipo­wicz, lau­re­at­ki pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Prospekt Peiperowski

recenzje / KOMENTARZE Marcin Mokry

Autor­ski komen­tarz Mar­ci­na Mokre­go, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki żywe linie nowe usta, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 lute­go 2022 roku.

Więcej

Nowe linie w żywych ustach

recenzje / ESEJE Michalina Kmiecik

Recen­zja Micha­li­ny Kmie­cik towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki żywe linie nowe usta Mar­ci­na Mokre­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 21 lute­go 2022 roku.

Więcej

Ocalenie siebie poprzez zaklęcie w słowa

recenzje / KOMENTARZE Tomek Gromadka

Autor­ski komen­tarz Tom­ka Gro­mad­ki, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Komu­nizm, gów­no i może cię kocham, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lute­go 2022 roku.

Więcej

Ruch do wewnątrz

recenzje / ESEJE Zuzanna Sala

Recen­zja Zuzan­ny Sali towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Komu­nizm, gów­no i może cię kocham Tom­ka Gro­mad­ki, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lute­go 2022 roku.

Więcej

Literatura, mutując się, zachowuje pamięć o przeszłych odmianach

debaty / ankiety i podsumowania Marcin Mokry

Odpo­wie­dzi Mar­ci­na Mokre­go na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Wymieniamy się słowem jak bracia i siostry

debaty / ankiety i podsumowania Tomek Gromadka

Odpo­wie­dzi Tom­ka Gro­mad­ki na pyta­nia Tade­usza Sław­ka w „Kwe­stio­na­riu­szu 2022”.

Więcej

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Dar­ka Fok­sa, Krzysz­to­fa Jawor­skie­go, Zbi­gnie­wa Mache­ja i Toma­sza Maje­ra­na pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Bosorka

nagrania / stacja Literatura Katarzyna Szweda

Czy­ta­nie z książ­ki Bosor­ka z udzia­łem Kata­rzy­ny Szwe­dy w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 4 Agata Puwalska

nagrania / stacja Literatura Agata Puwalska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Czwar­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 5 Katarzyna Szweda

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Szweda

Pią­ty odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Po co pisać

recenzje / KOMENTARZE Jakub Wiśniewski

Autor­ski komen­tarz Jaku­ba Wiśniew­skie­go towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Myja, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Manifest?

recenzje / KOMENTARZE Zofia Kiljańska

Autor­ski komen­tarz Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Głowa zaabordowana przez statek mózgowych piratów

wywiady / o pisaniu Aleksandra Byrska Zofia Kiljańska

Roz­mo­wa Alek­san­dry Byr­skiej z Zofią Kil­jań­ską, lau­re­at­ką pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

chóry podziemne

utwory / premiera w sieci z Połowu Zofia Kiljańska

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Zofii Kil­jań­skiej chó­ry pod­ziem­ne. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

streszczenie pieśni

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę stresz­cze­nie pie­śni Julia­na Rosiń­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Wysokoprocentowe ze średniej półki

debaty / ankiety i podsumowania Marta Podgórnik

Odpo­wie­dzi Mar­ty Pod­gór­nik na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Po zjedzeniu możesz przeżyć moje życie

debaty / ankiety i podsumowania Agnieszka Wolny-Hamkało

Odpo­wie­dzi Agniesz­ki Wol­ny-Ham­ka­ło na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Niczego takiego sobie nie przypominam

debaty / ankiety i podsumowania Klara Nowakowska

Odpo­wie­dzi Kla­ry Nowa­kow­skiej na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Rację ma robactwo

debaty / ankiety i podsumowania Krzysztof Siwczyk

Odpo­wie­dzi Krzysz­to­fa Siw­czy­ka na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Przestałem zawracać sobie głowę duperelami

debaty / ankiety i podsumowania Mariusz Grzebalski

Odpo­wie­dzi Mariu­sza Grze­bal­skie­go na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Flaki z curry

debaty / ankiety i podsumowania Marcin Świetlicki

Odpo­wie­dzi Mar­ci­na Świe­tlic­kie­go na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

Poezję zacząć najłatwiej

debaty / ankiety i podsumowania Krystyna Miłobędzka

Odpo­wie­dzi Kry­sty­ny Miło­będz­kiej na pyta­nia Grze­go­rza Dydu­cha w „Kwe­stio­na­riu­szu 2004”.

Więcej

żywe linie nowe usta (2)

utwory / zapowiedzi książek Marcin Mokry

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę żywe linie nowe usta Mar­ci­na Mokre­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 lute­go 2022 roku.

Więcej

Wszystko dobrze (2)

utwory / zapowiedzi książek Maria Krzywda

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Wszyst­ko dobrze Marii Krzyw­dy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Excalibur (2)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Exca­li­bur Pio­tra „Magi­ka” Łusz­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim w 2022 roku.

Więcej

Ironia jest passé. Porozmawiajmy o miłości

recenzje / ESEJE Natalia Rojek

Recen­zja Nata­lii Rojek towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zmyśl[ ]zmysł Lau­ry Osiń­skiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Zofii Kil­jań­skiej, lau­re­at­ki 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Pal ogień całą swoją myją

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recen­zja Alek­san­dry Byr­skiej towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Myja Jaku­ba Wiśniew­skie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Skrawki

recenzje / KOMENTARZE Anna Adamowicz Laura Osińska

Autor­ski komen­tarz Lau­ry Osiń­skiej w ramach cyklu „Histo­ria jed­ne­go wier­sza”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki zmyśl[ ]zmysł, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Kirszenbaum rozmawia z Kirszenbaum, czyli fragment dialogu o Myi

wywiady / o książce Jakub Wiśniewski Kacper Szpyrka

Roz­mo­wa Kac­pra Szpyr­ki z Jaku­bem Wiśniew­skim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Myja, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 24 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

[jesteśmy przezroczyste]

wywiady / o książce Agata Puwalska Anna Adamowicz Laura Osińska

Roz­mo­wa Aga­ty Puwal­skiej z Lau­rą Osiń­ską i Anną Ada­mo­wicz, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki zmyśl[ ]zmysł, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 10 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 3 Anna Adamowicz

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trze­ci odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Nebula

nagrania / stacja Literatura Anna Adamowicz

Czy­ta­nie z książ­ki Nebu­la z udzia­łem Anny Ada­mo­wicz w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy rodzinne po latach

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Mariusz Grzebalski Wojciech Bonowicz

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mariu­sza Grze­bal­skie­go i Bogu­sła­wa Kier­ca pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Sześćdziesiąt trzy zdania (dwadzieścia dziewięć ostatnich)

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Przemysław Rojek

46. odci­nek cyklu „Wie­ża Kur­rem­kar­mer­ru­ka” autor­stwa Prze­my­sła­wa Roj­ka.

Więcej

Odwrócona strefa

nagrania / stacja Literatura Tadeusz Różewicz Tymoteusz Karpowicz

Czy­ta­nie z książ­ki Odwró­co­na stre­fa w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Puste trybuny

nagrania / stacja Literatura Bohdan Zadura

Czy­ta­nie z książ­ki Puste try­bu­ny z udzia­łem Boh­da­na Zadu­ry w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Imperium Dzieci

nagrania / stacja Literatura Marta Sokołowska

Czy­ta­nie z książ­ki Impe­rium Dzie­ci z udzia­łem Mar­ty Soko­łow­skiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierw­szy odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Rozmowy na torach: odcinek 2 Marta Sokołowska

nagrania / stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marta Sokołowska

Dru­gi odci­nek z cyklu „Roz­mo­wy na torach” w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Kochankowie na otwartm morzu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Fie­dor­czuk, Łuka­sza Jaro­sza, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

żywe linie nowe usta

utwory / zapowiedzi książek Marcin Mokry

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę żywe linie nowe usta Mar­ci­na Mokre­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 21 lute­go 2022 roku.

Więcej

Excalibur

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Exca­li­bur Pio­tra „Magi­ka” Łusz­cza, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim w 2022 roku.

Więcej

Wszystko dobrze

utwory / zapowiedzi książek Maria Krzywda

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Wszyst­ko dobrze Marii Krzyw­dy, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 mar­ca 2022 roku.

Więcej

Pierwszy raz (fragment)

utwory / premiera w sieci z Połowu Mirek Kulisz

Pre­mie­ro­wa pro­za Mir­ka Kuli­sza Pierw­szy raz. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

Rozmowy w drodze

recenzje / ESEJE Przemysław Dakowicz

Recen­zja Prze­my­sła­wa Dako­wi­cza towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Odwró­co­na stre­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Dyskretne występy w celu wyrobienia sobie przewagi

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recen­zja Karo­la Mali­szew­skie­go towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Odwró­co­na stre­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Kto marzy o mieszkaniu gdzie?

recenzje / ESEJE Filip Matwiejczuk

Recen­zja Fili­pa Matwiej­czu­ka towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Rekuh­ka­ra Karo­li­ny Sał­dec­kiej, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Zaśpiew

recenzje / KOMENTARZE Karolina Sałdecka

Autor­ski komen­tarz Karo­li­ny Sał­dec­kiej w ramach cyklu „Wiersz w dro­dze”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Rekuh­ka­ra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Zupełnie jak nigdy

recenzje / ESEJE Adam Kaczanowski

Impre­sja Ada­ma Kacza­now­skie­go na temat pro­zy Mir­ka Kuli­sza, lau­re­ata pierw­szej edy­cji Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Confetti w rynsztoku

recenzje / KOMENTARZE Mirek Kulisz

Autor­ski komen­tarz Mir­ka Kuli­sza, lau­re­ata pierw­sze­go Poło­wu pro­za­tor­skie­go.

Więcej

Poezja wierzchołków i równiny

wywiady / o książce Artur Burszta Jan Stolarczyk

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Janem Sto­lar­czy­kiem, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Odwró­co­na stre­fa, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 13 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Potrzebowałam mówić głosem czarnoskórego mężczyzny

wywiady / o książce Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska

Roz­mo­wa Kata­rzy­ny Szau­liń­skiej z Karo­li­ną Sał­dec­ką, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Rekuh­ka­ra, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 27 grud­nia 2021 roku.

Więcej

Wycieczki i małe opętania

wywiady / o pisaniu Alicja Sawicka Mirek Kulisz

Roz­mo­wa Ali­cji Sawic­kiej z Mir­kiem Kuli­szem, lau­re­atem pro­jek­tu „Połów. Pro­za­tor­skie debiu­ty 2021”.

Więcej

W krainie białych plam

wywiady / o książce Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Roz­mo­wa Jaku­ba Korn­hau­se­ra z Wacła­wem Rapa­kiem towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Schodzenie ze szlaku

wywiady / o książce Michał Mytnik Przemysław Suchanecki

Roz­mo­wa Micha­ła Myt­ni­ka z Prze­my­sła­wem Sucha­nec­kim, towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki O, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Na oślep, żeby ominąć

wywiady / o pisaniu Bartosz Horyza Patrick Leftwich

Roz­mo­wa Patric­ka Leftwi­cha z Bar­to­szem Hory­zą, lau­re­atem 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Podskórna rewolucyjność

recenzje / KOMENTARZE Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Komen­tarz Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w ich prze­kła­dzie, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Doktor Marlow i Pan Kurtz

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Meska­li­na i muzy­ka Hen­rie­go Michaux w prze­kła­dzie Jaku­ba Korn­hau­se­ra i Wacła­wa Rapa­ka, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 15 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Paradoksy i zderzenia czołowe

recenzje / KOMENTARZE Przemysław Suchanecki

Autor­ski komen­tarz Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go w ramach cyklu „Wiersz w dro­dze”, towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki O, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Pozdrawiam mokrych ludzi przyszłości. Na marginesie O Przemysława Suchaneckiego

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa

Recen­zja Dawi­da Kuja­wy towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki O Prze­my­sła­wa Sucha­nec­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 29 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

manifa artystyczna

recenzje / KOMENTARZE Bartosz Horyza

Autor­ski komen­tarz Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impre­sja Dawi­da Mate­usza i Jaku­ba Skur­ty­sa na temat poezji Bar­to­sza Hory­zy, lau­re­ata 16. edy­cji Poło­wu poetyc­kie­go.

Więcej

Najsłabszy opór i Zegary w pokoju matki

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek „Naj­słab­szy opór” Addy Djørup i „Zega­ry w poko­ju mat­ki” Tan­ji Stu­par-Tri­fu­no­vić z udzia­łem Addy Djørup, Tan­ji Stu­par-Tri­fu­no­vić, Kac­pra Bart­cza­ka i Bogu­sła­wy Sochań­skiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

Bojownicy bez broni, Przełykanie włosa i Pernambuco

nagrania / stacja Literatura Różni autorzy

Spo­tka­nie wokół ksią­żek Bojow­ni­cy bez bro­ni Mor­te­na Nie­lse­na, Prze­ły­ka­nie wło­sa Jána Ondru­ša i Per­nam­bu­co Iva­na Wer­ni­scha z udzia­łem Bogu­sła­wy Sochań­skiej, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Lesz­ka Engel­kin­ga, Karo­la Mali­szew­skie­go i Joan­ny Orskiej w ramach festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra 26.

Więcej

zmyśl [] zmysł

utwory / zapowiedzi książek Anna Adamowicz Laura Osińska

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Lau­ry Osiń­skiej zmyśl [] zmysł w wybo­rze i z redak­cją Anny Ada­mo­wicz, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 10 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Myja

utwory / zapowiedzi książek Jakub Wiśniewski

Frag­ment zapo­wia­da­ją­cy książ­kę Myja Jaku­ba Wiśniew­skie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 24 stycz­nia 2022 roku.

Więcej

Część wierszy o jaraniu się

utwory / premiera w sieci z Połowu Bartosz Horyza

Pre­mie­ro­wy zestaw wier­szy Bar­to­sza Hory­zy Część wier­szy o jara­niu się. Pre­zen­ta­cja w ramach pro­jek­tu „Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2021”.

Więcej

Komunizm gówno i może cię kocham

utwory / zapowiedzi książek Tomek Gromadka

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Komu­nizm gów­no i może cię kocham Toma­sza Gro­mad­ki, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 7 lute­go 2022 roku.

Więcej

Córka transformacji

utwory / premiera w sieci z Połowu Izabela Kwiatkowska

Pre­mie­ro­wy zestaw opo­wia­dań Iza­be­li Kwiat­kow­skiej Cór­ka trans­for­ma­cji. Wyróż­nie­nie w ramach pro­jek­tu Połów pro­za­tor­ski 2021.

Więcej

Sześćdziesiąt trzy zdania (trzydzieści cztery pierwsze)

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Przemysław Rojek

45. odci­nek cyklu „Wie­ża Kur­rem­kar­mer­ru­ka” autor­stwa Prze­my­sła­wa Roj­ka.