książki / ROZMOWY

Wojaczek wielokrotny

Fragmenty książki Wojaczek wielokrotny przygotowanej przez Stanisława Beresia i Katarzynę Batorowicz-Wołowiec, która ukazała się nakładem Biura Literackiego w serii "Rozmowy" 7 kwietnia 2008 roku.

Marek Prochaska


Stanisław Bereś, Katarzyna Batorowicz-Wołowiec: Czy pamięta pan okoliczności poznania Rafała?

Marek Prochaska: W 1959 roku wylądowaliśmy razem na obozie żeglarskim w ośrodku ZHP w Wiśle Wielkiej, gdzie robiliśmy kurs na żeglarza. Był to ośrodek podlegający Komendzie Wojewódzkiej ZHP w Katowicach. Rafał był z Mikołowa, a ja z Cieszyna. Tam spotkaliśmy się pierwszy raz.

Kogo pan jeszcze pamięta z tego obozu?

Aleksandra Lipińskigo, Ozgowicza, Lenkiewicza, Skórzybuta z Gliwic… Dawno to było…

Jak długo znaliście się z Rafałem?

Od 1959 do 1964 roku. Dokładnie. W ciągu tych paru lat widywaliśmy się bardzo często, ponieważ właściwie całe wakacje siedzieliśmy w ośrodku na Goczałkowicach, a oprócz tego przez cały sezon mieliśmy tam jeszcze spotkania sobotnio-niedzielne. Dwa lata później, czyli w 1961 roku robiliśmy razem kurs sternika jachtowego, więc spędziliśmy razem dwa tygodnie na Mazurach. Tam akurat pływaliśmy na Dezetach [1], czyli po prostu łodziach żaglowo-wiosłowych, ale nie znaleźliśmy się na tej samej. Trochę się więc rozmijaliśmy, ale i tak często się spotykaliśmy, bo nasze łodzie dochodziły do tych samych przystani, biwaczysk i innych postojów. Były jeszcze także okazjonalne wspólne pływania.

Spotykaliśmy się zawsze w trakcie wakacji w ośrodku, nie twierdzę, że spędzaliśmy tam całe wakacje, bo na pewno nie, natomiast widywaliśmy się wtedy bardzo często. Sezon zawsze zaczynał się pierwszego maja, wtedy się wodowało łódki, ale jeszcze wcześniej przyjeżdżało się skrobać, malować i przygotowywać je na początek sezonu. Wtedy oczywiście też się spotykaliśmy, podobnie jak po sezonie, kiedy trzeba było łodzie ściągnąć z wody, hangarować i przygotować na sezon zimowy.

Natomiast w 1962 roku byliśmy razem z Rafałem na rejsie bałtyckim na słynnych “Czerwonych Żaglach”. To były dawne szalupy “Batorego”, przerobione na jachty pełnomorskie. Tym razem także nie dostaliśmy się na tę samą jednostkę, ale wciąż spotkaliśmy się: a to w Gdyni, a to na Helu, potem w Sopocie i w kilku innych miejscach. Nasze jachty po prostu chodziły tymi samymi trasami, nieraz tuż obok siebie.

W takich sytuacjach łatwo zauważyć, czy ktoś pajacuje…

Nie, nie, nie… Rafał był spokojnym, opanowanym, rzetelnym i budzącym zaufanie człowiekiem. Można się było zdać na niego.

Na żaglach zdarzają się sytuacje, że ktoś się boi, pęka…

W trudnych sytuacjach zachowywał się rzeczowo i w sposób bardzo opanowany. Żartował ze mnie nawet, że mnie zmogła morska choroba. To było w Sopocie. Wiem, że dawał sobie świetnie radę.

Czy te “Czerwone Żagle” nadawały się do poważnego żeglowania po morzu?

Teoretycznie tak. Praktycznie była to tragedia. One były gorsze niż kuter, bo rzucało nimi we wszystkie strony, a na pokładzie było dziesięciu chłopa, i to na niewielkiej przestrzeni.

Niech pan powie, jakie trasy robiliście z Rafałem w tej samej ekipie?

Wspólnie byliśmy na tym jednym morskim rejsie, w sierpniu 1962 r., który trwał dwa tygodnie. Wyjście było z Gdyni, przy bardzo ciężkiej pogodzie. Mimo zakazu uciekliśmy po prostu z portu. Wiała szóstka [2], ale nasi dowódcy jachtów, ustalili, że nocą pryśniemy. Tak też zrobiliśmy. Doszliśmy na Hel, a potem stamtąd było już właściwie tylko ciężkie sztormowanie, bez jakiegokolwiek wchodzenia do portów. Nie mogliśmy wrócić na Hel, bo z powrotem znaleźlibyśmy się w strefie granicznej i rozliczyliby nas jako powracających z morza, natomiast można było ewentualnie próbować wchodzić do innych polskich portów. Niestety Łeba ma przeciwprąd, bo kanałem portowym idzie rzeka Łeba, która wyrzuciłaby nas z powrotem w kierunku morza, a Ustka była już wtedy rozwalona przez sztorm. Plątaliśmy się więc między Malmő a Helem. Dwa tygodnie to trwało. Ostatecznie wylądowaliśmy na Helu z powrotem i wróciliśmy przez Sopot do Gdyni.

Nie zachodziliśmy do portów, ponieważ chcieliśmy wykorzystać tzw. klauzulę pływań morskich, jak to się wtedy ładnie nazywało. Wbijano nam w książeczki morskie specjalne pieczątki, które się załatwiało w Katowicach. To było zezwolenie na rejs morski i opuszczenie granic PRL, ale nie równało się paszportowi. Dawało ono możliwość wchodzenia do zagranicznych portów, ale tylko do ich strefy, bez wyjścia na ląd. Czyli człowiek, mógł jedynie spoglądać jak małpa zza ogrodzenia, jak wygląda kraj, do którego przypłynął.

Czy w czasie sztormów odczuwaliście strach?

Nie. Musze przyznać, że to jest tak jak w szpitalu przy ciężkiej chorobie – człowiek zaczyna się oswajać z sytuacją i nawet gdyby miało się zdarzyć najgorsze, z czasem staje się rzeczą normalną. Jakby spływały z niego wszystkie lęki, strachy, fobie, obawy, a on godzi się z sytuacją. Były to ciężkie przeżycia, ale raczej psychiczne niż fizyczne. Zredukowane żagle do minimum i cały dowcip polegający na tym, żeby sztormować, dryfować i ewentualnie poprawiać kurs. Żeby jakoś się trzymać.

Cały czas byliście więc przemoczenie i zziębnięci?

Zimo było na pewno. Wiał przenikliwy wiatr, fala, jeżeli szła, to wiatr zdmuchiwał ją do wysokości połowy, a reszta to była pędząca mgła. Oczywiście to powodowało, że było i wilgotno, i zimno, i mało przytulnie. Natomiast to nie oznaczało to jakiejś ciężkiej, fizycznej pracy.

Czy to była pierwsza wasza wyprawa na morzu? A te wcześniejsze na jeziorze Goczałkowickim, jaki miały charakter?

Tak, na morzu Rafał i ja byliśmy pierwszy raz. Wcześniej kadra starała się dawać nam w kość, bo byliśmy młodymi adeptami sztuki żeglarskiej. Musieli pokazać, kto tu rządzi i na czym to wszystko polega. A potem my przejmowaliśmy ich rolę, bo w momencie uzyskania patentu sternika jachtowego, musieliśmy, jak to nazywaliśmy, odrobić pańszczyznę. Stawaliśmy się wtedy instruktorami nowicjuszy. To było coś w rodzaju “fali”, ale nie złośliwej, nie mającej na celu sprowadzenie ich do parteru, ale nauczenie dyscypliny i posłuszeństwa w sytuacjach, które mogły być groźne.

A na jakich łodziach najczęściej pływaliście na jeziorze?

To były Omegi, Cyranki, a na początku tzw. “harcerki”, na których się zaczynało naukę żeglowania. To były takie łódeczki z jednym żaglem, specjalnie skonstruowane dla początkujących. Cały dowcip polegał na tym, żeby wyrzucić ster i manewrować bez niego.

Jak chłopcy traktowali dziewczyny i odwrotnie?

To wszystko opierało się na zasadzie koleżeństwa, podporządkowanego normom obowiązującym na wodzie, czy ogólniej, w harcerstwie. Dziewczyn było wśród nas bardzo mało, zwłaszcza na początku, i one wręcz miały się niczym nie wyróżniać. Wymagania były te same i, broń Boże, żadnych forów dla nich. Pewnie, że zawsze się je trochę faworyzowało, ale teoretycznie rygory miały być dokładnie takie same.

Czy Rafał był człowiekiem kontaktowym czy nadętym? Brat-łata czy ktoś, kogo trudno polubić, bo coś gra, udaje?

Coś z tego nadęcia w nim było. Na pewno był człowiekiem, który doceniał swoją wartość. Podczas naszych spotkań na żaglach nie było to specjalnie mocno przez niego akcentowane, ale było widać, że zna swoją wartość.

A to powodowało mur, dystans?

Nie. Zresztą na żaglach niewiele było miejsca na osobiste zagrywki czy eksponowanie swoich walorów, bo wszystko było podporządkowane jednej idei i jednemu celowi, po który tam przyszliśmy. Każdemu zależało, żeby zdobyć uprawnienia – to było najważniejszym celem.

Czy o Rafale dało się powiedzieć, że jest miły?

Nie.

A jakie słowo panu przychodzi do głowy?

Trochę melancholik, z domieszką choleryka. Taka ciekawa kompozycja.

A jak się denerwował, to czuło się, że może zachować się agresywnie?

W tamtym towarzystwie, na żaglach, nigdy nie było chamstwa. Nie padały nawet żadne grube słowa ani nie było zachowań, które można by określić jako chamskie, naganne, prymitywne czy prostackie. Tam obowiązywały jasno określone zasady: koleżeństwo, pomoc, przyjaźń i wzajemny szacunek. To wszystko było podporządkowane jednej, najważniejszej rzeczy, czyli pływaniu.

Większość jego kolegów mówi o jego wybitnym intelekcie. Czy pan też to zaobserwował?

Przecież myśmy mieli wtedy po czternaście czy szesnaście lat! W tym wieku człowiek nie błyska intelektem podczas wakacji, szczególnie na żaglach, gdzie nie prowadzi się filozoficznych rozmów i nie zgłębia tajemnic żywota. Nas wtedy zajmowało coś zupełnie innego.

Koledzy potwierdzają, że potrafił cytować przez pół godziny Manna z pamięci, co by sugerowało, że miał godny uwagi kapitał lektur. A wiedza może się ujawniać w różnych przypadkowych sytuacjach.

Ja także uważam się za człowieka, który miał podobny kapitał lektur, ale to akurat nas nie łączyło. Powtarzam, myśmy zupełnie czymś innym wtedy żyli. Dla nas istotną rzeczą było pływanie, remontowanie łódek, wodowanie ich, itd. Nie było nawet czasu na to, żeby siadać i rozprawiać o istocie żywota.

A jak go pan pamięta w momentach, które wymagają sprawności fizycznej i męskiej zaradności? Jak on się sprawdzał w takich sytuacjach?

Bardzo dobrze. Wręcz szydził ze mnie, gdy dopadła mnie choroba morska. (z uśmiechem) Potem jednak jego też to spotkało…

Jak pan zapamiętał Rafała?

Był sympatyczny, koleżeński i opanowany. Dodatkowo bardzo rzetelny w tym, co robił. Z czasem zbliżyliśmy się do siebie. Wszystkie nasze spotkania były bardzo sympatyczne.

A potem zaczęliście razem studia?

W 1963 roku, w lipcu, spotkaliśmy się na egzaminach wstępnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po wakacjach wylądowaliśmy w tym samym akademiku, “Żaku”. Dzięki temu, że moi koledzy, Jurek Kronhold i Wojtek Witas, znaleźli się na jednym roku z Rafałem, a ja go znałem wcześniej, nastąpiło między nimi zbliżenie. A ja stałem się katalizatorem. Tylko że wtedy Rafał się zmienił, nie był już tym samym człowiekiem, którego zapamiętałem z żagli, stał się dziwny.

To znaczy, co robił?

Na samym początku studiów wszystko jeszcze wyglądało normalnie: korzystał z bonu stołówkowego, chodził na zajęcia, ale nagle któregoś pięknego dnia, jesienią, przyszedł w gumofilcach i jakiejś kufajce. Pytam: – “Rafał, co ci się stało?” – “A wiesz, wymieniłem sobie ubranie”. Potem okazało się, że pozbył się też bonu stołówkowego, bo mu nie opowiadało takie jedzenie, więc postanowił żywić się na mieście. Na koniec zrezygnował z akademika. Pytam się go: – “Gdzie nocujesz?” – “A wiesz – odpowiadał – wsiadam w pociąg do Zakopanego i się prześpię, a potem wracam z powrotem i idę na zajęcia”. Na tym właściwie skończyła się nasza znajomość. Co było z nim dalej dowiadywałem się od Jurka Kronholda, potem z prasy, z radia, a na końcu z filmu pt. Wojaczek.

Może pan jeszcze dokładniej opisać tę zmianę?

To był bardzo sympatyczny, koleżeński i fajny człowieczek, wydawało się, poukładany. Taki akuratny. Natomiast w Krakowie nie potrafiłem już zrozumieć jego zachowania, bo było dla mnie zupełnie nieracjonalne, dziwne, nie pasujące do rzeczywistości i nie wnoszące niczego sensownego do jego sytuacji. Nie potrafiłem go już sklasyfikować. Wolałbym uniknąć sformułowania, że stał się człowiekiem, który nadawałby się do psychiatry, ale taka myśl zaczęła we mnie kiełkować.

Jego zachowanie stało się dla mnie niezrozumiałe. Nagle, zamiast normalnego człowieka, stanął przede mną osobnik ubrany w kufaję, z przylepionym do wargi petem, z którym łaził przez cały czas. A na dodatek w gumofilcach… Nie wiadomo właściwie, po co to robił, co on demonstrował w ten sposób, czemu to miało służyć. Zamiast pójść normalnie do łóżka w akademiku, który miał zapłacony i należał mu się, wsiadał do pociągu, ryzykując wywalenie z niego, bo bez biletu jeździł, i w ten sposób nocował. Dla mnie to było zupełnie dziwne.

W akademiku żyje się, nazwijmy to, kolektywnie. Czy zdarzały się wam nasiadówy z alkoholem i wzajemnymi zwierzaniami?

Było nas w pokoju pięciu. Oczywiście, że zdarzało się, że przychodził ktoś jeszcze z zewnątrz, zresztą podobnie jak myśmy łazili po różnych pokojach, ale wspólnych imprez z nocnym zwierzanie się sobie nie było. Na pewno nie w tym gronie. Oddaliliśmy się wtedy od siebie zupełnie. Dla mnie Rafał stał się już człowiekiem, nie powiem, że obcym, ale po prostu dalekim. Zresztą on sam się separował od ludzi, szukał samotności. Z tego, co mi mówił, czy ewentualnie o nim się mówiło, wolał chodzić po różnych spelunach i podrzędnych knajpach. Gdzieś tam, że tak powiem, fraternizował się z “ludem”.

Rafał dużo pił, nie wiadomo jednak od którego momentu. Czy to się zaczęło na studiach? A może na żaglach już pił?

Nie, absolutnie, na żaglach nie, natomiast na studiach już chyba tak. Choć nigdy go nie widziałem tak całkiem uwalonego. W Krakowie nie mieliśmy jednak ścisłego kontaktu. To były raczej sporadyczne, okazjonalne spotkania, bo jeśli właził do pokoju, to na pięć minut, coś tam powiedział, odpowiedziało mu się i na tym koniec. Nie było już takiego przyjacielskiego stosunku między nami jak wcześniej.

Czy Rafał bywał agresywny?

Tak, bywał. W sytuacji, kiedy zwracało mu się uwagę, tzn. kwestionowało jego sposób bycia i zachowania. To budziło w nim natychmiastową agresję.

Jaką to przybierało formę?

Słowną, werbalną. Broń Boże, do niczego więcej nie dochodziło.

Jest wiele relacji, które potwierdzają, że używał siły.

Jestem daleki od stwierdzenia czegoś takiego. Nie chciałbym go źle oceniać, bo wydaje mi się, że to była po prostu poza, która miała coś symbolizować, znaczyć, czego nie byłem w stanie odczytać. Natomiast inna rzecz, że on nie zgrywał się przede mną. Zachowywał się w stosunku do mnie normalnie, natomiast jeżeli kwestionowało się jego zachowanie, wygląd, postępowanie, reagował agresywnie. Ale powtarzam, to była wyłącznie agresja słowna.

Czy zdarzało się, że dzielił się z panem albo z kolegami swoją poezją?

Ze mną nie. Ale Jurkowi Kronholdowi pewnie coś pokazywał.

Ale wiedział pan, że Rafał pisze?

Tak. Ale wywnioskowałem to z pewnej sytuacji, której stałem się mimowolnym świadkiem. Była taka dziewczyna, nie pamiętam jej imienia, ale nazywała się Krawczyk, córa instruktora, który nas ćwiczył na żaglach na Jeziorze Goczałkowickim. Dostała się na polonistykę równolegle z Rafałem. Pokpiwał z niej, że zamówiła sobie specjalny album, opatrzony złotym napisem: “Mój Kraków”, w którym zamierzała pisała wiersze. Szydził, że co ona może pisać za poezję, jak się na niej nie zna. Właśnie wtedy dotarło do mnie, że Rafał poszedł na polonistykę, bo widział siebie jako poetę.

Czy w tych akademikowych czasach Rafał wzbudzał zainteresowanie swoją osobą na tyle, że koledzy o nim rozmawiali?

Tak. W naszym pokoju było czterech chłopaków z polonistyki i ja jeden spoza. Wszyscy komentowaliśmy oczywiście dziwne zachowania Rafała.

Czy ktoś z was miał teorię, dlaczego on się tak zachowuje ?

Nie, to były po prostu koleżeńskie drwinki, nie mające na celu sprawienie komuś przykrości – zwykłe komentarze szczeniaków na temat szczeniaka, który pozuje.

Co pan studiował?

Ja studiowałem filologię rosyjską, z którą pożegnałem się po pół roku, kiedy zorientowałem się, że po uniwerku wyląduję w szkole… Po czym i tak wylądowałem w szkole, czyli dopadł mnie los.

Na jakiej ulicy znajdował się akademik?

Na 3 Maja. Przy tym akademiku jest znana, stara rotunda. Idzie się od Collegium Novum, ulicą Piłsudskiego, w kierunku Kościuszki do tzw., małych Błoni, a vis a vis nich jest właśnie akademik.

Kiedy dowiedział się pan, co działo się z Rafałem dalej, był pan zdziwiony?

Nie. Pasowało mi to do niego. Nie spodziewałem się jednak, że to wszystko tak daleko zajdzie. Na początkom oceniałem bowiem jego zachowanie jako szczeniacką pozę, chęć zwrócenia na siebie uwagi, no, może trochę zabawy w egzystencjalizm, która zresztą, moim zdaniem, mu nie wychodziła. Wszystko to było mocno przerysowane.

Czy w waszym otoczeniu byli ludzie, którzy się podobnie zachowywali?

W ten sposób nie, i tym bardziej było to dla mnie zastanawiające.

Co pan o nim wtedy myślał? Pajac? Palant?

Pajac – tak, palant – nie. Normalny człowiek, mający szerokie horyzonty i równo pod sufitem, nagle struga z siebie pajaca. Usiłowałem zrozumieć, że każdy szuka swojego pomysłu na zadziwienie świata i może akurat to był ten pomysł, ale on mi absolutnie nie pasował i nie rozumiałem, czemu miał służyć.

Rafał kilka razy w życiu podejmował próby samobójcze albo się ciął. O takich rzeczach koledzy wiedzą i komentują. Docierały do pana takie echa?

Echa tak, ale to już były komentarze na ten temat już po jego śmierci. W okresie naszych relacji absolutnie tego nie rejestrowałem. W tym czasie, kiedy byliśmy blisko siebie, Rafał był normalnym, zwykłym, fajnym chłopakiem, przed którym, wydawało mi się, rysowały się bardzo ciekawe perspektywy.

Wrocław, lipiec 2007.


Teresa Ziomber


Stanisław Bereś, Katarzyna Batorowicz-Wołowiec: Jak poznała pani Rafała?

Teresa Ziomber: W lutym 1966 r. zaczął się pojawiać w Empiku dziwny, wysoki człowiek, z niezbornymi ruchami. Pierwszy raz – w trenczyku a la Colombo i z wystającym z kieszeni numerem “Poezji”, w którym były jego debiutanckie wiersze. Siadywałyśmy z moimi koleżankami-teatromankami zawsze przy tym samym stoliku i na widok tego młodzieńca chichotałyśmy. A on pojawiał się coraz częściej i siadał tak, żeby nas widzieć. Koleżanki powiedziały, że jemu chodzi o mnie. Ciągle mi się przyglądał, obserwował. Któregoś dnia, przechodząc obok naszego stolika, podrzucił kartkę. Był na niej cytat z Kafki: I może nie to jest miłość, że jesteś mi tym, co najdroższe. Miłością jest to, że ty jesteś tym nożem, którym w sobie grzebię. Wydawało mi się to bardzo zabawne, ale któregoś dnia podrzucił mi na stolik kolejny list. W momencie, kiedy go przeczytałam, przestałam się śmiać i nie śmiałam się już przez następne trzy i pół roku, bo tyle mniej więcej trwała nasza znajomość.

Listy, które do mnie pisał przez cały ten okres, a było ich około stu, podsycały nasz związek. Były w nich intymne wyznania, ale także zwykłe relacje z prozaicznych, codziennych zajęć. Świadczą o tym, jak bliską mu byłam osobą, ale jednocześnie jak trzeźwo, wbrew powszechnej opinii, Rafał potrafił myśleć o życiu. Jego listy były tak pełne sprzeczności jak ich autor: z jednej strony spazm miłosny i poezja, a z drugiej – zwykłe, codzienne sprawy.

Czy może pani określić, jaki typ relacji was łączył? Czym żyliście, poza miłością oczywiście?

Najprościej można by to nazwać związkiem chłopca z dziewczyną. Nie było to nawet narzeczeństwo, ale łączyła nas wielka namiętność. Lektura poezji Rafała może prowadzić do wniosku, że nasze życie seksualne musiało ociekać jakimś niezwykle wyrafinowanym erotyzmem, ale tylko w pewnym sensie to prawda. Spotykaliśmy się codziennie i często przez cały dzień, aż do wieczora, wzniecaliśmy w sobie pożądanie, chęć bycia ze sobą. To były niemal nieustające gody, ciągłe uwodzenie. Rafał miał na to swój sposób – listy, a ja wykorzystywałam typowo babskie zagrania np. biegałam od stolika do stolika w bardzo krótkiej spódniczce, tak się nachylając, żeby było widać bieliznę. Dziewczyny lat 60. też miały swoje sposoby, żeby uwodzić mężczyzn.

Czy byliście namiętnymi kochankami? Chodzi mi o temperaturę zbliżeń.

Spędzając cały dzień razem, konsekwentnie budowaliśmy napięcie. Był to rodzaj gry wstępnej, która w nocy kończyła się bardzo namiętnie. Bywałam u niego na Stolarskiej, później na Lindego, a on u mnie na Małachowskiego. Działaliśmy na siebie jak zdrowi młodzi ludzie.

Nasze uczucie miało niejedną twarz. Rafał był bardzo ciepły, delikatny i czuły. Natomiast ja czasami zachowywałam się agresywnie – groziłam mu wiele razy, że odejdę i pewnie czasami podnosiłam głos, ale nic więcej. Nigdy w stosunku do mnie nie był brutalny.

Miłość fizyczna w poezji Wojaczka jest przedstawiana w sposób bardzo dosadny, fizjologiczny: krew, sperma i pot. Skąd taki rozdźwięk pomiędzy rzeczywistością a poezją?

Część wierszy oraz Sanatorium i proza, która wyszła w Utworach zebranych, faktycznie ociekają wydzielinami fizjologicznymi, ale pisał także piękne wiersze miłosne, takie jak “Ona mówi, że ją miłość boli” – utwór, który najbardziej kocham.

Mnie nie dziwi, że teksty pisane w tym samym czasie, mogą mieć tak różny sposób obrazowania. Myślę, że Rafała i jego poezję trzeba oceniać poza dobrem i złem.

Co taki miły i wrażliwy chłopak jak on robił na dworcach, w podrzędnych knajpach, czyli w miejscach, gdzie mógł spotkać ludzi, nazwijmy to, nieprzystających do niego intelektualnie?

Obawiam się, że intelektualnie nie przystawał do niego nikt, a co do miejsc, w których bywał… Jestem pewna, że robił to z premedytacją. Spotykał się z menelami, bo była to jego publiczność, przed którą grał. Bywałam z nim w takich miejscach, przecież byłam jego dziewczyną. Nie chcę jednak, żeby to brzmiało tak, jakby w tym czasie odbywały się tylko pijackie ekscesy z naszym udziałem. Owszem piliśmy, ale nie tak, żeby się nie kontrolować. Trudno uzasadnić, co taki człowiek jak Rafał robił w takich miejscach. Z całą pewnością nie był menelem, a pił tylko wtedy, kiedy miał na to ochotę i w bardzo przemyślany sposób, bo nie robił tego nigdy kiedy pracował. A system pracy narzucał sobie wyjątkowy: zdarzało się, że pracował bez przerwy 72 godziny, robiąc przerwy wyłącznie na herbatę i zjedzenie czegoś.
Zastanawiam się, czy z tego, co mówię, na pewno wyłania się postać człowieka nie do uchwycenia, nie do nazwania i nie do zdefiniowania, bo on właśnie taki był. Pan Bogusław Kierc określił go kiedyś jako morze sprzeczności i miał absolutnie rację. Nawet teraz, kiedy próbuję powiedzieć o nim coś konkretnego, wymyka mi się.

Czy Wojaczek był alkoholikiem?

Trudno mi powiedzieć. Badacze i jego znajomi często podkreślają jego pociąg do alkoholu. Rzeczywiście pił dużo, ale wydaje mi się, że to było skrupulatnie przez niego kontrolowane. Uważał, żeby nie przekroczyć granicy, która mogłaby być wejściem w alkoholizm.

Większość osób, które znały Rafała, podkreśla, że uprawiał stałą autokreację. Ile w tym było świadomego budowania legendy, a ile zwykłego dziecięcego zwracania na siebie uwagi?

Myślę, że Rafał tworzył swoją legendę już od okresu dojrzewania. Już jako dorastający młodzian wysłał swoje wiersze do “Życia Literackiego” do Krakowa. Jeden z nich brzmiał: Czy widział kto mrówkę ciągnącą źdźbło historii? Dostał odpowiedź: – Nie, nikt nie widział, proszę pana[1]. Był to rodzaj specyficznego debiutu, choć oczywiście ten tekst nigdzie się nie ukazał. Chodzi mi jednak o to, jak konsekwentnie parł do tego, żeby być poetą. W jego listach też łatwo dostrzec, że najważniejsze było dla niego pisanie, a dopiero potem ja. Kiedyś u Chacińskiego, latem 1968 r., Rafał przy kolejnej mojej groźbie zerwania, wskoczył na parapet okna, które było otwarte i po prostu z niego wypadł. To było drugie piętro. Całe zdarzenie ma dosyć zabawną pointę. Przyjechało po niego pogotowie, ale kiedy go wypuścili, okazało się, że wyszedł z tego tylko ze zwichniętym palcem u nogi. Wszystko, co z nim związane, było tragiczne i komiczne jednocześnie.

Czy pani te jego szantaże traktowała poważnie? Czy myślała pani o tym, że on może zrobić sobie rzeczywiście coś złego?

Rafałowi nie można było wierzyć, między innymi dlatego, że on to robił nieustannie. Taka wiara prowadziłaby do obłędu. Poza tym to były także teatralne gierki, rodzaj kreacji. Straszył mnie i śmieszył jednocześnie. Oczywiście często był to śmiech histeryczny, ale w jego zachowaniach była jakaś błazenada.

Śmierć jest stale obecna w poezji i listach Wojaczka. Czy on się z nią na co dzień obnosił, czy była w paradoksalny sposób częścią jego życia?

Jego młodość nie mogła się inaczej skończyć niż tragiczną śmiercią, ponieważ musiał w końcu wpaść w jedną z pułapek, które sam na siebie zastawiał. Wiadomo, że okoliczności jego śmierci wskazują na to, iż był to kolejny teatrzyk, niestety tym razem z nieszczęśliwym zakończeniem. Zostawił spis tego, co i w jakich ilościach zażył, potem rzucił w ścianę popielniczką, spodziewając się, z pewnością, że ktoś przyjdzie[2] … Trudno powiedzieć, do jakiego stopnia był uczciwy w tych groźbach popełnienia samobójstwa. Myślę, że to, które zakończyło życie Rafała, w jego mniemaniu nie miało być ostatnim.

Jest w tym pewna sprzeczność. Z jednej strony mówi pani, że pisane mu było zakończyć życie młodo, z drugie określa pani jego samobójstwo jako przypadek.

Może rzeczywiście jest w tym jakaś sprzeczność, ale on naprawdę nieustannie i na własne życzenie wymykał się życiu, flirtował ze śmiercią. To musiało skończyć się tragicznie, choć wydaje mi się, że jeszcze nie wtedy.

Trzy i pół roku, które byliście razem, to także bardzo intensywny okres twórczy dla Rafała. Czy pisał w pani obecności?

Byłam bardzo blisko jego pisania. Często zdarzało się, że pisał, kiedy spałam. Zaraz po przebudzeniu dawał mi do czytania. Bywało, że niektóre jego wiersze poprawiałam, głównie skracałam, o co mnie zresztą prosił, ponieważ bardzo się bał, żeby nie były przegadane.

Czy Rafał był dobrym człowiekiem?

Na tak postawione pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Rafał potrafił być bezwzględny np. w braniu pieniędzy od ojca czy w stosunku do swojej żony. Myślę, że on nie oglądał się za siebie. Będąc z nim, chyba najbardziej bałam się właśnie tego, że ze mną także postąpi okrutnie i nie obejrzy się nawet za siebie. Jednocześnie najlepszą cechą jego charakteru była wspaniałomyślność. Nigdy nie zacietrzewiał się w gniewie, nie był pamiętliwy.

Jak Wojaczek odnosił się do środowiska literackiego?

Miał respekt przed Stanisławem Barańczakiem, a Ewę Lipską traktował jak swoją rywalkę na niwie poetyckiej. Wtedy jeszcze w Klubie Związków Twórczych odbywały się tzw. “Czwartki literackie”. Bardzo często zdarzało się, że Rafał przychodził tam, stawał na progu, kiwając się, po czym wygłaszał jakąś obraźliwą mowę, odwracał się i wychodził. Potrafił lżyć swoich kolegów po piórze, ale jednocześnie, jak chciał, bywał niewiarygodnie pokorny i ułożony, szczególnie podczas rozmów z Tymoteuszem Karpowiczem, przed którym niemal klękał.

Czy rzeczywiście w nim była taka potrzeba zadawania ludziom bólu i sprawiania przykrości?

Trudno powiedzieć, czy on miał taką potrzebę. Myślę, że z natury był raczej dobroduszny. A jego agresywne zachowania wynikały z tego, że po prostu chciał zaistnieć i mieć świadków.
Myślę, że grał, mając jednocześnie świadomość, że nie ma nic do stracenia. Kiedy więc kogoś wypchnął przez okno czy sam wyszedł przez szybę, to widocznie była w nim taka potrzeba, żeby zaistnieć. Nie widziałam nigdy Rafała napastliwego czy agresywnego, takiego znam tylko z relacji. Nie umiem więc powiedzieć, dlaczego wobec ludzi potrafił się tak zachowywać. Wobec mnie nigdy nie był agresywny.

Z pewnością będąc przez tak długi czas z Rafałem, była pani świadkiem niejednej sceny, w której ujawniał swoją skłonność do samodestrukcji, samookaleczeń. Czy pani to nie przerażało?

Rafał całe ciało miał poznaczone bliznami, które świadczyły o tym, że się samookalecza. Miał sznyty na rękach i dużą bliznę na szyi. Wydaje mi się, że on w ten sposób przenosił wewnętrzne cierpienie na ból fizyczny.

Czy wygląd zewnętrzny miał dla niego znaczenie?

Z jednej strony był higienistą – ładnie pachniał, miał zawsze czyste włosy, a z drugiej strony, kiedy wpadł w tak zwany cug, wyglądał jak złachany pies.

Rafał był leczony psychiatrycznie. Czy w jego codziennym zachowaniu coś wskazywało na to, że jest chory?

Myślę, że Rafał był absolutnie zdrów psychicznie, a co więcej posiadał wielką samoświadomość. Aczkolwiek mógł powodować, że ludzie się za nim oglądali, ponieważ miał “pląsający” krok i te swoje 192 cm wzrostu.

Jego zachowanie rzeczywiście wzbudzało zainteresowanie i nawet zdarzało się, że ktoś zakręcił palcem kółko na czole. Absolutnie nie zgadzam się jednak z tym, że Rafał robił pewne dziwne rzeczy nieświadomie. O chorobie psychicznej można mówić wtedy, kiedy osoba traci kontakt z rzeczywistością. Tymczasem on, jestem tego pewna, ten kontakt miał bardzo dobry. Aczkolwiek był na Kraszewskiego[3] i tam otrzymał rozpoznanie: obserwacja w kierunku SCH, czyli schizofrenii. Wyszedł jednak bardzo szybko. Myślę, że to była jedna z jego ról. W dzienniczku, który tam pisał, zanotował, że czuje się wyróżniony pobytem w szpitalu psychiatrycznym. No, można i tak…

Czy Rafał był człowiekiem dynamicznym, ruchliwym, czy zdarzało mu się, że się zapadał w siebie?

Denerwowały mnie jego stany melancholii czy zamyślenia, więc próbowałam z tym walczyć, ponieważ uważałam, że to wszystko jest grą. Nie ufałam temu, kiedy siadał ze wzrokiem wbitym w buty albo w sufit. Jego napięcia zbywałam prostym: – Rafał, przestań się wygłupiać. Stanowczo chcę powiedzieć, że nic w jego zachowaniu nie wskazywało na to, że jest chory. Inny tak, ale nie chory.

Jako para młodych ludzi nie spędzaliście czasu jedynie w łóżku lub w knajpach. Gdzie bywaliście, z kim się spotykaliście, kim byli wasi przyjaciele?

Spotykaliśmy się na ogół w Empiku, Klubie Dziennikarza, Klubie Związków Twórczych. Dość często odwiedzaliśmy Chacińskich. Po niemiłych początkach zaprzyjaźniłam się z Małgorzatą. Teraz jednak wiem, że Rafał bywał także często u Bogusia Kierca.

Poza tym Wojaczek wszędzie mi towarzyszył. Bywało nawet tak, że kiedy jechałam do Bytomia, to “podwoził mnie” pociągiem do Brzegu albo Opola, a potem wysiadał i wracał. W 1968 r. byłam w sanatorium w Kudowie Zdroju. Przyjechał tam, wynajął pokój i znowu byliśmy razem. Spędziliśmy również razem wakacje, które zafundowała nam pani Wojaczkowa. Oczywiście, żeby móc z nim wyjechać, musiałam szpetnie okłamać rodziców.

Czy Wojaczek rozmawiał z panią o żonie?

Właściwie nigdy… Choć nie, chyba przesadziłam. Ona w 1966 r. pojawiła się u niego na Stolarskiej w mieszkaniu. Z relacji Rafała wiem, że groziła mu samobójstwem. Jak widać każda znajomość z Rafałem ocieka próbami samobójczymi.

Czy wiedziała pani o jego dziecku?

Rafał nigdy tego dziecka nie widział, a obowiązki alimentacyjne załatwiała za niego mama. Młodość jest okrutna, zaborcza, agresywna. Mnie to specjalnie nie interesowało. Był ze mną. Wiedziałam, że tamten związek jest skończony. Nastąpił rozwód, który zresztą jego mama załatwiła chyba tak, że nie musiał być nawet na sali sądowej.

A czy pani była zazdrosna o Rafała?

Raz mi się przydarzył przypływ zazdrości, kiedy w Empiku pojawiła się pewna bardzo ładna Żydówka, która w sposób jednoznaczny uwodziła Rafała. Staliśmy w trójkę, oni rozmawiali, a ja poczułam, że jestem zazdrosna. Ona była bardzo inteligentna. Wtedy poczułam się zagrożona.

Czy Wojaczek rozmawiał z panią o swoich relacjach z braćmi? Na pewno pani ich poznała.

Starszego brata, Piotra, to on po prostu… nie, nie chcę powiedzieć, że nienawidził. Rafał nie operował takimi kategoriami. Nie wiem, jak to określić. Kiedy przyjechał do Wrocławia, był taki pomysł jego rodziny, żeby zamieszkał na Krzykach właśnie u Piotra, ale bardzo szybko się pokłócili i nic z tego nie wyszło. Rafał uważał go za strasznego mieszczucha. No, przy Rafle rzeczywiście był. Poznałam go. Kiedyś byliśmy u niego na przyjęciu. Rafał wyciągnął piersiówkę i nalewał do niej alkohol ze stołu. Wspominam o tym tylko dlatego, żeby było widać, jak różne światy reprezentowali. Nie mogło być porozumienia między nimi.

Z Andrzejem natomiast był bardzo zaprzyjaźniony. Nawet zadedykował mu jeden tomik. Miał do niego stosunek życzliwy i przyjazny. Mówił o nim: mój młodszy brat. Często się spotykali w Mikołowie. Byli prawdziwymi braćmi, w każdym tego słowa znaczeniu.

Wiadomo, że Rafał wybił szyby w domu Piotra. Opowiadał pani o tym? A może mu pani towarzyszyła?

Nie, nie towarzyszyłam mu, ale opowiadał mi o tym i wierzyłam mu. W Rafale tkwiła jakaś dziecinna niechęć do tego człowieka, a może zazdrość o to, że tamten ma dom i życie, do którego on nie ma dostępu.

Czy Rafał miał kłopoty materialne? Czy był biedny?

Odpowiem nie wprost. Kiedyś siedzieliśmy razem w restauracji: Rafał, Magda Nosek i ja. Magda jadła obiad, a kiedy wyszła, jeszcze zajrzała do nas przez szybę. W tym momencie Rafał podstawił sobie pod nos jej talerz i zjadł resztki, które zostawiła. Naprawdę nie musiał tego robić. Ojciec regularnie przysyłał mu pieniądze, matka jedzenie, a on już wtedy publikował i otrzymywał stypendium dla młodych poetów. Nie można więc powiedzieć, że był biedny. Nie można oczywiście też powiedzieć, że był bogaty, ale z całą pewnością mógł żyć godnie i nie musiał zjadać resztek.

Wasz związek zakończył się niedługo przed śmiercią Rafała. Jaka była przyczyna zerwania?

Rozstaliśmy się w 1969 r., wczesną jesienią. Poszło dość gładko, dlatego że w życie Rafała weszła już Grażyna Lisowska, a ja poznałam swojego późniejszego męża. Nie było więc żadnych histerii, ku naszemu obopólnemu zresztą zadowoleniu.

Wydaje mi się, że ani on, ani ja nie traktowaliśmy tego związku na serio. W każdym razie ja na pewno nie. Rafał z całą pewnością nie był odpowiednim kandydatem, już nawet nie powiem do małżeństwa, ale w ogóle do związania się z nim. Jak każda kobieta, chciałam mieć prawdziwy dom, ale doskonale zdawałam sobie sprawę z tego, że z Rafałem to nie jest możliwe. On żył z dnia na dzień, jakby nie miał przed sobą żadnej przyszłości.

Nigdy nie jest tak, że związek rozpada się z dnia na dzień. Coś musi się dziać, są jakieś znaki, że w powietrzu wisi rozstanie. Jak to było z wami?

Ten związek po prostu zaczął stygnąć, gasnąć i oboje wiedzieliśmy, że nie da się go pobudzić do życia. Nie było w nim już takiej emocji i namiętności jak wcześniej.

Pytanie o koniec naszego związku, uświadomiło mi w tej chwili, że widziałam jednak Rafała, nazwijmy to, agresywnego. Choć wolę o tym myśleć jako o scenie zazdrości. Otóż, po tym jak zatrudniłam się w RSW[4] jako korektorka, powiedział do mnie któregoś dnia: – Praca mi Ciebie zabrała. I prawie miał rację. Tam bowiem poznałam przyszłego męża, a po jakimś czasie między nami coś zaczęło się dziać. Któregoś dnia, kiedy nasz związek z Rafałem był już właściwie skończony, do biura, w którym pracowałam, wtargnął Wojaczek. Swoje kroki skierował prosto do biurka Jana, którego wcześniej nawet nie widział. Z miejsca wzięli się za bary, co wyglądało groźnie, bo było to dwóch dużych facetów. I… nic się nie wydarzyło. Rafał po chwili wycofał się grzecznie, więc do skandalu nie doszło. Szczegółów nie pamiętam, niemniej zdaje mi się, że nigdy później już nie rozmawiałam z Wojaczkiem.

Niewątpliwie jednak było między wami duże uczucie, namiętność. Zatem dlaczego nie próbowała pani zmienić Wojaczka?

Rafała nie dało się posadzić na kanapie i założyć mu kapci. Nigdy by się na to nie zgodził. Prawdę mówiąc, nie próbowałam go zmieniać. W związku, który ma przed sobą przyszłość, snuje się jakieś wspólne plany, są w nim realne podstawy do tego, żeby ze sobą być i, że tak powiem brutalnie, za co być. Nasz związek taki nie był, chociaż w 1968 r. złożyliśmy dokumenty w USC[5]. W przypływie złości na Rafała, co mi się zdarzało dość często, wycofałam jednak te papiery, podarłam je i obsypałam go nimi. I tak definitywnie zakończyły się nasze plany małżeńskie. Nie pamiętam już dokładnie, ale na pewno nie przepuścił wtedy okazji do pokaleczenia się… Nigdy potem nie wracaliśmy już do tematu ślubu.

Zresztą naszym rodzicom też się to nasze chodzenie ze sobą nie podobało. Jego ojciec ostrzegał go ponoć, co Rafał w gniewie mi powtarzał, że go zniszczę. Kiedyś moja mama odwiedziła panią Wojaczkową w Mikołowie. W czasie rozmowy powiedziała, oczywiście w trosce o moją przyszłość, że bycie poetą to nie jest żaden zawód.

Czy zdanie waszych rodziców miało dla was znaczenie? Mając dwadzieścia parę lat niekoniecznie słucha się uwag rodziców, a w szczególności, kiedy dotyczą one miłości.

Byłam panienką z dobrego domu, bardzo podporządkowaną rodzicom i nie wyobrażałam sobie zrobienia czegoś wbrew ich woli. To było prawie czterdzieści lat temu i wtedy dwudziestokilkuletni człowiek był jeszcze dzieckiem. Trochę inaczej niż to jest dzisiaj.

Czy była pani na pogrzebie Rafała?

To był 1971 rok, więc byłam już wtedy mężatką i spodziewaliśmy się dziecka. Mąż nie chciał pójść ze mną na pogrzeb Rafała, więc i ja nie byłam. W moim późniejszym życiu Rafał był tematem tabu. Od momentu kiedy się rozstaliśmy, zaczęłam zupełnie nowe, uporządkowane życie. Kiedyś nawet, w akcie desperacji, postanowiłam wyrzucić wszystkie jego listy, tak strasznie chciałam zerwać z przeszłością. Na szczęście córka mnie powstrzymała.

Jak pani myśli o swoim związku z Rafałem po prawie czterdziestu latach?

Uważam, że było to coś niezwykłego. Poza małżeństwem i narodzinami córki, coś najważniejszego. Znowu sobie zaprzeczam, ale naprawdę tak było. Całe lata nie zaglądałam do listów od niego, ale potem, gdy rozstaliśmy się z mężem w 1992 roku, wróciłam do tej przeszłości z Rafałem i teraz wydaje mi się, że to naprawdę było coś wyjątkowego.

Kiedy wyprowadził się mój mąż, naszły mnie myśli samobójcze. To nie miało związku z Rafałem. Wtedy właśnie przyjechał do mnie Tadeusz Lewandowski z Warszawy, który chciał napisać książkę o Wojaczku. Nigdy się nie ukazała, ale fakt, że ktoś przyjechał i chciał rozmawiać o Rafale postawił mnie na nogi. Wyszłam wtedy z psychicznego dołka i zarzuciłam myśli samobójcze.

A nie myślała pani o tym, żeby opisać wasz związek?

Zaczęłam pisać książkę pt. Zapiski z domu wariatów. Tytuł jest nieprzypadkowy – w pewnym okresie życia byłam stałą bywalczynią zakładów psychiatrycznych. Jest to rodzaj dziennika, przeplatanego retrospekcjami, w których szczególne miejsce zajmują te o Rafale. Pierwszy jej rozdział został opublikowany w “Wysokich obcasach”[6], ale całość jest jeszcze nieskończona.

Czy chorowała pani w okresie, kiedy była pani z Rafałem?

Nie, wtedy byłam zdrowa jak rydz. Zaczęłam chorować dopiero po rozstaniu. Rozpoznania były różne, ale chyba najtrafniejsze to depresja.

Pani Tereso, dlaczego nigdy nie próbowała pani wyegzekwować prawa do poezji Rafała, choć dysponuje pani jego własnoręcznie napisanym testamentem? Czy może go pani pokazać i zacytować?

Testament brzmi (odczytane): Postanowienie. Wszelkie prawa do moich książek należą do Teresy Ziomber. Bytom, ul. Podgórna 2/6. Rafał Wojaczek, 17 sierpnia 1968 r.

Nie skorzystałam z prawa do uprawomocnienia tego testamentu, ponieważ bardzo często choruję i jestem wtedy wyłączona z życia. Nie mogłabym tego przeprowadzić, ponieważ nigdy jeszcze nie byłam wystarczająco długo w dobrej formie, a wiadomo, że taka sprawa ciągnęłaby się latami. A dodatkowo… Nękają mnie skrupuły wobec córki Rafała – Dagmary.

W jakich okolicznościach powstał ten testament?

Byliśmy u mnie w domu i kolejny raz powiedziałam Rafałowi, że nie widzę przyszłości dla naszego związku. Wyjął wtedy kartkę i napisał. Być może miał to być rodzaj szantażu – sygnał, że jeżeli odejdę, to on sobie coś zrobi, dlatego musi spisać testament.

Czy ten obraz Wojaczka, który wyłania się z filmu Majewskiego jest prawdziwy?

Ten film nie jest dobry. Nie zawiera przesłania, które ja staram się teraz przekazać: że Rafał był jedną wielką sprzecznością. W tym filmie jest nijaki. Przykro mi, że tak jest, ponieważ sama zagrałam w tym filmie epizodyczną rolę kobiety z dworca.

Wojaczek często wsiadał w pociągi, autobusy i gdzieś jechał. Ciężko ustalić, dlaczego tak robił. A pani wie?

Motyw pociągów przewijał się u niego często w poezji, listach i życiu. Myślę, że to niepokój go tak gnał. Taki wewnętrzny lęk, który dobrze rozumiem. Osobowości, ujmując delikatnie, neurotyczne, często czują bardzo silne lęki, które każą im przemieszczać się. Myślę, że to było z tym związane – coś go gnało.

Czy Rafał rozmawiał z panią o swoim dzieciństwie? Gdzie należy szukać źródeł tego, jakim był? Czy nie w Mikołowie?

Małżeństwo jego rodziców było bardzo pokręcone. Wiadomo, że ojciec wyprowadził się i mieszkał w Kędzierzynie, gdzie pracował. Kiedy się spotykali z żoną, zawsze wybuchała między nimi awantura. Myślę, że to wywarło jakieś piętno na Rafale.

Jego podwórko w Mikołowie to miejsce dość ponure, a on bawił się tam z chłopcami, grał w piłkę. Zdecydowanie jest to miejsce psychotyczne. Może ten świat go tłamsił?

Myślę, że największy wpływ na niego miał dom rodzinny, ponieważ napięcia między rodzicami bywały bardzo drastyczne.

Nigdy na temat Rafała nie powiedziała nawet słowa Grażyna Lisowska, która była jedną z jego ostatnich kobiet, a co więcej widziała go jako ostatnia w dniu, kiedy popełnił samobójstwo. Czy pani wie, dlaczego nie mówi?

Grażyna mieszka w Paryżu i myślę, że ten temat jest dla niej traumą, a więc nie chce o tym mówić. Może to jeszcze nie jest dla niej do opowiedzenia. Przed śmiercią Rafał chyba jeszcze wzywał pomocy, rzucając w ścianę popielniczką. Pokoje Grażyny i Rafała sąsiadowały ze sobą…

Będąc z Grażyną Lisowską, Rafał był związany także z Elżbietą Fediuk. Jak funkcjonował taki związek? Czy one o sobie wiedziały?

Po rozstaniu z Rafałem, oderwałam się całkiem od jego życia i właściwie wiem tylko to, co napotykam w publikacjach. Wydaje mi się jednak, że te dwie kobiety wiedziały o sobie. Rafał przecież nawet jeździł do Krakowa i szukał tam mieszkania. Nie wiem, czy był aż takim zdrajcą, żeby obcować cieleśnie z obiema. Aczkolwiek nie zdziwiłabym się. Rafał wszystkie doświadczenia życiowe traktował jak źródło natchnienia dla swojego pisania.

To, co pani teraz powiedziała, mogłoby wskazywać, że Rafał traktował związek z panią również jako laboratorium literackie. Już wtedy pani tak o tym myślała czy dopiero teraz?

Kiedyś powiedziałam do niego, że jestem tylko pretekstem dla jego poezji. Świadczy to o tym, że już wówczas miałam świadomość tego, iż w pewnym sensie traktuje mnie instrumentalnie, jak narzędzie. Jakkolwiek trudno się do tego przyznać, nie przeszkadzało mi to. W jednym z listów napisał nawet: Teresa to pisać, pisać to Teresa.

A czy zdarzało się pani powiedzieć do niego: – Rafał, ty mnie traktujesz jak temat swoich wierszy, a nie jak żywego człowieka?

Mówiłam mu, że mnie wykorzystuje. Tak naprawdę nie przeszkadzało mi to jednak, chyba bardziej schlebiało, że pisał o mnie i dla mnie.

Czy słyszała pani, że Rafał, być może, uważał się za inkarnację Rimbauda czy Chrystusa?

Jestem bardzo zaskoczona. Wiem, że twórczość Rimbauda wiele znaczyła dla Rafała i nawet jego tomik, zatytułowany Sezon, był nawiązaniem do Sezonu w piekle. Powstał też wiersz zatytułowany “Rimbaud”. Nie słyszałam jednak o tym, by uważał się za czyjekolwiek wcielenie… Być może odkąd się rozstaliśmy, jego degrengolada psychiczna postępowała tak szybko, że wydarzały się różne rzeczy, o których nic nie wiedziałam.

W jaki sposób Rafał zaciążył na pani późniejszym życiu?

Wydaje mi się, że w żaden. Za życie, które potem mi się przydarzyło jestem ja, i tylko ja, odpowiedzialna. Wojaczek nie miał z tym nic wspólnego. Do dzisiaj jednak brakuje mi rozmów z Rafałem, jego gierek intelektualnych i tej aury inności, którą wnosił. Potem już nigdy czegoś takiego nie doświadczyłam.

Wrocław, luty 2006.

Przypisy:

[1] Odpowiedzi tej udzieliła prawdopodobnie W. Szymborska, która w tym czasie prowadziła dział poczty literackiej.

[2] Mowa o mieszkającej za ścianą Grażynie Lisowskiej, jednej z ostatnich partnerek Wojaczka.

[3] Oddział Psychiatryczny Kliniki Akademii Medycznej we Wrocławiu.

[4] Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza, wówczas ul. Drukarska, Wrocław.

[5] Urząd Stanu Cywilnego.

[6] “Wysokie Obcasy” 1999, nr 35.


 Czesław Radziukiewicz “Azjata”


Kiedy do towarzystwa, z którym pan się obracał dołączył Rafał Wojaczek?

Rafał pojawił się w połowie lat 60., poznaliśmy się chyba w “Pałacyku”. Grono ludzi, z którym najczęściej spotykaliśmy się, było zróżnicowane i ciekawe. Tworzyli je: Aleksander Wołejko (“Kaskader”), który ksywę zawdzięczał swojemu zawodowi, “Ksiądz” z Opola, Stanisław Kleśta (“Kapsel”) z Kędzierzyna-Koźla, Józef Czaykowski (“Książę”), studiujący wtedy prawo, Jerzy Lech (“Wells”), mieszkający dziś w USA, Józef Brzezicki (“Bolo”), który studiował na AWF, Zdzisław Jazienicki (“Strzelba”) – już nie żyje, Stefan Chrost (“Muńku”) – “szył” z szulerki, Zbigniew Konieczny (“Bełt”), Marian Bielak (“Siniak”) – był kierowcą, Włodzimierz Szubryt – też kierowca i bokser, Jerzy Haftke (“Agrafka”) – drobny handlarz, bracia Motasi – także nie żyją, Bolek Nowicki – tłumacz, a poza nimi jeszcze pisarze: Chaciński, Krasnodębski, Styczeń i właśnie Wojaczek. To była skonsolidowana grupa, która stale spotykała się w “Pałacyku”, “Cyganerii” i “Czardaszu”. Każdy z nas studiował wtedy, choć pewnie żaden studiów nie skończył, poza “Bejem”, który jest inżynierem po Politechnice. W “Pałacyku” po prostu dobrze się czuliśmy i oczywiście piliśmy. Spotykaliśmy się też na jego tyłach, pod murkiem na świeżym powietrzu, gdy nie było nas stać na “lokalowe” alkohole. Rzadziej bywaliśmy w Związkach Twórczych i w “Bałtyku”. Nigdy się nie umawialiśmy, ale wystarczyło przejść się codziennie tą samą trasą, by bez problemu znaleźć swoich.

Jak Rafał odnalazł się w waszym towarzystwie?

Nie było z tym żadnego kłopotu, bo dobrze się z nim piło, choć był trochę szajbnięty. Miał odchylenia psychiczne – manię samobójczą, ciął się. Kiedyś po jakiejś imprezie zostali u mnie w domu z Unoldem, takim plastykiem, a ja wyszedłem do pracy. Pędziłem wówczas wino, więc wychodząc powiedziałem do nich, żeby go nie ruszali, bo jest jeszcze niedojrzałe. Oczywiście, kiedy wróciłem do domu zobaczyłem, że wypili wszystko, a na podłodze widniały spore plamy krwi. Najpierw myślałem, że pobili się między sobą, ale okazało się, że to Wojaczek się pociął. Nic poważnego sobie jednak nie zrobił, po prostu mu odbiło.

Wiadomo, że Rafał prowokował też awantury. Czy pamięta pan takie sytuacje?

Byliśmy raczej zgraną ekipą, więc między nami nie dochodziło do poważnych spięć. Pamiętam, że Rafał kiedyś poszarpał się z “Bejem”, ale to nie było typowe mordobicie, lecz raczej nieporozumienie.

Co piliście?

Najczęściej pijaliśmy tanie wina za “Pałacykiem” albo grzańce z cynamonem i goździkami w “Pałacyku” na dole. Któregoś dnia wyszedłem ze znajomą z kina “Klubowego” (dzisiaj w tym miejscu jest Teatr Lalek) i na ulicy spotkaliśmy Rafała. Powiedział, żebyśmy poszli z nim na dworzec, bo ma coś dobrego. Tam zaczął nalewać nam jakiś alkohol, a potem podał do wypicia. Okazało się, że to salicyl. Zawahałem się, ale moja towarzyszka wypiła, więc ja też. (śmiech) Nie był dobry, więcej nie próbowałem.

Czy Rafał dużo pił?

Dużo i często, ale zdarzało się, że przez tydzień, dwa w ogóle nie pokazywał się na “szlaku”. Wtedy zdaje się nie pił. Normalnie w towarzystwie pił, bo chciał, może nawet musiał… Wydaje mi się, że Rafał był alkoholikiem.

Skoro większość z was jeszcze studiowała albo imała się tylko dorywczych prac, to skąd mieliście na picie?

No, to zależy. Jednak jakieś tam pieniądze się zarabiało. A poza tym stawiał ten, kto miał. Rafał natomiast nie stał mocno z kasą. Wiem, że brał pieniądze od ojca, ale właściwie cały czas jechał na pożyczkach.

Czy Rafał robił wrażenie zaniedbanego?

Nie, raczej ubierał się estetycznie. Zimą zawsze nosił kożuch, zaś latem, co prawda, nie chodził w marynarkach, ale ubierał jakieś kurteczki albo po prostu koszule. Był wysoki, dobrze zbudowany, z rzadką brodą. Wydawał się zdecydowany i śmiały. Całkiem nieźle się prezentował.

Czy miał wówczas jakąś kobietę?

Miał, pamiętam, że przychodziła czasem do “Cyganerii” albo za “Pałacyk”, ale nie pamiętam jak się nazywała. Nie rozmawialiśmy o kobietach wcale.

Więc o czym zwykle gadaliście z Rafałem?

Głównie o poezji. Uwielbiał odczytywać nam swoje wiersze, a my lubiliśmy go słuchać. To był równy kumpel. Wprawdzie jak sobie popił, to go trochę nosiło, ale nie odstawał w tym od innych naszych znajomych. Rozmawialiśmy o wszystkim – najczęściej o książkach, filmach i innych kolegach.

Czy Rafał był bystrym człowiekiem?

Tak, ale nie wyróżniał się inteligencją ponad przeciętną.

A czy chodziliście na jego wieczory autorskie?

Zdarzało się. Pamiętam raz, chyba na górze nad PDT, miał wieczór. Przeczytał swoje teksty, organizator zebrał pieniądze od publiczności, dał je Rafałowi i poszliśmy pić na ławkę koło Opery.

Był pan na jego pogrzebie?

Byliśmy niemal wszyscy z naszej paczki. Część przyszła już wcięta. Trochę też piliśmy na cmentarzu. Kilka kropli wódki wlaliśmy Rafałowi do grobu – “na drogę”. A później poszliśmy całą grupą do “Cyganerii” napić się, bo było nam smutno.

Wrocław, listopad 2007


Aleksander Wołejko (“Kaskader”)

Stanisław Bereś i Katarzyna Batorowicz-Wołowiec: Jak pan poznał Rafała Wojaczka?

Aleksander Wołejko: Dokładnie nie pamiętam, ale pracowałem wtedy w Zakładach Kartograficznych naprzeciwko “Pałacyku”. Po pracy więc zawsze najpierw tam szedłem. A spotykała się nas tam spora grupa kolegów. Byli plastycy: Jasiński-Szela, Unold, Rząsa; pojawiali się pisarze, na przykład Chaciński; studenci, ale i ludzie różnych innych fachów, m.in. “Siniak”, “Azjata”. Pod koniec lat 60., wydaje mi się, zaczął tam regularnie pojawić się Rafał.

Dlaczego nazywano pana “Kaskaderem”?

Bo niedługo później zostałem zawodowym kaskaderem i tak przez dwadzieścia lat ciągnąłem. Teraz jestem na wcześniejszej emeryturze, bo w moim zawodzie są takie przywileje.

Spotykaliście się tylko w “Pałacyku”?

Nie. Poruszaliśmy się po tzw. “trasie”. Od “Pałacyku”, poprzez “Cyganerię” i “Centralną”, rzadziej Związki Twórcze, aż do dworca, gdzie w “Bombonierce” nieraz spędzaliśmy całą noc, udając pasażerów. Tam była też restauracja “Dworcowa”, gdzie kelnerzy podawali alkohol w butelkach po oranżadzie, bo nie wolno było pić na dworcu. Przynosili do stolika obiad i oranżadę, więc w ten sposób na stole mogła stać oficjalnie wódka i żaden milicjant nie mógł się przyczepić. Spotykaliśmy się także za “Pałacykiem” na murku.

A zdarzały wam się problemy z milicją?

Zawsze były z nimi jakieś problemy. Wystarczyło, że stało nas więcej niż trzech na ulicy, a od razu się przyczepiali i nas legitymowali. Kiedyś siedzieliśmy większą ekipą za “Pałacykiem”. Rafał też był. Nagle wjechała tam tyłem suka milicyjna. Wysiadło chyba z sześciu milicjantów i porucznik. Nas siedziało zaś tam na murku pewnie z dziesięciu. Porucznik zebrał od nas dokumenty. Zaczął czytać: “Inżynier, artysta plastyk, architekt…” itd. Był bardzo zaskoczony, że ludzie po studiach na murku piją alkohol. Zwinęli nas do suki i zawieźli na komisariat na ulicę Łąkową. Trzymali nas tam parę godzin. Nie wiedzieliśmy w ogóle, dlaczego to zrobili, bo przecież żadnej awantury nie było ani bicia się. Nikt z nas jednak nawet nie stawiał się przy zwijaniu.

Co najczęściej piliście?

Na dole w “Pałacyku”, w kawiarni “Arka”, najczęściej piliśmy grzańce, na górze piło się inne wina. Sam wolałem wódeczkę, ale pijało się po prostu, co było. Za “Pałacykiem” najczęściej wina patykiem pisane: “Kier”, “Malaga”, albo piwo. Na co kto miał pieniądze i co akurat chciał.

Jakim facetem był Rafał? Lubiliście go?

Rafał podobał mi się przede wszystkim dlatego, że był inny. Większość z tych ludzi, którzy się tam spotykali, była przeciętna, a Rafał był nieprzewidywalny i nieco dziwny, choć nie umiem tego wyjaśnić. Potrafił wygarnąć komuś, jeśli coś mu się nie podobało, ale zdarzało się, że był łagodny jak baranek. Miał takie momenty, że przez dwie godziny siedział zamyślony, jakby smutny i nic nie mówił, tylko słuchał i kiwał głową.

A zdarzało się, że zachowywał się agresywnie?

Awantury i chryje nie były jego sposobem na okazywanie emocji. Czasami jednak coś komuś powiedział do słuchu. Był postawnym, dużym facetem, więc nie pozwalał sobie, żeby byle kto mu podskakiwał. Ale nie był chuliganem, awanturnikiem czy łobuzem. Raczej był łagodny. Nigdy nie widziałem, żeby kogoś uderzył.

Dużo pił?

Raczej tak, ale nie tak, żeby się upić. Nie chodziło mu o to, żeby wypić litra, upodlić się i wywrócić. Chciał po prostu być stale pod wpływem alkoholu. Dlatego nosił przy sobie buteleczkę salicylu. Kupował, powiedzmy, duże piwo i wlewał sobie do niego kilka kropel, żeby je wzmocnić.

Próbował pan spirytusu salicylowego?

Próbowałem raz, właśnie z Rafałem. Wydali mu wówczas pierwszy tomik wierszy i chciał, byśmy uczcili to w Związkach. Zaprosił mnie i “Siniaka”. Po drodze zatrzymaliśmy się przy ławeczce, gdzie Wojaczek wyciągnął buteleczkę salicylu. Nie wypadało mu w takim dniu odmawiać. Spróbowałem, ale to było ohydztwo. Najgorsze, że w tych buteleczkach była maleńka dziurka, więc nie dało się jej jednym haustem wypić, tylko trzeba było powoli sączyć. Na szczęście w Związkach piliśmy już normalną wódkę, nawet jakieś jedzenie było.

Kiedy wróciłem do domu, mama zapytała mnie, dlaczego tak pachnę kwiatami. Skłamałem oczywiście, że byłem u kolegi i ogoliłem się. Prawda jednak była taka, że trudno się pozbyć zapachu salicylu. Dodatkowo chyba przez dwa dni kleiły mi się nieprzyjemnie zęby. Więcej nie tknąłem tego świństwa.

Czy Rafał pił jeszcze jakieś inne “wynalazki”?

Pamiętam, jak któregoś dnia za “Pałacykiem” powiedział do mnie: “Olek, idź do PDT-u i kup mi wodę fryzjerską”. Więc ja mu na to, żeby sam sobie poszedł, ale on wtedy przyznał się, że nie może, bo ostatnim razem ekspedientka zapowiedziała, że mu już jej więcej nie sprzeda. Poszedłem więc i poprosiłem o wodę fryzjerską, a sprzedawczyni na to: “Ale jaką?”. Zaskoczony zapytałem: “A jakie są?”, na co ona zaczęła wymieniać: “Lawendowa, brzozowa, bzowa…”. “Wytrawną niech pani da!” – rzuciłem. Strasznie śmiały się te ekspedientki. (śmiech) Takie rzeczy, jak widać, Rafał też pijał.

Czy Wojaczek opowiadał o środowisku literackim?

Bardzo mało. Właściwie nigdy chyba nie słyszałem, żeby coś mówił o kolegach literatach. Na pewno był zaprzyjaźniony ze Stasiem Chacińskim, też pisarzem. Nawet zdaje się trochę pomieszkiwał u niego i często razem pili. Tak naprawdę wydaje mi się, że Wojaczek miał swój świat i ani środowisko literackie, ani żadne
inne go nie obchodziło.

A czy środowisko pisarzy i wasze krzyżowały się ze sobą?

Trudno to do końca określić. Zdarzało się, że się mieszały, bo przecież w tych samych lokalach się spotykaliśmy, nieraz też z pisarzami piliśmy wódkę. Ogólnie jednak rzecz biorąc, to oni mieli swój “szlak” od Empiku, przez Związki Twórcze i Klub Dziennikarza, a my swoją “trasę” od “Pałacyku”, poprzez “Cyganerię” do “Centralnej”.

Czy Rafał miał pieniądze?

Zdarzało się, że miał, ale raczej rzadko. Nie miało to wtedy zresztą dużego znaczenia, bo na “trasie” zawsze stawiał ten, kto miał. Nigdy nie było sytuacji, żeby ktoś przyszedł i nie pił z braku kasy. Większość z nas pracowała.

Czy Rafał opowiadał wam kiedykolwiek o swojej rodzinie?

Niewiele. Na pewno nie miał najlepszych relacji z bratem Andrzejem. Nie byli skłóceni, ale także nie przyjaźnili się blisko. O matce zawsze mówił natomiast ciepło, z sentymentem i miłością.

Czy poznał pan jakieś dziewczyny Rafała?

Znałem go parę lat, ale z żadną dziewczyną za rączkę czy na randce go nie widziałem. Nigdy też nie rozmawialiśmy o kobietach. Czytałem oczywiście w Sanatorium to, co napisał o tej pielęgniarce, ale dopiero po jego śmierci. Rafał był bardzo dyskretny w tych sprawach.

A czy zastanawiał się pan nad tym?

Gejowaty nie był, to wiedzieliśmy na pewno, więc nie było się nad czym zastanawiać. (śmiech)

Kto według pana był jego najlepszym kumplem?

Nie wiem, czy on w ogóle miał jakiegoś bliskiego kolegę. Dużo czasu spędzał z Chacińskim… Wiem też, że czasem chodził do Kierca, ale nie wiem, czy to była przyjaźń, czy tylko załatwiał u niego jakieś swoje sprawy związane z pisaniem.

Czy zauważyliście u Rafała jakieś zaburzenia psychiczne?

Nie, skąd! Nikt z nas nie uważał, żeby on był stuknięty czy jakimś psycholem. Był inny, ale akceptowaliśmy go i lubiliśmy. Miał tylko skłonność do samookaleczenia się, choć ja nigdy tego nie widziałem. Kumple opowiadali jednak, że czasami, gdy zostawał u kogoś na noc, potrafił się pociąć. Wydawało mi się, że to był jego sposób na rozładowanie emocji. Nigdy jednak nie robił tego publicznie, nie popisywał się.

A jak zareagowaliście na wieść o jego samobójstwie?

Prawie w ogóle nie gadaliśmy na ten temat. Byliśmy po prostu bardzo zdziwieni. Tydzień wcześniej pił z nami i gadał. Nic nie wskazywało na to, że coś jest z nim nie w porządku… A tu raptem… Pamiętam, że zebraliśmy się wszyscy, jego znajomi, i składaliśmy się na kwiaty. Był też jeden taki, który chodził i zbierał pieniądze na wieniec, ale zerwał się z tą kasą. Za te pieniądze jeszcze parę dni urzędował! (śmiech)

Był pan na pogrzebie Rafała?

Nie byłem, ale wiem, że połowa z naszych przyszła tam już wcięta. Później piłem za pamięć Wojaczka z naszymi w “Cyganerii”. Do dzisiaj jeszcze zdarzają nam się rozmowy o Rafale z kumplami z ekipy. Lubimy powspominać te czasy, bo to była nasza młodość. A Rafał nie był przecież byle kim.

Wrocław, listopad 2007


Kazimierz Jasiński-Szela


Stanisław Bereś, Katarzyna Batorowicz-Wołowiec: Czy pamięta pan pierwsze spotkanie z Rafałem?

Kazimierz Jasiński-Szela: Wojaczek pojawił się w moim życiu nie wiadomo skąd i kiedy. Nie pamiętam dokładnie, jak się poznaliśmy, bo wiadomo jak się wtedy żyło w PRL-u… Wrocław oznaczał dla nas wówczas: Kalambur, Pałacyk, Klub Dziennikarza, Klub Związków Twórczych. Wokół tych miejsc obracaliśmy się i prawdopodobnie, w którymś z nich poznałem Rafała.

Czy wasza znajomość się pogłębiała z czasem, czy od razu poczuliście swój swego?

Prawdopodobnie dobraliśmy się towarzysko zgodnie z zainteresowaniami, ponieważ wtedy bardzo modnie było być poetą, literatem, ogólnie rzecz biorąc, twórcą. To były czasy, kiedy te zawody były szanowane i cenione, choć nieraz chodziliśmy głodni i pijani. W ten sposób hodowaliśmy tę naszą poetycką biedę. Wojaczek należał do tych osób, które ceniły sobie surowy tryb życia: spanie na podłodze i niedojadanie. Miało to w tamtych latach wydźwięk poetycki i biograficzny. Rafał budował w ten sposób swoją legendę, na którą, według mnie, w pełni sobie zasłużył.

Mówi pan, że Rafał chodził głodny i źle ubrany. Czy nie miał pieniędzy?

Nic wtedy na to nie wskazywało. Na pewno nie musiał chodzić głodny. Rafał po prostu lubił akcentować, że jest biednym, młodym poetą, niemal w stylu młodopolskim. Kreował się w ten sposób.

Jak nazwałby pan łączący was typ relacji?

Określiłbym to chyba jako bardzo mocne koleżeństwo. Rafał z wielu rzeczy mi się zwierzał. Opowiadał, gdzie i z kim był oraz co robił i przeżył. Przypuszczam, że miał do mnie ogromne zaufanie. Bardzo dużo opowiadał o swojej matce. Często jeździł do niej do Mikołowa i chyba dużo z nią rozmawiał. Mówił mi: “Moja mama wszystko wie, nawet o tobie”. Zwierzał jej się z wszystkich swoich wrażeń, z tego, co go dręczyło.

Czy to była dla pana ważna znajomość?

Rafał był mi naprawdę bliską osobą. To dzięki niemu poznałem moją żonę. Zauważyłem, że w tym samym domu, w którym wynajmował pokój, przy Lindego 12, mieszka – razem z jego koleżanką – bardzo ładna blondynka. Dziewczyny się przyjaźniły. Zapytałem więc Wojaczka, czy mógłby mnie z nią poznać. Nie doczekałem się jednak odzewu. Aż któregoś dnia wpada do mnie z tą właśnie dziewczyną. Miałem akurat w tym czasie jęczmień na oku. Udało mu się przyciągnąć do mnie Jadwigę, ponieważ opowiedział jej wzruszającą historię o malarzu, który traci wzrok i jest w związku z tym strasznie przygnębiony. Poprosił ją, aby pomogła mu pocieszyć strapionego artystę. Taki oto fortel obmyślił Wojaczek. Tak poznałem Jadwigę, która do dzisiaj jest moją żoną.

Jest pan autorem okładek do dwóch tomików Rafała. Jakie były okoliczności ich powstania?

Kiedyś siedzieliśmy u mnie z Unoldem[1] i Wojaczkiem, który poprosił, żebym mu zrobił okładkę do drugiego tomiku[2]. Chciał, żeby była skromna. Chodziło mu jedynie o kółeczko japońskie. Wziąłem farby, kawałek brystolu, nakreśliłem koło i zapytałem, czy ta wielkość mu odpowiada. Powiedział, że może być, ale żebym zamalował je na czerwono. Zrobiłem to, ale i nie wypełniłem go do końca. Pokazałem Rafałowi. Spodobało mu się. Powiedziałem więc Unoldowi, żeby zaprojektował litery do tytułu, a on niewiele myśląc naszkicował ich krój. Resztę czcionek wycięliśmy z gazet. Powstawanie tej okładki trwało naprawdę krótko. Potem jakiś interpretator dopatrzył się w niej nawet symbolu hostii.

Natomiast okładkę do Którego nie było[3] zrobiłem już po śmierci Rafała. Zaproponował mi to niedługo przed samobójstwem. Pani Janina Wieczerska z Ossolineum, gdzie wyszedł ten tomik, zwróciła się do mnie w tej sprawie, ponieważ dowiedziała się, że taka była wola Wojaczka.

Z kim jeszcze przyjaźnił się Rafał? Czy ważni byli dla niego ludzie i jak ich traktował?

Rafał na pewno nigdy nie miał wrogów. Wszyscy go lubili. To był człowiek, z którym przyjemnie było przebywać. Bardzo życzliwy, wolny od zazdrości i zawiści wobec ludzi. Niezwykle tolerancyjny w stosunku do znajomych i kolegów. Nigdy ich nie oceniał, nie poprawiał i nie doradzał…

Czy Rafał wypowiadał się głośno o wrocławskim środowisku literackim?

Zawsze bardzo dobrze i z wielkim szacunkiem mówił o Tymoteuszu Karpowiczu. Jeśli chodzi o innych literatów, to raczej wypowiadał się… (wahanie) nieentuzjastycznie.

Czy był pan świadkiem jego samookaleczeń?

Kiedyś przyszedł do mnie po nocy spędzonej w izbie wytrzeźwień i chciał się wykąpać. Rozebrał się i stanął za szafą, gdzie miałem tylko zlew z zimną wodą. Nie widziałem, co robi. Ale ponieważ długo się nie pojawiał, zajrzałem tam. Wojaczek, z przeciętą rękę na przegubie, spuszczał sobie krew do zlewu i śmiał się. Powiedziałem mu, że jest moim kolegą, bardzo go lubię, ale jestem wrażliwy na takie zachowania i żeby przy mnie tego nie robił. Przy okazji zobaczyłem jego ciało – całe było poznaczone bliznami. Uznałem jednak, że to jest jego sprawa.

Czy myśli pan, że takie zachowania wynikały z jego wewnętrznej potrzeby, czy raczej były kolejną grą, kreacją?

Wydaje mi się, że te jego cięcia i okaleczenia były zawsze na pokaz. Nie przypuszczam, żeby takie rzeczy robił bez świadków. To był jedynie element skrupulatnie budowanej legendy. Prawdopodobnie i ja byłem po prostu jednym ze świadków.

Żona opowiedziała mi, że któregoś dnia Wojaczek po kłótni ze swoją ówczesną dziewczyną postanowił się zabić. Poszedł do łazienki i z miną absolutnie poważną próbował się powiesić na sznurku, wiszącym nad wanną, który chwilę wcześniej zerwał się pod ciężarem mokrego ręcznika. Dziewczyny pękały ze śmiechu, więc Wojaczek obraził się i wyszedł z domu, trzaskając drzwiami.

Czy Rafał cierpiał duchowo, czy odczuwał coś na kształt bólu istnienia?

Rafałowi zdarzały się stany smutku, może nawet melancholii. Pamiętam, że często wtedy nucił “Modlitwę (Francis Villon)” Bułata Okudżawy. W takich momentach zawsze ta piosenka wpadała mu do głowy i nucił ją aż do znudzenia…

Rafał leczył się psychiatrycznie. Czy w jego zachowaniu coś wskazywało na to, że wymaga pomocy specjalisty?

Wiedziałem o tym, że leczył się psychiatrycznie, ale jednocześnie w jego zachowaniu nie było niczego, co wskazywałoby na to, że jest chory. Dla mnie był zwyczajnym, normalnym człowiekiem. W naszym towarzystwie nie on jeden pisał wiersze, więc specjalnie go to nie wyróżniało… Prawdopodobnie Rafał czuł się wielkim poetą, ale dla nas był zwykłym kumplem.

Czyli nikt z waszego towarzystwa nie widział, że Wojaczek potrzebuje pomocy?

Myślę, że wszyscy pozwalali mu żyć, tak jak chciał. Nikt nie podejmował podobnych prób, ponieważ uznaliśmy, że to jest jego sposób na życie. Był poetą, miał swój styl bycia i zostawiało się go w spokoju. Nikt z jego kolegów nie widział powodu, żeby zmieniać Rafała.

Co go bawiło, a co denerwowało?

Uwielbiał “ołtarzyk”, który zbiłem ze starych szuflad i powiesiłem na ścianie w mieszkaniu. Do dzisiaj wisi w mojej pracowni. Wojaczek z dużym namaszczeniem traktował swój debiutancki tomik[4]. Kiedy przyniósł mi go z dedykacją, trochę z przekory, a trochę, żeby mu zrobić przyjemność, postawiłem go na środku tego specyficznego tryptyku i zrobiłem dyplom, którego treści już dokładnie nie pamiętam. Niemniej padały w nim górnolotne słowa na temat geniuszu poetyckiego Rafała. Ów dyplom stanął obok tomiku. Wojaczek, kiedy pojawiał się u mnie, często klękał przed tym “ołtarzem” ku swojej czci i wyglądał jakby się modlił. Strasznie mnie to bawiło, ponieważ wyglądało na to, że Rafał traktował serio coś, co w moim zamyśle, miało być wyłącznie kpiną z jego rozbuchanego ego.

Naprawdę nie znosił natomiast przeciwstawiania mu się. Bardzo boleśnie odczuwał jakąkolwiek krytykę na swój albo swojej poezji temat. Potrafił wtedy być bardzo stanowczy, podnieść głos albo zwyczajnie się obrazić. Lubił przede wszystkim pochwały i uznanie.

Ponieważ moja żona, z którą się przyjaźnił, mieszkała w tym samym domu co Rafał i interesowała się poezją, była pierwszym odbiorcą “świeżych” wierszy Rafała. Zdarzyło się, że nie spodobał jej się któryś utwór i powiedziała mu o tym. Obraził się na nią, powiedział, że jest głupia i jak się nie zna na poezji, to niech się nie odzywa. Taki był.

Czy takie domaganie się poklasku nie było irytujące?

Jego natręctwo poetyckie, jak bym to nazwał, denerwowało mnie trochę. Uważałem, że takie zachowanie jest w złym stylu, ponieważ artysta, jakkolwiek nie byłby pochłonięty własną sztuką, nie powinien się z nią aż tak bardzo obnosić, a już szczególnie nie powinien być przewrażliwiony na własnym punkcie.

Czy Rafał był człowiekiem agresywnym?

Nie, zdecydowanie nie. Wiem, że zdarzały mu się przypadki wybicia szyby czy uderzenia kogoś, ale sam nigdy nie byłem świadkiem podobnej sceny. Uważam jednak, że to także były tylko jego zabawy, mające na celu zwrócenie na siebie uwagi.

Zatem nigdy nie wiedział go pan wykorzystującego siłę fizyczną?

Była kiedyś taka sytuacja, że postanowiliśmy z żoną spędzić spokojny wieczór tylko we dwoje. Ponieważ u nas zawsze było dużo ludzi, jedni wychodzili, drudzy wchodzili, więc czasami naprawdę potrzebowaliśmy spokoju i ciszy, zwykłej intymności. Gdy więc tego dnia usłyszeliśmy pukanie do drzwi, siedzieliśmy cicho i postanowiliśmy nie otwierać. W drzwiach nie było judasza, więc nie wiedzieliśmy, kto za nimi stoi. A tu pukanie stawało się coraz głośniejsze, przeszło w walenie i nagle drzwi zostały wywalone z hukiem. Usłyszeliśmy: “Jestem!” To był Rafał. Dla niego było nie do pomyślenia, że można go nie wpuścić do domu.

Jedni pamiętają Rafała jako delikatnego, wyjątkowo wrażliwego chłopaka, inni jako agresywnego i brutalnego zabijakę. Skąd taki rozdźwięk w odbiorze jego osoby?

Nie znałem i nigdy nie widziałem Rafała brutalnego. Nie wiem, skąd takie opinie, choć oczywiście słyszałem o tym, że komuś tam wypalił papierosy czy wypił kawę. Może takie zagrania nie wszystkim się podobały.

Któregoś dnia rano wpadł do nas Rafał – wyjątkowo zadowolony. Opowiedział nam, że spędził noc u kolegi plastyka, Gienia Wójcika, a ponieważ ten nie chciał mu zrobić śniadania, więc nasikał mu w buta i uciekł. Kiedy to relacjonował, był strasznie z siebie zadowolony i rechotał ze śmiechu. Ale czy to można nazwać brutalnym zachowaniem? Zwyczajny wygłup, nic więcej.

Niektóre zachowania Wojaczka były jednak po prostu chuligańskie. Zdarzało się przecież, że uderzył kogoś pięścią lub rzucił w znajomego butelką. Jak to jest, że przy jednych tak się zachowywał, a przy innych nigdy?

Jeżeli na przykład portier nie chciał wpuścić Rafała do lokalu, to on, mając przewagę fizyczną, nie robił mu krzywdy, tylko wieszał go za szelki na wieszaku. Przecież on taki był. Jak do mnie chciał wejść, a drzwi były zamknięte, to je po prostu wyważył. Nie uważałem tego za brutalne zachowanie, choć nie mogło mi się podobać. Znałem jednak Rafała na tyle, żeby przyjąć, że przyjacielowi wolno robić takie rzeczy.

Większością jego zachowań kierowała chęć zaistnienia w towarzystwie albo była zwyczajnym, szczeniackim wygłupem. Któregoś dnia Jadwiga z koleżanką i Rafałem szli razem ulicą. Na środku skrzyżowania przy pl. Kościuszki stał milicjant, kierujący ruchem. Na jego widok Wojaczek powiedział: “Jak chcecie, to go kopnę w dupę”. Niewiele myśląc, zrobił to, co powiedział. Efekt był oczywisty: został aresztowany i wpakowany do suki. Dziewczyny nic nie mogły zrobić. Potem opowiadał, że wywieźli go gdzieś za miasto, oberwał kopniaki i wrócił do domu pieszo.

Spotykaliście się nie tylko w tak zwanych kulturalnych miejscach, ale również np. w knajpie dworcowej czy na peronach. Dlaczego? Do czego takie miejsca były Rafałowi potrzebne?

Poruszaliśmy się we Wrocławiu po trasie, którą nazwaliśmy “szlakiem”. Zaczynał się od Pałacyku, poprzez Empik, Klub Dziennikarza i Związki Twórcze. Na tym “szlaku” wszyscy się zawsze mogliśmy spotkać. A na dworzec chodziliśmy już po zamknięciu tych lokali. Tam było piwo, ale i duże kolejki. Stało się więc za kuflem czasami nawet do rana. Oczywiście był wtedy czas, żeby porozmawiać… o wszystkim. Mieliśmy też swój nienazwany “klub” za Pałacykiem, gdzie piło się i gadało na stojąco. Przychodziło tam bardzo różnorodne towarzystwo: poeci, muzycy, malarze, drukarz, inni stali bywalcy klubów oraz zwykli menele.

Czy Rafał był alkoholikiem?

Chyba nie był alkoholikiem, ale pijaczkiem, tak jak wielu z nas wtedy. Myśmy nie stronili od alkoholu, był on jakby elementem naszego stylu życia. Przy kieliszku łatwiej się rozmawiało i człowiek stawał się bardziej otwarty.

Co pił Rafał?

Najczęściej piliśmy bełty, czyli wina patykiem pisane, bo były najtańsze. Kosztowały wtedy jakieś osiemnaście, dziewiętnaście złotych.

Rafał pijał też wodę brzozową, spirytus salicylowy czy perfumy, ale nie dlatego, że nie stać go było na coś innego. Traktował to jako rodzaj eksperymentu. Pamiętam, że przyniósł do mnie kiedyś cztery buteleczki spirytusu salicylowego i zadowolony z siebie szybko przeliczył, że to odpowiada dwóm litrom wódki. Otworzył i zaczął pić. Pomyślałem sobie, że skoro on może, to ja też spróbuję. No, ale to się nie nadawało do picia. Nie wiem, jak on to robił, bo po pierwszym łyku miałem wrażenie, że połknąłem żyletki. I dałem sobie spokój z tego typu wyczynami.

Jak Wojaczek traktował swoje kobiety?

Rafał w stosunku do kobiet był bardzo szarmancki. On w ogóle był bardzo dobrze wychowany i nigdy nie pozwalał sobie na niesmaczne dowcipy na temat kobiet. Jedyną dziewczyną Rafała, którą poznałem była Teresa Ziomber, ale rzadko miałem okazje spotykać ich razem. Niewiele też mogę powiedzieć na temat tego, jak wyglądał ich związek od wewnątrz, ponieważ specjalnie mnie to nie obchodziło.

Wiem jednak, że także w stosunku do kobiet potrafił odgrywać swoje komedyjki. Rafał kiedyś umówił się z Teresą Ziomber w Klubie Dziennikarza, gdzie była akurat Jadwiga. Przyszedł z szyją owiniętą ręcznikiem, twierdząc, że potrzebuje pomocy. Teresa bardzo się wzburzyła i poprosiła moją żonę, żeby pojechała z nim na pogotowie, ponieważ znów się pociął, a ona nie ma siły przeżywać tego po raz kolejny. Dopiero na pogotowiu Rafał odwinął ręcznik i okazało się, że na szyi miał jedynie zaschnięte strupki, które bynajmniej nie wskazywały na silne okaleczenie, a raczej na zwyczajne zadrapanie. Wojaczek jednak, nie chcąc się całkowicie skompromitować, zaczął je rozdrapywać, żeby chociaż pojawiła się krew i miał powód wejścia do gabinetu lekarskiego. Nic się tak naprawdę nie stało, chciał tylko w dziecinny sposób zwrócić na siebie uwagę.

Czy Rafał lubił otaczać się kobietami?

Na pewno nie był babiarzem ani podrywaczem. Lubił przede wszystkim te kobiety, które go kochały. Prawdziwie pragnął miłości. Jego ego potrzebowało uznania i kobiecego uczucia. Takie jest moje zdanie, ponieważ o kobietach z nim nie rozmawialiśmy.

Czy wiedział pan o jego żonie i dziecku?

Wiedziałem, bo mi powiedział, ale też nigdy nie podnosił tego tematu w późniejszych rozmowach. Myślę, że to była dla niego marginalna sprawa. Zdaje się, że to nie było małżeństwo z miłości, a on nie utrzymywał z rodziną żadnego kontaktu po rozwodzie.

Powiedział pan, że dużo rozmawialiście. A o czym? O polityce?

W naszych rozmowach polityki nie było wcale, ponieważ ona nas zupełnie nie obchodziła. Głównie mówiliśmy o dzieciństwie, o szkole, o studiach. Rafał bardzo cenił swoich rodziców i brata Andrzeja. O starszym bracie natomiast mi opowiadał, że ma inne cele, inną wrażliwość niż on, w ogóle nie wyrażał się o nim najlepiej.

A czy wiedział pan, że pomiędzy nim, a jego starszym bratem, Piotrem, dochodziło do takich dramatycznych scen jak wybijanie okien?

Tak, Rafał pochwalił się tym wyczynem. Twierdził, że zrobił to, ponieważ brat prowadził mieszczański tryb życia, miał inne zapatrywania na rzeczywistość i nie rozumiał go.

I to był powód do wrogości wobec brata?

Nie wiem, czy to była rzeczywista wrogość, taka na granicy nienawiści. Wydaje mi się, że był to raczej histeryczny bunt. Nie sądzę, żeby między Rafałem a starszym bratem były jakieś sensowne nieporozumienia.

Czy gdyby szukać miejsca naznaczenia Rafała jako twórcy, to należy ich szukać w dzieciństwie?

Nie wiem. Opowiedziałem mu kiedyś historię ze swojego dzieciństwa o tym, jak wojska rosyjskie wkroczyły do Frampola, mojego rodzinnego miasta. Zaczynała się wtedy ofensywa styczniowa. Na boisku szkolnym Rosjanie zrobili rzeźnię krów, cieląt i innych zwierząt gospodarskich. Były rozpruwane, ćwiartowane i część mięsa szła na front, kości i wnętrzności zamarzały na boisku. Oglądałem to jako dziecko. Na Rafale ta historia zrobiła ogromne wrażenie, bardzo się wzruszył. Był wyjątkowo wrażliwym człowiekiem.

Temat śmierci powraca w jego twórczości. Czy w życiu codziennym też się z tą śmiercią “obnosił”?

Rafał sprawiał takie wrażenie, jakby chodził ze śmiercią pod rękę. Zawsze akcentował to, że śmierć jest cały czas za nim, przed nim i z nim. Zdarzały mu się próby samobójcze, czasami tylko groził, że zrobi sobie coś złego. Nigdy jednak nic złego się nie stało. Pewnie dlatego tak się do jego gadania o śmieci przyzwyczailiśmy, że aż przestaliśmy zwracać na to uwagę… Aż pewnego dnia okazało się, że Rafał się zabił… To był dla nas szok.

Czy jego zafascynowanie śmiercią miało charakter twórczy i było pytaniem, co jest po drugiej stronie, czy też było jego przeznaczeniem, znakiem, że młodo umrze?

Wydawało się, że Rafał jest przygotowany na wczesną śmierć. Nie chciał pozwolić sobie na długie lata życia, pragnął tylko zabłysnąć swoją poezją i w pewnym momencie skończyć ze sobą. Nie wiem, może on po prostu nie wiedział, co dalej zrobić ze swoim życiem, może chciał wszystko zostawić w najlepszym momencie – rozkwitu własnej poezji. Chyba takie miał założenie, tak sobie to wymyślił… Rafał nigdy nie robił planów na przyszłość…

Czyli samobójstwo Rafała nie było dla pana zaskoczeniem?

Oczywiście, że było dla mnie zaskoczeniem, ale ponieważ przyzwyczaiłem się do tej jego “opowieści o śmierci”, nie sądziłem, że rzeczywiście ją zrealizuje.

Miałem takie dziwne zdarzenie po śmierci Wojaczka. Mieszkałem wtedy na Świdnickiej, w maleńkim mieszkaniu, które stanowiło punkt zborny dla naszych znajomych. Kiedy zamykano wszystkie lokale, a u mnie świeciło się światło, oznaczało to, że mogą przyjść i dopełnić u mnie pięknie-alkoholowo rozpoczętą noc. Właśnie w nocy, zaraz po wiadomości o samobójstwie Rafała wyszedłem do ustępu, który był na korytarzu. Chwyciłem za klamkę, żeby otworzyć drzwi, a one z dużą siłą i trzaskiem zatrzasnęły się z powrotem. Krzyknąłem w panice: “Rafał!” Pobiegłem do żony i powiedziałem jej, co się stało. Potem spokojnie sprawdziliśmy i okazało się, że tam po prostu zrobił się przeciąg. Ta sytuacja świadczy jednak jasno o tym, jak przeżyłem śmierć Rafała.

Do dzisiaj są wątpliwości, czy ta śmierć nie była wynikiem kolejnego “teatru” Rafała. Czy jego samobójstwo mogło być niezamierzone?

Wydaje mi się, że to była kolejna gra ze śmiercią. Tym razem się nie powiodła, bo nikt nie przyszedł na czas, nikt nie potraktował poważnie dźwięku uderzającej o ścianę popielniczki, biorąc to z pewnością za kolejną “zabawę” Rafała…

Czy jego pogrzeb był ważnym wydarzeniem dla waszego środowiska?

Zdecydowanie tak. Zjawiło się cało środowisko twórcze, wszyscy koledzy. Zapamiętałem zabawną sytuację, która się tam wydarzyła. Wojaczek był bardzo wysoki, więc i jego trumna miała jakieś dwa metry, a grób wykopano za krótki. W podniosłej i żałobnej atmosferze musiano powiększać wykop. Pamiętne stały się słowa ojca Rafała: “W życiu się nie mieścił i w grobie się nie mieści”.

Kim dla pana i pańskiej żony, Jadwigi, był Wojaczek? Kogo znaliście?

Znaliśmy Rafała Wojaczka – poetę. Człowieka, który zmagał się z czasem i swoją wrażliwością.
Żona traktowała Rafała tak jak my wszyscy, z pewną rezerwą, wręcz pobłażaniem, ponieważ absorbował nas sobą, ale nie sposób było traktować wszystkiego, co robił i mówił poważnie. Żona bardzo go lubiła, ale odnosiła się do niego trochę jak do dużego dziecka. On ją po prostu prawdziwie bawił.

Co myśli pan o filmie Majewskiego Wojaczek?

W całości nigdy go nie obejrzałem, ponieważ obraz Rafała, który jest tam przedstawiony, nie ma nic wspólnego z tym człowiekiem, którego ja znałem. W tym filmie jest chyba więcej fabuły, odłowionej sensacji niż głębi. Dla mnie za dużo rzeczy w tej produkcji nie zgadza się z rzeczywistością…

Wrocław, luty 2006

Przypisy:

[1] Leszek Unold – artysta plastyk.

[2] R. Wojaczek, Inna Bajka, Wrocław 1970.

[3] R. Wojaczek, Którego nie było, Wrocław 1972.

[4] R. Wojaczek, Sezon, Kraków 1969.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/literackie/BiuroLiterackie/biblioteka/wp-content/themes/biblioteka/template-parts/single-all.php on line 58

powiązania

Przyszłość czytelnictwa. Kto będzie czytać książki i uczestniczyć w życiu literackim?

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Maria Deskur

Głos Marii Deskur w debacie „Przyszłość literatury”.

WIĘCEJ

Serce poezji

recenzje / ESEJE Agnieszka Waligóra

Recenzja Agnieszki Waligóry, towarzysząca premierze książki Czerwony śliski pałac Ievy Toleikytė w tłumaczeniu Dominiki Jagiełki, wydanej w Biurze Literackim 5 lutego 2024 roku.

WIĘCEJ

Tu przemawia dzikie serce

recenzje / ESEJE Marek Bieńczyk

Recenzja Marka Bieńczyka, towarzysząca premierze książki Przemysława Owczarka Katawotra, wydanej w Biurze Literackim 19 lutego 2024 roku.

WIĘCEJ

Powieść o nas

recenzje / ESEJE Filip Łobodziński

Impresja Filipa Łobodzińskiego na temat prozy Krystyny Czarneckiej, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

WIĘCEJ

Ciało, które zmienia język

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impresja Anny Cieplak na temat prozy Małgorzaty Kośli, laureatki 3. edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Blade Runner 2023. O „państwach miastach i okolicach” Kamila Plicha

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Kamila Plicha, laureata 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Precyzyjnie, bez cynizmu

recenzje / ESEJE Antonina Tosiek

Impresja Antoniny Tosiek na temat poezji Piotra Oknińskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Nowy europejski kanon literacki: Rozcierki z ziemi, Moja mama wie, co się wyprawia w miastach, Real

nagrania / TransPort Literacki Charlotte Van den Broeck Grzegorz Jankowicz Jan Škrob Radmila Petrović Resina

Spotkanie z udziałem Charlotte Van Den Broeck, Radmili Petrović, Jana Škroba oraz Grzegorza Jankowicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 24 Zofia Bałdyga, Olga Niziołek, Aleksandra Wojtaszek

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Wojtaszek Antonina Tosiek Jakub Skurtys Olga Niziołek Resina Zofia Bałdyga

Dwudziesty czwarty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Wiersze jak odłamki

wywiady / O KSIĄŻCE Ieva Toleikytė

Rozmowa Sauliusa Vasiliauskasa z Ievą Toleikytė, towarzysząca premierze książki Czerwony śliski pałac Ievy Toleikytė w tłumaczeniu Dominiki Jagiełki, wydanej w Biurze Literackim 5 lutego 2024 roku.

WIĘCEJ

Czołgacz, pełzacz, tropiciel

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Skurtys Przemysław Owczarek

Rozmowa Jakuba Skurtysa z Przemysławem Owczarkiem, towarzysząca premierze książki Przemysława Owczarka Katawotra, wydanej w Biurze Literackim 19 lutego 2024 roku.

WIĘCEJ

Fantazje są nieskończone

wywiady / O PISANIU Magdalena Genow Małgorzata Kośla

Rozmowa Magdaleny Genow z Małgorzatą Koślą, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Poezja rzutu kijem

wywiady / O PISANIU Julia Jankowska Kamil Plich

Rozmowa Julii Jankowskiej z Kamilem Plichem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 27 Klaudia Pieszczoch

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Klaudia Pieszczoch Resina

Dwudziesty siódmy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Wiersze ostatnie (1)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Fragmenty książki Tadeusza Różewicza Wiersze ostatnie, która ukaże się w Biurze Literackim 15 kwietnia 2024 roku.

WIĘCEJ

Garamore

utwory / premiery w sieci Krystyna Czarnecka

Premierowa proza Krystyny Czarneckiej Garamore. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

WIĘCEJ

mniej

utwory / premiery w sieci Piotr Okniński

Premierowy zestaw wierszy Piotra Oknińskiego mniej. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

państwa miasta i okolice

utwory / premiera w sieci z Połowu Kamil Plich

Premierowy zestaw wierszy Kamila Plicha państwa miasta i okolice. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Zwierzęta apokryficzne (1)

utwory / zapowiedzi książek Dimityr Kenarow Magdalena Pytlak

Fragmenty książki Zwierzęta apokryficzne Dimityra Kenarowa w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak, która ukaże się w Biurze Literackim 1 kwietnia 2024 roku.

WIĘCEJ

Słoń i kwiat

dzwieki / WYDARZENIA Brian Patten Piotr Sommer

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Piotra Sommera podczas Portu Wrocław 2010.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 23 Roman Honet

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Resina Roman Honet

Dwudziesty trzeci odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Nowy europejski kanon literacki: Trupi bieg, Świerzb, Emily forever

nagrania / TransPort Literacki Benedek Totth Fríða Ísberg Inga Iwasiów Maria Navarro Skaranger Resina

Spotkanie z udziałem Benedeka Tottha, Fríðy Ísberg, Marii Navarro Skaranger, Ingi Iwasiów w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 22 Jacek Godek, Katarzyna Skórska, Elżbieta Sobolewska

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Elżbieta Sobolewska Jacek Godek Jakub Skurtys Katarzyna Skórska Resina

Dwudziesty drugi odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

żal, może on

nagrania / TransPort Literacki Resina Roman Honet

Czytanie z książki żal, może on z udziałem Romana Honeta w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Wszystko gubione

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura Krystyna Miłobędzka Sławomir Elsner

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Krystyny Miłobędzkiej i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Strona A, strona B nr 94: O debiutowaniu, nauce u mistrzów i o tym, czym jest pisanie

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

94. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.

WIĘCEJ

Wahadło otwiera swoje pąki

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka, wydanej w Biurze Literackim 8 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Słodycz mroczna i zabójcza. “jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata” Oli Lewandowskiej

recenzje / ESEJE Agnieszka Waligóra

Recenzja Agnieszki Waligóry, towarzysząca premierze książki jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata Oli Lewandowskiej, wydanej w Biurze Literackim 15 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Mężowie i żony. Jedenaście opowieści z wnętrza patriarchatu

recenzje / ESEJE Monika Ładoń

Recenzja Moniki Ładoń, towarzysząca premierze książki Mój pan mąż Rumeny Bužarovskiej w tłumaczeniu Doroty Jovanki Ćirlić, wydanej w Biurze Literackim 22 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Chłopackość

recenzje / ESEJE Barbara Klicka

Impresja Barbary Klickiej na temat prozy Arkadiusza Kowalika, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

WIĘCEJ

„odśmierć mnie znajdź szczelinę”

recenzje / ESEJE Klaudia Pieszczoch Paulina Pidzik

Impresja Pauliny Pidzik i Klaudii Pieszczoch na temat poezji Marii Rościszewskiej, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Moja reakcja na. O “bezoarach” Julii Jankowskiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Julii Jankowskiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Poezja to widzenie buzi w tym tęczu

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Grabiak Michał Mytnik

Rozmowa Michała Mytnika z Jakubem Grabiakiem, towarzysząca premierze książki Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka, wydanej w Biurze Literackim 8 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Tumblr, trzepaki i male gaze

wywiady / O KSIĄŻCE Maria Halber Ola Lewandowska

Rozmowa Marii Halber z Olą Lewandowską, towarzysząca premierze książki jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata Oli Lewandowskiej, wydanej w Biurze Literackim 15 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Codzienna walka z dysfunkcyjnym systemem

wywiady / O KSIĄŻCE Dorota Jovanka Ćirlić Rumena Bužarovska

Rozmowa Doroty Jovanki Ćirlić z Rumeną Bužarovską, towarzysząca premierze książki Mój pan mąż Rumeny Bužarovskiej w tłumaczeniu Doroty Jovanki-Ćirlić, wydanej w Biurze Literackim 22 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Skutkiem ubocznym jest generowanie głębi

wywiady / O PISANIU Aleksandra Górecka Julia Jankowska

Rozmowa Aleksandry Góreckiej z Julią Jankowską, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Bakalarska

utwory / premiery w sieci Arkadiusz Kowalik

Premierowa proza Arkadiusza Kowalika Bakalarska. Wyróżnienie w ramach projektu „Przed debiutem prozą 2023 ”.

WIĘCEJ

trochę później

utwory / premiery w sieci Maria Rościszewska

Premierowy zestaw wierszy Marii Rościszewskiej trochę później. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Poniewczasie

utwory / zapowiedzi książek Dorota Stoińska Lisa Kränzler

Fragmenty książki Poniewczasie Lisa Kränzler w tłumaczeniu Doroty Stroińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 4 marca 2024 roku.

WIĘCEJ

Walczymy o przetrwanie

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Piotr Kikta

Odpowiedzi Piotra Kilty z księgarni Toniebajka na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Żeby poezji szło jak najlepiej

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Julia Szychowiak

Odpowiedzi Julii Szychowiak z księgarni Tajne Komplety na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Rozregulowany rynek książki w Polsce

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Jacek Dargiewicz

Odpowiedzi Jacka Dargiewicza z Cafe NOWA Księgarnia na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Rozejrzeć się w świecie wiersza

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Łępicka Zuzanna Sala

Rozmowa Zuzanny Sali z Joanną Łępicką, towarzysząca premierze książki Zeszyt ćwiczeń Joanny Łępickiej, wydanej w Biurze Literackim 4 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

W świecie obscenicznych głosów

wywiady / O KSIĄŻCE Filip Łobodziński Grzegorz Kwiatkowski

Rozmowa Filipa Łobodzińskiego z Grzegorzem Kwiatkowskim, towarzysząca premierze książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Życie w Polsce to niezły content

wywiady / O PISANIU Aleksandra Kasprzak Edyta Ołdak

Rozmowa Edyty Ołdak z Aleksandrą Kasprzak, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 21 Kacper Bartczak

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak Resina

Dwudziesty pierwszy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Która godzina, gówniarzu?

nagrania / TransPort Literacki Aleksander Trojanowski Julian Tuwim Resina

Czytanie z książki Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima z udziałem Aleksandra Trojanowskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Taxi

nagrania / TransPort Literacki Andrzej Sosnowski Grzegorz Jankowicz Resina

Czytanie z książki Taxi Andrzeja Sosnowskiego z udziałem Grzegorza Jankowicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 20 Julian Tuwim (Aleksander Trojanowski)

nagrania / TransPort Literacki Aleksander Trojanowski Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julian Tuwim Resina

Dwudziesty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 19 Grzegorz Jankowicz

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Grzegorz Jankowicz Jakub Skurtys Resina

Dziewiętnasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Excalibur

nagrania / TransPort Literacki Filip FEJZJESTM Łuszcz Filip Łobodziński Marcin Jurzysta Piotr (Magik) Łuszcz Resina

Spotkanie z udziałem Filipa Fejzjestma Łuszcza, Marcina Jurzysty, Arkadiusza Wilmana, Hirka Wrony, Filipa Łobodzińskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Naturalna wielkość

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Zeszyt ćwiczeń Joanny Łępickiej, wydanej w Biurze Literackim 4 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Rutyna i rytuały małych nienawiści

recenzje / ESEJE Romana Kolarzowa

Recenzja Romany Kolarzowej, towarzysząca premierze książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „jatki”

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Kwiatkowski

Autorski komentarz Grzegorza Kwiatkowskiego, towarzyszący premierze książki Zagadka, wydanej w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Wiersze o splątaniach

recenzje / ESEJE Jakub Pszoniak

Impresja Jakuba Pszoniaka na temat poezji Anny Rosłoniec, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Zderzanie się światów

recenzje / ESEJE Edward Pasewicz

Impresja Edwarda Pasewicza na temat prozy Miry Suchowiejko-Opolskiej, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

WIĘCEJ

Żywioł opowiadania

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Impresja Joanny Roszak na temat prozy Tomasza Krasińskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

WIĘCEJ

Historia o dziewczynie spod znaku sera

recenzje / ESEJE Anna Cieplak

Impresja Anny Cieplak na temat prozy Aleksandry Kasprzak, laureatki 3. edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Zalążek mitologii miejskiej

recenzje / ESEJE Eliza Kącka

Impresja Elizy Kąckiej na temat prozy Wojciecha Świerczka, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.

WIĘCEJ

Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa

utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak

Fragmenty książki Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa Joanny Roszak, która ukaże się w Biurze Literackim 19 lutego 2024 roku.

WIĘCEJ

Czerwony śliski pałac (1)

utwory / zapowiedzi książek Dominika Jagiełka Ieva Toleikytė

Fragmenty książki Czerwony śliski pałac Ievy Toleikytė w tłumaczeniu Dominiki Jagiełki, która ukaże się w Biurze Literackim 5 lutego 2024 roku.

WIĘCEJ

Trifolium

utwory / premiery w sieci Anna Rosłoniec

Premierowy zestaw wierszy Anny Rosłoniec Trifolium. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

NIE-BO-RAK

utwory / premiery w sieci Mira Suchowiejko-Opolska

Premierowa proza Miry Suchowiejko-Opolskiej NIE-BO-RAK. Wyróżnienie w ramach projektu „Przed debiutem prozą 2023”.

WIĘCEJ

SeLfmAdeMan

utwory / premiery w sieci Tomasz Krasiński

Premierowy zestaw wierszy Tomasza Krasińskiego SeLfmAdeMan. Wyróżnienie w ramach projektu „Przed debiutem wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Nad Ławicą nie latają samoloty (fragment)

utwory / premiery w sieci Wojciech Świerczek

Premierowa proza Wojciecha Świerczka Nad Ławicą nie latają samoloty. Wyróżnienie w ramach projektu „Przed debiutem prozą 2023”.

WIĘCEJ

Wydrąż mi rodzinę w serze (fragmenty)

utwory / premiery w sieci Aleksandra Kasprzak

Premierowa proza Aleksandry Kasprzak Wydrąż mi rodzinę w serze. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Studium temperamentu

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Anna Wasilewska Grzegorz Jankowicz Maurice Blanchot Raymond Roussel Ronald Firbank

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Grzegorza Jankowicza, Andrzeja Sosnowskiego i Anny Wasilewskiej podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata

utwory / zapowiedzi książek Ola Lewandowska

Fragmenty książki Jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata Oli Lewandowskiej, która ukaże się w Biurze Literackim15 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Turbuj te kółka, turlaj! O “Regule trzech” Aleksandry Góreckiej

recenzje / ESEJE Joanna Mueller

Impresja Joanny Mueller na temat poezji Aleksandry Góreckiej, laureatki 18. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Odnaleźć książkę, która będzie wspaniałą przygodą

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Rafał Rutkowski

Odpowiedzi Rafała Rutkowskiego z Księgarni Dosłowna na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 18 Miłosz Fleszar, Jakub Grabiak, Jakub Gutkowski, Joanna Łępicka, Amelia Żywczak

nagrania / TransPort Literacki Amelia Żywczak Antonina Tosiek Jakub Grabiak Jakub Gutkowski Jakub Skurtys Joanna Łępicka Miłosz Fleszar Resina

Osiemnasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Pestka, kot, habitus

recenzje / ESEJE Karolina Kurando

Recenzja Karoliny Kurando, towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „Fale Dunaju”

recenzje / KOMENTARZE Justyna Bargielska

Autorski komentarz Justyny Bargielskiej, towarzyszący premierze książki Wybór stand-upów, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „[Mówisz, że chcesz wiedzieć]”

recenzje / KOMENTARZE Julia Szychowiak

Autorski komentarz Julii Szychowiak, towarzyszący premierze książki Do środka, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Poezja „szkieletu”, ogołocenia

recenzje / ESEJE Wojciech Bonowicz

Recenzja Wojciecha Bonowicza, towarzysząca premierze premierze książki Do środka Julii Szychowiak, wydanej w Biurze Literackim 6 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Spóźnieni śpiewacy

dzwieki / WYDARZENIA Jacek Dehnel Jacek Gutorow Julia Hartwig Philip Larkin Wallace Stevens William Carlos Williams

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Dehnela, Julii Hartwig i Jacka Gutorowa podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Pomyśl ciało jako czółno, które płonie

utwory / zapowiedzi książek Jakub Grabiak

Fragmenty książki Pomyśl ciało jako czółno, które płonie Jakuba Grabiaka, która ukaże się w Biurze Literackim 8 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Żyć kulminacją transtożsamości

recenzje / ESEJE Marlena Niemiec

Impresja Marleny Niemiec na temat poezji Marka Zielińskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Mój pan mąż

utwory / zapowiedzi książek Dorota Jovanka Ćirlić Rumena Bužarovska

Fragmenty książki Mój pan mąż Rumeny Bužarovskiej w tłumaczeniu Doroty Jovanki Ćirlić, która ukaże się w Biurze Literackim 22 stycznia 2024 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 17 Karolina Kapusta

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Kapusta Resina

Siedemnasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

punkt przejścia

utwory / premiery w sieci Marek Zieliński

Premierowy zestaw wierszy Marka Zielińskiego punkt przejścia. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.

WIĘCEJ

Zbieranie, mierzenie, poruszanie ziemią

utwory / premiera w sieci z Połowu Aleksandra Górecka

Premierowy zestaw wierszy Aleksandry Góreckiej Zbieranie, mierzenie, poruszanie ziemią. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 16 Jerzy Jarniewicz

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz Resina

Szesnasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Fuzja bordo

nagrania / TransPort Literacki Karolina Kapusta Resina

Czytanie z książki “Fuzja bordo” z udziałem Karoliny Kapusty w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

W tym escape roomie można się rozgościć

wywiady / O PISANIU Aleksandra Górecka Karol Brzozowski

Rozmowa Karola Brzozowskiego z Aleksandrą Górecką, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2023”.

WIĘCEJ

Roastując siebie

wywiady / O KSIĄŻCE Justyna Bargielska Ola Kołodziejek

Rozmowa Oli Kołodziejek z Justyną Bargielską towarzysząca premierze książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Atrakcyjny przedmiot towarzyszący nam na co dzień

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Dagmara Kleszcz

Odpowiedzi Dagmary Kleszcz z Księgarni Dopełniacz na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Strona A, strona B nr 91: Laureatki i laureaci projektów wydawniczych 2023

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

91. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.

WIĘCEJ

Poezja backstage’u

recenzje / ESEJE Katarzyna Szopa

Recenzja Katarzyny Szopy, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „tsundere: podmalówka”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller, towarzyszący premierze książki trule, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Przemiany i wulkany

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „Neolityczne narracje”

recenzje / KOMENTARZE Grzegorz Wróblewski

Autorski komentarz Grzegorza Wróblewskiego, towarzyszący premierze książki Ra, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „święto dziewczynienia”

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szaulińska

Autorski komentarz Katarzyny Szaulińskiej, towarzyszący premierze książki Kryptodom, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Kiedy wydostaliśmy się w słoneczną przestrzeń

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa Rafał Wawrzyńczyk

Posłowie Rafała Wawrzyńczyka i Dawida Kujawy do książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozprężanie wdrukowanych krat

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Zuzanna Sala

Rozmowa Zuzanny Sali z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki trule Joanny Mueller, wydanej w Biurze Literackim 9 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Popędziłybyśmy sobie, ale pchamy wózek

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Joanny Mueller z Katarzyną Szaulińską, towarzysząca premierze książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, wydanej w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Zasada nieoznaczoności

wywiady / O KSIĄŻCE Grzegorz Wróblewski Rafał Gawin

Rozmowa Rafała Gawina z Grzegorzem Wróblewskim, towarzysząca premierze książki Ra Grzegorza Wróblewskiego, wydanej w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Zwiększenie progresji

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Jan Krakowian

Odpowiedzi Jana Krakowiana z Księgarni Ogniwo na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Zagadka (1)

utwory / zapowiedzi książek Grzegorz Kwiatkowski

Fragmenty książki Zagadka Grzegorza Kwiatkowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 18 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Wybór stand-upów (2)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 15 Janusz Rudnicki

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Janusz Rudnicki Resina

Piętnasy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Nowe poetyckie i prozatorskie głosy z polski 2023

nagrania / TransPort Literacki Agata Dyczko Amelia Żywczak Ewa Tondys-Kohmann Jakub Grabiak Jakub Gutkowski Joanna Łępicka Karolina Krasny Łukasz Wojtysko Marcin Czerniawski Miłosz Fleszar Resina

Czytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022 z udziałem Marcina Czerniawskiego, Agaty Dyczko, Miłosza Fleszara, Jakuba Grabiaka, Jakuba Gutkowskiego, Karoliny Krasny, Joanny Łępickiej, Ewy Tondys-Kohmann, Łukasza Wojtysk i Ameli Żywczak w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Człowiek na rondzie

nagrania / TransPort Literacki Janusz Rudnicki Resina

Czytanie z książki Człowiek na rondzie z udziałem Janusza Rudnickiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Kodeks Pomylonych

nagrania / TransPort Literacki Bronka Nowicka Resina

Czytanie z książki Kodeks Pomylonych z udziałem Bronki Nowickiej w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.

WIĘCEJ

Zeszyt ćwiczeń (1)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łępicka

Fragmenty książki Zeszyt ćwiczeń Joanny Łępickiej, która ukaże się w Biurze Literackim 4 grudnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Wojna rabatowa na rynku książki

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Grzegorz Krasnodębski

Odpowiedzi Grzegorza Krasnobęskiego z Księgarni Bullerbyn na pytania zawarte w raporcie „Autorskie księgarnie w Polsce 2023”.

WIĘCEJ

Strona A, strona B nr 90: Wydaj książkę w Biurze Literackim 2024

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

90. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.

WIĘCEJ

Piosenka dni i nocy

dzwieki / WYDARZENIA Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Piotr Sommer

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Piotra Sommera i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Port jest wyzwaniem i obietnicą

recenzje / ESEJE Jerzy Jarniewicz

Impresja Jerzego Jarniewicza, otwierająca festiwal TransPort Literacki 28.

WIĘCEJ

Strona A, strona B nr 88: Dwadzieścia jeden pozytywnie nakręconych piosenek

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

88. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.

WIĘCEJ

RA (2)

utwory / zapowiedzi książek Grzegorz Wróblewski

Fragmenty zapowiadające książkę Ra Grzegorza Wróblewskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Kryptodom (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragmenty książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Wybór stand-upów (1)

utwory / zapowiedzi książek Justyna Bargielska

Fragmenty książki Wybór stand-upów Justyny Bargielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 listopada 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Chcę się dostać na tę wyspę

recenzje / KOMENTARZE Lynn Suh

Autorski komentarz Kim Hyesoon, towarzyszący premierze książki Autobiografia śmierci w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, wydanej w Biurze Literackim 25 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Uwagi wstępne do lektury “Autobiografii śmierci” Kim Hyesoon

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Recenzja Kacpra Bartczaka towarzysząca premierze książki Autobiografia śmierci Kim Hyesoon w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, wydanej w Biurze Literackim 25 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „padahastasana”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Roszak

Autorski komentarz Joanny Roszak, towarzyszący premierze książki om, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.

WIĘCEJ

432 Hz

recenzje / ESEJE Anita Jarzyna

Recenzja Anity Jarzyny, towarzysząca premierze książki om Joanny Roszak, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Pewne formy wolności

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Roszak Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Roszak, towarzysząca premierze książki om Joanny Roszak, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Meskalina i muzyka

nagrania / TransPort Literacki Henri Michaux Hubert Zemler Michał Mytnik

Czytanie z książki Meskalina i muzyka Henriego Michaux z udziałem Michała Mytnika w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Oclone przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Krzysztof Jaworski Tadeusz Pióro

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krzysztofa Jaworskiego, Bogusława Kierca i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Poetyckie akty mowy przekraczają granice śmierci

wywiady / O KSIĄŻCE Kim Hyesoon Lynn Suh

Rozmowa Lynna Suh z Kim Hyesoon, towarzysząca premierze książki Autobiografia śmierci w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suh i Katarzyny Szuster-Tardi, wydanej w Biurze Literackim25 września 2023 roku.

WIĘCEJ

„Wieczna młodość w kwitnącej starzyźnie”, czyli Tuwim „od nowa”

recenzje / ESEJE Aleksander Nawarecki

Recenzja Aleksandra Nawareckiego, towarzysząca premierze książki Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima i Aleksandra Trojanowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Manikiry, plakaty, miejscowe idiotki i tutejsi kretyni

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksander Trojanowski Jakub Pszoniak

Rozmowa Jakuba Pszoniaka z Aleksandrem Trojanowskim, towarzysząca premierze książki Która godzina, gówniarzu? Juliana Tuwima i Aleksandra Trojanowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Nieczyste kompozycje

recenzje / ESEJE Łukasz Żurek

Recenzja Łukasza Żurka, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Roz-połów się… Gawęda o debiutach

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, wydanej w Biurze Literackim 14 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Kryptodom (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szaulińska

Fragmenty książki Kryptodom Katarzyny Szaulińskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 16 października 2023 roku.

WIĘCEJ

RA (1)

utwory / zapowiedzi książek Grzegorz Wróblewski

Fragmenty zapowiadające książkę Ra Grzegorza Wróblewskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 23 października 2023 roku.

WIĘCEJ

Afirmacja w splątaniu

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Kałuża Kacper Bartczak Zuzanna Sala

Rozmowa Anny Kałuży i Zuzanny Sali z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Czas kompost Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Autobiografia śmierci (2)

utwory / zapowiedzi książek Ewa Suh Katarzyna Szuster-Tardi Kim Hyesoon Lynn Suh

Fragmenty książki Autobiografia śmierci Kim Hyesoon w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, która ukaże się w Biurze Literackim 25 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Moje likwidacje

dzwieki / WYDARZENIA Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Romana Honeta, Marty Podgórnik i Krzysztof Siwczyk podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Wspólne podwórko

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksandra Byrska Iwona Bassa

Rozmowa Iwony Bassy i Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, wydanej w Biurze Literackim 14 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „Błąd w legendzie (wakacyjna przygoda)”

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autorski komentarz Kacpra Bartczaka, towarzyszący premierze książki Czas kompost, wydanej w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 14 Hubert Zemler

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Hubert Zemler Jakub Skurtys

Czternasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Z kamienia i kości, Ostatni patriarcha i Ktokolwiek, tylko nie ja

nagrania / TransPort Literacki Bérengère Cournut Hałyna Kruk Hubert Zemler Inga Iwasiów Najat El Hachmi

Spotkanie z udziałem Bérengère Cournut, Najata El Hachmiego, Hałyny Kruk, Ingi Iwasiów w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

W oku cyklonu, na ostrzu granicy

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Łańcuckiej i Joanny Mueller, towarzysząca towarzysząca premierze kamishibajki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Slalom między obrazami

wywiady / O PISANIU Amelia Żywczak Jakub Grabiak

Rozmowa Jakuba Grabiaka z Amelią Żywczak, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Wciąż czcimy pomniki ciemiężycieli, zbieramy się w lasach, by śpiewać do przebranych za bóstwa plantatorów i morderców, posłuszeństwo wobec władzy i silnego wrośnięte mamy w grubą od doświadczeń skórę

wywiady / O PISANIU Agata Dyczko Łukasz Wojtysko

Rozmowa Łukasza Wojtyski z Agatą Dyczko, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Zbieg z okoliczności

wywiady / O KSIĄŻCE Janusz Rudnicki Mirek Kulisz

Rozmowa Mirosława Kulisza z Januszem Rudnickim, towarzysząca premierze książki Człowiek na rondzie Janusza Rudnickiego, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Na rondzie i pod prąd

recenzje / ESEJE Grzegorz Małecki

Recenzja Grzegorza Małeckiego, towarzysząca premierze książki Człowiek na rondzie Janusza Rudnickiego, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: „Pałac, zegar, winda”

recenzje / KOMENTARZE Janusz Rudnicki

Autorski komentarz Janusza Rudnickiego, towarzyszący premierze książki Człowiek na rondzie, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko – forma obecności

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Recenzja Joanny Roszak, towarzysząca premierze książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

(O)patrzenie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impresja Jakuba Skurtysa na temat poezji Amelii Żywczak, laureatki projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „praga”

recenzje / KOMENTARZE Amelia Żywczak

Autorska impresja Amelii Żywczak, laureatki projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Dojrzeć międzygatunkowy transfer

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Impresja Aleksandry Grzemskiej na temat prozy Agaty Dyczko, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: Stado

recenzje / KOMENTARZE Agata Dyczko

Autorska impresja Agaty Dyczko, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Na to rwało się, rwało się Serce

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, towarzyszący premierze książki Niewidka i Zobaczysko, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Która godzina, gówniarzu (1)

utwory / zapowiedzi książek Aleksander Trojanowski Julian Tuwim

Fragmenty zapowiadające książkę Która godzina, gówniarzu Juliana Tuwima i Aleksandra Trojanowskiego, wydanej w Biurze Literackim 4 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022 (proza)

utwory / zapowiedzi książek Agata Dyczko Ewa Tondys-Kohmann Karolina Krasny Łukasz Wojtysko Marcin Czerniawski

Fragmenty zapowiadające książkę Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, która ukaże się w Biurze Literackim 14 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

czas kompost (2)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Fragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Autobiografia śmierci (1)

utwory / premiery w sieci Ewa Suh Katarzyna Szuster-Tardi Kim Hyesoon Lynn Suh

Fragmenty książki Autobiografia śmierci Kim Hyesoon w tłumaczeniu Ewy Suh, Lyna Suha i Katarzyny Szuster-Tardi, która ukaże się w Biurze Literackim 25 września 2023 roku.

WIĘCEJ

Maść przeciw poezji

dzwieki / WYDARZENIA Jáchym Topol Leszek Engelking Michal Ajvaz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Michala Ajvaza, Leszka Engelkinga i Jáchyma Topola podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 13 Adam Mickiewicz

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller Miłosz Biedrzycki

Trzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Romantyczność 2022

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Aleksandra Kasprzak Antonina Tosiek Artur Burszta Daniel Tamkun Helena Burdzińska Jacek Dehnel Jakub Kornhauser Jakub Pszoniak Joanna Mueller Joanna Roszak Karol Maliszewski Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska Łukasz Cabajewski Maria Krzywda Michał Domagalski Miłosz Biedrzycki Natalia Malek

Czytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Dzieciom Matygi też (o tomie zemla vulgaris)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersz: naturalne wezbranie

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Szweda

Autorska impresja Katarzyny Szwedy, towarzysząca premierze książki zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Zanurzenia

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Rozcierki z ziemi Charlotte van den Broeck w tłumaczeniu Olgi Niziołek, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

High hopes

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impresja Jakuba Skurtysa na temat poezji Jakuba Gutkowskiego, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza zawęzić kontekst

recenzje / KOMENTARZE Jakub Gutkowski

Autorski komentarz Jakuba Gutkowskiego, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: nad sadzawką w parku

recenzje / KOMENTARZE Charlotte Van den Broeck

Autorska impresja Charlotte van den Broeck, towarzysząca premierze książki Rozcierki z ziemi w tłumaczeniu Olgi Niziołek, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Pozwolić starej rzece wyschnąć, a zużytemu językowi zamilknąć

wywiady / O KSIĄŻCE Katarzyna Szweda Marlena Niemiec

Rozmowa Marleny Niemiec z Katarzyną Szwedą, towarzysząca premierze książki zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, wydanej w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Od tego nie ma ucieczki

wywiady / O KSIĄŻCE Charlotte Van den Broeck Olga Niziołek

Rozmowa Olgi Niziołek z Charlotte van den Broeck, towarzysząca premierze książki Rozcierki z ziemi Charlotte van den Broeck w tłumaczeniu Olgi Niziołek, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Nie pisze się w próżni

wywiady / O PISANIU Amelia Żywczak Jakub Gutkowski

Rozmowa Amelii Żywczak z Jakubem Gutkowskim, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

czas kompost (1)

utwory / zapowiedzi książek Kacper Bartczak

Fragmenty zapowiadające książkę czas kompost Kacpra Bartczaka, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Człowiek na rondzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Janusz Rudnicki

Fragmenty zapowiadające książkę Człowiek na rondzie Janusza Rudnickiego, która ukaże się w Biurze Literackim 26 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko (2)

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Amelia Żywczak Jakub Grabiak Jakub Gutkowski Joanna Łępicka Miłosz Fleszar

Fragmenty zapowiadające książkę Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2022, która ukaże się w Biurze Literackim 14 sierpnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Viola i opowiadacz historii

wywiady / O KSIĄŻCE Katarzyna Skórska Matteo Bussola

Rozmowa Katarzyny Skórskiej z Matteo Bussolą, towarzysząca premierze książki Viola i Niebieski Matteo Bussoli w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Miliony, małpiliony takich głodnych

wywiady / O KSIĄŻCE Iwona Bassa Maria Halber

Rozmowa Marii Halber z Iwoną Bassą, towarzysząca premierze książki Głodni Iwony Bassy, wydanej w Biurze Literackim 1 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Maszynka naiwnego bluźnierstwa na podobieństwo Maszyny Pragnącej

wywiady / O KSIĄŻCE Karolina Krasny Marcin Czerniawski

Rozmowa Karoliny Krasny z Marcinem Czerniawskim, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Do boju automaty, leśne skrzaty, maszyny do szycia fraz!

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Marcin Czerniawski

Głos Marcina Czerniawskiego w debacie „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 12 Julek Rosiński

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Julek Rosiński

Dwunasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Nowy europejski kanon literacki: Ucieczka

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Katarzyna Stoparczyk Marek Vadas

Spotkanie z udziałem Marak Vadasa, Konrada Pawickiego i Katarzyny Stoparczyk w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

streszczenie pieśni

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Julek Rosiński

Czytanie z książki streszczenie pieśni z udziałem Julka Rosińskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozcierki z ziemi (2)

utwory / zapowiedzi książek Charlotte Van den Broeck Olga Niziołek

Fragmenty zapowiadające książkę Rozcierki z ziemi Charlotte Van den Broeck w tłumaczeniu Olgi Niziołek, która ukaże się w Biurze Literackim 12 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Niewidka i Zobaczysko

utwory / zapowiedzi książek Joanna Łańcucka Joanna Mueller

Fragmenty zapowiadające książkę Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.

WIĘCEJ

Człowiek na rondzie

utwory / zapowiedzi książek Janusz Rudnicki

Fragmenty zapowiadające książkę Człowiek na rondzie Janusza Rudnickiego, która ukaże się w Biurze Literackim 26 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

zemla vulgaris (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szweda

Fragmenty zapowiadające książkę zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, która ukaże się w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Prawdziwa awangarda życia się nie boi

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Recenzja Jakuba Kornhausera, towarzysząca premierze książki Głodni Iwony Bassy, wydanej w Biurze Literackim 1 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Dokąd jedziemy?

recenzje / ESEJE Grzegorz Jankowicz

Fragment posłowia Grzegorza Jankowicza do książki Taxi Andrzeja Sosnowskiego, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: Smutno–wesoło, wolno–szybko, słodko–gorzko

recenzje / KOMENTARZE Iwona Bassa

Autorski komentarz Iwony Bassy, towarzyszący premierze książki Głodni Iwony Bassy, wydanej w Biurze Literackim 1 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Spojrzeć trochę krzywo

recenzje / ESEJE Ilona Klimek

Recenzja Ilony Klimek towarzysząca premierze książki Viola i Niebieski Mattea Bussoli w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: Wszystko, co możemy w sobie pomieścić

recenzje / KOMENTARZE Matteo Bussola

Autorski komentarz Matteo Bussoli, towarzyszący premierze książki Viola i Niebieski w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Współczesna powieść łotrzykowska: Marcin Czerniawski, Łobuzy

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Marcina Czerniawskiego, laureata projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: Pochwała flegmatycznego rozumu?

recenzje / KOMENTARZE Marcin Czerniawski

Autorski komentarz Marcina Czerniawskiego, laureata projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całego spotkania z udziałem Julii Fiedorczuk, Jacka Gutorowa i Dariusza Sośnickiego podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Połów 2009

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Mirahina Jakub Wojciechowski Michał Piętniewicz Przemysław Witkowski

Zapis całego spotkania z udziałem Agnieszki Mirahiny, Michała Piętniewicza, Przemysława Witkowskiego i Jakuba Wojciechowskiego podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Nienostalgiczna gramatyka scrollingu

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recenzja Przemysława Rojka towarzysząca premierze książki Real Jan Škroba w tłumaczeniu Zofii Bałdygi, wydanej w Biurze Literackim 3 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Co dzieje się w Stupčevici, zostaje w Belgradzie

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recenzja Anny Mochalskiej, towarzysząca premierze książki Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, która ukaże się w Biurze Literackim 17 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Symboliczna twierdza („dublin”)

recenzje / KOMENTARZE Jan Škrob

Autorski komentarz Jana Škroba, towarzyszący premierze książki Real w tłumaczeniu Zofii Bałdygi, wydanej w Biurze Literackim 3 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Przeciwko kulturze milczenia („Ekonomia pragnienia”)

recenzje / KOMENTARZE Radmila Petrović

Autorski komentarz Radmily Petrović, towarzyszący premierze książki Moja mama wie, co się wyprawia w miastach w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, wydanej w Biurze Literackim 17 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Sztuczne (k)raje

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impresja Jakuba Skurtysa na temat poezji Miłosza Fleszara, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „inferno clubbing”

recenzje / KOMENTARZE Miłosz Fleszar

Autorski komentarz Miłosza Fleszara, laureata projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Niepokój nie pozwala mi zamknąć oczu na rzeczywistość

wywiady / O KSIĄŻCE Jan Škrob Zofia Bałdyga

Rozmowa Zofii Bałdygi z Janem Škrobem, towarzysząca premierze książki Real Jana Škroba w tłumaczeniu Zofii Bałdygi, wydanej w Biurze Literackim 3 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Zalać świat swoimi historiami

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksandra Wojtaszek Radmila Petrović

Rozmowa Aleksandry Wojtaszek z Radmilą Petrović, towarzysząca premierze książki Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, wydanej w Biurze Literackim 17 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Potrzeba mitu

wywiady / O PISANIU Bronka Nowicka John P. Apruzzese Katarzyna Szuster-Tardi

Rozmowa Johna P. Apruzzesego z Bronką Nowicką i Katarzyną Szuster, zamieszczona w nowojorskim „LIT Magazine”, poprzedzająca wydanie Nakarmić kamień w USA oraz publikację nowej książki Bronki Nowickiej w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

O zastygniętym czasie, lepiącym się do podniebienia?

wywiady / O PISANIU Jakub Gutkowski Miłosz Fleszar

Rozmowa Jakuba Gutkowskiego z Miłoszem Fleszarem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 11 Jacek Dehnel

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jacek Dehnel Jakub Skurtys

Jedenasty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Śnieg w kwietniową niedzielę

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Jacek Dehnel Philip Larkin

Czytanie z książki Śnieg w kwietniową niedzielę Philipa Larkina z udziałem Jacka Dehnela w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia

nagrania / TransPort Literacki Filip Łobodziński Hubert Zemler Nick Cave Seán O'Hagan Tadeusz Sławek

Spotkanie z udziałem Filipa Łobodzińskiego, Tadeusza Sławka i Oli Budki w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

zemla vulgaris

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Szweda

Fragmenty zapowiadające książkę zemla vulgaris Katarzyny Szwedy, która ukaże się w Biurze Literackim 29 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Rozcierki z ziemi

utwory / zapowiedzi książek Charlotte Van den Broeck Olga Niziołek

Fragmenty zapowiadające książkę Rozcierki z ziemi Charlotte van den Broeck w tłumaczeniu Olgi Niziołek, która ukaże się w Biurze Literackim 12 czerwca 2023 roku.

WIĘCEJ

Viola i Niebieski (2)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Skórska Matteo Bussola

Fragmenty zapowiadające książkę Viola i Niebieski Matteo Bussoli w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 15 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Nowy europejski kanon literacki: Kobalt, Księga rzeczy i Statua wolności

nagrania / TransPort Literacki Aleš Šteger Claudiu Komartin Grzegorz Jankowicz Hubert Zemler Maja Urban Miłosz Biedrzycki

Spotkanie z udziałem Claudiu Komartina, Aleša Štegear, Mai Urban, Miłosza Biedrzyckiego i Grzegorza Jankowicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Konceptualizm podwójnie fizyczny

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recenzja Joanny Orskiej, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Pisanie na śmierć i życie

recenzje / KOMENTARZE Benedek Totth

Autorski komentarz Benedeka Tottha, towarzyszący premierze książki Trupi bieg w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

O kochance Norwida

recenzje / KOMENTARZE Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Posłowie do książki Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Kochanka Norwida, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

W domach z betonu nie ma wolnych relacji

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Impresja Aleksandry Grzemskiej na temat prozy Łukasza Wojtyski, laureata projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: „Alejki z chodnikowych płyt”

recenzje / KOMENTARZE Łukasz Wojtysko

Autorski komentarz Łukasza Wojtyski, laureata projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Przepalone obwody

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej,towarzysząca premierze książki Trupi bieg Benedeka Tottha w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

To(ż)samość

recenzje / ESEJE Maria Beszterda

Recenzja Marii Beszterdy, towarzysząca premierze książki Kochanka Norwida Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Wściekłość i gniew

wywiady / O KSIĄŻCE Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Rozmowa Elżbiety Sobolewskiej z Benedekiem Totthem, towarzysząca premierze książki Trupi bieg Benedeka Tottha w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Wiersz to istota społeczna

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Jerzy Jarniewicz

Rozmowa Artura Burszty z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Moja mama wie, co się wyprawia w miastach

utwory / zapowiedzi książek Aleksandra Wojtaszek Radmila Petrović

Fragmenty zapowiadające książkę Moja mama wie, co się wyprawia w miastach Radmily Petrović w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek, która ukaże się w Biurze Literackim 17 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Real (2)

utwory / zapowiedzi książek Jan Škrob Zofia Bałdyga

Fragmenty zapowiadające książkę Real Jana Škroba w tłumaczeniu Zofii Bałdygi, która ukaże się w Biurze Literackim 3 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Oki to pa

utwory / premiera w sieci z Połowu Łukasz Wojtysko

Premierowa proza Łukasza Wojtyski „Cienka granica” z tomu opowiadań Oki to pa. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022.

WIĘCEJ

Viola i Niebieski (1)

utwory / zapowiedzi książek Katarzyna Skórska Matteo Bussola

Fragmenty zapowiadające książkę Viola i Niebieski Matteo Bussoli w tłumaczeniu Katarzyny Skórskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 15 maja 2023 roku.

WIĘCEJ

Obce stany

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Katarzyna Jakubiak

Czytanie z książki Obce stany z udziałem Katarzyny Jakubiak w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 10 Katarzyna Jakubiak

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Jakubiak

Dziesiąty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Autokreacja postkonfesyjna i jej program nieczysty

recenzje / ESEJE Kacper Bartczak

Recenzja Kacpra Bartczaka, towarzysząca premierze książki Bagaż Jerzego Jarniewicza, wydanej w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Pójście za Norwidem

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Podczaszy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Rozmowa Anny Podczaszy z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim, towarzysząca premierze książki Kochanka Norwida, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 13 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Café Cobro

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Suska Jerzy Jarniewicz Marcin Sendecki

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Marcina Sendeckiego i Dariusza Suski podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Piramida Achillesa

wywiady / O PISANIU Ewa Tondys-Kohmann Łukasz Wojtysko

Rozmowa Ewy Tondys-Kohmann z Łukaszem Wojtyską, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Ostatecznie przecież jest tutaj całkiem pięknie

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Adamowicz Karolina Kapusta

Rozmowa Anny Adamowicz z Karoliną Kapustą, towarzysząca premierze książki fuzja bordo Karoliny Kapusty, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „rozpad nie rozpacz”

recenzje / KOMENTARZE Karolina Kapusta

Autorski komentarz Karoliny Kapusty towarzyszący premierze książki fuzja bordo, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Narratorka z sąsiedztwa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja towarzysząca premierze książki Emily forever Marii Navarro Skaranger w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia (nie)jednego akapitu: „Biedna Emily”

recenzje / KOMENTARZE Maria Navarro Skaranger

Autorski komentarz Marii Navarro Skaranger towarzyszący premierze książki Emily forever w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Hooked

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja towarzysząca premierze książki fuzja bordo Karoliny Kapusty, wydanej w Biurze Literackim 6 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Komunizm, gówno i może cię kocham

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Tomek Gromadka

Czytanie z książki “Komunizm, gówno i może cię kocham” z udziałem Tomka Gromadki w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 9 Tomek Gromadka

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Tomek Gromadka

Dziewiąty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Fest Ukraine

nagrania / TransPort Literacki Bohdan Zadura Hałyna Kruk Hubert Zemler Ołeksandr Irwaneć Serhij Żadan

Spotkanie z udziałem Ołeksandra Irwanecia, Hałyny Kruk, Serhija Żadana, Bohdana Zadury i Dariusza Buglaskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Foliówka w końcu ląduje na ziemi

wywiady / O KSIĄŻCE Karolina Drozdowska Maria Navarro Skaranger

Fragmenty książki Emily forever Marii Navarro Skaranger w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej, wydanej w Biurze Literackim 20 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Real (1)

utwory / zapowiedzi książek Jan Škrob Zofia Bałdyga

Fragmenty zapowiadające książkę Real Jana Škroba w tłumaczeniu Zofii Bałdygi, która ukaże się w Biurze Literackim 17 kwietnia 2023 roku.

WIĘCEJ

Bagaż (2)

utwory / zapowiedzi książek Jerzy Jarniewicz

Fragmenty zapowiadające książkę Bagaż Jerzego Jarniewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Trupi bieg (2)

utwory / zapowiedzi książek Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Fragmenty zapowiadające książkę Trupi bieg Benedeka Tottha w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „City of Zeugma”

recenzje / KOMENTARZE Joanna Łępicka

Autorski komentarz Joanny Łępickiej, laureatki projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Porzeczka, poziomka, nieczytelny podpis

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impresja Jakuba Skurtysa na temat poezji Joanny Łępickiej, laureatki projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Uwertura do posłowia

wywiady / O PISANIU Joanna Łępicka Miłosz Fleszar

Rozmowa Miłosza Fleszara z Joanną Łępicką, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Dziecinada

dzwieki / WYDARZENIA Piotr Sommer Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Zbigniewa Macheja i Piotra Sommera podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Dyskomfort

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Świerzb Fríðy Ísberg w tłumaczeniu Jacka Godka, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Fascynują mnie roślinne strategie przetrwania

wywiady / O KSIĄŻCE Agata Puwalska Klaudia Pieszczoch

Rozmowa Agaty Puwalskiej z Klaudią Pieszczoch, towarzysząca premierze książk ruń Klaudii Pieszczoch, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Sześćset stron do końca świata

wywiady / O PISANIU Agata Dyczko Ewa Tondys-Kohmann

Rozmowa Agaty Dyczko z Ewą Tondys-Kohmann, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Upadek bez amortyzacji – “ruń” Klaudii Pieszczoch jako test zaufania

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recenzja Anny Mochalskiej, towarzysząca premierze książk ruń Klaudii Pieszczoch, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego opowiadania: „Niektóre kobiety”

recenzje / KOMENTARZE Fríða Ísberg

Autorski komentarz Fríðy Ísberg towarzyszący premierze książki Świerzb w tłumaczeniu Jacka Godka, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Trupi bieg (1)

utwory / zapowiedzi książek Benedek Totth Elżbieta Sobolewska

Fragmenty zapowiadające książkę Trupi bieg Benedeka Tottha w tłumaczeniu Elżbiety Sobolewskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Obciążenie zwrotne

wywiady / O KSIĄŻCE Fríða Ísberg Jacek Godek

Rozmowa Jacka Godka z Fríðą Ísberg, towarzysząca premierze książki Świerzb Fríðy Ísberg w tłumaczeniu Jacka Godka, wydanej w Biurze Literackim 23 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: „Pętko prawdy”

recenzje / KOMENTARZE Ewa Tondys-Kohmann

Autorski komentarz Ewy Tondys-Kohmann, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Historia (nie)jednego wiersza

recenzje / KOMENTARZE Klaudia Pieszczoch

Autorski komentarz Klaudii Pieszczoch, towarzyszący premierze książki ruń, wydanej w Biurze Literackim 9 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Bagaż (1)

utwory / zapowiedzi książek Jerzy Jarniewicz

Fragmenty zapowiadające książkę Bagaż Jerzego Jarniewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 6 marca 2023 roku.

WIĘCEJ

Emily forever (2)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Drozdowska Maria Navarro Skaranger

Fragmenty zapowiadające książkę Emily forever Marii Navarro Skaranger w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Pięć esejów Homerowskich

nagrania / TransPort Literacki Bogdan Mizerski Hubert Zemler Tadeusz Sławek

Esej Tadeusza Sławka otwierający festiwal TransPort Literacki 27. Muzyka Bogdan Mizerski i Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Nie nazywajmy tego po imieniu

utwory / premiera w sieci z Połowu Ewa Tondys-Kohmann

Premierowa proza Ewy Tondys-Kohmann Nie nazywajmy tego po imieniu. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Osobne przyjemności

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Elżbieta Siwecka Harry Mathews Tadeusz Pióro

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Elżbiety Siweckiej, Andrzeja Sosnowskiego i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Z dnia robię noc

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Jakub Pszoniak Miron Białoszewski

Czytanie z książki Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego z udziałem Jakuba Pszoniaka w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 8 Miron Białoszewski (Jakub Pszoniak)

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Pszoniak Jakub Skurtys

Ósmy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Preppering na mikrokryzys

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Impresja Aleksandry Grzemskiej na temat prozy Ewy Tondys-Kohmann, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Artur Burszta Grzegorz Jankowicz

Wprowadzenie do debaty „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?” autorstwa Artura Burszty i Grzegorza Jankowicza.

WIĘCEJ

Ludzie w strażackich kaskach mają dzisiaj wolne

utwory / premiera w sieci z Połowu Jakub Grabiak

Premierowy zestaw wierszy Jakuba Grabiaka Ludzie w strażackich kaskach mają dzisiaj wolne. Prezentacja w ramach projektu “Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Kanapy siedzą na leśnych ścieżkach

wywiady / O PISANIU Jakub Grabiak Joanna Łępicka

Rozmowa Joanny Łępickiej z Jakubem Grabiakiem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Rekuhkara

nagrania / TransPort Literacki Karolina Sałdecka

Czytanie z książki Rekuhkara z udziałem Karoliny Sałdeckiej w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

żywe linie nowe usta

nagrania / TransPort Literacki Marcin Mokry

Czytanie z książki żywe linie nowe usta z udziałem Marcina Mokrego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 7 Marcin Mokry

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marcin Mokry

Siódmy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 6 Karolina Sałdecka

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Karolina Sałdecka

Szósty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Brzmienie oraz autentyczność…

wywiady / O KSIĄŻCE Filip FEJZJESTM Łuszcz Marcin Jurzysta

Rozmowa Marcina Jurzysty z Filipem FEJZJESTM Łuszczem, towarzysząca premierze książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, wydanej w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Do znikania

wywiady / O KSIĄŻCE Katarzyna Szaulińska Paulina Pidzik

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Pauliną Pidzik, towarzysząca premierze książki (miejsca ich jesiony) Pauliny Pidzik, wydanej w Biurze Literackim 19 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Teraz go zarymuję…

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Fragmenty posłowia Marcina Jurzysty do książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, wydanej w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Blood Sugar Rym Magik

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recenzja Pawła Tańskiego, towarzysząca premierze książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, wydanej w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: (pinus sylvestris)

recenzje / KOMENTARZE Paulina Pidzik

Autorski komentarz Pauliny Pidzik towarzyszący premierze książki (miejsca ich jesiony) Pauliny Pidzik, wydanej w Biurze Literackim 19 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „[las odszedł na kurzej nodze]”

recenzje / KOMENTARZE Jakub Grabiak

Autorski komentarz Jakuba Grabiaka, laureata 17. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: Nie ma mnie dla nikogo

recenzje / KOMENTARZE Marcin Jurzysta Piotr (Magik) Łuszcz

Autorski komentarz Marcina Jurzysty towarzyszący premierze książki Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, wydanej w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Prometeusz i Neron podają sobie dłonie

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Impresja Jakuba Skurtysa na temat poezji Jakuba Grabiaka, laureata 17. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Świerzb (1)

utwory / zapowiedzi książek Fríða Ísberg Jacek Godek

Fragmenty zapowiadające książkę Świerzb Fríðy Ísberg w tłumaczeniu Jacka Godka, która ukaże się w Biurze Literackim 6 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Emily fofrever (1)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Drozdowska Maria Navarro Skaranger

Fragmenty zapowiadające książkę Emily forever Marii Navarro Skaranger w tłumaczeniu Karoliny Drozdowskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

ruń (2)

utwory / zapowiedzi książek Klaudia Pieszczoch

Fragmenty zapowiadające książkę ruń Klaudii Pieszczoch, która ukaże się w Biurze Literackim 9 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

fuzja bordo (2)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Kapusta

Fragmenty zapowiadające książkę fuzja bordo Karoliny Kapusty, która ukaże się w Biurze Literackim 6 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

Ludzie w strażackich kaskach mają dzisiaj wolne

utwory / premiera w sieci z Połowu Jakub Grabiak

Premierowy zestaw wierszy Jakuba Grabiaka Ludzie w strażackich kaskach mają dzisiaj wolne. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Żywe ciało, tkanki martwe

recenzje / ESEJE Łukasz Kraj

Recenzja Łukasza Kraja towarzysząca premierze książki (miejsca ich jesiony) Pauliny Pidzik, wydanej w Biurze Literackim 19 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Remont poranka

dzwieki / WYDARZENIA Jakub Ekier Reiner Kunze

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jakuba Ekiera i Rainera Kunzego podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Love song

utwory / premiery w sieci Karolina Krasny

Premierowa proza Karoliny Krasny Love song. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2022”.

WIĘCEJ

Jeden z większych rewersów

wywiady / O KSIĄŻCE Marlena Niemiec Wojciech Kopeć

Rozmowa Wojciecha Kopcia z Marleną Niemiec towarzysząca premierze książki cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Że czułość może być kształtem

wywiady / O PISANIU Karolina Krasny Marcin Czerniawski

Rozmowa Marcina Czerniawskiego z Karoliną Krasny, laureatką projektu „Połów. Poetyckie / Prozatorskie debiuty 2022”

WIĘCEJ

Historia jednego akapitu: Ubrali się w kolor

recenzje / KOMENTARZE Karolina Krasny

Autorski komentarz Karoliny Krasny, laureatki projektu „Połów. Poetyckie / Prozatorskie debiuty 2022”

WIĘCEJ

Błądzę i chcę dalej błądzić

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Karoliny Krasny, laureatki projektu „Połów. Poetyckie / Prozatorskie debiuty 2022”

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: “chwytne”

recenzje / KOMENTARZE Marlena Niemiec

Autorski komentarz Marleny Niemiec zapowiadający książkę cierpkie, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Przyległość (uwagi o tomie cierpkie Marleny Niemiec)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa, towarzysząca premierze książki cierpkie Marleny Niemiec, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 5 Przemysław Suchanecki

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Piąty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

O

nagrania / Stacja Literatura Przemysław Suchanecki

Czytanie z książki O z udziałem Przemysława Suchaneckiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 4 Laura Osińska

nagrania / Stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys Laura Osińska

Czwarty odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Zmysł [] Zmyśl

nagrania / Stacja Literatura Anna Adamowicz Laura Osińska

Czytanie z książki Zmysł [] Zmyśl z udziałem Laury Osińskiej (Anny Adamowicz) w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Excalibur (6)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Fragmenty zapowiadające książkę Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, która ukaże się w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

miejsca ich jesiony (2)

utwory / zapowiedzi książek Paulina Pidzik

Fragmenty zapowiadające książkę miejsca ich jesiony Pauliny Pidzik, która ukaże się w Biurze Literackim 19 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

fuzja bordo (1)

utwory / zapowiedzi książek Karolina Kapusta

Fragmenty zapowiadające książkę fuzja bordo Karoliny Kapusty, która ukaże się w Biurze Literackim 6 lutego 2023 roku.

WIĘCEJ

ruń (1)

utwory / zapowiedzi książek Klaudia Pieszczoch

Fragmenty zapowiadające książkę ruń Klaudii Pieszczoch, która ukaże się w Biurze Literackim 9 stycznia 2023 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza, czyli lisiejamskie ciotki i nie tylko

recenzje / KOMENTARZE Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Autorski komentarz Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, towarzyszący premierze książki Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która wydanej w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Sześćdziesiąt na sześćdziesiąt

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Posłowie Jakuba Skurtysa z książki Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która wydanej w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Srebro i kwarc

dzwieki / WYDARZENIA Adam Zdrodowski Anna Podczaszy Łukasz Jarosz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Łukasza Jarosza, Anny Podczaszy i Adama Zdrodowskiego podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Żeby potwór pojawił się na pierwszej stronie

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Michał Domagalski

Odpowiedzi Michała Domagalskiego na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Gesty zaufania i oddania

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Skurtys Przemysław Suchanecki

Rozmowa Przemysława Suchaneckiego z Jakubem Skurtysem, towarzysząca premierze książki Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która wydanej w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Połów 2008

dzwieki / WYDARZENIA Kornelia Piela Rafał Praszczałek Rafał Skonieczny Sławomir Elsner

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Sławomira Elsnera, Kornelii Pieli, Rafała Praszczałka i Rafała Skoniecznego podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Excalibur (5)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Fragmenty zapowiadające książkę Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, która ukaże się w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Inaczej nie będzie (2)

utwory / zapowiedzi książek Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Fragmenty zapowiadające książkę Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukaże się w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

miejsca ich jesiony

utwory / zapowiedzi książek Paulina Pidzik

Fragmenty zapowiadające książkę miejsca ich jesiony Pauliny Pidzik, która ukaże się w Biurze Literackim 19 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

cierpkie

utwory / zapowiedzi książek Marlena Niemiec

Fragmenty zapowiadające książkę cierpkie Marleny Niemiec, która ukaże się w Biurze Literackim 28 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza: „wtenczas”

recenzje / KOMENTARZE Jakub Pszoniak

Autorski komentarz Jakuba Pszoniaka, towarzyszący premierze książki lorem ipsum, która ukaże się w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Oko przyłożone do dziurki, którą najpierw trzeba wydrapać (tylko notatki)

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, wydanej w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Historia jednego wiersza, czyli ewangeliści przed hotelem Puro

recenzje / KOMENTARZE Roman Honet

Autorski komentarz Romana Honeta, towarzyszący premierze książki żal, może on Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.

WIĘCEJ

W omatidiach roztrzęsiona afirmacja niepogodzenia

recenzje / ESEJE Przemysław Rojek

Recenzja Przemysława Rojka, towarzysząca premierze książki żal, może on Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Balans między ambicją i komunikatywnością

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Katarzyna Szaulińska

Odpowiedzi Katarzyny Szaulińskiej na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Proza ma najwięcej wspólnego z wolnością

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Krzysztof Chronowski

Odpowiedzi Krzysztofa Chronowskiego na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 2 Nowe głosy z Polski: proza

nagrania / TransPort Literacki Alicja Sawicka Antonina Tosiek Barbara Frączyk Iwona Bassa Jakub Skurtys Marta Lipowicz Mirek Kulisz Patryk Kulpa

Drugi odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 1 Nowe głosy z Polski: poezja

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Antonina Tosiek Bartosz Horyza Jakub Skurtys Ola Lewandowska-Ferenc Patrick Leftwich Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Pierwszy odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021

nagrania / TransPort Literacki Aleksandra Byrska Alicja Sawicka Barbara Frączyk Bartosz Horyza Hubert Zemler Iwona Bassa Marta Lipowicz Mirek Kulisz Ola Lewandowska Patrick Leftwich Patryk Kulpa Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Czytanie z książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 z udziałem Iwony Bassy, Aleksandry Byrskiej, Barbary Frączyk, Bartosza Horyzy, Zofii Kiljańskiej, Szymona Kowalskiego, Mirka Kulisza, Patryka Kulpy, Patricka Leftwicha, Oli Lewandowskiej, Marty Lipowicz i Alicji Sawickiej w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zelmer.

WIĘCEJ

Nieobecność

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Krzysztof Chronowski

Czytanie z książki Nieobecność z udziałem Krzysztofa Chronowskiego w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec: odcinek 3 Krzysztof Chronowski

nagrania / TransPort Literacki Antonina Tosiek Jakub Skurtys Krzysztof Chronowski

Trzeci odcinek z cyklu “Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Wszystko dobrze

nagrania / TransPort Literacki Hubert Zemler Maria Krzywda

Czytanie z książki Wszystko dobrze z udziałem Marii Krzywdy w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Martwe języki w hali odjazdów milczą o tym, o czym żywe mówią szeptem lub krzyczą

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Pszoniak Jakub Sęczyk

Rozmowa Jakuba Sęczyka z Jakubem Pszoniakiem, towarzysząca premierze książki lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, wydanej w Biurze Literackim 31 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Raczej szarpnięcie niż chwyt

wywiady / O KSIĄŻCE Roman Honet Zuzanna Sala

Rozmowa Zuzanny Sali z Romanem Honetem, towarzysząca premierze książki żal, może on Romana Honeta, wydanej w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Histeria

nagrania / TransPort Literacki

Czytanie z książki “Histeria” z udziałem autorki Kim Yideum oraz tłumacza Lynna Suha w ramach festiwalu TransPort Literacki 27. Prowadzenie Katarzyna Jakubiak. Muzyka Hubert Zemler.

WIĘCEJ

Pięć esejów Homerowskich

recenzje / IMPRESJE Tadeusz Sławek

Impresja Tadeusza Sławka, otwierająca festiwal TransPort Literacki 27.

WIĘCEJ

Excalibur (4)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Fragmenty zapowiadające książkę Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, która ukaże się w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza (nagrodzone teksty)

utwory / premiery w sieci Aleksandra Kasprzak Daniel Tamkun Helena Burdzińska

Fragmenty książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, wydanej w Biurze Literackim 5 września 2022 roku.

WIĘCEJ

żal, może on (2)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Fragmenty zapowiadające książkę żal, może on Romana Honeta, która ukaże się w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.

WIĘCEJ

lorem ipsum (2)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Pszoniak

Fragmenty zapowiadające książkę lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, która ukaże się w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Inaczej nie będzie (1)

utwory / zapowiedzi książek Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki

Fragmenty zapowiadające książkę Inaczej nie będzie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, która ukaże się w Biurze Literackim 14 listopada 2022 roku.

WIĘCEJ

Popłyniemy na łów, na łów, towarzyszu mój

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recenzja Anny Mochalskiej, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, która ukaże się w Biurze Literackim 3 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Ewangelia brudnych ludzi

recenzje / ESEJE Natalia Rojek

Recenzja Natalii Rojek, towarzysząca premierze książki Histeria Yideum Kim w tłumaczeniu Lynna Suh, Ewy Suh i Katarzyny Szuster, wydanej w Biurze Literackim 26 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Ostrzałka do noży, która śpiewa

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Histeria Yideum Kim w tłumaczeniu Lynna Suh, Ewy Suh i Katarzyny Szuster, wydanej w Biurze Literackim 26 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Podróż przez stromizny, przepaście, bagna i odmęty

recenzje / ESEJE Filip Łobodziński

Recenzja Filipa Łobodzińskiego, towarzysząca premierze książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, wydanej w Biurze Literackim 29 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Po co to wszystko?

recenzje / ESEJE Ola Lewandowska

Recenzja Oli Lewandowskiej, towarzysząca premierze książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, wydanej w Biurze Literackim 29 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Egzotyczne ptaki i rośliny

dzwieki / WYDARZENIA Jurij Andruchowycz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jurija Andruchowycza podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Jeżeli ktoś potrafi głęboko myśleć, to da sobie radę

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Zofia Kiljańska

Odpowiedzi Zosi Kiljańskiej na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Literatura chroni nas przed zamknięciem we własnych głowach

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Aleksandra Byrska

Odpowiedzi Aleksandry Byrskiej na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Czy można się o nich pokłócić?

wywiady / O KSIĄŻCE Antonina Tosiek Maria Krzywda

Rozmowa Marii Krzywdy i Antoniny Tosiek, towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, wydanej w Biurze Literackim 3 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Ciało to moja poezja

wywiady / O KSIĄŻCE Lynn Suh Yideum Kim

Rozmowa Lynna Suh z Yideum Kim, towarzysząca premierze książki Histeria Yideum Kim w tłumaczeniu Ewy Suh, Lynna Suh i Katarzyny Szuster, wydanej w Biurze Literackim 26 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozdział pierwszy: Taka piękna wolność

wywiady / O KSIĄŻCE Nick Cave Seán O'Hagan

Fragment rozmowy Seána O’Hagana z Nickiem Cave’em, pochodzący z książki Wiara, nadzieja i krwawa łaźnia Nicka Cave’a i Seána O’Hagana w tłumaczeniu Tadeusza Sławka, wydanej w Biurze Literackim 29 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Między żywiołami

wywiady / O KSIĄŻCE Bérengère Cournut Katarzyna Byłów

Rozmowa Katarzyny Byłów z Bérengère Cournut, towarzysząca premierze książki Z kamienia i kości Bérengère Cournut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, wydanej w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (proza)

utwory / zapowiedzi książek Alicja Sawicka Barbara Frączyk Iwona Bassa Marta Lipowicz Mirek Kulisz Patryk Kulpa

Fragmenty zapowiadające książkę Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, która ukaże się w Biurze Literackim 3 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Histeria (2)

utwory / zapowiedzi książek Ewa Suh Katarzyna Szuster-Tardi Lynn Suh Yideum Kim

Fragmenty zapowiadające książkę Histeria Yideum Kim w tłumaczeniu Lynna Suh, Ewy Suh i Katarzyny Szuster, która ukaże się w Biurze Literackim 26 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Excalibur (3)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Fragmenty zapowiadające książkę Excalibur Piotra MAGIKA Łuszcza, która ukaże się w Biurze Literackim 12 grudnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021 (poezja)

utwory / zapowiedzi książek Aleksandra Byrska Bartosz Horyza Ola Lewandowska-Ferenc Patrick Leftwich Szymon Kowalski Zofia Kiljańska

Fragmenty zapowiadające książkę Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2021, która ukaże się w Biurze Literackim 3 października 2022 roku.

WIĘCEJ

lorem ipsum (1)

utwory / zapowiedzi książek Jakub Pszoniak

Fragmenty zapowiadające książkę lorem ipsum Jakuba Pszoniaka, która ukaże się w Biurze Literackim 24 października 2022 roku.

WIĘCEJ

żal, może on (1)

utwory / zapowiedzi książek Roman Honet

Fragmenty zapowiadające książkę żal, może on Romana Honeta, która ukaże się w Biurze Literackim 17 października 2022 roku.

WIĘCEJ

Doświadczanie romantyczności

recenzje / KOMENTARZE Piotr Śliwiński

Autorski komentarz Piotra Śliwińskiego, towarzyszący premierze książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, wydanej w Biurze Literackim 5 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Piszą, więc żyją

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autorski komentarz Bohdana Zadury towarzyszący premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Polifoniczny esej o wojnie

recenzje / ESEJE Rafał Hetman

Recenzja Rafała Hetmana, towarzysząca premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura jest dla mnie czysto egoistycznym działaniem

recenzje / KOMENTARZE Bérengère Cournut

Autorski komentarz Bérengère Cournut, towarzyszący premierze książki Z kamienia i kości w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Letnim śniegiem i krwią

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Z kamienia i kości Bérengère Cournut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Rewolucje słów

recenzje / ESEJE Paweł Tański

Recenzja Pawła Tańskiego, towarzysząca premierze książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Barbarzyńca w gmachu świętości

recenzje / KOMENTARZE Filip Łobodziński

Autorski komentarz Filipa Łobodzińskiego, towarzyszący premierze książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Mapa podróży przez światy Nicka Cave’a

recenzje / ESEJE Robert Ziębiński

Recenzja Roberta Ziębińskiego, towarzysząca premierze książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Z tej mojej bezsilności

wywiady / O KSIĄŻCE Bohdan Zadura Łukasz Dynowski

Rozmowa Łukasza Dynowskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

25, a nawet 33 pytania do Filipa Łobodzińskiego

wywiady / O KSIĄŻCE Filip Łobodziński Paweł Tański

Rozmowa Pawła Tańskiego z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca premierze książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Mnóstwo dobra krąży wśród piszących kobiet

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Elżbieta Łapczyńska

Odpowiedzi Elżbiety Łapczyńskiej na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Na szali znaków

dzwieki / WYDARZENIA Bernard Noël Krystyna Rodowska Marie-Claire Bancquart

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Marie-Claire Bancquart, Bernarda Noëla i Krystyny Rodowskiej podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 17 Rewolta w niebie

nagrania / Kartoteka 25 Filip Łobodziński Nick Cave

Siedemnasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Muzyka słowa: Rewolta w niebie

nagrania / Kartoteka 25 Filip Łobodziński Nick Cave Wacław Zimpel

Filip Łobodziński w towarzystwie Wacława Zimpla czyta utwory z książki Rewolta w niebie Nicka Cave’a. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Bestiariusz nowohucki

nagrania / Stacja Literatura Elżbieta Łapczyńska

Czytanie z książki “Bestiariusz nowohucki” z udziałem Elżbiety Łapczyńskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 14 Elżbieta Łapczyńska

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Elżbieta Łapczyńska Jakub Skurtys

Czternasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Zaangażowanie przy okazji

recenzje / KOMENTARZE Maja Urban

Autorski komentarz Mai Urban, towarzyszący premierze książki Statua wolności w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Wyższa szkoła empatii

wywiady / O KSIĄŻCE Jacek Dehnel Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Jackiem Dehnelem, towarzysząca premierze książki Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze Philipa Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela, wydanej w Biurze Literackim 8 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Ucieczka bywa też pułapką

wywiady / O KSIĄŻCE Maja Urban Miłosz Waligórski

Rozmowa Miłosza Waligórskiego z Mają Urban, towarzysząca premierze książki Statua wolności Mai Urban w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Larkin jubileuszowy

recenzje / ESEJE Katarzyna Szymańska

Recenzja Katarzyny Szymańskiej, towarzysząca premierze książki Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze Philipa Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela, wydanej w Biurze Literackim 8 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Przebieżka na setne urodziny Larkina

recenzje / KOMENTARZE Jacek Dehnel

Autorski komentarz Jacka Dehnela, towarzyszący premierze książki Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze Philipa Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela, wydanej w Biurze Literackim 8 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

O księżycowym chłopczyku o kobaltowych oczach i bez wątpienia urodzonych mordercach, czyli poetyckie wizje Claudiu Komartina

recenzje / ESEJE Olga Bartosiewicz-Nikolaev

Recenzja Olgi Bartosiewicz-Nikolaev, towarzysząca premierze książki kobalt Claudiu Komartina w tłumaczeniu Jakuba Kornhausera, wydanej w Biurze Literackim 25 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura powinna być jak nierówny chodnik

recenzje / KOMENTARZE Claudiu Komartin

Autorski komentarz Claudiu Komartina, towarzyszący premierze książki kobalt w tłumaczeniu Jakuba Kornhausera, wydanej w Biurze Literackim 25 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Za wolność tych, których nie lubimy. Maja Urban i jej Statua wolności

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recenzja Anny Mochalskiej, towarzysząca premierze książki Statua wolności Mai Urban w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, wydanej w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Histeria

utwory / zapowiedzi książek Ewa Suh Katarzyna Szuster-Tardi Lynn Suh Yideum Kim

Fragmenty zapowiadające książkę Histeria Yideum Kim w tłumaczeniu Lynn Suh, Ewy Suh i Katarzyny Szuster, która ukaże się w Biurze Literackim 26 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny

utwory / zapowiedzi książek Andrij Lubka Bohdan Zadura Jurij Andruchowycz Ołeksandr Irwaneć

Fragmenty zapowiadające książkę Piszą, więc żyją. Pierwszych sto dni wojny w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 29 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza

utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak Miłosz Biedrzycki Piotr Matywiecki

Fragmenty zapowiadające książkę Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 5 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Z kamienia i kości (2)

utwory / zapowiedzi książek Bérengère Cournut Hanna Igalson-Tygielska

Fragmenty książki Z kamienia i kości Bérengère Cournut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 12 września 2022 roku.

WIĘCEJ

Rewolta w niebie (2)

utwory / zapowiedzi książek Filip Łobodziński Nick Cave

Fragmenty zapowiadające książkę Rewolta w niebie Nicka Cave’a w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 28 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec (3)

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trzecia część dyskusji prowadzonej przez Antoninę Tosiek i Jakuba Skurtysa w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Samochód na babilońskich numerach

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Julia Szychowiak Wojciech Bonowicz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Andrzeja Sosnowskiego i Julii Szychowiak podczas Portu Wrocław 2008.

WIĘCEJ

Użyteczna, a nie – użytkowa

recenzje / KOMENTARZE Aleš Šteger

Autorski komentarz Aleša Štegera, towarzyszący premierze książki Księga rzeczy w tłumaczeniu Miłosza Biedrzyckiego, wydanej w Biurze Literackim 4 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Smak opuncji w Katalonii

wywiady / O KSIĄŻCE Małgorzata Kolankowska Najat El Hachmi

Rozmowa Małgorzaty Kolankowskiej z Najat El Hachmi, towarzysząca premierze książki Ostatni patriarcha Najat El Hachmi w tłumaczeniu Anny Sawickiej, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Podążanie za potencjałem, który wszyscy w sobie nosimy

wywiady / O KSIĄŻCE Aleš Šteger Miłosz Biedrzycki

Rozmowa Miłosza Biedrzyckiego z Alešem Štegerem, towarzysząca premierze książki Księga rzeczy w tłumaczeniu Miłosza Biedrzyckiego, wydanej w Biurze Literackim 4 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Martwa natura ze spienionym mydłem

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Księga rzeczy Aleša Štegera w tłumaczeniu Miłosza Biedrzyckiego, wydanej w Biurze Literackim 4 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Nie wierzę w „wielką literaturę”, wierzę w świetne książki

recenzje / KOMENTARZE Najat El Hachmi

Autorski komentarz Najat El Hachmi, towarzyszący premierze książki Ostatni patriarcha w tłumaczeniu Anny Sawickiej, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Demontaż patriarchatu

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Ostatni patriarcha Najat El Hachmi w tłumaczeniu Anny Sawickiej, wydanej w Biurze Literackim 27 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na koniec (2)

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Druga część dyskusji prowadzonej przez Antoninę Tosiek i Jakuba Skurtysa w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie debiuty 2020

nagrania / Stacja Literatura Julek Rosiński Karolina Kapusta Nina Voytala Sara Akram Tomek Gromadka Zuzanna Strehl

Czytanie z książki Połów. Poetyckie debiuty 2020 z udziałem Sary Akram, Tomka Gromadki, Karoliny Kapusty, Julka Rosińskiego, Zuzanny Strehl i Niny Voytali w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Coś wisi w powietrzu

wywiady / O PISANIU Ola Lewandowska-Ferenc Zofia Kiljańska

Rozmowa Zosi Kiljańskiej z Olą Lewandowską-Ferenc, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Let the right one in

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Oli Lewandowskiej-Ferenc, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Bitwa na niemruganie

recenzje / KOMENTARZE Ola Lewandowska-Ferenc

Autorski komentarz Oli Lewandowskiej-Ferenc, laureatki projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata

utwory / premiera w sieci z Połowu Ola Lewandowska-Ferenc

Premierowy zestaw wierszy Oli Lewandowskiej-Ferenc jesteśmy pierwszą ciemnością tego lata. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Śnieg w kwietniową niedzielę (2)

utwory / zapowiedzi książek Jacek Dehnel Philip Larkin

Fragmenty zapowiadające książkę Śnieg w kwietniową niedzielę Philipa Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela, która ukaże się w Biurze Literackim 8 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Statua wolności

utwory / zapowiedzi książek Maja Urban Miłosz Waligórski

Fragmenty zapowiadające książkę Statua wolności Mai Urban w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Rewolta w niebie

utwory / zapowiedzi książek Filip Łobodziński Nick Cave

Fragmenty zapowiadające książkę Rewolta w niebie Nicka Cave’a w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 22 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Z kamienia i kości

utwory / zapowiedzi książek Bérengère Cournut Hanna Igalson-Tygielska

Fragmenty zapowiadające książkę Z kamienia i kości Bérengère Cornut w tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 13 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Autoportret

dzwieki / WYDARZENIA August Kleinzahler Piotr Sommer

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Augusta Kleinzahlera i Piotra Sommera podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Ustanawianie umiejscowienia

recenzje / ESEJE Aleksandra Grzemska

Recenzja Aleksandry Grzemskiej, towarzysząca premierze książki Obce stany Katarzyny Jakubiak, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 12 Kira Pietrek

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kira Pietrek

Dwunasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 13 Joanna Mueller

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Joanna Mueller

Trzynasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Pomiędzy dźwiękami

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Jakubiak

Autorski komentarz Katarzyny Jakubiak, towarzyszący premierze książki Obce stany, wydanej w Biurze Literackim 13 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

O krok od nich

dzwieki / WYDARZENIA Piotr Sommer

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Piotra Sommera podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Wychodzić poza wąską perspektywę własnego doświadczenia

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Katarzyna Jakubiak

Odpowiedzi Katarzyny Jakubiak na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Siostrzeństwo to gryps upuszczany skrycie do innych klatek

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Joanna Mueller

Odpowiedzi Joanny Mueller na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Zasady poruszania się po ringu

utwory / premiera w sieci z Połowu Alicja Sawicka

Premierowa proza Alicji Sawickiej Zasady poruszania się po ringu. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Tylko zwierzęta lizały moje wrzody

utwory / premiery w sieci Wiktoria Chojnacka

Premierowa proza Wiktorii Chojnackiej Tylko zwierzęta lizały moje wrzody. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2021”.

WIĘCEJ

Śnieg w kwietniową niedzielę

utwory / zapowiedzi książek Jacek Dehnel Philip Larkin

Fragmenty zapowiadające książkę Śnieg w kwietniową niedzielę Philipa Larkina w tłumaczeniu Jacka Dehnela, która ukaże się w Biurze Literackim 8 sierpnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Kobalt

utwory / zapowiedzi książek Claudiu Komartin Jakub Kornhauser

Fragmenty zapowiadające książkę Kobalt Claudiu Komartina w tłumaczeniu Jakuba Kornhausera, która ukaże się w Biurze Literackim 25 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Księga rzeczy

utwory / zapowiedzi książek Aleš Šteger Miłosz Biedrzycki

Fragmenty zapowiadające książkę Księga rzeczy Aleša Štegera w tłumaczeniu Miłosza Biedrzyckiego, która ukaże się w Biurze Literackim 4 lipca 2022 roku.

WIĘCEJ

Manifestowi wystarczy dziesięć punktów

recenzje / KOMENTARZE Alicja Sawicka

Autorski komentarz Alicji Sawickiej, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Długo po zakończeniu

recenzje / IMPRESJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Alicji Sawickiej, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Od Andruchowycza do Żadana

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Oddech wypełniony sensem

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego towarzysząca premierze książki towarzysząca premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Wojna zmienia wszystko…

wywiady / O KSIĄŻCE Bohdan Zadura Karol Maliszewski

Rozmowa Karola Maliszewskiego z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki 100 wierszy wolnych z Ukrainy, wydanej w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Poczucie wiecznego nieprzyzwyczajenia

wywiady / O KSIĄŻCE Izabela Poniatowska Katarzyna Jakubiak

Rozmowa Izabeli Poniatowskiej z Katarzyną Jakubiak, towarzyszący premierze książki Obce stany, która ukaże się w Biurze Literackim 13 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Spróbuj opisać to inaczej

wywiady / O PISANIU Alicja Sawicka Barbara Frączyk

Rozmowa Barbary Frączyk z Alicją Sawicką, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Oprawca TransPortu Literackiego 27

dzwieki / AUDYCJE Artur Burszta Hubert Zemler

Zapis rozmowy Artura Burszty z Hubertem Zemlerem z 67. odcinka “Strony A, strony B”. 

WIĘCEJ

Moim marzeniem jest, aby w końcu ta książka przestała być aktualna

wywiady / O KSIĄŻCE Marek Vadas Miłosz Waligórski

Rozmowa Miłosza Waligórskiego z Markiem Vadasem, towarzyszący premierze książki Ucieczka w tłumaczeniu Weroniki Gogoli, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Wspólnota kobiet

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej, towarzysząca premierze książki Ktokolwiek, tylko nie ja Hałyny Kruk w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 23 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura dla wspólnoty czy przeciwko wspólnocie: Marek Vadas

recenzje / KOMENTARZE Marek Vadas

Autorski komentarz Marka Vadasa towarzyszący premierze książki Ucieczka w tłumaczeniu Weroniki Gogoli, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura dla wspólnoty czy przeciwko wspólnocie: Hałyna Kruk

recenzje / KOMENTARZE Hałyna Kruk

Autorski komentarz Hałyny Kruk towarzyszący premierze książki Ktokolwiek, tylko nie ja w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 23 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Kosmiczna Żabka

utwory / premiery w sieci Barbara Sinica

Premierowy zestaw opowiadań Kosmiczna Żabka Barbary Sinicy. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2021”.

WIĘCEJ

100 wierszy wolnych z Ukrainy (2)

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Fragmenty zapowiadające książkę 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Ostatni patriarcha

utwory / zapowiedzi książek Anna Sawicka Najat El Hachmi

Fragmenty zapowiadające książkę Ostatni patriarcha Najat El Hachmi w tłumaczeniu Anny Sawickiej, która ukaże się w Biurze Literackim 27 czerwca 2022 roku.

WIĘCEJ

Manifest Poezji Maszyn Gödlowskich [1]

recenzje / KOMENTARZE Patrick Leftwich

Autorski komentarz Patricka Leftwicha, laureata 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Spektralne linie, solarne pasma

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Patricka Leftwicha, laureata 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Nikt nie powinien uciekać

recenzje / ESEJE Ilona Klimek

Recenzja Ilony Klimek, towarzysząca premierze książki Ucieczka Marka Vadasa w tłumaczeniu Weroniki Gogoli, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Rewolucja zaczyna się od rokoszu lemurów

wywiady / O PISANIU Patrick Leftwich Szymon Kowalski

Rozmowa Szymona Kowalskiego z Patrickiem Leftwichem, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Połów 2007

dzwieki / WYDARZENIA Julia Szychowiak Kamil Zając Tomasz Fijałkowski Tomasz Ważny

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Tomasza Fijałkowskiego, Julii Szychowiak, Tomasza Ważnego i Kamila Zająca podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 11 Jerzy Jarniewicz

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Jerzy Jarniewicz

Jedenasty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

dla moich dziewczyn

nagrania / Stacja Literatura Agata Jabłońska

Czytanie z książki dla moich dziewczyn z udziałem Agaty Jabłońskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 10 Agata Jabłońska

nagrania / Stacja Literatura Agata Jabłońska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dziesiąty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 9 Antonina Tosiek

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Dziewiąty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 8 Michał Mytnik

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Michał Mytnik

Ósmy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

hoodshit (griptape)

nagrania / Stacja Literatura Michał Mytnik

Czytanie z książki hoodshit (griptape) z udziałem Michała Mytnika w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Ucieczka

utwory / zapowiedzi książek Marek Vadas Weronika Gogola

Fragment zapowiadający książkę Ucieczka Marka Vadasa w tłumaczeniu Weroniki Gogoli, która ukaże się w Biurze Literackim 30 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Ktokolwiek, tylko nie ja

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura Hałyna Kruk

Fragment zapowiadający książkę Ktokolwiek, tylko nie ja Hałyny Kruk w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 23 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

100 wierszy wolnych z Ukrainy

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Fragmenty zapowiadające książkę 100 wierszy wolnych z Ukrainy w tłumaczeniu Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 2 maja 2022 roku.

WIĘCEJ

Smutny i zachwycony

recenzje / ESEJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Barbary Frączyk, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Małe kuku

recenzje / KOMENTARZE Barbara Frączyk

Autorski komentarz Barbary Frączyk, laureatki projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

„Któregoś marca (2022)”

recenzje / KOMENTARZE Jakub Pszoniak

Autorski komentarz Jakuba Pszoniaka, towarzyszący premierze książki Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022.

WIĘCEJ

Za kulisami poematu i w środku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Teksty odzyskane Tadeusza Różewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 18 kwietnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Różewicz nieznany – odsłona druga

recenzje / ESEJE Przemysław Dakowicz

Posłowie Przemysława Dakowicza do książki Teksty odzyskane Tadeusza Różewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 18 kwietnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Zahaczyła się chwila

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy towarzysząca premierze książki Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022.

WIĘCEJ

Szczęśliwe historie są nudne

wywiady / O PISANIU Barbara Frączyk Mirek Kulisz

Rozmowa Mirka Kuliszaz Barbarą Frączyk laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Koryto dzikiej rzeki

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Pszoniak Przemysław Suchanecki

Rozmowa Przemysława Suchaneckiego z Kubą Pszoniakiem, towarzysząca premierze książki Mirona Białoszewskiego Z dnia robię noc, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022.

WIĘCEJ

Dłuższe formy zasługują na takie słowa, jak: chityna, pancerz, skorupa

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Antonina Tosiek

Odpowiedzi Antoniny Tosiek na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Małe cienie wielkich czarnoksiężników

dzwieki / WYDARZENIA Tymoteusz Karpowicz

Zapis wydarzenia poświęconego książce Małe cienie wielkich czarnoksiężników Tymoteusza Karpowicza podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Nie chcę śpiewać pieśni

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Skurtys Julek Rosiński

Rozmowa Jakuba Skurtysa z Julkiem Rosińskim, towarzysząca premierze książki streszczenie pieśni, wydanej w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

ja i moja banda zdegradujemy wszystkie całuny

utwory / premiera w sieci z Połowu Szymon Kowalski

Premierowy zestaw wierszy Szymona Kowalskiego ja i moja banda zdegradujemy wszystkie całuny. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

na elektrycznej linie

utwory / premiera w sieci z Połowu Kamil Kawalec

Premierowy zestaw wierszy Kamila Kawalca na elektrycznej linie. Wyróżnienie w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Z dnia robię noc (1)

utwory / zapowiedzi książek Miron Białoszewski

Fragmenty zapowiadające książkę Z dnia robię noc Mirona Białoszewskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 4 kwietnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Teksty odzyskane (2)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Fragmenty zapowiadające książkę Teksty odzyskane Tadeusza Różewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 18 kwietnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Ewangelia: geneza zapachu

recenzje / IMPRESJE Szymon Kowalski

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Szymona Kowalskiego, laureata 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

[Gdzieś z offu – zupełnie poza rytmem – uderzenie bębna]

recenzje / KOMENTARZE Julek Rosiński

Autorski komentarz Julka Rosińskiego, towarzyszący premierze książki streszczenie pieśni, wydanej w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

W sprawie pionu

recenzje / ESEJE Rafał Wawrzyńczyk

Recenzja Rafała Wawrzyńczyka towarzysząca premierze książki streszczenie pieśni Julka Rosińskiego, wydanej w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Po obu stronach słowa

recenzje / KOMENTARZE Maria Krzywda

Autorski komentarz Marii Krzywdy, towarzyszący premierze książki Wszystko dobrze, wydanej w Biurze Literackim 7 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

„Swoje miejsce” obcości

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego towarzysząca premierze książki Wszystko dobrze Marii Krzywdy, wydanej w Biurze Literackim 7 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Sroga aberracja

wywiady / O PISANIU Bartosz Horyza Szymon Kowalski

Rozmowa Bartosza Horyzy z Szymonem Kowalskim, laureatem projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Nie zawsze i nie wszystko musi być dobrze

wywiady / O KSIĄŻCE Małgorzata Żebrowska Maria Krzywda

Rozmowa Małgorzaty Żebrowskiej z Marią Krzywdą, towarzysząca premierze książki Wszystko dobrze, wydanej w Biurze Literackim 7 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 16 Wszystko dobrze

nagrania / Między wierszami Maria Krzywda

Szesnasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Muzyka słowa: Wszystko dobrze

nagrania / Kartoteka 25 Maria Krzywda Wacław Zimpel

Maria Krzywda w towarzystwie Wacława Zimpla czyta utwory ze swojej książki Wszystko dobrze. Nagranie zrealizowane w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Zakłady holenderskie

nagrania / Stacja Literatura Radosław Jurczak

Czytanie z książki Zakłady holenderskie z udziałem Radosława Jurczaka w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 6 Radosław Jurczak

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Radosław Jurczak

Szósty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 7 Kacper Bartczak

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Kacper Bartczak

Siódmy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Tramwaj

dzwieki / WYDARZENIA Ewa Lipska Ryszard Krynicki Urszula Kozioł

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ewy Lipskiej i Ryszarda Krynickiego podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Coś dla ojca

wywiady / O KSIĄŻCE Marcin Mokry Rafał Wawrzyńczyk

Rozmowa Rafała Wawrzyńczyka z Marcinem Mokrym, towarzysząca premierze książki żywe linie nowe usta, wydanej w Biurze Literackim 21 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Zmiana czasu

utwory / premiery w sieci Łukasz Cabajewski

Premierowy zestaw wierszy Zmiana czasu Łukasza Cabajewskiego. Wyróżnienie w ramach projektu „Pracownia otwarta wierszem 2021”.

WIĘCEJ

streszczenie pieśni (2)

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Fragmenty zapowiadające książkę streszczenie pieśni Julka Rosińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Teksty odzyskane (1)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Fragment zapowiadający książkę Teksty odzyskane Tadeusza Różewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 18 kwietnia 2022 roku.

WIĘCEJ

Liść na wodzie

wywiady / O PISANIU Marta Lipowicz Patryk Kulpa

Rozmowa Patryka Kulpy z Martą Lipowicz, laureatką projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Produkcja czułej osoby

wywiady / O KSIĄŻCE Przemysław Suchanecki Tomek Gromadka

Rozmowa Przemysława Suchaneckiego z Tomkiem Gromadką, towarzysząca premierze książki Komunizm, gówno i może cię kocham, wydanej w Biurze Literackim 7 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Lipowicz armatohaubica

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impresja Jakuba Kornhausera na temat prozy Marty Lipowicz, laureatki pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Prospekt Peiperowski

recenzje / KOMENTARZE Marcin Mokry

Autorski komentarz Marcina Mokrego, towarzyszący premierze książki żywe linie nowe usta, wydanej w Biurze Literackim 21 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Nowe linie w żywych ustach

recenzje / ESEJE Michalina Kmiecik

Recenzja Michaliny Kmiecik towarzysząca premierze książki żywe linie nowe usta Marcina Mokrego, wydanej w Biurze Literackim 21 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Ocalenie siebie poprzez zaklęcie w słowa

recenzje / KOMENTARZE Tomek Gromadka

Autorski komentarz Tomka Gromadki, towarzyszący premierze książki Komunizm, gówno i może cię kocham, wydanej w Biurze Literackim 7 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Ruch do wewnątrz

recenzje / ESEJE Zuzanna Sala

Recenzja Zuzanny Sali towarzysząca premierze książki Komunizm, gówno i może cię kocham Tomka Gromadki, wydanej w Biurze Literackim 7 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Literatura, mutując się, zachowuje pamięć o przeszłych odmianach

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Marcin Mokry

Odpowiedzi Marcina Mokrego na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

WIĘCEJ

Wiersz polski średniej długości

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Krzysztof Jaworski Tomasz Majeran Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Krzysztofa Jaworskiego, Zbigniewa Macheja i Tomasza Majerana podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 4 Agata Puwalska

nagrania / Stacja Literatura Agata Puwalska Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Czwarty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 5 Katarzyna Szweda

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Katarzyna Szweda

Piąty odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Po co pisać

recenzje / KOMENTARZE Jakub Wiśniewski

Autorski komentarz Jakuba Wiśniewskiego towarzyszący premierze książki Myja, wydanej w Biurze Literackim 24 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Głowa zaabordowana przez statek mózgowych piratów

wywiady / O PISANIU Aleksandra Byrska Zofia Kiljańska

Rozmowa Aleksandry Byrskiej z Zofią Kiljańską, laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

streszczenie pieśni

utwory / zapowiedzi książek Julek Rosiński

Fragmenty zapowiadające książkę streszczenie pieśni Juliana Rosińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 21 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Po zjedzeniu możesz przeżyć moje życie

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Agnieszka Wolny-Hamkało

Odpowiedzi Agnieszki Wolny-Hamkało na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.

WIĘCEJ

Przestałem zawracać sobie głowę duperelami

debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA Mariusz Grzebalski

Odpowiedzi Mariusza Grzebalskiego na pytania Grzegorza Dyducha w „Kwestionariuszu 2004”.

WIĘCEJ

żywe linie nowe usta (2)

utwory / zapowiedzi książek Marcin Mokry

Fragmenty zapowiadające książkę żywe linie nowe usta Marcina Mokrego, która ukaże się w Biurze Literackim 21 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Wszystko dobrze (2)

utwory / zapowiedzi książek Maria Krzywda

Fragmenty zapowiadające książkę Wszystko dobrze Marii Krzywdy, która ukaże się w Biurze Literackim 7 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Excalibur (2)

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Fragmenty zapowiadające książkę Excalibur Piotra „Magika” Łuszcza, która ukaże się w Biurze Literackim w 2022 roku.

WIĘCEJ

Ironia jest passé. Porozmawiajmy o miłości

recenzje / ESEJE Natalia Rojek

Recenzja Natalii Rojek towarzysząca premierze książki zmyśl[ ]zmysł Laury Osińskiej, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Koszmary Sinéad O’Connor

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Zofii Kiljańskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Pal ogień całą swoją myją

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Myja Jakuba Wiśniewskiego, wydanej w Biurze Literackim 24 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Skrawki

recenzje / KOMENTARZE Anna Adamowicz Laura Osińska

Autorski komentarz Laury Osińskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki zmyśl[ ]zmysł, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Kirszenbaum rozmawia z Kirszenbaum, czyli fragment dialogu o Myi

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Wiśniewski Kacper Szpyrka

Rozmowa Kacpra Szpyrki z Jakubem Wiśniewskim, towarzysząca premierze książki Myja, wydanej w Biurze Literackim 24 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

[jesteśmy przezroczyste]

wywiady / O KSIĄŻCE Agata Puwalska Anna Adamowicz Laura Osińska

Rozmowa Agaty Puwalskiej z Laurą Osińską i Anną Adamowicz, towarzysząca premierze książki zmyśl[ ]zmysł, wydanej w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 3 Anna Adamowicz

nagrania / Stacja Literatura Anna Adamowicz Antonina Tosiek Jakub Skurtys

Trzeci odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy rodzinne po latach

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Mariusz Grzebalski Wojciech Bonowicz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Wojciecha Bonowicza, Mariusza Grzebalskiego i Bogusława Kierca podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Sześćdziesiąt trzy zdania (dwadzieścia dziewięć ostatnich)

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Przemysław Rojek

46. odcinek cyklu „Wieża Kurremkarmerruka” autorstwa Przemysława Rojka.

WIĘCEJ

Imperium Dzieci

nagrania / Stacja Literatura Marta Sokołowska

Czytanie z książki Imperium Dzieci z udziałem Marty Sokołowskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 1 Bohdan Zadura

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Bohdan Zadura Jakub Skurtys

Pierwszy odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Rozmowy na torach: odcinek 2 Marta Sokołowska

nagrania / Stacja Literatura Antonina Tosiek Jakub Skurtys Marta Sokołowska

Drugi odcinek z cyklu “Rozmowy na torach” w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Kochankowie na otwartm morzu

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Dehnel Julia Fiedorczuk Krzysztof Siwczyk Łukasz Jarosz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jacka Dehnela, Julii Fiedorczuk, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Siwczyka i Dariusza Sośnickiego podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

żywe linie nowe usta

utwory / zapowiedzi książek Marcin Mokry

Fragmenty zapowiadające książkę żywe linie nowe usta Marcina Mokrego, która ukaże się w Biurze Literackim 21 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Excalibur

utwory / zapowiedzi książek Piotr (Magik) Łuszcz

Fragmenty zapowiadające książkę Excalibur Piotra „Magika” Łuszcza, która ukaże się w Biurze Literackim w 2022 roku.

WIĘCEJ

Wszystko dobrze

utwory / zapowiedzi książek Maria Krzywda

Fragmenty zapowiadające książkę Wszystko dobrze Marii Krzywdy, która ukaże się w Biurze Literackim 7 marca 2022 roku.

WIĘCEJ

Rozmowy w drodze

recenzje / ESEJE Przemysław Dakowicz

Recenzja Przemysława Dakowicza towarzysząca premierze książki Odwrócona strefa, wydanej w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Dyskretne występy w celu wyrobienia sobie przewagi

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego towarzysząca premierze książki Odwrócona strefa, wydanej w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Kto marzy o mieszkaniu gdzie?

recenzje / ESEJE Filip Matwiejczuk

Recenzja Filipa Matwiejczuka towarzysząca premierze książki Rekuhkara Karoliny Sałdeckiej, wydanej w Biurze Literackim 27 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Zaśpiew

recenzje / KOMENTARZE Karolina Sałdecka

Autorski komentarz Karoliny Sałdeckiej w ramach cyklu „Wiersz w drodze”, towarzyszący premierze książki Rekuhkara, wydanej w Biurze Literackim 27 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Zupełnie jak nigdy

recenzje / ESEJE Adam Kaczanowski

Impresja Adama Kaczanowskiego na temat prozy Mirka Kulisza, laureata pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Poezja wierzchołków i równiny

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Jan Stolarczyk

Rozmowa Artura Burszty z Janem Stolarczykiem, towarzysząca premierze książki Odwrócona strefa, wydanej w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Potrzebowałam mówić głosem czarnoskórego mężczyzny

wywiady / O KSIĄŻCE Karolina Sałdecka Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Karoliną Sałdecką, towarzysząca premierze książki Rekuhkara, wydanej w Biurze Literackim 27 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Wycieczki i małe opętania

wywiady / O PISANIU Alicja Sawicka Mirek Kulisz

Rozmowa Alicji Sawickiej z Mirkiem Kuliszem, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

W krainie białych plam

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Rozmowa Jakuba Kornhausera z Wacławem Rapakiem towarzysząca premierze książki Meskalina i muzyka Henriego Michaux, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Schodzenie ze szlaku

wywiady / O KSIĄŻCE Michał Mytnik Przemysław Suchanecki

Rozmowa Michała Mytnika z Przemysławem Suchaneckim, towarzysząca premierze książki O, wydanej w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Na oślep, żeby ominąć

wywiady / O PISANIU Bartosz Horyza Patrick Leftwich

Rozmowa Patricka Leftwicha z Bartoszem Horyzą, laureatem 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Podskórna rewolucyjność

recenzje / KOMENTARZE Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Komentarz Jakuba Kornhausera i Wacława Rapaka towarzyszący premierze książki Meskalina i muzyka Henriego Michaux w ich przekładzie, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Doktor Marlow i Pan Kurtz

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Meskalina i muzyka Henriego Michaux w przekładzie Jakuba Kornhausera i Wacława Rapaka, wydanej w Biurze Literackim 15 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Paradoksy i zderzenia czołowe

recenzje / KOMENTARZE Przemysław Suchanecki

Autorski komentarz Przemysława Suchaneckiego w ramach cyklu „Wiersz w drodze”, towarzyszący premierze książki O, wydanej w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Pozdrawiam mokrych ludzi przyszłości. Na marginesie O Przemysława Suchaneckiego

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa

Recenzja Dawida Kujawy towarzysząca premierze książki O Przemysława Suchaneckiego, wydanej w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Tętent spalonej awangardy

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Bartosza Horyzy, laureata 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Najsłabszy opór i Zegary w pokoju matki

nagrania / Stacja Literatura Adda Djørup Bogusława Sochańska Kacper Bartczak Tanja Stupar-Trifunović

Spotkanie wokół książek “Najsłabszy opór” Addy Djørup i “Zegary w pokoju matki” Tanji Stupar-Trifunović z udziałem Addy Djørup, Tanji Stupar-Trifunović, Kacpra Bartczaka i Bogusławy Sochańskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

Bojownicy bez broni, Przełykanie włosa i Pernambuco

nagrania / Stacja Literatura Ivan Wernisch Ján Ondruš Joanna Orska Karol Maliszewski Leszek Engelking Morten Nielsen Zbigniew Machej

Spotkanie wokół książek Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, Przełykanie włosa Jána Ondruša i Pernambuco Ivana Wernischa z udziałem Bogusławy Sochańskiej, Zbigniewa Macheja, Leszka Engelkinga, Karola Maliszewskiego i Joanny Orskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 26.

WIĘCEJ

zmyśl [] zmysł

utwory / zapowiedzi książek Anna Adamowicz Laura Osińska

Fragmenty zapowiadające książkę Laury Osińskiej zmyśl [] zmysł w wyborze i z redakcją Anny Adamowicz, która ukaże się w Biurze Literackim 10 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Myja

utwory / zapowiedzi książek Jakub Wiśniewski

Fragment zapowiadający książkę Myja Jakuba Wiśniewskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 24 stycznia 2022 roku.

WIĘCEJ

Część wierszy o jaraniu się

utwory / premiera w sieci z Połowu Bartosz Horyza

Premierowy zestaw wierszy Bartosza Horyzy Część wierszy o jaraniu się. Prezentacja w ramach projektu „Połów. Poetyckie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Komunizm gówno i może cię kocham

utwory / zapowiedzi książek Tomek Gromadka

Fragmenty zapowiadające książkę Komunizm gówno i może cię kocham Tomasza Gromadki, która ukaże się w Biurze Literackim 7 lutego 2022 roku.

WIĘCEJ

Córka transformacji

utwory / premiera w sieci z Połowu Izabela Kwiatkowska

Premierowy zestaw opowiadań Izabeli Kwiatkowskiej Córka transformacji. Wyróżnienie w ramach projektu Połów prozatorski 2021.

WIĘCEJ

Sześćdziesiąt trzy zdania (trzydzieści cztery pierwsze)

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Przemysław Rojek

45. odcinek cyklu „Wieża Kurremkarmerruka” autorstwa Przemysława Rojka.

WIĘCEJ

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura Darek Foks Dariusz Sośnicki Dariusz Suska Jacek Dehnel Jerzy Jarniewicz Krzysztof Siwczyk Marcin Sendecki Mariusz Grzebalski Marta Podgórnik Piotr Sommer Ryszard Krynicki Tadeusz Pióro Urszula Kozioł Wojciech Bonowicz Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Niebo w jeżynach i Magnetyczna góra

nagrania / Stacja Literatura Agnieszka Judycka Joanna Roszak Juliusz Pielichowski Nataša Kramberger Réka Mán-Várhegyi

Spotkanie wokół książek Niebo w jeżynach Natašy Kramberger i Magnetyczna Góra Réki Mán-Várhegyi z udziałem Agnieszki Judyckiej, Natašy Kramberger, Réki Mán-Várhegyi, Juliusza Pielichowskiego i Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Amerykańska Szkoła Pisania

nagrania / Stacja Literatura Elizabeth Bishop Jerzy Jarniewicz Joanna Mueller Juliusz Pielichowski Marcin Szuster

Spotkanie wokół książki Amerykańska Szkoła Pisania Elizabeth Bishop z udziałem Juliusza Pielichowskiego, Marcina Szustra, Jerzego Jarniewicz i Joanny Mueller w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Dożynki

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Krystyna Miłobędzka

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

O

utwory / zapowiedzi książek Przemysław Suchanecki

Fragmenty zapowiadające książkę O Przemysława Suchaneckiego, która ukaże się w Biurze Literackim 29 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Rekuhkara

utwory / zapowiedzi książek Karolina Sałdecka

Fragmenty zapowiadające książkę Rekuhkara Karoliny Sałdeckiej, która ukaże się w Biurze Literackim 27 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Meskalina i muzyka (2)

utwory / zapowiedzi książek Henri Michaux Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Fragmenty zapowiadające książkę Meskalina i muzyka Henriego Michaux w tłumaczeniu Jakuba Kornhausera i Wacława Rapaka, która ukaże się w Biurze Literackim 15 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

subliminale na glow down reality shift

utwory / premiera w sieci z Połowu Anouk Herman

Premierowy zestaw wierszy Anouk Herman subliminale na glow down reality shift. Wyróżnienie w ramach projektu Połów poetycki 2021.

WIĘCEJ

Drugi, a dokładnie czwarty Dylan Łobodzińskiego

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy towarzysząca premierze książki Przekraczam Rubikon Boba Dylana w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego, wydanej w Biurze Literackim 18 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Artysta w procesie twórczym

recenzje / KOMENTARZE Filip Łobodziński

Autorski komentarz Filipa Łobodzińskiego w cyklu „Historia jednej książki”, towarzyszący premierze przetłumaczonej przez niego książki Przekraczam Rubikon Boba Dylana, wydanej w Biurze Literackim 18 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Po domu Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

„Pogodna starość najeźdźcy” – wiersz z komentarzem

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Autorski komentarz Dariusza Sośnickiego w ramach cyklu „Wiersz w drodze”, towarzyszący premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Kulpa szybowiec

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impresja Jakuba Kornhausera na temat prozy Patryka Kulpy, laureata pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Groteska podszyta lękiem

recenzje / KOMENTARZE Patryk Kulpa

Autorski komentarz Patryka Kulpy, laureata pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Występy w teatrze ról społecznych

wywiady / O PISANIU Iwona Bassa Patryk Kulpa

Rozmowa Iwony Bassy z Patrykiem Kulpą, laureatem projektu „Połów. Prozatorskie debiuty 2021”.

WIĘCEJ

Byliśmy wreszcie we własnym domu

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Dariusz Sośnicki

Rozmowa Artura Burszty z Dariuszem Sośnickim towarzysząca premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Uchylanie „nieba wrót”

wywiady / O KSIĄŻCE Filip Łobodziński Marcin Kwiecień

Rozmowa Marcina Kwietnia z Filipem Łobodzińskim, towarzysząca premierze książki Przekraczam Rubikon Boba Dylana, wydanej w Biurze Literackim 18 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Posłuchaj nowości z września 2021 roku i wydaj swoją książkę

felietony / cykle CZYTLENIKÓW Artur Burszta

55. odcinek cyklu „Strona A, strona B” autorstwa Artura Burszty.

WIĘCEJ

U progu sławy

utwory / premiery w sieci Łukasz Kosik

Premierowe opowiadanie Łukasza Kosika U progu sławy. Prezentacja w ramach projektu „Połów prozatorski 2021”.

WIĘCEJ

Przekraczam Rubikon (2)

utwory / zapowiedzi książek Bob Dylan Filip Łobodziński

Fragmenty zapowiadające książkę Przekraczam Rubikon Boba Dylana, w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 18 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Meskalina i muzyka

utwory / zapowiedzi książek Henri Michaux Jakub Kornhauser Wacław Rapak

Fragment zapowiadający książkę Meskalina i muzyka Henri Michaux, w przekładzie Wacława Rapaka i Jakuba Kornhausera, która ukaże się 15 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Po domu (1)

utwory / zapowiedzi książek Dariusz Sośnicki

Fragmenty zapowiadające książkę Po domu Dariusza Sośnickiego, która ukaże się w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.

WIĘCEJ

Wiersze z duchowym przesłaniem

recenzje / ESEJE Adriana Szymańska

Recenzja Adriany Szymańskiej towarzysząca premierze książki Bojownicy bez broni Mortena Nielsena (w przekładzie Bogusławy Sochańskiej), wydanej w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Kalcyt i multa

recenzje / KOMENTARZE Aleksandra Byrska

Autorski komentarz Aleksandry Byrskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Kredę gryzie się ze strachu

recenzje / IMPRESJE Dawid Mateusz Jakub Skurtys

Impresja Dawida Mateusza i Jakuba Skurtysa na temat poezji Aleksandry Byrskiej, laureatki 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Rówieśnik Baczyńskiego i Gajcego

recenzje / ESEJE Bogusława Sochańska

Posłowie Bogusławy Sochańskiej towarzyszące premierze książki Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, wydanej w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.

WIĘCEJ

O „młodości poetyckiej”

recenzje / KOMENTARZE Tadeusz Różewicz

Autorski komentarz Tadeusza Różewicza towarzyszący premierze jego książki Wiersze odzyskane, wydanej w Biurze Literackim 4 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Tadeusza Różewicza wiersze fantomowe

recenzje / ESEJE Przemysław Dakowicz

Posłowie Przemysława Dakowicza towarzyszące premierze książki Wiersze odzyskane Tadeusza Różewicza, wydanej w Biurze Literackim 4 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Korekta twarzy

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Przemysław Dakowicz

Rozmowa Artura Burszty z Przemysławem Dakowiczem towarzysząca premierze książki Wiersze odzyskane, wydanej w Biurze Literackim 4 października 2021 roku.

WIĘCEJ

A na wszystko śnieży popiół i brokat

wywiady / O PISANIU Aleksandra Byrska Ola Lewandowska

Rozmowa Oli Lewandowskiej z Aleksandrą Byrską, laureatką 16. edycji Połowu poetyckiego.

WIĘCEJ

Żywa obecność

wywiady / O KSIĄŻCE Bogusława Sochańska Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Bogusławą Sochańską, towarzysząca premierze książki Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, wydanej w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 14 Sekcja zabójstw

nagrania / Między wierszami Bohdan Zadura

Czternasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Odsiecz 2006

dzwieki / WYDARZENIA Jacek Dehnel Kacper Bartczak Maciej Robert Marek K. E. Baczewski

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Marka K.E. Baczewskiego, Kacpra Bartczaka, Jacka Dehnela i Macieja Roberta podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Odwrócona strefa (2)

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz Tymoteusz Karpowicz

Fragmenty zapowiadające książkę Odwrócona strefa, która ukaże się w Biurze Literackim 13 grudnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Przekraczam Rubikon (1)

utwory / zapowiedzi książek Bob Dylan Filip Łobodziński

Fragmenty zapowiadające książkę Przekraczam Rubikon Boba Dylana w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 18 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Wiersze odzyskane

utwory / zapowiedzi książek Tadeusz Różewicz

Fragmenty zapowiadające książkę Wiersze odzyskane Tadeusza Różewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 4 października 2021 roku.

WIĘCEJ

Bassa torpeda

recenzje / ESEJE Jakub Kornhauser

Impresja Jakuba Kornhausera na temat prozy Iwony Bassy, laureatki pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Zestaw narzędzi podręcznych

recenzje / KOMENTARZE Krzysztof Chronowski

Autorski komentarz Krzysztofa Chronowskiego w ramach cyklu „Powieść w drodze”, towarzyszący premierze książki Nieobecność, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Obchodzi nas zeszłoroczny śnieg

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

WIĘCEJ

polska na przełaj

recenzje / KOMENTARZE Kira Pietrek

Autorski komentarz Kiry Pietrek w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Czeski zeszyt, wydanego w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

fuck off giorgio

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Kiry Pietrek Czeski zeszyt, wydanej w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Drobiazgowa explozja

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Wolny-Hamkało Bartłomiej Majzel Jerzy Jarniewicz Marcin Sendecki Marta Podgórnik

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzla, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 15 Nieobecność

nagrania / Między wierszami Krzysztof Chronowski

Piętnasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 13 Kielich upojenia

nagrania / Między wierszami Miłosz Biedrzycki Oton Župančič

Trzynasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Karl-Heinz M.

nagrania / Stacja Literatura Grzegorz Kwiatkowski

Czytanie z książki Karl-Heinz M. z udziałem Grzegorza Kwiatkowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Kupiłam taki zeszyt

wywiady / O KSIĄŻCE Kira Pietrek Monika Glosowitz

Rozmowa Moniki Glosowitz z Kirą Pietrek, towarzysząca premierze książki Czeski zeszyt, wydanej w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Nieobecność, czyli o mozaice braków

wywiady / O KSIĄŻCE Jakub Kornhauser Krzysztof Chronowski

Rozmowa Jakuba Kornhausera z Krzysztofem Chronowskim, towarzysząca premierze książki Nieobecność, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Igraszki słowne, które sprawiają wielką frajdę

wywiady / O PISANIU Iwona Bassa Marta Lipowicz

Rozmowa Marty Lipowicz z Iwoną Bassą, laureatką pierwszej edycji Połowu prozatorskiego.

WIĘCEJ

Opowiadanie o starych kobietach

utwory / premiery w sieci Alicja Sawicka

Opowiadanie Alicji Sawickiej Opowiadanie o starych kobietach nagrodzone w konkursie „Wiersze i opowiadania doraźne 2021”.

WIĘCEJ

Bojownicy bez broni (2)

utwory / zapowiedzi książek Bogusława Sochańska Morten Nielsen

Fragment zapowiadający książkę Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, w przekładzie Bogusławy Sochańskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 20 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Nieobecność

utwory / zapowiedzi książek Krzysztof Chronowski

Fragmenty zapowiadające książkę Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Utrata ojczyzny

recenzje / KOMENTARZE Tanja Stupar-Trifunović

Autorski komentarz Tanji Stupar-Trifunović w ramach cyklu „Historia jednej powieści”, towarzyszący premierze książki Zegary w pokoju matki, w przekładzie Miłosza Waligórskiego, wydanej w Biurze Literackim 9 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Głosy kobiet

recenzje / ESEJE Patrycja Chajęcka

Recenzja Patrycji Chajęckiej towarzysząca premierze książki Zegary w pokoju matki Tanji Stupar-Trifunović (w przekładzie Miłosza Waligórskiego), wydanej w Biurze Literackim 9 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Polska poezja przed debiutem – rozeznanie

recenzje / ESEJE Anna Mochalska

Recenzja Anny Mochalskiej towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie debiuty 2020, która ukazała się w Biurze Literackim 26 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Niepokalanie początku

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie debiuty 2020, która ukazała się w Biurze Literackim 26 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Przeciwstawienie kobiety i mężczyzny

wywiady / O PISANIU Alicja Sawicka Olivia Panufnik

Rozmowa Olivii Panufnik z Alicją Sawicką, laureatką konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2021”.

WIĘCEJ

Poezję i prozę można pisać tak samo

wywiady / O KSIĄŻCE Dominika Kaniecka Tanja Stupar-Trifunović

Rozmowa Aleksandry Olszewskiej z Tanją Stupar-Trifunović, towarzysząca premierze książki Zegary w pokoju matki, w przekładzie Miłosza Waligórskiego, wydanej w Biurze Literackim 9 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Narowisty koń poezji polskiej

wywiady / O KSIĄŻCE Anna Adamowicz Patryk Kosenda

Rozmowa Anny Adamowicz i Patryka Kosendy towarzysząca premierze książki Połów. Poetyckie debiuty 2020, która ukazała się w Biurze Literackim 26 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Odwiedziny krewnych

dzwieki / WYDARZENIA Andrej Adamowicz Andrej Chadanowicz Bohdan Zadura Wasyl Machno

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Andreja Adamowicza, Andreja Chadanowicza, Wasyla Machny i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Parkingi podziemne jako miasta spotkań

nagrania / Stacja Literatura Aleksander Trojanowski

Czytanie z książki Parkingi podziemne jako miasta spotkań z udziałem Aleksandra Trojanowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 12 Imperium Dzieci

nagrania / Między wierszami Marta Sokołowska

Dwunasty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / Stacja Literatura Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Joanna Mueller Karol Maliszewski Konrad Góra Marta Podgórnik

Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

W zdrowym ciele mały duch

dzwieki / WYDARZENIA Andrej Chadanowicz Bohdan Zadura Jurij Andruchowycz

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jurija Anruchowycza, Andreja Chadanowicza i Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Bojownicy bez broni

utwory / zapowiedzi książek Bogusława Sochańska Morten Nielsen

Fragment zapowiadający książkę Bojownicy bez broni Mortena Nielsena, w przekładzie Bogusławy Sochańskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 6 września 2021 roku.

WIĘCEJ

Czeski zeszyt (2)

utwory / zapowiedzi książek Kira Pietrek

Fragment zapowiadający książkę Kiry Pietrek Czeski zeszyt, która ukaże się w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Zegary w pokoju matki (2)

utwory / zapowiedzi książek Miłosz Waligórski Tanja Stupar-Trifunović

Fragment zapowiadający książkę Zegary w pokoju matki Tanji Stupar-Trifunović (w przekładzie Miłosza Waligórskiego), która ukaże się w Biurze Literackim 9 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

O tym, co mogło zajść, gdyby zajść miało, tej nocy

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Mondo cane Jerzego Jarniewicza, która ukazała się w Biurze Literackim 28 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

Głaszczki o kształcie toporków

recenzje / KOMENTARZE Jerzy Jarniewicz

Autorski komentarz Jerzego Jarniewicza w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Mondo cane, która ukazała się w Biurze Literackim 28 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

Lęk w kolorze złotym

recenzje / ESEJE Filip Łobodziński

Recenzja Filipa Łobodzińskiego towarzysząca premierze książki Marty Sokołowskiej Imperium Dzieci, która ukazuje się w Biurze Literackim 12 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Komentarz autorski do dystopii Imperium Dzieci

recenzje / KOMENTARZE Marta Sokołowska

Autorski komentarz Marty Sokołowskiej w ramach cyklu „Powieść w drodze”, towarzyszący premierze książki Imperium Dzieci, która ukazuje się w Biurze Literackim 12 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Dywersja, schizma, herezja

wywiady / O KSIĄŻCE Jerzy Jarniewicz Zuzanna Sala

Rozmowa Zuzanny Sali z Jerzym Jarniewiczem, towarzysząca premierze książki Mondo cane, która ukazała się w Biurze Literackim 28 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

Imperium Dzieci to cały świat

wywiady / O KSIĄŻCE Aleksandra Byrska Marta Sokołowska

Rozmowa Aleksandry Byrskiej z Martą Sokołowską, towarzysząca premierze książki Imperium Dzieci, która ukazuje się w Biurze Literackim 12 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Sprawy zmysłów

utwory / premiery w sieci Bartek Zdunek

Premierowy zestaw wierszy Bartłomieja Zdunka Sprawy zmysłów. Prezentacja w ramach projektu „Druga książka 2020”.

WIĘCEJ

Czeski zeszyt (1)

utwory / zapowiedzi książek Kira Pietrek

Fragment zapowiadający książkę Kiry Pietrek Czeski zeszyt, która ukaże się w Biurze Literackim 23 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Zegary w pokoju matki (1)

utwory / zapowiedzi książek Miłosz Waligórski Tanja Stupar-Trifunović

Fragment zapowiadający książkę Tanji Stupar-Trifunović Zegary w pokoju matki, w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 9 sierpnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Blair Witch Voytala

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Found Footage Niny Voytali, laureatki 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Dobra wiadomość

recenzje / KOMENTARZE Bohdan Zadura

Autorski komentarz Bohdana Zadury, towarzyszący premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

W owalu cyklonu, w oku stadionu

recenzje / ESEJE Adam Poprawa

Recenzja Adama Poprawy, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

Podaję numer: 666 877 771

recenzje / KOMENTARZE Michał Mytnik

Autorski komentarz Michała Mytnika, towarzyszący premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Półkula sativa, półkula indica. hoodshit (griptape) Michała Mytnika

recenzje / ESEJE Dawid Kujawa

Recenzja Dawida Kujawy, towarzysząca premierze książki Michała Mytnika hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Moi Moskale

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Anna Podczaszy Bogusław Kierc Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Jerzy Jarniewicz Julia Fiedorczuk Krzysztof Siwczyk Natalia Gorbaniewska Natalia Woroszylska Tadeusz Pióro Wiktor Woroszylski

Zapis całego spotkania autorskiego wokół antologii Moi Moskale podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Wiersze i opowiadania doraźne 2020

nagrania / Stacja Literatura

Czytanie w konkursie na “Wiersze i opowiadanie doraźne 2020” w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Cały glob dżemu, czyli tricki jowialnie prowadzące story

wywiady / O KSIĄŻCE Michał Mytnik Patryk Kosenda

Rozmowa Patryka Kosendy z Michałem Mytnikiem, towarzysząca premierze książki hoodshit (griptape), która ukazała się w Biurze Literackim 31 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / O KSIĄŻCE Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Rozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

sama sobie dziadersem

wywiady / O PISANIU Nina Voytala Zuzanna Strehl

Rozmowa Zuzanny Strehl z Niną Wojtalą, laureatką 15. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Rzewna podżegaczka

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Recenzja Moniki Glosowitz towarzysząca premierze książki Joanny Mueller Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

stubezgłowa (filetowanie)

recenzje / KOMENTARZE Joanna Mueller

Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Garden party

recenzje / KOMENTARZE Adda Djørup

Autorski komentarz Addy Djørup w ramach cyklu „Historia jednej powieści”, towarzyszący premierze książki Najsłabszy opór, w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Taktyka meduz

recenzje / ESEJE Aleksandra Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej towarzysząca premierze książki Addy Djørup Najsłabszy opór, w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Kim ona jest, co podmiot ma?

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy wszystkie moje lesby sprzedam do porno Zuzanny Strehl, laureatki 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Mondo cane

utwory / zapowiedzi książek Jerzy Jarniewicz

Fragment zapowiadający książkę Mondo cane Jerzego Jarniewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 12 lipca 2021 roku.

WIĘCEJ

Imperium dzieci

utwory / zapowiedzi książek Marta Sokołowska

Fragment zapowiadający książkę Marty Sokołowskiej Imperium Dzieci, która ukaże się w Biurze Literackim 28 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

wszystkie moje lesby sprzedam do porno

utwory / premiera w sieci z Połowu Zuzanna Strehl

Premierowy zestaw wierszy Zuzanny Strehl wszystkie moje lesby sprzedam do porno. Prezentacja w ramach projektu „Poetyckie debiuty 2020”.

WIĘCEJ

amazonie

utwory / premiery w sieci Klaudia Pieszczoch

Premierowy zestaw wierszy Klaudii Pieszczoch amazonie. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka wierszem 2020”.

WIĘCEJ

Ani słowa więcej

utwory / premiery w sieci Justyna Hankus

Premierowy zbiór opowiadań Justyny Hankus Ani słowa więcej. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.

WIĘCEJ

Małe muzeum

dzwieki / WYDARZENIA Bohdan Zadura

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bohdana Zadury podczas Portu Wrocław 2005.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 9 Hista & her sista

nagrania / Między wierszami Joanna Mueller

Dziewiąty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 10 Przepowieść w ścinkach

nagrania / Między wierszami Marta Podgórnik

Dziesiąty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Z perspektywy czasu przypomina mi głośno ujadającego szczeniaczka

wywiady / O PISANIU Karolina Kapusta Zuzanna Strehl

Rozmowa Karoliny Kapusty z Zuzanną Strehl, laureatką 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Poczułam się w świecie bardziej jak w domu

wywiady / O KSIĄŻCE Adda Djørup Joanna Mueller

Rozmowa Joanny Mueller z Addą Djørup, towarzysząca premierze książki Najsłabszy opór, wydanej w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Nadal wierzę w siostrzeństwo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Katarzyna Szaulińska

Rozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Mueller, towarzysząca premierze książki Hista & her sista, wydanej w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Tańczę boso (2)

utwory / zapowiedzi książek Patti Smith

Fragment zapowiadający książkę Tańczę boso Patti Smith w przekładzie Filipa Łobodzińskiego, która ukaże się w Biurze Literackim 7 sierpnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Zmyślony człowiek, Credo, Prawdziwe życie bohatera

nagrania / Stacja Literatura Bogusław Kierc Jan Stolarczyk Joanna Orska Joanna Roszak Karol Maliszewski Rafał Wojaczek Tadeusz Różewicz Tymoteusz Karpowicz

Spotkanie wokół książek Zmyślony człowiek Tymoteusza Karpowicza, Credo Tadeusza Różewicza i Prawdziwe życie bohatera Rafała Wojaczka z udziałem Joanny Roszak, Jana Stolarczyka, Bogusława Kierca, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Zabawne i zbawienne

nagrania / Stacja Literatura Adam Kaczanowski

Czytanie z książki Zabawne i zbawienne z udziałem Adama Kaczanowskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Bogusław Kierc Dariusz Sośnicki Krzysztof Siwczyk Tomasz Broda Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Krzysztofa Siwczyka, Dariusza Sośnickiego i Tomasza Brody podczas Portu Wrocław 2005.

WIĘCEJ

Dziennik z podróży po życie

utwory / premiery w sieci Małgorzata Żebrowska

Premierowe opowiadanie Małgorzaty Żebrowskiej Dziennik z podróży po życie. Prezentacja w ramach projektu „Pierwsza książka prozą 2020”.

WIĘCEJ

nieprzyjemne zabawy

utwory / premiery w sieci Małgorzata Szczecina

Premierowy zestaw wierszy Małgorzaty Szczeciny nieprzyjemne zabawy. Prezentacja w ramach projektu Połów 2020.

WIĘCEJ

Puste trybuny

utwory / zapowiedzi książek Bohdan Zadura

Fragment zapowiadający książkę Puste trybuny Bohdana Zadury, która ukaże się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

hoodshit (griptape)

utwory / zapowiedzi książek Michał Mytnik

Fragment zapowiadający książkę hoodshit (griptape) Michała Mytnika, która ukaże się 31 maja 2021 roku w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Pośmiertne życie poety

recenzje / ESEJE Tomasz Kunz

Recenzja Tomasza Kunza towarzysząca nowemu wydaniu książki Ostatnia wolność, które ukazuje się w Biurze Literackim 26 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Alessandro Del Piero otwiera Cyc Gada i myśli sobie, jakie to jest dobre

recenzje / KOMENTARZE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Wieże Juliana Rosińskiego, laureata 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Historia jednego (lub więcej) wiersza, z trzema dygresjami i kodą

recenzje / KOMENTARZE Kacper Bartczak

Autorski komentarz Kacpra Bartczaka w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Prędkości obrazów i znaków. O Widokach wymazach Kacpra Bartczaka

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży towarzysząca premierze książki Widoki wymazy Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Poeta w piekle totalitaryzmów

recenzje / ESEJE Zbigniew Machej

Komentarz Zbigniewa Macheja towarzyszący premierze przetłumaczonej przez niego książki Przełykanie włosa Jána Ondruša, wydanej w Biurze Literackim 6 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

„Czekam na siebie za rogiem”. Kilka zdań o poezji Jána Ondruša

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Recenzja Karola Maliszewskiego towarzysząca premierze książki Przełykanie włosa Jána Ondruša w tłumaczeniu Zbigniewa Macheja, wydanej w Biurze Literackim 6 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Poeta po końcu świata

wywiady / O PISANIU Stanisław Bereś Tadeusz Różewicz

Rozmowa Stanisława Beresia z Tadeuszem Różewiczem, towarzysząca nowemu wydaniu książki Ostatnia wolność, które ukazuje się w Biurze Literackim 26 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Z wieży spada się do skutku

wywiady / O PISANIU Julek Rosiński Nina Voytala

Rozmowa Niny Woytali z Julianem Rosińskim, laureatem 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Z niedanych jestem

wywiady / O KSIĄŻCE Kacper Bartczak Krzysztof Siwczyk

Rozmowa Krzysztofa Siwczyka z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Odkryć nieoczekiwaną bliskość

wywiady / O KSIĄŻCE Karol Maliszewski Zbigniew Machej

Rozmowa Karola Maliszewskiego ze Zbigniewem Machejem, towarzysząca premierze książki Przełykanie włosa, wydanej w Biurze Literackim 6 kwietnia 2021 roku.

WIĘCEJ

Hista & her sista

utwory / zapowiedzi książek Joanna Mueller

Fragment zapowiadający książkę Joanny Mueller Hista & her sista, która ukaże się w Biurze Literackim 3 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Biorę całe bogactwo wykwitu

wywiady / O PISANIU Karolina Kapusta Sara Akram

Rozmowa Sary Akram z Karoliną Kapustą, laureatką 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Pieśni niewinności i doświadczenia

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recenzja Jakuba Skurtysa towarzysząca premierze książki Agaty Puwalskiej haka!, wydanej w Biurze Literackim 22 marca 2021 roku.

WIĘCEJ

trening fitness (komentarz do wiersza)

recenzje / KOMENTARZE Agata Puwalska

Autorski komentarz Agaty Puwalskiej w ramach cyklu „Historia jednego wiersza”, towarzyszący premierze książki haka!, wydanej w Biurze Literackim 22 marca 2021 roku.

WIĘCEJ

Druga osoba

nagrania / Stacja Literatura Katarzyna Szaulińska

Czytanie z książki Druga osoba z udziałem Katarzyny Szaulińskiej w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Chirurgiczna precyzja

recenzje / ESEJE Dawid Mateusz

Impresja Dawida Mateusza na temat zestawu wierszy Wykwit Karoliny Kapusty, laureatki 15. edycji Połowu.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 8 świnia jest najlepszym pływakiem

nagrania / Między wierszami Jakub Kornhauser Miroljub Todorović

Ósmy odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Kaśce

recenzje / KOMENTARZE Agata Jabłońska

Autorski komentarz Agaty Jabłońskiej w ramach cyklu „Wiersz w drodze”, towarzyszący premierze książki dla moich dziewczyn, wydanej w Biurze Literackim 8 marca 2021 roku.

WIĘCEJ

Najsłabszy opór

utwory / zapowiedzi książek Adda Djørup Bogusława Sochańska

Fragment zapowiadający książkę Addy Djørup Najsłabszy opór, w tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, która ukaże się w Biurze Literackim 17 maja 2021 roku.

WIĘCEJ

Wtracenie

nagrania / Stacja Literatura Przemysław Suchanecki

Czytanie z książki “Wtracenie” z udziałem Przemysława Suchaneckiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Instruktaż zwijania ciała

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recenzja Joanny Orskiej towarzysząca premierze książki Agaty Jabłońskiej dla moich dziewczyn, wydanej w Biurze Literackim 8 marca 2021 roku.

WIĘCEJ